Libris cr Nieuws van de bibliotheek V /Tl arua-ock) O ~iCULTUUR WELZIJN T Kerstmusical V.cL Huchtschool Overhees ZÖ 8 BIJ 'Een boom onder de boom...?' Vrouwenraad heft zichzelf op 50 nieuwe Turkse boeken in Bibliotheek Soest Schilderijen van Loes Klein in 'De Bereklauw' PAGINA 7 Nieuw! \OMSLAGER ZALM RS D'OEUVRE 17,50 FRANS tOKBROOD zelfgemaakte UIDENBOTER dagen 15.00 uur 2155 - 2 28 71 WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 25 'Kerstbomen groeien overal' Symposium in kasteel Groeneveld: 'Landschap, spiegel of werkelijkheid?' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Vrijwilligers Vakature Bank Bomen-verkoopactie Libris-boekhandels Vakatures Volksuniversiteit Soest/Soesterberg 'Zonder subsidie geen houvast' Nieuwe cursussen in januari Wim van lloorn NNereldH/inkel Het Max Havelaar- keurmerL Filmhuis 'Senso' rebo kringloop" stichting openbare bibliotheek Aanwinsten volwassenen Gegarneerd met gevulde eieren, vulde komkommer, ompernikkel, zalm, ding, krab, garnalen p.p. 17120 Cultureel Creatief Centrum VVillaertstraat 49, tel. 22188 Aan de rand van het meer stond een bank. Ze ging zitten en bewonderde het landschap. Door de vermoeienissen van de reis viel ze in slaap. Op het mo ment dat ze wakker werd, maakte de zon aanstalten om onder te gaan. In de verte zag ze een mannelijk persoon. Hij liep op het pad in haar richting. Het leek of hij al uren gelopen had. Bij haar aan gekomen liet hij zich naast haar neer ploffen. Ze vroeg een vuurtje en terwijl hij de lucifer langs het strijkvlak van het doosje haalde, vroeg hij of ze hier wel vaker kwam. Als er een afluisterende passant zou zijn geweest zou die^hebben gedacht: 'Dikke mik'. En inderdaad, het gesprek wilde vlotten. "Nee, ik kom niet van hier. Mijn vader is koning. Hij vertelde me gisteren dat ik uitgehuwelijkt ga worden, nu ik de leef tijd der volwassenen bereikt heb. Hij had al een kandidaat uitgekozen. Ik ben mijn ouderlijk huis ontvlucht, want wat moet ik met een man die ik niet ken, die ik nog nooit gezien heb?" Met stijgende verbazing had hij geluis terd: "Ik verkeer in exact dezelfde si tuatie. Net meerderjarig geworden en mijn ouders komen met het plan op de proppen om me aan een vreemde vrouw te koppelen. En vanzelfspre kend met de bedoeling dat mijn vaders rijk en invloedssfeer uitgebreid worden. Ik heb geweigerd en ben er vandoor ge gaan." De oranje gloed gleed nog net tussen twee bergtoppen door. Ze keken in de diepte van eikaars ogen en hielden hun adem in. Spoedig zou het landschap on der de totale duisternis bedekt worden als was het een deken. Op zaterdag 11 december zou Theater groep Kaspar de familievoorstelling 'Achter de bergen ligt de zee' gespeeld hebben in C-drie, ware het niet dat één van de spelers in de klauwen van de bo ven ons cirkelende griepepidemie te recht gekomen was en de voorstelling afgelast werd. 'Achter de bergen ligt de zee' is geïnspireerd op 'Leonce en Lena' uit 1836 van de schrijver Georg Büch- ner. Büchner vertelt een soort van sprookje waarbij een prins en een prin ses verplicht worden met elkaar te trou wen zonder dat ze elkaar ontmoet heb ben. Beiden vluchten en Ik schreef met opzet een soort van sprookje, want bij Büchner gaat het daar niet om. Het is een vorm waarin hij zijn verhaal, zijn grieven kwijt kan. Hij was zeer sociaal bewogen en de man er niet naar om een niemandalletje te schrijven, in zoverre dat mogelijk is. 