Gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 2 maart 1994 De stemdistricten en hun lokaties Gelijkwaardigheid moét Geld beschikbaar voor uitvoering ideeën in kader van buurtbeheer Ondernemers gepolst voor integrale beveiliging van industrieterreinen Waarom mensen alcohol drinken Vanavond verbranding kerstbomen Betere beveiliging overweg hangt af van verdeling van de kosten WOENSDAG 12 JANUAR11994 OP 'T HOOGT PAGINA 4 f Soesterberg Inspraakprocedure Fietsplan Soest Vrouw in de politiek Vragen over raadsverkiezingen in "Van 't Raadhuisplein" Uiteraard wilt u deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Het uit oefenen van het kiesrecht is tenslotte het recht van bijna iedere ingezete ne van Soest. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen waardoor u een ander voor u wilt laten stemmen of waardoor u in een ander stem bureau uw stem wilt uitbrengen. Hiervoor kunnen verschillende redenen zijn, zoals ziekte, werk of vakantie. Aangezien de gemeenteraadsverkie zingen in de voorjaarsvakantie worden gehouden (woensdag 2 maart 1994), is de kans aanwezig dat u met vakantie bent. Uw stem hoeft dan echter niet verloren te gaan. Er zijn verschillende regelingen getroffen die het mogelijk maken toch uw stem uit te (laten) brengen. De volgende mogelijkheden zijn er: 1. Stemmen bij volmacht. U kunt uw stem niet zelf uitbren gen. Een ander gaat voor u stem men: A. In hetzelfde Stemdistrict. U kunt een gezinslid, een huisge noot of een kennis die in uw buurt woont en die in hetzelfde stembu reau als u moet stemmen, machti gen uw stem uit te brengen. Wat moet uw doen? 1. U vult bij het onderdeel 'vol- machtbewijs' op uw oproepings- kaart uw naam in en de naam van degene die voor u gaat stem men. Geef uw oproepingskaart pas dan aan een ander mee, na dat u zelf heeft ingevuld wie uw stem mag uitbrengen. 2. U zet beiden uw handtekening. 3. Degene die voor u gaat stem men, neemt uw kaart mee en brengt tegelijk met zijn/haar stem ook uw stem uit. Dit is de meest eenvoudige ma- nieromeenandervoorute laten stemmen. Nadeel is, dat u bei den in hetzelfde stemdistrict moet wonen. Of dit het geval is, kunt u herkennen aan het num mer van het stemdistrict dat op iedere oproepingskaart staat vermeld. B. In een ander stemdistrict. U kunt een andere kiezer die in een ander stemdistrict woont (maar wel binnen Soest), machtigen uw stem uit te brengen. Wat moet u doen? 1U gaat naar het gemeentehuis en haalt een volmachtformulier. Dit formulier kan ook telefo nisch aangevraagd worden. 2. U vult uw gegevens in, alsmede de gegevens van degene die voor u gaat stemmen. 3. U zet beiden uw handtekening. 3Daarna stuurt u het formulier zo snel mogelijk terug naar het ge meentehuis, afdeling Burgerza ken. Het moet uiterlijk op 16 fe bruari weer op het gemeentehuis zijn. 4. Degene die voor u gaat stem men, ontvangt een volmachtbe- wijs, waarmee hij/zij uw stem te gelijk met zijn/haar stem uit brengt. De bedoelde machti gingsformulieren zijn nu al ver krijgbaar bij het gemeentehuis, afdeling Burgerzaken. 2. Stemmen in een ander stembu reau. Het kan zijn dat het u beter uitkomt om in een ander stembureau te stemmen dan waarvoor u bent op geroepen. Is dit het geval, dan kunt u de oproepingskaart laten omzet ten in een kiezerspas. Voor de ge meenteraadsverkiezingen kunt u dan uw stem in elk willekeurig stem bureau in Soest uitbrengen. Wat moet u doen? U kunt tot en met vrijdag 25 fe bruari zelf met de oproepingskaart naar het gemeentehuis, afdeling Burgerzaken, komen en deze kaart laten omzetten in een kiezerspas. Waar en wanneer ontvangt u de op roepingskaart? Uw oproepingskaart ontvangt u op het adres waar u op 18januari 1994 (de dag van de kandidaatstelling) woonachtig was. Ongeveer drie we ken voor de verkiezingen komt de oproepingskaart door uw brieven bus. De partijen en hun kandidaten. In het februari-nummer van Op 't Hoogt zult u een overzicht aantref fen van de deelnemende partijen en hun kandidaten. Dit overzicht treft u op de dag van de verkiezingen ook aan in dé stembureaus. De stemdistricten en hun stembu reaus. De gemeente Soest is