Bauers I Eb" ..I R. SOESTAND "We ACTUEEL r BAM fel aangevallen op standpunt over asielzoekers in verkiezingsprogramma Ans Mann (Desmond Tutuschool) ongerust over groeiende intolerantie in Soest Geboiw in gebn Bauers Kwintet ETB BINNEN EN BUITEN Yerkiezingsprognoses door BAM gecompliceerder Islamiti ruimte WOENSDAG 26 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG S Baks protesteert tegen 'suggesties' in Soestand 'Als je niet verder kijkt lijkt alles prima' Inbrekers slaan slag in restaurant aan Torenstraat ooooooooooooooooo o 5 gangen-menu f55,- o o Restaurant o Meningen van lezers Demagogie vraagt uw aandacht voor: Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant elektrotechnisch installatieburo OOK VOOR ALLE LICHT- EN KRACHTSTROOM-INSTALLATIES The Talk of the Town Politieke eendagsvliegen Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Huismeester blust brandje in flat Voorspellingen in 'Soestand' 'Wij hebben HORLOG Soester t Soester (20) raakt betaalkaarten kwijt Het Soestand-debat tussen Johan Baks (lijsttrekker van de BAM, Burgers met een Andere Mening) en Hans van Wuijckhuijse (raads lid en kandidaat voor Gemeente belangen Groen Soest) is vrijdag middag uitgelopen op een enigs zins onverkwikkelijke discussie over de paragraaf die de BAM in het verkiezingsprogramma heeft gewijd aan de asielzoekers. Baks verwierp elke suggestie dat de nieuwe partij op dit punt niet hele maal "zuiver op de graat" zou zijn. De kwestie werd aangesneden door ge spreksleider Pim Jonker, die Baks tij dens de praatshow in C-drie onder vroeg over de zinsnede in het BAM- programma waarin wordt gepleit tegen een voorkeursbehandeling van asiel zoekers in de gemeente. De lijsttrekker motiveerde dat met de opmerking dat de partij niet voorbij wil gaan aan het gevoel dat bij veel burgers leeft, ook in Soest, dat het draagvlak voor de opna me van vluchtelingen kleiner wordt en dat door de toestroom agressie wordt opgewekt, die zich niet tegen de be leidsmakers, maar juist tegen de asiel zoekers zélf richt. Baks kreeg tegenspraak van Van Wuijckhuijse, die een dergelijk stand punt vond "grenzen aan het gevaarlij ke". "Als de BAM zich hiermee wil profileren, waar zijn we dan mee bezig? Het vraagstuk is in Soest helemaal niet aan de orde; het gaat hier prima, we hebben nog nooit van enig probleem gehoord." Baks reageerde - hoewel niet aange sproken - heftig op Jonkers vraag aan Van Wuijckhuijse, welke houding deze zou aannemen als hij in de gemeente raad geconfronteerd werd met racisme. Volgens Baks werd daarmee de indruk gewekt dat hij racistisch zou zijn. Hij vond dat daarmee de grens van het toe laatbare werd overschreden en wierp de suggestie verre van zich. Hij wees ver der op onderdelen van het programma waarin juist gepleit wordt voor weder zijdse acceptatie en onderling kontakt. 'Prietpraat' Jonker hield hem vervolgens de vraag voor of Nederland naar zijn mening vol is. Baks nam er enige tijd voor om daar op concreet te antwoorden, maar hield het tenslotte op nee. Volgens Van Wuijckhuijse maakte dat antwoord dui delijk dat de opmerkingen in het B AM- programma dan ook niet meer dan "prietpraat" waren. Baks verweerde zich door te zeggen dat de nieuwe partij wil proberen op te van gen wat er in Soest leeft. De recht streekse vraag of asielzoekers volgens hem terecht een voorkeursbehandeling krijgen beantwoordde hij met een we dervraag: "Is dit een kruisverhoor?" Hij legde uit dat de zinsnede in het pro gramma was opgenomen nadat hij op een conferentie over de problemen van vluchtelingen was aangesproken door een asielzoeker, die hem zelf op de risi co's van een voorkeursbehandeling had gewezen. "Hij vertelde dat