Ontdek de Schotse eilanden Strand en cultuur combineren in Hongarije Korte Hotel Vakanties in trek Toerist kiest weer voor Istrië Op de motor door Britse graafschappen Indiaanse cultuur herleeft in Amerika Beleef de romantiek uit vervlogen tijden WOENSDAG 12 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 2a yiÉÉl Nog relatief weinig Schot landbezoekers besluiten tijdens hun vakantie door te reizen naar de Schotse eilanden. Terwijl dat toch een bijzonder stukje wereld is. De natuur stelt de bezoe ker keer op keer voor ver rassingen en de stilte lijkt er eeuwig te duren. Kortom, een paradijs voor natuur liefhebbers en rustzoekers. Schotland telt honderden eilan den, waaronder de Hebriden en de meest noordelijk gelegen Shetland Islands. Zekerde moei te waard is een bezoek aan Skye, dat vrij noordelijk voor de Schotse westkust en ten zuid oosten van het eiland Lewis ligt. Het staat garant voor een onver getelijke ervaring. Een dagblad journalist vatte zijn bezoek aan Skye kort en bondig samen als: "mooier is de wereld nergens." De tocht van Huil naar Kyle of Lochal.sh, waar de boot van Ca- ledonian MacBryne naar Skye vertrekt, is dankzij de mooie route door de 'Trossachs' een belevenis op zich. In dit gebied, ook wel 'Schotland in het klein' genoemd, zijn alle typisch Schot se landschapselementen in een notedop verenigd: 'Jowlands' en 'highlands'. Skye Eenmaal aangekomen op Skye kan een 'natuur-safari' worden -*v. gemaakt, de beste manier om de omgeving te verkennen. "Je voelt je dan net een ontdek kingsreiziger", vertelt een en thousiaste bezoeker. Gewapend met kaplaarzen wordt het land schap bedwongen. Groene en soppige kwelders worden afge wisseld door paarse, met heide begroeide bergen. Overal lopen schapen, maar ook de kans om otters, zeehonden en zelfs dol fijnen te zien is groot. Kastelen en whisky Terug in de 'bewoondé wereld' kan een bezoek worden ge bracht aan verschillende vis sersdorpjes of de 'hoofdstad' Portree. Bezienswaardig is ver der het Clan Donald Visitors Centre. Hier staat een eeuwen oude kasteelruïne met prachtige tuinen. Een klein museum ver telt de geschiedenis van de Clan. Een whisky-distilleerde rij ontbreekt natuurlijk niet op het eiland. De whisky afkom stig van Skye staat bekend als 'Talisker'. Vanuit Skye kan een excursie worden gemaakt naar het ooste lijk gelegen eilandje Raasey. Hier kan de sportieveling te recht voor tal van activiteiten, zoals abseilen, kanoën, zeilen, bergbeklimmen en boogschie ten. Bereikbaarheid De Schotse eilanden zijn met eigen vervoer goed bereikbaar. North Sea Ferries onderhoudt dagelijks veerdiensten tussen Europoort en Huil in Midden- Engeland. U arriveert 's och tends in Huil en bent later in de middag aan de Schotse west kust. Onder de naam 'Island Rover' biedt North Sea Ferries, samen met Caledonian Mac Bryne een aantrekkelijk meer daags arrangement aan naar de Schotse eilanden. Bij de reis- som zit onder meer de comfor tabele overtocht (inclusief ont bijt en diner aan boord) met North Sea Ferries inbegrepen. Vraag ernaar bij het ANVR- Reisbureau. Eén van de populairste Oosteuropese vakantie bestemmingen is Hongarije. De uitgestrekte poesta's, zigeunermuziek en Czarda- restaurants waar Hongaarse goulash wordt geserveerd, spreken het meest tot de verbeelding. Maar Hongarije heeft de toerist veel meer te bieden. Het reizenaanbod naar dit vakantieland neemt dan ook jaarlijks toe. De bekendste Hongaarse va kantiebestemming is wel het Ba- latonmeer, een overblijfsel van een oude binnenzee. Het ligt in een prachtig natuurlijk land schap tussen