'Leonce en Lena' noemt hij een blijspel. Het is echter een satire op de balorig heid waarmee de adel zijn dagen sleet. Niet alleen in de negentiende eeuw, maar ook heden ten dage is het, zelfs in een democratie waar de vrijheid van meningsuiting heilig verklaart is, soms beter geen uitlatingen te doen. In dat opzicht bezit kunst mooie eigenschap pen. Door middel van kunstuitingen kan iemand zijn ongenoegen spuien, waarschuwen of oproepen zonder dat het boodschapperig wordt of zonder dat de ware aanklacht expliciet ge noemd wordt. Natuurlijk zijn er du bieuze gevallen. Neem het stuk 'Het vuil, de stad en de dood' van Fassbin- der, waardoor een aantal jaren geleden een rel ontstond. Die commotie had echter ook een positieve kant: er werd een elementaire discussie gevoerd in hoeverre het opvoeren van de Jood door Fassbinder in dat stuk nu vooroor delen zou bevestigen of juist het omge keerde. Ik vind dat alle kunst sociaal en maat schappelijk betrokken is, geëngageerd is dus. Dit laatste is sinds het vormings theater uit de zestiger jaren een beetje een vies woord. En terecht want in die jaren was dergelijk toneel vaak één en al slogan, manifest of protest. Men kon het beter stencilend afdoen of tot een demonstratie oproepen of een nieuwe partij beginnen. Met creativiteit had het vormingstoneel dikwijls bitter weinig van doen. Maar goed. Engagement is altijd aan wezig, is mijn idee. En zelfs 'L'art pour I'art' doet een uitspraak door het ont breken van een uitspraak. Ik/hou het voortaan op de belevenissen van een prins en een prinses. Pim Jonker Dit jaar voert de Van der Hucht school Overhees drie keer een kerstmusical op. Al weken hebben kinderen uit alle groepen na schooltijd geoefend o.I.v. één van de leerkrachten, mw. Hellebrand. Zelfs op zaterdagmorgen of 's mor gens voor schooltijd werd er druk gespeeld en gezongen. De musical "Kerstbomen groeien overal" geeft een gevoel van gezelligheid en vrede met kerst weer, in vele landen op de wereld. Vrijdag 17 december was het dan zover; de première! Velen waren best zenuwachtig, maar al snel waren die ze nuwen overwonnen en werd er met veel overtuiging gespeeld en gezongen. Ook maandag en dinsdag was het publiek enthousiast. De bloemen en attentie voor de juf en de kinderen welverdiend. Tijdens het repeteren vroeg één hoe duur de toegangskaartjes waren. Dat de opvoeringen gratis zouden zijn, vond hij maar raar. "We kunnen het geld toch geven aan kinderen die het niet zo ge zellig hebben met Kerstmis?" Deze spontane actie hebbén de leerlin gen overgenomen en bij de ingang van de school stond een bus waarin een vrij willige bijdrage gedaan kon worden In kasteel Groeneveld in Baarn wordt op vrijdag 25 februari 1994 een symposium gehouden met als thema: 'Landschap, spiegel of werkelijkheid?' Het ochtendprogramma (9.30 - 13.00 uur) bestaat uit de volgende inleidin gen. Sim Visser: 'Het landschap als spiegel van de cultuur'; Bas Pedroli: 'Óver de werkelijkheid van de landschapsonderzoeker'; Jochen Bockemühl: 'Die Landschaft als Ganzes: Ansatze für zukünftiges Handeln'. In de middag (14.00 - 17.00 uur) wordt in groepen aan verschillende thema's gewerkt die vervolgens in een forum discussie worden uitgewisseld. Tijdens dit symposium zal de tentoon stelling 'Erwachen an der Landschaft' van Jochen Bockemühl c.s. uit Zwitser land feestelijk worden geopend. Ver volgens is deze nog tot 13 maart 1994 te bezichtigen in Kasteel Groeneveld, na tionaal centrum voor bos, natuur en landschap in Baarn. In het landschapsonderzoek en -beleid wordt steeds meer gebruik gemaakt van modellen, satelietbeelden, concepten, kortom van abstracties. Hiermee heeft het landschapsonderzoek zich een zelf standige plaats verworven in de wereld van onderzoek en beleid. Een goede omgang met het landschap is hierdoor echter nog niet vanzelf bereikt. Het af brokkelen van de samenhangen in het landschap gaat onverminderd voort. De lokale kwaliteiten verdwijnen vaak uit het oog, wanneer in het onderzoek de werkelijkheid wordt gereduceerd tot aspectmatige abstracties. De abstracties zullen uiteindelijk weer in verband ge bracht moeten worden met de werke- lijkheid. Na de vragen: wat valt er nog te redden en hoe kunnen we dat redden, is er nu de vraag: hoe kunnen wij bij het