artióhocK 4L 'Harlekinade' in het Anna Paulownahuis 7CULTUUR WELZIJN I ^°Nr% Benefietconcert cantorijen voor verbouwingsfonds Open Hof 'Shock-Inn' al drie jaar drukke jongerensoos van Artishock PAGINA 26 uitent i het I EEUW IN WOENSDAG 12 JANUARI 1994 SOESTER COURANT Lezing Jan Smalburg Brabantse CdK opende expositie Cursus Art Nouveau/Art Déco in C-drie Ledenvergadering NCVB-Soestdijk Zaterdag 19 februari, Oude Kerk: Woensdag 19 januari in C-drie 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' V olksuniversiteit Soest/Soesterberg v» PAGINA 27 Kinderboerderij de Vrije Teugel 1994 25'aar Kinderboerderij De Vrije Teugel Pergamanocursus in De Vangrail Spreekuur Sociale V erzekeringsbank elke vrijdagmorgen 'N atuurfr agmenten' op expositie in kasteel Groeneveld Mandela-tekenen Film: 'Da Mo Fang' SPULLENHULP Spullenhulp-veiling zondag 23 januari in Artishock Vrijdag 21 januari: The Wizzguys v voetbalseizoen rd in de PTT ■en klassement t jeugdvoetbal, iele kaarten nu /CS). Iedere week issement in De Tele- temational gepubli- sement wordt na af- n opgemaakt. Tege- n speler van het jaar e voetballer die zich heeft naar de regels t. jn Kaart Klassement larde is, dat de totaal- an het einde van het \aald, ten goede komt ding. jsitieve voetbal èn de gestimuleerd worden. Card is overigens de •d-organisatie in Ne- EDERLAND /9<T ui het WK ig' voor Nederland, rdt gespeeld tussen 17 juli '94 (finale).. Poule C: Duitsland Bolivia Spanje Zuid-Korea Poule F: België Marokko NEDERLAND Saoedi-Arabië or een dagje skiën s ronduit onverant- inanciële gevolgen e schuilt het gevaar i. Even niet opletten eft een schadepost, trouwens wel alle roorkomt de schade - dat u er niet alleen maal betaald te worden, orden: hoe vaker u gaat, ;er de verzekering wordt, een vast bedrag in plaats per dag. Een ander groot it u geen toeslag betaalt ntersport- of onder anti e, zoals bij 'gewone' gen. (Mits geen gebruik i de kortingsregeling van fsluiten van de Doorlo- everzekering). De verze- der op elke gewenste dag igaan en is een heel jaar geldt er een maximum neengesloten dagen per inkCard Gold biedt stan- Doorlopende Vakantie iet wintersportdekking, ilt weten over deze reis- i, dan kunt u de folder iring en Doorlopende ïkering" aanvragen bij het inummer 06-0400 of afha- tkantoor. U kunt ook bel- deling reisverzekeringen ank:-058-449333 voor een de reisverzekering. 'genante financiële verrassingen. drie Cultureel Creatief Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Met feestdagen eet men veel. Niet al leen de maag wordt dan overbelast, de lever lijdt des te meer. Want tijdens die dagen is het innemen van drank popu lair. Trouwens het gehele jaar valt er veel te vieren: verjaardagen, recepties, bruiloften of anders wel koninginne dag, diploma-uitreikingen of prijzen in de loterij. Zo staat menig keelgat regel matig fors open voor de spiritualiën. Remco Campert heeft eens een boek geschreven met de prachtige titel: 'Alle dagen feest'. Is er geen feest, dan maak je een feest. En gelijk heeft hij. Als je echter ziet aan wat voor een slemppar tijen zijn personages zich overgeven, denk je: "Hoe houden ze het vol?" Het boek zal misschien niet echt autobio grafisch zijn, veel verzinnen qua drank gebruik hoefde hij zeker niet. Waarom vloeit er zoveel alcohol? Ook in Soest en ondanks het alcoholmati- gingsbeleid van de gemeente. Voor de bezoekers van feestjes geldt volgens mij het volgende: ze vervelen zich of ze zijn verlegen of ze vinden het prettig iets in hun handen te houden of ze zijn sociaal en helpen bijvoorbeeld de jarige van zijn voorraad af. Of alle vier de redenen bij elkaar opgeteld. Dat schrijvers en beeldende kunste naars zuipen is logisch. Ze hebben een beroep of roeping dat zich grotendeels in eenzaamheid afspeelt. Thuis verdrin gen en verdrinken ze dat. Tijdens pu blieke bijeenkomsten ervaren ze dat hun sociale vaardigheden door het le ven in afzondering onderontwikkeld zijn ën hebben ze het geestrijke vocht nodig ter bevordering van hun spraak zaamheid. Acteurs drinken om hun slaafsheid te verbergen. Ze hijsen tegenwoordig steeds meer omdat zè slaafser en slaaf- ser worden. Vroeger was een toneel speler als Co van Dijk een ster. Denk maar niet dat hij van rechts opkwam wanneer de regisseur dat wilde, terwijl links hem zelf het beste leek. Maakte de regisseur problemen, vloog hij eruit en niet Co van Dijk. Aan zijn stemgeluid kon je dat al horen. Zo van spreek mij niet tegen. Er komen bijna geen sterren meer voor. En zeker niet op het toneel: De theater regisseurs zijn de alles bepalende drij vers. Sterretjes zie je soms nog wel op televisie maar die hebben evenzo wei nig in de melk te brokkelen. Daar maakt van de Endemol de dienst uit. Voor hen tien anderen. Ze houden hun mond en zakken dag in dag uit door. Muzikan ten: van dezelfde fles een krat of idem dito. Allemaal aan de drank dus. Vooral bij de scheppende personen in de kunst heeft het mede met frustraties te maken. Het lukt hen bijna nooit om te creëren zoals het in hun hoofd zit. Drank maakt meer kapot als je lief is, is niet van toepassing. Zij willen vergeten en hun grijze massa openstellen voor iets nieuws. Zware beroepen. Wekelijks een column schrijven is even zo niet altijd leuk. Moet er niet aan den ken er één elke dag te moeten schrijven. Waar haal je de inspiratie vandaan? Hoewel, het is niet alleen inspiratie. Het is ook de schuld van de deadline. (Net omgekeerd als die van de minder die hards onder de drinkers: "Hoe laat is het?" "Kwart voor vier." "O, dan moet ik nog een uur en een kwartier wach ten.") Door de deadline en het drukproces is het niet mogelijk om een redelijk direct verslag te doen van een optreden of voorstelling in C-drie. Zo komt, wat ik vandaag geschreven heb, pas over een week in deze krant. Stel dat ik de C-drie kinderkerstfilm 'De drie vrolijke beer tjes', als onderwerp zou nemen - om maar wat te noemen- dan is het mosterd na de maaltijd. Iemand die hem gezien heeft herinnert zich dat niet meer en ie mand die besluit de film te gaan zien, komt bedrogen uit want hij draait niet meer. Vandaar dat ik soms naar een thema loop te zoeken. De lezer kan van het bovenstaande denken: "Hoe komt hij erbij?" Dat is snel verteld: ik pro beerde met het onderwerp alcohol een minder voor de hand liggend, cultureel onderwerp in een ruimer perspectief te plaatsen. Wist u trouwens waarom die drie beer tjes zo vrolijk waren? Ik heb de film niet gezien maar toen het filmverhuurbe drijf de film voor rond de Kerst aan raadde, wist ik genoeg. En wanneer u de strekking van de eerste alinea ont houden hebt, weet u het ook. Pim Jonker Tel. 14780 In het gemeentelijk educatief centrum De Kwekerij aan de Molenstraat wordt I morgenavond een lezing gegeven door Jan Smalburg. Hij komt op uitnodiging van Neon Tetra naar Soest en zal het f hebben over 'het