wy /fl Pf\ ~n aruóhocK CULTUUR WELZIJN T Concert van hoog niveau zondagmiddag in theaterzaal Molendael-Soest 'Achter de bergen ligt de zee' Stemmig kerstconcert 'Apollo' Volkskerstzang Soest gestopt rf Gemengde technieken van Eveline Paalvast in C-drie Kerstspel van Wageningse Vrije School in Petrus en Pauluskerk Expositie bij De Hazelaar duurt nog tot en met februari volgend jaar WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 22 //-/_ C/L— Cl Kinderboerderij De Vrije Teugel Atheneum Kamerorkest Koninklijk Conservatorium 'Het kerstverhaal in de kunst' in C-drie Kinderbios C-drie draait kerstfilm Familievoorstelling in C-drie Expositie t/m 9 januari Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: s*aria inm i'/i# UUUI/CIV NNereldH/inkel Kerst 1993 in exotische sfeer Donderdag 16 december, Petrus en Pauluskerk: Commissie heft zichzelf op Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Werk van acht beeldende kunstenaars 'Close my Eyes' Sean Bergin te gast bij perron 5B Jaarlijkse expo bij 'De Vriendschap' Crea-workshop Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Dag in dag uit heeft men te maken met omstandigheden die historisch ge groeid zijn. De structuur van Soest is zo'n voorbeeld. In de loop der eeuwen ontstond het huidige landschap met wegennet en bebouwing. De geschiede nis Iaat bepaalde dingen scheef groeien. Sommige inschattingen die men maakt en op basis waarvan men maatregels treft, zijn op een gegeven moment ach terhaald of blijken onjuist geweest te zijn. Voorzieningen voldoen dan niet meer. Cultureel Centrum C-drie verkeert in een ideale positie wat betreft bereik baarheid en parkeergelegenheid. De nieuwbouwwijk Overhees, waar het centrum staat, is 20 jaar oud en bij het opstellen van het verkeersplan is reke ning gehouden met bewoners en hun gedragingen. Enkele nadelen zijn: Het gebouw van C-drie is stuitliggend ten opzichte van de rest van de wijk en elk cultureel centrum is gebaat bij een loca tie in het midden van een dorp of stad. Soest heeft helaas geen kern. Oud Soest is een weg met aan weerszijde huizen. Vele wijken zijn redelijk recent en ver spreid gebouwd. Wat natuurlijk niet te voorzien was, is de toename van het aantal auto's. De weg met aan weerszij de huizen raakt verstopt. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat die verkeersgroei tot stilstand gebracht wordt. Omdat elk kabinet de prijzen van trein? en buskaartjes verhoogt, het geen haaks staat op het stimuleren van het openbaar vervoer. Meer van die dingen: Het streekvervoer wordt gepri vatiseerd en onrendabele spoorverbin dingen worden opgeheven. Kortom, de inperking van het particulier autoge bruik stelt geen moer voor. Een aantal Soester politieke partijen meent het Haagse voorbeeld te moeten volgen en overweegt de aanleg van een ringweg. Dat is nou precies waardoor het steeds verkeerd gaat. Een ringweg ontlast inderdaad voor een bepaalde periode, maar stimuleert uiteindelijk het autogebruik. De nieuwste historische vergissing ligt reeds in het verschiet. Terwijl, al is Soest nog zo klein, Soest een daad kan stellen. De komende gemeenteraadsverkiezin gen zijn daarbij van groot belang. Laat daarom in het komende vooijaar uw stem horen. Een milieubewust persoon kent nobele gedachten. Ik moet evenwel opbiechten dat ik in praktijk autorij. Het openbaar vervoer doet er namelijk zeker ander half uur langer over om mij van huis naar werk te verplaatsen. Zonde van de tijd. Mijn kopij voor de laatste aflevering van maandblad Artishock, spreekbuis van de gelijknamige Soester kunste naarsvereniging, was hier en daar ook niet echt edelmoedig qua strekking. Mijn bedoeling was kenbaar te maken dat succes niet alles bepalend is voor een tevreden gevoel. Wilde op die ma nier iemand die