asielzoekers zich met de nek aangekeken voelen en vroeg juist om op dezelfde manier als gewone Nederlanders behandeld te worden." Het verwijt dat de BAM inspeelt op "gevoelens" zonder een duidelijk standpunt in te nemen wees Baks even eens van de hand. Hij verwees in dat verband ook naar het BAM-pleidooi voor een plaatselijk 4/5 mei-comité en voorlichting over het fascisme op de scholen, en protesteerde fel tegen de richting waarin het gesprek zich volgens hem bewoog. Ingezonden brief Jonker wees verder op een onlangs in gezonden brief in de Soester Courant, waarin de briefschrijver met vreugde vaststelde dat er nu een BAM was, zo dat hij niet op de Centrumpartij hoefde te stemmen. De nieuwe partij had zich daarvan niet gedistancieerd, merkte Jonker op. Baks liet weten dat hij met de schrijver had gesproken en dat deze geen vergelijking had willen trekken tussen de BAM en de CD. Van Wuijck huijse stelde niettemin vast dat de tekst van de BAM allerlei interpretaties openliet, ondanks het "wollige verhaal over 4 en 5 mei". Tevoren had Baks duidelijk gemaakt dat de BAM niet beschouwd moest worden als een soort "Tegenpartij" en er niet op uit is om de positie van Ge meentebelangen - die als lokale partij het politieke ongenoegen van veel Soesters vier jaar geleden kanaliseerde - over te nemen. "Wij zijn geen actie- Het debat in Soestandv.l.n.r. Pim Jonker, Johan Baks en Hans van Wuijckhuijse. groep, maar een partij van Soesters die het met veel dingen niet eens zijn en zich ergeren aan de traagheid van een bestuur, dat eenmaal in de vier jaar bal pennen en buttons uitdeelt, maar zich verder weinig aan de burgers gelegen laat liggen," aldus Baks. Slecht bevallen Van Wuijckhuijse - die lijsttrekker Har- ry Witte verving - had eeder toegegeven dat de afgelopen vier jaar Gemeentebe langen Groen Soest slecht bevallen zijn. "De aanvankelijke euforie over de winst van vier zetels is uitgelopen op een gevoel van teleurstelling. We stap ten er als actiegroep met grote idealen in; we wilden dingen veranderen, maar daar zijn we onvoldoende in geslaagd, omdat we ons uiteindelijk ook in een politiek jasje hebben laten steken," al dus Van Wuijckhuijse. Het oude vuur is desondanks niet ver dwenen, aldus het GGS-raadslid, en het wordt zelfs opnieuw opgestookt. "De politiek in Soest is verzand in dis cussies over verkeersdrempels in straat zus-of-zo." Volgens hem zoekt Ge meentebelangen haar politieke draag vlak terug in de wijken, zoals de actie voerders destijds ook voor ogen heeft gestaan. "Met acties kun je geen vier jaar vullen. Wij willen opkomen voor de directe belangen van de mensen in de wijken. Als de gemeenteraad daaraan voorbijgaat zullen we via referendums of enquêtes hun stem laten horen." Doorn in het oog Van Wuijckhuijse liet weten dat Ge meentebelangen - nu het zwembad geen programmapunt meer is - met na me ten strijde zal trekken tegen de Structuurvisie, die de partij een "doorn in het oog" is. "We zullen alle mogelijke moeite doen om dat tegen te houden." Over een rondweg wenste Van Wuijck huijse zelfs niet te praten. Voor een sa mengaan met GroenLinks-Progressief Soest, zoals Jonker suggereerde, omdat die partij soortgelijke standpunten hul digt, zag hij geen aanleiding. "Progres sief Soest denkt op dezelfde manier als de andere partijen. Ze spelen hetzelfde spel als de rest van de raad. Wij willen een andere aanpak, op wijk-niveau." De brand die in de Oudejaarsnacht in de Desmond Tutuschool aan de Molenstraat werd gesticht, was mogelijk toch iets méér dan zo maar een vorm van uit de hand ge lopen vandalisme. Volgens direc teur Ans Mann is er weliswaar geen aanleiding om te veronder stellen dat er sprake was van een "aanslag" uit duistere motieven, maar ze constateert ook dat de in tolerantie in Soest groeit. Mann kwam vrijdagmiddag in het pro gramma "Soestand" in C-drie aan het woord over de brand, waarvan ze in die gedenkwaardige nacht nog had gedacht dat het wel meeviel, "maar toen ik over dag de schade zag schrok ik." Over de trage reacties van het gemeentebestuur, waarmee ze via het rampen-antwoord apparaat aanvankelijk vergeefs kontakt had gezocht, beperkte ze zich tot de op merking dat ze gedacht had: "Jeminee, toch wel vreemd..." De Desmond Tutuschool neemt in Soest als "zwarte" school een bijzonde re positie in. Nagenoeg 100 procent van de leerlingen is van Turkse of Marok kaanse afkomst. Veel ouders van au tochtone kinderen blijken daarmee de nodige moeite te hebben. "Dat merkte je trouwens ai toen ernog maar een paar buitenlandse kinderen op school zateri. Toen werd de slogan al: "een goeie school is wit", aldus Mann in het vraag gesprek met Leen Cramer van Radio Dat de school min of meer is afgestemd op allochtone leerlingen heeft overi eens ook wel enig (onderwijs-tech- 'nischt voordeel, meende Mann, en we hebben ook een hele leuke school, maar maatschappelijk gezien had het nooit zo ver mogen komen... Ze kon zich in denken dat sommige Nederlandse ou ders het gevoel hebben dat hun kinde ren daardoor minder aandacht krijgen. '■We hebben altijd kunnen aantonen dat het juist heel goed ging, maar veel ouders hebben toch een soort angst voor het onbekende." Funeste ontwikkeling Een doorgaande ontwikkeling naar "zwarte" openbare en "witte" bijzon dere scholen leek haar funest. "Dan gaat de essentie van het openbaar on derwijs verloren, want die is juist be doeld voor alle kinderen met allerlei verschillende achtergronden." De om vorming van de Desmond Tutuschool naar een islamitische school leek haar dan ook evenmin wenselijk. "Dan zou de school een andere doelstelling krij gen, met ongetwijfeld ook een andere visie op de leerstof. In het openbare on derwijs krijgen de kinderen uitleg over de Nederlandse cultuur en tradities, en juist voor allochtone kinderen is dat heel belangrijk." Mann verweet de onderwijskoepels in Soest dat ze de ontwikkeling naar witte en zwarte scholen in feite hadden bevorderd. "Sommigen vonden het juist prachtig dat de witte scholen zich op die manier konden profileren. Ik heb me daar altijd zeer over opgewonden." Dat er willens en wetens in Soest een sfeer is gecreëerd waarin vreemdelinge nangst kan tieren vond ze overigens een te zware beschuldiging. "Watje sommi ge mensen wel kunt verwijten is dat ze er totaal niet voor open staan, en in die zin zijn ze medeschuldig aan deze ont wikkelingen in de maatschappij." 'Verloren gevoel' De constatering van groeiende crimina liteit onder buitenlanders is volgens Mann geen "koren op de molen van Janmaat", maar heeft direct te maken met de verlorenheid die onder allochto ne jongeren heel sterk is. "Wie niet wordt opgenomen in de samenleving krijgt een verloren gevoel." Mann - zelf kandidaat-raadslid voor GroenLinks-Progressief Soest (num mer 4 op de lijst) - had haar twijfels over de "verplichting" tot het leren van Ne derlands, die sommige partijen aan de buitenlanders in Soest willen opleggen. "De kinderen spreken in elk geval alle maal goed Nederlands. Ze gaan van on ze school gewoon naar de havo en de mavo, zoals andere kinderen, ondanks het feit dat ze daarvoor vaak over een enorme drempel moeten stappen. Dat verdient juist heel veel respect. Ik zeg altijd: kom maar eens bij ons op school kijken in plaats van allerlei nonsens na te kletsen." De Desmond Tutuschool is volgens Mann een soort "eiland" in Soest. "We krijgen ons geld en we doen ons werk