WSTJE Standplaatsen Dorpsplein verdwijnen Kerstboomverbranding in Soesterberg 03463-51530 [VOS pleit bij gemeente voor bereidheid om naar elkaar te luisteren Geslaagd concert Luchtmachtmannenkoor AUTOBEDRIJF Vertrek laatste USAF-vliegtuigen Jaaroverzicht Soesterberg 1993 APK KEURINGSSTATION F.A. Tammer PAGINA WOENSDAG 12 JANUARI 1994 College wijzigt beleid op verzoek van VOS Economisch dal wordt verlaten Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening^J Burgerlijke stand Amerikaanse verkoop Omdat je geeft om je kerk Hoeveel Soesterbergers op televisie? Agenda Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 De standplaatsen op het Dorps plein zullen worden opgeheven. Dat is de voornaamste van een ital wijzigingen in het stand- tsenbeleid voor Soesterberg. veranderingen kunnen reke nen op de goedkeuring van een grote meerderheid in de gemeen teraad. Alleen de PvdA is tegen het nieuwe beleid. De standplaats op de Buys Ballotlaan blijft gehandhaafd en op de Radema- kerstraat zal op de hoek met de Van der GÉtiendtlaan een standplaats worden aangewezen. Maar op het Dorpsplein zal binnen afzienbare termijn ambulan te handel niet meer worden toegelaten. De kraam, waarin op donderdag en za terdag zuivelwaren aan de man worden gebracht, mag tot 1 juli aanblijven. Daarna wordt het lopende contract niet meer verlengd. De gemeente heeft dit besloten uit oog punt van (te) grote concurrentie voor dé plaatselijke middenstand. De basis voor het raadsvoorstel, dat op 20 janua- riRvordt bekrachtigd, werd gelegd door de Verenigde Ondernemers Soester berg (VOS). Die vroeg de gemeente het standplaatsenbeleid te wijzigen. Nieuw is tevens, dat de gemeente voor taan selectief te werk zal gaan bij het toewijzen van een standplaats. Als er van een bepaalde branche maar één winkel in Soesterberg is, zal een ambu lante handelaar uit die branche geen vergunning voor een standplaats krij gen. Anders is het gesteld, indien er meer winkels uit een branche gevestigd zijn. Het college is daartoe gekomen na overleg met onder meer de kamer van koophandel, de rijksconsulent van eco nomische zaken en de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel. Bo vendien zullen er alleen nog vergunnin gen worden afgegeven voor de donder dag en de vrijdag. Koopkracht Volgens Kees Boerkoel van de PvdA zal het selectieve toewijzingsbeleid juist een averechtse werking hebben en tot een nog grotere afvloeiing van koop kracht leiden. "Veel Soesterbergers gaan al naar Zeist om boodschappen te doen. Als er straks geen concurrentie meer is voor de middenstand, zullen nog meer mensen naar Zeist gaan om te kijken of het daar goedkoper is. En zij nemen dan uit Zeist ook andere spullen mee." Wethouder Jan Menne van economi sche zaken is het met die stelling niet eens. Volgens hem vormen sommige standplaatsen een extra risicofactor voor de lokale zelfstandigen. Dick van Arkel (GPV/SGP/RPF) had ook al de indruk gekregen, dat er meer naar de middenstanders is gekeken dan naar de consumenten, maar verzette zich niet tegen het voorstel. Volgens Loet Jansen (D66) is er slechts sprake van een 'klein probleem'. Dat probleem wordt volgens hem vanzelf opgelost, als straks de woningen van de Amerikaan se militairen worden betrokken door Nederlanders. Daarmee neemt de koopkracht in Soesterberg alleen maar toen, aldus Jansen. In Soest wordt het