Met een goed gevoel op de latten Ajax koploper in jeugdopleiding imsmmËËÊBÈÊËsmm Gouden Kaart Klassement komt ten goede aan het jeugdvoetbal 'Je bent zo goed als je laatste wedstrijd' Oranje loot gunstig 1 GOED VERZEKERD DE SNEEUW IN WOENSDAG 12 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 26 CO ADRIAANSE: 'WE ZITTEN IN EEN LUXE POSITIE' Dat Ajax rond de jaarwisseling aan kop van het Gouden Kaart Klassement van Eurocard/MasterCard zou staan, hadden de meeste voetballiefhebbers wel kunnen voorspel len. De club staat immers al jaren garant voor aanvallend voetbal. De Amsterdamse vereniging verdient daarmee een aardig geldbedrag voor de jeugdopleiding waarin de at tractieve Ajax-speelstijl voorop staat. Mede daardoor zullen de Amsterdammers nog jaren aan de top blijven. En niet alleen van het Gouden Kaart Klassement. Ajax heeft de beste jeugdopleiding van de hele wereld/ is de niet al te beschei den mening van Co Adriaanse, direc teur Opleidingen van de Amsterdamse vereniging. 'We zitten ook wel in een luxe positie. Amsterdam is een grote stad en er zijn in de omgeving heel veel voetbalclubs. Daarnaast hebben weeen voorsprong vergeleken bij de andere clubs omdat onze uitstraling toch wel groter is. Iedereen kijkt tegen je op: de tegenstanders, het publiek en ook vaak de scheidsrechters. Ajax heeft een ge weldig imago. Dat heeft ook weer een nadeel, omdat iedereen tegen ons "de wedstrijd van het jaar" wil spelen.' Uitstraling Door de populariteit is het uitermate moeilijk om bij de club te komen. Jaar lijks wordteen aantal instuiven gehou den waarbij duizenden jonge voetbal lertjes zich aanmelden. 'We kijken bij de beoordeling van spelers naar een aantal aspecten/ vervolgt Adriaanse. 'We hebben allereerst het spel van de club, ieder elftal speelt op precies de zelfde manier, uit elkaar gerafeld. En daar beoordelen we vervolgens de spe lers op. Wij kijken naar stress bestendigheid, coachbaarheid en uit straling. En letten daarnaast ook op een groot aantal voetbaltechnische aspec ten. Daar krijgen ze een rapportcijfer voor en aan de hand van dat rapport wordt gekeken of er toekomst voor die jongens is bij Ajax. Tenslotte is er maar één criterium waarmee gekeken wordt of de jeugdopleiding goed werkt: het aantal spelers dat uiteindelijk in de se lectie komt. Ik heb me tot doel gesteld gemiddeld per seizoen één a ander halve speler door te laten stromen naar de A-selectie.' Managersaspect Adriaanse, die zelf de A-l onder zijn hoede heeft maar het managersaspect van zijn functie belangrijker vindt, dreunt een willekeurig rijtje jeugd spelers op dat doorgebroken is. 'Van der Sar, Tuhuteru, Reuser, Davids. Kijk, een goede jeugdopleiding is de basis van de financiële mogelijkheden van een club. Door de diverse transfers zijn we nu in staat wat duurdere spe lers te kopen. De jeugd krijgt hierdoor extra weerstand. Alleen al omdat ze bij Ajax spelen, zoals ik al zei, maar ook omdat we ze altijd bij jeugd van een jaar ouder indelen. De weerstand wordt op die manier steeds verder opge bouwd. Met als gevolg dat vorig jaar van de tien elftallen er maar liefst acht kampioen zijn geworden. Het is goed dat het jeugdvoetbal steeds meer aan dacht krijgt. De opbrengst vanhet Gou den Kaart Klassement van Eurocard/ MasterCard komt ook goed van pas. Wij waren vroeger één van de weinige verenigingen die op deze manier bezig waren met jeugd. Dat is nu veranderd door de invoering van de landelijke B-jeugd. We doen er echter een hele boel aan om onze positie te behouden.' Eurocard/MasterCard heeft met ingang van dit voetbalseiïoen een compleet nieuw klassement ingevoer i Telecompetitie: het Gouden Kaart