est SOEST HELPT DE NATUUR EEN HANDJE Natuur wordt sterk beïnvloed door de mens Vogels, planten en amfibieën terug in gebied Boerenstreek ülkt ng Meer groen, maar geen 'aanslag' op de voorzieningen PAGINA 2 WOENSDAG 12 JANUARI 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 3 n e m es geva len betekenen woningbouwplannen van enige omvang een niet onaanzienlijke aan- slagop ena uur Dat het ook anders kan, wordt in Soest bewezen. Het woningbouwplan Boerenstreek dat in voor ereiding is, gaat uit van al het waardevolle dat de natuur ons te bieden heeft. Het vakjargon spreekt van bouwen op ecologische grondslag. Dit gebied a^nfje rand van het Soesterveen was vroeger een stukje ongerepte natuur, waarin een grote verse ei en ei aan planten en dieren voorkwam. Indeloop van de tijd heeft het gebied een agrarische bes emm mg gekregen. Hierdoor en niet in de laatste plaats door bemesting en ontwatering is veel van de oorspronkelijke natuur verdwenen. Tal van planten, vogels en amfibieën en reptielen verhuisden naar een ander leef gebied, de zogenoemde biotoop, waarin nog wèl de omstandigheden aanwezig zijn waarin zij zich thuisvoelen. Het ziet ernaar uit dat ondanks de woningbouw al die verdwenen flora en fauna straks weer in de Boerenstreek zullen terugkomen. Het bouwplan is namelijk aanleiding geweest om te besluiten ruimte te geven aan de na tuur. De oorspronkelijke omstandigheden zullen zoveel mogelijk worden teruggehaald. Daardoor wor den voor de verdwenen fauna en flora de mogelijkheden geschapen zich opnieuw in het gebied te vesti gen en te ontwikkelen. Bloemrijke bermen r' Ëiï DOTTERBLOEM W ECHTE KOEKOEKSBLOEM •Ie verwarming werkt rit een warm land in n er nog tal van voor- ;men". Een probleem levrouw Langenbach ielzoekers niet mogen s ook één van de oor- aor sommige mensen aordeel over hen heb- 'ing gaat er van uit dat (nog) geen erkende zijn. Daarom mogen reren in de samenle- e kans bestaat dat ze n weggestuurd omdat luchteling worden er- men de vluchtelingen- nag men een opleiding erk zoeken. Voor die toegestaan. Het is dus de asielzoekers te be- s mensen 'die maar de dhangen en te lui zijn n'. Dat vinden ze zelf k een heel probleem, vongen zich voorlopig len met andere dingen, i periode van grote on- toeten ze zich aanpas- op te mogen blijven) of zijdig (in de veronder wezen te worden)? De hen, zo blijkt telkens graag werken. In het "komst hadden ze ook en ze vaak heel actief, ling tot wat vaak wordt den de meeste vluchte- -el vervelend afhanke- n een uitkering. Ze wil- ig een bijdrage leveren dat hen heeft opgeno- i Soms moet de natuur een handje worden geholpen in de strijd te gen allerlei aanslagen die erop gepleegd worden, bijvoorbeeld door lozingen en stortingen, maar ook door bouwplannen. Het ge meentebestuur van Soest heeft nu besloten in plaats van natuur op te offeren aan woningbouw, planten en dieren juist een extra kans te geven. De toekomstige bewoners van de Boerenstreek profite ren hiervan nu besloten is deze nieuwe wijk in te richten volgens het ecologisch principe. Dit betekent dat er straks sprake zal zijn van een samenspel tussen mens, plant en dier. In de Boerenstreek zal hiervoor voldoende ruimte beschikbaar zijn. Voor de flora en de fauna betekent dit dat ze de kans krijgen zich spontaan te ont wikkelen. Ad van de Kar, ontwerper bij de ge meentelijke afdeling Groenbeheer, praat enthousiast over de inrich tingsplannen voor de Boerenstreek. Er is immers niet alleen maar ge dacht aan het zo voordelig mogelijk benutten van de ruimte voor uitslui tend woningbouw, maar er zijn voorwaarden geschapen die voor komen dat er een woonomgeving met een schaarse natuur ontstaat. De huizen in de Boerenstreek zul len dan ook zo goed mogelijk wor den gesitueerd, zodat de natuur zelf nog verder kan worden ontwikkeld. De Boerenstreek wordt (of beter: blijft, ondanks uitvoering van het woningbouwplan) een groene wijk. Momenteel is het een agrarisch ge bied, waarvan de natuurwaarde niet erg groot is. Er zijn echter voldoen de mogelijkheden aanwezig om die aanzienlijk te vergroten. Het gras- gebied dat hier uit agrarische be hoefte is ontstaan, zal zonder dat hiervoor ingrijpende maatregelen nodig zijn, door