OCHT! ;F Hair fit KMJGROTE 1 w WINTERKORTINGEN WORTMANN WINTERKOLLEKTIE nu 30-50% korting 0UTP0ST Wildschut Optiek Styling ins i, bij Prijs voor Soester bouwprojecten? Vergunning ov-bus kan even duren URLIJK! iterij. 1 ACTUEEL t mom scliociiinkcr Pippeloentje krijgt geen extra geld van gemeente Soest komt in aanmerking voor subsidie nieuwkomers OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF AF OP OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP AF OP OP miSr Wie er moe van wordt kiest voor Hoyalux 3 multifokale glazen. CDA: "Loze kreten werkgroep brengen mensen op dwaalspoor" 'Oudejaarsvernielingen zijn geen kleine criminaliteit meer' PAGINA 2 )OL .D tier ADRES, AUTORIJLES! SOEST 2 12 58 Soest Soest of Soest Soest WOENSDAG 12 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 i Vrom looft de Bronzen Bever uit voor 'bouwen en wonen' 'Gemeente gaf wél thuis' SCHOEMAKER technische dienst Illegale bewoning van twee schuren EXCLUSIEVE DAMES- EN HERENMODE Geen drempels op Weegbreestraat W Taxi-commissie let op vakbekwaamheid, omvang en duurzaamheid Verkiezingsstunt Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Vragen GroenLinks-Progressief Soest Inbreker bezoekt dokterspraktijk GEWENNINGS- PDA TIC GARANTIE Ui HM I SO ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 !ADELHOFF VEILING: l FEBRUARI. slgende veiling kunt inbrengen.Bent u de goederen te an komen wij e.e.a. len. Uiterste datum ieding van veiling- 24 jan. a.s. De kijk er deze algemene aan gepland op et 6 februari, van harte welkom in bouw op de /ersum, T DESGEWENST /EILING 25% VAN 1TANTJE. enst, voordat de r ons getaxeerde 'toten metllfeb. tot en met 6 feb. lijk tot 24 januari. ier beweging in uw haar, 5-12 weken houdbaar is. slechts f 88,25. of loop gewoon even als-u niet geholpen kunt alefoon 02155-10706 i PTT-Post Twee woningbouwprojecten in Soest komen wellicht in aanmer king voor de Bronzen Bever. Dat is een prijs die het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer (vrom) uitlooft aan de beste inzending. Nog vóór de zomer gezellig leren dansen? Wij starten op vrijdag 28 januari a.s. een cursus beginners paren en gehuwden 15 lessen voor f 160,- p.p. en op zondag 23 januari a.s. een cursus Rock 'n Roll beginners 5 lessen voor f 55,- p.p. Voor inlichtingen en/of inschrijvingen bel 02155-17954 Dans- en Partycentrum Telefoon 02155-17954 Weegbreestraat 205 - 207 Soest Het gemeentebestuur heeft vorige week enigszins verongelijkt gereageerd op het verwijt van directeur Ans Mann van de Desmond Tutuschool, dat de ge meente op Nieuwjaarsdag niet bereik baar was voor overleg over de gevolgen van de brand in de school. Volgens Ben van Os, hoofd Voorlichting, is er na haar telefoontje wel degelijk actie on dernomen. Van Os wijst erop dat de directeur zo'n 14 uur later belde dan het tijdstip van de brand. De functionaris van de afdeling Bouw- en Installatietechniek (BIT) die het antwoordbandje afluisterde heeft volgens hem ook teruggebeld, om ech ter vervolgens te constateren dat de di recteur nu zelf haar antwoordapparaat had ingeschakeld. Daarna is hij gaan kijken bij de school en heeft hij zijn chef op de hoogte gesteld, aldus Van Os. "Dat lijntje heeft gewerkt." Naar zijn mening had het overigens voor de hand gelegen dat mevrouw Mann zich na de brand in verbinding had gesteld met het hoofd van de afdeling Onderwijs. De herstelwerkzaamheden zijn op maandagmorgen met voortvarendheid ter hand genomen door een "crisis team" van BIT en Onderwijs, aldus Van Os. Dat kon overigens niet eerder dan nadat de verzekering de schade had be keken. Volgens Van Os is er grote druk op de verzekeringsmaatschappij uitge oefend om snelheid te betrachten. De werkzaamheden waren volgens Van Os binnen een week zo ver gevorderd dat de basisschool gewoon kon gaan draaien en de kleuterschool met slechts twee dagen vertraging. "BIT en Onder wijs verdienen een complimentje voor de snelheid waarmee ze gewerkt heb ben," aldus de gemeentevoorlichter. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Volgens de gemeente zouden de plan nen Chalonhof en Raadhuisterrein kunnen meedingen naar de rijksprijs voor bouwen en wonen. Omdat de Ne derlandse gemeenten moeten bepalen welk project wordt ingezonden, is Soest benaderd door staatsecretaris E. Heer- ma van vrom. Hij reikt in het najaar de prijs uit, nadat een onafhankelijke jury de inzendingen heeft beoordeeld. De projecten moeten zijn opgeleverd in de jaren 1991, '92 of '93. De Chalon hof, gebouwd door Van de Grift en ont worpen door architect Kokon, voldoet aan die voorwaarde. Hetzelfde geldt voor het project Raadhuisterrein, dat werd gerealiseerd door bouwbedrijf De Vries en architect Dinant. Een soortge lijk project als het Raadhuisterrein is overigens van dezelfde architect in Al- mere verrezen. De gemeente wil best de projecten in zenden, maar doet verder geen moeite. De projectontwikkelaars en/of de ar chitecten moeten het voorbereidende werk maar doen, vindt het college. Zij zijn dan ook benaderd met de vraag of ze belangstelling hebben. Om mee te dingen naar de Bronzen Bever, moeten de inzendingen voor 31 maart van dit jaar bij het ministerie zijn aangemeld. De Chalonhof is één van de twee wo ningbouwprojecten die volgens de ge meente Soest in aanmerking zou kun nen komen voor de rijksprijs. Foto: Goos van der Wilt. Twee schuren aan de Den Blieklaan moeten binnen drie maanden door de huidige bewoners worden verlaten. Dat heeft de gemeente schriftelijk la ten weten aan F.M. van de Brink aan de Den Blieklaan en zijn twee doch ters. Onlangs heeft de gemeente tijdens een controle van de afdeling grondzaken gemerkt, dat de schuren worden be woond. Het betreft twee voormalige verblijven voor exotische vogels waarin Van de Brink handelde. De schuren worden bewoond door de dochters van de handelaar. De schuren voldoen niet aan de bouw verordening en het bouwbesluit. Bo vendien is bewoning van de schuren in strijd met het onlangs vastgestelde be stemmingsplan voor Klein Engendaal. Het college is niet van plan alsnog toe stemming te verlenen voor het bewo nen van de schuren. De bewoonsters krijgen drie maanden de tijd om andere huisvesting te zoeken. BAARN Laanstraat 65 -02154-15418 SOEST Burg.Grothestraat 7 - 02155-14488 Om de peuterspeelzaal twee dag delen per week langer open te kun nen stellen, heeft Pippeloentje een subsidie-aanvraag van 5.345 gul den aangevraagd. Dat verzoek is inmiddels afgewezen door het col- lege. De gemeente zal niet twee verkeers drempels aanleggen op de Weegbree straat. Een aantal bewoners van de Smitsweg had daarom gevraagd. Zij achten de verkeerssituatie veiliger, indien aan weerszijden van de kruising met de Smitsweg een drempel wordt aangelegd op de Weegbreestraat. Het college deelt die mening niet. In de afgelopen zeven jaar hebben op de kruising twaalf ongevallen plaatsge vonden. Die zijn niet veroorzaakt door te hard rijden van de automobilisten, maar door een verkeerd rijgedrag. De bestuurders gaven geen voorrang of na men de bocht verkeerd. De gemeente ziet daarom niet het nut in van twee verkeersdrempels. Van Weedestraat 8a - 3761 CE Soest - Telefoon 02155 - 23324 De gemeente Soest maakt kans op 60.000 gulden subsidie van het rijk voor de opvang en integratie van zogenoemde nieuwkomers. Het gaat daarbij om immigranten die naar Nederland komen in verband met gezinsvorming of gezinsher eniging. De