zonder erkenning aan kunst doet, een hart onder de riem ste ken. Ik draafde door en schreef onder meer dat ik iets nooit zou schrijven ter wijl ik het net daarvoor geschreven had. Kwaadspreken was echter niet mijn in tentie. Zo mag men aan een rondweg denken zo veel men wil, men mag er zelfs over dromen. Het onderzoek naar de haal baarheid van een rondweg: absoluut geen bezwaar. Als hij maar nooit wordt aangelegd. Pim Jonker Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 8 december Van 9.30 - 11.30 uur: volwassenen ko men mooie dingen en plezier maken. Goeie sfeer en lekkere koffie. Van 9.30 -15.00 uur: groep 8a van De Werveling komt voor het natuurproject over 'spo ren'. Theorie en voor de praktijk de bossen in. Na schooltijd zijn Stefanie, Kimberley en Paulien de jarige Jetjes. Met veel vriendinnen leuke activiteiten doen op de belangrijkste dag van het jaar. Vrijdag 10 december Van 9.30- 11.30 uur: groep 7/8 van De Schakel voor het project over 'voedsel' Na schooltijd zijn Mark, Jantien en Mi- chelle de feestgangers. En dan 's avonds van 19.00 - 21.00 uur: Charlotte, Nico- lette en Michael die hun verjaardags feest vieren op de kinderverjaardagdis- co. Wegens groot succes nu ook op de vierde vrijdag van de maand. Boekt u ook eens voor uw kind van zeven tot en met twaalf jaar? Zaterdag 11 december Sebastiaan en Bas zijn vandaag jarig en komen met hun vriendjes langs. Maandag 13 december Groep 6/7/8 van de Montessorischool komt voor het project over 'de prehisto rie'. En 's middags groep 6 van de Van der Huchtschool voor hetzelfde pro ject. Dinsdag 14 december Na schooltijd zijn er twee projecten: de boerderijclub die allerlei activiteiten op het terrein ontwikkelt en de toneel groep voor kinderen die in spanning re peteert voor de voorstelling van volgen de week. Woensdag 15 december Van 9.30 - 11.30 uur: peuter/ouderac tiviteit. Bekend voor ouders met jonge kinderen. Vanouds: gezellig, leerzaam en vriendelijk. Schrijf alvast in uw agen da dat er volgende week een poppen- voorstelling is van De Amsterdamse In geborg Pop met 'Prul op stap'. Speciaal bestemd voor de allerkleinsten. En dan 's middags waar veel kinderen van vier tot en met twaalf jaar altijd'naar uitkij ken: de toneelvoorstelling. Daarna li monade, snoep en nog veel activiteiten Entree: twee gulden per persoon. Komende zondagmiddag organi seert Tbeaterbureau Soest weer een concert van hoog niveau in de theaterzaal van medisch centrum Molendael-Soest aan de Soester- bergsestraat. Het Atheneum Ka merorkest van het Koninklijk Conservatorium, onder leiding van Qui van Woerdekom, speelt werken van Tsjaikovski, Glazoe- nov, Martinu, Dvorak en Suk. Als solist treedt op de hoornist Erwin Wieringa. Op vrijdagavond 17 december wordt, vooruitlopend op de kerstdagen, een lezing gegeven over de symboliek van de kerstvoorstellingen in de beeldende kunst in Cultureel Centrum C-drie. Zo als veel mensen thuis onder de kerst boom een eigen kerststal bouwen, zo zijn er in de loop van de eeuwen ook tal loze voorstellingen in de beeldende kunst gemaakt. Vaak werd de geboorte van Christus, de aanbidding der konin gen of herders verbeeld. Toch is er, los van de ontstaanstijd en stroming, een bepaalde ontwikkeling te zien in hoe de thema's werden weerge geven. In de lezing wordt ingegaan op de symboliek van de kerstvoorstellin gen, het ontstaan van de kerststal en fyet gebruik van de kerstboom en de kerst krans. Een leerzame avond over oude gebruiken die vandaag de dag nog tot de verbeelding spreken. Docent: Drs. Leon Daemen. Kosten: f 10,-. Reservering is mogelijk bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49. Openingstijden: 9.00 - 17.00 uur. Tel. 22188. Uiterste inschrijfdatum: dinsdag 15 december. In het Atheneum Kamerorkest (AKO), het