1 ACTUEEL f 'Rondweg enige structurele oplossing voor verkeersproblemen in Soest' Visser beschuldigt CDA, WD en PvdA van 'neo-dictatoriale neigingen' 'D66-spits Swinkels wordt beschadigd en ongeoorloofd onderuitgehaald' PAGINA 4 Z WOENSDAG 12 JANUARI 1994 SOESTER COURANT istallatieburo N BUITEN .E -INSTALLATIES PAGINA 5 aken en eluidhinder zaken vraagde ergunningen nde ergunningen Krol scherpt standpunt CD A-fractie aan DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist Inbreker neemt geld uit huis mee Gouden Oliebol uitgereikt aan Amnesty-Soest ZONWERING S@S, Elly Joosten herdacht bij Prog. Soest A.A. VAN BREUKELEN B.V. TE HUUR TE HUUR Partijgenoten nemen wethouder in bescherming 5-20656-Fax 02155-24861 oproep-, cai-, beveiligings-, !uigerinstallaties ïeester maakt ingevolge arti- n de Wet op de Ruimtelijke bekend dat de gemeenteraad ns is op een daartoe strek- oek met toepassing van de noemde voorschriften, ver- verlenen voor: iwen van een gezinsvervan- is, appartementen, parkeer- ;els, kantoren, laad- en los- rhardingen en bijbehorende ïgen op een perceel gelegen Jeatrixlaan, Dillenburglaan, .ntsoen en Van Weedestraat ii De Lindenhof); (artikel 19 t op de Ruimtelijke Ordening 50 lid 6 van de Woningwet), en definitieve beslissing zal wor- en, is een ieder bevoegd binnen van twee weken, te rekenen van- ag 13 januari 1994 eventuele be- hriftelijk bij Burgemeester en s in te dienen. verzoek betrekking hebbende gen gedurende diezelfde termijn, an 8.30 - 12.30 uur, in het ge- afdeling Ruimtelijke Ordening iken (balie Bouwzaken), Raad- ter inzage. gedurende de hiervoor genoem- van twee weken ter inzage, het n een verzoek ex artikel 76a van eluidhinder aan Gedeputeerde Utrecht om vaststelling van ho- vaarden voor de hoogst toelaat- sbelasting van de gevels van het ouwen gezinsvervangend tehuis rtementen. Een ieder kan gedu- periode eventuele opmerkingen i van het ontwerp-verzoek schrif- urgemeester en Wethouders in- lag 17 januari 1994 wordt om n commissiekamer 1 van het ge- i een openbare zitting gehouden, t ieder de gelegenheid wordt ge- lerkingen te maken over het ont lek hogere grenswaarden. imeester maakt bekend dat ïster en Wethouders van plan volgende aanvragen met toe- in de daarbij genoemde voor vergunning te verlenen voor riden van een showroom, •rtsestraat 9a; (artikel 19 van de Ruimtelijke Ordening en lid 6 van de Woningwet); van een bedrijfsgebouw met Dorresteinweg (ong.) (arti- n de Wet op de Ruimtelijke i van een opslagruimte (t.b.v. :n etc.), PUEM schakelsta- r v.d. Breemerweg; (artikel Wet op de Ruimtelijke Orde- tikel 50 lid 6 van de Woning en definitieve beslissing zal wor- en, is een ieder bevoegd binnen van twee weken, te rekenen van- ag 13 januari 1993 eventuele be- nriftelijk bij Burgemeester en s in te dienen. aanvragen betrekking hebbend® »en gedurende diezelfde termijn, in 8.30 - 12.30 uur, in het ge- afdeling Ruimtelijke Ordening ken, Raadhuisplein 1, ter inzage, emerkte bouwplan ligt tevens ter Ie Dependance Burger- en Sa- zaken, Dorpsplein 17 teSoester- snd dinsdag en donderdag van 00 uur. ide bouwaanvragen/meldin- agediend op de aangegeven tylaan 76, 78, 84 (92046): an een dakkapel, carport en [wijz. verg.), 29-12-93; Huygenslaan 40 (93529): an een dakkapel, 29-12-93; ostraat 38 (94001): bouwen aivenhok, 31-12-93; veg ong. (93578): bouwen jongerenontmoetingsplaats, 1 N.Z. 33a (90372): wijzigen bouwen garage, 28-12-93; d Z.Z. 35 (93572): uitbrei- ;n woonhuis, 27-12-93; I Z.Z. 134 (93579): plaatsen ikkapel, 30-12-93; (93552): plaatsen van een 