Gemeente bestuur De bus is in Soest op de goede weg" Eén driekwart miljoen subsidie voor infrastructurele werken Busvervoer zich in rond Soest ontwikkelt positieve richting Directeur Hilhorst van Centraal Nederland: Rondje Raadhuis Gemeente krijgt steeds meer positieve reacties op busplan ,\soesa Inspraakavond over verkeer op Heliingweg en Korte Bergstraat 55 Spreekuren Telefoonnummers Agenda Zie ook pagina 4. Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93 777 93 512 93 460 Sinds 1970, toen de stemplicht werd afgeschaft, daalt de op- komst.In 1990 kwam bij de ge meenteraadsverkiezingen in Ne derland iets meer dan zestig pro cent van de stemgerechtigde kie zers opdagen. In Engeland ligt de opkomst al op veertig procent. In 1990 gingen 20.290 mensen (63,85%) naar de 27 stembu reaus in Soest en Soesterberg om de Gemeenteraad te kiezen. Er heerst alom bezorgdheid over de dalende opkomst bij de (ge- meenteraadsjverkiezingen. Een onderzoek in opdracht van het Rotterdams Dagblad en de Haagsche Courant net na de ge meenteraadsverkiezingen van 1990, wees uit dat bijna de helft van de niet-stemmers z'n stem aanvankelijk wel wilde uitbren gen, maar daar niet toe gekomen was door omstandigheden. In de Kerstspecial van "Ng-ma- gazine", het weekblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ontkennen twee hoogleraren/politicologen beiden dat een lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen ook betekent dat de burgers niet meer betrokken zijn bij wat er in en met hun omgeving gebeurt. Soest kan dit bevestigen. Uit enquêtes blijkt echter steeds weer, dat kiezers het belangrijkst vinden wat er in de Tweede Ka mer besloten wordt. Daarna volgt de gemeenteraad. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken begint binnenkort met een informatiecampagne om de ko mendeserie verkiezingen een be tere bekendheid te geven. Vol gens het ministerie richt de cam pagne zich uitdrukkelijk niet op het verhogen van de opkomstcij- fers bij de verkiezingen. Uit een enquête die aan de campagne voorafging, blijkt dat de bekend heid met de verkiezingen van de Tweede Kamer het grootst is. Daarna volgen de gemeente raadsverkiezingen. Opvallend is dat een hoger per centage van de ondervraagden een onderwerp kon noemen waarmee de gemeenteraad zich bezighoudt, dan waar de Tweede Kamer zich over buigt. Noteer vast in uw agenda: 2 maart Gemeenteraadsverkie zingen. En neem dan even rustig de tijd om te stemmen. Op dinsdag 25 januari wordt in de raadszaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein een inspraak avond gehouden over voorgeno men verkeersmaatregelen op de Heliingweg en de Korte Bergstraat. De bijeenkomst begint om half acht. De maatregelen die men denkt te nemen zijn: - instellen éénrichtingsverkeer op de Heliingweg en de Korte Berg straat van Julianaplein naar Beetz- laan, uitgezonderd langzaam ver keer en lijnbussen openbaar ver voer; - opheffen van het parkeerverbod aan de oneven kant van de weg; - instellen van een parkeerverbod aan de even kant van de weg; - verplaatsen van de bushalte van de zuidelijke tak naar de noordelijke tak bij de aansluiting Heliingweg/ Beetzlaan; - wijzigen van de noordelijke tak van de aansluiting Heliingweg/ Beetzlaan in een busbaan, inclusief busvriendelijke snelheidsremmers; - over het hele traject verdeeld aan leg van vier plateaus; - aanbrengen van inritconstructie op zuidelijke tak van de aansluiting Hellingweg/Beetzlaan. "Het nieuwe busplan in Soest ontwikkelt zich succesvol. Als het succes zich doorzet, zullen we dit bij elke gelegenheid die zich voordoet ten voorbeeld stellen aan gemeenten en vervoerregio's. Wij kunnen in ieder geval stellen dat we met