het Baranya-ge- bergte en het Bakonywoud. Met een lengte van 75 km en een ge middelde breedte van 8 km is het één van de grootste meren van Europa. Dankzij de aangena me watertemperatuur (25°C) in de zomermaanden leent het Bala- tonmeer zich uitstekend voor alle vormen van watersport. Een ide ale bestemming voor een strand- vakantie. Tihany Tihany is een klein schiereiland en staat bekend als het mooiste plekje aan het Balatonmeer. De geiserkegels en warmwaterbron nen herinneren nog aan de tijd dat dit vulkanisch gebied was. In het dorpje Tihany staat vlak bij de binnenhaven de mooie adbijkerk. Aan het einde van het dorp begint de binnenzee, die 25 meter boven het niveau van het Balatonmeer ligt. De verschillende vissoorten in de ze zee groeien enorm. De kar pers, snoeken of palingen die er gevangen worden, kunnen wel enkele kilo's wegen. De Csucs- berg biedt een mooi uitzicht over het eiland en het meer. Budapest Vanaf Tihany is het slechts 135 km naar de Hongaarse hoofd stad, Budapest. Deze schitteren de stad met tal van culturele be zienswaardigheden wordt door de rivier de Donau in twee delen gesplitst. Het historische stads deel Buda op de linkeroever én het moderne Pest op de rechter oever worden door zeven brug gen met elkaar verbonden. Het meest in het oog springend is wel het Parlementsgebouw aan de Donau. De linkeroever is een heuvelachtig gebied vanwaar de bezoeker uitkijkt over Pest. In Buda ligt op één van de heuvels het Koninklijke Paleis. Het op vallende is dat het nooit als resi dentie van een vorst heeft gefun geerd. Alleen keizerin Elisa- beth, beter bekend als Sissi, heeft er enige tijd gewoond. Te genwoordig herbergt het Paleis drie musea, waaronder het Hon gaars Volkenkundig Museum. Andere bezienswaardigheden in Budapest zijn het Operagebouw, een verkleinde kopie van de Opera in Wenen, en het Frans Liszt-museum. De Romeinse op- Iedereen heeft wel eens zin er een paar dagen op uit te trekken. Naast de 'lange' vakantie wordt de laatste jaren steeds vaker een tweede of derde korte vakantie onder nomen. Vaak in Nederland of in één van de buurlanden België, Luxemburg of Duitsland. Het aanbod van weekend- of midweekarrangementen neemt dan ook jaarlijks toe. Na een inzinking vorig jaar, staat Kroatië en dan met name het schiereiland Istrië weer in de belangstelling van de toerist. Het aantal vakantiegangers dat Istrië als bestemming kiest, vertoont een stijgende lijn. Het belangrijkste Istrische toeristencentrum Porec is een prima uitgangspunt om het veelzijdige schiereiland te ontdekken. De westkust van Istrië wordt gekenmerkt door lage bergen en heuvels, begroeid met uitge strekte dennenbossen, afgewis seld met olijfgaarden. De kust lijn is grillig en wordt her en der onderbroken door inham men en baaien, opgesierd door indrukwekkende rotsformaties en honderden kleine zand- en grindstranden. Het prachtige uitzicht op de zee wordt geens zins belemmerd door de talrijke eilandjes voor de kust. Kunstschatten Centraal op het schiereiland ligt het oude stadje Porec. De ge schiedenis van deze inmiddels belangrijkste toeristische be stemming gaat duizenden jaren terug. De overblijfselen hiervan zijn te bewonderen in de Basili- ka Eufrasiana, een vroeg-chris- telijke kerk uit de 6e eeuw met gouden mozaïken. Of in het La- pidarium ten noordwesten van de haven bij het vroegere Ro meinse Forum. Een verzame ling brokstukken van Romeinse tempels, stenen met inscripties en sarcofagen. Vertier Als toeristencentrum biedt Porec ook volop vertier. Er zijn moder ne nachtclubs en dancings, com fortabele