27-12-93; traat 2b (93568): plaatsen ikkapel, 27-12-93; igpad 1 (93576): plaatsen tweezijdige reclamemast, agen kunt u inzien in het ge- Raadhuisplein 1, afdeling Ordening en Bouwzaken (balie geopend elke werkdag van uur. ide bouwvergunning/mel- rleend/ geaccepteerd op de tum: Weerden Poelmanweg 2 laatsen van een overkapping 30-12-93. FH van de Wet Administratieve Overheidsbeschikkingen mnen belanghebbenden tegen ngen een bezwaarschrift indie- m bezwaarschrift wilt indienen, t bezwaarschrift gericht worden neester en Wethouders van us 2000, 3760 CA Soest. Het ïft moet binnen dertig dagen na atum van de beslissing worden )e stukken kunt u inzien in het is, Raadhuisplein 1, afdeling Ordening en Bouwzaken (balie geopend elke werkdag van CDA-lijsttrekker/,fractievoorzit ter Bart Krol heeft het standpunt van zijn partij over de rondweg vo rige week aangescherpt door on omwonden te zeggen dat zo'n nieuwe weg de enige structurele oplossing is voor de verkeerspro blemen in Soest. Tot dusver on derstreepte het CDA slechts de ge wenstheid van een onderzoek naar een rondweg, maar die ingebouw de reserve liet Krol feitelijk varen in zijn nieuwjaarstoespraak tot zijn partijgenoten. Krol stak vrijdagavond tijdens de bij eenkomst in Darthuizen een beetje de hand in eigen CD A-boezem door toe te geven dat het ook zijn fractie in de afge lopen jaren aan een echte visie op de groeiende verkeersproblematiek had ontbroken. "Dat is ons ook aan te reke nen." Het nieuwe verkiezingsprogram ma wijst volgens hem nu de goede rich ting. Daarin staat het pleidooi voor een rondweg-onderzoek opgenomen. "We kunnen in Soest de verkeersstro men niet op hun beloop laten en tegelij kertijd straten afsluiten of met drempels volgooien. Al dat verkeer moest toch ergens heen en belastte onevenredig de woon- en winkelstraten." Volgens Krol ligt de oplossing zeker niet in het bus plan, want dat draagt in sommige wij ken juist bij aan de problemen. In dat verband vroeg hij zich nog eens hardop af of het veilig is om de bus op de Hel- lingweg in twee richtingen te laten rij den. "En ook een duur fietsplan is nooit dé oplossing." Het rondweg-standpunt van het CDA is volgens Krol overigens electoraal niet populair: "Nooit zo ideaal vlak voor de verkiezingen." Echter niet de waan van de dag, maar een visie op de toekomst moet bij de besluiten de doorslag geven. voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 '♦•«sv* Steenhoffstraat 58 Bij een inbraak aan de Ir. Menkolaan is een onbekende hoeveelheid kleingeld meegenomen. De inbreker had een keukenraam geforceerd en het geld uit een houten kistje gehaald. Een 87-jari- ge vrouw deed aangifte bij de politie. Ook in een andere woning aan de Ir. Menkolaan werd een inbraak gepleegd. Beide inbraken vonden plaats in de nacht van dinsdag op woensdag. Krol voelde - evenmin als de PvdA - voor "flut-oplossingen" voor de Van Weedestraat en de rondweg. "Alleen geld voor een nieuwe weg - of een on derzoek daartoe - als het een substan tiële bijdrage kan leveren aan de leef baarheid, verkeersveiligheid en econo mische ontwikkeling van ons dorp." Controleurs Eerder sprak Krol over het thema "vei ligheid", waarbij hij o.a. constateerde dat Soest er na de politie-reorganisatie niet veiliger op geworden was, nu de criminelen uit de Randstad naar de pro vincie trekken. Met het oog op de strijd tegen de misdaad kondigde hij een CDA-voorstel aan om de (inmiddels twee) Soester woonomgevingscontro- V.l.n.r. Jack de Vries, Gert Koffeman en Bart Krol tijdens de CDA-nieuw- aarsreceptie leurs