cr Nieuws van de bibliotheek i 1 -_[cunm& WELZIJN r aruóKOCK T Spullenhulp-veiling doorslaand succes Vergankelijkheid als thema in expositie C-drie Hulp WOENSDAG 26 JANUARI 1994 SOESTER COURANT Toneelavond van Frysk en Fr ij 'Swingle'-workshop bij JOV-Gooi e.o. Opbrengst voor verhuizing naar de Schans PAGINA 20 stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten CD's 'Politiek alleen voor politici?' NNereldI/I/inkel Houten speelgoed Kinderboerderij De Vrije Teugel Mayindra 'Zelf helpen met homeopathie' in Centrum Mayindra 'Spirituele' lezing over regressies Paranormale avond Kermis Soesterberg: 22 t/m 26 juni Vrijwilligers Vakature Bank Solidariteit tussen werkenden en en niet-werkenden 'Abracadabra' Bluesnight met Willem Dyck Band Kasteelconcert in Groeneveld WOENSDAG 2 Evangelisati in Ichthuskc Cantatedie] Pauluskerk Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Zoals er tendensen zijn, bijvoorbeeld in de mode - of is mode en tendens het zelfde? zo lijkt het wel of het de laatste jaren een tendens is om over vertalen te schrijven en te praten. (Hierbij moet ge zegd worden dat het alleen opvalt als je erop let.) Zo krijgen bekroonde verta lers soms zelf een ton uitgekeerd. Er wordt geschreven en gesproken over hoe moeilijk hun werk is, mede omdat bepaalde woorden of zinnen niet te ver talen zijn. Vertalers zouden halve au teurs moeten zijn. Men doet vergelij kend onderzoek ondermeer op basis van het origineel. En het komt voordat er geconcludeerd wordt dat de inbreng van de vertaler een verbetering is van het oorspronkelijke boek. Leuk, al die aandacht, maar dat er nog mensen rondlopen die menen dat deze branche bestaat uit het kopen van een woordenboek en het ene woord na het andere woord opzoeken, het lijkt me ondenkbaar. Tussen twee haakjes: Din getje heeft een nieuwe cd en die heet 'Praat geen poep', hetgeen een letterlij ke omzetting is van de hit 'Don't talk shit'. Dingetje's onzin is stijgende op de tipparade. Ik was gebleven bij de constatering dat het wel en wee van vertalen in de mode is. Om James Joyce onder handen te ne men, lijkt me inderdaad een ramp. Ik vond het al zwaar om A portrait of the artist as a young man' in het Nederlands te lezen. Niet dat ik dat aan iemand zou bekennen, want wat dat betreft hang ik graag de intellectueel en dus de snob uit. Na veel ploegen en ploeteren was het uit. Ik heb het tot en met de laatste bladzijde volgehouden om te voorko men dat, wanneer iemand me naar de afloop zou vragen, ik met een mond vol tanden zou staan. Helaas is dat tot op heden nog niet gebeurd. Ik hou me aan bevolen want het antwoord blijft pa raat. Wat me opvalt rond die discussie over vertaalde literatuur, is dat ik nergens lees of hoor dat het alles van doen heeft met het begrip vertalen ruimer opvat ten. Want het uitvoeren van een idee of gedachte is ook vertalen. Vertalen is na melijk omzetten. Stel: Die ochtend heeft meneer X het plan opgevat een hondehok aan te schaffen voor Nero omdat hij voor de zoveelste keer zijn behoefte op het hoogpolige zalmkleurige tapijt heeft gedaan. Zo iemand slaat direct aan het vertalen. "Ga ik naar de winkel om er één te kopen? (bestaat er überhaupt wel een winkel voor hondehokken?)" of "Zal ik naar de doe-het-zelfzaak gaan om materiaal te kopen?" of "Meneer ter Aar is een goede timmerman en niet duur!" Na het in de hersenpan afwegen van alle voor en tegens vertrekt hij met hond en al naar de timmerman. Die vraagt een ontwerp. Het ontwerp is de tweede vertaling: het idee hondehok moet op papier worden omgezet in het werkelijke object. Dat lukt niet hele maal volgens plan, maar