Klassement, en waarvan de opbrengst ten goede komt aan e jeu^ Na de wekelijkse bestraffingen door rode en ge e eens een positieve toevoeging! van Seggelen (VVCS). Iedere week wordt het tussenklassement in De Tele graaf en Voetbal International gepubli ceerd, het eindklassement wordt na af loop van het seizoen opgemaakt. Tege lijkertijd zal dan een speler van het jaar worden gekozen: de voetballer die zich het best gedragen heeft naar de regels van het Klassement. John Blankenstein: 'Het zou goed zijn als bijde jeugdafdeling wat n mentaliteitsverandering gegeven wordt.' FOTO, F VAN DANTZIG DE MENTALITEITSVERANDERING VAN JOHN BLANKENSTEIN Je bent zo goed als je laatste wedstrijd/ John Blankenstein heeft een zeer realistische instelling en is zich na een carrière van dertien jaar in het betaalde voetbal als geen ander bewust van de vluchtigheid van het succes. 'De ene Week ben je geweldig, de andere kan je er ineens helemaal niets meer van. Een negatief imago is snel opgebouwd, maar je kómt er op een of andere manier nauwelijks nog vanaf/ Gouden kaarten worden uitgedeeld voor ieder doelpunt dat door een club gescoord wordt. Waarbij iedere Gou den Kaart f 750,- waard is. Het is de bedoeling positief spel te bevorderen, vandaar dat toch ook de gele en rode kaarten een rol spelen in het klasse ment. Staat iedere Gouden Kaart voor 750,- beloning, de gele en rode kaarten die spelers op het veld moeten incasse ren, betekenen een boete van respectie velijk 500,- en 1000,- Het is dus zaak voor iedere club zoveel mogelijk doel punten te scoren en zo min mogelijk rode en gele kaarten te krijgen. Commissie van Aanbeveling De Commissie van Aanbeveling bestaat uit de voetbalkopstukken Rinus Michels (KNVB), Jan Huijbrechts (KNVB), John Blankenstein (scheidsrechter) en Theo Jeugdopleiding Een aan het Gouden Kaart Klassement verbonden voorwaarde is, dat de totaal som die de clubs aan het einde van het seizoen hebben behaald, ten goede komt van de jeugdopleiding. Waarmee èn het positieve voetbal èn de jeugdopleidingen gestimuleerd worden. Eurocard/MasterCard is overigens de grootste credit card-organisatie in Ne derland. De sportieve prestaties van Ajax 1 in de PTT- Telecompetitie komen direct ten goede aan de jeugi opleiding van de Amsterdamse club. Zoals bijvoorbeeld de Al, hier met Co Adriaanse in training. FOTO: R.COLLETTE Blankenstein is lid van de Commissie van Aanbeveling voor het Gouden Kaart Klassement van Eurocard/ MasterCard. Een klassement waarvan het totaal gewonnen geldbedrag aan het eind van het seizoen naar de di verse jeugdopleidingen gaat van de clubs. Blankenstein is dan ook zeer be trokken bij die jeugd. Het voorbeeld dat diezelfde jeugd ie dere week weer door het betaalde voet bal krijgt voorgeschoteld is niet onver deeld gunstig. 'In de dertien jaar dat ik actief ben, is het voetbal enorm ver hard. Als je vroeger een pittig duel had, gaf je gemiddeld één kaart. Tegenwoor dig zit je in normalere wedstrijden al snel op drie a vier kaarten, die overi gens meestal ook gewoon aanvaard worden.' Goede voorbeeld Het goede voorbeeld moet veelal gege ven worden door de meer ervaren men sen. Trainers bijvoorbeeld. 'Toch is het vreemd dat dit seizoen al zo'n tien trai ners een kaart hebben gehad. Ik weet niet hoe dat komt, maar ik vind het wel verontrustend. Mannen van achter in de vijftig jaar, dan is gedrag waarvoor je weggestuurd wordt toch niet meer gepast? Ook die idiote protesten bij bepaalde beslissingen, er is toch nooit een straf ingetrokken omdat de speler of trainer protesteerde? Men komt dan met redeneringen dat die protesten voor de volgende situatie gunstig zou den zijn. Zo van; twee keer een halve strafschop is daarna meteen een hele penalty. Nou, bij mij dus dan juist niet!' Voorbeeldfunctie Een man met een dergelijk staat van dienst heeft direct invloed op het spel en (Je arbitrage in de lagere afdelingen. 