goed, en als je niet verder kijkt dan de drempel van de school lijkt alles pri ma." Over de mogelijkheden om de ontwikkelingen te "sturen" was ze niet optimistisch. Wat het aandeel van de politiek betreft stelde ze vast dat het hard nodig was dat bijvoorbeeld raads leden en de minderheden-organisaties met elkaar om de tafel zouden gaan zit ten. "Er moet enorm veel gepraat wor den." Veel spullen zijn vorige week gestolen uit een restaurant aan de Torenstraat. De inbrekers namen onder meer een stereo-toren, een magnetron, een Bon- zai-boompje, drie boeddha-beeldjes en een draagbare telefoon mee. Uit de diepvriezer gristen ze vijf kilo vlees en vis. De buit bestond verder uit porcelei- nen vaasjes, verschillende soorten gla zen, sigaretten en sigaren. De inbraak werd 's nachts gepleegd. Huisgemarineerde zalm Krachtige kalfsbouillon Granité Hertebiefstukjes met cognacsaus Grand Dessert Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Wijn-arrangement mogelijk. o BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL/FAX 02155- 1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO De afgelopen twee weken hebben wij in alle streekbladen uitgebreid kennis kunnen nemen van de intenties van de politieke partijen in onze gemeente. Het meest opvallende artikel vonden we in dit blad van D66 waar boven met vette letters staat, dat D66-spits Swin- kels wordt beschadigd en ongeoorloofd onderuit gehaald wordt. Het is goed dat men het in die partij zo voelt, want dan weet D66 nu ook pre cies wat deze wethouder de ca. 120 ge zinnen in en om de Eikenlaan heeft aangedaan tijdens de 'inspraakproce dure' rond de locatie van het busstation Soest-Zuid. In het nummer van 8 sep tember j.1. van dit blad hebben we pre cies verteld wat ons zo dwars zat. Hoe wel de heer Jansen toch ook moet heb ben ontdekt, dat wij wel kritisch, maar altijd constructief hebben meegedacht, is er nooit een reactie van zijn kant ge komen. Mogelijk volgt hij dezelfde stra tegie als B&W te weten: als er gegronde kritiek naar voren wordt gebracht die hen niet zint, maar die ze moeilijk kun nen weerleggen, dan wordt daar niet op gereageerd en na enkele weken geacht niet te zijn gedaan. Dit heeft de ervaring ons geleerd! Zo hebben wij in 1993 bijtijds tot drie maal toe gewaarschuwd dat er theore tisch wel genoeg ruimte op de Eiken laan was nabij het geplande busstation maar dat er voor het overige verkeer niet voldoende zou overblijven. Nu zien wij dagelijks, wanneer er een aantal au to's keurig rechts voor het verkeerslicht van de Eikenlaan staat te wachten om naar de spoorlijn te rijden, zelfs de 'be kwame' buschauffeurs de bocht Eiken laan in niet goed kunnen nemen, waar door öf alle auto's een stukje terug moe ten rijden öf de bus tijdelijk dwars op de Ossendamweg blijft staan zodat de au to's kunnen oprijden. Een belachelijke situatie waar mevrouw Swinkels uitein delijk verantwoordelijk voor is. Nu we het toch over de bus hebben: het was zo dat in het gemeentelijk propa- gandablaadje 'Op 't Hoogt' van 15 sep tember j.1. een stagiaire uit Amersfoort een paar ritjes door Soest moest maken op haar OV-kaart om aan de Soester bevolking te vertellen hoe goed het bus systeem wel was. In het nummer van 12 januari werd er gewerkt met groffer geschut! Directeur Hilhorst van CN vertelt hierin hoe de si tuatie er nu voor staat. Vanzelfspre kend is vooral lijn 70 in z'n huidige vorm een grote verbetering voor een vlotte verbinding met vooral Amers foort. Maar of het gehele systeem finan cieel haalbaar wordt, is nog steeds een onbeantwoorde vraag. Als de heer Hil horst zegt dat lijn 73 naar Soesterberg wat tegenvalt, dan is dat een eufemisme (zie Van Dale). Op de