jeugdstrijkorkest van het Koninklijk Conservatorium, doet de getalenteerde strijkersklas professionele ervaring op. Het AKO bestaat uit ca. 45 leden in de leeftijd van 12 tot 23 jaar, sinds 1985 onder leiding van Qui van Woerdekom. De samenstelling verandert elk jaar en de spelers stromen rechtstreeks door naar het symfonie-orkest van het con servatorium. Het AKO heeft een naam opgebouwd met origineel repertoire en beschikt over een opmerkelijke kwali teit, klankcultuur en artistiek niveau. Het orkest heeft in de afgelopen jaren diverse internationale toernees ge maakt. Qui van Woerdekom - in Soest en om streken geen onbekende - is speciaal belast met de zorg voor het jonge viool talent aan het Koninklijk Conservato rium, waar hij destijds nog tijdens zijn Het Atheneum Kamerorkest o.l.v. Qui van Woerdekom. 'Drie vrolijke beertjes' is een mooie te kenfilm in kleur over de wonderlijke belevenissen van drie beren op zoek naar geluk. Het is een in Disney-stijl ge maakte vrolijke kerstfilm met veel spanning en humor. Omdat het een Ne derlands gesproken film is, is deze ook heel geschikt voor de allerkleinsten. De film wordt ook nog eens aangevuld met een aantal korte tekenfilms in het voor programma. 'Drie vrolijke beertjes' is geschikt voor alle kinderen van 4 tot 8 jaar en is te zien op woensdag 15 december in C-drie. Kaarten zijn telefonisch te reserveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur; en VW-Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en za. 9.00 - 12.00 uur. De voorstelling van Theatergroep Kaspar Achter de bergen ligt de zee' is gebaseerd op het toneelstuk 'Leonce en Lena' van de Duitse 19de-eeuwse schrijver Georg Büchner. Een van de uitgangspun ten van Theatergroep Kaspar is het bewerken van klassieke the ma's uit de literatuur. In dit stuk staat het visuele aspect op de voor grond. Het decor is als een roman tisch schilderij. De acteurs spelen in 19de-eeuwse kostuums. Prins Leonce uit het land van Popo blijft uit verzet tegen zijn vader het liefst de hele dag in bed. Als hij op een dag te ho ren krijgt dat hij moet trouwen, beseft hij dat de serieuze toekomst die zijn va der hem heeft voorgespiegeld, is begon nen. Samen met zijn vriend Valerio 1 vlucht hij naar het zuiden in de hoop het land van 'het zoete niets doen' te vin den. Prinses Lena is op haar beurt diep beledigd als ze hoort dat ze met de prins van Popo moet trouwen, die ze niet eens kent. Ook zij vlucht. Beide koningskinderen hopen achter de bergen het geluk te vinden. Na een donkere nacht komen ze elkaar tegen zonder van elkaar te weten wie ze zijn en worden op slag verliefd. Een boeiend sprookje voor alle kinde ren vanaf 8 jaar en natuurlijk ook voor volwassenen! Te zien op zaterdag 11 december om 14.00 uur in C-drie in Soest. Toegang: f 6,- (kind) f 10,- (volw.). Kaarten zijn telefonisch te re- Scène uit 'Achter de bergen ligt de zee'. Foto: Reyn van Koolwijk. serveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel: 22188; en VW-Soest, Steenhoff straat 9a, tel. 12075. Het werk van Eveline Paalvast is gebaseerd op een door haar zelf ontwikkelde techniek die de stro ming van water gestold op papier weergeeft. Deze aanvankelijk en kelvoudige stroombeelden laten lijnen in beweging zien, terwijl te gelijkertijd de lijn een vorm is. Het gaat Paalvast echter niet alleen om het thema beweging. In recent werk worden in een afgewogen ordening ab stractie en figuratieve beeldelementen met elkaar in relatie gebracht. In strak ke lijnen getrokken rasters vormen een tegenwicht met de golvende, explosieve vormen van de 'geheime' techniek, zo als Paalvast het zelf noemt. Ook andere materialen worden samen gevoegd zoals transparant papier, verf, potlood om de illusie van beweging en ruimte te creëeren. Paalvast