'Als ik een speler die een doorgebroken man van de tegenpartij onderuit haalt geen rode kaart geef, doen een heleboel scheidsrechters in de onderbond dat de volgende dag ook niet/ vervolgt de 44-jarige arbiter. 'Ook in dat opzicht hebben wij een voorbeeldfunctie. We kunnen een heleboel veranderen op basis van de spelregels, maar een mentaliteitsverandering is het eerste nodig. De sfeer die soms rond voetbal wedstrijden ontstaat is regelrecht bela chelijk. Het gemak waarmee scheidsrechters bij een pupillenwedstrijd negatief wor den benaderd is toch gewoon ten he mel schreiend? De tolerantie is ver te zoeken, maar ja, dat is een algemeen maatschappelijk probleem waarvoor ik de oplossing ook niet weet.' Schade en schande Ook een man met de ervaring van Blankenstein is door schade en schande wijs geworden. 'Als je zelf onzeker bent, zal dat ongetwijfeld doorwerken in je beoordeling. Maar als je gaat marchan deren ben je helemaal verkocht, dan ga je het ene gat met het ander dichten. En het grootste gevaar is dat je je door het publiek gaat laten leiden. Goedkoop succes halen met andere woorden, waarmee je de neutraliteit van de arbi trage onderuithaalt. Naarmate je ouder wordt en meer ervaring krijgt, kan je de rust wat beter bewaren. Spelers weten wat ze aan je hebben en omgekeerd ook. Het is wat uitgebalanceerder ge worden. Ik realiseer me wel dat ik het relatief gemakkelijk heb. Mij zal nooit echt wat gebeuren met al die hekken rond de velden en de aanwezige poli tie. In de onderafdelingen is dat wel een ander verhaal. Het zou goed zijn als in de jeugdopleidingen al wat meer aandacht aan die mentaliteitsver andering gegeven zou worden. In dat opzicht is het initiatief van Eurocard prima te noemen. Althans, ik zou het uitstekend vinden als het geld dat clubs met het Gouden Kaart Klasse ment winnen, zou worden gebruikt voor de mentaliteitsverandering in het jeugdvoetbal.' BELGIE, MAROKKO, SAOEDI-ARABIE EN NEDERLAND Tijdens een spectaculaire, met veel glitter en glamour omgeven WK- lotings ceremonie in Las Vegas is het Nederlands elftal ingedeeld in poule F tezamen met België, Marokko en Saoedi-Arabië. Oranje speelt haar eerste poulewedstrijd op maandag 20 juni in Washington tegen Saoedi- Arabië, dat gecoacht wordt door Leo Beenhakker. De wedstrijd tegen zuiderbuur België vindt plaats op zaterdag 25 juni in Orlando, evenals de wedstri jd tegen Marokko op woensdag 29 juni. De KNVB en spelers van het De mascotte van het WK Nederlandse elftal spreken van een 'zeer gunstige loting' voor Nederland. De eindronde van het WK in de Verenigde Staten wordt gespeeld tussen 17 juni '94 (openingswedstrijd Duitsland-Bolivia) en 17 juli '94 (finale).. Groepshoofd poule Poule A: Poule B: Verenigde Staten Brazilië Zwitserland Rusland Colombia Kameroen Roemenië Zweden Poule D: Poule E: Argentinië Italië Griekenland Ierland Nigeria Noorwegen Bulgarije Mexico Poule C: Duitsland Bolivia Spanje Zuid-Korea Poule F: België Marokko NEDERLAND Saoedi-Arabië ONBEVANGEN OP WINTERSPORT MET DE GELDZAKEN VOOR ELKAAR Ruim een miljoen Nederlanders gaat ieder jaar op wintersport. De fanatieksten bespreken accommodaties reeds een jaar vantevoren, anderen hebben in het najaar de kriebels gekregen en zijn in de wintergidsen gedoken om een selectie te maken uit de talloze reisaanbiedingen. Bepakt en bezakt met de nieuwste ski's, bindin gen, schoenen en flitsende outfits, trekt de sneeuwliefhebber