Eikenlaan zien wij ruim 120 bussen per dag komen en gaan en het aantal passagiers in 7 3 is ge woon bedroevend en over de door gaans geheel lege 71 wordt maar hele maal niet gepraat. Over lijn 72 kunnen wij in Soest-Zuid geen oordeel geven. De heer Hilhorst heeft gelijk als hij zegt, dat er meer mensen overstappen van bus in trein. Wat hij niet zegt, maar wat wij wel zien, is dat het aantal fietsen bij de stalling beduidend minder is dan vo rig jaar. Ook niet dat vele van de overstappers jonge mensen zijn die een O V-jaarkaart hebben. Leuk, maar financieel voor de subsidie van geen belang voor de ge meente. Beide genoemde artikelen zijn met dezelfde foto opgefleurd. Daar zien we vier bussen op, echter geen enkele reiziger! Wat dat betreft geeft de foto in dit blad van 19 januari een gunstiger beeld, daar op zien we zes bussen, ook geen reizigers maar wel drie toeschou- wers.Kortom, ook wij zijn zeer be nieuwd naar de financiële uitkomst van het eerste onderzoek van de proef, want lege bussen kosten geld. De wethouder vindt het gek dat men de lege bussen wel ziet rijden, maar de lege auto's niet. Lege auto's hebben wij ook nog nooit zien rijden, maar één van de vier zit plaatsen is wel altijd bezet met een reizi ger. De tijd dat men voor z'n genoegen door Soest rondrijdt is al lang verleden tijd. Wij zijn nooit tegen een bussysteem ge weest. Maar het huidige opgedrongen systeem is onnodig duur. Het geld dat nu als subsidie uit Den Haag komt en de subsidie die de gemeente erbij moet leg gen komt in feite toch allemaal uit de portemonnee van de burger. En dat al lemaal zonder echte inspraak. Wie is er beschadigd en ongeoorloofd onderuit gehaald? Wij hebben ervaren dat de medezeg genschap van de burger in de D66 en PS visie een wassen neus is en dus demago- Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 Vergaderingen raadscommissies Donderdag 27 januari: Financiën/Sport Maandag 31 januari: Algemene Bestuurszaken Dinsdag 1 februari: Ruimtelijke Ordening Woensdag 2 februari: Welzijn/Volksgezondheid Donderdag 3 februari: Milieu/Onderwijs Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur. De agenda's en stukken liggen ter inzage in het INFOcentrum. Vóór een commissievergadering kan het pu bliek zich melden voor het spreekrecht. In lichtingen: tel. 93777. Wet Milieubeheer (1) B. en W. hebben de volgende meldin gen in het kader van de Wet Milieube heer ontvangen: Detailhandel: Smitsweg, naast nummer 46 (nood- winkel Albert Heijn). Buys Ballotlaan 1-3 (Volume- markt). Woon- en kantoorgebouwen: Birkstraat 84 (Vosseveld). Scholen en opleidingsinstituten: Birkstraat 84 (Vosseveld). Herstelinrichtingen motorvoertuigen: Schoutenkampweg 42 (Nefkens). Sterrenbergweg 13 (Taxibedrijf "Ajax"). De stukken liggen ter inzage in het gemeen tehuis in februari. Inlichtingen: Milieube heer, tel. 93593. Wet Milieubeheer (2) B. en W. hebben de volgende meldin gen als bedoeld in artikel 8.19 van de Wet Milieubeheer ontvangen: Beckeringhstraat 11 (autobedrijf Van Zal): aanschaf van een nieuwe spuitcabine. Soesterbergsestraat 2 (Auto Rooij): het gebruik van een deel van het bedrijf door Autopoetscentrale Visser. Schoutenkampweg 48 (DeJBunt Be heer v/h H.S. Hendrikse en Zn. BV): opslag van wegenbouwmateriaal en - materieel. De stukken liggen ter inzage in het gemeen tehuis in februari. Inlichtingen: Milieube heer, tel. 93593. Bouwzaken B. en W. zijn van plan vergunning te verlenen voor het: 1*: veranderen en vergroten van een garage/berging, Amersfoortsestraat 79a; 2 bouwen van een woonhuis met garage/berging, Koperwiek 3; 3 bouwen van een woonhuis met praktijkruimte en een garage/berging, Koperwiek 19. Schriftelijke bezwaren binnen twee