no WINTERKOLLEKTIE nu 40-60% korting OUTPOST l DAM ;o -jACWËËLl: ïm GGS: 'Meer met de burger praten' Soest wil uitbreiding politiesterkte scliuemalter Geen pannekoekenboerderij in landhuis Meerderheid van College voor paal in 'doorsteek' Goudwesp-Fazantpad iaorts '5 w\ College vraagt extra 6 ton voor reconstructie overweg Onderscheiding ex-Soestse Overeenkomst Soest-zuid krijgt instemming van gemeenteraad Oud-Soester wil schaapskooi en 'groen' lenen voor schaapskudde PAGINA 2 WOENSDAG 26 JANUARI 1994 SOESTER COURANT )est-Zuid PAGINA 3 meegemaakt. VAN DRANKEN Harry Witte weer lijsttrekker, Elske van Gorkum treedt terug Gemeente stuurt regering, gemeenten, VNG en politie brief Huidige situatie Soest-Zuid onveilig SCHOEAAAKER technische dienst Bestelwagen met kleding geroofd Baarnse man moet rijbewijs afgeven door drankgebruik Apparatuur uit buurthuis gestolen Dronken man rijdt tegen lichtmast College wijst verzoek af Aanhanger met aggregraat van 42 mille weg Brandweer wenst geen afsluiting Schoorsteenbrandje Yad Vashem voor hulp aan Joods meisje Alleen Gemeentebelangen ontevreden Soest heeft niet genoeg heide Inbreker neemt bromfiets mee NU DE BEKENDSTE WINTERSPORT- merken tegen de UAGSTE PRIJZEN! "IT HEEFT u NOG NIET EERDER KOM DUS SNEL!! SOEST TEL. 13473 ïas )aanse wijn, wint het Rioja's 0.75 liter 6.95 Gascogne vit 0.75 liter 5.50 Rhöne Ju Cardinal e, soepele rode wijn liter 7.50 45.- Minder tijd aan vergaderingen van commissies en de gemeenteraad besteden en meer met de mensen in de wijk praten. Dat is de taktiek die Gemeentebelangen Groen r Soest (GGS) de komende vier jaar i zal volgen. "We zullen actiegericht te werk gaan", zegt fractievoorzit ster Harry Witte die voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen wederom lijsttrekker zal zijn. Hoewel het concept-verkiezingspro- gramma nog niet is afgerond (de fractie hoopt het programma in de loop van j volgende week te presenteren), ver klapt Witte dat zijn partij de nadruk zal gaan leggen op het contact met de bur ger. "Als je eenmaal in de raad zit, word je toch opgeslokt door het systeem. En dan begint er toch een bijzondere af stand te ontstaan tussen de burgers en de raadsleden. Daarom willen wij meer met de mensen in de wijk gaan praten om te weten wat er onder de bevolking leeft. We gaan contact leggen met de wijk- en buurtverenigingen en zullen hun duidelijk maken dat wij hen nodig hebben en dat zij ons nodig hebben. Dat kan er inderdaad toe leiden, dat wij met initiatief-voorstellen zullen komen. Voorheen waren wij een actiegroep té gen, we willen een actiegroep vóór wor den en met alleen maar positieve din gen komen." Dat GGS als enige partij het verkie zingsprogramma nog niet heeft gepre senteerd, heeft volgens Witte alles te maken met die 'ommezwaai'. "Als je op een andere manier gaat werken, zal je meer duidelijkheid moeten hebben naar de burgers toe." Over de speer punten van het GGS-programma wil Witte voor de presentatie geen tipje van de sluier lichten. Lijsttrekker Evenals vier jaar geleden, toen GGS met vier leden in de raad debuteerde, is Witte lijsttrekker. In verband met haar maatschappelijke loopbaan heeft Elske van Gorkum haar tweede plaats op de lijst ingeleverd. Zij staat nu tiende. Haar plek is ingenomen door Diny Harte- ring, een huisvrouw die achter de scher men al actief is geweest voor GGS. De huidige raadsleden Hans van Wuijck- huise en Gerard van den Deijssel staan derde, respectievelijk vierde. Bert van 't Holt is nummer vijf, gevolgd door Coby Kuiphof, voormalig GGS-raadslid Gerrit Leeflang, Aag van der Neut, Harry Witte is, evenals vier jaar gele den, lijsttrekker van Gemeentebelan gen Groen Soest. Janny Broeckman