analyseert ordening, beweging, ruimte en kleur en maakt haar schetsen tot een verbeel ding waarin de idee en gevoeligheid voor materiaal samengaan. Deze tentoonstelling is te zien in de ex positieruimte van C-drie en loopt van 7 december t/m 9 januari. De toegang is gratis. Openingstijden: ma t/m vr 9.00 - 23:00 uur en za 15.00 - 23.00 uur. studie tot docent werd benoemd. Ook was hij jarenlang docent aan de conser vatoria in Rotterdam en Utrecht. De jonge hoornist Erwin Wieringa (1974) studeert eveneens aan het Ko ninklijk Conservatorium. Hij won in de afgelopen jaren diverse prijzen bij jeugdconcoursen en trad o.a. op in het tv-programma "Jonge Mensen op het Concertpodium". Programma Op het programma van aanstaande zondagmiddag staan de volgende wer ken: "Andante Opus 30" van Pjotr II- jitsj Tsjaikovski; "Serenade nr. 2" van Alexander Galzoenov; "Partita voor strijkers" van Bohuslav Martinu; "Noc- turno in B Opus 40" van Antonin Dvo rak; en "Serenade voor strijkers in Es Opus 6" van Josef Suk. (Op dinsdag 14 december wordt hetzelfde programma uitgevoerd in de Arnold Schönbergzaal van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag.) Het concert in de theaterzaal van Mo lendael begint aanstaande zondagmid dag om 13.30 uur. Entree: f f7,50; kin deren f 3,50. Inlichtingen: Theaterbu reau Soest, tel. 16155. A. Ék^9audio Video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 X^^Stichtirig Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Het valt meteen op: - en wie had ook anders verwacht - de kerstartikelen in de wereldwinkel zijn origineel en niet echt traditioneel te noemen. Kérstversiering voor de boom bijvoor beeld is er in vele soorten; gemaakt van kleurig beschilderd hout uit Sri Lanka en India en van stro uit Bangla Desh. Ook kerstboomversiering gemaakt van metaal uit Thailand en van schelp uit de Filippijnen. Van dit laatste materiaal maken de Filippino's ook raamdecora- ties. Erg mooi. Kerststallen uit Peru De aardewerk kerstgroepen komen veelal uit Peru en zijn echte familie pro- dukten. Het ene familielid maakt de ru we vorm van de beeldjes, een ander de hoed, weer een ander de armen en de laatste moet er dan één geheel van ma ken. Daarna worden de beeldjes met de hand geverfd en tenslotte in een stenen oven gebakken. Ook uit andere Derde Wereldlanden zijn houten en gipsen kerstgroepen voorhanden. Sommige heel uitbundig, andere meer ingetogen. Het is maar wat u het meest aanspreekt. Zoals ieder jaar zorgt het Soester mannenkoor "Apollo" ook nu weer voor de kerststemming met een kerstconcert. Dat vindt plaats op donderdag 16 december (20.00) uur in de Petrus en Pau luskerk. Dit jaar kunnen de bezoekers naar har telust meezingen met vijf samenzangen, te beginnen met "Komt allen tesamen". Vervolgens zingt "Apollo" delen uit de Deutsche Messe "Zum Eingang, zum Gloria en zum Sanctus" van Schubert. De tweede samenzang is: "Nu daagt het in het oosten". Henk van der Hoeven laat de bezoekers op de piano genieten van "Praeludium für die Heilige Weihnachtszeit" van J.B. Schiedermayer en Apollo vervolgt met "Veni Jesu" (L. Cherubini), "Du Hirte Israels" (D. Bortnianski) en "O du Fröhlige" (H. Lang). Ere-dirigent Gerard van de Schepop speelt vervolgens op het orgel "Guana Jesus anquit a Noël", waarna Apollo het Weihnachtswiegenlied, "Mary had a baby" en het "Transeamus" zingt. Het prachtige werk "Pastorellen vor die Weihnachtszeit" wordt in drie delen uitgevoerd door Henk van der Hoeven op de piano. Het laatste optreden van het mannenkoor bestaat dan uit "Bene- dictus" (A. Gounod) en "Stille nacht" (F. Gruber), met als afsluiting van het concert onder leiding van dirigent Ge rard van Amstel de samenzang "Ere zij God", met tegenzang van "Apollo". Kaarten (tevens programma) a