BOSMAN Politie neemt afscheid van Vader' Weer relletje om Anna Paulownahuis WAARBORG INSTALLATEUR Kerstnachtdienst in De Open Hof Gemeente ziet geen belang in behoud oude eikenboom Kerstgeschenk voor de Soester missionarissen 1993 Kerstboom bij politiebureau licht voor de 30ste keer op Bosman Loodgieters is per 1 november 1993 door het KIWA gecertificeerd ais 2 JAAR ALL-IN GARANTIE A.A. VAN BREUKELEN B.V. TE HUUR Veenbesstraat 2, hoek Dal weg Vrijdag 24 december 1993 om 23.00 uur Thema: "Gezegende dagen gewenst...!" Deuren open om 22.30 uur PAGINA 4 WOENSDAG 22 DECEMBER 1993SOESTER COURANT ACTUEEL T PAGINA 5 elektrotechnisch installatieburo ETB BINNEN EN BUITEN Paul Martens zet pet na veertig jaar af OFFICIEEL DEALER PTT TELECOM NETAANSLUITINGEN GGS kan kapvergunning niet verhinderen raagde rgunningen pet peïS' ..pevP^ 795* igverordeningen Opknapbeurt valt niet in goede aarde d'OudeEnghe Jassen gestolen In d'Oude Cnghe KAN JC VAN DE TEGELS ETEN! "GRILLEN"op een steen aan tafel [Anjji Pautowna HuiS| [jwfatnn, ic WorlcTI Uw voordeel als klant: Bij werkzaamheden boven 1000,- altijd vooraf schriftelijke prijsopgave Gewaarborgde installatie ontwerpen Vakkundig personeel bij u aan het werk Uitsluitend gebruik van goedgekeurde materialen Kwaliteitscontroles tijdens de uitvoering van het werk Gewaarborgde kwaliteit tegen vooraf afgesproken prijzen Wij geven op al ons nieuw aangelegd werk Bosman Loodgieters b.v. Soest - Tel. 02155-20644 - Fax 02155-17914 HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Ko'ninginnelaan 40, adviseurs in...3762 DG Soest r .astgoMx Tel. 02155 - 17962 23789 plaats Soest adres KONINGINNELAAN woning 2-kamerappartement met berging op 1 e etage huurprijs f 875,- per maand 3-kamerappartement met berging op 1 e etage huurprijs f 1250,- per maand algemeen deze appartementen zijn voorzien van eigen cv-installatie en zijn gedeeltelijk gestoffeerd. RUSTIGE WOONOMGEVING J Gevraagde koopsom f 595.000,- zolder algemeen plaats adres ligging woning indeling Soest SCHRIKSLAAN rustige woonomgeving vrijstaand landhuis met berging, carport en schitterende aangelegde tuin eet-zitkamer met open haard (ca. 50 m?), luxe keuken met inbouwapparatuur, bijkeuken, werkkamer, ruime hal, toilet, meterkast verdieping ouder-slaapkamer, luxe badkamer met ligbad, aparte douche en dubbele wastafel, 2 ruime slaapkamers en apart 2e toilet bergzolder met vlizotrap dit landhuis is zeer luxe afgewerkt, uitgebreide documentatie op aanvraag de klubs: Wie ze persé wil tellen, kan zich de moeite besparen. De kerstboom bij het politiebureau wordt verlicht door 275 lampjes. De spar werd vorige week voor de dertigste keer opgetuigd, al moet ge zegd worden, dat het sinds 1964 de der de kerstboom is die tijdens de feestdagen voor licht in de duisternis èn gezellig heid zorgt. De boom, die voorheen aan de Van Weedestraat stond, redde het niet na de herplant aan de Dalweg (Raadhuisplein). De tweede boom werd in de nachtelijke uren geveld door 'on bekenden', die naar verluidt daarmee een weddenschap wonnen. Chris Uiterwijk, de bekende Soester mi lieu-beschermer, ontketende daarop enkele jaren geleden een actie, waarbij hij geld inzamelde. Van de opbrengst kon een nieuwe kerstboom worden aan geschaft. Omdat het de dertigste keer is, dat de lichtjes in de boom werden onstoken, vond burgemeester Hans de Widt het een toepasselijk idee om een blijk van dank te geven aan de mensen die elk jaar de boom optuigen en in het licht zetten. Dat zijn Ries Steenman van de brand weer en Hans van Veer en Jan Hartman van de politie. Zij kregen een plaquette met het wapen van Soest en een boekje over de gemeente