;arije~ tor »pen Naar de pen gegrepen d PCOB neemt afscheid van secretaris op Nieuwjaarsbijeenkomst Reacties uit de enquête PAGINA 28 WOENSDAG 12 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 29 Reacties van Lezers 5e JAARGANG NR. 1 GESPROKEN BOEKEN Heeft u moeite met de kleine lettertjes of zijn de boeken te zwaar voor u? De Bibliotheek Soest heeft een kollektie van enige honderden gesproken boeken op cassette. KjCF Secretariaat/PCOB Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant SWOS wijst op veiligheid in trappenhuizen Na de schok van de ouderdom kan een heerlijk leven beginnen Landelijke Informatie Telefoon Ouderen Assertiviteitscursus voor ouderen LEESLINEAAL Heeft u moeite met de kleine lettertjes? De Bibliotheek Soest verkoopt leeslinialen, die de tekst voor u VERGROTEN. Prijzen: f 13,75 en f41,50 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 'oïize gemeenteraad kent weinig toppers en vee! tokt ersi BOEKEN- AAN-HUIS Kunt u niet (meer) naar de Bibliotheek komen? Dan komt de Biblio theek naar u! FMfPy EK Iedere veertien dagen krijgt u de boeken thuis bezorgd als u zelf niet kunt komen. Aktiviteiten PCOB Soest GROTE LETTERBOEKEN Heeft u moeite met de kleine lettertjes? De Bibliotheek Soest heeft een uitgebreide kollektie boeken die in een extra GROTE en ZWARTE letter zijn gedrukt. Ouderetibus Aktiviteiten ANBO Soest Aktiviteiten KBO Soest Slachtofferhulp: Ook voor u! liedt georganiseerde es aan naar Tihany in een comfortabel k. De reizen staan autovakanties. Infor- tr bij het ANVR- noordelijke flanken Dwns ligt het 17e- dhuis Petworth Hou- :en collectie schilde- chtigen van de be- ngelse landschaps- rner, die regelmatig et landgoed was. zuidelijke kustroute essante plaatsen als Slindon, Steyning, Imington en Herst- Kort daarna dient aan. Dit historische d zijn naam aan de >tings in 1066 tussen aksen en Norman- ver van Battle ligt ït het Bodiam Cast- ïnmuren van dit om- 4e-eeuwse kasteel overeind. Vanaf de rf de bezoeker een zicht. motorfietsen uit de 13 tot 1935 zijn te i in het C.M. Booth of Historie Vehi- m in Rol venden. Er meer een Humber 1904 en een Morris venals de eerste mo spannen. Eén van de tsen voor Sheerness met prachtige vak- i in Tudor stijl. 3 ferry-maatschappij een aantal motor- bundeld in de bro er-Tips'. Bij de reis- n begrepen: de retour- lissingen-Sheemess, van de motorfiets gelang het arrange- of meer hotelover- >y- en Indianenfilms. 'ken die worden be- Arches National ;ijn naam dankt aan ide rotsbogen, Mesa onal Park met over- an rots- en grotwo- i de Anasazi India- zandsteenformaties nlands. De '4 cor- plek waar de staten '°na, Colorado en 'O samenkomen. Dit een schitterend uit- 'e Rocky Mountains. iTaos naar Santa Fe Puye Indian Cliff In het El Morro Na- 'ument kunnen nog an de Spaanse vero- *den bewonderd. is e zestiendaagse bus- Drdt onder de naam Lands and Heritage America' georgani- Holland Overseas T). Informeer ernaar ^R-Reisburo. i De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 2 februari 1994. Kopij graag vóór maandag 24 januari inleveren bij de redac tie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA Op dinsdag 4 januari hield de PCOB voor het eerst een Nieuw jaarsbijeenkomst. Na het ope ningswoord door voorzitter M. Friele werd de scheidende secreta ris, de heer W. Schuitemaker toe gesproken door vice-voorzitter T. Duhen, die memoreerde, hoe het zo"n 8 a 9 jaar geleden is begon nen. Dhr. Schuitemaker was in 1985 be trokken bij de oprichting van de af deling Soest, samen