ODE erwijs inrit Het Baarnsch Lyceum: voor havo, atheneum en gymnasium 1 ONDERWIJS Schrijversfestival op Baarnsch Lyceum INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS <>A<> Berenfeest bij jarig 'Pippeloentje' Leraar (50) 25 jaar in onderwijs m s m i Bestuursleden Bewonerscommissies volgen cursus Woonbond SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING U.A. Dansmarathon voor 'Stimulans' bij dansschool Slingerland -j^giüjAjlC WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Informatie op 8 en 12 februari SOESTER COURANT PAGINA 11 Soest-Zuid 'BO r-v £y t w e n d e 1SISS iterair spektakel met prominente auteurs STRAALBEDRIJF v. Rouwendaal v.o.f. STRALEN t SCHOPEREN f FIJNSTRALEN De LAAGSTE PREMIE en toch UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: ZONWERING MË Klachten bezorging Soester Courant Peter van Calck van Prins Willem Alexanderschool Soester Courant goede informatiebron AA AT IE AVONDEN indag 21 februari 19.00 uur natieavond met een vast mma (tot ±21.00 uur) sdag 22 februari 8.00-21.00 uur inloopavond mden worden gehouden 'Ouw Paladijnenweg 239 is verantwoordelijk ng van leerlingen uit Noord en (in samenwer- prot. chr. scholen voor VO ijkerk en Bunschoten-Spa- ïet Latijn (keuze) chr mavo tfende schoten - Tel. 03499-81581 - VBO ming 3 niveau) HUIS 3 februari 21.00 uur nt 3 brugklasniveaus: 'O (verlengde brugperiode) ursus 1994/1995 gaat de een met een nieuw systeem >egeleiding. Voor alle leer- et mogelijk zijn om, binnen extra (vak)studiehulp te jende cursusjaar zal naar l worden begonnen met 'ding van het gebouw 'eg waardoor er geen dis- r zal zijn: alles onder één Qe ouders die 75 jaar geleden Het Baarnsch Lyceum oprichtten wis ten niet van havo en atheneum, Van leerlingbegeleiding en basis- rming, van cito-toetsen en :hoolonderzoeken, van Open luis en Medezeggenschapsraad, ij wensten zich een school van |fioog niveau waar in respect voor lensen van allerlei overtuigingen en opvattingen in goede orde en Teer gewerkt werd aan het eind- bei: een diploma halen in de aarvoor gestelde studietijd. Rok op Het Lyceum zijn de tijden ver- &iderd maar deze opvatting niet! Tot op de dag van vandaag wordt het be stuur van de school gevormd door ou- Jers. Uitgangspunt bij het beleid is mo- lern, kwalitatief goed onderwijs te bie ten met behoud van het goede uit het erleden. Voortdurend is het onderwijs &p Het Baarnsch Lyceum in beweging. In de loop van de jaren is er bijvoor- jeeld een doortimmerd begeleidings ysteem ontwikkeld om problemen te oorkomen en voorkomende proble men te helpen oplossen. Tijdens het Open Huis en de voorlichtingsavond vertellen de medewerkers daarover. De basisvorming past uitstekend in een proces van verandering dat al enige ja ren op de school aan de gang is: het zelf standig maken van de leerling, zelfstan dig studeren - ook in de lessen - onder begeleiding van de leraar. Daarbij wordt van de leerling meer verwacht dan dat hij slechts zit te luisteren. Hij moet zelf aan de gang: onderzoeken, bestuderen, verslag doen, discussiëren, mening vormen. Accenten Daardoor krijgen de van oudsher be kende vakken andere accenten. Bij de talen bijvoorbeeld, ook bij Nederlands, wordt meer aandacht besteed aan spre ken en wat minder aan grammatica. De nieuwe vakken verzorging, techniek en informatica zijn overduidelijk praktijk gericht. In alle vakken komt ter sprake wat je met de kennis kunt doen, voor welke studies en beroepen deze kennis nuttig of nodig is. Dat gebeurt aanvankelijk nog weinig en bij een vak als Neder lands "verpakt" in een oefening. Naar mate de leerling verder komt steeds ex plicieter, totdat de dekanen er in ver band met de vakkenkeuze gedetailleerd op ingaan in speciale voorlichtingsles- Om misverstand te voorkomen: Het Baarnsch Lyceum is en blijft een school voor havo, atheneum en