en Van Gorcum. De lijst van GGS ziet er verder als volgt uit: 11. Jos van den Eijnden, 12. Fons Hilhorst, 13. Peter Uiterwijk, 14. Henk van Hattem, 15. Martin van Hornsveld, 16. Janny van Reuth. De regering, het parlement, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), alle gemeente besturen van Nederland en de po litie kunnen binnenkort een brief van de gemeente Soest in de bus venvachten. Daarin zal worden gepleit voor de uitbreiding van de politiekorpsen, niet alleen in de grote steden, maar ook in de ande re gebieden. De VNG en de andere gemeentebestu ren wordt verzocht de motie van de ge meente Soest te steunen en bij de rege ring en het parlement aan te dringen op uitbreiding van de politiesterkte. De brief wordt samengesteld op initia tief van Progressief Soest. Leidje To massen diende daar donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering een motie voor in. Met uitzondering van GPV/SGP/RPF werd de motie gesteund door alle fracties en door het college van burgemeester en wethou ders. "Dat betekent niet dat we tegen meer politie zijn", verduidelijkte Wiebe Mei lof van de christelijke combinatie. "Maar dit is, zo kort voor de verkiezin gen, een te gemakkelijke afwenteling van het probleem. We weten dat het niets zal uitmaken." Bovendien stelde Meilof, dat het niet veel uitmaakt of er meer politie op straat zal zijn. "In het verleden hadden we een grotere sterk te, maar dat resulteerde niet in gunsti gere cijfers. We moeten breder gaan kij ken. Dat iemand zich onveilig voelt, kan ook komen, doordat iemand voort durend leest wat er allemaal in de grote steden gebeurt." Consequenties Het CDA vroeg zich af of de motie/ brief wel effect zal sorteren. Toch steunde de fractie de motie. Bart Krol: "De veiligheid vergroten willen we alle maal." De reorganisatie van het politie apparaat is opgelegd door de regering. Daarom draagt die ook de verantwoor delijkheid van de consequenties van de reorganisatie, meent het CDA. "Daar om ondersteunen we de motie en leg gen we de bal terug bij het rijk", aldus Krol. D66-er Loet Jansen: "Aan de kleine criminaliteit komt de politie niet meer toe, want ze houdt zich bezig met de grotere zaken. Als je niet optreedt, lok je nog meer uit. Daarom moet er meer politie op straat." Ook de WD vindt de 'noodkreet' een goed idee. De liberalen vrezen dat veel districten, waarin relatief minder crimi naliteit heerst, straks nog meer mensen moeten afstaan aan de grote steden. Ook de PvdA en Gemeentebelangen Groen Soest stemden in met de motie, al plaatste Hans van Wuijckhuize (GGS) een kanttekening. "Je kunt je af vragen of je puur met uitbreiding van het korps de problemen oplost. Daar kun je absoluut niet alleen mee vol staan. De politie zou zich bewuster moeten zijn van en harder werken aan een wijkgerichte aanpak." Burgemeester Hans de Widt verwoord de de steun van het college: "Het is goed om onze zorg kenbaar te maken. Primair wordt de grote criminaliteit aangepakt. Daar mogen de kleinere ge meenten niet de dupe van worden. Door de aanpak in de grote steden vlucht de kleine criminaliteit naar de kleine dorpen. Daar zitten wij niet op te wachten." Volgens Progressief Soest, dat de motie indiende, is de doelstelling van de reor ganisatie (meer politie op straat) niet gehaald. De partij krijgt vanuit de be volking steeds vaker het signaal, dat er Het college heeft de gemeenteraad gevraagd om een aanvullend kre diet van 625.000 gulden voor de reconstructie van de spoorweg overgang in Soest-Zuid. In februa ri zullen de raadsfracties daar ant woord op geven. De huidige situa tie langer handhaven, is vanuit de verkeersveiligheid gezien, niet verantwoord, menen burgemees ter