organisatorisch bij de politie on der te brengen, zodat de "opsporings bevoegdheid" ook na 1995 in stand blijft. "Zo willen we als CDA deze ge meente daadwerkelijk veiliger maken." Over de naderende verkiezingen zelf hield de CDA-lijsttrekker zich op de vlakte. Hij beperkte zich tot het under statement dat de landelijk polls voor zijn partij momenteel niet zo gunstig zijn, maar dat hij het een uitdaging vond om te bewijzen dat het op 2 maart om geméénteraadsverkiezingen gaat. Hij was overtuigd van een goed resultaat en sprak verder de wens uit dat het nieuwe College kan worden gevormd door par tijen die gezamenlijk tot één lange-ter- mijnv^sie kunnen komen, en dat het kan steunen op een ruime meerderheid in de raad en de Soester samenleving. Hij sloot daarbij geen democratische partij bij voorbaat uit. Telefoontje Aan het begin van zijn eerste grote toe spraak tot zijn politieke geestverwanten verheelde Krol niet hoe destijds zijn "carrière" was gestart: In 1986 kreeg hij een telefoontje van Jan Menne, die hem gevraagd had de mogelijkheden voor een CDJA (de CD A-jongerenorgani satie) in Soest te onderzoeken. Krol liet weten dat hij destijds diep onder de in druk was van dat telefoontje van een "zo hoog geplaatste burger". "Velen vroegen me in die periode wat ik toch in het CDA zocht: 'een club voor ouderen waar je nooit iets voor elkaar krijgt; ga toch naar een andere club, of begin des noods zelf een partij'. Hij constateerde dat het CDA in Soest nu een springle vende partij is, waar jongeren op alle posten kansen krijgen. Nationaal fenomeen? Dat de CDJA-er Krol met z'n 29 jaar als CDA-lijsttrekker bijkans een nationaal fenomeen is werd nog eens onder streept in het speechje van landelijk CDJA-voorzitter Jack de Vries, die zich de gelegenheid om het politieke wonderkind van Soest met eigen ogen te aanschouwen niet had laten ontgaan. Volgens De Vries was Krol het "leven de bewijs" hoe goed de jongerenorgani satie het doet, m eendrachtige samen werking met de moederpartij. Hij liet zich dan ook niet uit het veld slaan door de dramatische verliezen die het CDA volgens de peilingen te wachten staan. "Als ik Bart zo zie laat ik het hoofd niet hangen," aldus De Vries. Niet vrij van pedanterie was De Vries' opmerking dat de hele landelijke pers, radio en televisie incluis, hem "natuur lijk" zowat suf had gebeld om commen taar te geven op de polls en op de om streden rol van CDA-kopstuk Brink man. "Ik heb nee gezegd, want wij dis cussiëren wel in, maar niet tégen de par tij," aldus de brave De Vries. Helicopters Ook aan net woord kwam het CDA-ka- merlid Gert Koffeman, die in het kader van het thema "veiligheid" wat opmer kingen maakte over de toekomst van de vliegbasis Soesterberg, maar totaal geen nieuws te melden had, of het zou de door hem aangekondigde voorlopi ge stationering van bewapende helicop ters moeten zijn. Volgens ingewijden vergiste hij zich; die helicopters moeten nog gekocht worden. Wat wel vaststaat is dat Soesterberg is aangewezen als ba sis voor de Shinook-transporthelicop- ters. Koffeman beloofde dat de plaatse lijke politiek en belangenverenigingen zeker niet gepasseerd zullen worden bij de uiteindelijke besluitvorming. Sprekend over de algemene aspecten van het veiligheidsthema bedolf hij zijn gehoor onder een vloed van cijfers en statistieken en de enigszins gratuite vaststelling dat veiligheid moet begin nen "in de sfeer van het gezin", en dat het overdragen van normen en waarden belangrijker is dan het stipt naleven van de regeltjes. Wethouder Jan Visser, lijsttrekker