"Is het probleem van de vluchteling niet veel groter dan ons probleem; AU€ «MS* Vluchtelingenwerk maakt asielzoeker/vluchteling beetje wegwijs in Soest Diepgewortelde vooroordelen over asielzoekers en vluchtelingen zijn niet gebaseerd op kennis van de situatie Onderscheid asielzoeker/ vluchteling tl WOENSDAG 12 JANUARI 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Wethouder Frans Kingma (PvdA) over opvang in Soest: Vluchteling is meest urgente woningzoekende Er is bij een grote groep mensen in de samenleving nog steeds sprake van mis verstand en onwetendheid over asielzoekers en vluchte lingen. De negatieve reacties van die groepen zijn hiervan het bewijs. De mensen voe len zich door de komst van asielzoekers en vluchtelin gen bedreigd, zeggen ze, zij het soms niet met zoveel woorden. En: "Ze profiteren van onze sociale voorzienin gen, leggen beslag op een deel van het werk en houden de woningnood in stand doordat zij meestal vóór gaan, hoewel 'eigen' mensen allang aan de beurt zijn". Zo zijn er nog wel een paar voor beelden te geven van kenne lijk diepgewortelde vooroordelen. Vooroordelen kenmerken zich doordat ze niet gebaseerd zijn op kennis van de situatie. Het zijn spontane, meestal negatieve maar altijd voorbarige oordelen. Hoe is de situatie nu werkelijk? In een gesprek met wethouder Frans Kingma van welzijn, Wibo Rip, hoofd van de gemeentelijke afde ling sociale dienstverlening, en me vrouw Ammy Langenbach, coördi nator Vluchtelingen Werk in Soest, wordt de situatie bekeken zoals die nu in Soest is en wat de verwachtin gen zijn voor de toekomst. Asielzoekers en vluchtelingen, zijn voor velen vaak meteen een pro bleem. "Waarom eigenlijk?", vraagt wethouder Frans Kingma zich af. "Is het probleem van de vluchteling niet veel groter dan ons probleemIs het wel terecht dat we ons zo druk maken? In z'n algemeenheid is het zo dat de mensen een heleboel niet weten over asielzoekers en vluchtelin gen. Je merkt telkens weer dat er mensen zijn die zeggen: Ik heb mets te gen vluchtelingen, hoor, maaren dan volgen er een paar vooroordelen. Dat kun je gewoon over je heen laten gaan en zeggen: dat is dan jammer, maar het is natuurlijk beter om de mensen te informeren over wat er wer- Alles Kwijt kelijk aan de hand is, wat er precies gebeurt, om wat voor mensen het gaat die hier naar toe komen en met wat voor problemen ze te kampen heb ben". in flatwoningen. Wethouder King ma erkent dat dit voor inwoners die allang op een woning wachten en hoog op de wachtlijst staan, een domper is. Hun geduld wordt im- mers nog iets langer op de proef ge steld. Soest telt momenteel tachtig asiel zoekers. Dat is op dit moment de li miet, het aantal dat Soest redelijker wijs kan opvangen. De limiet ver schilt per gemeente en hangt af van de grootte ervan. Een opvangcijfer van twee promille van het aantal in woners wordt redelijk geacht. Voor de tachtig asielzoekers in Soest zijn 25 flatwoningen beschikbaar ge steld. Met de woningbouwvereni gingen is uitdrukkelijk afgesproken dat deze worden verspreid over de flatblokken. Dat werkt volgens Wi bo Rip tot nu toe goed: "Er zijn bij de gemeente niet echt klachten bin nengekomen". De uit hun land gevluchte buiten landers worden overal in de wereld, dus ook in Nederland opgevangen als ze hebben laten weten dat ze als vluchteling erkend willen worden. Elke individuele asielzoeker wordt dan door een medewerker van het ministerie van justitie beoordeeld op zijn of haar vluchtverhaal. Ver "Maar dan is het goed om je eens voor te stellen wat jij zou doen als je in de situatie van de asielzoekers verkeerde. Als iemand al een tijd op een flatje wacht die nog bij z'n ou ders thuis woont, dan waag ik te be twijfelen of het echt een probleem is als hij of zij nu over een maand of over een halfjaar een flat krijgt. De asielzoeker aan wie de flat wel wordt toegewezen, is écht een schrijnend geval. Hij heeft helemaal niets, is praktisch alles kwijt, heeft geen inkomen, spreekt de taal niet, heeft heimwee, is bezorgd over het lot van familie, vrienden en kennis die zijn achtergebleven en Een asielzoeker is iemand die een asielverzoek heeft ingediend en nog op antwoord wacht. Een vluchte ling is iemand die als vluchteling er kend is en in Nederland mag blij ven. Dit is het onderscheid tussen een asielzoeker en een vluchteling. Voor de opvang zijn landelijke