'94 'RIJS EGELS BOSMAN W BRANDSMA: arttóhocK Amnesty-Soest: 'Protest nooit zinloos' 1 CULTUUR WELZIJN T VKMAN. 3IUT mtes. 29333 r/L- a if/y Het Monument brengt 'Deuren' WAARBORG INSTALLATEUR mm PYO wil drumband versterken vtt- Klassiek lunchconcert in raadzaal JC> O' Nieuws van de bibliotheek PAGINA 16 WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT A- SOEST PAGINA 17 200, 300 )0 BREED uiteraard i met een r/ Fakkeltocht tegen schending mensenrechten Kindertheater in C-drie Expositie Eveline Paalvast in C-drie Fietser (12) in ziekenhuis door touw in trapper Bosman Loodgieters is per 1 november 1993 door het KIWA gecertificeerd als 2 JAAR ALL-IN GARANTIE Nieuwe leden welkom vanaf 12 jaar J EIS NOG KLEINE PARTIJ RESTANTEN V.A. 95 CENT PER ROL. Het kerstverhaal in de kunst 'Belle de Jour' Woensdag 22 december, 12.30 uur stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de Maand J 1 Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Ei; bestaat in Nederland de Inspectie Kunstzinnige Vorming en Amateuristi sche Kunstbeoefening. Deze instantie houdt zich ondermeer bezig met reilen en zeilen van centra waar cursussen kunstzinnige vorming gegeven worden. Vroeger heette zo'n centrum een creati- viteitscentrum. Dat mag nu niet meer. Ook op andere gebieden is de Inspectie streng. Zo zijn er richtlijnen opgesteld waaraan de leslokalen moeten voldoen. Zoveel vierkante meter, dat wat betreft apparatuur en zus en zo aangaande an dere faciliteiten als verlichting, spoel bakken enz. Daarnaast moet de leraar of lerares, te genwoordig docent of docente, be noembaar zijn. De eisen die aan de be noembaarheid gesteld worden, zijn pit tig. Je moet gestudeerd hebben voor kunstenaar of een docentenopleiding doorlopen hebben. De kunstenaar wordt verplicht zich door een extra fbij- scholings)cursus te worstelen. En hij of zij moet een bepaald aantal uren erva ring in het lesgeven hebben opgedaan. De cursussen van een centrum voor kunstzinnige vorming behoren op el kaar afgestemd te zijn, de zogenoemde lesroute. Hierbij is het wenselijk het be zigheidsgehalte zo laag mogelijk te hou den. Dit ondanks het feit dat de cursis ten zich vrijwillig aanmelden en het soms puur als een vorm van vrijetijds besteding zien. Op het onderwij splaatje plaatst de In spectie Centra voor Kunstzinnige Vor ming net onder de kunst- en dansacade- mies. Als men een aantal jaren lessen op zo'n centrum heeft gevolgd, kan men zich edelamateur noemen. Of men kan het als vooropleiding van een academie beschouwen. Pas wanneer een centrum aan alle bovenstaande voorwaarden voldoet, wordt het door de Inspectie er kent. Kortom: je begint niet zomaar even iets qua kunstzinnige vorming. Er zijn rond de honderd erkende centra in Nederland. Cultureel Centrum C-drie is er één van en voldoet vrijwel aan alles wat de Inspectie Kunstzinnige Vorming en Amateuristische Kunstbe oefening eist. Het is zelfs een middel groot centrum en vergelijkbaar met an dere in steden waar drie maal zoveel mensen wonen als in Soest. Ze letten dan op het totaal aantal cursisten, het totaal aantal docenten en de diversiteit van de vakken die gegeven worden. De afdeling kunstzinnige vorming van C-drie, want naast cursussen wordt er ook nog aan cultuur en party/bowling stamt af van Artishock. Het wijkcentrum de Borg hield in 1985 op met haar bestaan wegens diverse pro blemen. Om toch nog wat nuttigs met het gebouw te doen, werd de tak kunst zinnige vorming van Artishock door de gemeente naar het wijkcentrum over geplaatst. Cultureel Centrum C-drie ging van start. Dat het centrum een er kenning van de Inspectie heeft, is op zich al bijzonder omdat een wijkcen trum natuurlijk nooit op het geven van cursussen kunstzinnige vorming wordt igericht. Het aanbod van C>drie (fotografie, kunstgeschiedenis, tekenen/ schilde ren, beeldhouwen, zeefdrukken, klas siek ballet, kindermusical, enz.) is te veel om op te noemen. Het aanbod is redelijk afgestemd op de behoefte van de bevolking van Soest en omstreken. Kunst en cultuur zijn aan veranderin gen onderhevig. Daarom