WINTERKOLLEKTIE nu 40-60% korting En dit zijn de knallers van deze week: Soest moet miljoenen inleveren Het volle pond 1.59 0.99 Opgeslagen grond blijkt vervuild voor uW lui»* Auto schept twee mensen en ramt auto en 3 winkelpuien Soester architect bedenkt alternatief voor Yan Weedestraat kleine rondweg De Ster dames- en kindermode Hil-ton herenmode Werkzaamheden aan spoor tussen Utrecht CS en Amersfoort 3 Actueel 4 Actueel 11 Soesterberg 15 Sport 5 Actueel Herenkapsalon J[iak cd 02155-16450 VAN WEEDESTRAAT 7-8-9 - SOEST Zaterdag 5 en zondag 6 februari: PETERS Makelaars m van BREUKEIEN bvm 5 HET VLEESCENTRUM Champignons Witlof Tomatenblokjes Radion Micro Plus Perziken Mayonaise C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Politie hoort 17 mensen inzake brand Tutuschool (72e JAARGANG NO. 22 j| Jan Menne trekt vergelijking met bezuinigingen jaren tachtig WOENSDAG 26 JANUARI 1994 Snorfietsen uit schuur Vermeerlaan Kosten voor gemeente Soest bedragen 900.000 gulden Politie assisteert ambtenaren met 'lastige' klant Inbraak overdag aan Van Weedestraat Vrouw in ziekenhuis, bestuurder ongedeerd Veel gereedschap uit keet gestolen Gemeente neemt idee Jan Peters mee De gemeente zal 900.000 gulden moeten uittrekken in verband met het feit dat de 5.000 kubieke meter grond, die op het gemeentelijk gronddepot aan de Koningsweg ligt opgeslagen, verontreinigd is. Na een zintuiglijke beoordeling was 3.000 kubieke meter van die partij als schoon 'gewaarmerkt', maar uit een onderzoek van bu reau Oranjewoud bleek het tegen deel. De drieduizend kuub was bestemd voor de afronding van de geluidwal tussen de Koningsweg en De Specht. Daarom had de gemeente de grond alsnog laten onderzoeken. De verontreinigingen be staan uit zogenaamde PAK's. Dat is ook het geval met 2.000 kubieke grond, waarvan de vervuiling bekend was. Die partij was zichtbaar vervuild met onder meer puin, huisvuil, bouw- en sloopaf val en overig afval. De 2.000 kuub heeft eerder opgeslagen gelegen achter Ad- visie, waar nu nieuwbouw is en nog steeds wordt gepleegd. Om absolute zekerheid omtrent de par tij van 3.000 kuub grond te krijgen, zal de gemeente een contra-expertise laten uitvoeren. Maar de gemeente houdt er al rekening mee, dat ook uit dat onder zoek duidelijk zal worden, dat de grond vervuild is. Als inderdaad alle 5.000 kuub grond is verontreinigd, zal de ge meente 900.000 gulden aan stort- en reinigingskosten kwijt zijn. Het college is van plan de gemeenteraad voor te stellen de kosten te dekken uit de reser ves. Dat voorstel zal in samenhang met de problematiek rond de vervuilde grond aan de Dalweg (Zorgcentrum) worden gelanceerd. Toezicht? De problemen rond de vervuilde opge slagen grond is voor de fractie van Ge meentebelangen Groen Soest (GGS) aanleiding geweest in de pen te klim men. Raadslid Gerard van den Deijssel wil alle informatie boven tafel hebben, zoals de herkomst en de vervoerders van de vervuilde grond en of er toezicht plaatsvindt bij.de storting van grond in het gemeentelijk depot. Ook wil GGS weten waarom het college 'om veilig heidsredenen' toch heeft besloten de 3.000 ogenschijnlijke schone grond te laten onderzoeken. Daarnaast vraagt Op zaterdag 5 en zondag 6 februari zijn er uitgebreide werkzaamheden aan het spoor tussen Utrecht Over- vecht en Bilthoven. Ter hoogte van de overweg aan de Groenekanse- weg wordt een oude duiker (een soort betonnen waterdoorgang) ge sloopt. Deze duiker ligt precies on der het spoor en moet voor de aan leg van de nieuwe sporen worden weggehaald. De werkzaamheden vergen ruim 52 uur de tijd. Hierdoor is er zaterdag 5 en zon dag 6 februari de gehele dag geen trein verkeer mogelijk tussen Utrecht CS en Bilthoven. De intercitytreinen tussen De gemeente lijdt een forse financiële tegenvaller door de vervuilde