van GroenLinks-Progressief Soest, heeft de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn partij vorige week aange grepen voor een forse aanval op het beleid van CDA, WD en PvdA. Hij omschreef de drie par tijen als een "totalitair regiem met neo-dictatoriale neigingen", dat de "Praagse lente" van de afgelo pen vier jaar in Soest om zeep wil helpen. Visser stelde tot zijn leedwezen vast dat het onderwerp "Soestdijk opèn of Soestdijk dicht" kennelijk het verkie zingsitem in Soest moet worden, omdat dat voor de politici - "vooral voor de PvdA" - de hoogste prioriteit schijnt te hebben. "Alsof er geen andere idealen zij n om voor te vechtenhet behoud van het landschap, buurtpreventie, jeugd zorg, goed onderwijs, kunst en cultuur, en natuurlijk rustig wonen," aldus Vis ser. Volgens hem moet Soestdijk daarom dicht blijven en hij riep iedere Soestdij- ker op om zijn stem te laten horen op de inspraakavond van 25 januari, "tegen het dictaat van CDA, VVD en PvdA". Hij vond het "te gek" dat er 140.000 gulden moet worden uitgetrokken voor de herinrichting van de Hellingweg/ Korte Bergstraat. "Wat woont daar nou: anderhalve man en een paarde- kop. En hoe harder de laatste hinnikt, hoe meer hij zijn zin krijgt..." Visser constateerde dat CDA, WD en PvdA wel erg hard terugverlangen naar de tijd van voor 1990, toen zij het voor het zeggen hadden: "Niks inspraak, maar slechte bestemmingsplannen, tu multueuze bijeenkomsten met burgers, voorlichting nul-komma-nul, gesloten deuren, een slechts verhouding met de provincie." In dat verband maakte hij ook zijn opmerking over de Soester "Praagse Lente". 'List en bedrog' En passant moest vooral WD-lijst- trekker Neks Blommers het ontgelden. Visser beschuldigde haar van "list en bedrog", omdat ze onlangs had be weerd dat haar partij buiten het College was gemanoeuvreerd. Niet waar, aldus Visser. "Ik zie ons in de Nacht van Men ne nog in de wachtkamer zitten tol CDA en WD uitgeruzied waren en de WD-delegatie de onderhandelingsta fel verliet omdat ze het spel totaal ver keerd gespeeld had. De VVD had zich zélf buiten het College gemanoeu vreerd." Blommers' klaagzang dat de WD- voorstellen stelselmatig door het Colle ge werden genegeerd, deed Visser af als een "populistisch verhaal". "Ik heb niet één voorstel gezien, of bedoelt ze mis schien de greep in de kunstpot, of het alternatieve biezenveldplan van mijn heer Brunekreef?" Volgens Visser dwong de WD de wethouder Swinkels daarmee naar een extern bureau, wat de gemeente 12.250 gulden excl. BTW kostte. "Resultaat? Nihil! En dan zeg gen dat wij zoveel geld uitgeven aan externe bureaus." Visser herinnerde eraan dat het nieuwe College bureau Zandvoort heeft inge huurd om een nieuw plan Landelijke Gebied te maken, omdat het vorige plan, van de toenmalige WD-wethou- der, door de provincie in de prullenbak was gegooid. "Het is veel duurder om dat werk door eigen ambtenaren te la ten verrichten, en mevrouw Blommers wéét dat. Ook de WD-leden in de commissie zijn ermee akkoord ge gaan." Verantwoordelijkheid Verbolgen reageerde Visser vooral op het feit dat Blommers hem mede de schuld heeft gegeven van het "bestuur lijk geklungel" rondom het zorgcen trum aan de Dalweg. "Weet u wanneer besloten is het zorgcentrum op de ver vuilingscontourlijnen te plannen, die door een extern bureau waren vastge steld? Op 21 september 1989!!" aldus Visser, daarmee aangevende dat hem daarvoor geen politieke verantwoorde lijkheid aangewreven kon worden, maar wel de VVD-wethouder van des tijds. Schamper stelde Visser