En dit zijn de knallers van deze week: C1000 fors omlaag! Raadsfracties hebben voorkeur voor verschuiven zorgcentrum SS 'Uitstel plan onaanvaardbaar' GOS-leden met de kerst echt thuis PROVAK 0.99 0.79 1.99 9.98 3.98 var»g?®f hu«e VUURWERK küo2.50 Kies een makelaar Uw hypotheeklasteri (WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 (72e JAARGANG NO. 19 j Gemeente onderzoekt twee modellen, maar: Zorgen bij Molendael, Molenschot, De Opbouw en WS 3 Actueel 5 Actueel 13 Sport 18 Jaaroverzicht GGS: 'Problemen waren niet nodig geweest' Blauwe bakken voor papier tijdelijk van straat gehaald Een smakelijk begin met RUUD SMIT visspecialiteiten Uniek nieuwbouwproject aan de Koperwiek opgeleverd Eén kunstenaar verlaat follie Dalweg Uw beste keus donderdag 30/12 verkoop tot 21.00! HOOIJER Soesterbergsestraat 4, Soest Telefoon 02155-26900 BODY Body Contour. Kiwi's Goudreinetten Kwaliteitsmerk oliebollenmix Cidre mousseux Varkensfricandeau Kip tv-sticks C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155- 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars OUn/ V - HET VLEESCENTRUM 12?° zie pagina. 9 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 OdMWIT X' J Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 10.200 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Foto: Aldo Allessie Het volledig opschuiven van het bouwplan zorgcentrum is niet de goed koopste, maar wellicht wel de snelste en dus de beste oplossing om de bo demverontreiniging aan de Dalweg te omzeilen. Voorwaarde is dat een aantal particulieren bereid is hun woning op te geven, want de gemeente zal dan eerst hun grond moeten kopen. De gemeente gaat er de komende weken hard aan trekken om die optie te onderzoeken en te onderhande len met de bewoners. Voor het geval dat onmogelijk blijkt te zijn, zal te gelijkertijd naar een alternatieve oplossing worden gekeken. In de derde week van januari moet hier meer duidelijkheid over zijn. Dit vanwege het spoedeisende karakter voor Molenschot, Molendael, De Opbouw en de woningstichting Soest (WS) die samen het zorgcentrum gaan vormen. Onder andere deze woning aan de St. Josephstraatmoet tegen de vlakte als het bouwplan voor het zorgcentrum aan de Dalweg wordt verschoven CDA, WD, PvdA, D66 en Progressief Soest (PS) voelen het meeste voor het opschuiven van het huidige plan. Dat veroorzaakt, mits de grondeigenaren meewerken, de minste vertraging en dat is het uitgangspunt in het zoeken naar een oplossing. Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) heeft aangedron gen op 'creativiteit'. De partij stelde voor de mogelijkheid te onderzoeken om het bouwplan deels in de richting van de Beukenlaan te verschuiven. Dat zou betekenen dat Indonesisch restau rant Dessa moet verhuizen. Een grote meerderheid van de gemeen teraad kiest echter voor het verschuiven in de richting van de Molenstraat. Niet temin zal een zogenaamd 'tweesporen beleid' worden gevoerd. Dat houdt in, dat de gemeente tegelijkertijd een an dermodel onderzoekt om niet helemaal opnieuw te moeten beginnen, als de eerste optie niet haalbaar is. Bij dat tweede model zal er meer in de hoogte moeten worden gebouwd. Im mers, het bestaande plan moet dan tus sen de vervuilde grond en de bebou wing aan de Molenstraat worden gerea liseerd. In dat geval is er minder opper vlakte beschikbaar. Dan komen alle afzonderlijke voorzie ningen veel dichter op elkaar te staan, moeten de bouwplannen voor het ver zorgingstehuis en het verpleeghuis deels worden geïntegreerd en is het niet uitgesloten, dat het appartementenge bouw acht verdiepingen krijgt. En dat terwijl er in politieke kringen in juli al heftig werd gediscussieerd over het feit of dat appartementengebouw nu vier, vijf of zes woonlagen mocht krijgen. Voor PS zijn acht lagen 'onverteer baar', voor GGS 'onbespreekbaar'. "We willen dit project niet ten koste van alles realiseren", aldus Harry Witte van GGS. Financiën Over de financiële consequenties van de verschillende opties, zijn