standplaatsenbeleid niet gewijzigd. Momenteel zijn er zes lo caties in Soest, waar de ambulante han delaren mogen staan. Zij vormen, vol gens het gemeentebestuur, geen bedrei ging voor de winkeliers. Woensdag 5 januari kende Soesterberg de kerstboom ver branding. De jeugd had ongeveer 800 kerstbomen naar het terrein naast de ijsbaan gebracht. Ondanks de regen zat de brand er goed in. De jeugd mocht tot haar groot plezier de brandweer bij het nablussen als echte spuitgasten helpen. Foto: Goos van der Wilt. GA D WRSCHRRRRRJENEEEBRRRRRPZZIJNZENUHELEMAALK GRPTSJER KGRPRRRRRRYAKKESNOGESANTOEZEGRRRSSSPLOFYAKYAK... Probleempjes met uw autol- BEL AUTOBEDRDF B&S: Wij houden nog van ons vak. Kwaliteit en snelle service staan voorop. Bij ons blijft autorijden betaalbaar, zakelijk interessant en dus gewoon leuk voor u Rademakerstraat 31a Vrijdag 8 januari hield de Ver enigde Ondernemers Soesterberg een goedbezochte Nieuwjaarsre ceptie in het Kontakt der Konti nenten te Soesterberg. Voorzitter W J.B. Putman gaf een résumé van de maatregelen tegen het onderne mersland. Het onredelijke bonus- malussysteem, de extra heffing op de energie, stijging van de ge meentelijke belastingen, de per 1 januari gewijzigde ziektewet. Als een donkere wolk hangen deze brutoloonverhogende factoren boven het hoofd van de onderne mer. Soesterberg "Wij zeggen nee tegen deze plannen. Kabinet, maak de brutokosten lager en wij creëren meer werkgelegenheid. Een miljoen heeft vele nullen, voor een on dernemer zitten er net zoveel nullen in het kabinet," aldus Putman. Het ver trek van de Amerikanen noemde hij een opsteker voor de detailhandel, een mogelijke consumentengroei van 15%. "Detailhandel, speel hier op in," was zijn klemmende oproep. Hij herinnerde het gehoor aan zijn kri tiek op de gemeente Soest tijdens de vo rige nieuwjaarsreceptie. Een raadslid was dit in het verkeerde keelgat gescho ten en nodigde hem maar eens uit over de bult te komen praten en luisteren. 5-17120 Donderdag 13 januari zal geheel Soesterberg getuige kunnen zijn van het vertrek van de laatste Amerikaanse straaljagers van het type McDonnel Douglas F-15 Eagle. Voor de laatste keer zullen l we dat soms verguisde en soms be jubelde, maar het zo bekende ge luid van deze mooie vogels horen. Y Vanaf 1978 hebben we deze F-15 Eagles door het Soesterbergse lucht- ruim zien dartelen. Bejubeld om hun f;< donderende start als ze met spoed de 5» lucht in moesten. Verguisd als de baby voor de zoveelste keer wakker werd van het lawaai. We nemen afscheid van een uiterst mo derne gevechtsjager, speciaal ontwor pen voor de lucht-tot-lucht gevechten. De meesten waren eenpersoonsvlieg tuigen met een gewicht van ongeveer 20 ton. Dat geluid waar velen over spraken kwam uit de twee Pratt en Whitney F-100 turbofan motoren met die over bekende nabranders. Ze stoven de lucht in met 2 x 20.000 pond duw- kracht, met andere woorden meer ver mogen dan het gewicht. De maximum snelheid van Mach 2.5+ gaf hen het predicaat van het snelste vliegtuig met ook nog nummer één in het klimsnel- heidsrecord. Met volle lading aan brandstof kon de Eagle zonder bij te tanken van de Ame rikaanse oost- naar de westkust vliegen en had hij een onderscheppingsmoge lijkheid van meer dan 200 mijl. Met an dere woorden had hij een maximum vliegbereik van 5.25 uur en een hoogte- bereik van bijna 20 kilometer. Donderdag 13 januari