aangeboden. Daarna werd de stekker in het stopcontact gesto ken. Foto: Goos van der Wilt. voor nieuwe aansluitingen verhuizingen etc. bouwaanvragen/meldin- :diend op de aangegeven n 7b (93551): het bouwen huis met garage, 8-12-93; e 4 (93547): bouwen van 6-12-93; eg 35-37 (92397): wijzi- ituering van een loopstal, Evert Oosterman alias Arie Achterberg uit 'Utreg' keek namens 'de jongens' te rug op de loopbaan van Martens. Zoals bijvoorbeeld de ME-periode. "Als groepscommandant stond je achter de mensen. Als we 'openen' hoorden, dachten we dat de paarden er aan kwa men. Maar dan was het Paul. Hij liep voorop in plaats van dat hij achteraan stond met een schild en een megafoon." Vredeskamp En het vredeskamp in Soesterberg. We konden niet teveel doen, maar het moest de dames niet te gemakkelijk worden gemaakt. Hier een daar viel wel eens een rotje en we liepen mee als er moest worden geplast." "Maar er was ook de rustige Paul. Hij was de vader van de ploeg. Als we moeilijkheden hadden, konden we met hem praten. Hij was een meewerkende Paul Martens (midden en zijn vrouw) worden uitgeluid door korpschef W. Schutzmann. Foto: Goos van der Wilt. brigadier. Hij deed ook de moeilijke dingen van het werk. Het overbrengen van rotberichten deed hij voor of met je. Paul, je jongens staan voor je klaar. We hopen, dat we af en toe ook langs mo gen komen voor een bakkie. Paul, pa, we wensen je veel succes." Martens, geen liefhebber van speeches, mocht zich na twee toespraken concen treren op de receptie. Zelf hield hij het kort: "Dit maakt me hele dag helemaal goed." Uiteraard werd Martens niet met lege handen naar huis gestuurd. Schutz mann gaf hem, behalve een cadeaubon, tevens zijn naamplaatje. "Daar heb je kennelijk weken over lopen zeuren, zonder datje het hebt gekregen." Kerstmis, het feest van Christus geboorte, Christus de brenger van de blijde boodschap. Zo'n kleine 2000 jaren geleden zei Hij tegen zijn apostelen: mannen, jullie heb ben nu veel gehoord en gezien, je weet wat de bedoeling is. Ga nu en onderwijs alle volkeren. Breng ze de blijde boodschap, breng hen vreugde en vrede. Hij stuurde die gewone vissers met een heleboel goede wil de straat op. Bij het weggaan zegt Hij nog: wees niet bang. Laat zien dat je de mensen liefhebt. En als het moeilijk wordt, reken dan op Mij. De Soester missionarissen hebben het ook niet zo gemakkelijk. Politieke en economische problemen stapelen zich op in Afrika en Zuid-Amerika. Maar ze blijven doorgaan, mede door de morele en financiële steun uit Soest. Hier volgen delen uit hun brieven van het afgelopen jaar: Anne en Frank Boomers, Kisumu (Kenia): "Zo'n 50 jongens en meisjes hebben ons geholpen bij het storten van beton voor ons nieuwe gemeenschapscen trum in Nyalenda, niet ver van Kisumu. Dat beton storten is een happening op zich. Alles gaat handmatig. Zand, stenen, ce ment en water worden gemengd en ver volgens in lange rijen met kleine meta len bakken doorgegeven naar de plek waar het gestort moet worden. Binnen kort hopen we het dak erop te leggen. Dan zullen ook hier veel aktiviteiten plaatsvinden zoals cursussen tegen het alcoholisme, tegen aids etc. Natuurlijk wordt het centrum ook voor kleuter en lager onderwijs gebruikt alsmede voor voorlichting over hygiëne en 'family planning'." Kees Smeele, Kinshasa (Zaïre): "Na een fijn verlof zijn we weer fris en goed aangekomen op ons werk in Zaï re. Van het gezellige en mooie Soest naar de misère in Kinshasa was het wel een grote stap. De armoede is schrij nend door de slechte politieke en eco nomische situatie. Ons centrum heeft nu 226 jongeren op de schoolbanken zitten en zo proberen we