aquarium in het alge meen'. Deze lezing stond eerder vastge steld voor 28 oktober vorig jaar, maar werd toen uitgesteld. Smalburg, die J: NBAT keurmeester is van de Landelij ke Huiskeuring '93, zal de nadruk leg gen op verantwoorde nakweek en wild vang. Stekken en planten kunnen wor den meegenomen. Verder is aquariumvereniging Neon Tetra op zoek naar vrijwilligers die zin en tijd hebben voor het samenstellen van een clubblad. De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mr. F. Houben, heeft zaterdag de expositie "Har lekinade" in Cécile Dreesmanns CitaDelle - het Anna Paulowna huis aan de Burgemeester Grothe- straat - geopend. De tentoonstel ling omvat ca. 25 olieverfschilde rijen, enkele bronzen beelden en ander werk van de kunstenaar Eu- gène Peters. Peters woont tegenwoordig in België, maar werd geboren in Brabant. Hij woonde enige tijd in Luiksgestel, waar Houben burgemeester was, en ze ken nen elkaar nog uit die tijd. Peters' schil derijen worden gekenmerkt door fan tastische, soms bizarre voorstellingen - sprookjes, fantasieën, beelden uit het onderbewustzijn? - die met verfijnde precisie op het doek zijn aangebracht. Zijn stijl kan omschreven worden als "magisch surrealisme". Naast schilde rijen maakt de kunstenaar ook bronzen en figuren van keramiek, miniaturen die soms tot sieraden zijn verwerkt,en diamantgravures op glas, evenals etsen en beschilderde objecten. Volgens Cécile Dreesmann, die de gas ten in het Anna Paulownahuis verwel komde, was de expositie haar vooral Vanaf 18 januari start in Cultureel Cen trum C-drie een cursus van 6 lessen over de kunststroming Art Nou veau/Art Déco. Van 1890 tot ca. 1920 uitte deze stroming zich in de architec tuur, de schilderkunst en de toegepaste kunst. Kenmerkend zijn de golvende orna mentele lijnen, veelal in de vorm van gestileerde planten. De Art Déco mani festeerde zich vooral in de jaren '20 van de twintigste eeuw. In zekere zin is het een voortzetting van de Art Nouveau, maar strakker, soberder en met een dui delijke voorkeur voor geometrische vormen. In de cursus zal worden ingegaan op het werk van architecten als Henry van der Velde en Gaudi, de schilders Klimt, Toorp, Thorn Prikker, de glaskunst van Louis Comfort Tiffany en de toegepas te kunst. Docent: Drs. Leon Daemen. Kosten: f 70,-. Reservering is mogelijk bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, 9.00 - 17.00 uur, tel. 22188. N.B. In tegenstelling tot de vermelding in het programmaboekje start de cursus niet op 11 januari, maar op 18 januari aan het hart gebakken omdat Peters de thema's uit de Commedia dell'Arte in zijn kunst heeft uitgewerkt. Ook in haar eigen werk heeft zij veel gedaan met fi guren als de harlekijn Pierrot, die in de beroemde theaterstukken van het rei zende toneelgezelschap voorkomt. Aanvankelijk had ze de expositie de ti tel "Spiegels van mensen" willen geven, tot iemand haar had gevraagd of ze soms spiegels ging exposeren. Daarom was gekozen voor "Harlekinade". In zijn openingsspeech, waarin hij bur gemeester Hans de Widt als een oude bekende begroette, schetste Houben de ontwikkeling van Eugène Peters, die al vroeg zijn bewondering had gewekt. "Hij houdt ons in zijn werk, net als de Commedia dell'Arte, een spiegel voor, met fotografische detaillering. Wij den ken dat het allemaal fantasie is, omdat we bang zijn om toe te geven dat we door het realisme op onze plaats wor den gezet," aldus