6f° ars :ne zone Soest heeft bijzondere ondernemers. Jan van Ede is er zo een. wmmmmm vlaai IHANDEL WANDEL I 20?5 20?5 S'523?5 17?5 359° Nijpend ruimtegebrek Waterinkschool Waldheim-mavo: stevige basis voor goede vorming op mavo-gebied Herman van Veen start Lustrumviering op het Baarnsch Lyceum Litouwers te gast op Baarnsch Lyceum oer-Hollandse PAGINA 6 WOENSDAG 26 JANUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 7 van 7,50 nu Sjanketbakkerij im llabemaket 50ESTDIJK TELEFOON 12387 litenlands bier. ;8.758?5 jizen inde Huizenkrant. jie krant! Vrijdagavond laat stormde een auto de winkel van Schoemaker binnen. 2 mensen werden aangereden. 4 grote etalage's in de pui van Schoemaker lagen aan diggelen. De gewonden werden efficiënt door Eemland GGD geholpen. Schoemaker belde Van Ede. Dezelfde nacht was ruim 50 m2 gelaagd glas vervangen, de aluminium pui deels vervangen en hersteld én de rommel opgeruimdrOm 09.00 uur ging de winkel "gewoon" open. Niets meer te zien. Bedankt mannen. Dat is pas service! Bedankt buren. Beterschap familie Festi. et Voor alle zekerheid! EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN Schoolteam, MR en ouders trekken aan de bel Open Huis: 29 januari; informatieavond 22 februari mtmm Vernielingen aan schoolgebouwen Autodieven in Amersfoort gepakt Scholieren gaan actie voeren 4 februari: Open dag Samenwerkingsverbanden schilderen informeren over werk en opleiding Zie ook informatie over voortgezet onderwijs op pag. 5. srdag: WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond j/g Koopavond /VIJ GRATIS. 4 - Zolang de voorraad strekt. KOMART Dtunusplein 54a bovenwoning (appartement) icht op het Neptunusplein. lieping: ruime woonkamer met en, keuken. 2e verdieping: 3 alkon, doucheruimte en over- ing: grote zolder met slaapka- jn c.v.-gas. enzon 2 Tt, modern hoekhuis met jk aangelegde tuin in heel aan- jkje. U heeft hier het gemak van len in de directe omgeving en e, snelle aansluiting op het lan- nnet. /ale woonkamer, keuken, toilet ieping: 3 slaapkamers, fraaie toilet. 2e verdieping: grote zol- heid voor extra kamer, d is geheel belegd met plavui- 1994. scliociiinkcv EURNICS VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344' Een brandbrief, zo mag het schrij ven van de Prof. J. Waterinkschool (Smitsweg) aan het gemeentebe stuur wel genoemd worden. De p.c. basisschool kampt met een nij pend ruimtegebrek en verzoekt het College van B. en W. dringend om zich te beraden op een oplos sing. De problemen zijn ook niet mis: de school komt lesruimte tekort, de direc teur heeft geen eigen kamer meer, de gemeenschapsruimte is leslokaal ge worden, er is geen speellokaal en geen rustige werkplek voor de zorgverbre ding aan allochtone en Nederlandse leerlingen, waardoor toetsen en reme dial teaching op de gang plaats moet vinden. Door de kou, die door de glas puien binnendringt, is dat in de winter geen pretje. Er is ook geen ruimte voor logopedie, slechts beperkt ruimte voor expressieve vakken en helemaal niet voor vieringen, dans, toneel en gemeenschappelijke ac tiviteiten. De gangen staan vol tafels, stoelen en kasten, waardoor de school ook al geen goed documentatiecen trum, bibliotheek of mediatheek heeft. De opsomming is niet eens volledig, la ten schoolteam, medezeggenschaps raad en ouderraad weten. "Wat dacht u verder nog van het gemis van een handvaardigheidslokaal, bijna geen magazijnruimte en een veel te klein fiet senhok?" In de brief (van december 1993) wordt erop gewezen dat het schoolbestuur de problemen al herhaalde malen heeft voorgelegd aan de afdeling Onderwijs en de wethouder. "Creatieve ideeën van ons bestuur zijn tot nu toe terzijde gelegd; ook het idee om de patio te overdekken werd op grond van een tij delijke wettelijke maatregel afgewezen. Hoewel dit niet een optimale oplossing is, zouden we hiermee tijdelijk de ergste nood kunnen lenigen." 