een steentje bij te dragen voor de jeugd die geen uitweg meer ziet in de toekomst. Het'aantal werklozen stijgt met de dag. Gevolg is dat de jeugd haar heil zoekt op straat. Ik weet me gesteund door uw hartelijke en spontane hulp. In de Kerstdagen zijn we wat dichter bij elkaar. Dank voor uw vriendschap." Gerard Smeele, Sete Lagoas (Brazilië): "De parochianen van mijn 18 kapellen zijn allen van goede wil maar het ont breekt me vaak aan materialen om hen voldoende scholing te geven. Zes cen tra draaien door gulle gaven uit Neder land zeer goed. De mensen hebben in hun vrije tijd veel werk verzet. Ondanks de slechte economische situatie probe ren ze zoveel mogelijk bij te dragen. Mede dankzij de hulp uit Soest is het centrum voor de blinden gereed en heb ben we zeer toegewijde begeleiders voor hen. Dit hebben we kunnen reali seren met de mooie gave van u in 1992." Magdaleen (Truus) Wester- veld, Belem (Brazilië): "Doorgaan met telkens weer nieuwe mogelijkheden die bijdragen tot de ont wikkeling van de kleine man. Daarom zijn we nu een school begonnen waar onderwijskrachten, kinderen en ouders gezamenlijk voor opkomen. Een pro- jekt waar ook juist weer plaats zal zijn voor de allerarmsten. Omdat de armen geen schoolgeld kunnen betalen krijgen de kinderen geen voorbereidend on derwijs. Belangrijk in ons projekt is dat de onderwijskrachten uit eigen ervaring weten wat armoede betekent want het was ook hun leven. Zij hebben echter de kans gehad zich te bekwamen en zijn nu gemotiveerd om hun eigen "klasse" vooruit te helpen. Soest, alvast be dankt." Tijdens de Kerstnacht en op Eerste Kerstdag wordt in de Soester r.k. ker ken gecollecteerd voor de Soester mis sionarissen. Wie daarnaast een gift wil overmaken kan een bedrag storten op: Rabobank 35.99.67.787, of Postgiro 35.80.168. M.O.V.-groep Soest Soesterbergsestraat 61 a - 3768 EB Soest - Tel. 02155-20656 - Fax 02155-24861 Aanleg en onderhoud van: licht-, kracht-, telefoon-, oproep-, cai-, beveiligings-, brondmeldings- en stofzuigerinstallaties <2155-17954 34 (93244): vergroten ;es, 9-12-93; 4 (93244): bouwen van •n met garages, 6-12-93 (93528): plaatsen van 12-93; /eg 26 (93520): plaatsen ing, 7-12-93; (eg 26 (93519): plaatsen apellen, 8-12-93; g 33 (93501): plaatsen pel, 7-12-93; (93545): plaatsen van q, 8-12-93; itzlaan 99 (93502): uit- ;n woonhuis, 7-12-93; ampweg 54 (93531): 3n garage, 6-12-93; «sestraat 188 (93455): e gevels van een restau- lestraat 249: (93507): m een bij keuken/hal op n showroom, 9-12-93; :rden Poelmanweg 20 eiden en verbouwen van t, 7-12-93; 7 (91426): veranderen ïstructie van een bedrijfs- 6-12-93; Paltzenveg 1 (91355): 22 observatie onderko- :veiliging, 6-12-93; Paltzerweg 1 (90054): 1 een veldversterking, 'yrmontlaan 38 (93549): van een woonhuis, 11 de Wet Administratieve Overheidsbeschikkingen ïen belanghebbenden tegen en een bezwaarschrift indie- bezwaarschrift wilt indienen, ezwaarschrift gericht worden ester en Wethouders van 2000, 3760 CA Soest. Het moet binnen dertig dagen na am van de beslissing worden stukken kunt u inzien in het Raadhuisplein I, afdeling •dening en Bouwzaken (balie geopend elke werkdag van -f 34 (93244): vergroten ages, 7-12-83; rgweg (oiig.) (93544): ver een voormalige kantine tot uw, 10-12-93; Pyrmontlaan 17 (93550): van een woonhuis, Pyrmontlaan 38 (93549): an een woonhuis, 7-12-93. »en kunt u inzien in het ge- Raadhuisplein 1, afdeling )rdening en Bouwzaken (balie geopend elke werkdag van ur. ide belastingverordeningen ininklijk Besluit goedge- smber 1993 onder nr. de verordening op de hef- :>rdering van onroerende- gen 1994; ïmber 1993 onder nr. de verordening op de