iACTUEEL Kerst demonstratie Ir. C. Douma: 'In dit werk kijk je als forens toch anders rond in Soest...' nde groep leving Soest geeft steun aan internationale solidariteitsactie voor Bosnië OOK Turkse ouders in Soest raken vertrouwd met ouderparticipatie op basisschool Soest laat Douma zeer node gaan 'Motie van burgers voor vrede en solidariteit in Europa' ?AGÏ^, ne3lugrend elke WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 elektrotechnisch installatieburo ETB BINNEN EN BUITEN OFFICIEEL DEALER PTT TELECOM NETAANSLUITINGEN rleende ïwvergunningen :r°L2?i(^513): wiJ%n va» duidelijk te maken dat Soest onge- Op zaterdag 11 december a.s. demonstreren on ze bloembindsters weer diverse kerstschikkingen op de Kerstmarkt rond de Oude Kerk. Kom een kijkje nemen in onze kramen op het plein tje, en laat u inspireren door de mooiste kerstschik kingen met natuurlijke materialen (kruiden, mos sen, vruchten en noten). Verder vindt u een zeer groot assortiment "groen- soorten" en u weet het: dag in dag uit veiling vers!), doe-het-zelf materiaal, en divers mandwerk in alle maten. Let ook op de diverse aanbiedingen tijdens de Kerstmarkt. (Aanbiedingen uiteraard ook in de winkel.) BLOEMENHUIS Voorzitter Welstandscommissie vertrekt Huisarchitect NS Identiteit Objectieve waarheden A.A. VAN BREUKELEN B.V. Testament e kant van Nederland ister werkgroep kfang'P6 aCt'e VOnd een re" Gemeentehuis open op zaterdag 18 december Situatie hopeloos HET KAN ANDERS TbiNNENHuis Ook straatcollecte? Resolutie Cursus feestelijk afgesloten OR en MR Grote interesse 24-11-93; ichoutenkampweg 54 ven van een garage, 24 Specht/Winterkoning /q? ven van 48 woningen m 1 1 ergingen, 23-II-93. eenzoom 7 (91426V u bedrijfsgebouw, 23-11 oiWen rsseveldlaan 46 (9342",, :en woonhuis, 25-11-93'' Ul aanvragen kunt u inzie„ tehuis, Raadhuisplein 1ha, lelijke Ordening en BoutoU.1®^ i voor nieuwe aansluitingen verhuizingen etc. Aanleg en onderhoud van: olgende d°"wvergunn;nRe,. ■"gegeven1 verzenddaturn'661''Alk l°f bÜ afScheid nersfoortsestraat 5 (93498*. en van een woonhuis 24 111 rkstraat 84 (93032)-' verh„ tbreiden kliniek voor kiSj ie, 23-11-93- "erp> rkstraat 118b (93422): vera, e vakantiewonï Soasterbergsestroat 61 o - 3768 EB Soest - Tel. 02155-20656 - Fax 02155-24861 licht-, kracht-, telefoon-, oproep-, cai-, beveiligings-, brandmeldings- en stofzuigerinstallaties Met alle lof heeft de gemeente Soest vorige week officieel af scheid genomen van ir. C. Douma, tot 1 januari voorzitter van de Welstandscommissie. Wethouder Jan Visser prees hem te midden valt collega's en (oud)commissie- leden als een "streng maar rechtvaardig" architect, die be paald niet aan de leiband van het gemeentebestuur liep en zelfs be- van 1-93; ekenlaan 8 (93447V „;,k en woonhuis, 25-11-93- debrandlaan 16 (93475)-uith,, an een woonhuis, 25-11-03. rkstraat 12a (93509).- D]a' ;n24akn-93;en het Wij2i8en van 4 ijkeweg 2 (93496); aanb ;n serre, 24-11-93; Uv< reid was tot bij de Raad van State -vei, Z4-11-93; liilr h-irl d 7-9 (93454): bouwen va„ eer 1H Je carport, 23-11-93; Onder Douma s leiding heeft Soest de enhoffstraat 2-4 (93366V laatste jaren een goed bouwbeleid kun- ;n van een voormalig raadhui t' ne1 voeren' a'dus Visser. In dat ver in beschermd wonen, 24-1 l-od baijd roemde hij o.a. Douma's initiatie- iboerijn 11-13 (92522V uith ven om de vergader>ngen van de Wel- i vprKzMi«;zv«rei gandscommissie openbaar te maken en om de jaarlijkse rondrit met de raads- Hjmmissie R.O. nieuw leven in te bla zen. "Nu wil de hele gemeenteraad yöortaan mee..." Ook Douma's hard nekkig verzet tegen illegale bouwsels had hem bijzonder aangesproken. 