'Dichtgeregeld' De gemeente heeft de school inmiddels officieel antwoord gegeven. Die ant woordbrief valt vooral op door de forse opsomming van wettelijke regels en be sluiten die een oplossing in de weg staan. De gemeente heeft zelf nauwe lijks enige beleidsruimte voor de huis vesting van het basisonderwijs, aldus het College, want die is zo'n beetje "dichtgeregeld". De creatieve oplossingen van het schoolbestuur bleken steeds niet in overeenstemming te zijn met de rijksre- gels en het College heeft wel even over wogen om een eigen beleid te voeren, maar is direct weer teruggeschrokken van de financiële consequenties én de mogelijke precedentwerking, want on getwijfeld zouden ook andere scholen met ruimtegebrek dan op de stoep staan, is de redenering. In dat verband valt te denken aan de Prins Willem- Alexanderschool, de 3e van der Hucht- school en De Werveling. De brief eindigt met een ingewikkelde berekening, die erop neerkomt dat de school formeel gezien op dit moment één lokaal tekort komt, maar feitelijk voldoende lokalen heeft. Inwoning? De afdeling Onderwijs heeft intussen geïnformeerd of de Waterinkschool "inwoning" wenst bij een andere school. Als dat zo is gaat bekeken wor den welke leegstand het best gebruikt kan worden. De beslissing daarover moet het schoolbestuur zelf nemen, al dus het ambtelijk advies, waarin overi gens "buiten de discussie" wordt gela ten dat het schoolbestuur nu eenmaal een eigen verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van de toelating van leerlin gen en de spreiding van de leerlingen over de p.c. scholen na de fusies. Voor leerlingen met een mavo-ad- vies is de Waldheim-mavo de juis te stap, immers de mavo is daar niet de 'laagste' afdeling van een grote scholengemeenschap, maar de enige onderwijsvorm. De Waldheim-mavo biedt een duide lijke structuur en door de klein schaligheid (306 leerlingen, dus ruim boven de opheffingsnorm van 240) staat persoonlijke aan dacht garant voor een evenwichti ge vorming. De Waldheim-mavo is een prot. chr. school. Vanuit die gedachte wordt ver antwoordelijkheid voor elkaar en voor de wereld om ons heen gedragen. Daar om staan bewust omgaan met de schep ping, respect en aandacht voor de an der, inzet voor de minder bedeelde mens hoog in het vaandel; denk maar aan de kerstactie voor kinderen uit Tsjernobil, waarbij de leerlingen meer dan 3500 gulden bijeen wisten te bren gen. Het bovenstaande blijkt ook uit de leer lingenbegeleiding en modern onder wijs. Bij dit alles staat de kwaliteit van het onderwijs voorop. De Waldheim- mavo is al jaren trots op de goede exa menresultaten van de leerlingen. Begeleiding De leerlingen krijgen veel persoonlijke aandacht. Dat kan, omdat de Wald heim-mavo een niet al te grote school is, waar leerlingen en leraren elkaar goed kennen. Bovendien wordt deze aan dacht door een aantal activiteiten on dersteund: Elk schooljaar begint voor de brugklas sers met een introductiedag. In spel vorm leren zij elkaar, de leraren en het schoolgebouw kennen. De brugklassers hebben hun eigen mentor, die met de ouders contact onderhoudt, o.a. door een bezoek aan huis. Tijdens het men torkwartier worden evt. problemen en de studieresultaten met de leerlingen besproken. Wanneer blijkt dat de resultaten tegen vallen, wordt d.m.v. steunlessen extra hulp geboden. Deze lessen worden 's morgens, voor het begin van de gewo ne lessen of 's middags na schooltijd, gegeven. Sommige leerlingen hebben spelling- en/of rekenproblemen. Voor hen worden speciale hulplessen georga niseerd. In het komende schooljaar is er weer een training voor leerlingen die faalangst hebben. Een van de docenten V heeft daarvoor een speciale opleiding gevolgd. Huiswerk De ervaring leert dat de meeste leerlin gen bij voorkeur hun huiswerk in de ei gen omgeving maken. Ze kunnen dan hun eigen tijd indelen. Voor leerlingen die zich thuis niet op hun huiswerk kun nen concentreren of er geen gelegen heid voor hebben, bestaat de huis werkklas. Een uur na schooltijd