verdeeld in 24 stemdistricten, waarvan 3 in Soes- terberg. Ten opzichte van voor gaande jaren is de indeling van de stemdistricten licht gewijzigd. In stemdistrict 5 (wijk 't Hart) is door het wegvallen van de lokaliteit Groen van Prinstererschool, de school De Driesprong (Sint There- siastraat 16) aangewezen als stem- lokaliteit. Door de groei van het aantal stem gerechtigden is een aantal wonin gen aan de Nieuweweg (huisnum mers 1 tot en met 43 A en 2 tot en met 40) ondergebracht in stemdis trict 7 (bejaardencentrum Molen schot). Ook in Soesterberg is een wijziging opgetreden. Door de groei van het aantal stemgerechtigden in stem- Overzicht van de stemdistricten en hun lokaties: Stemdistrict 01: Gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 02. Van der Huchtschool, Paulus Potterlaan 13. 03. Braamhage, Insp. Schreuderlaan 2. 04. Gebouw Credo, Julianalaan 19a. 05. De Driesprong, St. Theresiastraat 16. 06. School Prins W.-Alexander, Beetzlaan 48. 07. Molenschot, Albert Cuyplaan 101. 08. Mariënburg, Burg. Grothestraat 80. 09. De Rank, Soesterbergsestraat 18. 10. Medisch centrum Molendael (Zonnegloren), Soesterbergsestraat 125. 11. Minister De Visserschool, Oude Utrechtseweg 24. 12. De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg 16, 13. De Regentuuter, Weegbreestraat 104-106. 14. Reformatorische school Daniël, Smitsweg 46. 15. De Open Hof, Veenbesstraat 2. 16. De Schakel, Klaarwaterweg 7-9. 17. Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475a. 18. De Vijverhof, Klarinet 39. 19. De Bron, Sweelinckstraat 2. 20. School Overhees, Willaertstraat 45. 21. Insingerschool, Insingerstraat 57. 25. De Drie Eiken, Dorpsplein 18. 26. St. Carolusschool, Chr. Huygenslaan 2. 27. De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2. Toegankelijkheid stemlokaliteiten. De afdeling Bouw- en Installatietechniek van de gemeente Soest zal daags voor de verkiezingen voorzieningen treffen waardoor ieder stembureau ook toegankelijk zal zijn voor minder-validen. Inlichtingen, vragen? Wilt u meer weten over de komende gemeenteraadsverkiezingen, dan kunt u iedere werkdag contact opnemen met de afdeling Burgerza ken. De balie-openingstijden van deze afdeling zijn: 8.30 tot 13.30 uur. Iedere dinsdag- en donderdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur is iemand van deze afdeling aanwezig in de dependance publieksza- ken, Dorpsplein 17 in Soesterberg. Telefonisch is de afdeling (voor inlichtingen over de verkiezingen) te bereiken onder nummer 02155-93470 of 02155-93472. district 27 (gebouw De Hoeksteen), zijn de bewoners van de Plesman- straat 3 tot en met 43 en 2 tot en met 16 ondergebracht in stemdistrict 26 (Sint Carolusschool, Chr. Huygens laan 2). Daarnaast zijn de bewoners van de Generaal Winkelmanstraat 1 tot en met 53 en 6 tot en met 88 ondergebracht in stemdistrict 25 (De Drie Eiken, Dorpsplein 18). Nadat vorige week al in Soester berg een kerstbomenverbranding was georganiseerd, gaat vanavond in Soest 'de fik erin'. Op het terrein op de Engh kunnen de bomen vanaf 17.00 uur worden ingeleverd. Elke boom levert de bezorger een kwar tje op. Onder toezicht van brand weer en politie wordt de stapel kerstbomen om 19.00 aangestoken. Zij die hun kerstboom niet door middel van de jaarlijkse verbran ding kwijtraken, kunnen deze gedu rende veertien dagen meegeven met de reinigingsdienst. Vanaf morgen, donderdag 13 januari, tot en met vrijdag 28 januari kan men de op de dag dat de groene en de bruine container worden geleegd, de kerstbomen naast de container leggen. De bomen worden dan met een speciale auto weggehaald. Het college van burgemeester en wethouders heeft de behandelings procedure vastgesteld voor het Fietsplan Soest. Deze wijkt af van het voorlopig schema dat in decem ber vorig jaar is gepresenteerd. Onderdeel van deze procedure is de inspraak op dinsdag 8 februari in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest, en op woensdag 9 februari in het Dorpshuis in Soesterberg. Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. Volgens de vastgestelde procedure zal de commissie milieu in maart het plan met alle op- en aanmerkingen uit de inspraak behandelen. Op z'n vroegst kan de gemeenteraad er in april z'n oordeel over geven. In het kader van het Jaar van de Veiligheid in Soest hebben de Soester Zakenkring, de Federatie Midden- en Kleinbedrijf (MKB), de Vereniging Ondernemers Soes terberg, de gemeente en de politie een werkgroep gevormd met als voornaamste doel het vergroten van de veiligheid in de gemeente. Binnen deze werkgroep heeft de vertegenwoordiger van de Soester Zakenkring, de heer A.L.F. Trip- paers, het initiatief genomen met als mogelijk doel te komen tot een integrale beveiliging van de indus trieterreinen in Soest en Soester berg. Hiervoor is onder de bij de Zakenkring aangesloten bedrijven een enquête gehouden. De eerste resultaten ervan worden tijdens een lunchbijeenkomst voor de le den op maandag 21 februari be kendgemaakt. De heer Trippaers is een groot voorstander van het bundelen van de krachten, zoals bijvoorbeeld in Nieuwegein is gebeurd. "Daar is al een project integrale beveiliging van het industrieterrein aan de gang. Sinds het begin daarvan is het aantal inbraken met 75 procent afgeno men. Als we dat hier ook voor el kaar krijgen, is dat een mooi resul taat. Een tweede punt is, dat wij naar een vereenvoudiging van de aangiftes willen. In samenwerking met de po litie zou er een standaardformulier moeten komen, waarop men de meest belangrijke informatie over een inbraak kan geven. Dit scheelt de politie de run om te komen, het scheelt de ondernemer de tijd die hij anders bij de politie moet wachten. In plaats daarvan zet hij thuis de ge gevens op papier, die worden door de politie geregistreerd, en als er meer uit moet komen, dan komt de politie uiteraard zelf kijken, aldus de heer Trippaerk". Voordeel hiervan is dat voortaan ook de kleine inbraken gemeld kun nen worden met als schade alleen een vernield ruitje. "Nu wordt lang niet van elke inbraak aangifte ge daan. Dat wordt meer dan eens dui delijk: als de politie de buit terug vindt van een inbraak die nooit ge meld is. In de meeste gevallen blijkt dat de aangifte van inbraak achter wege is gebleven omdat er voor de ondernemer teveel tijd in gaat zit ten. Het bespaart hem veel tijd als hij alleen maar een formulier hoeft in te vullen". Tijdens de bijeenkomst op 21 fe bruari zullen de leden van de Soes ter Zakenkring niet alleen informa tie krijgen over de eerste resultaten van de enquête, maar ook meer ge richt op de integrale beveiliging van het industrieterrein. Wat de enquê te betreft: hierin wordt niet alleen gevraagd of men bereid is mee te werken aan een gezamenlijk bevei ligingssysteem. De heer Trippaers: "Het totaalplan staat naast de maatregelen die ieder bedrijf zelf getroffen heeft. Dat kan zijn in de vorm van inbraak-, over val- of brandalarm, detectie, infra rood, hekken, een slagboom met pasjessysteem, noem maar op. Het is dus de bedoeling dat er daarnaast een organisatie komt die ook nog eens het hele industrieterrein in Soest en Soesterberg beveiligt. Dat kan bijvoorbeeld door rijdende be wakingssurveillance. Kijk, iedereen kan natuurlijk zelf een bewakings bedrijf inhuren, maar wij stellen voor dat iedereen meedoet en we gezamenlijk één bedrijf inhuren dat het hele gebied bestrijkt". De heer Trippaers is optimistisch over de bereidheid van de onderne mers om aan uitvoering van dit plan mee te werken. "Hoe meer er mee doen, des te lager kunnen de kosten blijven of des te intensiever, met meer mensen, kan de surveillance worden uitgevoerd. Niet alle bedrij ven kunnen zelf de hulp van een be wakingsbedrijf betalen, maar met z'n allen kan dat wel". Mensen drinken alcohol omdat het aan de gezelligheid op feestjes bijdraagt. Ze drinken het om de kille kou uit hun botten te verdrij ven. Ze drinken het omdat ze een mooie cognac, een oude port of een grand cru van een goed jaar waarderen. Om de smaak, de geur. Ze drinken ook sterke drank om meer te durven, te ontspannen, om erbij te horen. Mensen drinken al cohol ook om problemen te verge ten, ongenoegen af te reageren of omdat ze zich ellendig voelen als er geen alcohol in hun lichaam