gymnasium. Voor de toelating is daarom een positief advies van de basisschool en een goede citoscore nodis. Informatie Wie meer wilt weten is van harte wel kom op de voorlichtingavond voor ou ders op 8 februari (aanvang 20.00 uur) of op het Open Huis, voor ouders en kinderen, op zaterdag 12 februari van 10.30 tot 13.30 uur. Het hele gebouw is open en docenten en schoolleiding ver tellen graag over hun vak, de school, toelating, begeleiding, financiële aspec- tén, de keuze voor havo of vwo en voor examenvakken, buitenschoolse activi teiten en allerlei andere zaken die ouder en kind bij de keus voor het voortgezet onderwijs bezighouden. 'OPYSKRVICIi /illem Van Oosten Lfofoservice Soesterbergsestraat 57 tel. 13109 van weedestraat 147 tel.'25942 Hamseweg 21 Hoogland 033 807151 Morgen, donderdag 3 februari, or ganiseert Het Baarnsch Lyceum in het kader van zijn 75-jarig bestaan een groots opgezet schrijversfesti val. Het is een goede traditie op het lyceum om elk jaar een of twee |chrijvers uit te nodigen om over liun werk te komen praten, maar pen echt festival, dat kan natuur lijk niet elk jaar georganiseerd Vorden. Sterker nog, dat kan een ^chool zich eigenlijk helemaal niet permitteren, totdat er een paar Sponsors bereid zijn om bij te Springen. üeeds in mei vorig jaar werden Boek handel Den Boer, en de uitgeverijen 3osch en Keuning als ook De Prom en de Fontein benaderd om een bijdrage aan een te organiseren festival te leve- jren. Zonder aarzeling zeiden deze be drijven hun medewerking toe en zo kon het komend festival georganiseerd wor den. Het zal een heel festijn worden, vant er staat een aantal prominente fechrijvers op het programma. V^oor de leerlingen van de onderbouw Sen voor alle belangstellenden uit de om geving is er op 3 februari vanaf half acht leen programma met schrijvers van [jeugdliteratuur. Hier worden o.a. ver dacht: Lineke Dijkzeul, wier boeken J'Hou je taai' en 'Een muis met klauwen' ■veel gelezen worden. Over lezen zegt ■ze: 'Met een boek ben je niet meer al- lleen'. Ellen Tijsinger houdt er vooral Ivan om in een oude spijkerbroek en I slobbertrui door de duinen te zwerven; I daar en in haar dromen worden haar I boeken geboren. Wie kent niet 'Niko- laj'! Voorts zullen ook Valentine Kalwij I en Theo Hoogstraten er zijn. Bovenbouw In het programma voor de bovenbouw I kan men kiezen uit een programma in de aula dat om 20.00 uur begint en waar o.a. Willem Jan Otten, Nelleke Noor- I dervliet en Heere Heeresma acte de présence zullen geven. Een all-round schrijver, essayist en criticus als Willem Jan Otten ontving op zijn eenentwintig ste de Reina Prinsen Geerlingsprijs voor zijn debuutbundel 'Een zwaluw vol zaagsel' en is sindsdien bekend ge worden als filmcriticus in NRC-Han- delsblad en als auteur van 'Een man van I horen zeggen' en 'De wijde blik'. Nelleke Noordervliet is sinds een in 1987 verschenen roman over de eerste vrouw van Multatuli: 'Tine, of de dalen waar het leven woont', een veel gelezen schrijfster. Zij zal zeker representatieve i delen uit haar werk voorlezen en wel licht ook spreken over haar nieuwste boek De naam van de vader. Heer Heeresma behoeft natuurlijk geen introductie. Wellicht is de volgende uit spraak van Heeresma vooraf interes sant: "U kunt mij het best vergelijken met een agrariër in Noord-Groningen, die op een nevelige dag voren trekt door zijn bietenvelden. Hij duikt op aan de horizon en verdwijnt weer in de nevel. Zoals die boer sporen achterlaat, zo laat ik boeken achter." Marjolein Kool zal voorlezen uit haar bundel 'Python in de plantenbak,' een bundel waarvan de inhoud het best ge karakteriseerd kan worden als 'light verse'. Tenslotte zal Diana Ozon, voor al voor de jeugd interessant zijn, gezien haar veelzijdige performances als pop dichteres. Drie dichters Maar er is meer. Het lyceum nodigde ook een