brengen we een laatste groet aan deze mooie vogels met een vleugelbreedte van 13 meter, een hoogte van 5,6 meter en een lengte van 19,4 meter. "Dat heeft succes gehad," aldus dhr. Putman. "Soesterberg-Noord wordt uitgebreid en gerealiseerd in 1995, de behoefte op korte termijn is rond, nu nog op langere termijn." Hij was content met deze vooruitgang. Zo wordt ook naar een collectieve be- drijfsverzekering gezocht alsmede naar een vorm van samenwerking met de Soester Zakenkring. Hij stelde dat het economisch dal wordt verlaten en dat het Soesterbergse een uitstekende plaats is voor de ondernemer. Burgemeester J. de Widt beaamde deze laatste opmerking en noemde Soester berg een parel aan de gemeentelijke kroon. "We moeten bereid zijn naar el kaar te luisteren en respect voor elkaar hebben," hield hij zijn gehoor voor. Ook hij noemde het vertrek van de Amerikanen als een winst voor school en middenstand. "De gemeentelijke belastingen steken gunstig af gezien de regio," was zijn reactie op de eerder ge dane uitspraken hierover. "Mobiliteit blijft een probleem en veiligheid is een gezamenlijke opdracht die bij jezelf be gint," aldus burgemeester De Widt. Tot slot keek hij vooruit naar de gemeente raadsverkiezingen. "Dan wordt een nieuwe raad en College van B. en W. gevormd, die ook weer ten dienste van onder andere de VOS zal staan." Naast het elkaar al het goede voor het nieuwe jaar wensen werden onder het genot van een hapje en een drankje ook vele positieve en inhoudelijke gesprek ken gevoerd. Men leerde elkaar (beter) kennen en vele agenda's werden ge trokken voor het maken van de nodige afspraken. Een goede zaak voor bedrijf en vereni ging- Zondag 16 januari ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00: cantores Zondag 10.30: gemengd koor NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 (zie geref kerk) GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.M.A. Nawijn; SoW-dienst STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra; H.A. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. Huisarts P. Creutzberg is tot vrijdag 14 januari afwezig. De collega's nemen waar. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJF.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak). Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. 3 t/m 10 januari: Geboren: geen Gehuwd: geen Overleden: geen Opgaven: Van Maarenplein 1. Het Casino aan de Kampweg telde zaterdag 8 januari full-house bij het concert van het Luchtmacht- mannenkoor en het Groot Prome nadekoor uit Almere, beiden o.l.v. dirigent Hans C. Janssen. Het Luchtmachtmannenkoor was voor deze gelegenheid versterkt met 'troe pen' uit het gehele luchtmachtland. De ze meest oud-strijders moesten in enke le repetities een enorm programma on der de knie krijgen. Daarbij stond het enthousiasme garant voor een goede uitvoering en dat werd het. In vliegende start werd het Soesterberglied ten geho re gebracht en non-stop werden zes goed in het gehoor liggende stukken ten gehore gebracht. Der Linden Baum was Dinsdag 18 januari is het weer de Ame rikaanse verkoopdag op de vliegbasis Soesterberg. Belangstellenden zijn via de ingang Hertenlaan aan de Dolderse- weg vanaf 10.30 uur welkom. Toegang tot de vliegbasis krijgt men alleen op vertoon van een geldig paspoort. Het is moeilijk al de goederen te noemen die ter verkoop worden