nog geen concrete cijfers voorhanden. Bij het verschuiven naar de Molenstraat, blijft alleen de recreatieruimte van Molen schot op vervuilde grond staan. Om die verontreiniging weg te halen, moet de gemeente ongeveer 1,5 miljoen gulden uitgeven. Daarnaast zal er geld nodig zijn om de bewoners van de huizen, die tegen de vlakte moeten, uit te kopen. WS wil meewerken aan de grond ver koop, maar het is nog niet bekend of al le particuliere eigenaren bereid zijn tot verkoop, en zo ja, voor welke prijs. Vol gens Kees Boerkoel (PvdA) zou dit plan in totaal (dus inclusief de deelsane- ring) ongeveer vier miljoen gulden kos ten. "Die opmerking is geheel voor uw rekening", reageerde wethouder Frans Kingma van welzijn, die namens het college de operatie leidt. Om de onder handelingen met de bewoners niet vooraf te beïnvloeden, wil hij in het openbaar niet over de financiële kant van de zaak praten. Een nieuw bouwplan kost minder, maar dat levert meer vertraging op. En vertraging is juist datgene, wat moet worden voorkomen om de participan ten niet in de problemen te brengen. Ook de provincie heeft al tot spoed aan gedrongen. Het gemeentebestuur kiest in elk geval niet voor het isoleren van de verontrei niging. Het isoleren op zich kost al 3,8 miljoen gulden, maar zal ook in de toe komst nog veel geld kosten (controle etc.). Het weghalen van alle verontrei nigde grond is simpelweg te duur (18,9 miljoen gulden). In navolging van het college hebben de raadsfracties die twee opties van de hand gewezen. In januari, vermoedelijk de derde week, zal meer duidelijkheid moeten zijn ver kregen over de haalbaarheid van het to taal verschuiven van het plan (dat dus afhankelijk is van de mede werking van derden) en de alternatieve optie (waar aan -sterke- stedebouwkundige bezwa ren kleven). Uitstel van het plan is onaan vaardbaar. Dat zeggen woord voerders van de vier instellingen die participeren in het zorgcen trum. Ze willen meewerken aan een oplossing voor het pro bleem dat is ontstaan door de bodemverontreiniging aan de Dalweg, maar ze hebben niet veel tijd. Vertraging levert voor hen grote problemen op. "We willen voorkomen, dat we het plan zodanig moeten wijzigen, dat we de langdurige procedure weer in moeten. Dat risico durven we niet aan", zegt voorzitter J. Kruitwagen van de stichting Medisch Centrum Molendael. Het ziekenhuis heeft er tweeëneenhalf jaar over gedaan om de goedkeuring van de staatssecreta ris te krijgen voor het schetsplan van een polikliniek. Bovendien zou Molendael haar ver plichting tegenover de koper van het terrein van het voormalige Zonne gloren niet kunnen nakomen, als het zorgcentrum vertraging oploopt. Ook De Opbouw zit in tijdnood. Met de bouw van het verpleeghuis met zestig psychiatrische bedden voor demente ouderen en acht dag behandelingsplaatsen, dient snel te worden begonnen. Op 1 juli 1996 loopt het contract af, dat De Op bouw heeft met het ziekenhuis. Voor die tijd moet het nieuwe verpleeg huis Daelhoven zijn gerealiseerd. "We hebben nu nog maar één maand speling. Het plan moet onveranderd doorgaan", aldus de heer Witloks. In maart 1994 zou de eerste paal in de grond worden geslagen van het nieuwe verzorgingstehuis Molen schot dat aan de Dalweg 120 plaat sen zal krijgen. Uitstel is volgens economisch directeur W. Jacobs 'onaanvaardbaar', evenals overigens de huidige situatie in het bejaarden tehuis aan de Albert Cuyplaan. Dat gebouw voldoet niet meer aan alle eisen. Bovendien zou de keuken bij vertraging in de problemen komen voor wat betreft de warme maaltijd voorziening. "Nieuwbouw moet op de kortst mogelijke termijn worden gerealiseerd", vindt Jacobs. Hij stelt voor het totale plan twintig meter op te schuiven. Directeur J. van der Moolen van de woningstichting Soest (WS) maakt zich grote zorgen over de realisatie van 48 aanleunwoningen in het plan. Hij was onaangenaam verrast over de sléchte tijding van de bodemver vuiling. "We hadden de aanbeste ding al moeten afronden. We willen