met de heren K. Buwalda (initiatiefnemer), G. Stam Sr. en J. Westdijk. De heren Buwal da en Westdijk waren bij dit af scheid aanwezig. De afdeling ging destijds van start met zo'n 30 leden. In de afgelopen 8 jaar heeft dhr. Schuitemaker het se cretariaat gerund, alsmede vele ja ren het mededelingenblad en het le denbestand verzorgd. Ook was hij als adviseur betrokken bij het Ge west N.O. Utrecht en bezocht hij di verse landelijke vergaderingen. In de zittingsperiode heeft hij ook de groei van de afdeling meege maakt en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van de bestuur staken, zoals vertegenwoordiging in de Commissie Ouderenbeleid, het Cosbo en de SWOS. Volgens Du- hen had hij zich in de afgelopen ja ren voor 100% ingezet voor de PCOB, om die te maken tot wat het nu is: een afdeling die meetelt en, nog steeds groeit. Hij geeft de fakkel nu over aan mevr. J. van der Bijl-de Jong, die zich bereid verklaart heeft het secretariaat te verzorgen. Duhen bedankte Schuitemaker voor zijn inzet en zijn kennis van za ken en overhandigde hem een at tentie waarna mevrouw Van der Bijl bloemen aanbood. Vervolgens werd Schuitemaker toegesproken door secretaris Boor van het gewest N.O.-Utrecht. Hij complimenteerde de afdeling Soest met het feit dat er geen vakatures zijn in het bestuur en ook de vrijko mende plaats van secretaris al weer is ingevuld. Dat gaat helaas niet overal even gemakkelijk. Alhoewel het altijd jammer is als een goede bestuurder weg gaat, kan men an derzijds ook dankbaar zijn dat men zovele jaren profijt heeft gehad van een secretaris met een veelzijdige kennis van het werk van de Oude renbond. In zijn dankwoord blikte dhr. Schui temaker nog even terug op het be gin en de groei van de afdeling en de doelstelling van de PCOB, nl. be zinning vanuit het Evangelie op een volwaardige plaats van de ouderen in de samenleving. Tevens dient de PCOB voor de leden vanuit de ei gen identiteit een herkenbare plaats en klimaat te scheppen. Hij memoreerde ook het vele werk, dat door vrijwilligers wordt gedaan, als bezorgen maandblad Echoklan ken, aktiviteiten-commissie, redak- tie-commissie en bezoekgroep. Hierna bedankte hij de sprekers voor de waardering van zijn inzet, de attentie en de bloemen. Na deze V.l.n.r. mevrouw V.d. Bijl, de heer Schuitemaker en de heer Duhen. ceremonie was het tijd voor de con sumpties en om wat bij te praten. Hiervan werd door de aanwezigen ruimschoots gebruik gemaakt. De drie oprichters van de PCOB- Soest; v.l.n.r. de heren Schuitemaker, Buwalda en Westdijk. Soest: Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Overhees (C-drie): Willaertstraat 49, tel. 12468 Soesterberg: Dorpsplein 17b, tel. 03463-52017 s*7£ Met ingang van 4 januari 1994 is het secretariaat van de PCOB als volgt: mevr. J. van der Bijl, Buntweg 13, 3768 AV Soest, tel. 10845. In 1993 werd via een enquête on der meer uw mening gevraagd over de inhoud van de Seniorenpa gina. Er kwamen 79 reacties bin nen; niet al te veel maar wel met een duidelijke mening. In decem ber gaven wij er een eerste over zicht van. Hier volgen nog wat reacties; - Is er geen nieuws van en over ou deren, die wat bijzonders (nog) kunnen met hun tijd, ervaring, hob by etc.ter stimulering van anderen, althans om het imago van ouderen een ander aanzien te geven? - meer interviews met ouderen over hun mening, bijv. seniorenhuisves ting of ander soort zaken of proble men van of over ouderen; - veel informatie geven, wat heel goed is, maar vooral "vinger op de zere