/Tl zo nieuws aruóhocK 1 CULTUUR WELZIJN Kindertheater: 'De bonte bakfiets' I O' Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT Sanders en Ko in C-drie Plattelandsvrouwen Vanavond concert RMA-symfonieorkest in Petrus-Pauluskerk Lezing in C-drie over 'Dageraad der Gouden eeuw' Kalligrafiecursus in C-drie NNereldI/I/inkel Kaap-Verdië Kinderbios: 'Het vliegende olifantje' Pergamano-cursus stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de Maand Klachten bezorging Soester Courant Vrijwilligers Vakature Bank Eigenbelang en solidariteit Kinderboerderij de Vrije Teugel im 25Jaar PAGINA 24 Kinderboerderij De Vrije Teugel Mayindra 'Spirituele' lezing over NLP Paso-avond: 'Met andere ogen' Nieuwe expositie in raadhuis-vitrines 'Gas, Food, Lodging' Jazzconcert met VogelVijf Chaos in Artishock Werk van Nadjezjda van Ittersum in Almere-haven r.v Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Emmy Gostelie is een Utrechtse kun stenares. Haar schilderijen zijn de ko mende weken te zien in de expositie ruimte van C-drie. Ze schildert, maar gebruikt niet alleen verf. Ze smeert teer op het doek, ze plakt gaas en verschil lende stoffen op en mengt verf met ver dikkingsmiddelen. Hierdoor ontstaat de gelijkenis met materie-schilderijen: een structuur van dikke en dunne vlak ken, van ruw en minder ruw. De stroming van materie-schilderen stamt uit de zestiger jaren en staat haaks op wat men bijvoorbeeld in de Gouden Eeuw deed. Toen schuurde men de verfhuid glad en de laatste laag werd met vrijwel onzichtbare kwaststreken aangebracht. Een kunstenaar van deze tijd die op dezelfde manier werkte is de inmiddels overleden schilder Willink. De combinatie van materialen die Gostelie gebruikt, voert echter verder dan het materie-schilderen. Zij laat be paalde delen glad, ze tekent op het doek en krast in de verf, gebruikt collage technieken (brieven en foto's) enz. Haar kleurgebruik is hoofdzakelijk ge baseerd op zwart, wit, rood en bruin met alle tussenliggende gradaties. Re delijk vrolijke en esthetische schilderij en zijn het resultaat. Interessant is haar thematiek: vergan kelijkheid. De vergankelijkheid komt zeker in haar schilderijen tot uiting, al zou men bij lezing van de laatste zin van de vorige alinea anders verwachten. De vergankelijkheid zit hem in de beeldtaal die ze hanteert, o.a. kruisvormen, bloe men enz. Ook hierbij is, net als bij haar materiaalkeuze, de wisselwerking tus sen figuratief en abstract een spannen de keuze. (Figuratief is een directe ver wijzing naar de werkelijkheid en ab stracte vormen zijn vormen die op zich zelf staan en grotendeels alleen maar naar zichzelf verwijzen.) Gostelie omarmt de tegenspraak. Deze tegenspraak begint eigenlijk al met het idee dat vergankelijk door het maken van (nieuwe) schilderijen te vangen zou zijn. Zo zou je het gebruik van heldere kleuren eveneens niet bij dit thema ver wachten. De bloemen die ze op haar schilderijen plaatst, zijn nog intact ter wijl de vergankelijkheid pas dan echt toegeslagen heeft wanneer de kroon- blaadjes gevallen zijn. De kruisvormen refereren aan het kerkhof en de dood. Soms is het kruis zerk, soms heeft ze kruisjes met potlood getekend om - misschien iets te nadrukkelijk, bang dat ze niet begrepen wordt - te verwijzen naar die vergankelijkheid. Ze vertelde dat ze een tijdlang kerkho ven bezocht. Eén van de mooiste waar ze ooit geweest was, was het nog pu bliek toegankelijke, joodse kerkhof in Praag. Joodse kerkhoven worden op een bepaald moment gesloten voor be zoek. Aan de spoorlijn van Baarn naar Amsterdam ligt aan de rechterkant vlak voor het station Diemen een prachtig voorbeeld: rijen van vrijwel identieke grijze