en wethouders. Zo bestaat nu het gevaar dat auto's stil komen te staan op de overweg, omdat ze worden geblokkeerd door afslaande bussen. Ook het oversteken van fietsers en voetgangers nabij de overweg schept risico's. Bij veel automobilisten zou het plotseling oversteken van de fietsers en voetgangers tot schrikreacties leiden. Eveneens gevaarlijk is het feit dat de fietsers die links op de Nieuweweg naar het station rijden, niet worden be- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* schermd door een spoorboom. Het fietspad is overigens sowieso te smal voor fietsverkeer in twee richtingen, vindt het college. Die wil dan ook zo spoedig mogelijk de overweg tussen de Nieuweweg en de Ossendamweg reconstrueren. Vanwe ge het urgente karakter hebben de Ne derlandse Spoorwegen (NS) de aanpas singen van de overweg in juli gepland. De spoorwegmaatschappij draagt 375.000 gulden bij in de kosten die worden geraamd op 1.219.000 gulden. Voor de gemeente resteert derhalve een bedrag van 844.000 gulden. De aanleg van 35 parkeerplaatsen aan de Bosstraat kost nog eens 135.000 gul den. Soest moet dus 979.000 gulden neertel len voor de reconstructie en de parkeer plaats. In het potje van het busplan zit nog 354.000 gulden. Vandaar dat het college de raad vraagt om een extra kre diet van 625.000 gulden. Dat geld zal dan uit de reserves van de Structuurvi sie moeten worden gehaald. Mocht de gemeente rijkssubsidies krijgen voor de reconstructie en de parkeerplaatsen, dan zal dat geld in de reservekas van de Structuurvisie worden gestort. Onbekenden hebben vorige week een Mercedes-bestelwagen gestolen aan de Nijverheidsweg. In de wagen bevond zich een grote hoeveelheid kleding, o.a. truien, jacks, rokken, pantalons, pul lovers, alsmede 600 (stoffen) papegaai- tjes. De wagen en zijn inhoud waren ei gendom van een bedrijf uit Zeist en aangifte deed een 30-jarige inwoner van Swifterbant. De kleding heeft vol gens de politie een waarde van vele dui zenden guldens. De wagen stond geparkeerd op het ter rein van een Soester transportbedrijf, waar vermoedelijk dezelfde daders eerst drie vrachtwagens hadden door zocht, zonder overigens iets van hun ga ding te vinden. Ze waren het terrein op gekomen door het slot van het hek open te knippen. Dat is waarschijnlijk met een betonschaar gedaan. langer moet worden gewacht op assis tentie van de politie en dat het doen van aangifte steeds meer tijd in/ beslag neemt. Daarnaast meent Progressief Soest, dat de preventie-taken van de politie zijn ondergesneeuwd, omdat steeds meer aandacht aan de grote cri minaliteit wordt besteed. Juist de pre ventie verdient volgens Progressief Soest meer aandacht. Hij had, aldus een politiewoordvoer der, de hele rijbaan nodig en werd daar om zondagmorgen rond twee uur aan gehouden op de Beetzlaan voor een controle. De 28-jarige Baarnaar, om wie het gaat, kreeg kort daarna een rij verbod van zeven uur, omdat hij teveel had gedronken. Hij mag voorlopig so wieso niet rijden, want de politie nam zijn rijbewijs in beslag. Een 23-jarige inwoner van Eemnes, die zondagnacht werd aangehouden op de Vredehofstraat, had het nog bonter ge maakt. Hij had al in augustus vorig jaar zijn rijbewijs moeten inleveren, maar was toch gaan rijden. Nadat de blaastest mislukte, moest hij mee naar het bu reau. Daar bleek dat hij wederom te diep in het glaasje had gekeken. Pas vorige week is aangifte gedaan van een inbraak die al eind december zou zijn gepleegd. Het gaat om een inbraak in een buurthuis aan de Smitsweg. Ver mist worden twee cd-spelers, een vi deorecorder, een radiocassetterecorder en tweehonderd gulden. Enkele uren nadat hij met zijn auto te gen een lantaarnpaal op de