iörauers BOSMAN Soester hulp gaat naar Vergeten'kamp vol vluchtelingen in ex-Joegoslavië W IVARlAÏ Bauers bestaat 8 5 jaar dus: WAARBORG INSTALLATEUR Een zwijgende, onzichtbare, groeiende groep aan de onderkant van onze samenleving Soej soli< Aktie 'Mustafa' verloopt zeer succesvol Woensdag Sinterklaasavond 'Vergeten' kamp Kerstmis in kamp Velica Scholen Vierde auto? Nog een beroep op de bevolking g 5 gangen-menu f55,- o -D^staumnt Winkeldievegge wederom betrapt Meningen van lezers Fietsen in Soest Verdriet vraagt uw aandacht voor: Voorbereidingsbesluiten Bouwzaken Aangevraagde bouwvergunningen Bosman Loodgieters is per 1 november 1993 door het KIWA gecertificeerd als i Verleende bouwvergunningen Op zate ze bloer op de K Kom eei tje, en lc kingen sen, vri Verder soorten vers!), in alle i Let t BLOE Armoede in Soest? Wat is er aan de hand? Sociaal isolement Een Soester werkgroep Geme WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT P AGIM) De aktie "Laat Mustafa één keer Sinterklaas zijn" verloopt boven verwachting goed. Na een wat moeizame start blijkt de bevolking van Soest zeer begaan met het lot van de Bosnische vluchtelingen. De symbolische overdracht van hulpgoederen aan Mustafa, die hij zelf weg mag brengen, was afgelo pen zaterdagavond bij de familie Wierink een emotionele gebeurte- Ivonne Wierink-van Wetten: "Wat een belevenis, zo'n Sinterklaasavond! Het moment dat Sinterklaas en Zwarte Piet (waarvan aankleding en uitrusting gra tis beschikbaar waren gesteld door de fa. Van Rouwendaal) prachtig uitge dost binnen kwamen dook de kleine Almir (3), zoontje van Mustafa, weg achter zijn moeder. Nadat Sinterklaas iedereen in het Nederlands had begroet boog hij zich over Almir om het kind in rap Joegoslavisch op z'n gemak te stel len. De hele familie Mujkic was met stomheid geslagen, maar toen barstte natuurlijk de hilariteit uit. Sinterklaas vroeg een klein glaasje speciaal water, waardoor wij een Spaanse Sinterklaas hadden, die o.a. ook Hollands sprak en Joegoslavische Slivovitz met een rietje dronk. Kostelijk dus. Het werd serieus tijdens de overhandi ging van de aktie. Sinterklaas legde tweetalig uit wat de surprise aan Musta fa inhield, en overhandigde daarbij de radio/cassetterecorder, bedoeld voor de gehandicapte dochter van vrienden in Slavonski Brod. Toen hem gevraagd werd een reaktie te geven (ook Radio Soest was er bij aanwezig, dit wordt a.s. zaterdag uitgezonden om 11.30 in lo kaal totaal) legde hij uit dat hij in een soort shocK-toestand was. Het was te veel en hij kon het nog niet bevatten. Later op de avond, toen het allemaal wat meer ontspannen toeging, praatte hij echter honderduit. Het bleek zelfs, o grote toevalstreffer, dat wij een kamp hebben geselecteerd waar zich veel buren van hem uit Der- venta bevinden. Mustafa zat direct vol plan nen en ondernemingslust. Het liefst ging hij dezelfde avond nog. De avond was al met al een groot suc ces. Ook een Bosnische Sinterklaas wil alle meisjes een keer op schoot hebben, en hij was in deze gedaante geweldig. Ik ben ervan overtuigd dat ook Sinterklaas een goede avond heeft gehad. Zwarte Piet gooide rijkelijk pepernoten en uren later, onder luid gezang, werd het duo weer naar de deur gedirigeerd. Sin terklaas had uitgelegd dat zijn paard buiten stond en Mazda heette, zodat de kleine Almir nog net kon worden te gengehouden om het paard te aaien. Aanvankelijk was het het plan te rijden naar kamp Cepin. Tijdens het contact bleek echter dat het hier ging om Kroa tische mensen die tijdelijk geëvacueerd waren i.v.m. de bezetting van hun woonplaats. Ongetwijfeld ook mensen die hulp nodig hebben, alleen niet de "doelgroep" waarvoor wij de aktie zijn begonnen. We hebben vervolgens in overleg met de ambassade van Kroatië en enkele Joegoslaven hier besloten tot het kamp Velica. We hebben dit kamp vrijdagavond opgebeld en dat werd