En dit zijn de knallers van deze week: 898 179 f Gemeente en Uyland maken eind aan 'koude oorlog' in Soest-zuid 199 179 uw eigen ts 9° Lj Buurtcomité Buntweg beticht College van woordbreuk inzake Soest-zuid 1,8 Miljoen voor infrastructuur bus Magere hamlappen Kwaliteitsmerk pizza diverse smaken vva aT« OPHEFFINGS UITVERKOOP BENZINE Uitbreiding winkelcentrum forse stap dichterbij 3 Actueel 9 Soesterberg KUNSTNAGELS Drie Soester mannen bekennen geweldplegingen Bromfiets niet veilig in tuin Politie lost drugshandel op Protest tegen 'grootschaligheid en hoogbouw' Inbraak in café Gemeente en CN 'redelijk' tevreden over gebruik bussysteem Explosie blijkt gevolg van vuurwerkbom Politie ontwaart vanuit de lucht opslag van vaten Stance Andeweg f kilo Santé aardappelen Bananen per stuk 350 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Vast goed van BREUKELEN bv HET VLEESCENTRUM AUTOBEDRIJF VAND0LDEREN "Al twintig jaar was er sprake van allerlei gevoeligheden tussen de ge meente en de firma Uyland. Maar omdat je elkaar steeds tegenkomt moesten er langzamerhand maar eens knopen worden doorgehakt. Je kunt natuurlijk heel lang met pijn blijven rondlopen, maar op een goed moment moet je toch naar de dokter..." Met die woorden schetste wet houder Jan Visser vorige week de verrassende uitkomst van de (geheime) onderhandelingen, die in de afgelopen weken zijn gevoerd tussen de ge meente, de fa. Uyland en project-ontwikkelaar Macéka Vastgoed. Op Oudejaarsdag werd definitief overeenstemming bereikt tussen de be trokkenen en vorige week donderdag werd dat door Visser bekendge maakt tijdens een persconferentie in het gemeentehuis. Het uitbreidings plan is daarmee geen "papieren plan" meer. Voor het winkelcentrum Hartje-Zuid komt de langverwachte uitbreiding een forse stap dichterbij. Foto: Goos van der Wilt De vrede tussen Soest en Uyland bete kent dat de uitbreidingsplannen voor het winkelcentrum in Soest-zuid zo goed als zeker kunnen doorgaan. Uy land heeft een aanzienlijk deel van de benodigde grond in eigendom, maar is nu bereid dat af te staan voor realisering van het "herontwikkelingsplan Cen trum Zuid", zoals het officieel heet en dat is opgezet door het stedebouwkun dig bureau Amer. Uyland en de tim merfabriek zullen t.z.t. verhuizen naar een andere lokatie, maar waar die ge vonden moet worden is nog niet be kend. Volgens Visser zijn de problemen nu de wereld uit en is er ook weer perspectief voor een aantal andere projecten die Uyland in Soest op de rails heeft staan, zoals o.a. de sloop van het St. Jozefge bouw ("verenigingsgebouw") aan de Steenhoffstraat, dat plaats gaat maken voor nieuwbouw. De overeenkomst heeft overigens betrekking op de sane ring van het bedrijf van Uyland en de naastgelegen timmerfabriek aan het Driftje, op de ontwikkeling van wo ningbouwplannen van Uyland en V.d. Grift in het gebied tussen het Driftje en de Schoutenkampweg, op de aanleg van parkeerplaatsen en op de bebou wing van de "noordwand" van Hartje- Zuid. De overeenkomst sluit goed aan bij het besluit van de raadscommissie Ruimte lijke Ordening, die in juni vorig jaar het groene licht gaf voor de uitbreidings plannen (door de verklaring van geen bezwaar bij de provincie aan te vragen), maar met de kanttekening dat - in ver band met de problemen over de infra structuur - niet automatisch ook een bouwvergunning en medewerking aan de noodzakelijke grondruil zou worden verleend. De commissie adviseerde om de tijd die nodig was voor de procedu res te gebruiken om een oplossing voor de geschillen met Uyland te bereiken. 