gedenkstenen die boven de over woekering van gras en struikgewas uit torenen. Ze vertelde dat ze bij het maken van een schilderij geen verhaal wilde vertellen, ondanks dat de één bewerkte foto's heeft en een ander opgeplakte brieven. (Op het joodse kerkhof in Praag laat men in het hebreeuws geschreven brief jes achter op de graven.) Het is voorna melijk haar bedoeling de eindigheid en de serene sfeer van kerkhoven te verta len. Het thema vergankelijkheid ver plaatst zich in recenter werk trouwens meer en meer in de richting van door leefde muren van ruïnes. Ondanks dat Gostelie een relaas per schilderij probeert te voorkomen, lig gen die verhalen wel degelijk voor het oprapen. Denkbaar is de geschiedenis van de man die over de wereld was gaan zwerven, nadat de familie van Julia hem verboden had met haar te trouwen. Van zijn reis teruggekeerd hoort hij dat zijn geliefde, zijn Julia, gestorven is. Hij be zoekt het kerkhof en gaat op haar grat liggen. Dagenlang voltrekt zich dit ritu eel, totdat hij door koude en verdriet bevangen voor eeuwig bij haar blijft. Rode vlakken in de schilderijen van Gostelie als ondoofbare vlammen der liefde. Pim Jonker De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woensdag 9 februari om 20.00 uur haar bijeenkomst in "De Deel", Kerk straat 11b. Mevrouw Corrie Jaars- veld-v.d. Wilt komt haar wandkleden tonen en daarbij haar verhaal vertellen. Gasten zijn welkom a f 3,-. Vanavond, woensdag 2 februari, zal het RMA-symfonie-orkest een concert verzorgen in de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein 1. Aanvang: 19.30 uur. Toe gang: vrij. Het RMA-symfonie-orkest is een van de drie orkesten die de RMA muziek- en dansschool heeft. Het orkest bestaat uit 70 kinderen in de leeftijd in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Het orkest repeteert wekelijks, maar is vorige week een heel weekend bij el kaar geweest om de komende concer ten goed voor te bereiden. Op het programma staan werken van Dvorak (Slavische dans), Berlioz (Hongaarse mars), Gershwin, Porgy en Bess en walsen van Brahms. Het orkest staat onder leiding van dirigent Peter Vinken. 'De bonte bakfiets' van Sanders en Ko is een fantasierijk vormgege ven voorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar, op zaterdag 5 februari (14.00 uur) in C-drie. Het verhaal gaat over liefde, in al haar vormen. Een stad wordt geteisterd door een heksje, 's Nachts toert ze rond op haar kleine bakfiets en berooft iedereen van al zijn gevoelens. Oude mensen ra ken hun herinneringen kwijt, jonge mensen verliezen hun liefde voor el kaar. Alleen één gevoel heeft de heks nog niet kunnen bemachtigen: de speciale Momenteel is in het Rijksmuseum in Amsterdam de prachtige overzichts tentoonstelling 'Dageraad der Gouden Eeuw' te zien. Cultureel Centrum C-drie organiseert hierover op vrijdag 4 februari om 20.15 uur een lezing. Voorlopig zal het deze eeuw de laatste grote expositie zijn die dit museum or ganiseert. Het Rijksmuseum heeft alle registers opengetrokken en dat maakt een bezoek aan de expositie meer dan de moeite waard. De samenstellers hebben gekozen om de periode 1580-1620 te belichten die de aanzet was tot de glorieuze Gouden Eeuw. In deze periode zien we hoe kun stenaars als Cornelisz Cornelisz. van Haarlem, Hendrick Goltzius, Abraham Bloemaert en Frans Hals een rijkdom aan mogelijkheden scheppen waar de grote meesters van 1620 van kunnen profiteren. Deze lezing biedt de mogelijkheid na der kennis te maken met de Dageraad der Gouden Eeuw. De nadruk ligt op de schilderkunst omdat in dit medium de vernieuwingen, die zich in de Neder landse kunst voordeden, zeer duidelijk te zien zijn. De lezing is beslist