richting geven aan de landschapsont wikkeling recht doen aan het specifieke van elk landschap? Beeld/werkelijkheid Doel van dit symposium is het funda menteel ter discussie stellen van de ver houding tussen beeld en werkelijkheid, tussen waarneming en abstractie van het landschap in de vakgebieden land schapstechnologie en landschapsplan ning. Getracht zal worden de methoden die ten grondslag liggen aan de huidige vormen van landschapsonderzoek en - planning expliciet te maken en moge lijkheden te verkennen om door eigen waarneming en oordeelsvorming meer bewust met het landschap om te gaan. Deelname aan het symposium kost f 75,- (inclusief documentatie, lunch en drankjes). Deelnemers kunnen zich aanmelden door voor 25 december f 75,- over te maken op gironummer 35 30 591 van de Stichting voor Fenome nologische Natuurwetenschap, Louis Bolk Instituut, Hoofdstraat 24, 3972 LA Driebergen, onder vermelding van 'Symposium Landschap' het num mer van de werkgroep van voorkeur (a.u.b. eerste en tweede keuze aange ven). Begin januari wordt de aanmelding be vestigd en krijgt men voorbereidings materiaal voor de betreffende werk groep toegestuurd. De deelname is be grensd tot 90 personen en inschrijving gebeurt op volgorde van binnenkomst. Informatie: Hans Vereijken, Louis Bolk Instituut, Hoofdstraat 24, 3972 LA Driebergen, tel. 03438-17814; fax: 03438-15611. Smitsweg 311, tel. 12630 Het World Tree Fund ("Wereld- bomenfonds") zet zich sinds 1992 in voor het behoud van het natuur- bos. De organisatie wordt daarbij gesteund door de Nederlandse Li bris-boekhandels, waaronder Van de Ven in Soest-zuid. 1 Het WTF wil de bossen redden en koopt of pacht daarvoor overal ter we reld regenwouden en natuurbossen, die worden beheerd door de plaatselijke bevolking. Op die manier wordt voor komen dat onverantwoord wordt om gesprongen met het bos en de dieren die er leven. Het WTF verkoopt de bomen door aan bedrijven, instellingen en par ticulieren, die de aangekochte bomen overigens gewoon op hun plek laten staan. Zo wordt elke boom gered van de kettingzaag. De Libris-organisatie werkt op non- profitbasis mee aan de doelstellingen van het WTF en een van de eerste pro jecten is het Marajó-project in Sao Jose do Abacatal, Brazilië. Daar staan 1,5 miljoen volwassen bomen, die verkocht en gekapt dreigden te worden. Het WTF kon dat voorkomen door zelf als koper op te treden. De Libris-organisa- üe heeft inmiddels een aantal hectaren gereserveerd voor het "Libris boekhan delswoud nr. 1". Bij de Libris-boekhandels kan men v°or 25 gulden een eigendomscertiti- caat van een boom in het Marajó-pro ject aanschaffen. Elk certificaat heeft een nummer dat staat voor één unieke, persoonlijke boom. Libris houdt ook verder bewust rekening met natuur en milieu: het boekenmagazine wordt ge drukt op chloorvrij papier en met mi lieu-bewuste druktechnieken. 'Geef een boom cadeau' Voor meer informatie kan men terecht bij Libris-boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade, waar inmiddels zo'n 100 bomen zijn verkocht. Wie een origineel, milieuvriendelijk en zinvol cadeau zoekt kan familie en vrienden eens verrassen met een boom in het Li bris Boekhandelswoud nr. 1. Het certi ficaat kan eventueel ook ingelijst wor den. 2-109: Centrum voor verstandelijk gehandicapten Den Dolder zoekt spel- o-theek-hulp, 1 x per drie of zes weken. 3-110: Centrum voor geestelijk ge handicapten Baarn vraagt assistentie bij film-/disco-avond op woensdag (lx per 14 dagen): opbouwen van de zaal, koffie-schenken, meedoen met bewo ners. 4-111: Mensenrechten-organisatie Baarn vraagt vrijwilligers bij voorberei ding van akties. 4-114: Landelijke Correspondentie- club zoekt iemand die goed kan organi seren, zelfstandig kan werken en mak kelijk initiatieven neemt. 