Houben, die Peters een zeer veelzijdig kunstenaar noemde. "Brabant is terecht trots op deze zoon." Maskers In de hal van het Anna Paulownahuis zijn tevens een aantal harlekijnmaskers te zien, gedecoreerd door bekende Ne derlanders als Jos Brink, Erica Terp stra, Jan des Bouvrie, Maja Rombouts, Louise Geesink en Cécile Dreesmann en Eugène Peters zelf. Van Maja Rom- V.ln.r. Cécile Dreesmann, mr. F. Houben en kunstenaar Eugène Peters en zijn vrouw. Foto: Goos van der Wilt bouts zijn ook verder enkele werkstuk ken te zien. De maskers zijn ook (bij op bod) te koop; de opbrengst gaat naar een goed doel: het werk van de zgn. "CliniClowns", die in het Amsterdam se Emma-kinderziekenhuis optreden om de jeugdige patiëntjes te vermaken en ze te steunen in hun angst, verdriet en hulpeloosheid. De expositie "Harlekinade" loopt tot 9 februari. De openingstijden van" het Anna Paulownahuis, Burgemeester Grothestraat 51, zijn: dagelijks 11.00-17.00 uur, behalve op maandag. De entree kost f6,- (inclusief catalo gus); kinderen beneden de tien jaar en ouderen boven de 60 betalen vier gul den. Op donderdag 13 januari houdt de NCVB-Soestdijk haar maandelijkse le denvergadering in de wijkzaal van de Emmakerk, Regentesselaan 2. Aan vang 20.00 uur. Ds. E.C. Kim uit De venter komt spreken over "Christen dom en Islam". Belangstellenden zijn van harte welkom. Op zaterdag 19 februari wordt in de Oude Kerk aan de Torenstraat een benefietconcert gehouden, waaraan wordt meegewerkt door de cantorijen van de Oude Kerk en de Open Hof. Ze dragen daarmee een steentje bij aan het fonds voor de verbouwing van het kerkelijk centrum in het Veen. De beide cantorijen worden geleid door hun cantores, resp. Cor de Jong en Tjal- ling Roosjen, met aan het orgel Berend Weistra. Verder werken enkele solisten mee: naast Cor de Jong (orgel en clave- cimbel) en Tjalling Roosjen (clavecim- bel) zijn dat Peter de Wit (viool), Ineke Remeynse (sopraan) en Jean Telder (orgel). Uitgevoerd worden werken van o.m. Bach, Purcell, Mendelssohn, Frober- ger, De Jong en Vogel. De teksten van de te zingen liederen zijn o.a. van Open Hof-predikant Jan Peter Schouten. Het concert begint op 19 februari om 20.15 uur. Programma's (tevens entreebewijs) zijn vanaf a.s. maandag 17 januari a f 12,50 in voorverkoop verkrijgbaar bij: De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 15, tel. 12132; P. Redèl, Gerrit v.d. Veenstraat 16, tel. 22325; F.C. Diks, Acacialaan 3, tel. 15201; en voor zover nog beschikbaar op de dag van de uitvoering in de Oude Kerk, vanaf 19.30 uur. Wie denkt dat sprookjes alleen voor kinderen zijn, komt bij deze voorstelling van Rijn en Trijn voor een grote verrassing te staan. Voor jonge kinderen is er het bekende verhaal van Sneeuwwitje. Oudere kin deren raken geboeid door de manier waarop alle rollen door slechts twee mensen gespeeld worden en door de goocheltrucs van de boze Koningin. Volwassenen raken aangedaan door het afschuwelijk lot dat een jong meisje als Sneeuwwitje treft. Haar moeder overlijdt kort na de ge boorte van Sneeuwwitje, vader is ver strikt in zijn eigen belangrijkheid, op voeding door personeel (de lieve dienstmeid Marie), de stiefmoeder wil haar laten doden door een zachtmoedi ge jager. Uiteindelijk wordt het meisje opgenomen door de aardse dwergen en gered door een moedige Prins. Wie de rol van de Prins zal vervullen blijft tot aan het slot een geheim. Het theaterduo Rijn en