weken bij B. en W. De stukken liggen ter inzage in het gemeen tehuis, afdeling ROB; het gemerkte bouw plan ook in de dependance Soesterberg. Aangevraagde bouwvergunningen Gemshoorn 33: bouwen van een ser re; Schrikslaan 9: vergroten van een dakkapel. De stukken liggen ter inzage in het gemeen tehuis, afdeling ROB. Verleende bouwvergunningen Birkstraat 114: wijzigen van de lin kerzijgevel van de woning; Chr. Huygenslaan 40: plaatsen van een dakkapel; Heideweg 24-26: veranderen van een schuur in een garage; Jeneverbes weg 2: uitbreiden van een woonhuis; Kerkpad Z.Z. 35: uitbreiden van een woonhuis; Sterrenbergweg 25: verbouwen van een voormalige kantine tot bedrijfsge bouw; Torenstraat 2b: plaatsen van een dakkapel; Van Burenlaan 5: bouwen van een bijkeuken; Weteringpad 1: plaatsen van een tweezijdige reclamemast. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 weken bij B. en W. Bezwaarschriften AROB: binnen 30 dagen bij B. en W. De stukken liggen ter inzage in het gemeentehuis, afdeling ROB. gie. Inspraak in Soest gaat niet verder dan een verlaagde trottoirband of een boom. Van D66 hadden we oorspron kelijk anders verwacht, echter voor een redelijk alternatief zijn zij niet in. IJdele verwachting dus. Wij zijn er daarom van overtuigd ge raakt dat een inspraakavond over de Hellingweg etc. en over de bouwplan nen bij de Zuidpromenade ook wel weer een wassen neus zal blijken te zijn. Mogelijk dat dit de heer Van Eimeren inzicht geeft hoe het komt dat er een groeiende vervreemding tussen kiezer en gekozene waarneembaar is en dat er steeds minder mensen gaan stemmen. Maar als men niet stemt lacht de groot ste partij in z'n vuistje, daarom: Mensen stem wèl! Kijk echter niet al te veel naar de mooie verhaaltjes die je nu allemaal kunt lezen, maar denk aan de partijen die de afgelopen vier jaren wer kelijk iets voor u en uw buurt probeer den te doen. Vaak ligt dat totaal anders dan bij de landsverkiezingen. De Ei kenlaan en omgeving weet nu waar ze niet op moet stemmen. Weet u het ook, in de verschillende wijken in Soest- Noord, in Molenschot, in de Soester Duinen of in de Van Weedestraat? A.P. van den Hoek Soesterbergsestraat 61 a - 3768 EB Soest - Tel. 02155-20656 - Fax 02155-24861 Aanleg en onderhoud van: licht-, kracht-, telefoon-, oproep-, cal-, beveiligings-, brandmeldings- en stofzuigerinstollaties Als je een tijdje meeloopt aan de zij lijn van de dorpspolitiek, ontwikkel je op den duur een soort eelt op je ziel. Je kijkt nergens meer van op, ook niet als zich in verkiezingstijd weer een nieu we club aandient in de jacht op het "pluche". We zijn de afgelopen jaren wel wat gewend geraakt. Je hebt ook in Soest hele horden mopperende bur gers die denken dat ze het politieke varkentje zelf wel even kunnen was sen, veel beter dan de dames en heren die in de raad zitten. En dan richt je een eigen partijtje op. Dat mag in dit land. Ik was dus niet verrast dat er weer een nieuwe politieke club bijkwam, al had ik eerder iets uit de hoek van Soestdijk of de Groene Driehoek ver wacht, en ook niet dat het Johan Baks was die 'm lanceerde. Wie Baks een beetje kent kon op z'n klompen aan voelen dat hij in Soest nog van zich zou laten horen. Baks is nu eenmaal ie mand met een beetje overdaad aan geldingsdrang, zoals je ze in de poli tiek iets te vaak tegenkomt. Politici zijn nu eenmaal mensen die graag in het middelpunt van de belangstelling staan, anders worden ze depressief en onhandelbaar, wat het gevolg zou kunnen zijn van zware affectieve ver waarlozing in hun peuterjaren. Beetje zielig dus, en het is al een hele troost als ze zich niet ontwikkelen tot pot- loodventers, lichtekooien of lust moordenaars, wat óók makkelijk