'Op de achtergrond' Dat is gelukt, niet het minst door de be moeienis van gemeentesecretaris Wim de Kam, die in de onderhandelingen namens de gemeente een actieve rol speelde, zoals Visser duidelijk maakte. De Kam zelf wees er overigens beschei den op dat de gemeente slechts op de achtergrond een rol heeft gespeeld en dat het overleg slaagde omdat de twee partijen (Uyland en Macéka) "er samen uit wilden komen". Ook de winkeliers en de buurtbewoners werden erbij be- trokken; de aanwezige vertegenwoor- digers daarvan lieten weten dat zij inge nomen zijn met het resultaat. Directeur W. Uyland hoopte dat zo spoedig mo gelijk met de bouw begonnen kan wor den. "Het is jammer dat wij moeten ver huizen, maar wij wachten op wat de ge meente nu te bieden heeft, in Soest of Soesterberg." Het overleg heeft uiteindelijk geleid tot een officiële overeenkomst tussen Uy land en Macéka. Het exploitatie-verlies voor de gemeente komt uit op ruim twee miljoen gulden, maar daarmee was in de Structuurvisie al rekening ge houden. Wel wordt nog geprobeerd van de provincie een bijdrage te krijgen in het kader van de stads- en dorpsver nieuwing. De begrotingswijziging en de overeenkomst zijn inderhaast toege voegd aan de gemeenteraadsagenda van morgenavond. Woningen Uyland gaat in de realisering van het "totaalplan" zelf een belangrijke rol spelen, zoals uit de toelichting van ar chitect H.H. van Zeeland bleek. Tussen de Schoutenkampweg en de Korte Os- sendam komen o.a. een woonstraat met complexen van resp. tien en acht twee- onder-een-kap-woningen met garage. Daartussenin is plaats voor gestapelde bouw (ca. dertig woningen van drie woonlagen plus kap), met parking in de onderbouw. Een deel van de woningen wordt gebouwd door aannemer V.d. Grift. De "noordwand" krijgt ca. twin tig gestapelde woningen, met daaron der ca. 500 vierkante meter ruimte voor winkels etc. De totale uitbreiding van het winkelcentrum bedraagt ca. 1650 vierkante meter (bruto). De PvdA heeft de burger weer ontdekt. Groen Links/PS lanceert nieuwe versie basisplan. Tweerichtingsverkeer voor bussen is 'principebesluit'. "Voorkeur schrappen Super Channel allang bekend". BAM ziet zichzelf als pittig alternatief voor krachteloos bestuur. Groots afscheid van laatste F-15's. Soest gaat alleen maar voor hoofdprijs. Stam/SoVoCo zet 'head hunters' in. Nederlaag Smeeing/BDC geen schande. Jaap van de Veer volgt Hendrik-Jan de Boer op. De Torenstraat in 1954, Drie Soesters, van negentien en twintig jaar oud, hebben twee ge weldplegingen bekend. Kort na ou dejaarsavond, mishandelden ze on der meer een 24-jarige man bij de Schapenweide tussen de Kornet en de Koningsweg. Ook op een andere locatie in Soest lokten ze een vecht partij uit. Eén van de daders (20) bekende eveneens het vernielen van zes of ze ven auto's op de Di Lassostraat. Ook bleek hij een autodiefstal op zijn ge weten te hebben. Een bromfiets in de tuin stallen, is geen veilige zaak meer. Dat ondervond vori ge week een achttien-jarige jongeman uit Soest. Hij had de bromfiets in een tuin aan de Steenhoffstraat neergezet, maar helaas voor hem liet een onbeken de dief zijn oog op het voertuig vallen. De politie van Eemland-Noord, waaronder Soest valt, heeft 23 per sonen aangehouden in een onder zoek naar drugshandel. Twee Amersfoorters en zes Bunschoters zijn voorgeleid en zitten in afwach ting van hun berechting in voorar rest. De Bunschoters, van zeventien tot 21 jaar, hebben bekend tussen okto ber 1992 en november vorig jaar co caïne en XTC-pillen te hebben ver kocht. Ze verhandelden de drugs in Bunschoten, zowel op straat als in café's. De cocaïne, in totaal meer dan één kilo, betrokken zij van onder anderen drie Amersfoorters. Eén van de Amersfoorters leverde hen tevens honderden XTC-pillen. Bij het onderzoek waren geen Soes ter verdachten betrokken. Het buurtcomité Buntweg, waarin de omwonenden van het winkel centrum Hartje-Zuid zich georga niseerd hebben, is woedend op het College van B. en W. Zeer onge rust is hef comité over het feit dat het raadsvoorstel over het uitbrei dingsplan morgenavond al in de gemeenteraad wordt behandeld, terwijl er (bijvoorbeeld in een openbare commissievergadering) over de inhoud nog geen openheid is geboden. Bovendien is het vol gens hen in strijd met eerder geda ne beloften. "Ook met begrip voor de noodzakelijke vertrouwelijkheid om te komen tot een oplossing met de firma Uyland, had het voor de hand gelegen als het College di rect nadien maximale openheid had ge boden, aldus secretaris