uit eindelijk een zeer emotioneel gesprek. Het kamp staat onder leiding van een dominee die daar - voor wat hij "een ge mengd kamp" noemt - werk doet van onschatbare waarde. De vluchtelingen zijn allen afkomstig uit Bosnië, zowel van Servische, Kroatische als Mosli- m-afkomst. De man vertelde dat er ge brek aan alles is. Er is geen bevoorra ding. De kampvoorraad bestond nog uit drie flessen olie, de hele voorraad voor alle mensen daar. Er bevinden zich honderdveertig kin deren in het kamp, waarvan zes baby's. Er is geen eten meer, er zijn geen schoe nen meer, de kleding laat te wensen over, kortom, de nood is enorm hoog in dit kamp, waarbij hij overigens nog aan tekende dat er zich twintig kilometer verderop nog eenzelfde kamp bevond, eveneens met zo'n zeshonderd mensen, in dezelfde omstandigheden. Misschien een initiatief voor een andere plaats in Nederland? Toen wij vertelden dat wij met kerstmis daar aan zouden komen, werden wij di rect uitgenodigd om, als eregasten, de kerstviering daar mee te maken en 's nachts te verblijven in het kamp. Het is ons duidelijk dat we een kerstviering mee zullen maken die we niet gauw zul len vergeten. We brengen natuurlijk ook een beetje kerstfeest daar, we doen ons best om het kamp voor een aantal dagen van voedsel te voorzien. Daar naast willen we voldoende voedsel voor de zes baby's meenemen, zodat zij er in ieder geval doorheen komen. Voorts hebben wij inmiddels voor veel mensen schoenen en warme kleren bij ons. Op onze vraag of er behoefte was aan de kens antwoordde hij dat zo'n honderd dekens ideaal zou zijn. Mensen, die honderd dekens die heb ben we inmiddels binnen. Dus alstu blieft, géén dekens meer. Maar wat dan wél? We hebben de gelegenheid om hiernaar te vragen uiteraard goed be nut. We moeten voorkomen dat we ruimte in beslag nemen met goederen die minder hard nodig zijn. Minder hard, omdat uiteindelijk natuurlijk alles nodig is. Alleen, onze ruimte om het mee te nemen is beperkt. Veel eten is nodig, maar ook toiletarti kelen. Uiteraard voedsel. De dominee noemde het volgende: rijst, deegwaren, meel (bloem) en gist, olie, margarine (campingmargarine in blik), suiker, zout, gedroogde peulvruchten, baby pap, flessevoeding,gedroogde soep, vlees en vis in blik, potjes kindervoe ding, babykoeken (liga's), gedroogd fruit (tutti frutti etc.). Daarnaast legde hij uit dat er een nij pend tekort is aan toiletartikelen en ver bandmiddelen: shampoo, zeep, was middel, tandpasta en tandenborstels, maar ook aan maandverband en tam pons. Verder verband, pleisters, aspiri ne, watten, jodium en injectienaalden. Voorts is er behoefte aan lakens en slo pen, alstublieft. Inmiddels is er al e.e.a. binnen. De ba sisschool de Wegwijzer heeft afgelopen vrijdag al heel veel voedsel voor dit kamp overhandigd. De kinderen heb ben enorm goed hun bést gedaan. Er zijn op dit ogenblik meer scholen/in stanties voedsel aan het inzamelen voor de aktie. Op dit ogenblik hebben zich opgegeven: De twee Van der Hucht- scholen (Libel en Valeriaanstraat) za melen voedsel in, de Van der Hucht- school Paulus Potterlaan zamelt geld in. Voorts voedselinzameling op de Da Costaschool, de Insingerschool, alsme de bij de Stichting Kindercentra Soest (zo'n 400 kinderen). Geldinzameling wordt gehouden op peuterspeelzaal Li- belle in Huizen en de Kard. Alfrink Ma vo in Soest. De Emma Mavo in Drie bergen gaat van start met een grootse sponsoraktie. We hebben naast alle scholen in Soest ook de vier apothekers verzocht om medewerking: één apotheek heeft ge reageerd en maakt èen geldbedrag over. Kortom, de medewerking van heel veel scholen en instanties is gewel dig. Er zijn scholen die hebben laten weten dat zij al met een andere aktie be zig zijn, er zijn helaas ook scholen die nog helemaal niets hebben laten horen. Wellicht komt er dus nog meer. Afgelopen week werden wij tevens ver rast