KOM GEWOON NAAR ONZE WINIERKOLLEKTIE nu 30-50% korting OUTPOST lACTUEELt D: drie wethouders dragen schuld aan miljoenenstrop zorgcentrum schociiiaker Knallende Thomasvaer en Pieternel' luidt nieuwe jaar voor Soest in PvdA wil geen 'flut-oplossing' voor verkeersprobleem Van Weedestraat CDA gaat praten over veiligheid en toekomst vliegbasis WOENSDAG 5 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 NATUURLIJK LAANSTRAAT 67 BAARN TELEFOON 02154 - 1 55 88 Neks Blommers hekelt beschamend geklungel SCHOEJUIAKER technische dienst W Kamerlid Koffeman komt naar Soest Eén cijfer verschil voor de komma Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: ■IV UI/UI/EN Inspraakprocedure fietsplan Soest Nieuwjaarswens uit Lins (Brazilië) Ravage na inbraak in bar Honsbergen Opgebracht wegens dronkenschap... Nieuwjaarsreceptie drukker dan ooit Partij viert nieuwjaar in Soesterberg OPRUIMING De WD staat klaar om na de ko mende verkiezingen de haar toe komende plaats in het dagelijks bestuur van de gemeente (het Col lege van B. en W.) weer in te ne men. Volgens fractievoorzitter en lijsttrekker Neks Blommers is Soest toe aan een politieke omme keer, waarin de gemeente zich her bezint op de vraag hoe het "be stuur" er in de jaren '90 moet uit zien. Doorzichtig, doelmatig en daadkrach tig zijn de kernbegrippen die Blommers hanteerde in haar nieuwjaarstoe spraakje in de Soester Duinen. Ze kriti seerde in dat verband de neiging van het zittende bestuur om voor elk probleem in Soest - groot of klein - een extern on derzoeksbureau in te schakelen. "Die kennen de plaatselijke situatie niet en komen met oplossingen en ideeën die niet bij Soest passen. In de afgelopen periode hebben al die adviezen bij el kaar ons meer dan een miljoen gekost, terwijl het overgrote deel niet eens is luitgevoerd of zodanig moest worden aangepast dat we het net zo goed in één keer zélf hadden kunnen doen. Dat is niet doelmatig en moet dus afgelopen zijn. Soest kan zelf z'n problemen op lossen." Blommers waarschuwde in dat verband (met een woordspeling verwijzend naai bureau Zandvoort, opstellers van di verse bestemmingsplannen en de Struc tuurvisie) voor een ontwikkeling van Soest als "Zandvoort aan de Eem". "En wat moeten we met een miljoenen kos tend fietspadenplan uit Delft in Soest? Zijn wij soms Délft?" Volgens Blommers is Soest nog steeds een fantastisch dorp, "ondanks alles wat er te klagen valt". Ze wees was dat laatste betreft op het jaaroverzicht van de Soester Courant, waarin de ver keersproblemen van het afgelopen jaar nog eens op een rijtje waren gezet. "Al lemaal ellende," aldus Blommers, "en dure bewijzen van onbestuur". Teruggestuurd De VvD-aanvoerster haalde ook nog even haar gram over het feit dat de WD, ondanks het feit dat zij meer dan 20% van de kiezers vertegenwoordigt, vier jaar geleden buiten het College van B. en W. was gemanoeuvreerd. "De meeste van onze ideeën, goed onder bouwd en gericht op goede oplossin gen, werden drie maal, soms vier maal teruggestuurd, alleen omdat wij niet in het College zaten. Het schijnt nogal Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* moeilijk te zijn om in het College het ge meentebelang te laten prevaleren bo ven het partijbelang..." De talrijke drukbezochte inspraak avonden van de afgelopen vier jaar, van burgers die willen meepraten, maakten volgens haar duidelijk dat er in Soest behoefte is aan een ommekeer. De WD heeft ook voortdurend gehamerd op een andere aanpak van de verkeers knelpunten (Ossendamweg en Van Weedestraat), en wil haar oplossingen in de komende periode gaan verwezen lijken. "Dat betekent niet zomaai drempels neerleggen en weer wegha len, of straten afsluiten en weer open stellen, maar rekening houden met alle aspecten." De files in Soest vragen om