vast dat de WD plotseling heeft aangekondigd in februari met diverse instellingen om de tafel te willen gaan zitten. "Wat een doorzichtige politiek! Wij zitten het he iejaar door met instellingen om de tafel. Verkiezingsstrijd is leuk, en we hebben er zin in, maar het spel moet wél eerlijk gespeeld worden." Oliebol Tevoren hadden de progressieven en hun gasten uitgebreid stilgestaan bij de Gouden Oliebol, die feestelijk werd uit gereikt aan Amnesty-voorzitter Trudy van den Berg. Ze nam het kleinood - toegekend voor "verdiensten" jegens de Soester gemeenschap" - namens de hele werkgroep in ontvangst. In korte interviews kwamen ook vertegenwoor digers van andere genomineerde instel lingen aan het woord, zoals An Rade maker van de Vereniging Soest-Ked- zierzyn/Kozle, Jenny Klaucke en Hans Moelnaar van de Stichting Vluchtelin genwerk, Greet Greive en Ivone van Wethouder Jan Visser overhandigt de Gouden Oliebol 1993 - een schepping van beeldhouwster Alie van den Berg - aan Amnesty-voorzitter Trudy van den Wuijckhuijse van het Internationaal Vrouwencentrum, Jos v.d. Eijnden van de Vrijwilligers Vakature Bank en Wim Butzelaar van de Zonnebloem-Soest. ïCTzfaan 24a - Soest - Telefoon Aan het begin van de nieuwjaarsbij eenkomst van GroenLinks-Progres sief Soest herdacht fractievoorzitter Leidje Tomassen de op 2 januari plotseling overleden Elly Joosten, die jarenlang PS-lid is geweest en ook diverse malen op de kandida tenlijst van de progressieven heeft gestaan. Ze wees op de talrijke acties en initiatieven waarin Elly Joosten een aandeel had, zoals de Vietnam- demonstraties, de oprichting van Spullenhulp, het werken met buiten landers en nog veel meer. Ze noem de haar overlijden een groot verlies voor Progressief Soest, maar ook voor Soest als geheel. von IKUKtLiN b* adviseurs in... Hypotheken vaslgoed assurantiën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962 7 23789 plaats adres ligging woning indeling Soest SCHRIKSLAAN rustige woonomgeving vrijstaand landhuis met berging, carport en schitterende aangelegde tuin eet-zitkamer met open haard (ca. 50 m2), luxe keuken met inbouwapparatuur, bijkeuken, werkkamer, ruime hal, toilet, meterkast verdieping ouder-slaapkamer, luxe badkamer met ligbad, aparte douche en dubbele wastafel, 2 ruime slaapkamers en apart 2e toilet zolder bergzolder met vlizotrap algemeen dit landhuis is zeer luxe afgewerkt, uitgebreide documentatie op aanvraag RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 595,000,- plaats Soest adres RUBENSLAAN ligging De Engh woning 3-kamerapp. (voorheen 4-kamerapp.) op de 3e etage met berging op begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, ruime keuken met inbouwapparatuur algemeen servicekosten ca. f 280,- per maand het appartement verkeert in zeer goede staat van onderhoud en is voorzien van luxe inbouwkeuken, verbouwde douchecel, luxe toilet etc. indeling 3-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 135.000,- indeling Baarn BALI DWARSSTRAAT rustige ligging gemoderniseerde helft van een dubbel woonhuis met garage en achterplaatsje entree, gang, woon-eetkamer met voorzethaard, aangebouwde moderne keuken, toilet, luxe badkamer met douche en wastafel verdieping overloop, 3 slaapkamers waarvan 1 met wastafel zolder bevloerde vliering algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is gedeeltelijk voorzien van thermopane, dak- en vloerisolatie adres ligging woning RUSTIGE LIGGING Gevraagde koopsom 179.000,- plaats adres ligging woning indeling zolder Soest KERKPAD NOORDZIJDE centraal