door iemand die belde namens de hervormde en gereformeerde Diako- nië.n van Soest. Zij stellen een fantasti sche donatie ter beschikking. Maar ook de bevolking uit Soest laat zich niet on betuigd. Er komt nu ook geld op de gi rorekening binnen en mensen komen zelf geld aan de deur brengen. Bij elkaar hebben we nu in ieder geval genoeg voor de huur van drie auto's. Er zijn nog drieëntwintig Soester be drijven waarvan wij de medewerking hebben gevraagd, tot op heden is daar van nog niets gehoord. Maar, alles kan nog. Mustafa (2e v.r.) kreeg van Sint en Piet de cassetterecorder, die de hulpactie van Martin en Ivonne Wierink symboli seert. Er is waarschijnlijk geld voor een vierde auto, vult u hem met voedsel? We hou den er rekening mee dat de genoemde scholen en instanties er gezamenlijk zorg voor kunnen dragen dat de ruimte, naast alle kleding die wij al hebben in gepakt, in deze drie auto's gevuld wordt met voedsel en toiletartikelen. Nu kun nen we het geld dat er na betaling van de drie auto's overblijft eveneens omzet ten in duurzame levensmiddelen, al leen, we zouden dit kamp met nog een transportbusje vol voedsel/toiletarti kelen kunnen bevoorraden, mits dat bij ons brengt. Alle eerder genoemde produkten kunt u bij ons brengen, wij nemen het graag mee. Ook initiatieven zijn uiteraard welkom. Breng uw vrienden en/of buren op de hoogte van deze aktie. Niet iedereen weet ervan, maar veel mensen willen wél helpen. Misschien werkt u bij een levensmiddelenbedrijf of bij een bedrijf dat o.a. toiletartikelen verkoopt? Infor meer ze eens, grote kans dat ze óók iets willen bijdragen. Uiteraard kunt u ook geld geven, dan zorgen wij ervoor dat dat omgezet wordt in voedsel. Als het u niet mogelijk is het zelf te brengen, maar u wilt wel iets bijdragen, belt u ons dan even op. Wacht u niet al les niet te lang, we zullen zo langzamer hand definitief moeten plannen om al les voor de reis in orde te maken. Wilt u een bijdrage aan de organisatie leveren? We doen, naast al het boven staande, nóg een beroep op de Soester bevolking. Allereerst zoeken we op slagruimte voor de goederen. We heb ben deze omvang van het transport, wat natuurlijk grandioos is, niet voorzien. Dat betekent dat we na het sorteren, wat gewoon bij ons thuis gebeurt, de dozen tijdelijk ergens neer moeten zet ten. De beperkte ruimte die we daar voor hadden is vol. Het betreft alleen dozen, we willen ze graag ergens (vorst- vrij) neerzetten om ze tweeëntwintig december weer weg te halen. Daarnaast zullen we een paar avonden daar wat dozen neer willen zetten. Ook meerde re garages in Soest zouden welkom zijn. We "groeien nu ons huis uit". Alstu blieft, u helpt de organisatie hier enorm mee. Voorts zoeken we enkele mensen die zeventien december kunnen helpen met het sorteren/ophalen van voedsel. Dan stoppen de scholen en wordt al het ingezamelde voedsel opgehaald. U kunt zich opgeven, we hebben een paar personen nodig. U kunt voedsel, toiletartikelen, ver bandmiddelen, medicijnen en geld voor voedsel (s 'avonds na 18.00 uur of in het weekend) afleveren aan de Turfstreek 249 te Soest. Uiteraard kan geld ook per giro: nummer 2695639, t.n.v. I. van Wetten o.v.v. "Laat Mustafa één keer Sinterklaas zijn". Meldt u uw bijdrage even per telefoon, dan kan hiermee bij de organisatie rekening worden gehou den. Voorts dus vrijwilligers gevraagd voor zeventien december én een (of meerdere kleine) vorstvrije opslag ruimte in Soest. Laten wij er met z'n al len voor zorgen dat dit kamp uit de ver getelheid wordt gehaald. Tel. 14963. Op de Wegwijzer nam Ivonne Wie rink via de Sint zo 'n 20 dozen met le vensmiddelen in ontvangst. i ooooooooooooooooo Gerookte zalm met kayyertjessaus Parelhoenderbouillon Pemodijsje Hertehaas met bosbessensaus IJsfantasie Bauers Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Wijn-arrangement