Nieuweweg was gereden, is een 24-jarige man uit Bilthoven aangehouden. Het eenzijdi ge ongeluk gebeurde vermoedelijk tus sen drie uur en half vier. De man slaag de erin verder te rijden. Surveillerende politie ontdekte de schade aan de licht mast omstreeks half zes 's morgens. Een onderzoek in de buurt leidde op de Gal- lenkamp Pelsweg tot de vondst van de wagen. In de omgeving werd ook de be stuurder van de auto aangetroffen. Uit de blaastest die hem werd afgenomen, bleek dat hij teveel alcohol in zijn bloed had. Van Weedestraat 8a - 3761 CE Soest - Telefoon 02155 - 23324 Het College van Burgemeester en Wethouders heeft vorige week af wijzend beslist op een verzoek om in het landhuis aan de Biltseweg 49 een pannekoekenboerderij te ves tigen. Dat verzoek was gedaan door R. Schaatsbergen uit Soest. Schaatsbergen heeft een plan ingediend om de bestaande inrit af te sluiten en de weg naast het landhuis te gebruiken als toegang voor een parkeerplaats. Dat zou de verkeerssituatie overzichtelijker en veiliger maken. Eerder heeft het College om die reden geweigerd mee te werken aan de vestiging van een oplei dingscentrum voor "Body and Soul" in het pand, waarop een woonbestem ming rust. Schaatsbergen veronderstelde dat de nieuwe situatie een reden zou kunnen zijn om een horeca-vergunning te verle nen en het landhuis om te vormen tot pannekoekenboerderij. Hij laat de ge- Het landhuis aan de Biltseweg zou ideaal zijn voor Dannekoeken. Foto: Goos van der Wilt. meente weten dat hij diverse horecage legenheden heeft opgestart en tot suc cesvolle exploitatie gebracht. "In deze bosrijke omgeving is de Hollandse pan- nekoek zeer populair, en naar mijn me ning leent de lokatie zich zeer voor een dergelijke opzet." Het College meent echter van niet en heeft het verzoek dan ook afgewezen. Van een erf aan de Lange Brinkweg is een aanhangwagen met een aggregraat gestolen. De waarde bedraagt 42.000 gulden volgens de 33-jarige man die aangifte deed bij de politie. De diefstal werd gepleegd in de nacht van woens dag op donderdag. Op de Lange Brinkweg werd overigens donderdag een auto beschadigd door dat een andere auto er tegen botste. Aan de wagen van de eigenaar, een 75-jarige Baarnaar, ontstond schade aan de linker portieren. De dader reed echter door. Ook op de Smitsweg is een automobilist doorgereden, nadat hij een andere auto had beschadigd. Het College van B. en W. heeft in meerderheid besloten de "door steek" tussen de Goudwesp en het Fazantpad (op de grens tussen Overhees III en IV) opnieuw te voorzien van een neerklapbare paal, die het illegale autoverkeer belemmert. De brandweer kan de paal bedienen en houdt op die ma nier "vrije doortocht". Aanvankelijk was het de bedoeling dat het smalle straatje de verbinding zou vormen tussen Overhees III en Over hees IV, maar op verzoek van de om wonenden werd de doorsteek fysiek min of meer onmogelijk gemaakt. Dat gebeurde in eerste instantie met hoge trottoirbanden, die echter het particu liere autoverkeer niet helemaal tegen hielden. De bestuurders moesten dan wel heel voorzichtig rijden. Met een blus- en een ladderwagen is de brandweer donderdag uitgerukt naar een woning aan de Burgemeester Gro- thestraat. Reden daarvan was een schoorsteenbrandje dat kon worden ge doofd door de klep van de open haard te sluiten en het hout uit de haard te ver wijderen. De bewoner, een 51-jarige man, moet eerst de schoorsteen laten vegen, voordat hij weer mag stoken. De trottoirbanden zijn in de loop der ja ren - juist daardoor - verzakt en vorm den steeds minder een barrière, zodat de gemeente koos voor een neerklap bare paal, die door de brandweer be diend kon worden. De brandweer hecht namelijk aan