1 supermarfeuj i verbouwen van een -93, md van de Wet Administratie,, praat Overhetdsbeschikkingn 3 kunnen belanghebbenden te :slissingen een bezwaarschrift in!! S U een bezwaarschrift wilt indient, et dat bezwaarschrift gericht wordt, argemeester en Wethouders 05'bu/ 2000, 3760 CA Soest, S rschnft moet binnen dertig dagen m anddatum van de beslissing worde,' nd De smkken kunt u inzien in ha tehuis. Raadhuisplein 1, afdi lljke Ordening en Bouwzaken fl ton), geopend elke werkdag 2.30 uur. Openingstijden Bureau Soest irisplein 3 hes: Postbus 2002 -A Soest, nummer 06 - 11 2155 - 19444 2155- 17693 ilie dringende politiezaken ld •00 - 23.00 uur i alleen telefonisch bereik- Doorschakeling naar bu- aarn). ndere zaken: atie verstrekking, in van aangifte, en voorwerpen etc., 00 - 18.00 uur. Jelingendienst; t/m donderdag 00 - 12.00 uur Gelukkig blijft Douma voorlopig nog irzitter van de Monumentencom- sie - en op ad hoc-basis ook betrok- ;en bij de beoordeling van bouwplan nen aan de 110 monumenten en zeven beschermde dorpsgezichten van Soest. "We hopen nog lang te profiteren van uw vakmanschap," aldus de wethou der. Henk Gerth, oud-burgerlid van de Welstandscommissie, constateerde dat Douma een heel pak aan "goede wer ken" had achtergelaten. Hij prees Dou ma's betrekkelijk harde aanpak van "amateur-ontwerpers" en de aanbie ders van "supermarkt-bungalows", waarmee hij de toekomstige eigenaars voor veel ellende had behoed. Colle ga-architect en commissielid De Keizer constateerde dat Douma in Soest keu rig democratisch door de politieke standpunten was heengezeild en de in dieners van wat al te dubieuze bouw plannen vaak zo ver kreeg dat ze spon taan zeiden "U hebt gelijk". Douma zelf stelde vast dat hij - op ge vaar af de "Heintje David van de Wel stand" te worden - met plezier de 'Tin king pin"-functie met de Monumenten commissie zal blijven vervullen. Zijn "bad feelings" over de voorgeschreven verversing van de Welstandscommissie stak hij niet onder stoelen of banken. Hij was dankbaar voor de sfeer van on derling respect waarin hij zijn werk had kunnen doen, al was volgens hem min stens één aanvaring per jaar met het ge meentebestuur wel nodig, "anders gaat de lol eraf'. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, I Soest Fax:02155-28649 V W "Vier jaar is gewoon te kort. Ik vind het echt jammer dat ik weg moet. Dan profiteert Soest niet van de ervaring die je opbouwt. In dit werk is continuïteit, een stukje consistentie en kennis van het verleden ongeloof lijk belangrijk." Ir. C. Douma windt er geen doekjes om. Als voorzitter van de Welstands commissie heeft hij de laatste jaren trouwens nooit geschroomd zijn standpunten duidelijk over het voetlicht te brengen en hij is er de man niet naar om dat wél te doen nu hij de commissie noodgedwongen - om dat de verordening dat voorschrijft - moet verlaten. Veel Soesters zijn in de loop der jaren op een of andere manier in kontakt ge weest met de commissie die volgens de wet haar licht moet laten schijnen over kleine en grote bouwplannen. Wie in Soest iets wil (laten) bouwen of verbou wen wordt vroeg 01 laat geconfronteerd met het oordeel van de commissie, die als "waakhond" fungeert en moet vast stellen of het plan voldoet aan "redelij ke eisen van welstand"Douma is daar van de laatste jaren bij uitstek de vertol ker geweest. Hij heeft het werk in de commissie met veel plezier gedaan en ook persoonlijk betreurt hij daarom zijn vertrek. "Vol gend jaar ga ik met deeltijd-vut; ik zou die tijd graag gebruikt hebben om meer aandacht aan de Welstand in Soest te besteden. In dit werk kijk je als forens toch anders