aangeboden. Voor een koopje kan men er heel goed zaken doen en zijn de goederen van zeer goe de kwaliteit. Wel moet alles in harde Amerikaanse dollars worden betaald, dus dat moet men wel meenemen. Wilt u een voorbeeld? De vorige keer kocht een inwoner van Soest een spa, een tuinhark, 30 meter tuinslang en en kele zinken emmers voor een bedrag van slechtséén gulden. De verkoopdagen blijven doorgaan zo lang de voorraad strekt. ingetogen en zuiver evenals het Gebed. De bassolo in het Jagerchor verdiende een pluim. Het toch moeilijke stuk Landherkennung werd zonder moei lijkheden naar voren gebracht met een compliment aan de eerste baspartij. Daarna kwam het 80 leden tellende Promenadekoor uit Almere. De start met Cavalier was spetterend en fris. Dank zij de vele jonge sopraan- stemmen bezit dit koor enorme moge lijkheden. In A man I love stal de soliste Silvia de show in niet alleen zang maar ook spontaniteit. Het Flevolandvolks lied was voor velen een eerste kennis making. Het langzame Sound and evening ligt niet in de aard van het koor, daarom werd Let's snow als een uitlaat gebruikt. De Medley of Sound and Mu- sic is op het lijf van dit koor geschreven. De lachende gezichten van de zangers gaven juist dat extra. De dirigent, die soms enorm veel gelijkenis had met oud burgemeester Scholten, had dit soms opdringerige koor goed in handen. De plaatselijke kerken organiseren tot maandag 23 januari de aktie Kerkba lans. De leden van de kerk worden hier in gevraagd hun financiële bijdragen te willen bijstellen. De bijdragen voor de kerken in Soesterberg zijn welkom op de navolgende gironummers: Fin. Bureau Carolus Barromeus Soesterberg: 55.38.00. Kerkvoogdij Herv. Gemeente Soes terberg: 59.946. Beheer Gereformeerde Kerk Soes terberg: 421.782. Waarom? Omdat je geeft om je kerk! Op 31 december, oudjaarsdag, ke ken een paar Soesterbergers terug op het afgelopen jaar: Wat is er het afgelopen jaar in ons dorp ge beurd? Met veel moeite kwamen ze op ongeveer vijf onderwerpen, waarop de ene zei: 'Wat vergeten we alles snel'. De andere reageer de daarop: 'Dacht je dat er dan zo veel was gebeurd in dit kleine dorp?' Om duidelijk aan te geven dat in dat kleine dorp heel wat gebeurd, hieron der slechts een greep en enigszins in al fabetische volgorde. Na bijna 40 jaar gingen de Amerikanen weer terug naar hun land. De Anth. van Leeuwenhoeklaan nam afscheid van de afvalbrengplaats. De afrit Soesterberg van de rijksweg werd officieel in gebruik genomen en binnen een uur vond ook het eerste ver keersongeval plaats. Badmintonvereniging BADSO vierde haar 20-jarig bestaan. De Banningstraat was getuige van een woningontruiming. De Bibliotheek zorgde voor het drib- belfeest en liet ze vliegen. Bloemheuvel deed aan buurtpreventie, men is gewaarschuwd. De Brandweer vierde haar 70-jarig be staan en nam afscheid van brandweer commandant Tammer. Buurtpreventie deed in Soesterberg zijn intrede op meer plaatsen. Opvallend was dat er weinig CAI-klachten waren. Carnaval was al een feest voor het ei genlijke feest. De zo bekende oude Carolusschoolte- gels kwamen weer terug. Theo Hes voerde in het Casino een prachtig concert uit. Het composteerbedrijf willen ze naar de Kampdwarsweg hebben. Het lastige crossen werd gelukkig wat minder. De damavonden in het Dorpshuis had den niet het gewenste succes. Het Dorpshuis zelf stond het hele jaar bol van