plekken leggen"; - wat ik mis is activiteiten en voor lichting op het gebied van de MBVO, zoals gymnastiek, zwem men, yoga, volksdansen, bowls en het maken van propaganda hier voor; - steeds minder plaatsen in de na tuur en in de winkelcentra zijn be reikbaar en begaanbaar voor men sen, die door hun handicap aange wezen zijn op de auto. B.v. het cen trum van Amersfoort, veel terrei nen op de Veluwe door te lange loopafstanden; - zou in Soest geen ontmoetings middag voor oudere alleenstaanden kunnen worden georganiseerd? Als alleenstaande ga je moeilijk uit, vooral 's avonds. Door zo'n middag maak je kontakten. In een brief aan verschillende in stanties heeft de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) de aan dacht gevestigd op de veiligheid in trappenhuizen. De SWOS zou graag willen, dat met name de eerste en de laatste treden van de trappen duidelijk zichtbaar worden gemaakt. Het verzorgings huis Molenschot heeft reeds een dergelijke maatregel getroffen door deze treden wit te schilderen. De SWOS heeft diverse woningei genaren en huurdersverenigingen verzocht te onderzoeken of ze het zelfde kunnen doen. Onder meerd e woningstichting Soest, woning bouwvereniging St. Joseph, de di rectie SBBS en de huurdersvereni ging van de KLM-flats kregen een brief van de SWOS. Pas rond hun pensionering krijgen de mannen een koekje van eigen deeg. Zoals ze voorheen vrouwen boven een zekere leeftijd rigou reus afschreven, worden zij nu zelf opeens met meewaardigheid be keken. Door de regelrechte vijan digheid of het op zijn minst even kwetsende negeren waarmee ze op hun werk te maken krijgen, laten ze zich vaak, tegen hun zin, met pensioen sturen. En dan beginnen de problemen, want veel mannen ontlenen hun identiteit vrijwel volledig aan hun werk. Valt dat weg, dan gaapt er opeens een akelig zwart gat. Zelfmoord onder oudere mannen komt tien keer zo vaak voor als on der oudere vrouwen, vooral kort na hun pensionering. Terwijl dat na tuurlijk eigenlijk allemaal onzin en ijdelheid is. Want een mens is meer dan zijn baan en je pensionering kun je ook zien als een bevrijding uit de constante druk van de seksuele, sociale, financiële en professionele concurrentiestrijd die je leven be heerst. Maar veel mannen die dat uiteinde lijk inzagen, zeiden dat ze daar niet uit zichzelf op waren gekomen. Al lemaal hadden ze een duwtje nodig gehad, zoals ontslag of een hartin- fact. Wat daarna gebeurt is verge lijkbaar met wat vrouwen daarover zeggen: een gevoel van bevrijding, alsof ze eindelijk zichzelf kunnen zijn. Met name hun aardiger, zach tere kanten krijgen een kans. Het probleem waar zowel vrouwen als mannen tegen moeten opboksen is het vooroordeel dat je boven je 65ste levensjaar opeens een seniel, hulpbehoevend oudje bent. Je krijgt een slachtofferstatus opgedrongen die feitelijk gezien nergens op slaat. Iedereen heeft het opeens over de mentie en de ziekte van Alzheimer, terwijl maar vijf procent van de ou deren daaraan lijdt. Mensen gaan niet met pensioen vanwege hun vermeende aftake ling; ze takelen juist af omdat ze ver plicht worden met pensioen te gaan. Niet dat het zo erg is uit een jaren lange tredmolen te stappen. Het probleem is meer dat weinig zinvol le bezigheid wordt aangeboden. De mensen die wel een leuk, nieuw le ven zijn begonnen, hebben dat vrij wel allemaal op eigen kracht uit de grond moeten stampen. En dat valt niet mee in een cultuur die wordt gedomineerd door .de verheerlij king van de jeugd, een cultuur waar je zelf jaren aan hebt