in je eigen woonplaats rond; je hebt een andere bril op..." Met Douma had de Welstandscommis sie bepaald geen "kleintje" in huis. De uit Delft afkomstige ingenieur trad 34 jaar geleden in dienst van de NS. Een jaar later vestigde hij zich in Soest. ("Heeft dat eigenlijk wel een station?, vroeg ik m'n vrouw toen die terrein was gaan verkennen. Wel vier! zei ze.") Zijn eerste object was overigens - toeval - het toen nieuwe station Soest-zuid, waar van hij niet het ontwerp maar wel de uit voering voor zijn rekening nam. Hij ziet het nog dagelijks, met enigszins ge mengde gevoelens trouwens. Bij de Nederlandse Spoorwegen klom Douma in de loop van zijn carrière op tot "huisarchitect". In Utrecht is hij hoofd van de afdeling gebouwen - een managementfunctie - maar als bouw meester speelt hij ook in zijn oude "stiel" nog een belangrijke rol bij alles wat voor en door de NS wordt ge bouwd; van complete stations tot kan toren, opslagloodsen, laboratoria, bus stations en personeelsonderkomens. Deze superviserende rol zal hij nog een aantal jaren blijven spelen. Voor de belangrijke "verrijking van het Nederlandse cultuurlandschap" (de stations) ontving de NS vorige week in Maastricht de Sphinx Cultuurprijs, die om de drie jaar wordt uitgereikt. In het juryrapport wordt Douma geprezen om "het nieuwe bouwen": de opvallende architectonische vormgeving van de stations sinds de jaren tachtig, waarop hij nadrukkelijk zijn stempel heeft ge zet. Douma's handelsmerk is de identi teit die de stations sinds de "grauwe" ja ren zestig ("de NS had toen vooral be langstelling voor de dienstregeling, het materieel en de prijs van het kaartje") kenmerkt: transparant ("zeer glazen gebouwen"), uitnodigend, helder en overzichtelijk, met korte looproutes en veel daglicht, sociaal veilig, vandalis- me-bestendig en vooral: sterk geïnte greerd in de omgeving. Schrijnende voorbeelden van vroeger zijn er genoeg. Douma vindt Heemste de een herinnering aan de oude tijd: "Daar gaat het NS-kantoor verscholen in een supermarkt, tussen de wasmid delen." Zelfs Utrecht CS is ingepakt in Hoog-Catharijne, "niet zichtbaar, vindbaar en oriënteerbaar", en Hilver sum NS is een mooi kantoorgebouw, maar geen station. Het nieuwe station van Amersfoort wordt een voorbeeld van hoe het wel moet"Daar wordt mijn ideaal verwezenlijkt..." Douma heeft de nieuwe identiteit altijd bewaakt, "zodat we niet zouden terug vallen op de neo-truttige architectuur die niets aangeeft van de toekomst van het spoor..." Het centrale thema van Douma's sta tions is de grote diversiteit van functies. Het zijn architecturale ideeën die muta- tis mutandis ook zijn nagestreefd in het oordeel van de Welstandscommissie over tientallen, honderden gebouwen in Soest, waarin Douma deze filosofie heeft geprobeerd overeind te houden. Met wisselend succes, zoals hij toegeeft, want ook in Soest zijn er, achteraf, soms toch nog te veel concessies gedaan. "Ik ga nog wel eens zuchtend door het dorp..." Ruwweg 60 procent van alle bouwplan nen die in Soest worden ingediend komt van niet-gekwalificeerde ontwer pers, zonder veel inzicht en kwaliteit, en dat is Douma altijd een doorn in het oog geweest. Toch heeft de Welstandscom missie onder zijn leiding altijd een zeke re lankmoedigheid aan de dag gelegd. "We probeerden van een onvoldoende altijd een zes-min te maken, en pas als het na bijvoorbeeld de derde poging nog niets was wezen wé het definitief af." Van een tijdperk-Douma in de Soester welstand wil hij niet weten. "Er is hoog stens sprake van een accent-verschui ving: we zijn veel geduldiger en niet meer zo bevoogdend. Vroeger kwam het wel vóór