zit. Maar waarom en wanneer mensen ook drinken: bij elke slok verdwijnt er niet alleen een genotmiddel, maar ook brandstof in het lichaam. Verbranding is het belangrijkste li chaamsproces dat door het drinken van alcohol wordt gestimuleerd. Bijna alle biochemische reacties vinden plaats in de lever. Omdat de lever bovendien voorrang geeft aan de verwerking van alcohol, is dit li chaamsdeel het eerste orgaan dat bij alcoholmisbruik schade oploopt. Bij al te regelmatig alcoholgebruik zal de lever vervetten. Als gevolg van langdurig overmatig gebruik kunnen zich verharding en ontste king van de lever voordoen. Om welke alcoholica het gaat, maakt niets uit. Belangrijk zijn vooral de hoeveelheid en de tijdsduur. Omdat mensen nu eenmaal erg van elkaar kunnen verschillen, zijn er geen har de richtlijnen te geven. Als voorlopige grens waar de licha melijk nadelige gevolgen duidelijk gaan optreden, kan gesteld worden: acht glazen per dag voor mannen en zes glazen per dag voor vrouwen. En zelfs bij feestelijke gelegenheden kunnen we best in staat zijn en blij ven om goed met alcohol om te gaan. Op uw gezondheid! Mevr. J.M. de Grijs-Mostard. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die bij het lezen van de kop 'Vrouw in de politiek' denken: "Is zo'n ar tikel in de krant nog wel nodig in deze tijd?" Is het een achterhaald onderwerp? Ik denk dat, hoewel er formele ge lijkheid bestaat, vrouwen nog heel wat gevechten te leveren hebben .om daadwerkelijk gelijkheid te be reiken. Is er in de loop der jaren dan niets veranderd? Na honderden jaren waarin het ge woon was dat mannen de regels stelden hoe de maatschappij eruit zou moeten zien, bestaat er nu een model waarin man en vrouw eikaars gelijken zijn. Meisjes en jongens in deze tijd heb ben gelijkwaardige opleidingen, een gelijkwaardig sociaal leven, een gelijkwaardige wens tot werk. Dat geeft een soort medeplichtigheid. Vandaag de dag is geen enkele acti viteit meer voorbehouden aan man nen en verboden voor vrouwen. Voor meisjes/vrouwen zijn daar door de verantwoordelijkheden toe genomen. De voorwaarden voor een gelijkwaardig leven zijn aanwe zig. Dit is allemaal nog vrij nieuw en de daadwerkelijke gelijkheid zal nog bevochten moeten worden. Met 'horen, zien en zwijgen' komen we er niet. Het mede-invloed uitoefenen op de inrichting van de maatschappij, het dienen van het algemeen belang is nu ook de verantwoordelijkheid van vrouwen geworden. Politiek is geen mannenzaak - het is een zaak van samenwerken tussen mannen en vrouwen, voor 't alge meen belang, waaraan 't individueel belang ondergeschikt is. Vrouwen, doè er wat aan! Gré van Eek-van Veelen, Gemeenteraadslid voor D66. Gré van Eek-van Veelen (D66). Vervolg van voorpagina De reconstructie van de overweg in de Ossendamweg is momenteel nog een punt van onderhandeling tussen het gemeentebestuur van Soest, de Nederlandse Spoorwe gen en het ministerie van verkeer en waterstaat. De overweg zoals die er nu bijligt, is een voorlopige voorziening. Ik weet dat de Spoorwegen met het oog op de verkeersveiligheid, met name voor het fietsverkeer, eisen stellen om de situatie te verbeteren. Als college wachten we met een beslis sing hierover totdat vast staat dat de werkzaamheden die eraan verbon den zijn ook werkelijk voor subsidie in aanmerking komen", zegt wet houder Mieke Swinkels (verkeer en vervoer). De aanpassing van de overweg bij station Soest-Zuid is nodig om fiet sers en voetgangers vanuit het Soes- terveen veilig het station te laten be reiken. De hiervoor noodzakelijke aanpassing van de overweg is inge wikkelder dan eerder werd aange nomen. Met de reconstructie zal de overweg moeten voldoen aan eisen die in 1993 van kracht zijn gewor den in verband met de verkeersvei ligheid. Aan de kant van het station moeten de fietsers en voetgangers in beide richtingen worden beveiligd. Daar voor zullen zowel bij het fietspad als het voetpad aan beide kanten (Os sendamweg en Nieuweweg) spoor bomen moeten komen. De extra techniek daarvoor maakt de recon structie duurder dan aanvankelijk werd gedacht. Zodra de kostenbe rekening klaar is, zal opnieuw over leg plaatsvinden tussen de betrok ken partijen over de verdeling van de kosten. Tot zolang blijft de situatie zoals die nu is. Mevrouw Swinkels weet ech ter niet voor hoelang: "De Spoor wegen hebben genoegen genomen met de bestaande situatie omdat dit een tijdelijke zou zijn". Enkele maanden geleden is de ge meente in het kader van de sociale vernieuwing in de wijk Smitsveen van start gegaan met het buurtbe heer. De provincie heeft hiervoor een eenmalige subsidie beschik baar gesteld van 40.000 gulden. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten dit be drag te gebruiken voor initiatieven vanuit de bevolking. Bij de start van het project is immers aange kondigd dat ook de bewoners erbij zullen worden betrokken en dat van hen een actieve rol wordt ver wacht in het buurtbeheer. In eerste instantie richt het gemeen telijke sociale vernieuwingsbeleid zich op drie buurten in Soest: de Engh (plantsoenenbuurt); omge ving Haverweerd, De Akkeren en Dalweg, en tenslotte de buurt waar het experiment van start is gegaan, Smitsveen. Inmiddels functioneert in deze laatste wijk een wijk-onder- houdsploeg. Nu worden vooral hiér de bewoners opgeroepen om daad werkelijk mee te doen aan het buurtbeheer. De gedachten gaan met name uit naar de omgeving van de flats aan de Speenkruidstraat, I Weegbreesraat, Varenstraat en de Smitsweg. Hebt u ideeën die bijdragen aan het verbeteren van de leefomgeving? Kom ermee voor de dag! Het liefst sgmen met buurtgenoten. Vaak gaat het om kleine dingen, zoals bloembakken voor de galerij, het meewerken aan het opzetten van een buurtkrant, het schoonhouden van de omgeving enzovoorts. Een aantal voetballende jongelui heeft om doelpalen gevraagd voor het speelveld aan de Smitsweg. Dit initiatief kan gehonoreerd worden. De gemeente stelt de doelpalen ter beschikking, en onder leiding van de buurtwerker plaatsen de jonge ren ze zelf. Overigens is dit pas mo gelijk nadat de tijdelijke vestiging van Albert Heijn die op deze plaats komt, is opgeheven. Hebt u voorstellen, kent u mede buurtbewoners die aan het buurt beheer willen meewerken? Neemt u dan contact op met de buurtwer ker van Smitsveen, Pieter Henke, bereikbaar in het buurthuis aan de Smitsweg, telefoon 19546. Een Arabier met olie in z'n tuin krijgt er dik geld voor, maar in Soest moet je ervoor betalen. Reiniging haalt kerstbomen op. Bij de huidige tarieven mogen ze in 't vervolg ook wel gebracht wor den. Vandalen: kennelijk weer volop slechte voornemens voor 't nieuwe jaar. Hellingn eg op de helling. Prins Wasiel: ja, hij is inderdaad wel wat dikker geworden. Nieuwe cardioloog Molendael: hartstikke goed. Brandweer Soesterberg: met min der tam-tam verder. Soester kabel: dat is pas zappen. Bij CDArthuizen op de Koff(i)e- man. Soest natuurlijk: mensen in vogel- verblijven en in eekhoornnest. Punaises op fietspad Birkstraat: is dat weer zo'n prikactie? Gelezen in Op 't Hoogt: 'Vooral bommen kunnen heel sfeerbepa lend zijn en monumentale waarde bezitten'. - Daarover valt, dunkt ons, een boom op te zetten. Advertentie-aanbod in De Han delspost: Guldens 1989, 1990, 1991: f 20, - Dat is pas inflatie. Zandvoort aan de Eem. "B en W moeT niet denken dat de vele bezoekers van de nieuwjaars receptie voor hen komen", aldus de redactie van de Kabelkrant. Inderdaad, ze kwamen voor Thomasvaer en Pieternel die er van moesT blozen. Gedurende vier weken wordt in het gemeentelijk voorlichtingspro gramma "Van 't Raadhuisplein" ruimte gemaakt om vragen over de verkiezingen beantwoorden. Dit programma wordt elke woensdag tussen 11.00 en 12.00 uur recht streeks vanuit het gemeentehuis uit gezonden. De herhaling ervan is de zondag daaropvolgend tussen 12.00 en 13.00 uur. De vragen kunnen op de woensda gen 2, 9, 16 en 23 februari gesteld worden. Dat kan tussen 10.00 en 11.00 uur via het gemeentetele foonnummer 93692. Medewerkers van Staf Voorlichting versterkt met gemeentelijke verkiezingscoördi nator Joep Schuiten, zullen de vra gen vervolgens in de rechtstreekse uitzending tussen 11.00 en 12.00 uur behandelen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 7