kunnen deze leerlingen onder toezicht van een docent hun huiswerk maken. Andere activiteiten Naast het gewone werk is er ook tijd voor minder schoolse zaken. Elke Waldheimer heeft minstens één keér in de vier jaar dat hij/zij op school zit de langlaufdag in de Ardennen meege maakt. Een traditie die door de leerlin gen erg op prijs wordt gesteld. Ook worden er andere buitenschoolse acti viteiten georganiseerd, zoals schaatsen, excursies, sporttoernooien en de werk week naar Parijs (klas 3). Om de be roepskeuze te stimuleren lopen de der deklassers een week stage in een of an der bedrijf. Basisvorming Een stimulans tot verdere vernieuwing van het onderwijs is de basisvorming. Met twee van de nieuwe vakken, infor matica en techniek, is al enkele jaren er varing opgedaan, in net goed geoutil leerde computerlokaal krijgen de leer lingen les in informatica. Bovendien wordt er elk jaar voor ouders een begin nerscursus gegeven. Steeds weer blijkt het enthousiasme van de ouders voor deze cursus erg groot te zijn. Trots is de Waldheim-mavo op het technieklokaal. Het is de eerste school voor voortgezet onderwijs in Baarn en Soest, waar het vak techniek reeds vier jaar geleden werd ingevoerd. Bij dit nieuwe vak gaat het erom praktische redzaamheid in en rond het huis bij te brengen. Al werkend aan eenvoudige opdrachten maken de leerlingen kennis met de technische taal en werkwijzen. Hoofdgedachte bij de invoering van dit vak is, dat in de toekomst de techniek een steeds grotere rol gaat spelen. Daarom zijn de leraren die dit vak ge ven reeds volledig geschoold. Verdere informatie Wie vragen heeft over het werk op de school, de eventuele overstap naar de havo, de inrichting van het onderwijs of de opvang bij lesuitval tijdens tussenu ren, is welkom op het Open Huis van zaterdag 29 januari van 10.00 - 12.30 uur en op de informatieavond op dins dag 22 februari om 20.00 uur. Beide worden gehouden in het schoolgebouw aan de Vondellaan 2 te Baarn (vlakbij het station). Wie een aparte afspraak wil maken met de directie kan bellen: tel. 02154-12315. Het Baarnsch Lyceum bestaat 75 jaar en dat zal iedereen weten ook! Vrijdag 21 januari om 13.15 uur konden na vele maanden voorbe reiding de eerste activiteiten van start gaan. De commissie die de viering organi seert, heeft heel veel ideeën de revue la ten passeren hoe dit lustrum te begin nen en na ampele discussie besloot men niet om een lint door te knippen, niet om een toespraak te vragen van een hoogwaardigheidsbekleder. Leraar Nederlands E.J. de Wijs trok de stoute schoenen aan en belde de bij de kinde ren zeer populaire cabaretier Herman van Veen. Diens antwoord overtrof zijn stoutste verwachting. Zonder aarzelen kwam er door de telefoon: "Natuurlijk wil ik jullie lustrum openen, mits mijn agenda dat toelaat", hartelijk en zonder terughoudendheid. Nog enkele dagen spanning en toen: "Ja, het kan." Afgelopen vrijdag was men wel een beetje zenuwachtig achter de schermen. Maar stipt op tijd kwam Herman van Veen de hal binnen en werd reeds bij de voordeur belaagd, zowel door profes sionele als door amateurfotografen. Dan naar de aula, controle van de stand van de piano en van de microfoons, nog snel een kopje thee, en toen stroomde de aula vol met enthousiaste leerlingen. Herman van Veen, zingend in het Baarnsch Lyceum. Foto: Goos van der Wilt. Het werd stil toen De Wijs hun ster aan kondigde en toen stormachtig applaus: daar was hij dan eindelijk. Twee liedjes uit het overbekende repertoire van Herman van Veen werden gevolgd door het populaire "Hilversum 3 be stond nog niet". Zowel bij de voorstel ling voor de onderbouw als bij die voor de bovenbouw van de school oogstte Van Veen driemaal ovationeel applaus. Filmfestival De Wijs bedankte hem en kondigde meteen het tweede evenement aan; het op die vrijdagmiddag en -avond geor ganiseerde Filmfestival. Tussen 14.30 uur en 24.00 uur konden de leerlingen en de aanwezige leraren op vier