grond. Foto: Goos van der Wilt. Van den Deijssel zich af waarom deze problematiek niet als afzonderlijk punt op de agenda van de commissie milieu is geplaatst. In het verleden heeft GGS herhaalde lijk aangedrongen op een overzicht van vervuilde locaties en locaties waar ver vuilde grond is opgeslagen. "Is het col lege bereid op zo kort mogelijke termijn dit te overzicht verstrekken?", vraagt Van den Deijssel in de brief aan het col lege. Utrecht CS en Amersfoort v.v. rijden het hele weekend niet. Er rijdt echter een speciale pendeltrein via een afwij kende route tussen Utrecht CS en Amersfoort v.v. Tussen Utrecht CS - Bilthoven en Utrecht Overvecht - Bilthoven rijden bussen. De bussen vertrekken in Utrecht CS vanaf het streekbusstation (onder aan de roltrap tegenover informatielo ket), in Utrecht Overvecht vanaf het sta tionsplein naast spoor 1 en in Bilthoven vanaf het P&R-terrein. Doordat het P&R-terrein in Bilthoven is ingericht als busstation geldt hier het ge hele weekend van zaterdag 5 en zondag 6 februari een parkeerverbod. Het ter rein is alleen toegankelijk voor bussen. Auto's van overtreders worden wegge sleept. Reizigers moeten rekening houden met een verlenging van de reistijd van onge veer 30 minuten. Meer informatie kunnen reizigers ver krijgen via teletekstpagina 754, OV- reisinformatie 06-9292 of via de gede tailleerde folder aan het loket. Beetzlaan 89 (v h. de Kaasspecialist) Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 ^^^^pagina Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES ^ORn per kiloI O? SCHOUDERKARBONADE - qn per kiloOru RUNDERGEHAKT onn per kiloöJ,u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. 250 gram 0.89 500 gram Vj literblik0.99 paka 2 kilo 9.99 1 literblik pot a 300 ml c-noo Tijdens het onderzoek naar de oor zaak van de brand, die in de oude jaarsnacht een deel van de Desmond Tutuschoool verwoestte, zijn reeds zeventien mensen aangehouden of ontboden op het politiebureau. Het onderzoek is nog niet afgerond. Daarom kan de politie nog geen na dere mededelingen verstrekken. Het vuur, waardoor onder meer het kleuterverblijf van de school aan de Molenstraat werd beschadigd, is vermoedelijk aangestoken. Of de daders zich onder de zeventien aan gehouden mensen bevinden, is nog niet bekend. GGS: 'Meer met de burger praten'. Soest wil uitbreiding politiesterkte. College vraagt extra 6 ton voor reconstructie overweg. Onderscheiding ex-Soestse Van de Haar-den Hartog. BAM fel aangevallen op standpunt over asiel zoekers. Afdeling Soest ENFB: "We vallen met onze neus in de boter." Reünie eindigt in ordinaire vechtpartij. Zege Firtina'93 compliment Hees. Gemeente wil kosten vervanging sportvioer Aqua Indoor 'voorschieten'. SoVoCo verliest punt ondanks zege. Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 10.200 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De Luchtmacht laat van zich horen. Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Twee snorfietsen zijn uit een schuur aan de Vermeerlaan gestolen. Daarvan is aangifte gedaan door een 76-jarige in woner van Soest. Bij een inbraak aan de Rubenslaan nam een onbekende een zwart lederen tas, met daarin bankpasjes, een rijbewijs en geld, mee. Medewerkers van de afdeling huisves ting van de gemeente Soest kregen don derdag bezoek van een 'lastige' klant die weigerde te vertrekken. Na inter ventie van de politie besloot hij alsnog aan het verzoek van de ambtenaren te voldoen. De 23-jarige man was onderhuurder van een man die gisteren uit zijn huis aan de Rubenslaan zou worden gezet. Daardoor raakte ook de onderhuurder het dak boven zijn hoofd kwijt. Een brutale inbreker heeft vorige week woensdagmiddag op klaarlichte dag zijn slag geslagen in een woning aan de Van Weedestraat. Hij kwam binnen door de sluiting van