moet alles wat met kunst of cultuur te maken heeft, eveneens flexibel zijn. En daarom zijn innoveren en initiëren onlosmakelijk verbonden met kunstzinnige vorming. Een maand geleden heeft C-drie een nieuwe coördinator cursussen aange steld. Ze heet Eveline Paalvast en is van i origine beeldende kunstenaar. Tot be gin januari kan men werk van haar in de I expositie-ruimte van C-drie aanschou wen. Haar taak is het innove rende karakter van de cursussen kunst zinnige vorming verder te helpen uit [bouwen. Idelette de Nooy deed voor- jheen de cursussen en stapte over naar !de afdeling cultuur om daar het nieuwe beleid waarmee reeds een aanvang is gemaakt, te ondersteunen. [Dat er een nieuwe en frisse wind moge Pim Jonker I Van zaterdag 25 december 1993 tot en I met maandag 3 januari 1994 is Cultu I reel Centrum C-drie gesloten. Zo'n 75 Soesters, onder wie opval lend veel kinderen, hebben afgelo pen vrijdagavond meegedaan aan de jaarlijkse fakkeltocht, die Am- nesty International-Soest organi seert op de "Dag van de Rechten van de Mens". De tocht stond in het kader van de Amnesty-cam- pagne tegen politieke moorden en verdwijningen. Rond zeven uur verzamelden de deel nemers zich bij het postkantoor aan de Steenhoffstraat, waar Trudy van den Berg namens de Soester werkgroep een korte toespraak hield. Ze wees daarin op de 45e verjaardag van de mensen rechten (10 december), waarin het recht-op-leven een centrale rol speelt. Een actie tegen politieke moorden zou dan ook niet nodig moeten zijn, maar nog altijd worden in tal van landen Foto: Aldo AUessie De Maastrichtse theatergroep Het Monument werkte voor haar nieuwste kindervoorstelling "Deu ren", een zeer actueel thema uit: tolerantie. Het is echter geen zwa re kost. Tolerantie, met een na druk op het verschijnsel intoleran tie, wordt op een plezierige en kunstzinnige manier uitgebeeld. De discriminatie zoals dat bijvoorbeeld heden ten dage ter sprake komt rond asielzoekers-kwestie wordt met opzet niet expliciet genoemd of getoond. "Deuren" is in dat opzicht dan ook geen politiek sociaal drama voor jeugdigen. Het Monument zoekt het in de buurt en de straat waar een ieder woont. De twee buurvrouwen die roddelen, waarmee de verspreiding van onterechte voor oordelen een aanvang neemt. De acteurs spelen vele dubbelrollen. Ze vullen de diverse personages humoris tisch in. Het publiek wordt een aantal buitenissige situaties voorgeschoteld die plaats kunnen vinden in 'zo maar' een straat. Het café, het huis van een treinfanaat, een nichtje die komt loge ren, noem maar op. De voorstelling is voor kinderen vanaf 6 jaar goed te volgen en het is een veelzij dig, beweeglijk en muzikaal theater- Scène uit "Deuren" van de theater groep Het Monument. stuk: "Bij jou in de straat staat een huis en niemand weet wie er in dat huis woont. Zelfs niet of het een man of vrouw is. Maar alle mensen die bij jou in de buurt wonen, zeggen dat die man of vrouw gek is. Je denkt bij jezelf: Hoe weet iedereen dat die meneer of me vrouw gek is of gevaarlijk, want nie mand weet wie daar woont, niemand heeft degene ooit gezien?" De voorstelling is op woensdagmiddag 22 december te zien in C-drie, aanvang 14.00 uur. Kaarten zijn te reserveren bij C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, ma t/m vr. 9.00-17.00 uur; en bij VVV-Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075; ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur en za. 9.00-12.00 mensen om hun overtuiging omge bracht, aldus Trudy v.d. Berg. Dat gold ook voor Resul Sakar, een Turkse poli ticus van de Arbeiderspartij in het zuid oosten van Turkije, die vorig jaar werd vermoord, hoewel hij onschuldig was en juist zijn partij zich inzet voor een vreedzaam samenleven van Turken en Koerden. De Amnesty-werkgroepen in de regio hebben de zaak-Resul Sakar "geadopteerd". Het protest tegen deze en andere schen dingen van de mensenrechten is nooit zinloos, hield Trudy v.d. Berg de deel nemers voor, want het werk voor de do den die inmiddels gevallen zijn zal op den duur vruchten