dat de commissie er eens speciaal voor ging zitten om lekker te gen het bouwplan van een collega aan te schoppen. De commissie liet zich dan te veel leiden door haar eigen overtuiging. Ik behoor tot het slag architecten dat vindt dat zoiets absoluut niet kan." Douma bestrijdt met overtuiging dat "subjectiviteit" bepalend is in het oor deel van de Welstandscommissie. "Er zijn juist veel objectieve waarheden in dit vak." Wat hij wel van belang vindt is dat de leden van de commissie op z'n minst in de buurt wonen, zodat ze de Soester situatie uit eigen waarneming kennen. "Een ontwerp kan veel kwali teit hebben, maar toch een dissonant in de omgeving zijn." De vraag naar het volgens hem lelijkste gebouw van Soest beantwoordt hij zon der aarzeling: het zwembad aan de Dal- weg. Voor het mooiste ontwerp komen verschillende gebouwen in aanmer king: het bekende Scandinavische huis aan de vijver in Overhees-III, maar ook de huizen van architect Dick Renooy aan de Ericaweg in Soest-zuid, evenals de nieuwe huizen aan de Insingerstraat en de nieuwbouw van Yves Rocher, en zelfs het gemeentehuis aan het Raad huisplein. "Het is heel mooi, alleen is het exterieur een beetje kwetsbaar om dat het 'overstekloos' is gebouwd, dus erg vatbaar voor de invloeden van het weer. Ik ben benieuwd hoe het er over dertig jaar uitziet..." De welstand van Soest gaat hem ter har ion WUKifN bv adviseurs in... Hypotheken vastgoed ossuiontien HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 indeling Soest SCH RIKSLAAN rustige woonomgeving vrijstaand landhuis met berging, carport en schitterende aangelegde tuin eef-zitkamer met open haard (ca. 50 m2), luxe keuken met inbouwapparatuur, bijkeuken, werkkamer, ruime hal, toilet, meterkast verdieping ouder-slaapkamer, luxe badkamer met ligbad, aparte douche en dubbele wastafel, 2 ruime slaapkamers en apart 2e toilet zolder bergzolder met vlizotrap algemeen dit landhuis is zeer luxe afgewerkt, uitgebreide documentatie op adres ligging woning aanvraag I RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 595.000,- plaats Soest adres VAN GOYENLAAN 76 woning 3-kamerappartemep' •n 4-kamerapp.) op de 4e etage <^evraagde koopsom f 109.000,- te. "Soest is een redelijk plezierige woonplaats op de rand van diverse landschappen, die aan alle kanten een andere belevingswaarde bieden. Soest is aangenaam voor het oog, in elk geval als je binnenkomt over de Stadhouders laan, de Wieksloot, de Soesterbergse- straat, de Birkstraat of de Jachthuis laan. Ik ben het eens met wethouder Jan Visser beoogt: wel inbreiding, maar geen ongebreidelde expansie." Voor de NS is hij dikwijls betrokken geweest bij de bouw van stations in "nieuwe ste den", zoals Zoetermeer en Nieuwe- gein. "Dan kwam ik 's avonds bij wijze van spreken handenwrijvend thuis: fijn dat ik weer in Soest ben..." Douma heeft nooit een geheim ge maakt van wat hij als reële bedreigingen van de Soester welstand ziet. Daartoe behoort ook de wildgroei aan recla me-uitingen, met name in de winkel centra. "Daar kun je een dorp als dit on gelooflijk mee verzieken." Hij is dan ook blij dat Soest - ondanks de deregu lering - wil vasthouden aan de wettelij ke voorschriften die voor die verloede ring een stokje kunnen steken. "Ook in het kleine spul is welstand heel nuttig, want als je dat honderdvoudig zou toe laten is een dorp snel beschadigd." Zijn "testament" behelst, naast een vu rig pleidooi voor nauwe samenwerking met de stedebouwkundige bij de opzet van nieuwe bestemmingsplannen, waarin inmiddels veel verbeterd is, de niet minder vurige hoop dat Soest ooit eens een bescheiden architectuurbeleid gaat