aktiviteiten. De herinrichting Dorpsplein gaat ver traagd verder. De Drie Eiken beleefde bijna elka dag wel iets bijzonders. De Dumoulinkazerne mag blijven. De Gemeentelijke Groenvoorziening werd beticht van afbraak. Grof vuil leek heel moeilijk, maar het viel gelukkig best mee. Het Industrieterrein werd goed uitge breid. Jantje Beton Roefeldag werd een groot succes. Bianca van Hengel won daarin de 3e landelijke prijs. De Jongeren Ontmoetings Plek (JOP) op een oor na gevild. Kapper Jagers zit na 37 jaar niet meer in andermans haren. De Ver. Soesterbergs Belang maakte zich sterk en kreeg de kinderspeelplaat sen. Het Modehuis de Korte bestond 25 jaar. Het Oranje Comité zorgde weer voor een groots Koninginnedagfeest. Truus Majoor stopte met haar sigaren zaak en leerde ons het Soesterbergse lied weer zingen. De laatste melkboer Vos verdwijnt he laas. Mercury kreeg nieuwe bewoners tegen de dijk en natuurlijk ook haar drempels. Annelie Mees wil voorzitter af van de VSB. De Middenstand verzette zich tegen ambulante handel en kreeg ook nog het Iik-op-stuk beleid. Het Luchtvaartmuseum pakte goed uit en stond daarom ruim in de pers. Muziekvereniging Odeon ging van fan fare naar harmonie. In de column OKO zagen we achter eenvolgens pastor Ypma, dhr. Pieren, burgemeester De Widt, mw. Anneke Pley, dhr. Koster, Martine Verweij, mw. Slob en Cees Verheus. De Gouden Oliebol kende in Bart Gij- tenbeek de enige Soesterberger. De plattegrondborden zijn nog steeds fout. Porto Nuovo betekent Nieuwe Haven en het smaakt naar pizza's. De Postiljonschool is gefuseerd met Soest. Het Postkantoor mag blijven waar ze zit. Radio Soest kreeg meer aandacht voor Soesterberg, onze Sonja Prins ging zelfs de aktualiteiten-redactie versterken. De RK Kerk vierde het 40-jarig pries terfeest van pastor Ypma. De beide protestantse kerken gaan Sa men Op Weg. Sinterklaas zag en hoorde in Soester berg vreemde dingen. Het Ski-centrum liet zich luid en duide lijk horen. De Soesterbergse Courant deed per 15 september zijn intrede. Soesterberg Noord kende een pro bleem in het gat van Uyland. Soesterberg kwam in woord en beeld in het nieuwe boek van dhr. Top. Soesterberg, een Vliegdorp maar ook het drempeldorp. De Stichting Vrienden van het Vlieg dorp kregen dank zij dhr. Knoops, vele begunstigers. Het terrein aan de Kampweg is ondanks belofte nog niet schoon. In de Pruttelpot wonen hele leuke kun stenaars. Donderdag 13 januari, 21.23 uur, televisie Nederland 1: het program ma Vesuvius" van de IKON. Daar in kan men een aantal Soesterber gers mogelijk herkennen. Gevraagd: hoeveel Soesterbergers werden her kend? Uw antwoord schriftelijk voor 16 ja nuari inleveren op het adres Van Maarenplein 1. De winnaar ont vangt een leuke attentie met uiter aard de vermelding in de krant van woensdag 19 januari. De Rademakerstraat onderging een metamorfose. Het gemeentehuis van Soesterberg wordt door Tosca gerund. 