uiteindelijk is iedereen tevreden. Belangrijk hierbij is dat het aanvankelijke idee van meneer X nooit totaal overeen zou komen met het uiteindelijke resultaat. Tijdens voorstellingen in C-drie kan men het resultaat zien van ideeën, ge voelens en invallen van theatermakers. Bij de afdeling kunstzinnige vorming leert men onder begeleiding van be kwame docenten op welke wijze je ge liefde gefotografeerd kan worden. Of men leert hoe de aanschouwing van een stilleven met inkt, krijt of verf overgezet kan worden op papier. Of hoe het is om ritme en klank in bewegingen om te zet ten. Enz. Wederom! Hierbij moet men van te vo ren beseffen dat het nooit zo wordt als het bedacht is. De uitkomst wijkt altijd af. Soms benaderen het abstracte en het werkelijke beeld elkaar en valt de aan schouwing van het gemaakte bijna sa men met het plan zoals dat zich in de hersenen genesteld heeft. Door toeval kan men aangenaam verrast worden. Met dat soort vertalingen bezig zijn is leuk, vooral wanneer dat laatste zich voordoet. Daar doe je het tenslotte alle maal voor. Na deze zin toets f7 en au revoir, want when I continue, krijgt het betoog viel- leicht een te hoog 'praat geen poep '-ge- halte. Pim Jonker Op vrijdag 4 februari wordt in de grote zaal bij de Ontmoetingskerk aan de Mickelerstraat in Hilversum een to neelvoorstelling gegeven door de Friese vereniging uit Haarlem. Daarvooraf- gaande zingt het Frysk Sjongkoar een aantal Friese liederen. Het programma begint om 19.30 uur. De toegang kost 7,50 gulden voor leden en 12,50 gulden voor niet-leden. De Jongeren Oratorium Vereniging "Gooi en Omstreken" (JOV) organi seert op zaterdag 5 februari een work shop onder leiding van Ward Swingle, oprichter van de beroemde Swingle Singers uit de V.S. Hij doceert o.a. "clo se harmony" in een van de omroepstu- dio's aan een koor van 75 personen. Al leen bassen en tenoren tussen 20 en 35 jaar kunnen nog inschrijven a f 15,-. Ca. 200 mensen kunnen de dag als luis teraar bijwonen: f 7,50 per dagdeel (9.30-12.30 of 14.00-17.00 uur). Informatie: Joost Vlot, tel. 02152- 50359 of Floor Hennekes, tel. 02153-83718. Aanmelding: JOV, Ar jan Boxelaar, Banckertlaan 51, 1215 PW Hilversum. Over het artistiek gehalte valt te twisten, maar de veiling die het Soester kringloopcentrum zon dagmiddag in Artishock organi seerde is een doorslaand succes ge worden. De opbrengst van bij el kaar meer dan honderd "kunst werken" en andere koopjes over trof in elk geval de stoutste ver wachtingen: ruim 2800 gulden. Nagenoeg elke vierkante decimeter van de wanden van de grote zaal van Artis hock werd zondag ingenomen door een schilderij, tekening, reproductie of zo maar een mooi - al dan niet ingelijst - kalenderplaatje. De "collectie" vormde een bonte verzameling, afkomstig uit de diverse inboedels die in het afgelopen jaar op een of andere manier bij Spul- lenhulp terecht waren gekomen. De belangstelling was enorm. Tijdens het kijkuur stroomde de zaal vol met Soesters die wel "in" waren voor een nostalgische wandversiering in de sfeer van jongetje-met-traan, winter- dan wel zomerlandschapje, zonsondergang, berglandschap met edelweiss, keuken meisje, "Rembrandts moeder of tante", "Schip met knoflook" of "Landschap met andijvie en koffiepot". Ook gebor duurde "schilderijen" ontbraken niet. Onder de namen van de makers veel onbekende meesters, maar ook be roemde vertegenwoordigers van de Ne derlandse schilderkunst uit de Gouden Eeuw - waarschijnlijk met een knipoog naar de grote tentoonstelling in het Rijksmuseum - maar dan ging het meestal om foto's van de originelen, al dan niet voorzien van een fraaie lijst, die