verhelde rend als uw nieuwsgierigheid naar deze enerverende periode gewekt is en zal een bezoek aan het Rijksmuseum zeker ondersteunen. Kosten voor de lezing, die begeleid wordt door dia's, zijn f 15,-. Reserve ring is telefonisch mogelijk bij de admi nistratie van C-drie, Willaertstraat 49, 8.30 - 17.00 uur, tel. 22188. twinkeling die hoort bij de eerste kus. Zo is er een stel dat vluchtend van de ene plek naar de andere buiten haar be reik weet te blijven. Kleine Gert is ver liefd op Grote Gert en wil best wel eens zoenen. Maar Grote Gert moet daar voorlopig niets van hebben. De heks heeft het natuurlijk op hun gemunt, op zoek naar de eerste kus. Wie zal de heks tegen kunnen houden? Sjoerd Kuyper is schrijver van kinder boeken en jeugdtheater. Hij heeft de poëtische tekst geschreven voor 'De bonte bakfiets'. De spelers zijn Gonny Sanders en Hans Langeree, ook bekend van het kleuter-televisieprogramma Sesamstraat waarin hun mimische kwa liteiten duidelijk naar voren komen. De regie is in handen van Willem van de Sande Bakhuysen. 'De bonte bakfiets' is een fantasierijke familievoorstelling met een sprookjes achtige sfeer geschikt voor een groot publiek, dus zowel voor kinderen als voor ouders/volwassenen. Te zien op zaterdag 5 februari om 14.00 uur in Cultureel Centrum C-drie Soest. Toe- Op 7 en 11 februari starten opnieuw de cursussen kalligrafie. Schrijven lijkt net als vroeger weer een kunst te worden. De nieuwe elektronische gemakken dreigen de geschreven taal en de handvaardigheid te verdringen. Binnen de cursussen worden cursisten in de gelegenheid gesteld om het eigen (hand-)schrift te vervolmaken. Hoe zet je een lijn, hoe maak je die mooi rond, hoe zitten letters in elkaar? Later kan men zich in de kunst van het schrijven verdiepen. Ooit gehoord van de karo- lingische minuskel, de unicaal of rotun- da? Dit zijn mooie namen voor een schrift of alfabet waarvan er per cursus één wordt aangeleerd. De cursisten werken met losse band- schriftpennen, inkten en verfsoorten. De docente, Pluis van Stapele-Krone, demonstreert de schrijfwijze en geeft individueel toelichting. Achtergronden van het schrijven worden met video en informatiebladen belicht. De cursus start op maandag, 19.00 - 20.30 uur en 20.30 - 22.00 uur; vrijdag van 9.15 - 10.55 uur. Kosten: f 80,-. In schrijving bij C-drie, Willaertstraat 49, 8.30 - 17.00 uur, tel. 22188. V^^tichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Kaap-Verdië is een archipel voor de kust van Afrika, waarvan de negen grootste eilanden zijn bewoond. Het ligt in de Sahelzone en wordt geteisterd door een woestijnklimaat met weinig regenVal. De Portugezen kapten de eilanden kaal, zodat na de onafhankelijkheid van deze groene kaap (Cabo Verde) een onvruchtbaar land overbleef. Het is een van de armste landen; 40% van de be volking leeft onder de armoedegrens. De traditionele visvangst geeft werk aan 2500 vissers. Tonijn-vissers De vissers gaan ipet kleine roei- en zeil boten de zee op en gebruiken kleine netten. Zo vormen ze geen bedreiging voor de dolfijnen, die zich altijd in de buurt van tonijn ophouden. De vis komt vers aan land en wordt meteen in geblikt, omdat geld voor vriesinstalla- ties ontbreekt. Het feit dat de ideële handel bereid is voor deze kleinschalige mens- en mi lieuvriendelijke tonijn een meerprijs op tafel te leggen, verzekert de vissers van een redelijk bestaan, terwijl ook Green- peace, dat zich zorgen maakt over de te ruglopende dolfijnenstand in de we reld, hier tevreden mee is. Blikjes tonijn van Kaap-Verdië zijn dan ook, u raadt het al, in de Wereldwinkel te koop, de gehele week van 9.30 tot 17.00 uur, uitgezonderd op maandag. Woensdag 9 februari De Nederlands gesproken film gaat over het bekende olifantje dat kan vlie gen. Hij wordt geboren en ziet er anders uit als zijn soortgenoten. Men lacht om hem en noemt hem dom. Hij voelt zich verlaten en huilt tranen met tuiten. En dan blijkt dat hij iets heel speciaals kan en wel met zijn grote oren!? 