Trijn speelt alle rollen zelf, ook die van de Zeven Dwer gen. Het fysiek komisch talent van het duo voegt een extra dimensie toe aan deze voorstelling. Het is een fraai stuk met sterke beelden en hedendaagse hu mor, waarin het publiek op geestige wij ze betrokken wordt. De regie is in han den van Franki Anderson (regisseuse en docente drama/clowning aan de Fooi-Time opleiding in Bristol). 'Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen' is te zien in Cultureel Centrum C-drie op woensdag 19 januari om 14.00 uur. Ge schikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Toe gang: f 5,- (kind) en f 7,50 (volw.). Kaarten reserveren bij C-drie, Willaert straat 49, tel. 22188, ma t/m vr 8.30 - 17.00 uur, en bij VVV Soest, Steen hoffstraat 9a, tel. 12075, ma t/m vr 9.00 - 17.00 uur en zaterdag 9.00 - 12.00 uur. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Lampekappen maken In deze cursus leert u de basistechnie ken voor het vervaardigen van twee lampekappen: een vouwkap van plm. 27 cm. hoogte en een gladde kap van plm. 30 cm. hoogte. De stofjes zijn naar eigen keuze, zodat u kleur en materiaal helemaal kunt afstemmen op uw eigen interieur. Op de eerste les dient u zelf mee te nemen: potlood en lineaal, torn- mesje, leergaatjestang (niet noodzake lijk), hobbylijm, dubbelzijdig plakband, stof naar eigen keuze, katoen of chintz: 35 cm van 180 breed of 70 cm van mini maal 90 cm breed, satijnlint, afgestemd op de stof: 1V2 m. van 1 cm. breed. Aanvang cursus: donderdag 27 januari 9.30-12.00 uur. Docente mevr. W. Grasso-Verbij. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 3. Cursusprijs: f 120,- (materiaalkosten plm. f 45,- via docente). Pech onderweg In februari organiseert de Volksuniver siteit opnieuw de cursus "Pech onder weg", waarin op een duidelijke en een voudige manier wordt uitgelegd hoe het binnenste van een auto functioneert en wat er gedaan moet worden als men on derweg met pech aan de auto te maken krijgt. In deze cursus komen verschil lende technische onderwerp van uw au to en auto's in het algemeen aan de or de: banden/wielen en het wisselen hiervan, verlichting, startproblemen, veiligheid, kleine reparaties en onder houd, APK. U kunt ook eigen onder werpen inbrengen. Aanvang cursus: woensdag 9 februari 19.30-21.30 uur. Docent: dhr. W. Wassink. Cursusadres: Garage Smeeing, Koningsweg 14. Aantal les sen: 3. Cursusprijs: f 50,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel.'22195. Kan toor geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. Aan alle opa's en oma's die in Soest wonen. Vindt u het ook 20 leuk dat er altijd heel veel kinderen op de kinderboerderij komen spelen! Vindt u het ook belangrijk dat uw kleinkinderen dat in de toekomst kunnen blijven doen? Wilt u ons dan alstublieft in ditjubileumjaarfinancieel steunen? Dit kan door overmaking van uw gift op girorekening 4496858 t.n.v. Stichting Kinderboerderij "De Vrije Teugel", Posibus 3139 te Soest. Hartelijk dank namens de kinderen en alle dieren. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 13 januari Van 9.30-11.30 uur: weer tijd voor de volwassenenclub, die mooie dingen maakt. Van 9.30-11.30 uur: groep 6 van De Wegwijzer komt voor het pro ject over vleermuizen. Van 13.15-15.15 uur: groep 5/6 van De Schakel komt voor hetzelfde project. En dan na schooltijd is het tijd voor Ka- rolien, Lizzy en Kevin. Zij zijn jarig en komen met veel vriendjes feestvieren. Vrijdag 14 januari Van 9.30-11.30 uur: groep 1 van De Bron komt voor het waterproject. Van 15.45-17.45 uur: Edith Maria, Denny en Sanne komen met veel vriendjes de verjaardagen vieren en beleven vast veel pret. Ook is dat 's avonds het geval met Maaike, Marijn, Ingela, Leroy en Yvonne. Zij doen met 40 kinderen de kinderveijaardagdisco. Veel activitei ten op muziek, zelf muziek maken en heel actief twee uur bezig zijn. Zaterdag 15 januari Van 9.30-11.30 uur: vogelvereniging "De Vrije Vogels" komt met haar jeugdleden vogelkooitjes maken. Een nieuwe activiteit waar nog meer kinde ren aan mee kunnen doen. Van 13.30-16.00 uur: Juliette, Susanne, Pauline en Dagmar zijn de jarige jetjes en maken veel pretjes. Maandag 17 januari Groep 7 van de Van der Huchtschool komt de hele dag vöor het project over sporen. Eerst les en dan het bos in. Wel ke sporen zijn er in de winter zichtbaar? Van 15.45-17.30 uur: de knutselclub "Het Vliegend Tapijt" gaat verder met haar nieuwste activiteiten. Dinsdag 18 januari De toneelklub start om 15.45 uur en gaat door tot (eind april) de voorstelling helemaal klaar is. Woensdag 19 januari Van 9.30-11.30 uur: de peuter/ouder activiteit zingt en springt weer rond. Ie dereen met hele kleine kinderen kan ie dere woensdagochtend terecht om mee te doen. Kosten: vier gulden per kind/ ouderpaar. Om 14.00 uur geeft de theatergroep van de kinderboerderij haar nieuwste voorstelling voor kinde ren van vier tot en met twaalf jaar. Na de voorstelling en limonade gaan we nog veel activiteiten doen. Ook Jonathan komt vandaag kijken met zijn vriendjes, want hij is jarig. Mededeling In het nieuwe jaar gaat de kinderboer derij veel activiteiten ontplooien. We zijn 25 jaar bezig en dat gaan we vieren. Soest zal dit zeker weten, want we wil len graag voor de Soester kinderen twee nieuwe dingen realiseren: een leslokaal voor de Soester basisscholen waar de lessen worden gegeven over natuurop- voeding en ten tweede willen we graag een groot speelobjekt plaatsen. Voor deze wensen is heel veel, heel veel geld nodig. Onze innige wens is dit jaar f 50.000,- bij elkaar te brengen. Helpt u mee? U kunt uw gift storten op girore kening 4496858 t.n.v. stichting kinder boerderij "De Vrije Teugel", postbus 3139 te Soest. Wij hopen van ganser harte dat veel Soesters ons zullen steu nen bij deze projekten. Het komt de kinderen ten goede en hoe beter wij voor de kinderen zorgen, hoe leuker zij worden als volwassenen. Bij voorbaat hartelijk dank! In buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaal weg starten weer de voor- jaarscursussen "Werken met perka mentpapier" met Pergamanomateria- len. De vervolgcursus is deze week reeds gestart op dinsdagmorgen; daar zouden nog enkele deelnemers bij kun nen. De beginnerscursus gaat op 18 ja nuari van start en omvat 8 lessen van twee uur. Deze wordt gehouden op din- dagavond van 19.30-21.30 uur. Geïnteresseerd? Wacht dan niet te lang; meestal zijn de beschikbare plaat sen (10) snel bezet. Informatie krijgt men bij Piet Vonk, erkend docent Per- gamano in de regio, tel. 21121. Men kan ook een afspraak maken om bij hem thuis een uitgebreid assortiment werkstukken te komen bekijken. De Sociale Verzekeringsbank, district Amersfoort, houdt elke vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur spreekuur in het ge meentehuis. Dat gebeurt op de afdeling sociale zaken. Mensen kunnen er terecht met hun vra