soms nog meer dan het werk zelf de gre tigheid van de kopers wekte. De stemming zat er goed in. Onder lei ding van veilingmeester Wim Butze- Iaar, die de collectie met veel verve en humor bij opbod - en soms, als de be langstelling te wensen overliet, ook bij afslag - onder de hamer bracht, verwis selden tientallen objectenvan eige naar. De bieders lieten zich nogal eens door hun hartstocht meeslepen, wat leidde tot tot spannende taferelen en hogere prijzen. Wat echt niemand wilde hebben werd naar de kelders van Spul- lenhulp verwezen. Klapstuk Na de wandversiering volgde nog een 'aantal extra-aantrekkelijke Spullen- hulpkoopjes, waaronder het klapstuk van-de-veiling: een fraaie koperen ganglamp met geslepen glas, die voor 150 gulden van de hand ging. Het duur ste object was trouwens een compleet tweedehands ("maar nooit beslapen") tweepersoonsbed, dat 250 gulden op bracht. Na afloop konden de organisatoren van In de periode van 24 januari t/m 24 februari exposeert de Utrechtse kunstenares Emmy Gostelie in de expositieruimte van Cultureel Centrum C-drie in Soest. Het te rugkerende thema in haar werk is vergankelijkheid. Vanaf '89 is deze thematiek' in haar werk te zien en Emmy is zich vanaf die tijd meer en meer op het vergaan en het verval gaan concentreren. Het bezoe ken van kerkhoven is altijd een inspira tiebron geweest voor haar werk. Op haar doeken uit zich dat in terugkeren de symbolen, in kleur- en materiaalge bruik. De expositie laat een selectie zien van schilderijen uit '92 en begin '93. Recen telijk is er een nieuw aspect van het the ma vergankelijkheid aangeboord, na melijk muren. De muur roep associaties op die veel aspecten van het leven weer spiegelen. Emmy Gostelie heeft gestudeerd aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht, afdeling Autonoom/Schilde ren. Zij heeft in de afgelopen jaren op vele plaatsen in Nederland geëxpo seerd. Een uitgebreid overzicht van haar exposities vanaf 1989 ligt bij C-drie klaar. De expositieruimte van C-drie is ge opend van maandag t/m vrijdag, 8.30 - 22.00 uur, en op zaterdag 14.00 - 23.00 uur. Zondag is C-drie gesloten. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest IDe openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan heeft een tentoonstel ling ingericht over de Nederlandse literatuur, voor scholieren en andere geïnteresseerden. De boeken zijn te leen. Klassiek 39 Alberti, Willy: Zijn grootste opera-successen. Willy Alberti zingt op deze CD be kende opera-fragmenten en enkele Napolitaanse liederen. 31 Monteverdi, Claudio: II secondo libro de madrigali. Dit tweede madrigalenboek wordt uitgevoerd door The Consort of Mu- sicke. 32 Mozart, Wolfgang Amadeus: Cosi fan tutte KV 588. Deze opera wordt op authentieke wij ze uitgevoerd door La petite Bande onder leiding van Sigiswald Kuyken. Niet-klassiek 60 Cocktail Trio: Het beste van het Cocktail Trio. Alle oude successen van Het Cock tail Trio, zoals Grote Beer, Kangoe roe eiland e.d. 78 DeVille, Willy: Live. Eerste live CD uit de lange carrière van Willy DeVille, met opnames uit o.a. het Parijse Olympia. 73 Dungen, Ben van en Jarmo Hoogendijk: Doublé Dutch. Jarmo Hoogendijk wordt be schouwd als een van de talentvolste trompettisten van zijn generatie. 78 Gathering: Almost a dance. Mooie CD van deze Nederlandse groep, die haar krachtige geluid ver mengd met symfonische invloeden. 86 Gonzales, Celina: Fiesta guajira. CD met liederen uit Cuba, gezongen door de inmiddels 65-jarige Celina Gonzales. 78 Isaacs, Gregory: Absent. CD vol plezierige goed gezongen luister-reggae. 