oplossingen die niet alleen rekening houden met het milieu-aspect, maai ook met de werkgelegenheid, aldus Blommers. "Als de bedrijven in de pro blemen komen kunnen we de milieu zorg ook niet betalen." Beschamend geklungel Heel fel was haar kritiek op het bescha mende bestuurlijke geklungel rond het zorgcentrum, waarvoor ze drie wethou ders verantwoordelijk hield: Visser (Prog. Soest) van Ruimtelijke Orde ning, Swinkels (D66) van Milieu en Kingma (PvdA) van Welzijn. "Waarom is er niet gecontroleerd waar de stortga- ten precies zaten?" Volgens Blommers wordt het een miljoenenstrop. "Dat had voorkomen kunnen worden als we el kaar in het gemeentehuis niet alleen té- gengekomen waren, maar ook met el kaar gespróken hadden. De vraag wie De top van de VVD-lijst; v.l.n.r. staande: Neks Blommers 1Door Snel (9), Paul Klein (12), Peter v.d. Weij (8), Günther Plomp (4), Bartho Anderson (7); zittend: Bert Krijger (2), Tineke Riesmeijer (11), Joop Ebbers (10), Ellen Spijk (5) en Sander Brune- kreef (3). Foto: de Kees de Bruin. ons deze strop bezorgd heeft mag niet onbeantwoord blijven. Zo houden we Soest niet gezond." Hóe Soest gezond moet blijven heeft de WD met opzet niet gedetailleerd vast gelegd in haar verkiezingsprogramma. "Niemand kan immers voorspellen hoe de kaarten in de toekomst zullen lig gen." Het programma bevat volgens Blommers wel liberale ijkpunten, die de partij gaat hanteren om in Soest een ge zond leef- en werkklimaat te realiseren. "We zetten geen hek om Soest," aldus Blommers, "en we doen niet de handen voor de ogen, want dan laten we Soest langzaam afsterven..." Om de tafel De WD heeft haar programma (met die "ijkpunten" dus) onlangs rondge stuurd aan zo'n 50 instellingen in Soest, die om commentaar wordt gevraagd. Volgens het raadslid Bert Krijger komt er in de loop van februari nog een bij eenkomst, waarin de WD met diverse instellingen om de tafel gaat zitten. Dan wordt bekeken wat die aan politieke doelstellingen "in de praktijk" gereali seerd willen zien. "We gaan lüisteren naar de bevolking," aldus Krijger, "want dat hebben we in Soest de afgelo pen vier jaar erg gemist." Van Weedestraat 8a - 3761 CE Soest - Telefoon 02155 - 23324 Het CDA-Soest houdt a.s. vrijdag avond 7 januari zijn nieuwjaarsre ceptie in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan, aan vang 20.00 uur. De bijeenkomst staat in het teken van de komende drie verkiezingen: voor de ge meenteraad, de Tweede Kamer en het Europese parlement. Behalve afdelingsvoorzitter Henk Strietman en fractievoorzitter/lijsttrek ker Bart Krol zal het woord ook ge voerd worden door het Tweede-Ka merlid Gert Koffeman, die als gastspre ker is uitgenodigd. Hij zal aandacht be steden aan enkele onderwerpen uit het CDA-verkiezingsprogramma, o.a. de veiligheid op straat en in de buurt en de consequenties voor de vliegbasis Soes- terberg, die voor een groot deel zijn mi litaire functie is kwijtgeraakt. Koffeman zal in dat verband ook spre ken over de plannen van Defensie met de omvang van het vliegveld en de acti viteiten die voortvloeien uit de aanwe zigheid van het vliegveld, meldt het CDA-persbericht. Na afloop is gele- Gert Koffeman. In de Soester Courant van vorige week woensdag (29 december) is een storende fout geslopen. In het artikel over de plannen voor de Kor te Bergstraat en de Hellingweg, werd gesteld dat de verkeersmaatregelen 1,4 miljoen gulden gaan kosten. In werkelijkheid zijn de kosten ge raamd op 140.000 gulden. Dat scheelt dus niet alleen 'slechts' één cijfer voor de komma, maar tevens ruim 1,2 miljoen gulden. Een verontschuldiging van de redac tie, met name aan het adres van de verantwoordelijke wethouder Mie- ke Swinkels, is hier dan ook op zijn plaats. 