f! En dit zijn de knallers van deze week: 2.59 Nieuwe Soester partij B.A.M. zit politiek 'rechts van het midden' D66: snelle aanpak Van Weedestraat in ruil voor ja tegen Lindenhof Feestdagen Visdagen! volle P ond vooruW hu'i CDA en WD: Fietsplan Soest utopie Ardennense Kerstbomen 1.98 1.98 0.98 2.59 2?8 He* 598 Johan Baks leidt 'Burgers met een Andere Mening' 3 Actueel 5 Actueel 15 Op Soest 12 Soesterberg 17 Sport Varkenslappen Clementines Achterham Fractie aarzelt nog over definitief standpunt AFSLANKEN luJUD SMIT visspecialiteiterï' Start verkoop Amerikaanse woningen 25 jaar Hooijer vuurwerk Onze jubileum VUURWERKKRANT is uit! TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT START DIREKT 'w"_ ..al PETERS Makelaars Fracties zien goede, maar ook onhaalbare uitgangspunten k m HET VLEESCENTRUM Bananen Rode Grapefruit Florida 1 .g Wash Go shampoo Koopmans-mix voor Berlinerbollen^ gg Likkepot Runderrookvlees C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Vast goed van BREUKELEN bv Kippebouten ^98 Mini puntjes Q99 Mm Met een naam die klinkt als een "vuist op tafel" - en ongetwijfeld ook een beetje zo bedoeld is - heeft zich vorige week een nieuwe Soester politieke partij gemeld, die in maart volgend jaar gaat meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen. De B.A.M. - afkorting voor "Burgers met een Ande re Mening" - zit volgens initiatiefnemer en beoogd lijsttrekker Johan Baks (oud-raadslid voor het CDA) politiek gesproken "rechts van het midden", richt zich voornamelijk op "Soester" items en mikt voorlopig op minstens drie zetels in de gemeenteraad. Wie naast Baks (39) de kandidaten van de nieuwe groepering zijn is voorlopig nog een geheim. "We voeren op dit mo ment gesprekken met een aantal mede standers, maar we komen in januari ze ker met een lijst van minstens 15 perso nen." Baks omschrijft .zijn politieke vrienden als "gewone Soesters uit di verse partijen", maar wil verder nog geen namen noemen. Het enige wat hij kwijt wil is dat zich onder hen geen an dere (oud)raadsleden van Soest bevin den. Ze zijn met name afkomstig uit de kring van CDA, WD, PvdA en D66. Partijvoorzitter is de Soester Aart van Beerschoten van de Turfstreek. Meer duidelijkheid verschaft de lijst trekker van de nieuwe partij - leraar maatschappijleer en economie aan het Griftland College en tot 1 november j.1. nog fractie-assistent van het CDA - over het partijprogramma van B.A.M. De voornaamste punten hebben be trekking op het verkeer, de veiligheid en het drugsbeleid, maar in ruimere zin richt de nieuwe partij zich op het alge mene politieke klimaat in Soest. "Hoe langer hoe meer groeit het idee dat de gemeenteraad een soort bv-tje is, waar eenmaal per vier jaar de kiezers gelokt worden met ballonnen, buttons en bal pennen, maar waar in de tussentijd nau welijks het besef leeft dat de politiek dienstbaar moet zijn aan de plaatselijke samenleving." Baks stelt dat de huidige partijen in Soest onontkoombaar vervallen in de vaagheden die hen door de landelijke partij-organisaties worden gedicteerd. "Ze kunnen niet anders dan de landelij ke lijn volgen, of de coalitie. De meeste programma's zijn ook niet meer dan een slap aftreksel van de landelijke pro gramma's, die met Soest weinig of niets te maken hebben." De B.A.M. staat naar zijn zeggen voor een stukje "Soester politiek" en mikt dan ook op Soester "items". Busplan van tafel Wat het verkeer betreft wil de partij het experimentele busplan zo snel mogelijk van tafel hebben. "Al dié lege bussen, dat is gewoon te gek voor woorden", al dus Baks, die meer ziet in het oude WD-plan voor wijkbusjes. "En het moet nu ook maar eens uit zijn met het autotootje pesten in Soest. De kuiltjes moeten dicht, de heuveltjes plat." Van de huidige partijen is in dat opzicht wei nig of niets te verwachten, aldus Baks. "Mieke Swinkels is weer lijsttrekker van D66 en maakt dus het huidige