meedenken, maar hebben niet zo veel keuze. Een nieuw, gewijzigd plan betekent vertraging. Dit plan valt binnen het budget van 1993. Het is de vraag of er in 1994 nog wel ruimte is." Ook voor de huurprijs voor de ap partementen voor ouderen zou ver traging gevolgen hebben, zegt Van der Moolen. De huur is nu vastge steld op ongeveer 670 gulden per maand. Elk uitstel betekent dat de huur hoger uitvalt en dat vindt de di recteur van WS onaanvaardbaar. Hij stelt nog twee eisen: de appartemen ten mogen in elk geval niet tot acht hoog worden gebouwd en aan het gebouw moet de identiteit van WS zijn af te zien. Eenrichtingverkeer op Hellingweg. Survival-weekeinde lastige jeugd. Vrijwillig een nachtje in de cel. GPV bereid tot ruimtelijke offers. BAM wil permanente ambulancepost. i Snor van leraar moet er aan geloven. Wegsleepregeling op 1 januari van kracht. WS omgezet in Woning stichting. Adrie van der Poel rekent af met verleden. Sylvesterloop met vader landse top. Sportverkiezing: tot nu toe matige belangstelling. SEC maandag gastheer van DVS/Knollentuin. De Soester Courant stond in 1993 vol van de artike len over verkeer. Bijna wekelijks werden ingezon den brieven over dit heikele onderwerp geplaatst. Daarom een chronologisch overzicht van de ontwikkelingen rond het verkeer in 1993. De problemen rond het zorgcen trum aan de Dalweg hadden volgens Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) voorkomen kunnen worden, als het project beter was gecoördi neerd. Fractievoorzitter Harry Witte: "De oplossing had vooraf gevonden moeten worden. We hebben vanaf 1991 aangegeven hoe. Maar dat is steeds opgevat, alsof we het plan niet zouden willen realiseren. Maar het projectteam had dit van te voren moeten aanpakken", aldus Witte over de bodemverontreiniging die ernstiger en omvangrijker blijkt te zijn dan aanvankelijk werd veron dersteld. Witte: "Dit is beneden alle niveau. Alles wijst op bestuurlijk onvermo gen. Ik vind dat Soest zich diep moet schamen." Wethouder Frans Kingma: "Ach teraf kun je constateren, dat het ver standig was geweest om eerder te onderzoeken of er woningbouw mo gelijk was. Bij een eerste onderzoek leken er geen problemen te zijn. La ter bleek alles tegen te vallen. Nu zit ten we in een lastig parket." Volgens Witte zijn er op de locatie waar het zorgcentrum moet verrij zen, in 1988 al metingen in de bo dem verricht met het oog op de bouw van sportcentrum Aqua Indoor. Volgens Kingma werd dat onder zoek uitgevoerd in verband met de plannen voor het nieuwe gemeente huis, dat uiteindelijk aan de over kant van de Dalweg werd gebouwd. D66-fractievoorzitter Loet Jansen vond dat GGS in essentie gelijk heeft. "Maar het heeft geen zin om daar nu over te praten. Dat doen we maar een keer in de commissie ABZ. We moeten nu het probleem oplos sen." Directeur J. van der Moolen van de woningstichting Soest, één van de participanten in het zorgcentrum, vond dat de gemeente niet bepaald de schoonheidsprijs heeft verdiend. Hij trok een vergelijking met de 'Hall of Fame', waarin beroemde musici een plaatsje krijgen. Soest komt vol gens Van der Moolen in aanmerking voor een plek in de 'Hall of Failure'. Van 27 december tot en met 3 januari zullen de blauwe papierbakken in de gemeente Soest niet op de gebruikelijke locaties staan. De bakken worden die week weggehaald. Inwoners van Soest, die normaliter gebruik maken van de bakken, wordt verzocht oude kranten in die periode thuis te bewaren. Vanaf dinsdag 4 januari kan het oud papier weer in de blauwe bakken worden ge deponeerd. van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Foto: Aldo Allessi Aan de Koperwiek is voor Soester begrippen een uniek nieuwbouw project opgeleverd. In het ge bied zijn 23 huurwoningen (van Groepswonen Ouderen Soest) en vijftien premiewoningen gebouwd. De twaalf vrije sectorwoningen, die ook deel uitmaken van het pro ject in Klein Engendaal, zijn nog niet klaar. Met de oplevering van de huurwonin gen (vorige week woensdag) zijn de le