78 John, Elton: Duets. Verrassende keuze van artiesten die met Elton John afwisselende songs ten gehore brengen. 68 Knoop in je zakdoek. De beste liedjes uit het gelijknamige uitstekende t.v.-programma voor verstandelijk gehandicapten. 78 MacCook, John: John MacCook sings Bold and Beautiful lovesongs. Twaalf softballads gezongen door één van de ster-acteurs uit de tv.serie The Bold and The Beautiful. 78 Nilsson, Josefin: Shapes. De jonge Zweedse Josefin Nilsson is een vocale ontdekking van Benny Andersson (ex Abba), die alle num mers van deze debuut CD voor haar schreef. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soes terberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Spullenhulp tevreden zijn: in plaats van de 1500 gulden waarop tevoren was ge hoopt bleken de kopers gezamenlijk maar liefst voor 2816 gulden te hebben besteed. Het succes van de veiling wettigt de ver wachting dat het evenement in de toe komst vaker zal plaatsvinden, ook als het kringloopcentrum straks aan de Schans gevestigd zal zijn. De verhuizing vindt waarschijnlijk in mei plaats. De opbrengst van de veiling wordt gebruikt om het nieuwe gebouw te kunnen in richten. Op woensdagmorgen 2 februari om 10.00 uur verwelkomt de Soester Kring mevr. Jenny Allard, lid van de Provin ciale Staten van Utrecht voor D66. Zij zal spreken over de vraag: "Is Politiek alleen voor Politici?" Een vraag die bij velen opkomt omdat politiek vaak als een onderonsje gezien wordt. De Soes ter Kring zal na de inleiding door mevr. Allard hierover discussiëren. Een goe de meningsvorming met het oog op de komende verkiezingen voor gemeente raden, Tweede Kamer en Europees Parlement. Ieder is zonder verplichting welkom in "De Deel", Kerkstraat 11B, achter de Oude Kerk; zaal open 9.30 uur, sluiting 11.30 uur. De Soester Kring is een ontmoetings plaats voor inwoners van Soest, waar zij meer betrokken kunnen raken bij alles wat in de Soester samenleving gebeurt. Er is ruim gelegenheid om over het be sprokene van gedachten te wisselen en naar anderen te luisteren. Per keer wordt een bijdrage van f 3,50 (incl. kof fie of thee) gevraagd. Op 16 februari gaat de Soester Kring op bezoek bij de Lapidaristenclub-Soest in hun slijplokaal "Het Bergkristal". Een gratis informatieblad over het complete seizoensprogramma kan worden aan gevraagd bij Ton Elderenbosch, tel. 17001. \^^Stich6ng Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Het is voor een houtbewerker in Noord-India, wiens kinderen spelen met houtafval, moeilijk in te schatten waar Nederlandse kinderen graag mee spelen. Laat staan dat hij weet welke (hogt) kwaliteitseisen er hier voor speelgoed gelden. Wat de houtbewer kers vooral nodig hebben is goede ad vies over de smaak en gewenste kwali teit van de Westerse consument. Samen met collega-organisaties in Eu ropa zond S.O.S. Wereldhandel een deskundige naar de Noord-Indiase houtbewerkersstad Saharanpur. De werkplaatsen van Toyin (de han delspartner voor naturel houten speel goed van S.O.S. Wereldhandel) over troffen de verwachtingen van deze des kundige. Niet alleen trof hij enthousias te vaklui, die speelgoed maken van uit stekende kwaliteit; hij constateerde ook dat de organisatie Toyin veel betekent voor de houtbewerkers. Toyin geeft houtbewerkers een grondige training en voorziet hen van goed gereedschap. Door de hoge kwaliteit leveren de pro- dukten in de lokale (toeristen)winkels aanzienlijk meer op en is het speelgoed ook geschikt voor de export. De samen werking in Toyin maakt het mogelijk voordelige leningen bij de bank af te sluiten. Zo zijn de houtbewerkers niet langer afhankelijk van de houthande laar. Handgemaakt speelgoed van de orga nisatie Toyin vormt een hoogwaardig alternatief voor industrieel geprodu ceerd speelgoed. Het is solide en veilig. U kunt het zien in de Wereldwinkel. Geopend: dagelijks van 9.30 tot 17.00 uur; alleen op maandag gesloten. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 27 januari Van 9.30-11.30 uur: Groen 7/8 van De Wegwijzer komt voor het natuur project over "de prehistorie". Tevens van 9.30-11.30 uur: de volwassenen club gaat mooie dingen maken. Mee doen? Kom gezellig langs! Van 13.15-15.15 uur: Groep 5 van De Wegwijzer komt voor het project over "Vleermuizen". Van 15.45-17.45 uur: Boy, Fauve en Rianne zijn jarige feest varkens voor wie wij eens feestelijk gaan knorren. Vrijdag 28 januari Groep 5 van de Van der Huchtschool komt meedoen met project over "vleer muizen". Na schooltijd zijn Jessica, Fleur en Guus de jarige kinderen die met vriendjes allerlei leuke activiteiten komen doen. En dan 's avonds van 19.00-21.00 uur: de kinderverjaardag- disco met Karin, Chrissie, Carla, San dra en Brit. Zij nemen 42 vriendinnen mee en we gaan allerlei leuke dans-, zang en spelwedstrijdjes doen. Zaterdag 29 januari Van 9.30-11.30 uur: Vogelvereniging "De Vrije Vogels" komt met haar jeugdleden bouwen aan de kooitjes. Van 13.30-16.00 uur: Brigitte, Char- lotte, René en Matthijs vieren hun ver jaardagsfeest. Maandag «,31 januari Van 9.30-11.30 uur: Groep 1 van de Van der Huchtschool komt meedoen met het waterproject, 's Middags komt groep 2 van dezelfde school voor dit project. Van 15.45-17.30 uur: de knut selclub gaat met de vaste klanten weer iets moois maken. Dinsdag 1 februari Van 15.45-17.30 uur: de toneelclub van kinderen oefent. Van 15.45-17.30 uur: de audio-visuele groep gaat onder leiding van Irmgard verder met haar onderzoekingen. Woensdag 2 februari Van 9.30-11.30 uur: peuter/ouder ochtend. Geen toelichting nodig, altijd gezellig voor moeder en haar jongste kinderen. Om 14.00 uur laat de toneel groep van de kinderboerderij haar nieuwste verhaal zien. Dit is bestemd voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Na de voorstelling limonade en snoep en nog veel activiteiten en spel letjes. Entree: twee gulden per persoon. Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 Betty Schouten is leidster van de cursus 'zelf helpen met homeopathie' die op 7 februari begint in Centrum Mayindra aan de Kerkstraat. Gedurende zes maandagavonden wordt tal van infor matie verstrekt aan de cursisten. Die moeten in ruil daarvoor 175 gulden be talen. Ze krijgen dan ook een lesmap. De lesstof behandelt onder meer ver wondingen, griep, darmproblemen, blessures, verkoudheid en kinderziek tes. Elke les begint om 20.00 uur en neemt twee uur in beslag. Opgeven kan bij Mayindra (tel. 25599) of Betty Schouten (tel. 023-284128). Op woensdag 2 februari vindt in Mayindra (Kerkstraat 3-5) de derde "spirituele" lezing plaats in de extra se rie, georganiseerd door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. Spreker is dit maal Henri de Vidal de Saint Germain, over regressies naar jeugdherinnerin gen ("het innerlijke kind"). Ieder mens heeft nog het kind in zich; ons handelen en reageren wordt sterk bepaald door onze ervaringen als kind. Veel mensen zijn nog tot ver in hun vol wassen leven op zoek naar het ant woord op de vraag: wie ben ik? Door middel van regressie kan men weer kontakt krijgen met het "innerlijke kind", dat zijn eigen wijsheid heeft, vaak groter dan de volwassene, en spontaan en creatief durft toe te geven aan zijn emoties. Dat leidt tot ontroe rende en verrijkende ervaringen. De te rugkeer van het "innerlijke kind" is voor volwassene een