gen over kinderbijslag, AOW-pen- sioen, AWW-pensioen voor weduwen, weduwnaars en wezen en gemoedsbe zwaren. Ook voor het invullen van for mulieren van de SVB kan de hulp van de Sociale Verzekeringsbank worden ingeschakeld. Telefonisch is de SVB elke werkdag te bereiken tussen 8.00 en 17.00 uur, tel. 033-769911. Van 15 januari tot 21 maart is in kasteel Groeneveld in Baarn een expositie te zien van Marline Fritzius uit Amster dam. Haar schilderijen - met als onder werp: mossen - zijn van een uitzonder lijke schoonheid. Het gaat om uiterst kleine landschappen, die door de dich ter Adriaan Morriën ook wel omschre ven zijn als "natuurfragmenten". Volgens Morriën kan zich men de land schappen van Marline Fritzius, in te genstelling tot schilderijen die meestal op "ooghoogte" bekeken worden, slechst vanuit een gebogen, knielende of liggende houding voorstellen. Daar uit spreekt een intense en verliefde aan dacht voor het heel kleine in de natuur, waar men meestal gedachteloos over- heenloopt. Aandacht en opmerkzaamheid liggen ten grondslag aan het werk van Marline Fritzius. Ze schildert het landschap in zijn kleinste verschijningsvorm, met een zo grote artistieke perfectie dat het fragmentarische zijn beperking verliest en het kleine zijn visionaire grootheid bewijst, aldus Morriën. Marline Fritzius volgde een opleiding aan de kunstnijverheidsscholen in Den Bosch en Amsterdam en aan de Vrije Academie in Den Haag. Samen met Philo Bregstein maakte ze een televisie filmportret van de Zwitserse schilder Ernst Schaublin, dat ook in Groeneveld te zien zal zijn. Kasteel Groeneveld is maandags geslo ten, op werkdagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Met Mandela-tekenen onder leiding van Jeanne Bruin uit Soest, begint de Soester Kring op 19 januari met een ge varieerd programma, op iedere eerste en derde woensdag van de maand. De bijeenkomsten worden gehouden in De Deel, Kerkstraat 11B, achter de Oude Kerk. Zaal open 9.30 uur. Duur pro gramma van 10.00 tot 11.30 uur. Achtereenvolgens komen verder tot en met 18 mei de onderwerpen 'Politiek alleen voor politici?', een excursie naar het slijpatelier van de Soester Lapida- ristenclub, een ochtend van Vrouwen voor Vrede, een causerie over Ter schelling, Nederlandse Vocale Kunste naars, Testament en Erfrecht, een I.V.N. Natuurwandeling en de Geolo gie van Soest aan de orde. Een volledig programmablad met alle bijzonderhe den kan gratis worden aangevraagd bij Ton Elderenbosch, tel. 17001. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 13 januari: Regisseur Wu Ziniu behoort tot de in middels bekende Vijfde generatie van Chinese filmmakers waartoe ook Chen Kaige en Zhang Yimou worden gere kend. Ziniu studeerde in 1982 samen met Kaige af aan de Filmacademie van Peking. Zoals veel filmers van zijn ge neratie kwam en komt Ziniu regelmatig in conflict met de autoriteiten en de partij lijn. Veel van zijn films, waaron der "Da Mo Fang" zijn in China dan ook verboden. "Da Mo Fang" (De Grote Molen) is een terugblik van de hoofdrolspeler op zijn leven en de roerige gebeurtenissen die hem en zijn geliefde uit elkaar dreven. Middels een reeks van flashbacks die worden opgeroepen door associaties van de oude Qing Guo, zien we hoe de omwentelingen in de jaren vijftig de vrede in het dorp van Qing en zijn vriendin Jiu wreed verstoren. De jonge Qing sluit zich aan bij het Rode Leger. Als hij na een jaar terugkeert