'Het vliegende olifantje' is een vrolijke film voor kinderen vanaf 4 jaar. In'de kinderbios van Cultureel Centrum C-drie Soest op woensdag 9 februari, 14.00 uur. De toegang is f 3,- (kinde ren) f5,- (volwassenen). Kaarten reserveren bij: C-drie, Wil laertstraat 49, tel. 22188; ma. t/m vr. 8.30 - 17.00. uur; en VW-Soest, Steen- hoffstraat 9a, tel. 12075; ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en zat. 9.00 - 12.00 Jolanda Kok-Jansen erkend vakdocen te Pergamano en bekend met de nieuw ste materialen en technieken, heeft weer plaats voor nieuwe cursisten. Per gamano staat voor "kreatief met perka ment papier". In de cursussen blijft het niet bij kaarten maken. Schilderijen, sieraden en doosjes versieren is een vast onderdeel. Iedere leerling kan indivi dueel zijn/haar keuze maken. De groepen bestaan uit maximaal 6 per sonen. Lestijd: 's middags 13.30-15.30 uur of's avonds 20.00-22.00 uur. Voor kinderen gelden andere tijden. Opgaven voor de cursussen Basis (8 lessen), vervolg (8 lessen), Colom biaanse bloemtechniek (8 lessen), Tinta schilderen (6 lessen) en Perga color voor de jeugd vanaf 7 jaar (6 lessen); tel. 28301. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Charles Donker. Het is een ets van 50 x 40 cm en heet "Waterval". (Kleine schuwe watervogel). Natuur is een merkwaardig begrip: het woord suggereert een autonoom proces, waarin ontstaan en afster ven, groei en verandering als vanzelf verlopen, maar iedereen weet dat de natuur die wij waarnemen slechts bestaat bij de gratie van het menselijk ingrijpen, zowel in het ver leden als in het heden. De tekeningen van Charles Donker maken - in een iets andere zin - even zeer cultuur van de natuur. Hij neemt waar, lijkt geen behoefte te hebben aan een eigen interpretatie, maar voegt wel degelijk iets toe aan de waarneming. Scène uit 'De bonte bakfiets'. gang: f 6,- (kinderen) en f 10,- (vol wassenen). Kaarten bij: C-drie, Wil laertstraat 49, tel. 22188; ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur; en VW-Soest, Steen- hoffstraat 9a, tel. 12075; ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en zat. 9.00 - 12.00 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan de zelfde avond nog nabezorgd. Smitsweg 311, tel. 12630 Tegenwoordig staat de individualise ring wel in de aandacht, maar het is geen verschijnsel van de laatste tien of twin tigjaar. Besturen van allerlei verenigin gen mogen tegenwoordig dan wel kla gen dat het zo moeilijk is om vrijwilli gers te vinden voor allerlei klussen of commissies, maar toch bestaan al die verenigingen nog steeds, en blijven ze bestaan. Als je in de archieven op zoek gaat naar de verenigingsbladen van dertig of veertig jaar geleden, kunnen dat best wel eens dezelfde klaagzangen blijken te zijn. Misschien is er sprake van een versnelling van het proces en in de ver anderde tijdgeest speelt de toenemende welvaart een belangrijke rol. Kinderen willen tegenwoordig allemaal een eigen kamer, met eigen audio-apparatuur en televisie. Relaties worden losser, kinde ren gaan verder van hun ouders wonen. De mogelijkheden tot mantelzorg ne men af. De oude collectiviteiten zijn er niet meer. De levensschool van de soli dariteit, die men vooral aantrof in de ar beidersbeweging, maar ook in kerkelij ke kringen lijkt definitief gesloten. Inderdaad, je hoeft niet zoveel meer. De wederzijdse afhankelijkheid die mensen vroeger heel direct voelden, en waardoor ze bijna vanzelfsprekend an deren hielpen om zelf ook op hulp te kunnen rekenen, wordt veel minder ge voeld. Allerlei sociale voorzieningen worden niet meer beleefd als vorm van solidariteit, maar als een recht. Vakatures 3-112: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt iemand die op vrijwillige basis één avond in de week piano wil komen spelen. 