onvergetelijke ge beurtenis. Henri de Vidal de Saint Germain is als regressie- en reïncarnatietherapeut ver bonden aan stichting de Vier Elemen ten in Zeist, waar hij een praktijk heeft. Daarin wordt ook gewerkt met sym booldrama, psychotherapeutische dag droom en archetypen. Henri de Vidal geeft al jaren cursussen, workshops en lezingen. Naast artikelen in tijdschrif ten schreef hij zes boekjes over reïncar natie. De lezing begint om 20.00 uur. Entree: f 15,-. Informatie en opgave: tel. 20335. Henri de Vidal de Saint Germain. PASO organiseert op donderdag 27 ja nuari een openbare avond in de zaal van de Vriendschap, Nachtegaalweg 8A. Mevrouw L. Klaassen doet helderzien de waarnemingen aan de hand van door haar zelf gemaakte paraffinestukjes, met een boodschap voor de ontvanger. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Entree: leden f 2,50; niet-leden f 10,50. Informatie: tel. 16777. Het College van B. en W. heeft besloten aan J. Witte-Bleekman toestemming te verlenen voor het organiseren van de kermis in Soesterberg, van 22 t/m 26 juni. In de vergurmirig worden voor waarden gesteld voor het tegengaan van geluidhinder. Op zondag 26 juni wordt ontheffing gegeven van de bepa lingen van de Zondagswet tussen 14.00 en 23.00 uur. Smitsweg 311, tel. 12630 "Opinion leaders" verspreiden het beeld van calculerende werklozen, die niet willen werken. Werklozen zouden het beeld bevestigen dat er slechts mis bruik wordt gemaakt van het sociale- zekerheidsstelsel. oonderzoek onder langdurig werklozen toont echter aan dat de calculerende werklozen slechts 9% van de totale groep uitmaken. Deze overheersende beeldvorming leidt ertoe dat er een systeem van wan trouwen en controle gaat ontstaan. De beleidsmaker die er vanuit gaat dat elke werkloze het vreselijk vindt om alle da gen thuis te zitten en dolgraag wil wer ken, komt immers tot andere keuzes. De waardering voor betaalde arbeid is weliswaar hoger dan de waardering van onbetaalde arbeid, maar dit wordt op zijn beurt weer geprefereerd boven niet werken. Als illustratie hiervan mogen de Rotter damse werkprojecten dienen. In werk projecten participeren werklozen, die zo graag willen werken, dat ze dit zelfs met behoud van uitkering doen. D.w.z. ze werken zonder er een cent wijzer van te worden. Hun motieven om te werken zijn: maatschappelijk gewaardeerd worden, werkervaring opdoen, sociale contacten opbouwen, en leuk en zinvol werk verrichten waar de omgeving voordeel van heeft. Volgens de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid zou op het niet aanvaarden van passende arbeid, passende scholing of een passende werkervaringsplaats een sanctie moe ten staan. Subculturen van langdurig werklozen, zoals die in steden soms worden aangetroffen, kunnen op deze manier eveneens worden tegengegaan. Of een dergelijk sanctiebeleid leidt tot het gewenste resultaat wordt sterk be twijfeld door een woordvoerster van "Maatwerk". "De problematiek, waar mee mensen hier komen heeft natuur lijk met werkloosheid te maken, maar dat is het haast nooit alleen. Vaak gaat het om gecompliceerde situaties, waar in allerlei andere problemen meespe len. Daar kan je niet om heen gaan, dat moet je zo goed mogelijk mee helpen oplossen. Mensen onder druk zetten heeft dan geen enkele zin". Als de rech ten van werklozen steeds meer uit beeld verdwijnen, kunnen zij geen eisen stel len. Zoals met betrekking tot het ver richten van zinvolle arbeid, in aanslui ting op eigen kennis en kunde, (en met een beloning volgens de geldende CAO's)? Vakatures 5-107: Sociaal-cultureel centrum Baarn zoekt assistentie van betaalde kracht bij Nederlandse taallessen aan buitenlanders. 