ver keersbeleid tot inzet van de verkiezin gen. Er wordt totaal niet geluisterd naar wat de bevolking van Soest wil." Over de geruchtmakende rondweg wil Baks zich overigens nog niet uitspre ken. "Maar we neigen naar tegen. Zo'n weg vermindert de verkeersstroom door de Van Weedestraat nauwelijks, en als je die wilt stoppen is dat de doodklap voor de winkeliers. Zo'n rondweg tast de groene buffer tussen Soest en Amersfoort aan en leidt on ontkoombaar tot woningbouw in dat gebied." De nieuwe partij wil geen cent uittrek- Johan Baks. ken voor het onderzoek naar de rond weg. "Zoals het CDA dat wil kost het weer een ton. Dat is helemaal niet no dig. Er moet gewoon ja of nee gezegd worden, en er zijn ambtenaren genoeg die dat kunnen uitzoeken." Baks wijst erop dat de gemeenteraad de afgelopen vier jaar voor ongeveer een miljoen gul den aan onderzoeksbureaus heeft uit gegeven. "Daarvan kon minstens een derde direct de prullenbak in, omdat de politiek toch geen uitspraak durfde te doen. Zo wordt heel onzorgvuldig om gegaan met gemeenschapsgeld." Criminaliteit Een tweede hoofdpunt van B.A.M. - dat volgens Baks ook "Burgers aan de Macht" of "Beslissingen op een Andere Manier" had kunnen heten - is de vei ligheid en de bestrijding van de crimina liteit, die krachtig ter hand genomen Lees verder op pagina 3. De kans dat het omstreden Lin- denhofplan toch met succes door de gemeenteraad wordt geloodst is sinds vorige week duidelijk toege nomen. De fractie van D66 - die een cruciale rol speelt - is bereid om in te stemmen met de gevraag de artikel 19-procedure, maar ver bindt daaraan de harde eis dat de raad nu op korte termijn besluit om de voorgenomen herinrichting van de Van Weedestraat ter hand te nemen. Uitstel daarvan tot Sint Juttemis is volgens fractievoorzit ter Loet Jansen onverantwoord. Jansen verraste de raadscommissie Ruimtelijke Ordening vorige week met dit voorstel, waarbij hij eraan herinner de dat de raad vorig jaar september al besloten had om in januari met de aan pak van de Van Weedestraat te begin nen. Het project was - tot verdriet van D66 - uitgesteld omdat het Albert Heijn-plan er tussendoor kwam. Volgens Jansen weegt het belang van de bewoners van de Lindenhof zwaar ge noeg om het plan van de Stibaz en Vah- stal niet zonder meer af te wijzen, al vindt D66 het ontwerp nog steeds te massaal en de verkeers- en parkeerpro blemen niet goed opgelost. Het Linden- hof-plan is opnieuw verbeterd - het ge heel wordt weer een meter smaller en er is een betere oplossing voor het laden en lossen - maar nu wordt de ontwikke ling weer doorkruist door de plannen van CDA, WD en PvdA voor een rondweg, die consequenties heeft voor het winkelgebied. D66 wil dat de Structuurvisie overeind blijft en vreest dat de nieuwe ontwikke lingen opnieuw zullen leiden tot uitstel voor de Van Weedestraat. "Als we het oplossen van de verkeers- en parkeer problemen voor ons uit blijven schui ven is het onverantwoord nu mee te werken aan de realisatie van nieuwe winkels, woningen en kantoren, waar dan ook in dat gebied," aldus Jansen, die vreesde dat de betere verkeersaf wikkeling bij de Lindenhof geheel te niet wordt gedaan door het negatieve effect van de rondweg. De voortgang van de Van Weedestraat moet dan ook losgekoppeld worden van de rondweg- problematiek, meent D66. Met een strategische opzet kan dat best. Binnen acht maanden Jansen presenteerde aansluitend een initiatief-voorstel om de gemeenteraad te laten uitspreken dat binnen acht maanden met de herinrichting van de Van Weedestraat wordt gestart. Ook als de raadsmeerderheid kiest voor een rondweg mag dat volgens D66 niet lei den tot verder uitstel van het Van Wee- destraat-project. "Het doel moet ook dan zijn de Van Weedestraat zo in te richten dat in elk geval op korte termijn de veiligheid en een kwalitatief beter verblijfsklimaat gerealiseerd kunnen worden." Jansen