meegedaan. Ooit riep je "zeur niet zo, opa" en opeens roepen ze dat tegen jou. Veel mensen hebben de neiging toe te geven aan dat beeld van ouder dom als ziekte. Ze gaan lijden aan een vorm van zelfhaat en laten zich vrijwillig verbannen naar een ver zorgingstehuis. Niet omdat ze dat zo nodig zouden hebben, maar om zo te voorkomen dat ze hun kinderen tot last zullen worden. Maar juist in een verzorgingshuis gaat het snel van kwaad tot erger. Je lot en vooral je dagelijkse situatie, in eigen handen hebben is crusiaal blijkt uit een enorme hoeveelheid onderzoek. Hoe hulpbehoevender je wordt, hoe meer je uit handen wordt genomen, hoe sneller je debi- liseert. Wie op zijn 72ste uitstekend func tionerend in een verzorgingshuis te rechtkomt - of doelloos thuis uit het raam gaat zitten staren - is ruwweg samengevat na een jaar al 85 en nog een jaar verder 91 en half dood. Het is zekqr zo belangrijk dat je iets omhanden hebt, waar ook je geest levendig in blijft. P. de Roos Via een speciale telefoonlijn, num mer 06-8 212183, kunnen ouderen over een aantal onderwerpen vra gen stellen of meldingen doorgeven over voor hen belangrijke zaken. Het is een gezamenlijk project van de ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB. Het project gaat onder de naam LITO, dat staat voor: Lan delijke Informatie Telefoon Oude ren. Er is ook een sticker ontworpen waarop het telefoonnummer voor komt en dat verspreid zal worden via de bondsorganen. LANOiUjKE INfORMAM tlUrOON OUDEffiN 06-8 21 21 83 Het is ook voor ouderen belangrijk praktische vaardigheden te leren, die helpen goed met zichzelf en met anderen om te gaan. De cursus "Be wust opkomen voor jezelf en ande ren" is bedoeld voor diegene die zich afvraagt: "Wie ben ik", "wat wil ik?", "wat kan ik", "hoe bereik ik het?". Uitgangspunt van de cur sus is: wederzijds respect. Men leert o.a. vaststellen van persoonlijke doelen, waarden, behoeften, wen sen, open en eerlijk te zijn zonder te kwetsen, nee zeggen, opkomen voor eigen behoeften, problemen voorkomen/oplossen. De docente van deze assertiviteits cursus is mevr. E. Langeveld-Ben- ninga. De cursus (10 lessen) start op donderdag 3 februari van 20.00-22.30 uur. Voor inlichtingen en inschrijving kunt u terecht bij de Volksuniversiteit Soest/Soester berg, Steenhoffstraat 9a, te. 22195. Openingstijden kantoor: maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 Soest: Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Overhees (C-drie): Willaertstraat 49, tel. 12468 Soesterberg: Dorpsplein 17b, tel. 03463-52017 ANBO-Soest: P. de Roos, Wil laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel, 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Dinsdag 18 januari: 10.00 - 12.00 uur, bowlen in cultureel cen trum C-drie, Willaertstraat 49, (Overhees). Donderdag 20 januari: 10.00 uur; op bezoek bij de burgemeester, ontvangst in het gemeentehuis, ge sprek met de burgemeester en rondleiding. Dinsdag 25 januari: 14.30 uur bijeenkomst in Groot Engendaal, Boekweitland 103; romanschrijf ster Jos van Manen-Pieters vertelt over de achtergronden van haar wérk. Dinsdag 1 februari: 10.00 - 12.00 uur, bowlen in cultureel cen trum C-drie. Dinsdag 15 februari: 10.00 - 12.00 uur; bowlen in cultureel cen trum C-drie. Dinsdag 22 februari: 14.30 uur; bijeenkomst in Groot Engendaal, Boekweitland 103, ds. J.H. van Boggelen vertelt over Israël aan de hand van dia-beelden. Toegang vrij. Soest: Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Overhees (C-drie): Willaertstraat 