ecologische groen- aanleg en beheer een ander karak ter krijgen. Volgens Van de Kar is, naast het niet langer bemesten van de grond, het natter worden van het gebied één van de voorwaarden voor de te rugkeer van de oorspronkelijke na tuur. In vergelijking met de situatie nu zal er dan sprake zijn van een grotendeels nieuwe natuurlijke om geving. Voor de afvoer van het he melwater is een speciaal plan ont wikkeld. Het zal niet via de kortste weg, de riolering, worden afge voerd. Sloten en watergangen voe ren het naar een biezenveld, waar het wordt gefilterd. Vervolgens wordt het verder door de wijk ge leid, door het groen, dat daar uiter aard profijt van heeft. Uiteindelijk wordt het water via de Praamgracht afgevoerd naar de Eem. In de nieuwe wijk zal weliswaar ook sprake zijn van gecultiveerd groen, maar het natuurlijke groen zal toch overheersen. Een voorbeeld hier van zijn onder meer houtsingels en knotwilgen. Dit soort begroeiingen trekt niet alleen andere (wilde) planten aan, waardoor een grote va riatie ontstaat, maar biedt tegelijk ook nestgelegenheid aan vogels. Vrij nieuw is ook de 'aanleg' van natuurlijke.oevers. Meestal hebben sloten steile kanten. Dat is een har de, slechte overgang tussen water en land. Door een meer natuurlijk verloop van de oevers, waardoor het water geleidelijk overgaat in land, ontstaat er vanzelf een geva rieerder planten- en dierenleven. De Boerenstreek zal zich straks ook van andere wijken onderscheiden door bloemrijke bermen. Door eco logisch beheer, dus zo min mogelijk ingrijpen, zullen volgens Van de Kar de wilde planten die van ouds her in de Boerenstreek thuishoren maar die door allerlei oorzaken zijn verdwenen, weer terugkomen. De zaden van die planten zitten nog in de grond. Ze hebben al die jaren door maatregelen van buitenaf geen kans gekregen zich te ontwikkelen, maar zodra ze die mogelijkheid wèl krijgen, zal het niet lang duren of de echte koekoeksbloem, de gele lis en de dotterbloem, om er een paar te noemen, zullen opnieuw in het ge bied te vinden zijn. Door de ecologische inrichting en het dito beheer van de natuur in de Boerenstreek wil de gemeente Soest een wezenlijke bijdrage leve ren aan het in stand houden van de flora en fauna, waarin vele soorten vogels, zoogdieren, amfibieën, rep tielen en insekten voorkomen. Van zelfsprekend zullen-er straks, on danks de bebouwing van het gebied, tal van ('nieuwe') planten worden aangetroffen. De toename van het aantal dier- en plantesoorten zegt iets over de kwa liteit van het milieu. Dat is te dan ken aan ecologisch groenbeheer, dat immers uitgaat van een andere aanpak dan de tot nu toe over 't al gemeen gebruikelijk was. Met als uiteindelijk resultaat het doel dat de gemeente voor ogen staat: het ver groten van de ecologische kwaliteit van de bebouwde omgeving. In de meeste gebieden die als bouwlokatie worden aangewezen, moet eerst het bestaande groen wijken voordat het bouwplan kan worden uitgevoerd. Daarna wordt opnieuw groen geplant en aange legd, in de eerste plaats voor de wijkbewoners en gebruikers. Het daarom logisch dat het zoveel mo gelijk wordt afgestemd op hun wensen en eisen. In veel gevallen betekent dit dat het groen er ver zorgd moet uitzien. Dit is soms een reden om kunstmatig (inheemse) soorten aan te brengen of juist te verwijderen, terwijl dit uit ecolo gisch oogpunt niet nodig of zelfs niet wenselijk is. De functie die het groen moet ver vullen, heeft ook een grote invloed op de mogelijkheden. Zo zal er op het grasveld van een speeltuin als gevolg van de hoge gebruiksdruk weinig ruimte zijn voor een natuur lijke ontwikkeling. Ook eisen die op grond van sociale veiligheid kunnen beperkingen tot gevolg hebben. Onoverzichtelijke situaties met een l hoge en dichte beplanting geven mensen vaak een onveilig gevoel. Bij de inrichting van de openbare ruimte, en dus met de aanleg van groep, moet hiermee rekening wor den gehouden. Voor welke vorm van natuurbe heer ook gekozen wordt, het is be langrijk om te bedenken dat de na tuur in de bebouwde omgeving al tijd sterk onder invloed staat van de mensen. Hierbij spelen ook onvoor ziene en vaak ongewenste invloe den een rol, zoals betreding, bemes ting, vernielingen