vrijstaande karakteristieke boerderij met opstal hal, toilet, ruime bijkeuken, eetkeuken met moderne inbouwapp., ruime douchecel, woonkamer met antieke schouw, 2 slaapkamers, 2e toilet, en grote deel (10.5 x 7 m) mogelijkheid voor meerdere algemeen Gevraagde koopsom f 765.000,- plaats adres Soest KONINGINNELAAN GEMODERNISEERDE WOONBOERDERIJ woning centraal gelegen kantoor-winkelruimte met eigen parkeerplaats algemeen grootte ca. 260 m2, frontbreedte 13 m Gevraagde huurprijs per m2 f 175,- plaats adres Soest KONINGINNELAAN woning 3-kamerappartement op 1 e etage algemeen deze appartementen zijn voorzien van eigen c.v.-installatie en zijn gedeeltelijk gestoffeerd. Huurprijs per maand f 1200,- Niet lijsttrekker Mieke Swinkels zelf, maar haar partijgenoten lij ken in de verkiezingscampagne van D66-Soest de taak op zich te nemen om het aangevochten ver keersbeleid van de wethouder te verdedigen. Dat mag geconsta teerd worden uit de bescheiden bijdrage van Swinkels en de uit voerige speeches van fractievoor zitter Loet Jansen en afdelings voorzitter Eef van Eimeren tijdens Afdelingsvoorzitter Eef van Eimeren biedt D66-lijsttrekker Mieke Swinkels het verkiezingsprogramma aan. de nieuwjaarsbijeenkomst van de democraten. v vl Swinkels beperkte zich tot een summie re opsomming van haar (onbestreden) successen op milieugebied in de afgelo pen jaren. Ze stelde vast dat er veel was bereikt op het gebied van ecologisch bouwen, energiebesparing, afvalschei ding (waarin Soest met meer dan 50 landelijk ver boven het gemiddelde scoort), het rioleringsproject, de be drijfsinterne milieuzorg, het groenbe- heer en de bodemsanering. Bij dat laat ste deelde zij mee dat de provincie in middels 2,3 miljoen heeft toegekend voor het opruimen van de vervuiling in Klein Engendaal. "Soest is daarmee af van een duur project." Wat de actuele politiek betreft hield ze het op de uitspraak dat de milieutrend moet worden voortgezet, en ze hoopte dat - voor het geval de WD in het nieu we College zou plaatsnemen - het ver kiezingsprogramma van de Soester li beralen "milieuvriendelijker" zou uit pakken dan dat van de landelijke WD, die het inmiddels onder druk moest bij stellen. Verder stelde ze vast dat Soest het bestuurlijke werk met minder amb tenaren doet, terwijl de maatschappij toch heel wat complexer is geworden. "Het opvangen van tijdelijke druk door uitbesteding is dan ook voordeliger." Verder vond ze het prettig dat intussen ook de PvdA lijkt in te stemmen met de uitbesteding van de werkzaamheden voor de herinrichting van de Van Wee destraat. Voetbalwedstrijd Swinkels excuseerde zich voor haar be scheiden toespraakje met een beroep ,1 op haar verkoudheid en op het feit dat fractievoorzitter Loet Jansen al het voornaamste had gezegd over hét hete hangijzer, het verkeersbeleid, en de po litieke opwinding die daaromheen is ontstaan. Jansen vergeleek de politieke strijd met een voetbalwedstrijd waarin de tegenstanders doorgebroken aan vallers professioneel onderuithalen, "waarbij gewoon het risico wordt geno men die aanvaller letterlijk te beschadi gen, mogelijk voor langere tijd of zelfs levenslang." Jansen stelde vast dat D66 liever met sportieve middelen wint, maar ook dat de partij kennelijk beschadigd moet worden omdat de verwachte grote ver kiezingswinst steeds zichtbaarder wordt. "Het ongeoorloofd onderuitge haald worden ondervindt voornamelijk onze spits Mieke Swinkels," aldus Jan sen. Hij wees als voorbeeld op de vele verwijten over de lege bussen. Volgens hem was de "leegheid" in de vooraf gaande jaren veel erger, reden waarom CN enkele buslijnen door Soest zelfs wilde opheffen. 