5-119: Stichting Huiswerkbegelei ding Soest zoekt iemand die zich wil in zetten voor de opvang van jongeren van 12-18 jaar. 7-114: St. Kindercentra Soest zoekt ter ondersteuning van leid(st)ers enkele hulpkrachten. 11-102: Kinderboerderij Soest vraagt vrij williger(st)er voor het verzor gen van de dieren; ongeveer twee uur per dag. 14-106: Internationale hulporgani satie zoekt vrijwillig(st)er voor het be zoeken van aan huis gebonden gehan dicapten, zieken of bejaarden. 17-102: Centrum voor dienstverle ning aan ouderen zoekt gezellig per soon die gastheer/-vrouw wil zijn in dienstencentrum. De Vakaturebank wenst een ieder die zich bij het vrijwilligerswerk betrokken voelt een "echte" fijne Kerst 1993 toe. De Vakaturebank is van maandag 27 december tot dinsdag 11 januari i.v.m. de kerstvakantie gesloten. Inlichtingen: Vrijwilligers Vakature Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m don derdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. Sfeervolle beelden tijdens de kerstmu sical op de Van der Huchtschool. Foto: Goos van der Wilt. voor de Zwerfkinderen Nederland. Op woensdagavond volgt dan nog de gebruikelijke kerstmaaltijd waarna als vrijdag de kerstvakantie begint ieder een kan terug kijken op een humanitai re kerst met een levensmiddelen-inza meling voor Bosnië, geld voor Zwerf kinderen en tekeningen voor leerlingen van een school in Kozle. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Parapsychologie Net op het moment dat u aan een goede vriend denkt gaat de telefoon en belt die vriend u op. Of u droomt dat een fami lielid een ongeluk heeft gehad en enkele dagen later gebeurt dat ongeluk echt. Dit zijn voorbeelden van telepathie en voorspellingen, ook wel paranormale verschijnselen genoemd. Hoe telepa thie en helderziendheid werken is één van de onderwerpen van de cursus "Pa rapsychologie". Andere thema's zijn: bijna-dood-ervaringen (wat maakt ie mand mee tijdens zo'n ervaring) -spiri tisme (bestaan geesten echt en is echt mogelijk er contact mee hebben) -reïn carnatie. In alle lessen worden veel voorbeelden van paranormale ervarin gen gegeven. Voor de cursus is geeil vooropleiding vereist. Aanvang cursus: donderdag 20 januari 1994 van 20.00-22.00 uur. Docente: mevr. H. Sevink. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Cursus prijs: f 70,-. Aantal lessen: 4. Bridge voor gevorderden Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar op de cursus "Bridge" voor gevorder den (Acol systeem). Deze cursus is be doeld voor diegenen die al een begin nerscursus hebben gevolgd. Aanvang cursus: dinsdag 11 januari 1994 van 20.00-22.00 uur. Docente: mevr. M. Zwiers-Mengers. Cursus adres: Noorderweg 85. Cursusprijs: f 135,-. Aantal lessen: 10. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel. 22195. Tijdens de Kerstvakantie, 22 december tot 10 januari 1994, is het kantoor gesloten. De Vrouwenraad Soest stopt ermee. Het dagelijks bestuur van de organisatie, waarbij 22 verenigingen zijn aangesloten, heeft dat voorgesteld. Een defi nitief besluit valt in de vergade ring van het algemeen bestuur op 24 januari. Het bestuur laat weten dat het voor het komende jaar heel wat plannen had, maar dat die niet verwezenlijkt kunnen worden nu de gemeenteraad besloten heeft alle subsidies te schrappen. Alleen in de vergader- kosten krijgt het bestuur van de Vrouwenraad nog een tegemoetko ming. Op het programma voor 1994 ston den o.a. een cursus zelfverdediging en weerbaarheid voor vrouwen, een computercursus en twee workshops over "Vrouw en gezondheid" en "Vrouw en werk", speciaal bedoeld voor vrouwen die overwegen op nieuw te gaan werken. Al deze acti viteiten gaan nu niet door. "Zonder enig financieel houvast kunnen we immers niet verder," aldus het dage lijks bestuur, dat de aangesloten ver enigingen daarom heeft voorgesteld de Vrouwenraad maar op te heffen. Vanaf 20 december is de Turkse collectie van de