hotels en veel gezellige restaurants, cafés en winkeltjes. Daarnaast is er een ruime keuze aan sportmogelijkheden. Tennis sen, volleyen, minigolfen, zei len, waterskiën en paardrijden, het kan er allemaal. In de twee baaien van de stad, Plava Lagu- na en Zelana Laguna is altijd wel wat te beleven. Excursies Dankzij de centrale ligging biedt Porec goede mogelijkhe den voor het maken van excur sies. Bijvoorbeeld naar Lipica met de wereldberoemde Lipiza- ner-stoeterijen of naar de be faamde druipsteengrotten in Postonja. De oversteek naar Venetië is per bus of draagvleu gelboot eenvoudig gemaakt. Bereikbaarheid Porec is net als de rest van Istrië gemakkelijk te bereiken. Kro- atië-specialist Phoenix Vakan ties biedt bus- en vliegvakan ties aan. Maar het mooie schier eiland is ook goed met eigen vervoer te bereiken. Nederland blijft een veelzijdig vakantieland. Zowel voor een paar dagen weg als voor de lange vakantie kiest een groeiend aantal Nederlanders voor een verblijf in eigen land. Reisorganisatoren spelen hierop in en richten zich meer en meer op specifieke doelgroepen met hun wensen en voorkeuren. Bijvoorbeeld op de wandelaar die een bed zoekt in een trekkershut óf een ieder die kiest voor een romantisch weekendje weg. Te gast in de mooiste kastelen en landhuizen in Nederland is een droom van velen die wer kelijkheid kan worden. Ieder een kan de ambiance in deze sfeervolle accommodaties, ge legen in prachtige natuurlijke landschappen gaan proeven. De gasten overnachten in comfor tabele hotelkamers en dineren in de bijbehorende restaurants. Sfeer, comfort en een perfecte service vormen de basisingre diënten voor een uniek verblijf in één van de kastelen en land huizen, die onder meer zijn aan gesloten bij de Vereniging Cha- teaux et Résidences Gastronomi- ques. Bijvoorbeeld in Chateau Holtmühle in Tegelen, Kasteel Elsloo in Elsoo, Havezathe de Havixhorst in De Wijk of Land goed de Klinze in Oudkerk. Eén voor één ideale lokaties voor een romantische huwelijksreis of een culinair-verwenweekend. Bovendien zijn de prijzen lang niet zo hoog als menigeen denkt. Al voor iets meer dan honderd gulden wordt een twee daags luxueus en volledig ver zorgd verblijf aangeboden. Auberges en hostellerieën Een belevenis voor de culinaire reiziger zijn auberges en hostel lerieën. die vaak in een landelij ke omgeving of kleinere plaat sen liggen. Meestal zijn ze al oud, sommige bestaan zelfs al eeuwen, en de oorspronkelijk rustieke sfeer is er in veel ge vallen bewaard gebleven. De auberges en hostellerieën zijn in de eerste plaats restaurant, een groot aantal is bekroond met één of meer Michelinsterren. Maar er kan ook comfortabel worden overnacht. Onder meer in Auberge de Kievit in Wasse naar. De Swaen in Oisterwijk. Herberg onder de Linden in Aduard of Kaatje-bij-de-Sluis in Blokzijl. Een aparte beleve nis is ook een bezoek aan de Gouden Leeuw, de kleinste her berg van Nederland in het Gel derse Bronkhorst. Met 150 in woners het kleinste stadje van Nederland. li- Arrangementen Zowel voor romantische landhui zen en kastelen, als voor auberges en hostellerieën is een aantal ar rangementen samengesteld. Ze staan in de brochure 'Trans Am biance 1994' van Trans Vakan tiereizen, verkrijgbaar bij de ANVR-Reisbureaus. Uitgangspunt voor de hotelar rangementen is: niets moet, alles kan. Heerlijk ontspannen, genie ten van natuurschoon, fietsen of wandelen door de bossen, uit waaien langs het strand, uitgc- lijk golfen in het gastvrije Lim burg of één van de buurlanden. Een andere manier om tot rust te komen bieden de diverse