mogelijk. BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL/FAX 02155-1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO Omdat ze al eerder was aangehouden voor een winkeldiefstal, kreeg een 49-jarige vrouw enkele dagen terug een proces-verbaal. Ze was betrapt toen ze twee pakjes shag en rolpapier had ge stolen uit een winkel aan de Tamboe rijn. De waarde van de buit bedraagt bijna elf gulden. "Fietser krijgt voorrang in Soest." Ik merk op, dat de voorrangsregels zijn te vinden in wet en verkeersreglement, zo dat deze kop misleidend overkomt. Be ter was m.i. geweest: "Het fietsen krijgt aandacht in Soest." Maar er is meer. De fietser of fietsster zou een hoge borst kunnen gaan opzet ten, van: "wie doet nie wat". Het dragen van de autogordel is gecontroleerd en bij ontbreken volgde boete. De auto gordel is géén externe veiligheidsfactor, maar wat dacht u van de onverlichte fiets, die talrijk in het verkeer aanwezig is? Wat doet de politie aan dit uiterst ge vaarlijke verschijnsel? Daar vernemen wij niets van. Politie, doe daar iets aan, vooral in dit donkere en mistige jaargetijde! Wegen zonder apart fietspad zijn wel het aller gevaarlijkst. J.K. Bal In de Soester Courant van woensdag 1 december 1993 las ik dat de diverse po litieke partijen hun opwachting maken in verband met de a.s. verkiezingen. Het doet mij heel veel verdriet, te moe ten constateren, dat elke partij voor zich naar eigen belang streeft. Als Jan Visser het met zijn partij weet waar te maken en er één of meerdere zetels bij krijgt, dan kan de gewone bur ger zijn borst wel nat maken en er op re kenen, dat er wel weer ergens een extra belasting naar voren zal worden ge schoven, want Jan Visser houdt er van om geld uit te geven, ongeacht waar het vandaan komt, maar hij weet het wel er gens aan te besteden. De slogan, 'Een schoon Soest een hel der bestuur' staat boven het stuk van D66 en een foto van Mieke Swinkels er bij. Deze vrouw heeft al zoveel verdriet in de Gemeente Soest gebracht en heeft het lef om op de ingeslagen weg verder te gaan, dat is een lachertje. Ze drukt te vuur en te zwaard haar meningen er door en heeft er lak aan, als ze op haar vingers wordt getikt, om te beginnen zouden en moesten er de bewuste schrikdrempels komen en werden deze al gebouwd, voor er van gemeentewe gen toestemming voor was gegeven. Het door haar gemaakte busplan heeft haar stinkende gemaakt bij Centraal Nederland en het kost de gemeente, dat zijn u en ik, twee ton per jaar, wat weg gegooid geld is, de bussen komen te laat en de treinen zijn al vertrokken als de bus is gearriveerd. Bushaltes die erg urgent waren werden geschrapt en de oudjes van Molenschot en de flat ertegenover moeten maar gaan lopen naar de volgende haltes. De stumpers kunnen zowat de opgeheven halte nog bereiken, laat staan de halte die driehonderd meter verder is ge plaatst. Ze wilde wel in de bus om Sint Nicolaas binnen te halen, maar voor Zwarte Piet spelen wilde ze niet. Of zou ze inmiddels tot de overtuiging zijn ge komen, dat ze door haar gedrag al Zwarte Piet is geworden??? Ze sleept anderen mee in haar plannen, ze moest zich heel, heel diep schamen, maar dat doet of kan ze niet meer. De GPV, de SGP en de RPF hebben een verbond gesloten om samen te gaan en er op die manier een zetel bij te krij gen. Ze brengen gezamenlijk een vrouw op de kiezerslijst en denken daar goed aan te doen. Dat de SGP zich hiervoor leent, is het verzaken van Gods woord want ze we ten maar al te goed, wat hierover in de heilige schrift staat geschreven. Neder land heeft de Nederlandse wetten die waren gemaakt volgens de christelijke beginselen van de bevolking alreeds met voeten getreden. Ons land is het meest goddeloze land in Europa en ve len zijn er nog trots op ook. De SGP heeft zich lang, heel lang ge houden aan die geboden, maar is thans bezig om zich te verkopen aan de tegen partij en dat is