Openbare Biblio theek in Soest (aan de Albert Cuyplaan) uitgebreid met 50 titels. Deze boeken worden twee keer per jaar gewisseld, zodat de Turkse lezer steeds andere boeken kan le nen. De collectie bestaat vooral uit spannen de en romantische boeken, bijvoor beeld van Agatha Christie, Anne Hampson (Bouquet), Barbara Cart- land en Flora Kidd. Ook zijn er literaire romans bij van William Faulkner, Ga- briel Garcia Marquez en Umberto Eco. Naast deze verschillende genres ro mans is er ook een kleine collectie stu dieboeken bijgekomen, bijvoorbeeld een boek over zwangerschap en ge boorte, een kookboek met Turkse re cepten, interviews met bekende Turkse politici; kunstenaars en schrijvers, een boek over de Turkse president Turgut, astrologie, Aids en een gids voor Turk se ondernemingen. Hürriyet Naast de aanvulling op de Turkse col lectie zijn er recentelijk een Turkse krant en een Turks damesblad bijgeko men in de leeszaal van de bibliotheek. De 'Hürriyet' is een krant die bericht over de belangrijkste gebeurtenissen in Turkije en de rest van de wereld. Veel aandacht voor de situatie van de Turkse migranten in Nederland. De politieke oriëntatie van de krant is liberaal, mid denkoers. De krant heeft een kleurige opmaak. Het damesblad 'Kadinca' verschijnt maandelijks. De onderwerpen die be handeld worden zijn o.a. de maatschap pelijke positie van de vrouw, de man vrouw relatie, gezondheid, sexualiteit en mode. Er staan korte verhalen in, in terviews, een juridische rubriek en inge zonden brieven. Het tijdschrift staat op de bres voor de gelijke rechten van de vrouw. Het is een modern tijdschrift. Men hoeft geen lid te zijn van de biblio theek om in de leeszaal te komen lezen. De leeszaal is iedere dag geopend. Gedurende december en januari is in "De Bereklauw", Steenhoff straat 63 in Soest, een tentoonstel ling te zien van sluiertechniek- schilderijen van Loes Klein uit Hil versum. Het zijn fraaie, sfeervolle schilderijen waarbij aquarelverf uiterst verdund in kleursluier over kleursluier op papier is aange bracht. Zo werkend ontstaat een atmosferi sche, transparante ruimte waarin het licht de omhullende duisternis ont moet. De schilderijen van Loes Klein dienen als ondersteuning en toelichting van de schildercursus sluiertechniek die op donderdagochtend 13 januari van start gaat onder haar leiding. De schil dercursus is gebaseerd op de techniek van Collot d'Herbois en Beatrice van der Vliet bij wie Loes Klein het vak heeft geleerd. Tijdens de cursus wordt er gewerkt met kleuren en hun bewe ging, welke ontstaat tussen de polen licht en duisternis. De cursus bestaat uit 10 lessen op donderdagochtend van 9.30-12.00 uur. Op dinsdagochtend (9.30-12.00) 18 januari begint een nieuwe cursus nat- in-nat schilderen onder leiding van Elly Sleeswijk, kunstzinnig therapeute uit Leersum. Er wordt geschilderd met aquarelverf op nat papier met de sei zoenen mee. De cursus bestaat uit 10 lessen waarbij ook de mogelijkheid ge boden wordt om te boetseren. Op woensdagmiddag 12 januari begint de nieuwe cursus schilderen voor kin deren onder leiding van Ellis Hunink, kunstzinnig therapeute uit Amersioori. Aan de hand van een sprookje of een verhaal wordt het kind geholpen in zijn ontwikkeling om zijn fantasiewereld op papier weer te geven. Bij voldoende deelname wordt er gewerkt met twee groepen. Voor kinderen van 6-8 jaar van 14.00-15.00 uur en voor kinderen van 9-12 jaar van 15.30-16.30 uur. De schildercursus voor kinderen duurt 10 lessen. Naast de schildercursussen worden in "De Bereklauw" creativiteitscursussen gegeven op het gebied van Bloemen- popjes van de seizoenen (maandag avond), Zonnekindpoppen (dinsdag avond en woensdagavond), Houten trekpaardjes (donderdagavond) en Wollen seizoenkleden (één zaterdag in de maand). Nieuw in januari is de cursus 'Op zoek naar levenslijnen' onder