beauty-arrangementen in bin nen- en buitenland, die geheel in het teken staan van schoon heid en ontspannen. Moord Sinds kort worden in Nederland en België 'moordweekenden' georganiseerd. De gast komt te- breid dineren of gewoon luieren en verwend worden. Allemaal ingrediënten voor een korte ho telvakantie, waarbij de gast ener zijds geheel zijn eigen gang gaat en anderzijds lekker vefwend wordt. Vooral dat laatste staat bij elke hotelier hoog in het vaandel. De gast geniet uitstekende di ners, overnacht in comfortabele en luxe hotelkamers en wordt overal even gastvrij onthaald. Actief De vraag naar actieve vakanties stijgt nog steeds. Ook voor een kort verblijf zijn er volop actie ve mogelijkheden. Variërend van fietsen op Ameland tot kanoën op de Eemslander Mare of heer- recht in een levend detective verhaal en speelt zelf voor Agatha Christie of Hercule Poi- rot. Het doel is de dader, die zich tussen de gasten bevindt, te ontmaskeren. Arrangementen Meer dan honderd aantrekke lijk hotelarrangementen wor den al vanaf zeventig gulden aangeboden in de gids 'Korte Hotel Vakanties' van Best Western Hotels Benelux. De brochure biedt een ruime keuze uit arrangementen in Neder land, België, Luxemburg en Duitsland en is verkrijgbaar bij de ANVR-Reisbureaus en VVV Boekingskantoren. gravingen aan de rand van de stad en de oude dierentuin zijn ook zeker een bezoek waard. Auto Hongarije is met eigen vervoer goed bèreikbaar. Van Ginkel Vakanties biedt georganiseerde autovakanties aan naar Tihany met verblijf in een comfortabel vakantiepark. De reizen staan in de gids Autovakanties. Infor meer ernaar bij het ANVR- Reisbureau. Als er één land is dat zich leent om per motor verkend te worden, dan is het wel Engeland. Met name het zuidoosten waar de graaf schappen Kent en Sussex liggen, biedt volop mogelijk heden voor schitterende tochten. Onderweg wisselen uitgestrekte weideland schappen, bezaaid met prachtige kastelen en landhuizen en typisch Engelse plaatsjes elkaar af. De tocht start in Sheerness waar de ferry vanuit Vlissingen aanlegt. Na een comfortabele overtocht wordt de motor be stegen en voert de weg naar Ro- chester. Deze havenstad aan de monding van de Medway is vooral bekend om het Charles Dickens Centre. Via Westmal- ling en Tonbridge wordt Royal Tunbridge Wells bereikt. Een ouderwets kuuroord met mooie Victoriaanse arcaden. De Lam- berhurst Vinyard ten zuidoos ten van de stad is zeker een be zoek waard. De witte en rosé wijnen die hier worden gepro duceerd kunnen natuurlijk wor den geproefd. A room with a view De volgende plaats, Penshurst vormde het decor voor de met oscar bekroonde film 'A room with a view'. Hier kunnen prachtige tuinen in Tudorstijl worden bewonderd. Net even ten westen van Penshurst leiden stille weggetjes naar Chidding- stone waar de Inn en huizen uit de 16e en 17e eeuw stammen. Turner Een stop in Petworth is zeker de moeite waard. In dit oude stad je aan de noordelijke flanken van de Downs ligt het 17e- eeuwse landhuis Petworth Hou se. Hier is een collectie schilde ren te bezichtigen van de be roemde Engelse landschaps schilder Turner, die regelmatig te gast op het landgoed was. Langs de zuidelijke kustroute liggen interessante plaatsen als Chichester, Slindon, Steyning, Lewes, Wilmington en Herst- monceux. Kort daarna dient Battle zich aan. Dit historische stadje dankt zijn naam aan de slag bij Hastings in 1066 tussen de Angelsaksen en Norman- diërs. Niet ver van Battle ligt Bodiam met het Bodiam Cast- Ie. De buitenmuren van dit om- grachte, 14e-eeuwse kasteel staan nog overeind. Vanaf