lokaties kiezen tussen de daar aangeboden spektakelstukken, komedies of trage dies, met titels als 'Dances with Wol- ves', 'Scent of a woman', 'Conquest of paradise', 'In the line of fire', 'The un- bearable lightness of being', 'The piano' en vele andere eigentijdse films. Dat de leerlingen een en ander wisten te waar deren bleek uit de opgewekte stemming in de kantine en in de gangen, waar gea nimeerd gegevens aan elkaar werden doorgegeven over de films die men ge zien had of nog zou gaan zien. Na de nieuwjaarsreceptie op 14 januari, waar het lustrumjaar van start ging voor medewerkers, ouders en genodigden, werd voor de leerlingen van het Baarnsch Lyceum jongstleden vrijdag het lustrum op spektaculaire wijze inge zet. Namens de Van der Huchtschool aan de Libel en De Werveling aan de Oude Utrechtseweg is aangifte van vernieling gedaan. Van het schoolgebouw aan de Libel werden een lichtkoepel en een ruit vernield en van De Werveling sneu velde een buitenlamp. Twee Amersfoorters zijn vrijdagnacht in hun woonplaats aangehouden op verdenking van diefstal van een auto. De wagen hadden ze kort daarvoor ge stolen op het Van de Veldeplantsoen in Soest. De eigenaar heeft zijn auto terug gekregen. Verleden week werd het lustrum jaar van het 75-jarige Baarnsch Lyceum officieel geopend. Ter ge legenheid daarvan was een kleine delegatie van een school uit Litou wen aanwezig ter bespreking van de wijze waarop een hulp-actie voor deze school gestalte kan wor den gegeven. Net als wij, verloren de Litouwers in 1940 hun vrijheid. Rusland bezette het land na het sluiten van het beruchte no n-agressiepact met Hitier. Maar waren wij na 5 jaar vrij, voor de Litouwers duurde het 50 jaar. Nog 7 jaar lang heb ben Litouwse guerilla's in de bossen Wie wil gaan werken in het schil dersvak mag deze dag niet missen: Op vrijdag 4 februari organiseren de samenwerkingsverbanden van leerbedrijven in de schildersbran che een landelijke open dag. In de regio Midden Nederland sluit het S.P.O.S.- M.N. zich aan bij deze actie. Van 13.00 tot 21.00 uur is de prak tijkleerwerkplaats aan de Nijverheids- weg Zuid 4 te Amersfoort opengesteld. Iedereen die meer wil weten over de op leiding werkend leren tot vakman schil der of industrieel verfverwerker is van harte welkom. S.P.O.S. staat voor Samenwerkingsver band Praktijkopleiding Schilderen. Binnen dit samenwerkingsverband dra gen 70 bedrijven gezamenlijk de ver antwoordelijkheid voor de praktijkop leiding van een leerling. Al vanaf 1990 voor meer dan 90 leerlingen. Wanneer iemand werkend gaat leren bij het S.P.O.S., dan wordt met hem/ haar een arbeidscontract en een leer overeenkomst afgesloten. De leerling heeft hiermee een garantie op werk en opleiding voor de duur van twee jaar. Binnen het S.P.O.S. werkt de leerling bij een van de aangesloten bedrijven. Het S.P.O.S. beschikt ook over een ei gen praktijkleerwerkplaats, waarin aanvullende en praktijkvervangende handvaardigheid wordt verzorgd. Met behulp van een aantal praktijk-objec ten oefent de leerling het schilderen, behangen en glaszetten. Deze prak tijkleerwerkplaats is op vrijdag 4 fe bruari voor iedereen te bezoeken. Leerlingwezen De opleiding bij een samenwerkings verband verloopt volgens het principe van werkend leren in het leerlingwezen. Vier dagen per week werkt een leerling bij een van de aangesloten bedrijven en leert daar het vak. Een dag per week zijn er lessen op de streekschool met aanvullende theorie. Daar wordt aan dacht besteed aan de achtergronden van het vak, zoals materiaal, gereed schap, veilig en gezond werken en mi lieu. Maar ook Nederlands, maatschappij leer en sport staan op het programma. De Stichting Vakopleiding Schilders- bedrijf/SVS te Waddinxveen, is ver antwoordelijk voor de vakopleiding in het leerlingwezen. De SVS houdt toe zicht op de samenwerkingsverbanden in het schildersbedrijf. Om kleur te geven aan de toekomst is een praktijkgerichte vakopleiding no dig. Het S.P.O.S.