blijkt Jui als bijzit te zijn verkocht aan een wrede, invalide districtsgouverneur. Als deze ontdekt dat Qing behalve Rode Gardist ook nog eens de vroegere minnaar van zijn vrouw was, is Qing zijn leven niet meer zeker. De voormalige soldaat voert echter een eenmans-guerilla waarbij een oude papiermolen - eens een liefdesnest - nu een wraakinstru- ment wordt. De tragische geschiedenis die vanwege de onmogelijkheid van de liefde tussen de twee hoofdpersonen de trekken van een melodrama heeft, wordt door de re gisseur op zeer ingetogen wijze verteld. Ondanks zijn 'lidmaatschap' van de Vijfde generatie is zijn stijl anders dan die van collega's als Kaige en Yimou, eerder sober en niets verbloemend. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/654- f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. kringloopcentrum Telefoon 18730 Kringloopcentrum Spullenhulp organi seert op zondag 23 januari een veiling in het Artishockgebouw aan de Steen hoffstraat 46. De opbrengst wordt be steed aan de inrichting van het nieuwe pand - in aanbouw - aan de Schans. Tijdens de veiling worden diverse arti kelen te koop aangeboden, o.a. schilde rijen, beelden en serviesgoed. Ook de vertrouwde wandversiering van Spul lenhulp komt grotendeels onder de ha mer. De zaal van Artishock gaat op zondag middag 23 januari om 14.00 uur open. Dan is er tot 15.00 uur tijd om de voor werpen te bezichtigen en een kopje thee met iets Jekkers te gebruiken. De veiling zelf begint om 15.00 uur en duurt tot ca. 17.00 uur. In de volgende krant volgt meer informatie over deze speciale vei ling. Wie op 23 januari verhinderd is, is na tuurlijk welkom tijdens de gebruikelijke werktijden aan de Parallelweg 7. Openingstijden: dinsdag t/m donderdag 13.00-17.00 uur, zaterdag 10.00-14.00 uur. Spullen brengen: maandag t/m donderdag 09.00-17.00 uur, vrijdag 09.00-13.00 uur. Spullen ophalen: na telefonische afspraak, tel. 18730. Al bijna drie jaar staat in Artis hock elke vrijdagmiddag de koffie klaar en het bier koud voor de scholieren van Soest en omstre ken. In de speciaal voor hen opge richte jongerensoos "Shock-Inn" is het dan ook altijd een drukte van belang. Meteen na binnenkomst valt je de sfeer op van ontspanning en vermaak: men sen praten, darten, schaken, dobbelen, kaarten enz. Ook de muziekkeus valt op: de ene keer jazz of blues, de andere keer house, ska of rock 'n roll. "Een be langrijke doelstelling van Shock-Inn is het bereiken van verschillende soorten jongeren, door kliekvorming en gebrek aan verandering te vermijden," zegt Bas Meijer, de leider van de organisatie. De laatste vrijdag van de maand is er The Wizzguys. (Foto: Erik-Jan Ge- niets.) een zogenaamde Jamm-sessie, een middag waarop iedereen z'n instrument kan meenemen, het eventueel inplugt in de versterkingsapparatuur en speelt dat het een lieve lust is. Kortom: een ge zellige boel, daar in Artishock, en de moeite van een bezoekje waard. Op vrijdag 21 januari is het groot feest in Shock-Inn. De belangrijkste reden is het driejarig jubileum. Dat wordt ge vierd met een optreden van een spette rende Blues-band: The Wizzguys. Deze Gooise formatie staat sinds tijden ga rant voor een dynamische avond en een fantastische sfeer, en met de nieuwe be zetting belooft het een avond te worden vol muziek, zweet, lol en entertainment. Zaal open: 21.00 uur. Entree: f 5,-. Kaartverkoop vanaf 15.00 uur.

Soester Courant | 1994 | | pagina 34