een schuifdeur te vernielen. Hij verdween met een cd-speler en ca. 120 cd's van de 99-jari- ge bewoonster. Architect Jan Peters uit Soest krijgt van de gemeente een be dankbriefje voor zijn meedenken over een oplossing voor de Van Weedestraat en deszelfs proble men. Hij heeft onlangs een "ideeënschets" gemaakt, inclusief een "kleine rondweg", en die aan de fractievoorzitters van alle poli tieke partijen in de raad gestuurd. Peters' schets komt erop neer dat het winkelgebied Van Weedestraat wordt ingericht als eenrichtingsverkeersroute (zuidwaarts), met parkeerstroken van de Anna Paulownalaan tot de Prins Bernhardlaan. Vanaf het punt waar de Prins Bernhardlaan de Van Weede straat kruist zou een "kleine rondweg" moeten beginnen, die (eveneens als eenrichtingsweg) het doorgaande ver keer noordwaarts naar de Stadhoüders- laan en vervolgens naar de Van Weede straat - voor Braamhage langs - voert. Volgens Peters biedt het plan grote mo gelijkheden voor ontwikkelingen en versterkingen van het winkelgebied en het wonen. Ook de plannen voor Al- bert Heijn, de Hema (in het plan gesi tueerd op de hoek van de Stadhouders laan en de Korte Brinkweg, met daar achter een fors parkeerterrein), sociale woningbouw, seniorenwoningen en ge- Het plan van architect Jan Peters. zinsvervangende voorzieningen voor de bewoners van de Lindenhof kunnen erin worden opgenomen. De parkeervoorzieningen worden gesi tueerd achter de erven van de bestaan de en geprojecteerde bebouwing langs de "kleine rondweg". In grootschalige winkels kunnen ook parkeergarages worden gerealiseerd. De bomen en het groen van de Stadhouderslaan kunnen doorgetrokken worden naar het Na- ssauplantsoen en de "polderstructuur" kan worden doorgezet naar de voorge stelde bebouwing. Financieel gezien levert de grondver werving volgens Peters geen grote ob stakels op, omdat het gekozen tracé van de "kleine rondweg" de agrarische be drijven intact laat en het weidegebied minimaal verkleint. Hij heeft B. en W. voorgesteld de schets te behandelen in het College en met de politieke partijen. Het College laat Peters weten dat hij wordt bedankt voor zijn "meedenken" en dat zijn plan bij het verdere onder zoek zal worden "meegenomen". De gemeenteraad heeft besloten dat dit jaar volgens afspraak aan een oplossing van de problemen wordt gewerkt. De schets van Peters is dan ook voor ken nisgeving aangenomen. Een 52-jarige vrouw uit Soest ligt nog steeds in het ziekenhuis, nadat ze vrijdagavond was aangereden door een automobilist die onder invloed van drank verkeerde. Ze is geopereerd aan een kniebreuk en een beenbreuk en heeft verschil lende spierscheuringen opgelo pen. In het ziekenhuis moest ze op een groot aantal plaatsen worden gehecht. Haar man van 56 jaar werd eveneens ge schept door de auto. Hij mocht vrijdag na behandeling naar huis. De twintig jarige Soester die het ongeluk veroor zaakte, bleef ongedeerd. De man en de vrouw stonden 's avonds om tien voor tien voor een etalage van een zaak aan de Van Weedestraat. Op dat moment verloor de twintig-jarige man in de nabijgelegen bocht de macht over het stuur van de auto, waarin hij reed. De auto botste zeventig meter verder tegen een stoeprand, vervolgens tegen een geparkeerde auto en ramde daarna een winkelpui. Daarna werden de twee voetgangers geschept, alvorens de wagen nog twee winkelpuien ramde. Per ambulance werden de twee slacht offers naar De Lichtenberg in Amers foort vervoerd. De automobilist moest mee naar het politiebureau, waar werd vastgesteld dat hij een te hoog alcohol promillage in zijn bloed had. Hij bracht de nacht door op het politiebureau. Twee keten bij een bedrijf aan het We teringpad zijn vorige week opengebro ken. In de eerste keet werd uit de zak van een overall de sleutel van de andere keet gepakt. Daarmee werd