en andere versto ringen een rol. Groenvoorzienin gen worden vaak gebruikt voor za ken waarvoor ze niet zijn aange legd. Beplantingen zijn voor kinde ren vaak speelterrein, in bloeiende begroeiingen worden bloemen ge plukt, en in het plantsoen worden honden uitgelaten. Soms wordt het groen zelfs gebruikt als stortplaats voor puin en afval. AI deze negatieve invloeden zorgen ervoor dat veel kwetsbare soorten Een poel is een natuurlijk of gegraven plasje om over water voor het vee te kunnen beschikken. WATERVOGELS STRUWEELBROEDERS Gierzwaluw Huismus Kauw Merel Spreeuw Ewte* BOOHKLEVt* HouTowf Boom kruiper Turkse tortel Gekraagde ROODSTAART O Grauwe VLIEGENVANGER Grote #onte SPECHT HOLEN DUP KOOLMEES PlMTELriEES O Vlaamse gaai ROOOIORSTJE T(IFTJAE Variatie biedt mogelijkheden voor veel verschillende soorten. Voorbeeld van een natuurlijke oever die overgaat in een houtsingel. Natuurlijk wordt bij het ont wikkelen en inrichten van de nieuwe wijk Boerenstreek niet voorbijgegaan aan het feit dat voor de bewoners ook een pret tig woonklimaat moet ontstaan. Hoewel de natuurlijke ontwikke ling van het gebied een belangrijk uitgangspunt is, blijft recreatie er mogelijk. Er zal voldoende ruim- te zijn voor bijvoorbeeld wande len en spelen in het gebied van 26.5 hectare, waarvan circa 6 hectare voor groen is bestemd. De wandelroutes zullen niet al leen in de wijk worden aange legd, maar er zullen ook verbin dingen komen met het gebied in de richting van de Wieksloot. Centraal in de wijk is een plaats ingeruimd voor een buurtpark. Dit zal geschikt zijn voor het hou den van gezamenlijke buiten evenementen, maar tevens kan de jeugd er gebruik van maken als voetbalgelegenheid. Voor de kleineren in de wijk ko men er kinderspeelplaatsen. De ze zullen zoveel mogelijk nabij de woningen worden aangelegd, zo dat toezicht op de kinderen mo gelijk is. De ringweg in de wijk wordt om sloten door een dubbele bomen rij- Het feit dat er straks sprake zal zijn van een extra groene wijk dankzij het ecologisch groenbe heer, zal voor de Boerenstreek dus niet betekenen dat hierdoor bepaalde voorzieningen achter wege moeten blijven. De Boe renstreek krijgt dezelfde moge lijkheden als de bestaande wij ken, met dit verschil dat er meer ruimte voor de natuur zal zijn. flora en fauna zich niet kunnen ves tigen of handhaven. Daarom wor den in de natuur in en rond de be bouwde omgeving in de meeste ge vallen alleen soorten aan die wel te gen menselijke invloed kunnen. Meestal zijn dit de wat algemenere soorten, die overigens niet minder interessant zijn. Toch kan de variatie met meer bij zondere en zelfs kwetsbare begroei ingen worden uitgebreid. Eén van de vereisten daartoe is de aanleg en het beheer van groen op ecologi sche grondslag. Dit is gebaseerd op een aantal principes. De wisselwer king tussen de inheemse planten, dieren, de mens en de omgeving (zoals bodem, water en klimaat) staat daarbij centraal. Het gemeentebestuur van Soest heeft besloten dat de toekomstige nieuwbouwwijk Boerenstreek eco logisch wordt ingericht en beheerd met als doel het gebied de oor spronkelijke flora en fauna terug te geven. 9 WILDE EEND WATERHOEN Het gevolg van het agrarische ge bruik van de Boerenstreek, de nieuwe grote woningbouwlokatie in Soest, is niet alleen geweest dat tal van planten die er oorspronke lijk voorkwamen, niet meer aan wezig zijn. Ook tal van watervo gels en enkele zoogdieren, zijn grotendeels uit het gebied verdwe nen. Om ondanks uitvoering van een 1 omvangrijk woningbouwplan de oorspronkelijke flora en fauna in het gebied terug te brengen, worden houtsingels aangelegd, poelen ge graven en knotwilgen geplant. Ook het aanplanten van heggen en struikgewas zal, zeker in combinatie met bijvoorbeeld grasland, ertoe bijdragen dat de variatie in het mi lieu wordt vergroot. Hierdoor zal niet alleen een aantal wilde planten toenemen. Tevens zullen enkele 'verdwenen' vogel soorten het gebied opnieuw gaan bevolken, zoals de wilde eend, de waterhoen en de blauwe reiger. Tenslotte blijven de amfibieën niet achter: de kikkers en de padden zul len net als vroeger zich vestigen in de Boerenstreek als hun 'huisge bied'.

Soester Courant | 1994 | | pagina 6