ge kund had. Zo bezien is de politiek nog een redelijk acceptabel alternatief. Dat mag van mij een paar centen kos ten. Wat me ook niet verbaast is dat het uiteindelijk tot een breuk is gekomen tussen Baks en zijn vriendjes van het CDA, met wie hij een poosje mee heeft mocht spelen. Ze hebben daar wel vaker de gewoonte om mensen binnen te halen van wie ze denken dat ze kiezers trekken, terwijl ze d'r later alleen maar buikpijn van over houden. Ik heb me altijd afgevraagd wat de ex- jeugdwerker, ex-marktkoopman, ex- kroegbaas en ex-nog zo het een en an der nou precies bij het CDA te zoeken had. Andersom trouwens ook. De echte politieke avonturiers, met een hoog Jacobse en van Es-gehalte, zoek je toch eerder bij de vrije jongens van de WD, en niet zozeer bij dat brave CDA, de partij met ongetwijfeld het hoogste truttigheidsgehalte van Soest. Dat ze bij het CDA op den duur toch ook niet bijster in hun sas waren met vriend Baks is duidelijk. In de paar jaar dat-ie in de gemeenteraad zat hoorde je trouwens niks van 'm, dus het blijft een raadsel waar Baks op eens een mening vandaan haalt, laat staan een andere mening. Niemand heeft 'm daarop ooit kunnen betrap pen. Dat het CDA 'm tenslotte dus maar zachtjes wilde lozen is best te be grijpen, maar niemand anders wilde 'm hebben. Wie echter gedacht, of lie ver: gehoopt had dat-ie zich verder wel gedeisd zou houden, komt nu be drogen uit, want zie: daar is de BAM. Tsja, de BAM. Baks aan de macht, betekent dat gewoon, want de achter- BAM meent volgens mij ook helemaal niks en loopt gewoon achter Baks aan, als de rattenvanger van Hameien. Wat er in het BAM-programma staat is Aan een flatgebouw aan het Saenre- damplantsoen is voor 3.500 gulden schade ontstaan. De oorzaak is een brandje dat vermoedelijk is aangesto ken. De brandweer hoefde niet uit te rukken, omdat de huismeester erin slaagde het vuur te blussen. Nu de BAM zich heeft aange meld voor de komende gemeen teraadsverkiezingen is het beeld van de verkiezingsprognoses, zo als die tot dusver in "Soestand" werden bijgehouden, enigszins gecompliceerd geworden. Bij de vorige voorspellingen was nog geen rekening gehouden met een achtste partij. Voor alle duidelijkheid nog eens het totaal overzicht van de prog noses, zoals die eerder werden opgetekend uit de mond van de gasten, aangevuld met de meest recente voorspellingen. (huidige samenstelling) mr. Koos Spee Wil Stekelenburg Kees Waagmeester Werner Paans Neks BJommers Tom Verheul Jan Visser Bart Krol Ans Mann Johan Baks Hans v. Wuijckhuijse CDA VVD GGS PvdA D66 GL-PS GPV BAM grotendeels gegapt van andere partij en, vooral van de VVD en natuurlijk van het CDA, want dat programma heeft Baks nog zelf mee helpen schrij ven voordat-ie plotsklaps voor zich zelf begon. Niet sjiek, zou ik zeggen. Zo'n beetje alsof de penningmeester van de voetbalclub er weliswaar niet met de kas, maar dan toch wel met het kasboek vandoor is gegaan. En voor zo ver het BAM-program wél origineel lijkt, is het vermoedelijk verzonnen tijdens een uit de hand ge lopen bier- en bitterballenfeestje aan de Heuvelweg, want zo'n programma is gauw gemaakt. Je verzint gewoon wat kreten, en als de ene partij A zegt roep jij B, of omgekeerd, en als een an- dere partij C wil, roep jij gauw D. Ja, zo krijg je het alfabet wel vol. Het gaat natuurlijk ook helemaal niet om een programma, maar om een zetel in de raad, met minstens één of tw ee avond en per maand gratis koffie en onder dak en nog eens zo'n 18.000 gulden per jaar als een leuk zakcentje op de koop toe. Ik snap trouwens niet dat ze zich bij het CDA zo druk om BAM maken. Ze knijpen 'm als een ouwe dief dat Baks hun een zeteltje of meer afsnoept, maar