't Stekkie wisselde van eigenaar. Stichting Jeugdwerk deed weer goede zaken, vooral met Sinterklaas. We kenden de regionale Tenniskam pioenschappen. Thuiszorg moet beter worden in Soes terberg, aldus de VSB. TNO zorgde voor een natte trimloop. De treintaxi werd helemaal alleen door mw. Kamphuis gedaan. De VSB verzocht opnieuw aandacht voor de urnenmuur op de Algemene Begraafplaats. Het verzorgingshuis begon, had z'n hoogste punt en kreeg de naam Hey- bergh. De Vliegbasis Soesterberg kwam goed ter sprake maar blijft de bakermat van de Koninklijke Luchtmacht. Krijgt het voetbal in Soesterberg weer nieuw leven? De vogelclub had een grootse show in de Sterrenberg. VW-Soesterberg is weer terug, nu nog de plaats. De Weth. De Haanschool vierde het 25-jarig onderwijzer zijn van dhr. Ste kelenburg. Wostok, het vruchtbaar plekje grond. De woningei^van de Amerikanen wer den als broodjes verkocht. De IJsvereniging deed al op 23 novem ber goede zaken. Zaalvoetbal vroeg en vraagt nog steeds om meer aandacht. Van Zee zat bijna het hele jaar in een noodoplossing. In het Zoeklicht stond terecht Bart Gij- tenbeek. De Zonnebloem was goed in aktie.Het Zwaantje veranderde in Oriental Swan. De Zotteklappers kregen hun Prins Zotteklap de Derde. 't Zwarte Wegje blijft ondanks alles 't Zwarte Wegje. Foto: Goos van der Wilt. Na de pauze liet het luchtmachtkoor zijn kunnen in a capella muziek horen. In Das Edelherz werd snel een onzui verheid hersteld. Om dat te kunnen moet je wel kwaliteit bezitten. Het Ritterabschied werd overtuigend en vooral warm en zuiver gezongen. Sterk waren de tempoverschillen in Beim Kronen. Maar de kwaliteit van dit koor kwam helemaal in Home in the Range naar voren. En of het niet op kon ging het via Les Montagnes naar Exo dus. De mooie mannenstemmen die op geen enkele wijze overheersten, deed de geschiedenis van het stukrecht. Geen wonder dat de handen daarna goed op elkaar gingen. Tot slot zongen de beide koren de prachtige stukken Wasz Ich Jezu habe, Het Slavenkoor en Edelweisz. De Koninklijke Luchtmacht bood Soesterberg en omstreken met dit gratis optreden een avond aan met een hoog gekwalificeerde inhoud. Klaar terwijl u wacht Herkeuring gratis Bij 10.000 km beurt APK gratis 20 uitstekende occasions Reparatie en onderhoud alle merken auto's. Ook lichte bedrijfswagens. SCHADE-REPARATIES +SPUITEN+LASWERK Automobielbedrijf Postweg 58 (ind. terrein) Soesterberg, tel. 03463-53381 Geopend: 08.00-18.00 uur Vrijdagavond koopavond Zaterdag geopend van 09.00-16.00 uur. Woensdag 12 januari 10.15 Volksdansen, Drie Eiken 14.00 Ballet, Dorpshuis 18.00 Drumband, Odeon 18.00 Badminton, Banninghal 19.00 Cursus kalligrafie, Dorpshuis 19.30 Sjoelen, Drie Eiken Donderdag 13 januari 14.00 Cursus boetseren/beeldhouwen, Dorpshuis 19.30 Volksdansen, Drie Eiken 20.00 Ballet, Dorpshuis Vrijdag 14 januari 14.00 Spelletjesmiddag, Drie Eiken aansluitend boerenkoolmaaltijd 19.00 Leerlingen Odeon 20.30 Vliegtuigmodelbouw, Dorpshuis Zaterdag 15 januari 09.00 Judo, Dorpshuis 12.00 Korfballen, Banninghal 19.00 Volleyballen, Banninghal 19.10 KVO I-HKC I, Banninghal Zondag 16 januari 10.00 Badminton, Banninghal 14.00 Ontspanning, Drie Eiken Maandag 17 januari 14.00 Handwerken, Drie Eiken 19.00 Jeugd EHBO, Dorpshuis 19.30 Harmonie Odeon 19.30 Klaveijassen/jokeren, Drie Ei ken 19.30 Esbergkoor, Dorpshuis 20.00 Volleybal, Banninghal Dinsdag 18 januari 10.00 Amerikaanse verkoopdag, vlieg basis 13.00 Piep noch Stok, Carolushuis 18.00 Majorettes, Odeon 19.00 Meidenavond, Dorpshuis 19.00 Zaalvoetbal, Banninghal 20.00 Bridge, Drie Eiken Woensdag 19 januari 10.15 Volksdansen, Drie Eiken 14.00 instuif, Dorpshuis 16.00 Cursus tekenen/schilderen. Dorpshuis 18.00 Badminton, Banninghal 19.30 Drumband, Odeon Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1.

Soester Courant | 1994 | | pagina 22