4-114: Landelijke correspondentie- club zoekt iemand die goed kan organi seren, zelfstandig kan werken en mak kelijk initiatieven neemt. 4-115: Ontmoetingsclub voor film liefhebbers zoekt medewerk(st)ers voor de publiciteit en recensies m het maandelijkse filmblaadje. 5-120: Stichting voor sociaal cultu reel werk Soest vraagt vrijwillig(st)er t.b.v. huiswerkbegeleiding van Turkse kinderen van de bovenbouw (groepen 6-, 7 en 8). 6-102: Projekt begeleid wonen voor verstandelijk gehandicapten zoekt vrij willige begeleid(st)er; die ook de prak tische en administratieve zaken kan verzorgen. 7-106: Kinderboerderij vraag vrij wil- lig(st)ers voor kinderactiviteiten, in sa menwerking met anderen; 1 tot 5 mid dagen per week. 7-141: Vereniging voor jeugd- en jongerenwerk zoekt vernieuwers (mee werkend) voor hun activiteitenpro gramma en trainingsroute; en eenmaal per twee jaar een programma ontwik kelen voor het wereldcongres. 9-101: Bemiddelingsinstantie voor lichamelijk gehandicapten zoekt en thousiaste mensen die de mensen tij dens reizen en verblijfsvakanties terzij de willen staan. Vaak wel enige kosten voor eigen rekening. 10-109: Welzijnsinstelling Soest zoekt enthousiast begeleid(st)er van een scholierengroep bij sport, knutse len, enz. 12-112: Centrum voor verstandelijk gehandicapten Den Dolder zoekt vrij willigsters die in het weekend de le vende en groene have van water en voedsel willen voorzien, dus dieren- en plantenliefhebbers. 14-107: Reaktiveringscentrum voor ouderen en bedlegerigen te Amersfoort en Soest zoekt sociaal voelende mensen die de patiënten in de huiskamers hel pen met allerhande bezigheden, in het dagbehandelingscentrum helpen met activiteiten, en/of 's zaterdags en zon dagmiddag de mensen gezelschap ko men houden in de recreatiezaal. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m donderdag 9.00 -12.00 uur, tel. 12630. Aan alle papa's en mama's in Soest. Uw kinderen spelen vaak bij ons of krijgen les. Misschien bent u vroeger toen u klein was, ook vaak geweest. Nu u groot bent, mag u ons helpen in dit feestjaar. Voor een nieuw lokaal en speelobjekt. Geef gul en stort op girorekening 4496858 t.n.v. Stichting Kinderboerderij "De Vrije Teugel", Postbus 3139,3760 DC Soest. Namens alle kinderen, dieren en leiding hartelijk dank! Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 3 februari Van 9.30 - 11.30 uur zijn de volwasse nen weer actief met het maken van mooie dingen. Om 9.30 uur komt ook groep 1 van De Wegwijzer voor het project over 'Meneer de pauw'. Van 13.15 tot 15.15 uur verwelkomen we groep 6 van de Van der Huchtschool voor het project over De Prehistorie. En natuurlijk zijn er na schooltijd weer drie jarige kinderen die hun feest ko men vieren: Frank, Jelle en Kim nemen 30 vriendjes mee en komen feesten. Vrijdag 4 februari Om 9.30 uur komt groep 1/2 van De Achtbaan voor 'Meneer de pauw'. Bas en Micha komen na schooltijd hun ver jaardagsfeest vieren en 's avonds is het tijd voor kinderen met dansschoenen, want de kinderdisco draait weer. Leuke muziek, wedstrijdjes en spelletjes voor kinderen van zeven tot en met twaalf jaar. Het begint om 19.00 uur en duurt tot 20.30 uur. Het kost maar twee gul den entree en er zijn weer veel nieuwe lekkere dingen