volgens mij moeten ook de VVD, de PvdA en D66 op hun tellen passen. In die hoek houden ze zich echter muisstil, bang om de kiezers op een idee te brengen, denk ik. En ook Gemeentebelangen, dat tot dusver het alleenvertoningsrecht had van de no toire zijkers, zuurpruimen en zeurpie ten van Soest, dreigt die monopolie positie kwijt te raken aan Baks en zijn discipelen. Ze gaan hun gang maar. Wat mij hooguit stoort is dat we - als het even tegenzit en de Bammers wórden in derdaad gekozen - voorlopig weer in geen vier jaar van ze afkomen, maar daar komen we ook wel overheen. We hebben dat wel vaker gezien: de Boe renpartij, Binding Rechts, de BAM, het is allemaal precies hetzelfde: het begint met een B en het eindigt met niks. Zeg nou eerlijk: Wie zat er op de BAM te wachten? Bij die jongens van Gemeentebelangen ging het nog over het Soester Natuurbad en de rest werd er gewoon met de haren bijgesleept. Harry Witte heeft ons het zwembad overigens ook niet teruggegeven, maar de BAM heeft helemaal niks in huis, behalve het nogal voordehand- liggende gezeur over de bussen, de drempels, de hondenbelasting, het au tootje pesten en nog wat van dat soort kreten, aangevuld met een ietwat ran zig soort bezorgdheid om de positie van buitenlanders en asielzoekers. Het zweemt mij allemaal iets te veel naar het gezonde volksgevoel, als u begrijpt wat ik bedoel. 't Moet anders, roept de BAM, en als je Baks geloven wil ontbreekt het in Soest aan "pittige" politiek, vandaar die peper, die je volgens Baks - kenne lijk enigszins anaal-gefixeerd - dan ook nog in een nauwkeurig omschre ven deel van het maag-darm-ste!sel moet stoppen. Hij doet maar, denk ik dan, als-ie bij mij z'n handen maar thuishoudt. Is de BAM meer dan een stel politie ke eendagsvliegen? Ik denk 't niet, ook al zouwen ze straks tien raadsze- tels halen. Daarom tenslotte een klein, maar troostrijk gedicht: "De politiek is veel te tam" - vaak hoor je dat geluid. Maar ook de BAM is slechts een vlam: hij flikkert op, en dooft weer uit... A.P. Radio Soest, 21.1.94 De Marokkaanse Soest heeft (einde! king over een eigei gevestigd in het h< aan de Weegbrees in tot voor kort eei gevestigd was. Zaterdag 29 te zijn gewet Wij danken e het in ons ge De nieuwe ei wij u van har SOESTERBE Gemeente h In het Islamitiscl Molenstraat - ge nialige Eemland zien de voorsch lijkheid voor o^ den worden. D dat de advocaat nogeens nadruk Vorig jaar kreeg d vergunning voor h bouwing van ee school, dat nu wo leidingscentrum v moskee. De best doeleinden educa als kostschool uit nacht mag wordei is volgens de gemt er alleen een dags vestigd mag word Volgens het geir anders het gevaai verschoven van en dat is "volstref op andere plaatst dingsinstituten z overnachtingsmc de Lasenberg-scl 1-instituut en he nenten - heeft te die een veel ruin ben, aldus de gei de advocaat, mt wordt over de vi dat er - afgezien niet overnacht n Of hij ze is verloren of dat ze zijn gesto len, dat wist hij niet. Maar in elk geval is een twintig-jarige Soester een stapeltje girobetaalkaarten kwijt. Hij was op weg naar een auto die hij zou kopen. Om die reden had hij de betaalkaarten al onder tekend. Sinds kort in Soest nu gevormd d risD.J. Ba noch in he heeft een a\ Amsterdai zeventig n langs prest richte vere en Bakker partij is er gaat. Van de knelj een waslijst v traject Oss weg-Nieuwei vormt onget struikelblok knelpunten z Raadhuisplei dat ze op ver; den opgelost meedenken, blijven doen De afdeling S< stellen van et Daarbij wordt ten, zoals een lichten, (on-)\ fietspaden. B en/ofvoetgan te onderkenm De intentie va in Soest aantr en onaantrekl bilist moet w Rond en Bak zeer een kwe:

Soester Courant | 1994 | | pagina 4