subsidie van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur is al leen bestemd voor buitenlanders die een geldige verblijfstitel hebben, niet ouder zijn dan achttien jaar en de kans lopen in een achterstandsituatie te gera ken. In Soest wordt de doelgroep gevormd door voornamelijk Turken, Marokka nen en Surinamers. Per jaar wordt Soest geconfronteerd met dertig tot zestig nieuwkomers. Wvc verstrekt de subsidie alleen, indien een gemeente minimaal vijftig nieuw komers per jaar opvangt. Daarom wil het college van Soest gaan samenwer ken met andere gemeenten. Een goed opvang- en integratieprogramma vergt goede relaties met vooral instellingen in Amersfoort. Daarom is op het gemeen tehuis in Soest het idee ontstaan een re gionale aanpak in Eemland te bevorde ren. Soest zal dan ook contact met on der andere Baarn opnemen om in aan merking te komen voor de rijkssubsi die. Vanaf hef moment van aanvraag zal het tenminste drie maanden, maar waarschijnlijk langer, duren voordat Ed Glas van Ed Pakket een vervoersvergunning kan krij gen voor een openbaar vervoers- busje tussen Soest en Soesterberg. Dat zegt mevrouw Lenie de Bruin van de bestuurscommissie taxiza ken Eemland. Glas is de beoogde ondernemer voor de ov-bus in het initiatief-voorstel dat on langs door het CDA is ingediend. De partij wil de bus elke avond twee keer heen en weer laten rijden tussen Soest en Soesterberg, omdat Centraal Neder land in de avonduren geen verbinding meer onderhoudt. Bij het afgeven van een vergunning wordt onder andere gekeken naar de vakbekwaamheid van de ondernemer en de omvang en de duurzaamheid van de taxi-dienst. "Ik heb nog geen idee wat voor omvang het zal hebben en en ik heb ook geen inzicht in de vakbe kwaamheid", zegt Lenie de Bruin des gemeente jaarlijks maximaal 32.865 gulden kosten. Volgens Glas kan dat bedrag alleen maar lager uitvallen. Het is de bedoeling dat de ov-bus elke avond twee keer tussen Soest en Soes terberg pendelt. Het reisschema en de haltes kunnen nog nader worden inge vuld. Glas had in zijn offerte wel voor stellen gedaan over de tijden en de plaatsen waar de bus zou stoppen, maar die kunnen desgewenst worden aange past. De werkgroep Goed Openbaar Ver voer Soest/Soesterberg noemt het ini tiatief-voorstel van het CDA een 'ver kiezingsstunt'. "Of is het een wassen neus", aldus de werkgroep die stelt dat er nooit een vervoersvergunning zal worden afgegeven voor de ov-bus. Daarvoor zou het aantal kilometers, dat wordt verreden, onder de norm liggen. "Het CDA beseft niet, dat dit plan ook nog eens pure broodroof is van de be staande taxi-bedrijven die met hoge in vesteringen, 24 uurs service en vakbe kwaamheidsdiploma's worden be dreigd in hun bedrijfsuitoefening", schrijft de werkgroep in een reactie op het initiatief-voorstel. "Openbaar ver voer wordt door het CDA verheven tot een parttime baan. Wettelijke regelin gen tellen voor het Soester CDA ken nelijk niet in de jacht op stemmen winst." Het CDA was er met de WD en GPV/SGP/RPF verantwoordelijk voor, dat de het voorstel voor een ov- taxi in het vooijaar van 1993 werd weg gestemd. De fracties vonden het plan, ondanks dat de rijksoverheid geduren de twee jaar een deel van de kosten zou subsidiëren, te duur. Tijdens een bij eenkomst in Soesterberg beloofden zo wel het CDA als de WD onderzoek te doen naar een alternatieve buslijn tus sen Soest en Soesterberg in de avondu ren. Daarop lanceerde het CDA on langs het initiatief-voorstel. Als het col lége het voorstel overneemt, zal het ter goedkeuring aan de gemeenteraad worden aangeboden. De behandeling van de aanvraag zal in elk geval minimaal drie maanden in be slag nemen. Tijdens de procedure zal de aanvraag voor