ergens tussen december en april erop uit. Niets staat een onbezorgde wintersportvakantie in de weg. Als men tenminste de geldzaken goed voor elkaar heeft. Een goede voorbereiding op alle manieren van geld betalen èn opnemen in het buitenland, is immers een bescherming tegen onaangename verrassingen. Het blijft dus zaak om vooraf te bekijken welke geldopname - en betaalmiddelen in het buitenland het beste (en het voordeligste!) gebruikt kunnen worden. Het meenemen van al het vakantiegeld in contanten is absoluut af te raden van wege het gevaar op verlies en diefstal. Alleen voor de eerste dagen is het handig om voldoende buitenlandse valuta mee te nemen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan geld voor kleine aankopen, maaltijden en dergelijke of indien onderweg tussenstops gemaakt worden. De gang bare Europese geldsoorten zijn normaal gesproken direktbij 500 grotere postkan toren in Nederland verkrijgbaar. Soms moet er eerst besteld worden. Een reden te meer om niet alles op de dag voor vertrek te regelen. Giromaatpas De gemakkelijkste en voordeligste ma nier om in het buitenland geld op te nemen is om met de Giromaatpas geld uit de muur te halen. Dat kan 24 uur per dag, gedurende de gehele week, bij geld automaten voorzien van het Eurocard/ Mastercard of Cirruslogo. Het logo op de achterkant van uw pas dient overeen te komen met het logo op de geldautomaat. Gebruik van de giromaatpas is mogelijk in vele landen in de hele wereld. Wel is het noodzakelijk om bijvoorbeeld Travelers Cheques of girobetaalkaarten achter de hand te hebben. Bijvoorbeeld voor het geval het niet lukt om geld op te nemen uit de geldautomaat, of als er geen automaat in de buurt is. U kunt tweemaal per dag geld opnemen tot een maximum van f 1000,= per dag, omgere kend naar N ederlands geldDe PIN-code is gelijk aan die u in Nederland gebruikt. De instructies op het scherm kunnen nogal verschillen met die in Nederland, let daarom goed op. De instructies zijn vaak in het Engels, soms kan zelf een taal gekozen worden. U treft geldautomaten (aantallen tussen haakjes) aan in bekende wintersportlanden zoals: Duitsland (11.000), Frankrijk (6.000), Italië (3.300), Zwitserland (1.000) en Oostenrijk (1100). Travelers Cheques American Express Travelers Cheques kunt u bij vrijwel elke bank in de hele wereld verzilveren. Bij veel hotels, res- Alle geldmiddelen op een rij Wat gebruikt u waar waarvoor wanneer Giromaatpas Geldautomaat geld opnemen Waar mogelijk om geld uit de muur te balen Travelers Cheques Banken, hotels, winkels, e.a. geld opnemen, betalen Wanneer geldauto moten en postkan toren niet voor handen zijn èn in landen met sterk wisselende koersen PostbankCard PostbankCard Gold Hotels, restaurants, winkels, tol wegen e.a. betalen Waar mogelijk (sticker Eurocard Mastercard) Geldautomaat of banken geld opnemen Alleen in noodge vallen in verband met de kosten Girobetaalkaart Postkantoor geld opnemen Als er geen geld automaat is of wanneer die niet toegankelijk is 1* taurants, reisbureau's en winkels kan er zelfs direkt mee worden betaald. Ze zijn verkrijgbaar op het postkantoor in Ame rikaanse dollars en in Franse franken. De cheques zijn voor 100% verzekerd tegen verlies of diefstal. In geval van diefstal kunt u binnen 24 uur vervangende cheques krijgen op uw vakantieadres. Travelers Cheques zijn onbeperkt geldig en u krijgt een gunstige koers, meestal zelfs een betere dan wanneer u contant geld zou hebben omgewisseld. PostbankCard/PostbankCard Gold Met de populaire PostbankCard en de PostbankCard Gold, heeft u de bank als het ware altijd op zak. De PostbankCard Gold is het nieuwe, luxueuzere broertje van de