leiding van Sanja van der Veer en Mieke de Bree (tel. 02155-24036), twee pedagogen die het initiatief hebben genomen om te beginnen met een ontwikkelingscursus biografie. Het is een speurtocht om in de menselijke levensloop wetmatighe den te ontdekken zoals de zevenjaar sperioden. Hoe werken deze fasen in de individuele ontwikkeling en wat is er specifiek bij de deelnemer. Door mid del van vragen, gesprekken en op kunstzinnige wijze vanuit de antropo sofie willen de docenten samen met de cursisten op zoeken gaan naar de ant woorden. De cursus bestaat uit 9 zater dagochtenden van 9.30-12.00 uur te beginnen op 22 januari. Inlichtingen: 'De Bereklauw', tel. 19176. BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW s VERBOUW f UI/AD1 RENOVATIE II VVD EN ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 -15073 - FAX 02155 - 17496 \s^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Aan het keurmerk herkent u de koffie, de cacao en de chocolade. Het keur merk laat een trotse boer zien die zijn produkt naar "zijn" coöperatie brengt. De kwaliteit van de produkten met het Max Havelaar-keurmerk is goed; daar voor staat Max Havelaar garant. Niet minder belangrijk zijn de voorwaarden waaraan Max Havelaar-produkten nog meer moeten voldoen. Misschien goed om ze hier eens op een rijtje te zetten. De 5 handelsvoorwaarden van Max Havelaar: 1. Alle cacao- of koffiebonen zijn rechtstreeks ingekocht bij organisa ties van kleine boeren; 2. Max Havelaar geeft deze boeren al tijd een toeslag op de wereldmarkt prijs; 3. Beneden een vaste bodemprijs zakt Max Havelaar nooit. Van minder valt niet menswaardig te leven. Op dit moment zijn de wereldmarkt prijzen zo laag dat de bodemprijs van kracht is; 4. Boerenorganisaties kunnen 60% van de inkoopprijs al ontvangen voordat de oogst begint, zodat de boeren geen schulden hoeven te maken bij woekeraars; 5. De samenwerking met Max Have laar is voor lange tijd gegarandeerd. Dat geeft de boeren zekerheid over de afname van hun oogst. De controle op de naleving van deze voorwaarden is in handen van de Stich ting Max Havelaar. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 23 december: Luchino Visconti (1906-1976), telg uit de voornaamste adellijke familie van Milaan, is één van de grootste filmta lenten die Italië heeft gehad. Hij excel leerde ook als toneel- en operaregisseur (hij was bijvoorbeeld dè regisseur van Maria Callas). Het is niet toevallig dat de film 'Senso' in de opera (van Vene tië) begint. Visconti is bjj wijze van spreken in een loge van de Scala gebo ren. In een van de loges van het theater La Fenice, anno 1$66, zit gravin Livia, on tevreden in een huwelijk met een man die twee keer zo oud is als zij. Ze steunt heimelijk haar neef Roberto, die in het ondergronds verzet zit tegen de Oos tenrijkse overheersers. In het -theater breekt een rel uit, die erop uitloopt dat Roberto een Oostenrijks officier tot een duel uitdaagt. Livia zoekt de volgende dag de Oostenrijker op om hem het duel uit het hoofd te praten: "Melodra ma is voor de opera, niet voor het echte leven". Onbedoeld wordt zij echter ver liefd op de aantrekkelijke officier, Franz. Dagelijks ontmoeten ze elkaar. Er breekt een oorlog uit a'ls Pruisen de Italianen te hulp komt bij de strijd tegen de Oostenrijkers. Franz vraagt Livia om hulp: kan zij hem helpen met geld? Dan kan hij een dokter omkopen om zich te laten afkeuren, zodat hij niet de oorlog in hoeft. Toevallig heeft neef Roberto net aan Livia de kas van het verzet toe vertrouwd... Tot 1954 had Visconti films gemaakt in de neorealistische stijl (Osessione, La terra trema, Bellissima), maar met 'Senso' begaf hij zich voor het eerst in het voor hem zo vertrouwde milieu van de Italiaanse aristocratie. Het zou zijn eerste grote meesterwerk in dezé stijl zijn, later gevolgd door o.a. 