den van de vereniging Groepswonen L.H. Kinderdijk, één van de twee kun stenaars die de follie aan de Dalweg huren, zal de atelierruimte gaan verla ten. Dit in verband met verhuizing naar Wijhe. Jean-Marie van Staveren, die de andere helft al huurt, zal het vrijkomende deel ook gaan benutten. Het huurcontract met Kinderdijk zal per 1 januari 1994 worden opgezegd. Vanaf die datum wordt de follie in zijn geheel verhuurd aan Van Staveren. Zij zal dan vierhonderd gulden huur per maand moeten betalen. Tot dusver be talen beide kunstenaars ieder tweehon derd gulden per maand. Het college acht het redelijk dat Van Staveren de volledige ruimte mag hu ren. Volgens de afdeling grondzaken en wvc is het veelbesproken slakkehuis aan de Dalweg niet ideaal voor verhuur aan twee personen. Eigenlijk is de ruimte daarvoor te klein. Ouderen Soest (GOS) echt thuis geko men. Vier jaar na het eerste overleg, wat leidde tot de oprichting van de GOS, is hun woonproject Koningsdael vol tooid. Het bestaat uit drie- en vierka- merwoningen met een huur die varieert van 630 tot 687 gulden per maand. Voor de huur van de gemeenschappe lijke ruimte en de servicekosten moeten de bewoners van de 23 woningen onge veer honderd gulden per maand beta len. Voor de woningstichting Soest (WS) is het een uniek project. Niet alleen wat betreft de combinatie van de verschil lende type woningen, maar ook vanwe ge de bouw. De galerijen en de balkons zijn afwisselend aan de noord- en zuid zijde van het bouwproject gerealiseerd. De woningen zijn zo ingedeeld, dat de bewoners desgewenst een slaapkamer bij de woonkamer kunnen trekken. Volgens de WS kon trouwens met de meeste wensen van de GOS rekening worden gehouden. De liftschacht in het midden van Koningsdael heeft de vorm van een torentje gekregen. Het GOS-project kon worden uitge- Het GOS-project is, vier jaar na de eerste besprekingen, opgeleverd. De le den 'wonen samenin Koningsdael. voerd dank zij de integratie van het to tale project, waarvan ook vijftien pre miewoningen van WS en twaalf vrije sectorwoningen van bouwbedrijf Van de Grift deel uitmaken. Ook dank zij subsidie van de gemeente en giften van verschillende instanties kon de vereni ging GOS haar plannen doorzetten. De GOS heeft zelfstandigheid, zelfred zaamheid en zorg voor de bewoners als uitgangspunten. Nabij Koningsdael, waarvan de naam werd onthuld door de als kerstman ver klede WS-directeur J. van der Moolen, zijn in opdracht van WS negen sociale koopwoningen (137.000 gulden) en zes premiekoopwoningen (190.000 gulden) gebouwd door Van de Grift. Het bouwbedrijf is zelf nog bezig met de bouw van twaalf vrije sectorwoningen. Alle woningen komen van de tekenta fels van architectenbureau MTB uit Apeldoorn. 1 Schiet je hier moeiteloos in of wordt het proppen geblazen? Wat|e het meeste aantrekt is natuurlijk een kleding- maat kleiner En Body Contour helpt |e om dat maatje aan te trekken. Het is één van de best onder bouwde methodes om af te vallen en je figuur te ver beteren. Een uitgekiende combinatie van voeding en bewegen zorgt dat |e uitstekende resultaten haalt. Je kri|gt voedingsadviezen. En |e krijgt les van speciaal opgeleide Body Trend Club Sportleraren. Er wordt gericht getraind op bepaalde spier- - groepen en vetverbrandmg. Inlormeer bij |Ouw - Body Trend Club. TRENC^ betere lijn. FYSIO FITNESS PROMOTIONS Bel voor gratis proefles: za. 8 jan. 12.30 en zo. 9 jan. 13.00 u. kilo T_T~ per pak' per fles WHBÊÊÊÊÊÊÊ kilo gemarineerd of naturel kilo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Het team van Boutique Uno wenst heel Soest en omstreken een gezond en succesvol 1994. Als extra oudjaarsknaller is er vanaf heden opruiming van onze wintercollectie hoge kortingen!!! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 DE LAATSTE WEEK VAN 1993. SUKADELAPJES per kilo BIEFSTUK Stroganoff os\An per kilo^!U?U Wij wensen u een gezond 1994. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar.

Soester Courant | 1993 | | pagina 1