de bus in Soest op de goed weg zijn". Dat zegt de heer A.F.M. Hilhorst, regiodirecteur Oost van de NV Vervoermaat schappij Centraal Nederland. Nu men acht maanden ervaring heeft met het nieuwe systeem in Soest kijkt hij, samen met ir. W.F.K. Saher, staf medewerker ontwikkeling en planning vervoer, terug op een succesvolle periode. "Dat vinden wij niet alleen, dat vin den ook de Nederlandse Spoorwe gen. Die hebben, dankzij de verbe tering van de aansluitingen tussen de bus en de treinj een stijging vast gesteld in de verkoop van strippen kaarten en abonnementen. Net als de groei van het aantal buspassa giers in Soest is dat in tegenstelling tot wat landelijke cijfers te zien ge ven. Daarin is door de tariefsverho gingen sprake van een lichte daling van het aantal reizigers per open baar vervoer", aldus de heer Hil horst. Hij is overigens vol lof over de rol van het gemeentebestuur in de tot standkoming en uitvoering van het nieuwe bussysteem. "Net toen wij bezig waren om het busvervoer in en rond Soest eens kritisch te bekij ken, nam de gemeente zelf het ini tiatief om te proberen hierin verbe teringen aan te brengen. Ze heeft zich hier zo intensief mee bezigge houden, dat ze zelf een nieuwe op zet maakte. Dat waren we nog niet eerder tegengekomen in de regio. Uit de opzet van de gemeente is in samenwerking met Centraal Ne derland het huidige plan gegroeid. Ook besloot ze tot medewerking aan een nieuwe vorm van financie ring. De gemeente zou ook een stuk risico voor haar rekening nemen en ook op ander gebied maatregelen nemen ter bevordering van een zo ongestoord mogelijk busverkeer. Vooral door die medewerking kon het busplan worden uitgevoerd op een manier die anders nooit zou zijn gerealiseerd", aldus de eer Hilhorst. "Soest heeft alles geregeld wat wij als busbedrijf niet gekund of mis schien niet zouden hebben aange durfd. Want als ondernemer moet je je afvragen of je bepaalde risico's wel moet nemen. Als ondernemer ben je afhankelijk van de politiek. In Soest heeft de politiek het voortouw genomen en daardoor kon het plan worden gerealiseerd zoals het nu al een paar maanden met succes wordt uitgevoerd". Dat wil niet zeggen dat alle onder delen van het systeem perfect zijn. Hier en daar kan nog wat verbeterd worden, hier en daar zullen toch maatregelen genomen moeten wor den die misschien een enkeling pijn deden, maar omdat er is sprake van een groeiproces, was dit allemaal ingecalculeerd. Een wijziging die gaat komen is dat de reiziger 's avonds een nog betere aansluiting op de trein krijgt. Dankzij de goede samenwerking tussen twee van de partners, Centraal Nederland en de spoorwegen, gaan de treinen 's avonds 'strakker' rijden, met als resultaat een betere aansluiting bus/ Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de ha! van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na ene telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 08.00 tot 16.00 uur). 93 688 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval, zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. Woensdag 12 januari, commissie welzijn. Donderdag 13 januari, commissie milieu. Donderdag 20 januari, gemeen teraadsvergadering. Donderdag 27 januari, commissie financiën. Maandag 31 januari, commissie algemene bestuurszaken. Dinsdag 1 februari, commissie ruimtelijke ordening. Woensdag 2 februari, commissie welzijn. Donderdag 3 februari, commissie milieu. Donderdag 17 februari, gemeen teraadsvergadering. Eemdal eruit Volgens de heer Saher zal er ook in het busvervoer zelf sprake zijn van veranderingen. Lijn 72 zal straks niet meer het Eemdal in Baarn aan doen, maar rechtstreeks vanuit Soest via de Torenlaan naar het