f 4,- zijn verkrijgbaar bij de VVV, bij de le den van Apollo en aan de kerk. Op zaterdagmiddag 18 december a.s. om 15.30 uur wordt in de Petrus en Pauluskerk het traditio nele kerstspel uit Oberufer opge voerd door leerkrachten en ouders van de Vrije School uit Wagenin- gen. Het 'spel van Christi geboorte en Herdersspel', zoals de oor spronkelijke benaming is van dit stuk* is afkomstig uit Oberufer, een dorpje in het westen van Bo- ven-Hongarije dat vroeger door Duitsers werd bevolkt. Het dorpje Oberufer is gelegen op een eilandje vóór het eiland Schütt, dat ge vormd wordt door de Donau, direkt on der Presburg, In dit dorp werd al in oer oude tijden dit kerstspel opgevoerd. De oorspronkelijke vorm uit de 16e eeuw is bewaard gebleven bij de Duitse boeren die zich in Hongarije vestigden. Eén van de voorname boerenfamilies uit dit dorp was in het bezit van de spelen. Wanneer in de herfst de oogst binnen was, verzamelde de boer de mensen, knapen en mannen uit het dorp, die moesten meespelen. De jongelui die meespeelden, moesten in oktober, no vember, tot aan de Adventstijd hun rol len leren, met grote ernst en waardig heid en waren verplicht 'een eerzaam leven' te leiden gedurende alle weken van voorbereiding. Het kerstspel uit Oberufer is een docu ment van dramatische volksdichtkunst uit oude tijden. De geïsoleerde ligging van dit dorpje heeft er toe bijgedragen dat dit spel zo zuiver bewaard gebleven is. Welke godsdienst men belijdt is niet belangrijk, zowel katholieken als pro testanten deden mee, hetzij als speler, hetzij als toeschouwer. Het stuk begint met een ommegang van de Kompany, d.w.z. van alle spelers die het lied zingen: "Toen het woort wierdt vervult", waarin in enkele regels de ver kondiging wordt meegedeeld. Daarop volgt de verkondigingsscène zelf tussen de engel Gabriël en Maria. Wederom gaat de Kompany zingend rond en nu eerst volgt de proloog van Gabriël. Daarna begint het eigenlijke spel, met Jozef en Maria op weg naar Betlehem. Na de geboortescène in de stal begint het Herdersspel met de herders Gallus, Stieghel, Witok en Crispijn dat eindigt in de prachtige scène waarin ze hun ge schenken geven aan het Kind. Voor jong en oud is dit kerstspel een heerlijk schouwspel om mee te maken. Kom daarom op tijd. De toegang is gra tis. Een vrijwillige bijdrage na afloop voor de onkosten van de spelers wordt in dank aanvaard. Het einde van een traditie. Zo mag men de beslissing wel noemen om te stoppen met de Volkskerstzang- avond, die tientallen jaren plaats vond in de Julianakerk, op de zon dag vóór Kerst. De organiserende commissie heeft zichzelf opgehe ven. De commissie laat weten dat zij het be sluit tot opheffing op uiteenlopende gronden heeft genomen. Volgens se cretaris W. Koedijk neemt het aantal bezoekers jaarlijks af en zijn de kosten van de organisatie zo gestegen dat de fi nanciële reserve tot een onverantwoord laag niveau is gedaald. Daar komt bij dat de Volkskerstzang moet concurreren met een toenemend aantal concerten van Soester koorge zelschappen in de periode voor de kerstdagen, terwijl ook de televisie tal van kerstprogramma's uitzendt. Bo vendien wijst hij erop dat veel ouderen een duidelijke schroom hebben om zich 's avonds nog op straat te begeven. De commissie heeft nog wel een poging gedaan om tot een bredere opzet van de organisatie te komen, maar het overleg daarover met de besturen van diverse Soester koren is mislukt. De commissie heeft nog 400 gulden in de kas. Dat bedrag wordt voorlopig tot 1 januari 1995 in reserve gehouden en beschikbaar gesteld aan een eventueel nieuwe commissie'Volkskerstzang, als die er komt. Is dat niet het geval, dan wordt het bedrag overgemaakt aan het Koningin Wilhelminafonds, aldus se cretaris Koedijk. Bij de Hazelaar te Soest