voeren. Hij verwijst in dat verband aan de notitie "Beeldkwaliteit", dat vol gens hem nog niet veel verder dan de bureauladen gekomen is. Ook zou hij graag zien dat de gemeente de experi mentele bouw in de vrije sector wat meer zou stimuleren, zoals in veel plaat sen in Nederland het geval is. "Wat we nu in Soest hebben zijn toevalstreffers; de wethouder zou dat moeten oppak ken, maar ik heb daar tot nu toe tever geefs op aangedrongen..." Wat hij de gemeente echter vooral op het hart zou willen drukken is waak zaamheid tegen illegale bouwsels en re clame-uitingen, die volgens hem een fa tale uitwerking kunnen hebben. "Soest, let op uw zaak, zou ik willen zeggen. Anders kan het behoorlijk uit de hand lopen. Als ergens geldt 'less is more', dan hier. Een reclameboodschap wordt echt niet sterker als je hem driemaal uit schreeuwt. Als al die lullige bordjes ver dwijnen levert dat een veel beter aan zien op, en waarschijnlijk wordt de boodschap juist daardoor nog een stuk leesbaarder ook." kant aan> je eergevoel, je zelf- rmoede wordt dan moor- ^0ePen Nederland die het f ,Vae toenemende armoe- -riand onderkenden. Met na- en constateerden - al weer Jaar geleden - dat de si- zorgwekkende vormen ging r moest iets gebeuren. De ad van Kerken en DISK 9'enst 'n Samenleving Ken de koppen bij elkaar en i andelijke werkgroep opge- ae naam 'De arme kant van ueze groep wilde er alles 'm het Proces van verarming st vond de landelijke oproep - harten weerklank. Zo ont- •toannesparochie in Soester- vt h i?en een aantal activi st hadden het probleem e' ?et nanie in onze w .schap, duidelijk in !e?nni?,bij één keer blij- "',°Qk andere kerken oor het probleem interesse- te instantie zocht wen aan- _e rooms katholieke kerken. toe dat m mei 1992 een in- e werkgroep 'Moderne Ar- opgericht. /efr.jen Jaar treedt deze scheiden wijze naar buiten allerlei manieren een dui- te krijgen van de omvang armoede in Soest. Boven- 'ij naarstig naar wegen om n mensen die materieel en ;stelijk klem zijn komen te chten. informatie; A. Fennis, tel. Voet, tel. 23679. Soest gaat de internationale soli dariteitsactie voor de inwoners van Bosnië steunen. Op zaterdag 18 december is het gemeentehuis van 12.00 tot 17.00 uur open om bur gers van Soest de gelegenheid te geven hun solidariteit te betuigen met de burgers van ex-Joegoslavië. Dat kan door een "motie van vre de en solidariteit" te tekenen en eventueel een financiële bijdrage te geven. De gemeente steunt op die manier de campagne "Dekens en bescherming voor Bosnië". De inwoners van Soest kunnen op 18 december uitsluitend een financiële bij drage geven. Goederen worden niet in gezameld. De campagne is een initatief van o.a. de stichting Mensen in Nood, de stichting Oecumenische Hulp, de Raad van Kerken, het IKV, Pax Christi, Vrouwen voor Vrede en het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid, waarbij ook Soest is aangesloten. Plaatselijk is het initiatief ook opgepakt door het Vredesplatform Soest, waarin vredes groepen en partijeit samenwerken. De campagne zamelt geld in om de kens, slaapzakken en allesbranders naar Sarajevo en andere Bosnische ste den te sturen. Bovendien wordt gepleit voor de instelling van een VN-protec- toraat in Sarajevo en een EG-protecto- raat in Mostar. Soest steunt op deze wij ze ook de oproep van de Raad van Eu ropa om in zoveel mogelijk gemeenten actie te voeren. In grote delen van Europa is de winter al ingevallen. De sneeuw en de kou heb ben in elk geval Sarajevo, Bosnië-Her- cegovina en de rest van voormalig Joe goslavië al bereikt, waar de situatie vrij wel hopeloos is. Honderdduizenden burgers gaan opnieuw