K» COPYi'SERVICE 'De Bundeling' viert tweede lustrum, maar niet zonder zorgen Groot Gaesbeeker Gilde viert Agathafeest Wasiel I opent Amersfoorts eetcafé ^Schilderen zonder prestatiedwang laat je ontdekken hoe je in elkaar zit' Wegblijven sneeuw drukt pret niet [VARIA) VANAF FL.0,10 PER STUK Expositie bij Nijhof in Baarn SOESTER COURANT Y olksuniversiteit Soest/Soesterberg Bromfiets uit kelderbox weg Inbreker ontfermt zich over fax Inbreker neemt bankafschriften mee Vaste ritten Ouderenbus SPULLENHULP 'Centrum heeft patiënten-cliënten veel te bieden' WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 PAGINA 21 'El Corazón' van oud-Knollenvoorzitter Tekentherapeute Neeltje Buitelaar: Kentekenbewijzen uit auto ontvreemd Apparatuur uit huis verdwenen Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Ongeveer 250 scouts vermaken zich in IJsberenweekeinde Werk van Hermien v.d. Horst T/lem Van Oosten Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Korte taalcursussen voor op reis De Volksuniversiteit organiseert, zoals ieder jaar, korte taalcursussen voor die genen die van plan zijn met vakantie naar Frankrijk, Spanje, Italië of Portu gal te gaan. Het is altijd prettig in een vreemd land een woordje te kunnen meepraten. In acht intensieve lessen van elk twee uur leert men de meest voorkomende woorden en zinnetjes met betrekking tot camping, hotel, win kelen, eten in een restaurant, auto enz. Frans op reis, start donderdag 17 maart, 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. E. Schimmel-Prouteau. Aantal lessen: 8. Cursusprijs: f 130,-. Spaans op reis, start dinsdag 22 maart, 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. Smits-van Rooyen. Aantal les sen: 8. Cursusprijs: f 130,-. Italiaans op reis, start maandag 21 maart, 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. M. Goedhart-Smit. Aantal les sen: 8. Cursusprijs: f 130,-. Portugees op reis, start maandag 21 maart, 10.00-12.00 uur. Docente: mevr. C. Haal-Fiuza Caentano de Fi- gueiredo. Aantal lessen 8. Cursusprijs: f 130,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel.: 22195. Kan toor geopend: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. De bromfiets van een 66-jarige vrouw uit Soest is aan de Weegbreestraat ont vreemd. De brommer stond in een kel derbox, waarvan de deur door de dief werd opengetrapt. De inbraak werd vo rige week gepleegd. Bij een inbraak in een woning aan de Ereprijsstraat is een fax gestolen. Een van de bewoners heeft dat aan de politie gemeld. Niet bekend is hoe de dader is binnengekomen. De inbreker heeft in ieder geval wel een binnendeur gefor ceerd. Maandag: MC Molendael: heen tussen 9.00 en 9.30 uur terug 10.30 uur Dinsdag: MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur ZH De Lichtenberg: heen tussen 13.15 en 13.45 uur terug 14.15 uur Woensdag MC Molendael: heen tussen 9.00 en 9.30 uur terug 10.30 uur Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 10.00 en 10.30 uur terug 12.00 uur MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur Donderdag: Smitshof/markt: heen tussen 9.30 en 10.00 uur terug 11.00 uur MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur Vrijdag: Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 9.00 en 9.30 uur terug 11.00 uur MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur kringloopcentrum Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag 13.00-17.00 uur; Woensdag 13.00-17.00 uur; Donderdag 13.00-17.00 uur; Zaterdag 10.00-14.00 uur. Spullen brengen: Maandag t/m donderdag 9.00-17.00 uur, vrijdag 9.00-13.