drietal dichters uit die leerlin gen en belangstellenden te woord zul len staan in kleinschalig work-shop ver band. Allereerst kan men intekenen voor de work-shop van Maarten Door man, een dichter en filosoof die het ly ceum na aan het hart gebakken ligt, om dat hij een oud-leerling is. Dit is de eer ste keer dat hij op het lyceaum een ver haal over eigen werk houdt. Dan zal Jan Eijkelboom er zijn, een dichter die op 50-jarige leeftijd poë zie begon te schrijven. In 1980 kwam zijn eerste bundel uit, die nu nog veel gelezen wordt: Wat blijft komt nooit te rug. Inmiddels is in 1993 zijn zesde bun del Hora Incerta in NRC-Handelsblad zeer lovend besproken. Tenslotte kom Jean Pierre Rawie naar Het Baarnsch Lyceum. Rawie is een oude bekende van de school, want reeds eerder droeg hij daar in kleine kring voor uit zijn bundel 'Woelig stof, hetgeen een groot succes was. Sinds dien heeft hij de harten van veel lezers veroverd met zijn nieuwe bundel 'On mogelijk geluk'. Wil men naar een van deze drie dichters gaan luisteren, dan dient men zijn keuze van te voren ken baar te maken. In de pauzes en na afloop zal er gelegen heid zijn om in een tweetal speciaal daartoe ingerichte stands boeken van de aanwezige auteurs te kopen. Zij zijn graag bereid hun werk te signeren. Kortom, de avond op Het Baarnsch ly ceum belooft een waar literair spekta kel te worden. Behalve voor leerlingen is zowel voor de lezingencyclus in de onderbouw als voor die in de boven bouw een beperkt aantal kaarten be schikbaar voor belangstellenden. Voor f 5,- zijn die te koop bij boekhandel Den Boer in de Laanstraat in Baarn en bij Het Baarnsch Lyceum. Donderdag 3 februari Kennismakirrgsavond: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167A, Soest. Vanaf 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Open Dag: MBO-college Eemvoorde, voor technisch onderwijs: Heliumweg 20, Amersfoort; voor laboratorium onderwijs: Uraniumweg 13, Amersfoort. Van 14.30-20.30 uur. Zaterdag 5 februari Open Dag: Het Nieuwe Lyceum, voorgymn., athen., havo, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Van 9.30-12.30 uur. Kijkochtend: Het nieuwe Eemlandcollege, r.k. scholengemeenschap voor mavo, havo, athen. en gymn., Daam Fockemalaan 12-22, Amersfoort. Vanaf 10.00 uur. Open Huis: Scholengemeenschap De Koppel, school voor vbo/ivbo, Hoog- landseweg 55, Amersfoort. Van 9.30-12.30 uur. Dinsdag 8 februari Voorlichtingsavond: Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Vanaf 20.00 uur. Open Huis: Corderius Lyceum, Protestants Christelijke scholengemeenschap voor mavo, havo, atheneum, gymnasium, Leusderweg 34, Amersfoort. Van 18.30-21.00 uur. Donderdag 10 februari Open Huis: Corderius Lyceum, Protestants Christelijke scholengemeenschap voor mavo, havo, atheneum, gymnasium, Leusderweg 34, Amersfoort. Van 18.30-21.00 uur. Zaterdag 12 februari Open Huis: Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30-13.30 uur. Dinsdag 15 februari Kennismakingsmiddag. Het Nieuwe Lyceum, voor gymn., athen., havo, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Voor leerlingen groep 8. Van 14.00-15.30 uur. Voor ouders vanaf 19.30 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'Rolandus', voor ma- vo/vbo-vbo, Zangvogelweg 4, Amersfoort. Van .16.00-21.00 uur. Donderdag 17 februari Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'De Eem', voor ivbo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Zaterdag 19 februari Kijkochtend: Het nieuwe Eemlandcollege, r.k. scholengemeenschap voor mavo, havo, athen. en gymn., Daam Fockemalaan 12-22, Amersfoort. Vanaf 10.00 uur. Open Dag: Het Griftland college, chr. scholengemeenschap voor vwo, havo, mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 10.00-13.30 uur. Open Dag: Werkplaats kindergemeenschap Bilthoven, Schoolgemeenschap met