heel, heel verdrietig. Mo ge God de inwoners van Soest en Soes- terberg de ogen doen open gaan, zodat ze als de verkiezingen er zijn, hun stem zullen uitbrengen volgens Gods woord en getuigenis, anders is het beter om he lemaal niet te stemmen. Een verdrietige plaatsgenoot. CJ. van Nieuwkerk Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn be sluit van 18 november 1993, nr. RB 93-157, bestemmingsplannen in voor bereiding zijn verklaard voor de gebie den die op de bij dit besluit behorende tekeningen in grijs zijn aangegeven en welke als volgt kunnen worden om schreven: 1. gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort die glo baal begrensd worden door die spoor lijn, de Wieksloterweg OZ, de Insinger- straat en de Den Blieklaan (Hees); 2. een perceel dat wordt begrensd door de Koningsweg, de Goudvink en de Winterkoning (Specht/Klein Engen- daal); 3. gronden gelegen ten zuiden van de Koningsweg die globaal begrensd wor den door de Koningsweg, de Dorre- steinweg, het Veenpad en de Clemens- straat (Boerenstreek). Tevens heeft de raad bij zijn besluit ten aanzien van de gronden genoemd on der 1. en 3. bepaald dat het verboden is bepaalde werken, geen bouwwerken zijnde of werkzaamheden uit te voeren zonder of in afwijking van een schrifte lijke vergunning van Burgemeester en Wethouders (aanlegvergunning). Dit besluit treedt in werking op 9 de cember 1993. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toe passing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor het: 1. uitbreiden van een ™onv0°™eT"® voor geestelijk gehandicapten met v ct de woongroep, kolonievleg - 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ""bouwen van 48 woningen tnet gara ges en bergingen, SP«h,./"T ning (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 3. plaatsen van een overkapping. Van Weerden Poelmanneg 2 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 9 ^ecembe 1993, eventuele bezwaren schritteujK bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb- bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.3U 12,30 uur, in het gemeentehuis, afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza- ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. De volgende bouwaanvragen/meldin gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Amersfoortsestraat 9a (93487): uit breiden van een showroom, 25-11-93; Dr. 's Jacobstraat 6 (93527): plaat sen van een blokhut, 22-11-93; Driehoeksweg 18 (93530): plaatsen van een tuinberging, 23-11-93; Hellingweg 8 (93532): uitbreiden van een woonhuis, 24-11-93; Koningsweg 30 (93533): plaatsen fietsenstalling en bedrijfslogo, 24-11-93; Koperwiek 7 (93534): plaatsen van een dakkapel, 24-11-93; Koperwiek 29 (93537): plaatsen van een dakkapel, 24-11-93; Koperwiek 33 (93538): plaatsen van een dakkapel, 24-11-93; Koperwiek 35 (93540): plaatsen van een dakkapel, 24-11-93; Koperwiek 13 (93536):-plaatsen van een dakkapel, 24-11-93; Merelweg 7 (93528): plaatsen van een carport, 22-11-93; Peter van den Breemerweg (ong.) (93535): bouwen van een milieu-de- voor Soesterbergsestri Aanleg en onderl LOODGIETERSm Uw voordeel als klant: Bij werkzaamheden boven 1000,- altijd vooraf schriftelijke prijsopgave Gewaarborgde installatie ontwerpen Vakkundig personeel bij u aan het werk Uitsluitend gebruik van goedgekeurde materialen Kwaliteitscontroles tijdens de uitvoering van het werk Gewaarborgde kwaliteit tegen vooraf afgesproken prijzen Wij geven op al ons nieuw aangelegd werk 2 JAAR ALL-IN GARANTIE Bosman Loodgieters b. v. Soest - Tel. 02155-20644 - Fax 02155-17914 pot, 24-11-93; .Schoutenkampweg 54 rgj, bouwen van een garage, 24-11.9 Specht/Winterkoning (93! bouwen van 48 woningen mei n en bergingen, 23-11-93; Veenzoom 7 (91426): bouw» een bedrijfsgebouw, 23-11-93. Vosseveldlaan 46 (93423); b„ van een woonhuis, 25-11-93. Deze aanvragen kunt u inzien in ht. meentehuis, Raadhuisplein 1, a:v. Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken)! Bouwzaken), geopend elke werkdat 8.30 - 12.30 uur. De volgende 6ouwvergunningen/t dingen zijn verleend/geaccepteerd Alle lof DIJ C de aangegeven verzenddatwir. Amersfoortsestraat 5 (93498): 1 la breiden van een woonhuis, 24-114 OWV81 Birkstraat 84 (93032): verbom en uitbreiden kliniek voor kindern Q,i„ |nf h, chiatrie, 23-11-93; F Met alle lot m Birkstraat 118b (93422): vernis Socst vor,ge V wen van drie vakantiewoning scheid genomen 23-11-93; tot 1 januari Foekenlaan 8 (93447): uitbreié; Welstandscomn van een woonhuis, 25-11-93; Jan Visser prei Hildebrandlaan 16 (93475): uifc van collega's ei den van een woonhuis, 25-11-93; |eden als ee Kerkstraat 12a (93509): plaals rcchtvaardig" van een dakkapel en het wijzigenvant aald „iet aan Olijkeweg 2 (93496): aanbod van een serre, 24-11-93; Reespoor 20 (93513): wijzigen een gevel, 24-11-93; Spad 7-9 (93454): bouwen van ft dubbele carport, 23-11-93; Steenhoffstraat 2-4 (93366): va bouwen van een voormalig raadhuis® centrum beschermd wonen, 24-11-5; Tamboerijn 11-13 (92522): uitbrt den en verbouwen van een superma* om'dejaarlijkse 25-11-93. commissie R.O. Op grond van de Wet Administrator zen »Nti wil d Rechtspraak Overheidsbeschikking ™-taan mee (AROB) kunnen belanghebbenden «p ™^e" ct"t< deze beslissingen een bezwaarschrift ini j niv nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienet "em dan moet dat bezwaarschrift gericht word; aan Burgemeester en Wethouders \t Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest, Hi bezwaarschrift moet binnen dertig dagen: de verzenddatum van de beslissing word? ingediend. De stukken kunt u inzien in hf gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdefc Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (té Bouwzaken), geopend elke werkdag ve 8.30 - 12.30 uur. reid was tot bij duidelijk te mal lijk had. Onder Douma's laatste jaren eenj nen voeren, aldt band roemde hij ven om de verga standscommissie Gelukkig blijft voorzitter van missie - en op ac ken bij de beoo nen aan de 110 beschermde do: L I T I E Openingstijden Bureau Soest Raadhuisplein 3 Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest. Alarmnummer 06 - 11 Tel.: 02155 - 19444 Fax: 02155 - 17693 Voor alle dringende politiezaken geopend van 07.00 - 23.00 uur Daarna alleen telefonisch bereik baar. (Doorschakeling naar bu reau Baarn). Voor andere zaken: informatie verstrekking, het doen van aangifte, gevonden voorwerpen etc., van 08.00 - 18.00 uur. V reemdelingendienst dinsdag t/m donderdag van 09.00 - 12.00 uur. Zuidprome Soest In allerlei publicaties van kerkelijke zijde, maar evenzeer van de kant van je binnenkant aan je eergevoel je zelf de gemeenten, wordt de noodklok geluid over het verschijnsel "Nieuwe respect. Armoede wordt dan' moor- Armoede". Het gaat hierbij om een groeiende groep mensen die in mate- dend. rieel opzicht klem zijn komen zitten. Zij zakken langzaam maar zeker on- der de armoedegrens. arme kant van Nederland Ook in onze gemeente bestaat die groep. Maar zij valt niet op. Je neemt Er war5n gfoepen in Nederland die het haar eenvoudigweg niet waar. De mensen die het betreft weten hun situa tie uit een soort schaamte op allerlei manieren verborgen te houden. Maar armoede sluipt als een kwaadaardig virus ook de Soester samenle ving binnen en we kunnen ons eigenlijk niet veroorloven daaraan voorbij te gaan. Anno 1993 kunnen wij niet om het pro bleem heen dat een niet onaanzienlijk deel van de Nederlandse bevolking ver armt. Ooit - op het eind van de weder opbouwperiode na de oorlog, toen het stelsel van de sociale zekerheid op zijn hoogtepunt was - werd er wel gezegd dat we in Nederland geen armoede meer kenden. Maar die situatie behoort tot het verle den. De regering bevindt zich nu in een situatie dat er uit economische