een vergunning onder meer worden voorgelegd aan de inter regionale taxi-adviescommissie die ge middeld één keer in de zes weken bij el kaar komt. Daarna komt de aanvraag terug bij de bestuurscommissie taxi-za ken Eemland, die uiteindelijk een be slissing neemt. Daartegen kan geduren de een maand bezwaar worden aange^ tekend. Mocht dat gebeuren, dan zal er vertraging optreden. Dat kan van korte duur zijn, als een en ander in een mon delinge hoorzitting wordt behandeld. Maar indien de commissie van beroep moet worden ingeschakeld, zal de be handeling van de bezwaren meer tijd vergen. Lenie de Bruin: "Als een bedrijf aan al le eisen voldoet, zullen wij een vergun ning afgeven. Maar dan moet het plan degelijk en goed in elkaar zitten. We zit ten niet echt te wachten op nieuwe taxi diensten. Ik heb het idee, dat de huidige taxi-bedrijven dit ook zouden kunnen doen." In de Soester Courant van vorige week werd het initiatief-voorstel van het CDA al uit de doeken gedaan. Volgens de offerte van Ed Glas zou de ov-bus de De CDA-fractie is bereid een fatsoenlijke discussie te voeren met burgers uit Soesterberg. Maar praten met mensen die met loze kreten andere burgers bewust op een dwaalspoor brengen, dat weigert het CDA. Dat valt te lezen in een reactie van de fractie op een brief van de werk groep Goed Openbaar Vervoer Soest/Soesterberg. Volgens het CDA is de werkgroep daarbij 'on zorgvuldig' te werk gegaan. Terecht wijst het CDA op een aantal onjuistheden in de brief van de werkgroep. Het CDA zou het plan voor een ov-taxi hebben afgewezen, terwijl het rijk alle kosten op zich zou nemen. Dat is pertinent niet waar. De gemeente zou het eerste jaar on geveer 36.000 gulden moeten bijleg gen. En de gemeentelijke bijdrage zou jaarlijks kunnen hebben oplo pen. "Een half jaar geleden al heeft het CDA aangekondigd een initiatief voorstel voor een openbaar vervoer- voorziening voor Soesterberg in te dienen. Dat was dus vele maanden eerder dan het ontstaan van de werk groep", schrijft het CDA in een reac tie. Het initiatief is, volgens het CDA, ge voed door de wens om de Soesterber- gers niet in de kou te laten staan. Dat het, twee maanden voor de gemeen teraadsverkiezingen, is ingegeven door het idee van een verkiezings stunt, wijst het CDA naar het rijk der fabelen. "Het initiatief-voorstel is voor advies in handen gegeven van het college. AI voor dat er van advies sprake is, weet de werkgroep te mel den dat het CDArvoorstel niet haal baar zal zijn. In ons overleg met de ondernemer hebben we juist de door de werkgroep genoemde bezwaren besproken. In de door ons gevolgde procedure worden alle obstakels grondig bekeken en waar mogelijk uit de weg geruimd", aldus het CDA. De Stichting Kindercentra Soest, onder wiens paraplu Pippeloentje resorteert, mag de uitbreiding van twee dagdelen voor 1994 wel binnen de eigen begro ting uitvoeren. Maar dat betekent niet, dat de gemeente op voorhand zal bij dragen aan een structurele uitbreiding van twee dagdelen vanaf 1995. Pippeloentje heeft momenteel een lan ge wachtlijst, waarop de namen van met name allochtone kinderen prijken. Het beleid van de gemeente is erop gericht, dat vooral ook allochtone kinderen naar peuterspeelzalen gaan om achter standsproblemen in de kiem te smoren. Daarom wil Pippeloentje ook op dins dag- en vrijdagmiddag de deurén open gooien. Na aftrek van de ouderbijdra gen zou dat per jaar 5.345 gulden kos ten. Dat de gemeente in 1994 financieel niet bijspringt, heeft onder meer te maken met het feit dat de subsidie-aanvraag te laat is ingediend. Het verzoek had voor 1 april 1993 binnen moeten zijn. Ver der stelt het college dat de wachtlijsten van peuterspeelzalen fluctueren, waar