sta tion en de markt in Baarn rijden. Dat scheelt de reiziger een kleine tien minuten. Deze maatregel vindt Centraal Nederland verantwoord en noodzakelijk gezien het zeer ge ringe reizigersaanbod uit en naar het Eemdal. "Het gebruik van lijn 73 (Soest- Soesterberg) valt wat tegen. Ho- penlijk neemt het vervoer hier wat toe." Overigens is de heer Saher tevre den over de nieuwe opzet in Soest. "Voor die tijd was het busvervoer eigenlijk heel klantonvriendelijk. Dat kwam doordat één bus heel Soest moest bedienen. Daardoor was er sprake van rare kronkels in de lijnen. De passagiers moesten heel Soest door om ergens te ko men. Je moet haast in de VUT zitten om zoveel tijd te hebben. Soms kon je beter naar een bestemming lopen, dan wasje er eerder dan de bus! Dat is natuurlijk niet goed. Nu duurt de rit uit Overhees naar Amersfoort in plaats van 21 minuten maar 14 mi nuten, dus we hebben er éénderde afgehaald!" Dat er in het begin ook enkele nega tieve geluiden over het nieuwe bus plan te horen waren, vindt de heer Saher begrijpelijk. "De gemeente wilde het busvervoer verbeteren en had daar geld voor over. Het moest ook snel gebeuren, er moest niet eindeloos op de voorstellen gestu deerd worden. Inderdaad is het heel snel gegaan, sommigen werden er door overrompeld". Het nieuwe bussysteem in Soest leidde onder meer tot meer bussen op straat. "Daardoor lijkt het soms dat er veel meer lege bussen rijden dan vroeger. Maar vroeger werd ie dereen die in Soest op de bus stapte en naar Amersfoort moest, eerst de hele Eng over gereden. Niemand hoefde daar te zijn, maar de mensen zaten toch in de bus, dus dan leek het net alsof de bussen voller waren dan nu. Nu gaat het om kortere af standen. Daarop zijn de meeste bussen goed bezet. Naar Amers foort bijvoorbeeld hebben we 7 tot 10 procent meer reizigers, naar Hil versum 5 tot 7 procent. De lijn naar Baarn is nog een zwakke broeder. Daar moet iets mee gebeuren. Mis schien dat het rechttrekken van de lijn door het Eemdal eruit te halen een voldoende verbetering is". Hoewel het systeem hier en daar nog moet worden aangepast, is men bij Centraal Nederland tevreden over het resultaat ervan tot nu toe. "De bus in Soest is op de goede weg", zegt regio-directeur Hilhorst. "Duidelijk is ook dat de gewen ningsperiode voor de reizigers ach ter de rug is. Het zenuwachtige ge doe bij de overstappunten is ver dwenen". Het busstation aan de Eikenlaan in Soest-Zuid, trefpunt van de bussen in dit deel van de gemeente. Steeds meer mensen profiteren van het enkele maanden geleden ingevoerde nieuwe systeem, dat het reizen per bus zowel in als buiten Soest een stuk aantrekkelijker maakt. Het college van burgemeester en wethouders en met name de voor het Vervoer verantwoordelijke wethouder Mieke Swinkels (D66) is verheugd over het feit dat het rijk de gemeente Soest een subsidie van 1.775.390 gulden (bijna 80 procent) heeft toegekend op de uitgaven die besteed zijn aan de infrastructuur voor het nieuwe busplan. "In tegenstelling tot wat wel eens in de kranten staat, bereiken het ge meentebestuur veel positieve reac ties over het nieuwe busplan", zegt mevrouw Swinkels. Ook Den Haag Hoewel er nog geen 'harde' cijfers beschikbaar zijn over de ontwik keling van hét busvervoer na in voering van het busplan in mei 1993, ziet het ernaar uit dat dit zich in positieve zin ontwikkelt. "Ik kan alleen nog spreken aan de hand van extra bussen die Centraal Nederland inzet in vergelijking met dezelfde periode (winter 92/93) vorig jaar. Toen was het nodig om op de lijn Amersfoort- Soest vier extra bussen in te zetten, nu zijn het er al acht", aldus wet houder D66-Mieke Swinkels (ver keer en vervoer). Ze kan