de toren geniet de bezoeker een prachtig uitzicht. Motoren Auto's en motorfietsen uit de periode 1913 tot 1935 zijn te bezichtigen in het C.M. Booth Collection of Historie Vehi- cles-museum in Rolvenden. Er staat onder meer een Humber Tri-car uit 1904 en een Morris uit 1929, evenals de eerste mo toren en zijspannen. Eén van de laatste plaatsen voor Sheerness is Chilham met prachtige vak werkhuizen in Tudor stijl. Motor-Tips De bekende ferry-maatschappij Olau heeft een aantal motor tochten gebundeld in de bro chure 'Motor-Tips'. Bij de reis- som zitten inbegrepen: de retour overtocht Vlissingen-Sheerness, het vervoer van de motorfiets en, al naar gelang het arrange ment, één of meer hotelover nachtingen. De cultuur van Amerika is verstrengeld met die van de Indianen. Eeuwenlang voordat de eerste Europeaan er voet aan wal zette, was Amerika het grondgebied van honderden Indianen stammen. Elk met hun eigen gewoonten, gebruiken, taal, dansen en kleuren. De indrukwekkende Indiaanse cultuur kan nog steeds worden beleefd in het zuidwesten van Amerika. Een culturele ontdekkings tocht door de Indianenstaten Colorado, New Mexico, Arizona en Utah biedt de kans om in de voetsporen te treden van Winnetou en 'Dances with Wolves'. De beste gelegenheid om ken nis te maken met 'Native Ame rica' en natuurlijk de schitte rende natuur in het zuidwesten van het land. is een rondreis langs verschillende Indianen reservaten. De tocht start in Denver en voert langs steden als Taos, Santa Fe, Albuquer- que, Cortez, Glenwood en Vail. Reservaten Op de route ligt onder meer het Navajo Indianenreservaat en een aantal bekende pueblos, zo als Taos Pueblo en Santa Clare Pueblo. Stambewoners verzor gen hier zelf de rondleidingen. De bezoeker wordt ingeleid in de roerige Indiaanse geschiede nis en de dagelijkse gebruiken die nog steeds in ere worden ge houden. Tevens bestaat de mo gelijkheid traditionele feesten en rituelen, bij te wonen. Het hoog tepunt van de Indiaanse feestda gen is 12 augustus, wanneer in Gallup/Arizona de Inter-Tribal Indian Ceremonial plaatsvindt. Duizenden Indianen komen dan bij elkaar voor rodeo's, ceremo nieën en natuurlijk een optreden van de spectaculaire Indian Ce remonial Dancers. Nationale Parken Niet ver van Gallup ligt temid den van de rode canyons van Canyon de Chelly de Hubbel Trading Post, het laatste nog overgebleven Indiaanse han delscentrum. Vandaaruit gaat de tocht via het Hopi Indianen reservaat naar de legendarische Grand Canyon. Dit is slechts één van de bijzondere Ameri kaanse natuurgebieden die tij dens de reis worden bezocht. Ook Monument Valley staat op het programma, dat met z'n be roemde 'left and right handshoe' nog steeds het decor is voor veel cowboy- en Indianenfilms. Andere parken die worden be zocht zijn Arches National Park, dat zijn naam dankt aan de opvallende rotsbogen, Mesa Verde National Park met over blijfselen van rots- en grotwo ningen van de Anasazi India nen en de zandsteenformaties van Canyonlands. De '4 cor ners' is de plek waar de staten Utah, Arizona, Colorado en New Mexico samenkomen. Dit punt biedt een schitterend uit zicht over de Rocky Mountains. Op weg van Taos naar Santa Fe liggen de Puye Indian Cliff Dwelhngs. In het El Morro Na tional Monument kunnen nog incripties van de Spaanse vero veraars worden bewonderd. Busrondreis Deze unieke zestiendaagse bus- rondreis wordt onder de naam The Indian Lands and Heritage of Native America' georgani seerd door Holland Overseas Travel (HOT). Informeer ernaar bii het ANVR-Reisburo.

Soester Courant | 1994 | | pagina 35