door niet altijd is te voorzien dat uit breiding van dagdelen (structureel) ge wenst is. Bij de behandeling van de begroting voor de periode 1995-1998 zal het ge meentebestuur bekijken of er geld kan worden vrijgemaakt voor een structure le extra bijdrage aan Kindercentra, zo dat Pippeloentje vaker open kan zijn. "Wij vinden dat, wanneer men de feiten leest, de vernielingen in de Oudejaarsnacht in Soest niet meer vallen onder het begrip 'kleine cri minaliteit'." Dat zegt Leidje To massen, fractievoorzitter van GroenLinks-Progressief Soest, in schriftelijke vragen aan het Colle ge van B. en W. Tomassen laat het College weten dat zij zeer verontrust is door de vele vernie lingen, die in de nacht van 31 december op 1 januari in Soest hebben plaatsge vonden. Ze wijst in dat verband op de brandstichting in de Desmond Tutu- school, het in brand steken van een au to, het vernielen van ruiten van ver schillende scholen, flats, winkels, hore- ca-gelegenheden en auto's. Ze legt het College daarom een aantal kritische vragen voor en wil bijvoor beeld weten of B. en W. met haar van mening zijn dat brandstichting en ver nielingen niet acceptabel zijn voor de gemeente Soest, en welke maatregelen het College van plan is te nemen om dat volgend jaar te voorkomen. Tomassen wenst verder exacte infor matie over het aantal surveillanceauto's die in de Oudejaarsnacht beschikbaar waren in het district Eemland-noord, en hoe veel voor Soest en Soesterberg alleen. Ook wil ze horen hoe veel poli tiemensen die nacht op de been waren, zowel in het district als in Soest/Soes- terberg. "De politie doet haar best, daarvan ben ik overtuigd," aldus Tomassen. "Al eerder is geconstateerd, dat er voor Soest en Soesterberg te weinig politie mensen zijn. Is dat wellicht de reden voor deze escalatie?" Volgens haar is de doelstelling van de reorganisatie - "meer politie op straat" - niet gehaald. Meer geld Tomassen vindt het zinvol om, naast de dringende oproepen van de korpschefs van de grote regio's Amsterdam, Rot terdam en Utrecht, ook als gemeente bestuur van Soest, "verantwoordelijk voor de rust en veiligheid in onze ge meente", bij het kabinet en de Tweede Kamer aan te dringen om op korte ter mijn meer geld beschikbaar te stellen voor meer mensen bij de politie, om die verantwoordelijkheid te kunnen nako men. Tenslotte wil ze van B. en W. horen hoe het mogelijk was dat de directeur van de Desmond Tutuschool na de brand geen kontakt met de gemeente kon krijgen, voor nader overleg. "Ook in de week ends moet dat in speciale gevallen toch mogelijk zijn," aldus Tomassen. In de praktijk van een huisarts is in het weekeinde ingebroken. De dader ver nielde een ruit van het gebouw aan de Prins Hendriklaan en verschafte zich zodoende toegang tot het pand. Uit de spreekkamer nam hij een fax mee en uit de berging verdwenen een boormachi ne en een vlakmachine. Een 42-jarige Soester deed aangifte van de inbraak. Niet alleen uw ogen zélfs uw armspieren raken vermoeid als u tien tallen malen per dag uw bril moet op- en afzetten. Terwijl dat allesbehalve nodig is. Hoyalux 3-brilleglazen zijn namelijk "multifokaal". Ze zorgen daardoor voor een perfect zicht, zowel dichtbij en in uw direkte omgeving als veraf. Bovendien krijgt u de keus: Hoyalux 3-brilleglazen zijn er namelijk in vederlicht kunststof èn glashelder mi neraal. -Kom daarom binnenkort bij ons eens een kijkje nemen en vraag naar Hoyalux 3-brilleglazen. U zet ze één keer op en nooit meer af. HOYALUX3 LICHTE, DUNNE EN KRASBESTENDIGE GLAZEN VOOR ALLE AFSTANDEN Vervanging voor bifooale glazen wanneer men niet kan wennen aan Hoyalux 3 glazen (binnen 1 maand). Uw Hoyalux 3 dealer

Soester Courant | 1994 | | pagina 10