het gebruik van de door steek; er wonen nogal wat brandweer lieden in Overhees en die moeten als er brand is via de kortste route op stap kunnen gaan. Zonder overleg De brandweer was met écht ingenomen met de paal en haalde hem dan ook weg, zonder ruggespraak met de ge meente. "Onterecht, en zonder over leg", zoals in het ambtelijk advies wordt gesteld. Ir. J. van Gent, directeur ge meentewerken, deelt dan ook mee dat hij de brandweer heeft aangesproken op haar eigenzinnig optreden. "Ik heb betrokkenen laten weten dat dit niet wordt bedoeld met 'het werken aan het gezicht van de gemeente'," wat ver moedelijk betekent dat het binnen de muren van het gemeentehuis wel even heeft geknald. De bewoners vroegen uiteraard om op heldering. De gemeente beloofde in eerste instantie dat de trottoirbanden - volgens de "historische afspraken" - hersteld zouden worden en dat de paal niet meer terug zou komen. Enkele be woners hebben daartegen intussen ge- De omstreden "doorsteek" tussen Overhees IIIen Overhees IV. Foto: Goos van der Wilt. protesteerd en gevraagd om terugplaat sing van de paal. De gemeente is daarna nog eens met de brandweer om de tafel gaan zitten met de vraag of de "doorsteek" nog steeds echt nodig was, om vervolgens te horen dat het bemoeilijken of onmogelijk ma ken van de doorsteek voor de brand weer onaanvaardbaar zou zijn, gezien de methode van uitruk: rechtstreeks van huis naar de brand. Accepteren Van Gent heeft het College uiteindelijk geadviseerd om - mede gezien de histo rische afspraken - de trottoirbanden te herstellen. De brandweer kan er dan in elk geval door, maar helaas ook de par ticuliere automobilisten die geen trek hebben in een omweg. "Het feit dat er een bepaalde categorie weggebruikers is die toch van de doorsteek gebruik blijft maken, moet maar geaccepteerd worden," aldus Van Gent, die daarbij aantekent dat er van controle door de politie niets verwacht kan worden. Het College heeft besloten niet met dat advies in te stemmen en de paal tóch te herplaatsen. Een minderheid - burge meester De Widt en wethouder Kingma - heeft bezwaar tegen de paal en is voor stander van de herplaatsing van de trot toirbanden. Op de Israëlische ambassade in Den Haag heeft mevrouw G. van de Haar-den Hartog gister morgen de Yad Vashem onder scheiding ontvangen. De voor malige inwoonster van Soest ontving de onderscheiding om dat zij in de Tweede Wereldoor log het leven heeft gered van een Joods meisje. Ze verleende de Jodin gedurende anderhalf jaar onderdak en be schermde haar op die manier tegen de nazi's. De Joodse vrouw woont inmiddels in de Verenigde Staten, maar was gisteren op uitnodiging van de Israëlische ambassade, bij de plechtigheid aanwezig. Mevrouw Van de Haar-den Hartog (94) woonde tijdens de Tweede We reldoorlog op een boerderij in Soest. Daar bood ze het Joodse meisje de gelegenheid onder te duiken. De voormalige Soestse woont tegen woordig in Utrecht. Volgende week een uitgebreider verhaal in de Soester Courant. De recente ontwikkelingen in Soest-zuid, waar de gemeente een overeenkomst heeft kunnen be werkstelligen tussen bouwmaat schappij Uyland en project-ont wikkelaar Macéka, stemt het over grote deel van de gemeenteraad tot tevredenheid. Alleen Gemeen tebelangen Groen Soest heeft het uitbreidingsplan onaanvaardbaar genoemd. De raad stond vorige week niet al te uit gebreid stil bij het raadsvoorstel, dat in dit stadium feitelijk alleen een financië le strekking had. De gemeente zal ruim 2 miljoen moeten steken in het uitbrei dingsplan, maar hoopt daarvan nog een flink deel bij de provincie terug te kun nen halen. Günther Plomp (WD) stemde in met de begrotingswijziging die daarvoor noodzakelijk