exposeren tot eind februari acht beeldende kunstenaars: Adrienne Anderson, Richard Brixel, Gustavo Beckel- mann, Anthon Hoornweg, Anne- lies Pruisken, René Vaandrager, Jos van Vreeswijk en Calevi Ten- hovaara. Uitbundigheid is het kenmerk van de Amerikaanse Adrienne Anderson, van wie op deze expositie zowel handge- vormde keramische vazen te zien zijn als gouaches op rijstpapier. De vazen beschildert zij met kleurrijke aan de mythologie ontleende voorstellingen, in haar gouaches gaat zij wat vrijer te werk. De Zweed Richard Brixel is geen onbe kende bij De Hazelaar. Al eerder expo seerde hij in de zomerse beeldentuin aan de Bosstraat en nu toont deze kun stenaar twee magische bronzen mas kers. Brons is ook het materiaal van de Para- guees Gustavo Beckelmann. Zijn werk doet surrealistisch aan met een eroti sche geladenheid. De bronzen maakte hij gedurende een verblijf in Nederland in 1992/93. Anthon Hoornweg en Annelies Pruis ken laten dierfiguren in brons zien. An nelies Pruisken bouwt haar beelden op uit takjes, draad en was waardoor in dit geval haar paarden een grillige trans parantie krijgen. Anthon Hoornweg vormt zijn uilen eèrst in klei en giet ze daarna in gips om ze zo nauwkeurig mogelijk af te kunnen werken alvorens ze in brons te gieten. Hierdoor ontstaan zeer plastische en monumentale vor men. De sculpturen van René Vaandrager keffrherken zich eveneens door de grote aandacht waarmee het materiaal, in dit geval marmer, bewerkt is. Door zijn specifieke wijze van vormgeven, lijkt hij de zwaarte van het materiaal te willen ontkennen en maakt hij bijna zweven de, lichte tekéns in marmer. De 'koppen' die Jos van Vreeswijk toont zijn zowel in brons als marmer te zien. Het zijn koppen waarvan men de tedere, sensuele buitenkant ziet en zich 'Couple -1' van Gustavo Beckelman. daarbij afvraagt wat zich achiei ueze maskers afspeelt. Zijn schilderijen zijn er onlosmakelijk mee verbonden; zij to nen ons een verbeelding van de innerlij ke wereld die mogelijk achter de mas kers van zijn sculpturen schuilgaat. Een wereld vol duistere geheimen, die slechts met geweld in bedwang te hou den is. Van de in Zweden levende Fin Calevi Tenhovaara staan enige 'karakters' op gesteld. Beelden opgebouwd uit mate rialen die in de Scandinavische bossen te vinden zijn waarmee Tenhovaara de verschillende aspecten van het mense lijk karakter tastbaar maakt: rondbor stig, melancholiek, evenwichtig, grillig, speels, het is allemaal aanwezig. De expositie bij de Hazelaar is nog te zien tot en met eind februari 1994 aan de Bosstraat 2 (van 20-12-1993 t/m 2-1-1994 gesloten). De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag van 9.00 - 12.30 uur, 13.30 - 17.00 uur; zater dagsmorgens van 10.00 - 12.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 9 december Gedoemde hartstocht tussen broer en zus Deze tweede film van de Britse toneel schrijver en regisseur Stephen Poliakoff begint met de hernieuwde kennisma king tussen Natalie en Richard tijdens een tuinfeestje van Natalie en haar echtgenoot Sinclair (Alan Rickman). Richard (Clive Owen) is het prototype van dê succesvolle yup. Veel losse vriendinnen en goedbetaalde baantjes. Tot hij op een dag door twijfel wordt bevangen en het roer omgooit. Hij ver ruilt zijn baan als architect voor een ver antwoordelijke positie bij een bureau dat zich tot taak stelt gewetenloze pro jectontwikkelaars zo hinderlijk moge lijk te volgen. Natalie (Saskia Reeves) trouwt, na on bevredigend kantoorwerk en veel lief desverdriet, de rijke excentriekeling Sinclair. Richard stelt vast dat zijn ou dere zusje niet meer het bleke muisje van weleer is, maar een aantrekkelijke en sophisticated dame is geworden. Zonder haar is zijn bestaan onzinnig en onbevredigend. Van zijn talrijke vrien dinnen