'Sf audio mvideo Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32 Onlangs heeft het college van B en W de behandelingsprocedure vast gesteld voor het Fietsplan Soest. De vastgestelde procedure wijkt af van een voorlopig schema, dat in decem ber 1993 is gepresenteerd. Onderdeel van deze procedure is de inspraak die plaats zal vinden op 8 en 9 februari. Op 8 februari is er een in spraakavond in de raadszaal van het Raadhuis te Soest. Op 9 februari is er een inspraakavond in het Dorpshuis van Soesterberg. Beide avonden be ginnen om 20.00 uur. Volgens de vastgestelde procedure zal het plan met alle op- en aanmer kingen uit de inspraak in maart door de commissie Milieu c.a. worden be handeld. Een uitspraak van de raad kan op zijn vroegst in april worden verwacht. genheid om met elkaar en de politici van gedachten te wisselen. Leidje Tomassen, voorzitter van de Derde Wereldgroep Soest, ontving vo rige week een speciale nieuwjaarswens aan de bevolking van Soest uit Lins (Brazilië). De inhoud luidt als volgt: "Lieve mensen uit Soest, Wij kijken terug op een veelbewogen jaar. Het plan van de burgemeester om onze grond te onteigenen, zonder alter natief of een redelijke prijs, was een ge brek aan respect voor onze kinderen en gezinnen als mens. Zo ook het verjagen van arme landlozen met compleet mili tair geweld. Waarom, vraag je je af. Vijf dagen later ondertekende de presi dent van Brazilië het decreet dat de grond wél aan de landlozen toewees. Zoveel leed voor niets... Met uw aller hulp en toedoen heeft de burgemeester zijn plannen gewijzigd. Met uw aller medewerking hebben wij de landlozen en kinderen geholpen en kunnen we 250 straatkinderen dage lijks begeleiden. Samen hielpen we 120 gezinnen aan een betere gezondheid en langzamerhand aan een betere toe komst. Dat het licht van vreugde en hoop ons allen zal begeleiden in 1994, evenals al le leiders en gezagsdragers van Brazilië en de hele aarde. Help ons in 1994 onze kinderen en gezinnen te helpen. Dank aan u en al het goede namens al len hier." (w.g.) Els Koop. De eigenaars van de bar onder Hons bergen troffen in de latere uren van de Oudejaarsnacht een ravage in het eta blissement aan. Inbrekers hadden en kele ruiten vernield en alle barkrukken omgegooid. Ook de flessenvoorraad moest het ontgelden. Er bleken diverse flessen kapot te zijn gegooid of leeg ge lopen. Voor zo ver kon worden nage gaan gingen de daders weg met een fles cognac en twee flessen whisky, plus een onbekende hoeveelheid klein geld. Een 29-jarige Soesterse deed aangifte bij de politie. De politie hield in de nacht van 1 op 2 januari op de Koninginnelaan een 30-jarige Soester aan, die onder invloed van alcohol met zijn auto een aanrijding had veroorzaakt. Hij reed zonder om kijken weg van de parkeerstrook en ramde daarbij de passerende auto van een 61-jarige inwoner van Maartens dijk. De Soester moest blazen en kreeg een proces-verbaal. Ook zijn rijbewijs werd ingevorderd. De auto's liepen plaatschade op. Soest heeft het nieuwe jaar op be stuurlijk niveau maandagavond goed ingezet met een drukbezoch te nieuwjaarsreceptie in het ge meentehuis en een - letterlijk - "knallende" voorstelling van het nieuwjaarsduo Thomasvaer en Pieternel. Enige honderden Soes- ters, uit alle segmenten van de sa menleving, wensten elkaar een ge lukkig 1994. In de grote hal van het raadhuis verza melde zich een menigte die burgemees ter De Widt tot de constatering bracht dat het huis kennelijk aan uitbreiding toe is. In de gangen naast de raadzaal en tussen de beide entrees vormde zich in de loop van de avond een enorme "queue" van Soesters, die het College van B. en W. na lang wachten de hand kwamen drukken. In de hal werden ze voorzien van koffie en cake, het geheel muzikaal omlijst door een orkestje be staande uit leden van de familie Mantz, dat echter maar