is. Hij legde overigens veel nadruk op goede inspraakmoge lijkheden bij de verdere realisering. Dat vond ook Leidje Tomassen (Groen- Links-Progressief Soest), die vaststelde dat dit "nog de enige lokatie is in Soest- zuid waar ouderenhuisvesting mogelijk Ries van Logtenstein (CDA) stelde te vreden vast dat er 70 woningen gereali seerd kunnen worden. De bestaande si tuatie omschreef hij als "een smet". Hij adviseerde verder het autoverkeer straks niet via het nieuw te ontsluiten gebied naar het winkelcentrum te laten rijden en pleitte voor zoveel mogelijk laagbouw. Ook D66, GPV en PvdA stemden zonder veel omhaal in met het voorstel. Onaanvaardbaar Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen Groen Soest) noemde het gehe le plan onaanvaardbaar. "Zo'n massief bouwplan mag daar niet gerealiseerd worden." Wethouder Jan Visser wees er overigens op dat de bouwplannen zelf in een later stadium behandeld zul len worden, compleet met de gebruike lijke inspraakprocedure. Visser liet weten dat hij nog kontakt had gehad met het buurtcomité, dat vorige week verontwaardigd had gereageerd op de gang van zaken. Volgens Visser heeft woordvoerder De Bruin zich ge distantieerd van de term "woord breuk" en zijn de bewoners blij met de inspraakronde die nog komen gaat. Oud-Soester P. Jorna, momenteel woonachtig in Oosterhout, krijgt geen medewerking van de ge meente bij zijn plan om in het Soester buitengebied een kudde schapen te laten grazen. Van de gemeente zou hij daarvoor een stukje "groen" in bruikleen willen hebben. Als enige tegenprestatie zou de ge meente Jorna een schaapskooi ter be schikking moeten stellen, zodat hij de dieren 's nachts kan "opsluiten". "Mijn gedachten gaan uit naar het buitenge bied," aldus Jorna, "hier of daar tegen de duinen. Ik wil dit laten begrazen op een ouderwetse manier, een loslopende kudde met honden eromheen. Zou het niet geweldig zijn om een Soester schaapskudde te hebben?" Zo geweldig vindt het College dat niet, getuige het feit dat het instemt met het ambtelijk advies, dat voorstelt geen me dewerking te verlenen. Een schaaps kudde is weliswaar een goedkoop be- heersmiddel van bos- en natuurterrei nen en een goed middel om meer varia tie in de begroeiing te brengen, en bo vendien ook een aardige "attractie", maar dan moet wel duidelijk zijn welk beheersdoel men precies nastreeft, al dus het advies. In heideterreinen wordt de vergrassing tegengegaan om een monocultuur van heide te bevorderen. In de bossen be lemmeren grassen het ontstaan van na tuurlijke veijonging doordat boomza den niet in de grond terechtkomen en dus niet of slechts kortstondig ontkie- men. Grote grazers (koeien en paar-, den) trappen de grond open en bevor- deren die natuurlijke veijpnging en de variatie. Schapen daarentegen houden de grasmat dicht en zijn voor "natuurlij-1 ke verjonging" dan ook ongeschikt,- staat in het advies te lezen. Bovendien zijn de heideterreinen in, Soest zo kleinschalig en versnipperd - de Zoom, de Lange Duinen, de Korte! Duinen en de Zandlaan - dat begrazing! door een schaapskudde praktisch niet! uitvoerbaar is. Er is trouwens ook geen! schaapskooi beschikbaar. Het beheer.' van de heideterreinen gebeurt nu me-! chanisch, tegen geringe kosten, en dus! is er ook financieel geen dringende re- den om op een andere vorm van beheer over te gaan. De gemeente onderzoekt overigens op dit moment wel de moge lijkheden om de bossen door grote gra zers te laten begrazen. Op de Steenhoffstraat is in de nacht van donderdag op vrijdag een bromfiets ge stolen. Daartoe schopte een inbreker de deur van een schuur open. De brommer is van een zestien-jarige Soester.*.,

Soester Courant | 1994 | | pagina 3