PostbankCard, waarmee men een hogere bestedingsruimte heeft. Inbegre pen bij deze creditcard is een uitgebreide doorlopende vakantieverzekering met onder andere wintersportdekking en een kredietfaciliteit. Ook.kunnén tegen een gunstige premie gezinsleden mee verzekerd worden. Met beide creditcards kunt u wereldwijd op ruim 10,5 miljoen adressen betalen, o.a. in winkels, restau rants, tankstations, hotels en vaak zelfs op tolwegen. Ook kunt u er eenvoudig hotelkamers mee reserveren of auto's, zonder dat u bijvoorbeeld borg hoeft te betalen. Het noemen van naam, kaart nummer en vervaldatum is vaak al vol doende. De PostbankCard en Postbank Card Gold zijn in het buitenland aan te bevelen vanwege de zeer gunstige koers bij betalingen. Geld opnemen met de PostbankCard en PostbankCard Gold is eveneens mogelijk, en wel bij zo'n 220.000 banken wereldwijd. Aangezien u hier voor 3% kosten (minimaal f 10,-) in reke ning gebracht wordt, is het raadzaam hier alleen in noodgevallen gebruik van te maken. Bij geldautomaten kost een transactie u ongeacht het bedrag altijd f 10,-. U kunt tot drie weken voor vertrek een Postbank Card/PostbankCard Gold aanvragen. Girobetaalkaarten Met girobetaalkaarten kan in het buiten land op postkantoren geld worden opge nomen. Vanaf 1 januari 1994 kunnen er nog maar 2 girobetaalkaarten per keer verzilverd worden en uitsluitend voor het maximale bedrag (afhankelijk van het land f 300,= tot maximaal f 350,=). Men kan met de girobetaalkaart in het buitenland niet betalen. Het kan dus han diger zijn om in het buitenland de giro maatpas, Travelers Cheques en/of PostbankCard of PostbankCard Gold te gebruiken. Indien men toch girobetaal kaarten in het buitenland wil verzilve ren, bedenk dan dat vertoon van de giro maatpas en een geldig grensdocument (paspoort) hierbij noodzakelijk is. Let er op dat alleen de rekeninghouder giro betaalkaarten kan verzilveren, gemach tigden kunnen dat in het buitenland niet.De meeste Nederlanders zijn er in middels van doordrongen dat de giro betaalkaart een hele dure vorm van beta len en geld opnemen is. Het gebruik er van wordt daarom in binnen- en buiten land teruggedrongen door het veel effi ciëntere en gemakkelijke elektronisch betalen en geld opnemen. Vanaf maart 1994 kan met girobetaalkaarten, net zo als met kascheques, zelfs geen geld meer opgenomen worden bij postkantoren in Nederland. Verlies of diefstal Indien de giromaatpas, PostbankCard/ PostbankCard Gold, Travelers Cheques of girobetaalkaarten in het buitenland verloren of gestolen raken, is het zaak onmiddellijk het verlies telefonisch door te geven aan de Postbank in Leeuwarden: 31.58.958005. Dit nummer is 24 uur per dag bereikbaar. Indien men het giro nummer en het pasnummer (noteer dat uit voorzorg apart) doorgeeft, zorgt de Postbank ervoor dat de schade tot een minimum beperkt blijft. Uiteraard is voor komen altijd beter dan genezen. Houdt daarom uw pasjes, cheques en iden tificatiebewijzen gescheiden en laat ze niet onbeheerd achter in uw auto of in de winkels. Ook dient men bij verlies of diefstal zo snel mogelijk aangifte te doen bij de politie. Informatie Uitvoerige informatie over geldzaken en verzekeringen in het buitenland staat vermeld in de folder "Postbank Reis- pakket". U doet er verstandig aan deze folder voor vertrek uitvoerig te bestude ren. De folder, evenals afzonderlijke fol ders over "Travelers Cheques", "De PostbankCard/PostbankCard Gold" en "Reisverzekering en Doorlopende Vakantieverzekering" zijn verkrijgbaar op het postkantoor of via het gratis num mer: 06-0400. Ook de media houden rei zigers op de hoogte van geldzaken. Via RTL4-Text pagina 515 geeft