peutergroepen, basisonderwijs, mavo, havo, vwo, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Ontvangst tussen 9.30-9.45 uur, tot 13.00 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'De Eem', voor ivbo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 10.00-12.00 uur. Maandag 21 februari Informatie-avond: Farel college, Protestants Chistelijke Scholen gemeenschap voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 239, Amersfoort. Van 19.00-+21.00 uur. Dinsdag 22 februari Voorlichtingsavond: Waldheim, Prot. Christelijke school voor mavo, Vondel laan 2-4, Baarn. Om 20.00 uur. Inloopavond: Farel college, Protestants Christelijke Scholengemeenschap voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 239, Amersfoort. Van 18.00-21.00 uur. Woensdag 23 februari Kennismakingsmiddag: Oranje Nassauschool voor mavo, Oyerboslaan 15, Bilthoven. Voor leerlingen groep 8 van 14.00.-15.30 uur. Voor ouders vanaf 19.30 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'Sytwende', voor ma vo, vbo, Talmastraat 19, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Woensdag 9 maart Extra informatie-avond: Scholengemeenschap De Koppel, school voor vbo/ ivbo, Hooglandsevveg 55, Amersfoort. Van 16.00-20.00 uur. Zaterdag 12 maart Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167A. Van 10.00-12.00 uur. Nieuwegracht 23 - 3763 LP Soest - Telefoon 02155 - 2 20 50 Op initiatief van de Bewonersver eniging 't Hart volgen ongeveer 25 bestuursleden van bewonerscom missies van de Woning Stichting Soest iedere maandagavond een cursus basisscholing van de Woon bond onder leiding van mevrouw Ineke van de Rotte. Deze basis scholing volkshuisvesting geeft ac tieve huurders in bewoners-com missies inzicht in een aantal onder werpen, waarmee ze als gesprek spartners met de verhuurder te maken krijgen. Ook de diverse wetten op het gebied van de volkshuisvesting en vooral de toepassing daarvan in de praktijk wor den behandeld. Besproken worden on der andere een overzicht van de ver schillende partijen en de belangen in de volkshuisvesting, zoals: Wie heeft er wat te zeggen over de nieuwbouw en verbouw van woningen? Welke taken hebben de gemeenten, provincies en de rijksoverheid? Vooral ook het onderhoud van de woningen wordt uitvoerig belicht. Welke zijn de rechten en plichten van de verhuurder en huurder? Welke regels gelden er ten aanzien van het vaststellen van de huur en huurverhogingen? Hoe functioneert het puntenstelsel? Wat gebeurt er met de huur en het puntenstelsel bij groot- onderhoud en bij woningverbetering? Nu de woningbouwcorporaties zelf in grote lijnen de huren kunnen vaststel len, is vooral belangrijk de invoering van de huursombenadering. En ook: hoe komt een huurbeleidsplan tot stand. De relatie van de huurder tot de verhuurder is zeer belangrijk en vastge legd in het Besluit Beheer Sociale Huursector. Ook het onderhouden van contact met de achterban is een belang rijk onderdeel van deze cursus. Het is verheugend vast te stellen dat vooral veel jongeren, actief zijnde in de bewonerscommissies, deze cursus vol gen. Maar ook moet worden vastge steld dat in vele wij ken/straten nog geen bewonerscommissies tot stand zijn gekomen. De individuele huurders, aldaar woon achtig, moeten zich in de nabije toe komst realiseren dat er een tijd komt dat zij mogelijk buitenspel gezet worden bij het overleg met de verhuurders. Er zijn diverse soorten verhuurders, sociale en particuliere verhuurders. Sociale ver huurders zijn de woningbouwcorpora ties. Particuliere verhuurders zijn meestal Beleggingsmaatschappijen en/of Pensioenfondsen. Van groot belang is dat huurders van particuliere verhuurders zich gaan or ganiseren in bewonerscommissies. Wie meer wil weten hoe een bewonerscom missie moet worden opgezet, kan zich wenden tot de Federatie Huurders Overleg, Postbus 37, 3760 AA Soest. Bijvoorbeeld: Opstalverzekering steen/hard f 0,80 per o/oo Opstalverzekering steen/riet f 2,00 per o/oo Inboedelverzekering steen/hard f 1,40 per o/oo Inboedelverzekering steen/riet f 2,00 per o/oo VOOR AL UW VERZEKERINGEN. Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11. ïétzfaan 24a - Soest - Telefoon Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan de zelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordappa raat inspreken. Met een groot berenfeest heeft de peuterspeelzaal "Pip peloentje" aan de Smitsweg vorige week woensdag het vijf jarig bestaan gevierd. De kinderen waren allemaal als beer geschminkt en genoten metz'n allen van de voorstelling van poppentheater "De kleine zon", waarin de beren ook een hoofdrol speelden. Na afloop mochten de ouders komen meesmuilen van de berentaart, de koffie en de limonade. Het gaat trouwens heel goed met "Pippeloentje": vanaf deze week starten er dan ook extra groepen op dinsdagmiddag en vrij dagmiddag. ••••Si - 'i Petertje, Petertje, het is toch niet waar, wordt jij vandaag derdag een Abraham neergezet met daarbij een schoolbord, echt vijftig jaar?' Onderwijzer Peter van Calck van de Prins waarop de 'halve tafelvan tien stond gekalkt. Eigenlijk was Willem Alexanderschool heeft het vorige week geweten, dat het dubbel feest voor Van Calck, want hij kon tevens vieren hij een halve eeuw oud werd. In de tuin voor het schoolgebouw dat hij 25 jaar werkzaam is in het onderwijs, op de hoek van de Beetzlaan en de Nachtegaalweg was don- Foto: Cioos van der Wilt. De Soester dansschool Slingerland (aan de Weegbreestraat) opent op zondag 24 april zijn deuren voor de stichting Stimulans, die met een gesponsorde dansmarathon mini maal 30.000 gulden in het laatje hoopt te krijgen. Het evenement vindt gelijktijdig ook plaats bij Boersma Sport in Amersfoort. Slingerland en Boersma verlenen vrij willig hun medewerking aan de dans marathon, die om 10.00 uur 's morgens begint en 's avonds om 18.00 uur ein digt. Het evenement wordt omlijst met o.a. een Rad van Avontuur en de ver koop - bij opbod - van twee aquarellen van Heieen Caender. Ook zullen er ar tiesten optreden. De opbrengst van deze activiteiten is bedoeld voor Stimulans, dat zichzelf moet bedruipen met de opbrengst van rommelmarkten etc. De stichting uit Soest, die al tien jaar bestaat, krijgt geen subsidie omdat zowel gehandicapten (lichamelijk en verstandelijk) als niet- gehandicapten worden begeleid. Stimulans wil overigens graag uit de we reld helpen dat de stichting op de "be deltoer" is. Een evenement als de dans marathon is eenvoudigweg nodig voor het voortbestaan. Daardoor worden het therapeutisch paardrijden, de vakantie kampen en de begeleiding bij stage- en werkprojecten verzekerd voor ca. 150 Aanpassingen Stimulans zal de beoogde 30.000 gul den uit de dansmarathon en van andere goede gevers gebuiken voor aanpassin gen en verbeteringen van de accommo datie aan de Birkstraat. Zo moet de za delkamer toegankelijk worden ge maakt voor rolstoelgebruikers en moet er verwarming in de schaapskooi ko men, om muziek te kunnen maken en schilderijen te exposeren. De ruimte gaat dan dienst doen als clubhuis. De dansmarathon moet dus een succes worden. Stimulans hoopt dat veel men sen - gehandicapt of niet - een bijdrage zullen leveren, zodat het bij de dans scholen een bont schouwspel wordt. Ie dereen is welkom op 24 april. Het actie comité heeft trouwens al veel toezeg gingen binnen. De bedoeling is dat de deelnemers zich per uitgevoerde dans laten sponsoren, of per het aantal minuten dat men aan het dansen is. Door lang te dansen kun nen de deelnemers bovendien loten verdienen voor het Rad van Avontuur. In de komende tijd gaat het comité het bedrijfsleven in Soest en de regio bena deren voor een geldelijke bijdrage.

Soester Courant | 1994 | | pagina 11