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Met een feestelijke bijeenkomst is afgelopen vrijdagmiddag het tien jarig bestaan gevierd van: "De Bundeling", het gezondheidscen trum aan de Schoutenkampweg in Soest-zuid. In het centrum werken de drie huisartsen samen met o.a. het maatschappelijk werk en het kruiswerk. De aanwezigen kregen vrijdagmiddag eerst een lezing ove de geneeskunst van het oude Egypte door de heer Zwart. Later volgde een gezellige ontvangst in de versierde wachtruimte van het cen trum. Mevrouw Antoinette v.d. Brink, voorzitter van het bestuur, verwelkom de daar de gasten, onder wie oud-be stuursleden en oud-medewerkers, met een speech waarin ze even terugblikte op tien jaar "De Bundeling". Ze stelde o.m. vast dat het centrum des tijds bedoeld was als de eerste van drie samenwerkingsverbanden tussen de gezondheidszorg en de hulpverlening, maar dat het in deze vorm helaas slechts bij één gebleven is. De oorzaak daarvan zocht ze o.a. in de geldstromen binnen de gezondheidszorg, waarover politiek het nodige te doen is. "Meer dan eens hebben we de vraag gesteld of we nog wel bestaansrecht hadden," aldus me vrouw Van den Brink, "maar gelukkig ging het door de inzet van de betrokke nen altijd weer verder." Ze constateerde in elk geval dat "De Bundeling" in de afgelopen twee jaar niet stil had gezeten: "Anno 1994 heeft het centrum de patiënten-cliënten veel te bieden." Ze wees in dat verband o.a. op de cursussen, de voorlichtingsavon den, de videotheek en de bibliotheek. Blij was ze vooral met de recente uit breiding van het aantal uren maat schappelijk werk: ontwikkelingen waarmee niet alleen de zorgverzeke raars (kortere lijnen, minder verwijzin gen) tevreden zijn, maar die ook gunstig zijn voor de patiënten. Schaduw Mevrouw Van den Brink twijfelde er niet aan dat "De Bundeling" ook vol gend jaar nog zal bestaan, al was er wel een schaduw over het jubileum gevallen door de ontvangst van een brief van de ziekenfondsraad, waarin werd meege deeld dat de subsidie gehalveerd was. "We gaan niet bij de pakken neerzitten, maar zullen proberen De Bundeling zo als die nu bestaat met veel inzet en crea tiviteit overeind te houden, voor de pa tiënten in de eerste plaats," aldus me vrouw Van den Brink. In dat verband noemde ze het recente plan-Biesheu vel, waarin volgens insiders primair wordt gekozen /oor zorg, en daarna pas gekeken naar geld. Ze wees verder op de symboliek van de grote korenschoof ("bundeling" die in de ruimte van het centrum was opge steld. "Zo 'gebundeld' willen we ook het volgende lustrum halen. Wij als team en bestuur zullen daarvoor alle zeilen bijzetten." 'Ziek zijn en beter worden' De jubileumviering van "De Bunde ling" krijgt in de loop van het jaar nog een vervolg met een aantal activiteiten, waarvan de precieze gegevens nog niet M J Prins WasielI van de Soester carnavalsvereniging De Nar- re Knollen begaf zich zaterdag j.l. jongstleden op een missie buiten Soest. Aan de Stationsweg 18 in Amersfoort opende hij bar-eetcafé "El Corazón" van oud-Knollenvoorzitter Henk te Pas. Met zijn voltallige gevolg, inclusief de adjudan ten Sjaak en Berend, gaf de prins om precies 11 minuten over 11 het officiële startsein. Te Pas was drie jaar voorzitter van De Narre Knollen en droeg de scepter vorig jaar over aan Henk Landaal. In "El Corazón"(maandag-vrijdag vanaf 12.00uur, zaterdag van af 17.00 uur geopend) staan hij en zijn echtgenote El klaar met een menukaart die varieert van uitsmijter tot tongfilet en tournedos, ook voor niet-carnavalvierders. Volgende week zaterdag barst het carnaval in Soest los, te beginnen met de optocht vanaf het Kerkplein. Foto: Goos van der Wilt. Niet alleen een walkman, een dictafoon en persoonlijke bescheiden, maar ook bankafschriften van een 43-jarige Soes ter zijn in het weekeinde gestolen. Ver antwoordelijk daarvoor is een inbreker die vrijdagnacht via een raam naar bin nen was geslopen. zag bij de uitgang van de kerk. Aan deze viering zal het uit meer dan 50 personen bestaande tamboer-, hoornblazer-, vendel- en schutterskorps zijn mede werking verlenen. Daarna zal het feest worden voortgezet in het Gildehuis aan de Steenhoffstraat. Iedereen is daar van harte welkom. De koffie staat vanaf 12.00 uur klaar. Op deze middag zullen de