de Postbank actuele informatie over financiële zaken in het buitenland. Onverzekerd op wintersport, al is het maar voor een dagje skiën of langlaufen in het Sauerland of de Ardennen is ronduit onverant woord. Een klein ongelukje kan immers grote financiële gevolgen hebben. Ook op uw 'grote' wintersportvakantie schuilt het gevaar in een klein hoekje of achter een lastig bobbeltje. Even niet opletten bij de stoeltjeslift of een bochtje missen en u heeft een schadepost. En dekt uw (doorlopende) reisverzekering trouwens wel alle winfersportrisico's? Een goede reisverzekering voorkomt de schade niet, maar verzacht wel de pijn. En zorgt ervoor dat u er niet alleen voor staat en niet voor alle kosten opdraait. Vakantiekaartjes: nu ook voor de wintersportlanden Hoe kan ik het beste in Zwit serland aan geld komen? Hoeveel girobetaalkaarten kan men in Oostenrijk inwis selen? Wat is ongeveer de wisselkoers in Italië? Op deze en andere (geld)vragen ge ven de handige winter- vakantiekaartjes van de Post bank antwoord. Ook staan er nuttige telefoonnummers op vermeld in geval van vermissing van geld en be taalmiddelen. De vakantiekaart Winter '93-'94 is in tegenstelling tot de zomerse vakantiekaartjes op een groter for maat uitgevoerd. Toch past de kaart (met daarin kleinere, uitneembare kaartjes van de populairste winter sport landen) makkelijk bij de reis- bescheiden. De wintersport-vakantie- kaart is gratis verkrijgbaar bij alle postkantoren, die ook buitenlands geld verkopen. De reisverzekeringen van de Postbank zijn opgebouwd uit drie verschillende pakketten, het A-, B- en C-pakket. Deze pakketten verschillen van elkaar in hoogte van de dekking. Elk pakket biedt u een ruime bagagedekking én geeft recht op hulpverlening bij ongevallen, pech of ziekte. Denk erom dat winter- enbergsportrisico's apart afgedekt moe ten worden, dit kan voor een luttel be drag extra per dag. De reisverzekering kan tot op de dag van vertrek zowel schriftelijk als telefonisch worden afge sloten. Doorlopende Vakantie verzekering Als u meerdere malen per jaar met va kantie gaat, dan is een Doorlopende Vakantieverzekering gemakkelijker en vaak goedkoper dan het afsluiten van een 'gewone' reisverzekering. Met de doorlopende verzekering bent u altijd verzekerd, automatisch, zonder dat dit van te voren opgegeven hoeft te wor den. Of u nu vertrekt naar verre exoti sche oorden, een weekje haar Gstaad of nèt over de grens. De poliskosten die nen slechts eenmaal betaald te worden. Met andere woorden: hoe vaker u gaat, des te voordeliger de verzekering wordt. Want u betaalt een vast bedrag in plaats van een premie per dag. Een ander groot voordeel is, dat u geen toeslag betaalt voor een wintersport- of onder watersportvakantie, zoals bij 'gewone' reisverzekeringen. (Mits geen gebruik is gemaakt van de kortingsregeling van 10% bij het afsluiten van de Doorlo pende Vakantieverzekering). De verze kering kan verder op elke gewenste dag van het jaar ingaan en is een heel jaar geldig. Alleen geldt er een maximum van zestig aaneengesloten dagen per reis. De PostbankCard Gold biedt stan daard deze Doorlopende Vakantie verzekering met wintersportdekking. Als u meer wilt weten over deze reis verzekeringen, dan kunt u de folder "Reisverzekering en Doorlopende Vakantieverzekering" aanvragen bij het gratis telefoonnummer 06-0400 of afha len bij het postkantoor. U kunt ook bel len met de afdeling reisverzekeringen van de Postbank:-058-449333 voor een direkt ingaande reisverzekering. Laat uw ski- of andere unntersportplerier niet bederven door onaangename financiële verrassingen regel uw geldzaken vooraf. s

Soester Courant | 1994 | | pagina 33