hef- 'dering van begraafrechten nber 1993 onder nr. Ie 7e wijziging van de tarie- orende bij de "Legesveror- mgen liggen gedurende 8 e publikatie voor een ieder de afdeling gemeentelijke ca. Raadhuisplein 1, te De internationaal de aandacht trekkende "grasmaaier-affaire" ligt veel Soesters nog vers in het geheugen, en opnieuw is het Anna Paulownahuis aan de Burgemees ter Grothestraat het middelpunt van een relletje. Ditmaal gaat het om de opknapbeurt die het ge meentelijke monument onlangs heeft ondergaan. De stichting CitaDelIe (officieel de huurster van het pand, waarin naald kunstenares Cécile Dreesmann woont en er haar oeuvre heeft ondergebracht) heeft van het College van B. en W. het verzoek gekregen om bij een volgende schilderbeurt de oorspronkelijke kleur terug te brengen. Een aantal gestucte onderdelen van de gevel (de "lisenen" en de "gekorniste gootlijsten") is on langs helder wit geschilderd, en dat mag niet. De oorspronkelijke kleur is oker (zand steen), van het type "Bentheiiri", en dat is officieel ook zo vastgelegd. In het huurkontrakt staat bovendien uitdruk kelijk dat de huurder'geen wijzigingen van constructieve of esthetische aard mag aanbrengen, zonder schriftelijke toestemming van de gemeente. Onder wijzigingen worden in dit verband ver staan: alle veranderingen die de karak teristieke waarde van het gebouw aan tasten, aldus het ambtelijk advies. Het pand vertegenwoordigt vanwege zijn zeldzaamheid van bouwstijl (neo- renaissance) en detaillering een grote architectuurhistorische waarde, aldus het advies. Ook de monumentencom missie vindt dat de witte kleur onaan vaardbare afbreuk doet aan de archi tectuur van het pand. Complicatie Een complicatie is echter dat de huur ster wél toestemming heeft gekregen, namelijk van de gemeentelijke afdeling BIT (zeg maar: bouw- en woningtoe zicht). De ambtenaar van BIT wist he laas niet beter en had ook geen afschrift van het huurkontrakt ontvangen. Toch valt ook de stichting CitaDelIe te ver wijten dat zij, in strijd met het kontrakt, zonder de vereiste schriftelijke toe stemming de kleur veranderd heeft. 'Doorzonwoningtuin' Het College wil de kwestie niet al te hoog opspelen en vindt dat CitaDelIe pas bij de eerstvolgende gelegenheid de witte kleur moet weghalen en de okerkleur moet terugbrengen. Wet houder Jan Visser neemt eén minder heidspositie in en meent dat het over schilderen direct gebeuren moet. Het is de kunstcommissie die de kat de bel heeft aangebonden, zoals blijkt uit de brief van plaatsvervangend voorzit ter Werner Paans, die eind november een brief schreef aan Visser. Daarin vestigt Paans de aandacht van de kunst wethouder niet op wat er in maar aan het pand gebeurd is. Behalve over de kleur - die destijds bij de restauratie zorgvuldig gekozen is - is de kunstcom missie ook allerminst te spreken over de veranderingen die inmiddels in de tuin hebben plaatsgevonden, met name de plaatsing van twee antiek-achtige" lantaarnpalen en twee borden met de naam van het pand. "Wat we thans zien is een aantal tuincentrum-armaturen met twee supermarkt-borden in een doorzonwoningtuin," aldus Paans in weinig vleiende bewoordingen. Ze heeft de wethouder dan ook ver zocht maatregelen te treffen die "recht doen aan de kwaliteit van het pand". De bordjes vallen volgens het ambtelijk ad vies overigens wegens hun geringe af metingen niet onder de APV, maar er zal wel informeel kontakt worden opge nomen met de stichting CitaDelIe om eens te praten over een aangepaste vormgeving en plaatsing van de bord jes. HAR EBTCAFE Middelwijkstraat 2 Soest Tel.: 02155-13331 Uit de garderobe van een gebouw aan de Steenhoffstraat