-Midden Nederland biedt dat. Voor meer informatie S.P.O.S.- M.N., tel. 033-650818, Nijverheidsweg Zuid 4, 3812 EB te Amersfoort, of postbus 20, 3800 AA te Amersfoort. strijd geleverd tegen het Sowjet-leger. Honderdduizenden Litouwers werden op transport gesteld naar Siberië en slechts enkelen keerden na de dood van Stalin in 1953 terug. Toen Litouwen zich op 18 mei 1990 onafhankelijk ver klaarde, trachtte de Sowjet-Unie dit aanvankelijk nog te voorkomen. In ja nuari 1991 werden Sowjet-tanks inge zet; duizenden Litouwers probeerden met blote handen het parlement en het radio- en televisiegebouw te bescher men, maar de tanks drongen dwars door de menigte en er vielen 13 doden en 230 gewonden, waaronder veel vrouwen en kinderen. Gelukkig is de onafhankelijkheid nu algemeen er kend. Dertien januari is een nationale herdenkingsdag geworden. Econo misch verkeert het land in moeilijke omstandigheden en zo moet ook het onderwijs het met weinig middelen doen. Vandaar dat het Baarnsch Ly ceum is ingegaan op een verzoek van een school in Litouwen om vriend schappelijke banden aan te gaan. Delegatie In de week van 11-16 januari was me vrouw Julia Kavalniene, lerares Engels en conrectrix, samen met de 17-jarige leerlinge Zivile in Baarn. Op drie och tenden vertelde mevrouw Kavalniene aan de hand van dia's iets over haar land en school. De meeste leerlingen weten nu dat Litouwen ten noord-oorsten van Polen, aan de Baltische Zee ligt, de hoofdstad Vilniys heet en dat het stadje Molétai, van de bevriende school, 70 kilometer ten noorden daarvan ligt en 7000 inwoners heeft. De school heeft 550 leerlingen en 55 docenten, waaron der slechts zeven mannen. Het viel de gasten op, dat er op het Baarnsch Ly ceum de meerderheid van de docenten man was. In Litouwen wordt lesgege ven echter, net als het geven van medi sche hulp, beschouwd als vrouwenwerk en slecht betaald. Een docent in volledi ge betrekking verdient omgerekend on geveer f 60,- per maand. De lestaak in volledige betrekking is 18 lesuren (bij ons 28) en de klassegrootte maximaal 24 (bij ons 30). Nu men los is van de Sowjet-Unie, moet ook in het onderwijs veel veranderd worden. Russisch is niet meer de be langrijkste taal, maar Engels. Het on derwijs in die taal moet veel meer op spreekvaardigheid gericht worden en ook daarom wil men graag steun uit het Westen. Mevrouw Kavalniene volgde dan ook met grote interesse een aantal lessen van collega's in het Engels en was zeer onder de indruk van het hoge peil waarop les werd gegeven. Hoogtepunt van het weekprogramma \yas de Nieuwjaarsreceptie op vrijdag 14 ja nuari. Op ontroerende wijze wist zij in enkele woorden de sympathie te wek ken voor haar volk, dat zoveel onder de Russische bezetting had geleden. Verwondering Vaak vielen de gasten van de ene in de andere verbazing. Wat is de school mooi, wat hebben de sportvelden mooi groen gras en wat zien de leerlingen er leuk gekleed uit. Wat wordt er overal rustig en hard gewerkt. Zoveel fietsen als er in de fietsenkelder staan hebben ze nog nooit bij elkaar gezien en dat vrouwen hier zo maar in een jurk fietsen vinden ze vreemd. Veel goederen uit het westen zijn nu ook in Litouwen te koop, maar alles is schrikbarend duur. Het eenvoudige voedsel is over het al gemeen wel goedkoper; groenten wor den in het eigen volkstuintje verbouwd, maar sommige zaken zijn voor hen heel duur zoals het visum naar Nederland, dat f 75,- kostte. Geld om hier te kunnen winkelen heb ben ze dan ook nauwelijks kunnen spa ren. Tijdens een meer recreatief pro gramma in Utrecht en Amsterdam gaat de meeste interesse uit naar de prachti ge musea. In de rondvaartboot zegt me vrouw Kavalniene: "Dit is één groot openluchtmuseum." In maart wordt er voor de leerlingen van het Baarnsch Lyceum een sponsor loop georganiseerd. Met de opbrengst daarvan zal men echt iets goeds kunnen doen in Litouwen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 7