de andere keet geopend, waarna de daders zich meester maakten van twee boortollen, een accuboor, een cirkelzaag, een slijp tol en een kangomachine. Een 32-jarige man uit Hillegom lichtte de politie in. De huidige wethouder van financiën, Jan Menne, trekt zelfs de vergelij king met de ingrijpende bezuinigingen die de gemeente begin jaren tach tig moest doorvoeren. Zo ernstig acht hij het feit dat Soest minder zak geld van het rijk zal krijgen. Uit het gemeentefonds zal over een aantal ja ren structureel 3,5 tot 5 miljoen gulden minder op de rekening van Soest worden overgemaakt. "In 1982 en '83 hebben we dat eerder gehad. Toen hebben we ook moeten bezuinigen en impopulaire maatregelen moeten nemen. Nu moeten we weer fors inleveren", aldus Menne. Op een begroting van 110 tot 115 mil joen gulden per jaar, lijkt een bedrag van 3,5 tot 5 miljoen gulden niet zoveel. De realiteit is anders. Ongeveer 65 tot zeventig procent van de jaarlijkse in komsten is namelijk niet beïnvloedbaar door de gemeenteraad. Dat geld wordt direct verplicht uitgegeven aan bijvoor beeld uitkeringsgerechtigden en het on derwijs. Op het resterende bedrag, circa 35 mil joen gulden, zal straks worden beknib beld. De rijksoverheid heeft besloten dat de gemeenten met streekvoorzie- ningen meer geld moeten krijgen. De gemeenten die niet of nauwelijks streekvoorzieningen hebben, zoals Soest, moeten daarvoor 'boeten'. Hoe wel de bedragen nog niet zijn vastge steld, wordt er aan het Raadhuisplein 1 van uitgegaan, dat Soest tien of meer procent van de 35 miljoen gulden moet inleveren. Dat zal mogelijk verstrekkende gevol gen hebben voor verenigingen en in stellingen in Soest. De zogenaamde 'kaasschaafmethode', waarmee op elke uitgave iets zal worden beknibbeld, ziet Menne niet als de oplossing van het probleem. "We moeten gaan bezuini gen op de uitgaven, waartoe we niet verplicht zijn. Daarvoor zullen we moe ten kijken wat de kerntaken zijn en waar de prioriteiten liggen", aldus Menne. De verantwoordelijkheid voor de be zuinigingen zal niet meer op zijn schou ders rusten, want Menne verdwijnt na de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart van het (lokale) politieke toneel. Beginjaren tachtig leidde de wethouder van financiën onder de noemer 'Aan pak Toekomstig Beleid' (ATB) wel de reeks 'impopulaire maatregelen'. Het leverde hem de naam 'de ijzeren wet houder', maar de financiële situatie van Soest werd weer rooskleurig. Zelfs zo danig, dat het reserve-spaarvarken nu boordevol zit. Belastingen Hoewel Menne straks geen wethouder meer zal zijn, is hij de mening toege daan, dat de bezuinigingen niet mogen worden gecompenseerd met het verho gen van de belastingen. "Het extra be lasten van de burgers moet uitblijven. Dat wil ik toch meegeven." Op dit moment is nog niet exact bekend hoeveel de gemeente Soest moet inle veren. Hetzelfde geldt voor het mo ment, waarop de kraan in Den Haag dichter wordt gedraaid. Menne: "We verwachten toch wel dat dat in het voor jaar bekend wordt. En we hebben wel de indicatie dat het de kant opgaat van 3,5 tot 5 miljoen gulden." Menne denkt dat de bezuinigingen trapsgewijs worden doorgevoerd. Dat Wethouder Jan Menne verwacht, net als begin jaren tachtig, impopulaire maatregelen. betekent dat Soest in het eerste jaar bij- - voorbeeld drie ton of een half miljoen gulden moet inleveren. Dat bedrag zal geleidelijk aan oplopen, totdat structu reel een bezuiniging van 3,5 tot 5 mil joen gulden is gerealiseerd. Opvallend is dat in de provincie Utrecht alle gemeenten moeten inleve ren of op het huidige niveau blijven ste ken. Een uitzondering vormt de stad Utrecht, dat met Amsterdam, Rotter dam en Den Haag sowieso op een gro tere bijdrage uit het gemeentefonds mag rekenen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1