verschillende fo to's van de Gildefeesten 1993 worden tentoongesteld, terwijl ook het knipsel archief in het Gildehuis ter inzage ligt. Bijzonder dit jaar is de mogelijkheid een bezoek te brengen aan het Museum Oud Soest, waar een wisseltentoonstel ling is ingericht met als thema "Een gil de door de eeuwe". Daarin wordt een beeld gegeven van de geschiedenis met al haar tradities van de gilden in Soest. Agathaviering Al eeuwenlang herdenkt het gilde het (kerkelijke) feest van haar patrones op of rond 5 februari. Ai meer dan 16 jaar houdt het gilde in een van de vijf paro chiekerken in Soest een Plechtige Eu charistieviering met Gilde-eer, waarna er een gezellig samenzijn is, de laatste 3 jaar in 't Gildehuis. Agatha was eenjon- Het "over vendelen" na de Agathavie ring bij de Joannesparochie, vorig jaar. ge martelares afkomstig van een hooga- delijke familie, die leefde in de eerste helft van de derde eeuw op Sicilië. St. Agatha of Sint Aechten was vroeger ook de patrones van Soest. "Schilderen als meditatieve bezig heid." Dat is een van de omschrij vingen die Neeltje Buitelaar uit Soest hanteert voor de lessen die zij in februari start. Volgens haar zijn de teken- en schilderlessen heel heilzaam voor "mensen die niet lekker in hun vel zitten". Als gediplomeerd tekentherapeute en docente "helend tekenen en schilde ren" organiseert ze in het fraaie atelier bij haar huis aan de Nieuweweg voor kleine groepen enkele activiteiten op dit gebied. Het gaat daarbij o.a. om "sluieren", nat-in-nat schilderen, he lend tekenen en Mandala-tekenen. Schilderen en tekenen zijn bij uitstek geschikt om gebruik te maken van de creativiteit die in elk mens schuilgaat. "Op die manier komt je veel beter in contact met je onderbewuste. Taal is veel vluchtiger en speelt zich ook af op een heel ander niveau," aldus Neeltje Buitelaar. Na haar studie psychologie bekwaamde ze zich in trainingen voor studenten, maar ze ontdekte dat "praten over" veel beperkingen kent. In de afgelopen jaren ontwikkelde ze zich daarom in het sluieren en nat-in-nat schilderen, tech nieken die filosofische basis vinden in de antroposofie. Ze volgde daarin ver dere professionele opleidingen. Sluieren is volgens haar een bijzondere schilder-ervaring. "Je maakt niet doel gericht een schilderij, maar laat lang zaam een sfeer ontstaan waaruit op een goed moment beelden naar voren ko men. Het gaat niet om het eindresul taat, maar om de beleving van het mo ment. We zijn al zo vaak alleen maar doelbewust bezig, maar tijdens het sluieren kun je je laten inspireren door beweging en kleur, waaruit alles mag ontstaan." Schildervaardigheid in de traditionele zin van het woord is abso luut niet van belang. Iedereen kan de creatieve vermogens die in hem of haar schuilgaan ontwikkelen en zichtbaar maken. Bewustwording Nat-in-nat schilderen geeft weer een geheel andere ervaring. Zo'n schilderij is in één les af te maken. De verf gaat op het natte papier zijn eigen gang en de schilder kijkt toe naar het ontstaan van een inspirerend kleurenspel. Helend te- bekend zijn. De bezoekers kregen in de afgelopen week allemaal een kleine at tentie en er is ook een teken- en opstel wedstrijd georganiseerd voor de jeugd van Soest-zuid, met als thema "Ziek zijn en beter worden". Inzendingen Het team en het bestuur van De Bun deling tijdens de viering van het tweede lustrum. moeten voor eind februari binnen zijn bij het gezondheidscentrum. Een mapje met daarin de kentekenbe wijzen zijn uit een auto gestolen. De wa gen, eigendom van een 27-jarige man uit Soest, stond geparkeerd op de Troelstrastraat. De inbreker heeft zich zondagnacht, vermoedelijk met behulp van een valse sleutel, toegang verschaft tot de auto. Op klaarlichte dag is foto- en video-ap- paratuur verdwenen uit een woning aan de Ruysdaellaan. Dat gebeurde vorige week woensdag. Een 29-jarige bewo ner deed daarvan aangifte. Bij een in braak in een woning aan de