drong erop aan zijn initiatief voorstel in de raad van 16 de cember te behandelen vóórdat het Lin- denhof-punt aan de orde komt, zodat duidelijk wordt of er maatregelen geno men zullen worden die het nadelige ver- keerseffect van de cumulatie van bouw plannen en uitbreidingen moeten gaan opvangen. Complimentje De commissie nam Jansens voorstel voor kennisgeving aan. De overige frac ties bleven - ondanks de aanpassingen die wethouder Visser bekend maakte - bij de inmiddels overbekende stand punten. De WD en Gemeentebelan gen waren nog steeds - net als de omwo nenden bij monde van inspreker Doffer - van mening dat er geen sprake is van "spoedeisendheid", en het CDA gaf de insprekers zelfs nog een complimentje voor hun constructieve bijdrage, waar door het plan aanmerkelijk was verbe terd, maar steunde het College. Jansens voorstel kreeg van de PvdA een redelijk welwillend onthaal. Wethouder Jan Visser beloofde de commissie voor 16 december nog een reactie van het Col lege op het standpunt van D66. FIGUURCORRECTIE Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155-15288 Kees Boerkoel leidt 'sterke lijst' van PvdA. Soest doet onderzoek naar randweg. Nigeriaan en vrouw kleden zich bij politieman uit. Eerste sleutel Hoogakker- bewoners. Ir. C. Douma: 'In dit werk kijk je als torens toch anders rond in Soest'. Kerststal 't Vaarderhoogt. Verdwenen Soest is weer terug. Tammer: "Ik voel me nog altijd vrijwilliger." Opleving Smeeing/BDC krijgt geen vervolg. Soest wint met de hakken over de sloot. Volgende week sport- verkiezing. Overwicht hockeyers vertaalt zich niet. In de loop van 1994 komen in de wijk Apollo in Soesterberg 190 woningen vrij, die nu nog bewoond worden door Ameri kaanse gezinnen. Deze 190 wo ningen zijn van de Nationale Nederlanden Vastgoed. Het zijn verschillende typen 3-, 4- en 5-kamerwoningen met carport op ruime kavels. De prijzen liggen tus sen de 191.000,- en 275.000,- gul den, vrij op naam. Tijdens een informatiebijeenkomst op zaterdag 11 december kan men zich tussen 10.00 en 16.00 uur in restaurant 'The Oriëntal Swan', Ra- demakerstraat 2 te Soesterberg laten informeren over deze woningen. Vanaf maandag 13 december is ook alle informatie te verkrijgen bij het gemeentelijk informatiecentrum in het gemeentehuis en bij de Makelaar Schoeman in Soest en Amersfoort en Makelaar Hol en Molenbeek in Zeist en Utrecht. De informatie be staat uit een brochure met platte gronden, een prijslijst, toewijzingcri teria en inschrijfformulieren. Ingezetenen van de gemeente Soest, economisch gebonden aan de ge meente Soest en economisch gebon den aan de regio Eemland gemeen ten komen voor de woningen in aan merking. Tot uiterlijk 29 december kan men zich inschrijven of bij de gemeente of bij genoemde makelaars. Soesterbergsestraat 4 - Soest Telefoon 02155-26900 ENGELS-FRANS-DUITS-SPAANS- PORTUGEES-ITALIAANS-ZWEEDS- NEDERLANDS Telefoon 033 - 729097 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-76251 Hoewel de meeste politieke partij en handenklappend en juichend op het vorige week gelanceerde Fietsplan reageren, noemt een raadsmeerderheid het ambitieuze plan 'onhaalbaar'. Met name het CDA en de WD zijn van mening, dat een groot aantal voorstellen niet te realiseren zal zijn. Jan Pieter Lokker van het CDA doopte het plan in 'Fietsplan Utopia'. Het is volgens zijn fractie niet reëel om de be langrijkste verkeersaders van Soest au- toluw te maken. "Ik ben bang, dat als we een hoofdwegenstructuur voor fietsen gaan vaststellen, straks tot de conclusie zullen komen, dat we voor de auto's de zelfde hoofdwegenstructuur willen vaststellen. Die twee discussies moet je samenvoegen", aldus Lokker. Hij is in elk geval voorstander van veili ge routes voor scholieren, maar wil de automobilisten niet frustreren. "Je kunt niet zeggen, dat dit dorp verboden is voor auto's. De burger moet zelf de keuze kunnen blijven maken of hij op de fiets op met de auto wil reizen." Dat is ook de mening van de WD, al ziet Neks Blommers best wel aardige punten in het plan. Maar de hoofwegen van Soest autoluw maken, dat gaat ook haar te ver. "Dat is onzinnig", aldus Blommers. Volgens haar zijn er zoveel verschillende soorten fietsers (qua leef- Eigen kweek, ft. 15,-M ff. 20. P/aats: terrein Taxi Tak Eikenlaan 5 in Soest Vanaf donderdag 9 december. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK Stroganoff rn per kiloZ\J?U ROLLADE (populair) /%cn per kiloD?u RUNDERSTOOFSCHOTEL A 4 cn per kilo II ?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. kilo kilo I mTyj V V/1 100 gram 100 gram c-noo tijd en tempo), dat je niet zomaar een plan kan opstellen voor één type fietser. 'Ruige fietser' Ook Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF), die zich zelf als een 'ruige fietser' af schilderde, stipte dat punt aan. "Voor mij is dit als fervent fietser een oninte ressant plan. Als je door Soest fietst, krijg je een ruigheid over je. De barriè res zie je niet meer als barrières. Als ik een auto tegenkom, fiets ik wat harder, zodat ik er voor langs kan. Maar u wilt de niet-fietser op de fiets krijgen. Zul len door dit plan de heuvels en de af standen plotseling geen barrières meer zijn?" De heer Diepens van Verkeersadvies- buro Diepens en Okkema, dat het Fietsplan heeft gemaakt, stelde dat de afstanden binnen Soest voor veel doel groepen te 'befietsen' zijn. Tot de leden van de commissie verkeer zei hij"Als u het fietsen wilt promoten, zult u routes moeten aanleggen, niet alleen een krui- sinkje hier en een paadje daar. U moet dan niet alleen de auto-infrastructuur verbeteren, maar ook die van de fiet- Aandacht Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) vindt het een goed plan en is blij met de aandacht die de fietsers erin krij gen. De PvdA heeft in het Fietsplan veel zaken gelezen, die de partij in haar gemeentelijk verkiezingsprogramma heeft staan en Progressief Soest compli menteerde de makers met het plan. "Ik vraag me alleen af of alle plqnnen ge realiseerd kunnen worden", aldus Leidje Tomassen. D66 is ook gechar meerd van het Fietsplan. Gré van Eek is echter bang, dat het autoluw maken van Het is nog de vraag wie straks voor rang krijgen op belangrijke wegen als de Van Weedestraat: de fietsers of de auto- mobilisten. de hoofdwegen tot gevolg zal hebben, dat in andere straten sluipverkeer ont staat. Ze vroeg of dat in andere ge meenten al het geval is. Maar de commissieleden waren het er grotendeels over eens, dat het lintdorp Soest zich niet gemakkelijk laat verge lijken met andere gemeenten. "Je kunt dit plan gebruiken als toets", zei Neks Blommers. Met die woorden kan het advies van de commissie verkeer aan het college ongeveer worden samenge vat. Inspraak Zoals vorige week al in de Soester Cou rant werd gemeld, wordt de Soester be volking in de gelegenheid gesteld in spraak te plegen op het Fietsplan. In Op 't Hoogt, de gemeentelijk informatie krant die op vrijdag 17 of zaterdag 18 december huis-aan-huis zal worden verspreid, volgt nog een publicatie van het Fietsplan. Vervolgens kunnen de inwoners van Soest op dinsdag 5 januari hun zegje doen, een dag later gevolgd door de Soesterbergers. Op 3 februari komt het Fietsplan terug in de commis sie verkeer, voordat op donderdag 17 februari de gemeenteraad een definitief oordeel moet vellen. pagina Familie Dijkens van harte gefeliciteerd met de opening van uw Plusmarkt. Speciaal ter gelegenheid van de opening van de nieuwe Plusmarkt hebben wij een aantal feestaanbiedingen voor onze klanten! per kilo per kilo mandarijnen zonder pit, net 2 kilo 200 gram halen 100 gram betalen, 200 gram voor zak 10 stuks Aanbiedingen geldig tot zaterdag 11 december Graag tot ziens, G.M.J. van Noordenburg en medewerkers Buys Ballotlaan 1-3 Soesterberg

Soester Courant | 1993 | | pagina 1