een winter met kou, honger en ellende tegemoet en de MODERN EN KLASSIEK INTERIEUR BEDDEN VERLICHTING GORDIJNEN VLOERBEDEKKING ACCESSOIRES K DE BOER EN ZOON BV KLASSIEK MOLIERUSSTRAAT 7 MODERN LAANSTRAAT 22 BAARN TELEFOON 02154 12797 internationale hulporganisaties vrezen dat duizenden dat niet zullen overleven. Een politieke oplossing is nog steeds niet in zicht. Het grootste deel van het geld dat de ac tie oplevert wordt direct ingezet voor noodhulp. Een klein deel wordt be steed aan projecten die vredesinitiatie ven van burgers in voormalig Joegosla vië ondersteunen. Zo wordt in de cam pagne gepleit voor de instelling van "sa ve havens" en protectoraten in Sarajevo en Mostar, waarbij de stad onder be stuur komt van de VN of de EG, die bij de wederopbouw uitgaan van democra tie en mensenrechten, en niet van etni sche achtergronden. Het Vredesplatform Soest heeft het ge meentebestuur vergunning gevraagd om op 18 december van 11.00 tot 16.00 uur op vier lokaties een straatcollecte te mogen houden: in de winkelcentra Van Weedestraat, Hartje-Zuid, Smitshof en Overhees. Op die manier worden vol gens Vredesplatformvoorzitter Eit Al- gra dan ook de mensen bereikt die niet naar het Raadhuisplein willen of kun nen komen. Het is de bedoeling dat te gen het einde van de actie de collectan ten vanuit de winkelcentra gezamenlijk optrekken naar het gemeentehuis, waar de actie met een korte plechtigheid zal worden afgesloten. De vergunning is nog niet verleend, maar wie wil mee doen aan de collecte kan zich alvast op geven bij Eit Algra, Eikenlaan 16, tel. 16597; Joop Verdonk, Minstreelpad 19, tel. 22577; of Toos Egmond, Wal deck Pyrmontlaan 62, tel. 14525. Het Vredesplatform heeft de gemeen teraad inmiddels ook benaderd met het verzoek zich in een resolutie uit te spre ken voor het voorstel van de Helsinki Citizen's Assembly, om in Sarajevo een VN-bestuur en in Mostar een EG-be- stuur in te stellen. Deze lokale protecto raten zijn cruciaal om een halt toe te roepen aan de ontmanteling van Bos- nië-Hercegovina in "etnisch-zuivere" ministaatjes en kunnen een startpunt vormen voor de wederopbloei van een multi-etnische en multi-culturele sa menleving, waarin fundamentele waar den overeind worden gehouden, aldus de resolutie. Daarin staat verder o.a. het volgende te lezen: "Wij beloven al het mogelijke te doen om te helpen bij de wederopbouw van een multi-etnische en multi-cultu- rele samenleving, door het stimuleren van contacten en uitwisselingen en door materiële hulp." Het Vredesplatform heeft de fracties gevraagd de resolutie in de gemeenteraad aan de orde te stel len en zo mogelijk in Unanimiteit te aan vaarden. Of het verzoek gehoor vindt zal blijken in de raadsvergadering van 16 december. Vierentwintig Turkse ouderparen hebben in de afgelopen weken en thousiast deelgenomen aan de cur sus ouderparticipatie in het wijk centrum aan de Smitsweg. In zes bijeenkomsten werden ze ver trouwd gemaakt met de wijze waarop in het Nederlandse school systeem de invloed en betrokken heid van de ouders bij de gang van zaken in het onderwijs gestalte krijgen. De solidariteitsverklaring die de be volking van Soest op 18 december in het gemeentehuis kan ondertekenen bevat o.a. de volgende tekst: Ondergetekende. inwoner van de gemeente..., land:.... - geraakt en geschokt door de oor log die voormalig Joegoslavië uit eenscheurt, en bewust van de geva ren die dit oplevert voor Europa als een geheel; - absoluut gekant tegen de ontwik keling van extremistische ideeën in Europa, in het bijzonder de etnische zuiveringen, die de principes van menselijkheid en de kern van demo cratie en de