7-116: Scoutinggroep Baarn vraagt begeleiding voor kinderen in verschil lende leeftijdsgroepen, zaterdagoch tend of/-middag. 7-132: Internationaal vrouwencen trum zoekt assistentie bij kinderopvang voor deelneemsters aan cursussen en aktiviteiten. 8-111: Centrum voor geestelijk ge handicapten Baarn vraagt vrijwillig(st) ers om met een beroepskracht extern wonende gehandicapten te begeleiden bij de middagmaaltijd. 8-168: Reaktiverend verpleegcen- trum voor geriatische bewoners zou blij zijn met vrijwillig(st)ers die met de me dewerkers van de aktiviteitenbegelei- ding en bewegingstherpie, de bejaarden helpen. 9-114: Patiëntenvereniging zoekt be geleiders voor groepsreizen: hulp bij dagelijkse bezigheden, rolstoelduwen tijdens uitstapjes, winkelen en gezellig bezig zijn. De gastvrouw- of heer van de reisgroep heeft de eindverantwoording. 12-113: Vereniging Samenwerken- den Ouder- en Patiëntenorganisaties, betrokken bij erfelijke en/of aangebo ren afwijkingen^ te Soest, zoekt vrijwil- lig(st)er voor tuinonderhoud; eenmaal per maand. 14-103: Pleegzorgprojekt zoekt par ticulieren die kunnen inspringen voor familie of buren van mensen die op op name in een verpleeghuis wachten. 4-115: Ontmoetingsclub voor film liefhebbers zoekt medewerk(st)ers voor de publiciteit en recensies in het maandelijkse filmblaadje. 19-130: Dezelfde niet-commerciële stichting zoekt operateurs die in wissel- dienst en na intensieve interne oplei ding, op maandagavond de 16 mm-fi!m draaien. Er worden vrijwilligers ge vraagd die mede verantwoordelijk wil len zijn voor de ontmoetingsclub in Baarn. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m en met donderdag 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. Sleenhoffstraat 46, fel. 19577 Donderdag 27 januari 'Een Belgische voltreffer' "Abracadabra" is een kleine Belgische surprise. Het mooist zijn de acteurs. De casting is perfect: de lichamen en de lit tekens van de drie hoofdrolspelers slui ten naadloos aan op hun personages. Volter, Fermont en Van Werveke spe len als broers ook nog eens prachtig, vooral in combinatie met elkaar. Zij zijn drie 'losers' en toch sterk want comple mentair: de emotionele jonste, de mid delste regelaar met zijn grote bek en de zich verantwoordelijk voelende oudste. Ziedadr de opmaat voor een prachtige co-produktie. De Belgische regisseur, de deels Franse acteurs en de Luxem burgse lokaties vloeien samen tot een natuurlijke, geografische eenheid. Het verhaal speelt zich af in de herfstige treurigheid van een regio in verval. De godvergeten strook, beheerst door mij nen in onbruik en werkloze I9e-eeuwse schoorstenen, strekt zich uit over de landgrenzen van Calais via Namen tot de hoogovens van Esch-sur-Alzette. Daar groeiden de drie broers op uit een door de regisseur wonderbaarlijk na tuurlijke, maar niet strikt realistisch vertelde anekdote. I'Amour Phil, de oudste broer, heeft weekend verlof uit de gevangenis om zijn moeder te begraven. Hij wordt afgehaald door Chris en de kreupele benjamin Naze. Nog voor de aankomst aan het kerkhof stelt broer twee voor 'een kraak te zet ten'. Phil weigert want hij wil zijn ver vroegde invrijheidstelling niet in gevaar brengen. En toch neemt het verhaal een melodramatische wending - I'Amour! - die de film niet meer kapot weet te krij gen. De regisseur bewandelt met veel ba- voure het smalle en kronkelige pad tus sen de genres: de gangsterfilm, de zwar te komedie, de road-movie, het liefdes drama, het neo-realisme ("Rocco e ses fratellü") en het surrealisme. Om iets van het laatste te verklappen: Phil be heerst goocheltrucs met vuur en bank biljetten en kan zijn jongste broer laten lopen zonder krukken via de spreuk "Abracadabra". Regisseur Harry Cleven studeerde in de twee helft van de jaren zeventig aan het Koninklijk Conservatorium te Luik en speelde vervolgens in diverse toneel stukken en speelfilms. Via zijn ervarin gen als docent bij acteerlessen in de ge vangenis van Namen besloot hij te gaan regisseren. "Abracadabra" is zijn de buut. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; c.j.p./65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zaterdag 29 januari: "Blues spelen is voor mij een perfor mance. Mensen die naar ons komen luisteren moeten niet verwachten dat ze de geijkte bluesdeuntjes te horen krij gen. De muziek die ik speel is voor een groot deel geïmproviseerd, wat het voor ons en het publiek des te spannender maakt. Bluesgitaar is voor mij improvi satie, het gevoel, de expressie van het moment. Het is elke keer compleet an ders." Willem Dyck spreekt zich duidelijk uit over de muziek die hij wil laten horen. De bluesgitarist/zanger wordt vaak vergeleken met gitaristen als Stevie Ray Vaughan, Jimmy Hendrix en Johnny Winter. Eerlijke, direkte, uit het hart gespeelde roots-blues, met energie van de rockmuziek. Willem Dyck opende vorig jaar met veel succes de show van Johnny Winter in Paradiso te Amsterdam. De Willem Dyck Band speelt eigen nummers en ei genzinnige interpretaties van Lightnin' Hopkins, Elmore James en Howling Wolf. Ze worden beïnvloed door blues- pioniers als: Robert Johnson, John Lee Hooker en gitaarslinger-heroes als: B.B., Albert en Freddie King. De band bestaat uit: Willem Dyck: gi taar en zang: Robin Troost: drums; Erik de Boer: basgitaar. Aanvang: 22.00 uur. Entree: f 10,- le den: f7,50. Voorverkoop: Zaterdag 29 januari van 13.00 tot 14.00 uur. Willem Dyck. De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdagavond 29 januari weer een kasteelconcert in de Hasseiaerzaai van kasteel Groeneveld. Medewerking wordt verleend door het Parkanyi Trio, bestaande uit Istvan Parkanyi (viool), Matthias Maurer (altviool) en Young Chang Cho (cello). Zij spelen werken van Franz Schubert, Bochuslav Marti- nu en Herman Berens. Aanvang 20.15 uur. Toegang f 17,50; 65+ f 16,-.) Soesterbergsestraa Van Weedestraat 1 Hamseweg 21/4 In de Ichthuskerk, Alt wordt op zondag 30 uur een evangelisatie Ds. R. van Kooten za thema: "Voor wie k Iangstellenden zijn i gang is vrij en na aflc gelegenheid tot gesp: Op zondag 30 janua cantatedienst in de Brink in Baarn uitg "Mit Fried und Fre (BWV 125), door s< kest van de Bachca Hans Linnartz. De door ds. G.S. Alm uur. Weekend-opvj Maatschappelijk] Hulp in dringend dag, zondag en a gen, tel. (035) 2^ Samenwerking lijn Praktijk voor di begeleiding, op> chotherapie. Vol Stichting Hul| Hulp aanvragen 10.00 uur, tel. Nazorg borstl Informatie: Bc trum Utrecht (E t/m. vrij. 10.00 Werkgroep t Behartigt de be vóór, tijdens er Informatie: me1 Vrouwenspn Iedere donderd ring 31A (Vro> (033)16612.A dat. Meidentelef Voor specifiek dag 19.00-21 18.00 uur; don (030) 322020. Vrouwen in Vrouwen die p rein van de bijs bij de werkgrt telefonisch d; 18.00 uur. S Spreekuur: ei 10.00-11.30 Vrouwencent Bnro Vrije Bemiddelt in mensen bij eli op het gebied bus 3074, 3' 14650. VTO-sam Vroegtijdige stoornissen t AE Amersfc Slachtoffe Praatpaal ei van misdrijv 27719. Slachtoff 24 uur per r Soest. Soest en 23.00 v 23.00 en7.( Amersfoort AI Anon Steun aan f; veel drinkt 15474 Baa Ouders Landelijke adres: Evel 3765 XR 5 Thuishu De THC t "tenterend ders van v< dicapte kit oppassen 033-6313 MM

Soester Courant | 1994 | | pagina 20