moet hij niets meer weten. De obsessieve liefde voor zijn zus blijft niet onbeantwoord. Voor ze weten wat hen overkomt, gebeurt het: Er ontvlamt een hartstochtelijke, zelfs verslavende rela tie, waaraan geen van beiden weerstand weet te bieden en voor ze het weten is de situatie vergaand uit de hand gelopen. "Close my Eyes" is bij vlagen onweer staanbaar. Poliakoff filmt met veel ge voel voor licht, lucht en sfeer, kiest voor ongebruikelijke lokaties met name in Londen) en weet met de Poolse came raman Witold Stok van de Engelse countryside een soort warmgestoofd Toscane te maken. Bovendien is hij on afgebroken doende aan te tonen dat elk mens meer kanten heeft. Knap is in dat opzicht de ontwikkeling van Sinclair, Natalies echtgenoot. Geïntroduceerd als een saaie, zelfingenomen dandy in een wit pak, ontpopt hij zich heel lang zaam tot de meest interessante en meest wijze figuur van de film. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; CJP/65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zaterdag 11 december Het laatste jazz-evenement van dit jaar betreft een optreden van Perron 5B met als gast Sean Bergin. Deze saxofonist woont nu al geruime tijd in Nederland en heeft inmiddels gespeeld met veel vooraanstaande musici. Zo was hij on der meer te horen met Ernst Reyseger, Michael Moore en binnen de Instant Composers Pool. Sinds enige jaren is hij actief als leider van het gezelschap M.O.B. (My Own Band, de naam zegt het ,al). In deze groep, waarvan tot nog toe twee cd's verschenen, worden invloeden uit di verse muziekstijlen verwerkt. Met na me de Zuid-Afrikaanse achtergrond van Sean Bergin klinkt daar in door, met prachtig resultaat overigens; het blijkt dat de uitbundige vrolijkheid van de Afrikaanse volksmuziek zich verras send goed laat combineren met de gril ligheid van de (free-)jazz. Daarnaast duikt hij regelmatig op in al lerlei gelegenheidsformaties, bijvoor beeld een trio met twee andere saxofo nisten, Danièle D'Agaro en Tobias De- lius - onlangs nog te horen op het Straatmuziekfestival. Wie dat heeft ge mist kan Sean Bergin op zaterdag 11 december alsnog aan het werk zien, maar dan in een geheel andere muzikale omgeving. Vaak is de muzikale achtergrond van een gastmuzikant nogal verschillend van die van Perron 5B, zo ook in het ge val van Sean Bergin. Hoe dat uit zal pakken staat bij voorbaat niet vast - het gaat immers om geïmproviseerde mu ziek - een ongewone confrontatie is het zeker. De bezetting is als volgt: Sean Bergin, tenor- en sopraansaxofoon; Semmy Prinsen, tenorsaxofoon; Peter van Marle, piano; Gerco Aerts, bas; Laurens Miedema, drums. Op zaterdag 11 en zondag 12 december houdt de postduivenvereniging "De Vriendschap" haar jaarlijkse tentoon stelling. Dat gebeurt in het clubgebouw aan de Nachtegaalweg 8B. De zaal is op zaterdag open vanaf 20.00 uur, op zon dag vanaf 10.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. De Vangrail, De Engh De Praatpaal tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Kerststukjes Op dinsdagochtend 21 december om 9.30 uur is iedereen van harte welkom in De Vangrail aan de Nachtegaalweg 8c. Onder deskundige begeleiding wor den er kerststukjes gemaakt. Neemt u zelf een bakje, oasis, een kaars, kerst- groen, mos, ijzerdraad, prikkers en de coraties mee. De kosten zijn f 5,00 ex clusief materiaal. Voor deze workshop is het noodzakelijk dat u zich tot 1 week voor aanvang inschrijft bij Jolanda tij dens het spreekuur op donderdagen van 10.00-12.00 uur via tel. 17615. Disco Op zaterdag 11 december is er in De Praatpaal aan de Smitsweg weer een spetterende disco voor tieners in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar. Aanvang 19.30 uur. Toegang f 3,00; pashouders f 2,00.

Soester Courant | 1993 | | pagina 22