'II Gatto- pardo' en 'Death in Venice'. Visconti laat in 'Senso' zien dat morele corruptie niet werd weggevaagd door het Nieuwe Italië, maar erin werd geïncorporeerd. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; CJP/65+ f 5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel 19577. Agenda: Donderdag 30 december: The Cement Garden, Andrew Birkin, GB 1992. Ook in 1994 is ons motto als vanouds: NIEUW? GEEF ONS MAAR OUD! Bestuur en medewerkers wensen alle vrienden, kennissen, klanten en relaties een jaar vol hérgebruik- plezierü! Open di. t/m vr. 9.00-16.00 uur (zaterdags 10.00 -14.00 uur) Baarn, Dahliastraat 20, tel. 02154 - 21895 ea Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest |Op vrijdag 24 en vrijdag 31 december zijn de bibliotheken aan de Albert Cuyplaan en in Overhees vanaf 16.00 uur gesloten! I Sprinters zijn aktuele boeken: gisteren in het nieuws, vandaag in de I bibliotheek. De uitleentermijn is veertien dagen, leengeld f 2,50. Romans Bogarde, Dirk: Ten westen van Sunset. Een Britse schrijver ontdekt in de jetset van de Los Angeles een wereld van hypocrisie en decadentie. Nieu we roman van een auteur die met zijn boek "Jericho" de bestsellerlijsten haalde. Craig, Kit: Verdwenen. Clary is weduwe en heeft een hechte band met haar kinderen. Op een morgen is Clary spoorloos verdwe nen en gaan haar kinderen op zoek, daarbij geholpen door een mari neofficier, die een hypnotische in vloed heeft. Bijzonder spannende thriller. Hall, James W: In koele bloede. Wanneer een man het lijk van zijn vriend vindt in de moerassen van Florida, wil hij koste wat kost de moord wreken. Meespelende thril ler die zich afspeelt in het hete Flori da. Humphreys, Josephine: Vol van liefde. Een 17-jarige meisje uit South-Ca- rolina vertelt hoe haar moeder haar vader verlaat en zijzelf verliefd wordt op haar kersverse zwager. Een onderhoudend en levendig familie verhaal. Lindsay, Paul: Veroordeeld tot de waarheid. Een FBI-agent trekt zich met een paar collega's terug om twee zaken op te lossen buiten medeweten van hun superieuren. Spannende poli tieroman met een verrassende ont knoping. Paretsky, Sara: Wraakengel. Een vrouwelijke detective vertrouwt het niet als haar buurman plotseling onder curatele wordt gesteld. Daar na wordt een vriend van haar buur man vermoord en als zij dan op on derzoek uitgaat wordt ze bedreigd. Rey, Pierre: De Rus. Als de Sovjet-Unie in 1991 in elkaar stort, krijgt de Russische mafia de kans om grootscheepse misdaden te plegen. Goed opgebouwde thriller waar de spanning in blijft. Sahebjam, Freidoune: Ik heb geen tranen meer. Het door een journalist navertelde ware verhaal van een 12-jarig jon getje, die door zijn moeder gedwon gen, als vrijwilliger deelneemt aan de oorlog tegen Irak. Shah, Eddy: Het Lucy komplot. Samenwerkende geheime diensten proberen te verhinderen dat oud nazi's de macht in de wereld overne men. Stewart, Edward: Nacht over Man hattan. Een Newyorkse politieman krijgt opdracht een seriemoordenaar op te sporen die het alleen op rijke mensen heeft gemunt. Studieboeken af.n. 994 Aan de oever van de woestijn: vertellingen uit de Sahel. De levensverhalen van een groot aantal oudere mannen en vrouwen uit acht Sahellanden. Boeiend en toegankelijk voor een groot publiek. 616.6 Brick, Lynne: Bodyshape met steptraining. Steptraining is een nieuwe methode van lichamelijke activiteit. De oefe ningen kunnen thuis worden ge daan. Boek met veel kleurenfoto's. 909 Marriner, Brian: Menseneters. Vanuit historisch perspectief wor den talloze voorbeelden van kanni balisme gegeven, waarbij onder scheid wordt gemaakt tussen kanni balisme uit noodzaak, winstbejag of genoegen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur! Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-1*2.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1993 | | pagina 25