overwe gingen allerlei maatregelen genomen moeten worden, waardoor het stelstel van de sociale zekerheid - waar we eens zo trots op waren - zwaar wordt aange tast, Er bestaat op dit moment een groep Nederlanders die op of onder het bestaansminimum zit. Het betreft - als je de aantallen hoort, schrik je - zo'n 1,2 miljoen mensen. En die groep groeit nog steeds. Zij worden 'nieuwe armen' genoemd. Wat betekent het voor deze mensen om 'arm' te zijn. (Met enige schroom ge bruiken we het woord 'arm' en 'armoe de', omdat je bepaalde mensen en groe pen zo gauw een onaangenaam etiket gaat opplakken. Van de andere kant willen we ook geen verhullende termen gebruiken, waardoor het probleem on der vage termen dreigt te verdwijnen.) Wanneer je op of onder het minimum zit, moetje enorm uitkijken, hoe je met je geld omgaat. Regelmatig kom je klem te zitten. Dan ga je prioriteiten stellen. Je gaat schrappen. Dingen die je zoge naamd kunt missen, verdwijnen het eerst van het prioriteitenlijstje. Dat zijn bijvoorbeeld zaken als naar verjaarda gen gaan. Je bespaart dan de kosten van een cadeautje en je hoeft niet met iets nieuws aan te verschijnen. Je schrapt het lidmaatschap van club of vereni ging. Je hoeft dan geen contributie te betalen, je hoeft geen geld uit te geven voor sportkleding en feestjes van de club. De mensen die in deze situatie verkeren, kunnen deze voorbeelden met talrijke andere uit hun eigen leven aanvullen. Dat je financieel soms met wat minder toe moet kunnen, is voor menigeen niet eens zo erg. Maar voor deze groep heeft dat wel een ernstig gevolg: zij komen geleidelijkaan in een sociaal isolement. Zij blijven voor een belangrijk deel ver stoken van het normale maatschappe lijke leven. Een keertje onbezorgd uit gaan, een cultureel genoegen als schouwburgbezoek of een concert is er niet meer bij. De materiële problemen worden helemaal gigantisch, wanneer duurzame gebruiksgoederen het gaan begeven, zoals een wasmachine of een koelkast. Armoede begint dus bij de buitenkant, bij de materiële kant. Maar dan kruipt de armoede bij je naar binnen. Het tast verschijnsel van de toenemende armoe de in Nederland onderkenden. Metna- de kerken constateerden - al weer zo'n vijfenhalf jaar geleden - dat de si tuatie zeer zorgwekkende vormen ging aannemen. Er moest iets gebeuren. De landelijke Raad van Kerken en DISK (wat staat voor Dienst In Samenleving en Kerk) staken de koppen bij elkaar en er werd een landelijke werkgroep opge" richt onder de naam 'De arme kant van Nederland. Deze groep wilde er alles aan doen om het proces van verarming te keren. Ook in Soest vond de landelijke oproep in bezorgde harten weerklank. Zo ont plooide de Joannesparochie in Soester- veen driejaar geleden een aantal activi teiten die tot doel hadden het probleem nieuwe armoede, met name in onze Soester gemeenschap, duidelijk in beeld te krijgen. De actie vond een re delijke "anklang". Maar het mocht niet bij één keer blij" ven, vond men. Ook de andere kerken wilde men voor het probleem interesse ren. In eerste instantie zocht men aan sluiting bij de rooms katholieke kerken. Dit leidde er toe dat in mei 1992 een in terparochiële werkgroep 'Moderne Ar moede' werd opgericht. Sinds ongeveer een jaar treedt deze groep op bescheiden wijze naar buiten en tracht op allerlei manieren een dui delijker beeld te krijgen van de omvang van nieuwe armoede in Soest. Boven dien speurt zij naarstig naar wegen om de situatie van mensen die materieel en daardoor geestelijk klem zijn komen te zitten te verlichten. Voor nadere informatie: A. Fennis, tel. 11628; b.g.g. B. Voet, tel. 23679. Soest gaa dariteitsat Bosnië st december 12.00 tot gers van geven hui met de bu Dat kan c de en sol eventueel te geven, die mani< en beschi De inwon december drage gev< gezameld. de stichti Raad van Vrouwen Gemeent

Soester Courant | 1993 | | pagina 4