'Zuivere demagogie' Volgens Jansen zullen de officiële cij fers binnenkort aantonen dat de bussen in het algemeen minder leeg zijn, terwijl de busvoorziening zelf aanzienlijk is uitgebreid in plaats van ingekrompen. "Roepen dat de D66-wethouder schul dig is aan verkwisting door het laten rij den van lege bussen is een vorm van zui vere demagogie. Het is A: niet waar, en B: als het wel waar was zijn de andere partijen geen knip voor de neus waard, ,V omdat ze in meerderheid de budgetten en voorstellen hebben goedgekeurd. Op die manier het scoren beletten is te gen het algemeen belang en zou mini maal met een strafschop bestraft moe ten worden." Als tweede voorbeeld van demagogie noemde Jansen de verwijten over het "drempels ja of nee, en afsluitingen ja oi nee" aan het adres van de wethouder. "Ze heeft nooit zelf het initiatief voor drempels genomen, maar waarschu wingsbordjes remmen het verkeer niet meer af en de drempels zijn er gekomen op verzoek van de bewoners, verdedigd door de meerderheid van de raad. Het zelfde geldt voor de afsluitingen, die voor een belangrijk deel goed hebben gewerkt." Begrip gevraagd Ook in de speech van afdelingsvoorzit ter Eef van Eimeren klonk een zekere zorg door over de wijze waarop in Soest de politieke strijd gestreden wordt. Hij hoopte dat de kiezers niet alleen zou den afgaan op wat er in de pers gepubli ceerd wordt. "Het is niet onze bedoe ling ongewenste situaties aan de bur gers op te dringen, maar we vragen be grip voor het feit dat het voor ieder ge meentebestuur uitermate moeilijk is het steeds maar toenemende verkeer soe pel te laten verlopen en tegelijk de luchtvervuiling tegen te gaan en de steeds verdergaande milieuvoorschrif ten van hogere overheden uit te voe ren." Aan de mening van de burgers moet recht worden gedaan, aldus Van Eime ren, die er in dat verband overigens fijn tjes op wees dat die mening niet bekend is, omdat de instrumenten ontbreken om aan de zeggeschap van de burgers op democratische wijze gestalte te ge ven. Hij wees erop dat nagenoeg alle voorstellen tot bestuurlijke vernieu wing in Den Haag getorpedeerd zijn. "Het is in Soest duidelijk dat alleen door op D66 te stemmen die instru menten uiteindelijk geaccepteerd zul len worden. Eens in de vier jaar stem men en verder 'klep dicht' en maar zien wat de op het pluche zittenden ervan brouwen, dat kan echt niet meer." Krokodilletranen Van Eimeren illustreerde de groeiende vervreemding tussen kiezer en gekoze ne als volgt: "Afnemende opkomst bij verkiezingen, afkeer van het bestuur, scheldkanonnades, spandoeken - als straks de centrumdemocraten forse winst geboekt hebben worden er weer krokodilletranen gehuild." Volgens hem werken ook de politieke partijen zelf mee aan de groeiende kloof tussen bestuur en burgers: "Als je de plaatselijke krant leest lopen de rillin gen over je rug. Wellicht is onze relatie tot de pers voor verbetering vatbaar, maar al komt de kritiek harder in de krant dan bedoeld is, het aantal miljoe nen dat Mieke Swinkels al over de balk zou hebben gegooid is niet meer op de vingers van één hand te tellen." Van Eimeren vond dat dit soort verwij ten, "volkomen bezijden de waarheid", ondermijnend werken op het vertrou wen in het democratische bestuur. "En is er ooit becijferd wat bijvoorbeeld het Centrumplan, dat wegens maatschap pelijke onhaalbaarheid geheel terugge nomen moest worden, echt in harde miljoenen heeft gekost...?"

Soester Courant | 1994 | | pagina 12