te koop. Zaterdag 5 februari Om 13.30 uur zijn Dennis, Nicole en Ernestien de jarige jetjes die veel activi teiten komen doen. En aan het eind van de middag zijn er ook nog tien grote mensen die een vrijgezellenfeest vieren met een ritje op de ezelkar, schminken enz. Nog even gek doen voordat er ge trouwd wordt. Dat kan daarna toch ook nog, hè? Maandag 7 februari Bezoek van een delegatie van De Land stede uit Zwolle. Deze school is erg geïnteresseerd in onze activiteiten en krijgt een verhaal en rondleiding. Te vens is Veronica vandaag weer bezig met de opnamen vo,or 'Nederland, die renland'. In de ochtend komt groep 1 van de Prins Willem Alexanderschool voor het project over 'Water', en 's mid dags groep twee van dezelfde school voor hetzelfde project. Na schooltijd gaat de knutselclub weer verder met het maken van leuke dingen. Dinsdag 8 februari Om 15.45 uur gaat de kindertoneelclub verder met het oefenen der acteerkunst. Woensdag 9 februari Om 9.30 uur start de gezellige peuter/ ouderactiviteit. Wie van veel beweging houdt, moet vooral komen; ouders, kleine kinderen, muziek, spelletjes en nog veel meer. Om 14.00 uur laat de to neelgroep van de kinderboerderij haar nieuwste voorstelling zien. Altijd een leuk, beetje spannend verhaal met goe de afloop. Na de voorstelling zijn er nog veel activiteiten te doen. Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 Op woensdag 9 februari vindt in Mayindra (Kerstraat 3-5) de vierde "spirituele" lezing plaats op initiatief van Anita Ansinger en Sylvia van Wel- zenis. Het onderwerp is ditmaal: neuro- linguïstisch programmeren (NLP). De lezing wordt gehouden door Yopka Brouwer. NLP heeft zijn wortels in de hypno-the- rapie. De NLP-grondleggers Richard Bandier en John Grinder constateer den bij therapeuten patronen in spreek- en lichaamstaal. Daaruit bleek dat ze overeenkomende methoden en tech nieken hadden, die in kaart gebracht en geleerd kunnen worden. NLP wordt toegepast op gebieden als onderwijs, therapie en management en biedt een gespreksmethode waarin men bewust leert analyseren hoe soms veelal onbe wuste emoties en innerlijke belemme ringen in verbaal en non-verbaal gedrag tot uiting komen. NLP is een creatieve manier om naar jezelf en anderen te kij ken en meer begrip te krijgen. Yoka Brouwer introduceerde in 1978 "Touch for Health" in Nederland en in 1983 Toegepaste Kinesiologie. Ze hield zich vooral bezig met het verband tussen mentale en fysieke gezondheid en de rol van NLP daarin. Ze geeft op leidingen, cursussen en workshops en heeft een praktijk in holistische thera pie. De lezing begint om 20.00 uur. Entree: f15,-. Informatie en opgave: tel. 20335. Yoka Brouwer. •X Op donderdag 10 februari houdt Katja v.d. Zanden voor Paso een lezing over het wetenschappelijk pro en contra ten aanzien van de parapsychologie. Ze spreekt over de relatie tussen westerse religie en de parapychologie, het alge mene acceptatiegedrag, gedocumen teerde eigen waarnemingen en reïncar natie. Er is gelegenheid om vragen te stellen. De bijeenkomst wordt om 20.00 uur gehouden in De Vriendschap, Nachte- gaalweg 8A. Entree: f 7,50 voor niet- leden. Informatie: tel. 16777 in Soest. Door bemiddeling van het beeldende kunstcentrum "De Hazelaar" in Soest worden de twee kunstvitrines in het ge meentehuis dit jaar ingenomen door een aantal professionele beeldhouwers. Vanaf heden is er werk te bewonderen van Toos Vos uit Hilversum, lid van de Vereniging van Beeldende Kunste naars. Haar onderwerpen haalt zij uit de na tuur, kijkend naar mens en dier. Vaak zijn het ook explosies van gevoelens, veroorzaakt door stemmingen, gebeur tenissen of onverwerkte dromen. Toos Vos geeft les aan de Gooische Kunstacademie in Laren. Ze exposeer de eerder in Blaricum, kasteel Groene- veld in Baarn, Bussum en jaarlijks bij galerie Greet van Vulpen in Wijk bij Duurstede. Toos Vos aan het werk. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Speciale aanbieding De laatste kalenders van de provincie Utrecht, met stads- en dorpswandelin gen (o.m. door Soest!), zijn vanaf heden met korting verkrijgbaar: van f 19,50 voor f 14,50. Carnaval vieren in Maastricht: met een goedkope overnachting in Novotel Maastricht, slechts f 111,- per kamer per nacht, voor 1 of 2 personen (nor maal f 187,50 resp. f 205,-). Voor f 22,50 p.p. ook nog het uitgebreide ontbijtbuffet. Deze aanbieding is geldig op 11, 12, 13, 14 en 15 februari. Boe ken bij het VVV-kantoor. Theaterinfo (te reserveren bij de VVV) musical "Cyrano" vanaf 15 maart in Carré Amsterdam; musical "Porgy and Bess", tot en met 6 februari in Carré Amsterdam; thriller-musical "Sweeney Todd", 1-6 februari in Congresgebouw Den Haag en 11-20 februari in Carré Am sterdam. Rob de Nijs, 9 februari, Vredenburg Utrecht; Flairck, 18 en 19 februari, Diligentia Den Haag; Popconcert rockband Sjako!, 25 fe bruari in C-drie, Soest f 17,50; Gerard Jolink, 2 maart, Vredenburg Utrecht; Jules Deelder, 4 en 5 maart, Diligen tia Den Haag; Karin Bloemen, 22 maart-2 april, Lu- xor Rotterdam, 3, 5, 6 en 7 mei in Dili gentia Den Haag; Paul Haenen, 1 en 2 april, Diligentia Den Haag; 6 en 7 mei, Luxor Rotter dam; Benny Neyman, 7 april, Vredenburg Utrecht; Montezuma's Revenge, 15 en 16 april, Diligentia Den Haag; Phil Collins, 19 april in Westphalen- halle Dortmund, en 10 september in sportpaleis Bercy Parijs. BZN, 24 april, Vredenburg Utrecht; Bee Gees, 27 april, Westphalenhalle Dortmund; Mathilde Santing, 3 en 4 mei, Luxor Rotterdam. VW/ANWB-winkel De allernieuwste VW-gidsen voor Vakantie en Vrije Tijd druppelen dezer dagen weer binnen, met alle bijgewerk te informatie over musea, pretparken, kinderboerderijen, dierentuinen, zwembaden, kastelen, speeltuinen, koopavonden, fietsverhuur, midget- golfbanen, bijzondere markten, boot tochten/rondvaarten, maneges enz. enz. Deze gidsen bestrijken het hele land en zijn in een fonkelnieuw jasje ge stoken. Voor wie een stad of streek wil bezoeken en niets wil missen van wat er allemaal te bezichtigen en te doen valt, zijn deze gidsen een absolute "must". Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 3 februari: "Vrouwen zijn eenzaam in de jaren ne gentig", zegt één van de drie hoofdrol speelsters in 'Gas, Food, Lodging", het sterk gekleurde regiedebuut van Alli- son Anders. De film zelf geeft weinig aanleiding voor de stelling. We worden niet geconfronteerd met zielige, eenza me vrouwen maar integendeel: met sterke persoonlijkheden waartegen mannen afsteken als klunzen en suk kels. De gescheiden Nora heeft de niet gerin ge taak haar twee in karakter volstrekt tegengestelde tienerdochters in het rechte spoor te houden. Dat valt niet mee in Laramarie, een klein stadje in het droge, stoffige New Mexico. De ex traverte Trudi legt het aan met iedere man die zij in het vizier krijgt, de in troverte Shade zwijmelt in de bioscoop weg bij stoere mannen in dramatische melodrama's. Nora is de meest wijze. Mannen heeft zij uit haar denkwereld verbannen. De strijd om het dagelijks bestaan - ze werkt als serveerster - kost haar al moeite genoeg. Met geflirt van getrouwde, onhandige versierders weet ze gevat af te rekenen. Het dameshuishouden in de sta-cara- van kent veel leed, maar dat wordt zel den jammerend gebracht. 