nauwelijks boven het geroezemoes uitkwam. Burgemeester De Widt begon zijn nieuwjaarstoespraak met een heilwens aan alle inwoners, waarvan het aantal volgens hem per 1 januari - volgens de voorlopige cijfers - was gegroeid tot 41.931. Vorig jaar waren dat er nog 41.764. De Widt stelde vast dat 1993 op wereld- en Europees niveau een tur bulent jaar was geweest, met veel aan grijpende gebeurtenissen. "Hoe wij ook met de wereld meeleven en waar moge lijk iets doen om het leed te verzachten, het is onze dagelijkse taak om de ge meente Soest te besturen." De burgemeester vond dat Soest be voorrecht was, al zijn ook hier de nodi ge problemen aan de orde. Een opsom ming van de goede en minder goede za ken liet hij echter over aan Thomasvaer en Pieternel. Wel gaf hij een pluim aan alle Soesters die vrijwillig en in stilte hun beste krachten geven om anderen te helpen zonder daarvoor betaald te worden, in het maatschappelijk werk, de bejaardenzorg, de verpleeghulp, het verenigingsleven en de sport. "Zonder hun inzet zou Soest er heel anders uit zien," aldus De Widt. Vooruitkijkend naar wat Soest in het nieuwe jaar te wachten staat noemde hij o.a. het Jaar van het Gezin, maar ook de drie verkiezingen. Hij hoopte dat velen zouden gaan stemmen. Verder noemde hij de inwerkingtreding van de nieuwe wet Bestuursrecht, die op veel gemeen telijke terreinen zijn uitwerking zal heb ben. Zorg Zonder namen te noemen bedankte hij de raadsleden van wie al vast staat dat ze na de verkiezingen niet zullen terug keren in de actieve politiek, voor hun werk voor de Soester(bergse) gemeen schap. Enige zorg klonk door in de uit gesproken hoop dat dit jaar inderdaad begonnen zal worden met de bouw van het zorgcentrum aan de Dalweg, maar ook tevredenheid over de komende in gebruikneming van het zorgcentrum in Soesterberg. Tenslotte kondigde hij aan dat de uitwisseling Soest-Soest dit jaar een andere opzet krijgt, waarbij de scholen betrokken worden, omdat de leeftijd van de deelnemers tussen de 14 en 18 jaar zal liggen. Uit de massale opkomst concludeerde De Widt dat er in Soest goed wordt meegeleefd met het bestuur, waarna hij de aanwezigen uitnodigde voor de voorstelling van Thomasvaer en Pieter nel in de meer dan afgeladen raadzaal. Voor de zesde keer in successie kreeg Soest op zeer amusante wijze nog eens het jaar 1993 voorgeschoteld door ge meentesecretaris Wim de Kam (Tho masvaer) en Els Stolwijk (Pieternel) - in een buitengewoon fraaie uitmonste ring, verzorgd door Alie Sjamaar - dit maal (voor het eerst) op tekst van het CD A-raadslid Jan Zwaanenburg, die daarmee de schrijversfakkel van Jan Leijendekker en Jan Visser had overge nomen. Bom-explosie De voorstelling kende direct al een in drukwekkende start, met een uiterst le vendige herinnering aan de (valse) bom-melding die de gemeenteraad be- Jan Zwaanenburg gin vorig jaar uit het raadhuis had ver dreven. De "bom" - net op tijd ontdekt en door bode Teus van Gent met ware doodsverachting verwijderd - explo deerde ditmaal wél, en hoe! Een enor me knal, gevolgd door de onmiskenba re geur van kruitdamp, bracht de volge pakte tribunes tot schrik. In de voordracht zelf werd het Soester wel en wee van het afgelopen jaar - ge heel op rijm - op uiterst humoristische wijze op de hak genomen, waarbij voor al "de politiek" een hele rij (lachspie gels kreeg voorgehouden. De vele ko mische passages zorgden voor talrijke lachsalvo's en ovaties. Zolang Soest nog zo de spot met zichzelf kan drijven zit het wel goed in deze gemeente, mag de conclusie zijn. (De volledige tekst van de voordracht is elders in deze Soester Courant afgedrukt.) Namens allen bedankte burgemeester De Widt de spelers, de tekstschrijver/ regisseur en de grimeuse met een fors boeket, waarna de menigte zich op nieuw naar