zijn vorige week twee jassen gestolen, een korte Ieren jas en een lange jas. Namens de eigenaars deed een 52-jarige Soester aangifte bij de politie. Een vijftig-jarige eik die in een tuin aan de Schaepmanstraat staat, mag worden gekapt. Ondanks een negatief advies van de afdeling groenbeheer mogen de bewoners de boom van het college kappen. Ze zijn wel verplicht gesteld een kleinere boom op dezelfde plek te planten. De kapvergunning was voor Gemeen tebelangen Groen Soest (GGS) aanlei ding om niet in de boom, maar in de pen te klimmen. Soest heeft haar zorgen over het kappen van de regenwouden geuit door het klimaatverbond te on derteken. Maar aan de andere kant stemt ze in met het kappen van een ge zonde, beeldbepalende boom, omdat de bewoners in de herfst last hebben van bladeren in de tuin. Merkwaardig, vindt GGS. Volgens wethouder Mieke Swinkels ligt de zaak iets genuanceerder. De boom neemt een groot deel van het opper vlakte van de tuin in beslag. Als gevolg van de wortelopdruk kunnen de bewo ners slechts een klein deel van hun tuin benutten. Die argumenten hebben, al dus Swinkels, zwaarder gewogen dan het beeldbepalende karakter van de eik die rond het einde van de Tweede We reldoorlog is geplant. "Het bladafval heeft geen rol gespeeld. Bovendien hebben we de bewoners een herplant plicht voor een minder volumineuze boom opgelegd", antwoordde Swinkels die daaraan toevoegde dat het college unaniem heeft ingestemd met de kap vergunning. GGS kreeg alleen steun van Progressief Soest die erop wees, dat de gemeente in het verleden vaak werd geconfronteerd met mensen die zomaar, zonder ver gunning, bomen kapte. Leidje Tomas sen had begrip voor de argumenten, maar was niet blij met het conflict dat hierdoor tussen het college en de afde ling groenbeheer is ontstaan. Swinkels: "Kapvergunningen komen niet zo vaak in het college. Dit keer wel, omdat het een speciaal geval was. Daar om moest het college ditmaal de knoop doorhakken." De bewoners mogen de boom omhak ken. GGS had nog een motie willen in dienen. Maar uitgerekend Gerard van den Deijssel, die de discussie op gang had gebracht, was kennelijk even er gens anders met zijn gedachten. Toen de raad over dit punt was uitgeboomd, was Van den Deijssel weer bij zijn posi tieven. Te laat, oordeelde voorzitter Hans de Widt streng en terecht. een goed idee om gezond te eten zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit eet. 'De vader van de ploeg'. Een mooier compliment had Paul Mar tens waarschijnlijk niet kunnen krijgen van zijn 'eigen jongens'. Het politiekorps nam vrijdag af scheid van de man die veertig jaar overheidsdienst achter de rug heeft. "Een man die altijd loyaal was", aldus korpschef W. Schutz mann. Martens ging na vier jaar de Raad van Arbeid ("een dooie instantie", volgens Schutzmann) bij de politie. Via Utrecht en Hellendoorn kwam hij in Soest en Soesterberg terecht. Martens was ploegbrigadier, 'postcommandant' Soesterberg, zat vele jaren bij de Mo biele Eenheid en werkte ook enige tijd voor de recherche. Een harde werker, loyaal, impulsief met het hart op de tong, regelaar en het karakter van een jongen. Schutzmann had louter goede woorden over voor Martens die volgens de chef uitblonk in een grote mate van werkijver. "Je zorgde voor een goede teamsfeer, je stond voor je mensen. Ik heb je zelf één keer boos gezien, omdat iemand te lang op het bureau rondhing. Je kon als geen ander de burgemeester en de korpschef rode oortjes bezorgen tijdens bijeen komsten. Maar op die manier kreeg je het wel voor elkaar dat je een keer bin nen 24 uur van functie kon verande ren."

Soester Courant | 1993 | | pagina 5