'Gas, Food Lodging' is eerder pijnlijk eerlijk en daarbij nooit wanhopig. De maniei waarop de regisseuse komende en gaande mannen in de levens van de drie vrouwen gadeslaat getuigt bovendien van een genegenheid die veel van haar feministische zusters ontberen. Zo is daar de potentiële Ware Jacob voor Nora, een opgewekte monteur. Of de nieuwe liefde van Trudi, een Engelse geoloog en geestdriftig verzamelaar van zeldzaam gesteente. En niet te vergeten het vriendje van Shade, een jonge Me xicaanse filmoperateur die voorzichtig beantwoordt aan haar fantasie. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; CJP/65+ f 5,-. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zaterdag 5 februari Eén van de aangename verrassingen af komstig uit de Nederlandse Jazzwereld van de laatste tijd is de cd "This Side Up", het debuut van de groep Vogel- Vijf. Op zaterdag 5 februari is deze for matie te horen in Artishock. Bassist Tjitze Vogel stelde zijn groep samen uit muzikanten met wie hij al eerder speel de en schreef een groot deel van het re pertoire. Het blijkt dat er binnen VogelVijf volop de gelegenheid is voor improvisaties. Toch is er nooit een solist te horen tegen de achtergrond van een strakke begelei ding; juist het samenspel staat hier voorop. De muziek van VogelVijf speelt zich deels af binnen duidelijke harmonische en ritmische kaders, ook zijn er vrijere passages te horen en het aardige is dat dit alles zo mooi op elkaar aansluit. Tjitze Vogel heeft een muzikale achter grond die veel meer omvat dan jazz. Zo heeft hij een warme belangstelling voor o.a. volksmuziek uit de Balkan en dat is te horen, bijvoorbeeld aan de wat onge wone maatsoorten die zo nu en dan in de muziek opduiken. Het bijzondere van VogelVijf schuilt in de manier waarop met dergelijke invloeden wordt omgesprongen: op subtiele wijze wor den deze "vreemde elementen" ver werkt, onnadrukkelijk en achteraf bijna vanzelfsprekend. VogelVijf heeft de luisteraar veel te bie den. Fraaie melodische lijnen die door elkaar gevlochten worden, prettig te gendraadse ritmen, vele verrassende wendingen. De cd "This Side Up" (die bijna een jaar geleden werd opgeno men) blijkt, ook na herhaalde beluiste ring, niet te gaan vervelen, integendeel! Maar het is uiteraard nog veel mooier om een band als VogelVijf live te horen. Bezetting: Paul Stocker, alt- en so praansaxofoon, basclarinet; Paul Wei- ling, tenor- en sopraansaxofoon; Eric Doelman, piano; Tjitze Vogel, bas; Mi- chael Baird, drums. Aanvang: 21.00 uur. Toegang f 6,-. Zaterdag 5 februari wordt in het cultu reel centrum Artishock om 15.00 uur de foto-expositie 'Fotogeniaal geweld II', van de inmiddels bij veel Soesters bekende November-groep geopend. De vorig jaar druk bezochte en hoog ge waardeerde expositie heeft de leden van de November-groep ertoe aange moedigd hun initiatief voort te zetten en dientengevolge kan fotominnend Soest zich verheugen op deze nieuwe tentoon stelling die heeft geresulteerd in een 80-tal foto's. De onderwerpen zijn: Chaos, Regelmaat, Intimiteit, Vervoer, Inspanning, Contrast en een vrij onder werp. Bezichtigen van deze expositie kan op 6, 12, 13, 19 en 20 februari van 14.30 tot 17.00 uur. De Soester kunstenares Nadjezjda van Ittersum is een van de exposanten in ga lerie De Cirkel in Almere-haven, waar van zaterdag 5 tot en met zondag 27 fe bruari een uitwisselingstentoonstelling wordt gehouden met het GSA, het Ge nootschap van Samenwerkende Am bachtskunstenaars uit Hilversum en omstreken. Nadjezjda is er aanwezig met sieraden in papier, schilderijen en objecten (o.a. Pandora's Boxes). De ex positie is te bezichtingen van woensdag tot en met zondag tussen 13.30 en 16.00 uur. Galerie De Cirkel is geves tigd in gebouw Corrosia aan de Markt 5 in Almere-haven.

Soester Courant | 1994 | | pagina 24