re gels vastgesteld. De norm voor Soest is, dat er voor de periode 1993/1994 tachtig asielzoekers 2 promille) en 91 vluchtelingen op gevangen moeten worden. Nederland heeft zich, net als 113 andere landen, verplicht tot de op vang van asielzoekers/vluchtelin gen door ondertekening van het Vluchtelingenverdrag Genève van 1951. Het gaat om de opvang van mensen die uit angst voor vervol ging hun geboorteland zijn ont vlucht. Ze worden gediscrimineerd, bedreigd, gemarteld, en zijn bang om gevangen genomen te worden. Het Vluchtenlingenverdrag om schrijft een vluchteling als iemand 'die uit gegronde vrees voor vervol ging wegens ras, godsdienst, natio naliteit, het behoren tot een bepaal de sociale groep of zijn politieke overtuiging, zich buiten het land be vindt waarvan hij de nationaliteit bezit, en die de bescherming van dat land niet kan, of uit hoofde van bo venbedoelde vrees niet wil inroe pen'. Eén van de meest gestelde vragen over de opvang van vluchtelingen in Nederland betreft hun huisvesting. Waarom krijgen die 30.000 vluch telingen voorrang bij het vinden van woonruimte? Omdat zij definitief in Nederland mogen blijven en dus geen asielzoe kers meer zijn, mogen ze niet in de voorzieningen voor asielzoekers (asielzoekerscentrum of ROA-wo- ning -regeling opvang asielzoe kers-) blijven. Ze staan in feite op straat, zonder dak boven het hoofd. Daarmee behoren zij tot de groep hoogst urgenten en krijgen zij voor rang bij het zoeken naar woonruim te. Het rijk komt de gemeenten finan cieel tegemoet in de kosten en werkt bovendien mee aan het zo snel mo gelijk realiseren van woonruimte voor 30.000 vluchtelingen. Dit is mogelijk door nieuwbouw maar ook door het verbouwen van be staande gebouwen tot wooneenhe den. op zijn 01 naar viucmveiiiaai. vei- sen me zijn acntergeoieven ei volgens worden de meeste asielzoe- WOrdt bovendien gekweld door na L-ore #»p.rct r\nHprCTphmrht in P.P.n Otl- ,mnh H^rinnprin kers eerst ondergebracht in een on- derzoeks- en opvangcentrum (OC) waar de procedure wordt voortge zet. Niet zomaar Het is dus absoluut niet zo dat asiel zoekers 'zomaar' bij de gemeente terechtkomen, zoals nog wel eens wordt verondersteld. Als ze inder daad naar een gemeente gaan, zijn ze bij de centrale rijksopvang al 'door de molen' geweest. Vanuit het OC zijn ze eerst nog doorgestuurd naar een asielzoekerscentrum (AZC) voordat ze in een gemeente worden opgevangen. Het gaat dan om mensen die grote kans maken op erkenning als vluchteling. In Soest worden zij ondergebracht re, vaak onuitwisbare herinnerin gen of heeft zelfs te lijden van oor logstrauma's". Wibo Rip legt uit, dat de gemeente de woonruimte huurt. Die is mini maal, sober ingericht en wordt dan aan de asielzoekers in bruikleen ge geven. Meestal worden drie of vier personen of een gezin in één huis geplaatst. Zoveel mogelijk worden mensen van dezelfde nationaliteit en hetzelfde geloof bij elkaar ge huisvest. Extra opvang De gemeente Soest zit momenteel, zoals gezegd, met tachtig asielzoe kers aan haar tax. Dat betekent dat er pas plaatsen openvallen voor de opvang van nieuwe asielzoekers als er onder de huidige groep mensen zijn die de vluchtelingenstatus krij gen en dus definitief mogen blijven. Overigens wordt op dit moment landelijk bekeken of het systeem veranderd kan worden. Wat hier van de gevolgen zijn, kan wethou der Kingma nog niet overzien. Het is mogelijk dat door de verwachte komst van extra vluchtelingen, hoofdzakelijk uit het voormalige Joegoslavië, voor zo'n 30.000 men sen extra opvang geregeld moet worden. Dit zou kunnen betekenen dat er in Soest zo'n 30 tot 40 wonin gen extra beschikbaar moeten ko men. "Voor mensen die op straat staan, geen dak boven hun hoofd hebben, en vaak niet meer hebben kunnen meegenomen dan een paar koffers met de hoogstnodige spul len". Overigens zijn het niet alleen inwo ners van het voormalige Joegoslavië die in Soest verblijven. Er zijn bij voorbeeld ook mensen bij uit Soma lië, Iran, Irak, Rusland en Algerije. Mensen met een verschillende ach tergrond, die in een gemeente meestal worden opgevangen door vrijwilligers/sters van de Stichting Vluchtelingenwerk. Ook in Soest heeft de gemeente het werk dat aan de opvang, begeleiding en onder steuning van asielzoekers en vluch telingen verbonden is in handen ge geven van Vluchtelingenwerk. Overigens blijft de afdeling