W. de Bruin van het buurtcomité in een brief-op- poten aan de raad. Het comité heeft echter geen inzage gekregen in de stuk ken, hoewel er toch sprake moet zijn van eerdere besluiten, die in het kader van de Openbaarheid van Bestuur nu voor de burgers toegankelijk zouden moeten zijn. "Noch van de genoemde randvoor waarden zoals die in een besloten ver gadering van de commissies Ruimtelij ke Ordening en Financiën zijn aangege- ven, noch van de concrete afspraken met Uyland en Macéka hebben wij ken nis kunnen nemen," aldus de brief. "Zonder nadrukkelijke tegenspraak van het College lijkt het ons op voor hand onwaarschijnlijk dat daarin geen enkel R.O.-aspect betrokken is." Het comité is erg geschrokken van wat inmiddels over de plannen wel naar buiten is gebracht. Volgens de brief is er zowel bij de noordwand als het Uyland- veldje wel degelijk sprake van groot schaligheid en hoogbouw (zelfs vier verdiepingen bovenop een parkeerga rage), terwijl er ook een doorverbin ding komt van de woonwijk naar het winkelcentrum (wat overigens door ar chitect Van Zeeland met zoveel woor den werd ontkend tijdens de persconfe rentie). "Dat is volledig in strijd met eerdere toezeggingen van het College," aldus de brief, waarin verwezen wordt naar opmerkingen over een invulling die is afgestemd op de bestaande structuur en omgeving, geen streven naar groot schaligheid en hoogbouw, weinig ver anderingen voor het verkeer en de "af sluiting" van de Buntweg voor autover keer vanaf het winkelcentrum, in een Collegebrief van juli vorig jaar. Afgezien van actie Het buurtcomité verwijt het College dat het wel inspraak en betrokkenheid be loofde, waarvan nu niets terechtkomt. Op basis van de Collegebrief geloofde men dat de randvoorwaarden van het Amer-rapport van tafel waren en door het College verregaand in de door de bewoners gewenste richting zou wor den aangepast, reden waarom het co mité heeft afgezien van verdere actie. Volgens het comité is het ondenkbaar dat de gemeenteraad zomaar instemt met de uitkomsten van het onderhan delingsproces, zonder dat derden ken nis hebben kunnen nemen van die uit komsten, tenzij die - "ook informeel, binnenskamers of zelfs onuitgespro ken" - niet meer behelzen dan een be grotingswijziging van twee miljoen. Het buurtcomité eist op korte termijn volledige openheid. Als die er niet komt, overweegt het comité zich om te vormen tot rechtspersoon, om op die manier volgens de wettelijke mogelijk heden "als derde belanghebbende" alle rechtsmiddelen te kunnen benutten om tot een oplossing te komen die ook voor de buurt aanvaardbaar is. Een onbekende hoeveelheid geld is uit een café aan de Koninginnelaan gesto len. De inbreker griste de contanten uit de gokkast en de kassa. Hij was binnen gekomen via een bovenlicht van de ho recazaak. Volgens de 41-jarige man, die aangifte deed, is de inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag ge pleegd. De rijksoverheid zal ruim 1,7 mil joen gulden overmaken op de re kening van de gemeente Soest. Daarmee vergoedt het ministerie van verkeer en waterstaat tachtig procent van de kosten die zijn ge maakt om voorzieningen voor het lokale busplan te realiseren. Het gemeentelijke aandeel in de infra structuur bedraagt daardoor 600.000 gulden. De gemeente gaf de laatste jaren 2,3 miljoen gulden uit voor de voorzienin gen, zoals de busoverstappunten in Soest-Zuid en Soestdijk. Op het Raad huisplein 1 werd al rekening gehouden met een subsidie van het departement. De hoogte van de bijdrage was evenwel niet bekend. In mei, toen minister Maij- Weggen aan de Eikenlaan het startsein gaf voor het openbaar vervoerplan, kon daar nog geen uitsluitsel over worden gegeven. Naar nu blijkt, heeft de minis- Menig inwoner van Soest-Zuid schrok vrijdagnacht op, toen om tien voor half één een grote explosie klonk. De ingeseinde politie stelde vast dat het om een zelfgemaakte vuurwerkbom ging. Die was in sta tion Soest-Zuid tot explosie ge bracht. De kracht van de explosie was dusdanig, dat een ruit van de wachtkamer