de grote hal begaf, om zich daar te laten spijzen en laven (dit jaar ook weer met licht-alcoholische ver snaperingen). "Laat het duidelijk zijn: de PvdA is niet voor de flut-oplossing van 'een paar strepen op de weg en dan denken dat daarmee het probleem is opgelost'." Met deze woorden maakte lijsttrekker en fractievoor zitter Kees Boerkoel zijn partijge noten duidelijk dat de PvdA niet van zins is voor de Van Weede straat de simpelste weg te kiezen. Hij stelde overigens vast dat ook andere partijen intussen op de lijn van de PvdA zitten. Boerkoel wees in dat verband nog maar eens op het PvdA-plan dat al in 1990 werd gelanceerd, om het winkelgebied daar aantrekkelijker te maken. Hij dreef verder tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst in De Tuin in Soesterberg on omwonden de spot met het huidige ver keersbeleid van D66-wethouder Mieke Swinkels: "Wegen met te veel verkeer sluiten we af; wegen met te snel verkeer geven we bulten. Alleen de bus mag nog met hoge snelheid door de straten van Soest." Boerkoel noemde dit te gek voor woorden. "Iedereen in Soest zou zich te pletter lachen als de zaak niet zo ernstig zou zijn." Boerkoel kraakte het verkeersbeleid ook af omdat de raad weliswaar einde lijk gekozen heeft voor eenrichtingver keer in Soestdijk, maar het College nu op de Hellingweg - "dat kleine straatje" - vier plateaus wil aanleggen en boven dien de bus in twee richtingen wil laten rijden. Volgens hem zijn die plateaus veel te duur, en moet nog maar worden afgewacht of ze nuttig zijn. Hij pleitte verder nog eens voor een "beïnvloedbare" milieubelasting door het rioolrecht te koppelen aan het wa terverbruik en voor extra uitgaven in de woningbouwsector, die de woning bouwverenigingen in staat moeten stel len de huur van nieuwe huizen op een aanvaardbaar niveau te houden. Over het ambitieuze fietspadenplan merkte Boerkoel zuinigjes op dat het een goede aanvulling zou kunnen zijn op de bestaande fietspaden, al kost het wel enkele miljoenen. "Laten we niet vergeten dat na renovatie van woningen in oude wijken ook de wegen en stoe pen in orde gemaakt moeten worden. Als er daarna geld over is kunnen we zien welke fietspaden een aanvulling nodig hebben." Doorgaan met busplan? Of Soest doorgaat met het busplan is voor de PvdA een "zeer grote vraag". Dat hangt volgens Boerkoel o.a. af van het antwoord op de vraag of de bus straks - na de proefperiode - ook langs de bejaardenhuizen Molenschot en de Fofo: A IteAJIessiel V.l.n.r. de PvdA-raadsleden Kees Boerkoel en Wil Stekelenburg en afde lingsvoorzitter Kees Waagmeester. Soester Duinen, de winkelcentra en het industriegebied zal rijden, of er vol doende gebruik van de bus wordt ge maakt, of de bus geen overlast maar ge mak oplevert voor de verkeersvoorzie- ningen in de wijken en of Soesterberg wel of niet bebust zal gaan worden. Ook afdelingsvoorzitter Kees Waag meester voerde het woord. Hij vroeg zich af of de politiek het in Soest weer "voor het zeggen heeft", en of dat ei genlijk wel zo wenselijk is als de be stuurders niet met wezenlijke vragen bezig zijn. Waagmeester noemde dat een gevaarlijke ontwikkeling. "Als je een punt scoort in de vergaderzaal, maar je eigen vrouw of buurman niet in twee zinnen kunt uitleggen hoe belang rijk dat is, zijn we op de verkeerde weg." Lokale politici moeten dus denken en reageren als hun kiezers, aldus Waag meester, die in dat opzicht alle begrip had voor onvrede bij de burgers, omdat die immers voortkomt uit "hoge ver wachtingen". "Het gaat mis tussen kie zer en gekozenen waar de politiek het verdomt om bezig te zijn met die we zenlijke vragen. Politici moeten over tuigend kunnen uitleggen waarom het lange-termijn belang soms ingaat tegen het korte-termijnbelang."

Soester Courant | 1994 | | pagina 3