sociale dienstverlening hier nauw bij be trokken, aldus Wibo Rip, vooral als het om de materiële kant gaat. Niet alleen het huren en inrichten van woonruimte is een taak van sociale dienstverlening, ook op het gebied van de uitkering en andere financië le zaken speelt ze een belangrijke rol. i i De begeleiding van de asielzoe kers en vluchtelingen die in Soest komen wonen houdt volgens me vrouw Ammy Langenbach, coör dinator van Vluchtelingenwerk - maatschappelijke ondersteuning (bijvoorbeeld de weg wijzen in Soest naar de verschillende organi saties); - begeleiding naar Nederlandse taalles, opleiding en betaald werk; - juridische ondersteuning voor de mensen die nog geen verblijfsver gunning hebben. Omdat er steeds meer mensen (zul len) binnenkomen met oorlogser varingen, zal Vluchtelingenwerk in de toekomst samen met de daar voor geëigende instanties meer aan dacht besteden aan hulpverlening. Vluchtelingenwerk heeft drie keer per week spreekuur in Soest en bin nenkort één keer per week in Soes- terberg, waar mensen met hun vra gen terecht kunnen. Daarnaast heeft iedere nieuwe asielzoeker/ vluchteling een vaste begeleider en is er de mogelijkheid om een intro ductieprogramma te volgen. Negentig procent van het werk van Vluchtelingenwerk wordt gedaan door een enthousiast team van tien vrijwilligers/sters. Sinds kort is me vrouw Ammy Langenbach bij deze organisatie als coördinator in deel tijd werkzaam. Op termijn is het werk van Vluchte lingenwerk gericht op integratie en het opbouwen van een zelfstandig bestaan van de asielzoeker/vluch- teling binnen de Soester gemeen schap. De stichting vindt het, evenals de gemeente, van groot belang dat Soest zich houdt aan de normen voor opvang, die landelijk zijn vast gesteld. Dat betekent de opvang van 80 2 promille van het aantal inwoners) asielzoekers, en 91 vluchtelingen voor de periode 1993/1994. Vluchtelingenwerk krijgt van de gemeente bericht over de komst van asielzoekers/vluchtelingen. Ammy Langenbach: "Wij halen hen dan op en daarmee begint de vrij intensieve begeleiding. Dat is noodzakelijk, want er is voor hen nog helemaal niets geregeld. Ze weten niet wat er gaat gebeuren. Ze kennen Soest niet. We maken eerst een halve dag een rondje langs de instanties. We leren hen bijvoorbeeld hoe het in de supermarkt toegaat, hoe de ge zondheidszorg is geregeld en het onderwijs en wat een peuterspeel zaal en volwasseneneducatie is. In het begin hadden de mensen die informatie al in het opvangcentrum gekregen, maar we merken dat dit de laatste tijd steeds minder ge beurt. Ze zitten trouwens steeds langer in de centrale rijksopvang voordat ze naar een gemeente gaan. Alles raakt een beetje 'verstopt'. De mensen zijn dus ontzettend blij als ze eigen woonruimte krijgen. Daarin moeten we hen ook wegwijs maken. Iemand die uit een koud land komt, zal gemakkelijker leren hoe de centrale verwarming werkt dan iemand uit een warm land in Afrika. Zo zijn er nog tal van voor beelden te noemen". Een probleem is volgens mevrouw Langenbach ook, dat de asielzoekers niet mogen werken. Dat is ook één van de oor zaken waardoor sommige mensen een negatief oordeel over hen heb ben. De regering gaat er van uit dat asielzoekers (nog) geen erkende vluchtelingen zijn. Daarom mogen ze niet integreren in de samenle ving, want de kans bestaat dat ze straks worden weggestuurd omdat ze niet als vluchteling worden er kend. Pas als men de vluchtelingen status heeft, mag men een opleiding volgen en werk zoeken. Voor die tijd is dat niet toegestaan. Het is dus niet terecht de asielzoekers te be stempelen als mensen 'die maar de hele dag rondhangen en te lui zijn om te werken'. Dat vinden ze zelf trouwens ook een heel probleem. Ze zijn gedwongen zich voorlopig bezig te houden met andere dingen, en dat in een periode van grote on zekerheid: moeten ze zich aanpas sen (in de hoop te mogen blijven) of blijven ze afzijdig (in de veronder stelling uitgewezen te worden)? De meesten van hen, zo blijkt telkens weer, willen graag werken. In het land van herkomst hadden ze ook werk en waren ze vaak heel actief. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, vinden de meeste vluchte lingen het heel vervelend afhanke lijk te zijn van een uitkering. Ze wil len juist graag een bijdrage leveren aan het land dat hen heeft opgeno men!

Soester Courant | 1994 | | pagina 5