sneuvelde. Toen de po litie arriveerde, waren de daders reeds vertrokken. Tijdens een milieuvlucht boven de ge meenten Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes heeft de politie zes overtredin gen vastgesteld. In Soest werd de opslag van een grote hoeveelheid vaten ont waart. Over de locatie wilde de politie nog geen mededelingen doen, omdat de zaak nog in onderzoek is. In Bun schoten en Eemnes werden gevallen van illegale mestopslag ontdekt en in Baarn maakte de politie kiekjes van een niet afgedekte mestsilo, een illegale mestopslag en een illegaal bouwsel. ter de rijksbijdrage voor de eerste fase van het busplan vastgesteld op 1.775.390 gulden. Over de noodzakelijke aanpassing van de overweg bij station Soest-Zuid, moet de gemeente nog om de tafel gaan zitten met het ministerie en de Nederlandse Spoorwegen (NS). Inzet van die be spreking is de verdeelsleutel voor de kosten. De geplande verbreding van de spoorwegovergang werd vorig jaar door de gemeente uitgesteld in verband met de hoge kosten. "Duidelijke groei" Zowel bij het busbedrijf Centraal Ne derland (CN) als de gemeente Soest be staat "redelijke tevredenheid" over het gebruik van het bussysteem. Beide spreken zelfs van "een duidelijke groei in het Soester openbaar vervoer", ter wijl elders sprake is van een daling van het gebruik van het openbaar vervoer. Begin december moesten door CN al negen extra bussen worden ingezet voor het vervoer tussen Soest en Amersfoort. Een jaar eerder waren dat er nog maar vier. Sinds de invoering van het Soester bus plan stappen ook meer treinreizigers op station Soest-Zuid in de bus. Dat uit zich onder meer in een stijging in de ver koop van abonnementen en bus/ trein- kaarten. Concrete cijfers worden, zo is beloofd, deze maand gepresenteerd. In oktober en november zijn tellingen verricht, waaruit al is gebleken dat het gebruik van de twee lokale bussen grillig is. Te genover ritten van lege bussen staan, al dus de gemeente, ritten van bussen in de ochtendspits met ongeveer veertig pas sagiers. In de middaguren zijn de bus sen regelmatiger bezet, hoewel ook dan grote variaties in de reizigersaantallen waarneembaar zijn. Zodra de concrete Volgens de gemeente en Centraal Ne derland is er, in tegenstelling tot de lan delijke trend, een duidelijke stijging waarneembaar in het gebruik van het openbaar vervoer in Soest. cijfers bekend zijn, kan worden bere kend hoeveel geld de gemeente aan CN moet betalen voor het unieke busplan. Rendabel De kern van het busplan is het verkor ten van de busroute Hilversum-Amers foort door Soest. Op de slingerroute waren vier bussen nodig, op de ingekor te route maar drie. De bus die daardoor vrijkwam, rijdt tegenwoordig door Soest. De gemeente stelde zich garant voor een tweede bus tussen Soestdijk en Soest-Zuid. Op grond van de kwali teitsverbetering van het bussysteem zal het aantal passagiers voldoende stijgen om de extra bus rendabel te maken, meent het college van Soest. De kwaliteitsverbetering wordt, zo stel len het college en CN, gevormd door kortere routes en de directe aansluiting tussen de train richting Utrecht en de bussen onderling. Dat er meer busver voer in Soest mogelijk is, blijkt uit de verdubbeling van het aantal ritten in Soest (van 100 naar 200 per dag). "Hierdoor is het aantal reizigers heel anders over het dubbele aantal bussen verdeeld. Daarbij wordt ook de extra capaciteit van het busplan duidelijk. Een zitplaats is redelijk gegarandeerd", aldus de gemeente die voorlopig af wacht of de "voortdurende stijging" van het busgebruik zich zal voortzetten. al vanaf f. 35,- per set. Afslank- en Nagelstudio Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 5 kilo kilo c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES per kiloI Z?u BIEFSTUK Stroganoff aaca per kilo^U?u GEHAKT h.o.h. per kiloDru Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Euro fl. 1,76 Super fl. 1.92 Diesel fl. 1.25 Zolang de voorraad strekt. Burg. Grothestraat 68, Soest.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1