afwerpen voor de mensen die nog leven. De ingetogen optocht, "aangevoerd" met het bescheiden geluid van een trommel, duurde iets meer dan een half uur en voerde de fakkeldragers van de Steenhoffstraat via de Van Weede- straat naar de Burgemeester Grothe- straat. Bij het kruispunt met de Heuvel- weg maakte de stoet rechtsomkeert om langs de andere zijde van de straat terug te gaan naar het postkantoor. Eveline Paalvast analyseert ordening, beweging, ruimte en kleur en maakt haar schetsen tot een verbeelding waar in de idee en gevoeligheid voor mate riaal samengaan. Het werk is gebaseerd op een door haar zelf ontwikkelde tech niek, die de stroming van water gestold op papier weergeeft. De toegang is gra tis. De expositie is te bezichtigen van 7 de cember t/m 9 januari in de expositie ruimte C-drie, Willaertstraat 49 te Soest. De openingstijden zijn maandag t/m vrijdag 9.00-23.00 uur en op zater dag van 15.00-23.00 uur. Zondag is C-drie gesloten. Een twaalf-jarige Soester is vrijdagmid dag in het ziekenhuis beland, nadat hij op'de Rubenslaan ten val was gekomen. De oorzaak was een touwtje dat in één van de trappers kwam vast te zitten. De jongen werd in MC Molendael gehol pen aan de verwondingen aan zijn lin ker been. LOODGIETERSm Uw voordeel als klant: Bij werkzaamheden boven 1000,- altijd vooraf schriftelijke prijsopgave Gewaarborgde installatie ontwerpen Vakkundig personeel bij u aan het werk Uitsluitend gebruik van goedgekeurde materialen Kwaliteitscontroles tijdens de uitvoering van het werk Gewaarborgde kwaliteit tegen vooraf afgesproken prijzen Wij geven op al ons nieuw aangelegd werk Bosman Loodgieters b.v. Soest - Tel. 02155-20644 - Fax 02155-17914 Voetballen, tennissen, basketbal len of... meespelen in een echte drumband. Dat kan, want PVO is op zoek naar nieuwe leden voor de drumband: jongens, maar óók meisjes die eens wat anders willen dan voetballen, tennissen of bas ketballen! PVO is een leuke vereniging waar je met plezier naar toe kunt gaan. Naast de drumband heeft PVO ook een har monie-orkest en een mini/majoretten- korps. Maar vooral voor de drumband zoekt PVO-leden vanaf 12 jaar. Jon gens (maar ook meisjes!) die eens wat anders willen kunnen bij ons terecht. Je leert er bijvoorbeeld trommelen: Eerst op een plankje, om het te leren, maar al gauw ben je bezig op een scher pe tamboertrom van PVO. En tromme len in een drumband is echt niet alleen voor jongens! Ook meisjes kunnen het leren... dat is echt zo gek niet! De P VO-drumbandtijdens een optre den in Soest. Wil je liever een melodie-instrument." Ook dan kun je bij de drumband te recht: lyra-speelsters/spelers (een lyra is een soort draagbare xylofoon) kun nen ook hun hart ophalen bij PVO. Watje ook wilt: PVO kan het je leren. Bij PVO krijg je van ervaren instruc teurs een perfecte opleiding. Meer weten? Bel dan met: Peter Smeets (sekretaris PVO: tel. 23783) of kom eens langs. Elke dinsdagavond repe teert de drumband van 19.00 tot 21.00 uur in het PVO-gebouw aan de Rem- brandtlaan 9. Ook bij de mini/majorettes zijn nieuwe leden welkom. Elke donderdagavond kun je van 19.00 tot 21.00 uur een kijk je komen nemen (Ook in het PVO-ge bouw aan de Rembrandtlaan 9). PROFITEER NU! A mm Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155 -12563 Talloos zijn de voorstellingen die er in de loop der eeuwen zijn gemaakt van de geboorte van Christus, de aanbidding der koningen of herders. Toch is er, los van de ontstaanstijd en stroming, een bepaalde ontwikkeling te zien hoe b.v. het Christuskind werd weergegeven. In deze lezing wordt ingegaan op de sym boliek van de kerstvoorstellingen, het ontstaan van de kerststal en het gebruik van de kerstboom en de kerstkrans. Docent: Drs. Leon Damen. Kosten: f 10,-. Reservering is mogelijk bij de ad ministratie van C-drie, Willaertstraat 49 in Soest, tel. 22188. Openingstijden: 9.00-17.00 uur. Uiterste inschrijfda- tum tot en met donderdagmorgen 16 december. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 16 december In 1967 was prostitutie een onderwerp waarop in Frankrijk nog steeds een ta boe rustte. Dit droeg bij aan het giganti sche succes van "Belle de Jour". De film trok wekenlang volle zalen en won de Gouden Leeuw van Venetië. In Vene tië was men minder preuts dan in Can- nes, waar de jury van het filmfestival "Belle de Jour" voor de competitie had geweigerd. Regisseur Luis Bunuel was het om het even wat de jury ervan dacht: "Ook al vindt men de film pornografisch, ik vind hem zuiver erotisch. Het is hele maal niet mijn bedoeling om de mensen te kwetsen, maar soms kwetsen ze zich zelf. In "Belle de Jour" is onderdrukte se- xualiteit het thema. Catherine Deneuve speelt Séverine, de gedistingeerde vrouw van een arts. Deze, de zachtaar digheid zelve, weet niets van haar ge heime, masochistische verlangens. De ze worden vanaf het begin realistisch in beeld gebracht. Om haar fantasieën te bevredigen gaat zij iedere doordeweek se middag in een bordeel werken. Daar wordt zij "belle de jour" genoemd; een woordspeling op "belle de nuit", het Franse eufemisme voor prostituée. Eén van haar klanten, een jonge gangster, wordt verliefd en veroorzaakt dan ook de nodige extra problemen... maar Sé verine krijgt uiteindelijk haar gevoelens weer op een rij. Bunuel presenteert situaties, laat daar menselijk gedrag in plaatsvinden, com bineert volgens onwrikbare filmwetten in de montage maar dingt zijn mening en rrioraal niet op. Dat procédé is het best af te lezen aan de humor. Die lijkt een bijprodukt, nooit bedoeld of ge zocht. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50,- c.j.p./65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Agenda: Donderdag 23 december: "Senso" - Luchino Visconti, Italië 1954. Donderdag 30 december: "The Ce ment Garden" - Andrew Birkin, GB 1992. Het laatste lunchconcert van dit seizoen voor Soester burgers en ambtenaren wordt gehouden op woensdag 22 december, van 12.30 tot 13.30 uur, in de raadzaal van het Soester gemeentehuis. Op het programma staan composities van Henry Purceil en Benjamin Britten en kerstliederen van Cornelius en Hugo Wolf. De uitvoerenden zijn: Evelijne Overtoom, sopraan; Wilberd Bakker, bariton; Lida Scheuermann, piano. Evelijne Overtoom volgde zanglessen bij Annett Andriese en barok-interpre- tatie bij Peter Kooij. Zij behaalde haar zangdiploma aan het Hilversums Con servatorium. Eyelijne werkte bij het Groot Omroepkoor en was als soliste te horen in o.m. Passionen van Bach en in verschillende opera's. In mei van dit jaar debuteerde zij in het Concertge bouw met het Piè Jesu uit het Requiem van Fauré. Wilberd Bakker studeerde aan het Sweelinck Conservatorium in Amster dam bij Cora Canne-Meijer. Naast con certen in het klassieke repertoire is hij actief in het Muziektheater, o.m. in 'Gefrorne TrAnen' en als Pilatus in de musical Jesus Christ Superstar. Wilberd Bakker volgt nog zanglessen bij Jo Bol- lenkamp in Rotterdam en zingt bariton solo's in het Nederlands Vocaal En semble. Binnenkort is hij te zien in.de musical Cyrano. Lida Scheuerman uit Soest heeft na haar conservatoriumtijd in Amsterdam een cursus begeleiden gevolgd bij Felix de Nobel. Zij gaf les aan diverse mu ziekscholen en begeleidde vele ensem bles, koren, opera's en bekende en on bekende vocale solisten. Het lunchconcert in kerstsfeer is gratis toegankelijk. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het Kunstwerk van de maand is van Jan van der Ploeg. Het is een zeef druk van 104 x 84 cm. Jan van der Ploeg werd geboren in 1959 is Amsterdam. Na het beëindi gen van zijn opleiding maakte hij ab stracte werken. Sinds 1988 ver schuift zijn werk steeds meer in figu ratieve richting. Zelf zegt hij over zijn werk: "Op sommingen vind ik prachtig. Dat is iets wat me altijd gefascineerd heeft. Naar aanleiding van de schilderijen die ik pas gemaakt heb, met reeksen koppen, schoot me ineens de herin nering te binnen aan de pagina's uit de vlinderboeken van mijn vader. Reeksen beestjes, naar soort geor dend, keurig gerangschikt. Eenzelf de soort ordening als op mijn schil derijen."

Soester Courant | 1993 | | pagina 17