zich goed voorstellen dat vooral deze lijn zo druk is: "Hij is gestrekter, de bus doet er korter over en geeft betere aansluitingen in Soest. Het wordt de mensen dus echt aantrekkelijk gemaakt om de bus te nemen". beoordeelt het plan positief en vindt dat het uitstekend in het rijksbeleid past "anders hadden we het geld niet zo snel gekregen", aldus me vrouw Swinkels. "Het plan beantwoordt aan de niet geringe eisen die het Tweede Struc tuurschema Verkeer en Vervoer stelt aan projecten die meehelpen om de automobiliteit te beheersen. Juist daarom wordt voorrang gege ven aan zowel het openbaar vervoer als het beleid ten aanzien van het fietsverkeer". Wethouder Swinkels is blij dat de subsidie zo snel gekomen is, "al zijn we er natuurlijk wel op tijd bij ge weest. Anders had het veel langer geduurd". Daarom betreurt mevrouw Swin kels de tendens elders in Nederland dat gemiddeld het busvervoer eer der daalt dan groeit, ondanks alle maatregelen die worden genomen om die groei wel te bereiken. "Ik vind dat we er ais overheid nóg meer aan moeten doen om het openbaar vervoer te bevorderen. Bijvoor beeld door er voor te zorgen dat het openbaar vervoer naar verhouding niet duurder wordt dan het autorij den, en door het beheersen en regu leren van de automobiliteit. Maar natuurlijk praten we nu over rijks beleid". In de contacten die er tot nu toe met Centraal Nederland zijn geweest, heeft de wethouder de indruk ge kregen "dat het vervoerbedrijf goed merkt dat de deelname aan het openbaar vervoer in Soest toe neemt. We hebben geen vergelij kingsmateriaal over de specifieke Soester lijnen, want die zijn nieuw. De eerste definitieve cijfers worden deze maand verwacht". Mevrouw Swinkels betreurt het dat er hier en daar toch nog negatieve geluiden te horen zijn. "Bijvoor beeld dat iemand die een lege bus ziet, daaruit afleidt dat het zo slecht gaat met het openbaar vervoer, ter wijl dat helemaal geen indicatie hoeft te zijn. Ook vóórdat er in Soest nieuwe lijnen kwamen, reden er lege bussen rond. Ik vind het gek dat men een lege auto niet erg vindt, en een lege bus wèl, want we moe ten ons realiseren dat een auto veel meer kosten bij de gemeenschap neerlegt aan planologische-, milieu- en infrastructurele eisen dan de au tobezitter in werkelijkheid zelf be taalt", aldus wethouder Swinkels. Op 't Hoogt: Gelukkig Nieuwjaar Artikel Negentienhof Café "'t Muziekje" Goede (vrouwen)raad is duur Kop in Gooi- en Eemlander: "Na vijven geen E.H.B.O. meer in Soest" - L.H.B.O. (Laatste hulp bij On gelukken)? Bambulancepost Woningparaplu Soest Drie meisjes één nacht in Soester cel op water en brood. - Non ja, frisdrank en chips Het nieuwe kapsel van wethouder Visser: coupe Claire Subsidie voor overlevingsweek- einde baldadige jeugd. - Wie subsidieert de overige 52 weken de overlevingskansen van de bedreigde bewoners? Servicehalte Dennenweg Nieuwe naam voor Heliingweg/ Korte Bergstraat: "de honderdtweeënveertigduizend gulden - weg". Medewerker Woningbouwver eniging Soest in de Gooi- en Eem lander bij de oplevering van het GOS-project "Koningsdael": "Het is niet geheel ondenkbaer, dat op termijn toch leegloop gaet ontstaen". "Sneeuwpop uit diepvriezer bij het Van Arkel instituut". - Kan de hele winter '93/'94 niet een poosje bij hen de diepvriezer in? We geven toe: wij kennen lang niet alle soorten enge dieren, maar nu er in Soest steeds vaker sprake is van bodemmonsters zouden we er graag toch eens één willen zien. Ook zo blij dat u met die spaar lampenactie niet zo'n stroomvre- tende koel-vriescombinatie, vaat- wasmachine of magnetron hebt gewonnen? Brandweer rukt uit in Nieuwjaars nacht: tu-tu tu-tu t<

Soester Courant | 1994 | | pagina 4