Foekenlaan bleek niets te zijn gestolen. Het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest zal op zondag 6 februari het feest van patrones, St. Agatha vie ren. Om 10.30 uur zal er in de Ma- riakerk aan de Burgemeester Gro- thestraat in Soest een Eucharistie viering met Gilde-eer worden ge houden. Celebrant is pastor H.M.M. Goddijn en het parochieel gemengd koor zal de gezangen verzorgen. Na afloop is de Hernieuwing van de Eed van Trouw aan het Kerkelijk Ge- Tot vrijdag 1 april zijn in de expositie ruimte van Nijhof, "Kunsthof' ge naamd, aquarellen en beelden te be zichtigen van Hermien van der Horst. Hermien van der Horst is altijd onder wijzeres geweest aan de Nieuwe Baarn- se School. Haar enthousiasme voor te keningen heeft ze op haar leerlingen overgedragen, o.a. door tekeningen op het schoolbord in Rembrandtkrijt. Nadat ze 2 1/2 jaar geleden in de vut ging, kreeg ze meer tijd om les te ne men. Eerst bij Marli Turion, daarna - tot nu toe - bij Hans Almekinders van de Gooise Akademie te Laren. Daar naast krijgt ze ook les van Nieneke Lamme in boetseren met klei. Eerder had ze exposities op school en in de bi bliotheek van Nieuw-Loosdrecht (1993). Een beeld van Hermien van der Horst. nig zijn. Zonder prestatiedwang "Creativiteit is levengevende energie," aldus Neeltje Buitelaar. "Je kunt na tuurlijk ook gaan macrameeën, kasteel romannetjes lezen of in de tuin werken, dat maakt niet veel uit. Maar het is wel een bijzondere manier om te ontdekken hoe je in elkaar zit, en zonder de presta tiedwang om gelijk een perfect schilde rij te maken." De lessen worden gegeven in groepjes van maximaal zes personen - "géén schoolse klasjes", aldus Neeltje Buite laar, en de resultaten zijn dikwijls ver bluffend. "Dat ik dat heb gemaakt, ik wist niet dat ik 't kon, hoor je dikwijls." Na elke schilderles (twee uur) volgt er een nabespreking van een half uur, waarbij de deelnemers hun ervaringen kunnen uitwisselen. "De meeste mensen leven helaas alleen met de tijd in hun kop en op de klok. Ze racen allemaal naar hun pensioen, zon der gedaan te hebben wat ze graag wil den doen, en alle creativiteit wordt door de tv afgenomen. De lessen worden overdag en 's avonds gegeven. Voor tien lessen betaalt men f 225,-. Informatie en aanmelding bij Neeltje Buitelaar, Nieuweweg 36, tel. 3765 GE Soest, tel. 27548. Even gloorde er hoop, toen er vrijdagmiddag sneeuwvlokjes uit de lucht neerdwarrelden. Maar de vurig gewenste sneeuw liet het opnieuw afweten tijdens het Ijsberen weekeinde dat de Hopman Mosselman Groep elk jaar in januari houdt. Dat nam niet weg dat ongeveer 250scouts veel plezier beleef den aan het kamp aan de Sparrenlaan. Zoals elk jaar maakten enkele deelnemers een kampkrant. Verder werd de tijd gedood met onder meer het maken van kunstvoorwerpen. De creaties mochten er zijn. Foto: Goos van der Wilt. kenen kan iedereen, ook mensen die "geen potlood kunnen vasthouden". Met gerichte en speelse oefeningen leert men kleurend en tekenend de fan tasie te ontwikkelen, waardoor het zelf vertrouwen wordt vergroot. "Op deze visuele manier ga je een bewustwor dingsproces aan," aldus Neeltje Buite laar. "Het biedt de mogelijkheid je creatief te uiten en te ontdekken dat je iets moois kunt maken, om op die ma nier je evenwicht te (her)vinden en het 'onverschillige' in ons te overwinnen." Mandala-tekenen is een vorm van he lend tekenen. "De mandala, het oerou de zonnesymbooj (de cirkel) represen teert de eigen belevingswereld en biedt een veilige plek om iets over jezelf te ontdekken. Werken met geordende vormen brengt meteen iets op orde in henzelf. Zonder van tevoren iets te kun nen speel je met lijnen en kleuren en wat dan ontstaat is iets heel persoonlijks." Ook hierbij gaat het meer om de erva ring dan om het resultaat, al zal het meestal verrassend mooi en kunstzin- Neeltje Buitelaar in haar atelier aan de Nieuweweg.

Soester Courant | 1994 | | pagina 21