49, tel. 12468 Soesterberg: Dorpsplein 17b, tel. 03463-52017 Voor informatie en opgave elke werkdag van 10.00 - 16.00 uur, tel: 19190. Soest: Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Overhees (C-drie): Willaertstraat 49, tel. 12468 Soesterberg: Dorpsplein 17b, tel. 03463-52017 Zondag 23 januari: Praatmiddag voor alle 55+-ers in De Vijverhof. Iedere bezoeker ontvangt twee bonnen voor gratis consumpties. Zaal open om 14.00 uur. Rondleiding gemeentehuis: ANBO-leden kunnen zich bij de se cretaris (tel. 18018) aanmelden voor een rondleiding in het ge meentehuis die op een donderdag in februari zal plaatsvinden. Zondag 20 februari: Praatmid dag in Honsbergen. Iedere donderdag: Kaartsoos in Honsbergen vanaf 13.30 uur. Woensdag 19 januari: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur. Donderdag 20 januari: Info over reizen in 1994 in Honsbergen van 10.00- 11.30 uur. Donderdag 25 januari: Info over reizen in 1994 in Mariënburg van 14.30 - 16.00 uur. Woensdag 26 januari: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur. Zondag 30 januari: Cees Orni- sen, een Brabantse verteller komt in De Vijverhof. Aanvang: 14.30 uur. Toegang vrij voor leden KBO. Woensdag 9 februari: Soos in de Vijverhof, 14.00 uur. Tevens Kla- veijaswedstrijd met mooie prijzen. Zondag 13 februari: Koffie-con- cert in muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Slechts f 25,- p.p. all in (vervoer, koffie etc.) Opgeven tel. 14151 (hr. Smit). Woensdag 16 februari: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur, Woensdag 23 februari: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur. Info over Soos: mevr. R. Groen, tel. 17580. Info over evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 15350. Info over reizen: mevr. R. Korte- Tieland, tel. 13960. Het bureau Slachtofferhulp Eem- land biedt hulp aan mensen die het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een verkeersongeval. Ook relaties van het slachtoffer, getuigen van het gebeurde en ver oorzakers van een verkeersonge val (mits het geen verkeersmisdrijf betreft) kunnen bij het bureau te recht. Door wie wordt de hulp gegeven? Door vrijwillige medewerkers die na een basistraining regelmatig be geleiding ervtraining ontvangen. Welke hulp kunt u verwachten? Trachten het dikwijls geschokte vertrouwen van het slachtoffer in zichzelf, de maatschappij, de omge ving, de medemens te helpen her stellen door: een luisterend oor, een troostend woord en een helpende hand. Daarnaast hulp bieden bij: juridische zaken; bijv. hoe gaat het wanneer de verdachte in "mijn" zaak voorkomt en kan ik daar mijn schade verhalen? verzekeringstechnische zaken; bijv. het helpen bij het invullen van schadeformulieren. de weg wijzen in de grote hoeveel heid organisaties waarmee slachtof fers te maken kunnen krijgen. indien nodig verwijzen naar de professionele hulpverlening. Wanneer kunt u onze hulp inroe pen? Slachtofferhulp Eemland is altijd bereikbaar. Buiten de kantooruren (9.00 uur tot 16.00 uur) kunt u ons voor dringende zaken tussen 7.00 en 9.00 uur en 16.00 en 23.00 uur rechtstreeks telefonisch bereiken, 's Nachts tussen 23.00 uur en 7.00 uur zijn wij voor zeer dringende za ken bereikbaar via de meldkamer van de politie Amersfoort. Hoe roept u de hulp van ons in? U kunt, wanneer u slachtoffer bent geworden van een misdrijf of een verkeersongeluk (ook al is dit al eni ge tijd geleden), rechtstreeks con tact opnemen met onze afdeling in Soest, tel. 27719.

Soester Courant | 1994 | | pagina 36