mensenrechten, zoals bepleit door de Raad van Europa, schenden; - ervan overtuigd dat gemeenten, als centrale schakels in ons democra tisch bestel, de vrede en solidariteit in Europa kunnen en moeten bevor deren; - verklaart daarom zijn gemeente te steunen in de solidariteit en samen werking met democratische krach ten in voormalig Joegoslavië, om al dus de fundamentele rechten van burgers veilig te stellen, in de weten schap dat nu het recht op overleving centraal staat en dat vrijheid en soli dariteit tussen Europese burgers on deelbaar zijn; - stemt in met en ondersteunt de oproep van de Europese organisa ties van gemeenten, om een halt toe te roepen aan het lijden van de bur gerbevolking in de voormalige Joe goslavische republieken, en in het bijzonder in Bosnië-Hercegovina. Zondagmiddag vond de feestelijke af sluiting van de cursus plaats. Dat ge beurde, met een sapje en een hapje, in aanwezigheid van o.a. de directeuren van enkele openbare basisscholen in Soest en andere instellingen. De cursus werd gegeven door de OETC-leer- krachten, die de Turkse kinderen op vier Soester basisscholen lesgeven in hun eigen taal en cultuur, zoals de heren S. Özkaya en M.A. Yalvac. In de zes zondagbijeenkomsten kwa men o.a. onderwerpen aan de orde als de positie van allochtonen binnen het Nederlandse onderwijs. Er wordt door kinderen van buitenlandse herkomst relatief weinig gebruik gemaakt van de onderwijsvoorzieningen en dat heeft weer consequenties voor de toekomsti ge positie van de minderheden in de sa menleving. Gesproken werd o.a. over de mogelijkheden die de ouders hebben om de kansen van hun kinderen te ver groten. Ook werd dieper ingegaan op de wette lijke organisatie van het onderwijs, de leerplicht, het verschil tussen openbare en bijzondere scholen, de bestuurlijke kant van de school - bestuur, school team, ouderraad, medezeggenschaps raad - en de rechten en verantwoorde lijkheden van de ouders. Een van de bijeenkomsten was gewijd aan de opvoeding van de kinderen en de relatie tussen het gezin en de school, en de eventuele botsingen die deze ver schillende "culturen" met zich mee brengen; een ander cursus-onderdeel ging over zaken als straffen en belonen, spelen, ontwikkeling van het kind en de Aan de cursusbijeenkomsten in het wijkcentrum werd deelgenomen door 24 Turkse ouderparen. (tweede) taal. Verder werd veel aan dacht besteed aan het belang van deel name aan OR en MR en aan de activi teiten die in of vanuit de school worden georganiseerd. S. özkaya bedankte alle instanties - o.a. de Turkse Vereniging en het Internatio naal Vrouwencentrum - voor hun me dewerking bij de opzet van de cursus, die overigens gericht was op ouders van kinderen in de onderbouw van de basis school, de groepen 1 t/m 4. Mogelijk komt er binnen afzienbare tijd een ver volg voor de middenbouw en de boven bouw, maar daarover moet nog een be slissing genomen worden. De belangstelling voor de cursus was aanvankelijk geschat op 15 ouderpa ren. Dat het er 24 werden onderstreept dat er ook in de Turkse gemeenschap grote interesse bestaat voor de gang van zaken op de scholen. Volgens Özkaya was het hoofddoel - duidelijk maken dat het onderwijs niet alleen een zaak van de kinderen, maar óók van de ou ders is - dan ook bereikt. Directeur Ria v.d. Weerd van de Re- gentuuter complimenteerde namens de scholen de ouders met hun belangstel ling voor de ouderparticipatie, waaraan volgens haar veel Nederlandse ouders vaak nog te weinig belang hechten. Ze nodigde de ouders van harte uit om van tijd tot tijd de school binnen te komen. "De deur staat echt open!"

Soester Courant | 1993 | | pagina 5