Op 7 maart 'Veiligheidsdag' voor Soester ondernemers Smitsveen, fijn om te wonen Soesterberg profiteert als eerste van nieuwe visie op beeldende kunst Onderling contact is betere term dan sociale controle Subsidie aanvragen welzijn 1994 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Manifestatie in het gemeentehuis Papier en karton in de blauwe bol Ook plan voor grotere kunstwerken bij Koningsweg en op Lazarusberg Informatie over de verkiezingen in infocentrum GEMEENTE SOEST Adviescommissie beeldende kunst De Federatie Midden- en Klein bedrijf (MKB) Soest heeft in sa menwerking met de projectgroep 'Veiligheidszorg' een bijeenkomst georganiseerd over het thema 'Veiligheid'. Deze wordt op maan dag 7 maart gehouden in het ge meentehuis, aanvang 15.00 uur. Centraal in de discussies staat de (beveiliging tegen) de toenemende criminaliteit, ook in Soest. Wat kunnen ondernemers daar nog meer aan doen dan enkel het aan brengen van een alarminstallatie? Hoe kan men de veiligheid van zichzelf, het winkelpersoneel en het publiek vergroten en inbrekers buiten de deur houden? Onder meer op deze vragen zal een antwoord worden gegeven tijdens de bijeenkomst in het gemeentehuis in de vorm van een seminair en een beurs. De MKB-manifestatie wordt geopend door loco-burgemeester Jan Menne. Na hem volgen twee landelijk bekende sprekers. Naar aanleiding van hun inleiding kun nen de bezoekers vragen stellen. De pauze gaat vooraf aan de gele genheid tot het bezoeken van een soort beurs die is ingericht in het souterrain. In kraampjes presente ren ondernemers uit Soest en Soes- terberg allerlei zaken die op veilig heid betrekking hebben, van kle ding tot speciaal glas, van hang- en sluitwerk tot electra, van siertralie- werk tot verlichting. Ook de ver schillende soorten alarminstallaties worden getoond, kortom een scala aan mogelijkheden om zelf dingen te ondernemen ter vergroting van de veiligheid. In dat kader past ook de deelname van de brandweer en Veilig Verkeer Nederland aan deze beurs. Omdat ook voor dit onderdeel van de 'Veiligheidsdag' grote belang stelling wordt verwacht, wordt de deelnemers en bezoekers een koud buffet aangeboden, zodat zij tussen de programma-onderdelen niet weg hoeven. Er is namelijk ook nog een avondprogramma, dat bestaat uit een videovertoning en nadere informatie door enkele sprekers, ui teraard met veiligheid als onder werp. Het programma wordt om 22.00 uur afgesloten. De organiserende MKB verwacht veel belangstelling voor deze mani festatie, temeer omdat (ook in Soest) de criminaliteit toeneemt. Het gevoel van onveiligheid in de samenleving wordt steeds sterker. De betekenis ervan is ook niet ge ring, zo blijkt onder meer uit cijfers. De geregistreerde maatschappelij ke schade, de schade voor overheid, maatschappelijke instellingen, be drijven en burgers die er uit voort vloeit bedraagt niet minder dan 40 miljard gulden, bijna 10 procent van het bruto nationaal produkt. Om alle ondernemers in Soest en Soesterberg in de gelegenheid te stellen hun kennis op het gebied van veiligheid te verrijken en hen erop te attenderen dat met z'n allen veel kan worden gedaan om de veilig heid van het pand, zowel extern als intern, de veiligheid van zichzelf, het personeel, de cliënt, het wagen park enzovoorts te vergroten, heeft het MKB deze 'Veiligheidsdag' op touw gezet. "Het is weer fijn om thuis te komen, want onze galerij is toch wel het schoonst en het mooist. Een paar jaar geleden waren wij de eerste bewo ners die potplanten buiten op de galerij plaatsten. Moet je nu zien, is het niet prachtig, nu staan er veel meer". Aan het woord is een drietal bewo ners van een flat aan de Kamperfoe liestraat. Mevrouw Anne van den Hof van de gemeente ging met hen praten over wijkbeheer in Smits veen. Een proef die tot doel heeft de mensen in de wijk Smitsveen actief te betrekken bij het verbeteren van de woonomgeving. Hierbij staat sa menwerking voorop. Het initiatief ligt dan ook niet zozeer alleen bij de gemeente, maar ook bij de Woning stichting Soest en de buurtwerker Pieter Henke. Het gesprek ging daarom niet al leen over huisvuil en openbaar groen, taken die van oudsher door de gemeente worden uitgevoerd, maar ook over de winkels en de rol van de bewoners. De betrokken (onderhouds)afdelingen van de ge meente Soest hebben het gesprek achteraf voorzien van commentaar. Heeft u al iets gehoord o ver deproej wijkbeheer in Smitsveen? Bewoners: "Ja we waren volkomen verrast over de voorlichting over wijkbeheer. Goed dat er ook een vertaling in het Turks en Arabisch is gemaakt. We vroegen ons eigenlijk al af hoe onze buren, die toch de taal nog niet spreken, aan de noodzake lijke informatie komen. Ook jullie gemeentelijke huisvuil- kalender met informatie over het ophalen van het vuil en zo vinden we wel zö handig dat we deze een opvallend plekje in huis hebben ge geven". En wat vindt u nu van het onder houd van het groen in Smitsveen? Bewoners: "Na de renovatie is het openbaar groen er sterk op vooruit gegaan. De geplante vlinderstrui ken trekken echt vlinders aan. Dit jaar zagen we bruine, witte, donker blauwe en lila vlinders. Het heeft ons wel veel tijd en geduld gekost om daar een mooie dia van te ma ken, maar het is gelukt. Aan de overkant van de flat staan rozen struiken. Omdat het groen beter wordt bijgehouden, ziet het er schoon uit. In het voorjaar zagen we narcissen en krokussen tussen het gras. Beeldschoon. Maar er kan nog wel wat verbeterd worden Onlangs nog hadden de onder- houdsmensen het gras gemaaid, blad en vuil aangeharkt en op een hoop gedeponeerd op het grasveld. De volgende dag was door de storm deze hoop alle kanten uitgewaaid. Jammer van al dat werk! Ook gebeurt het dat de maaimachi- ne zwerfvuil meemaait en dus ver snippert. Ik probeer het wel, maar het lukt me niet altijd om op tijd voor de maaimachine van de ge meente uit stukken papier op te ra pen. Misschien kan daar in het ka der van wijkbeheer wat aan gedaan worden". Commentaar gemeente: De maai er heeft altijd een mand bij zich om papier en plastic op de ruimen. Dat werkt goed als er niet te veel ligt. Maar die man moet natuurlijk niet het hele gras schoon hoeven te prikken. Dat is onder meer een taak van de wijkploeg. Ze hebben er maar een paar uur per week voor, omdat ze uiteraard ook nog andere dingen te doen hebben. Wij hopen dan ook dat deze bewoners doorgaan om ons op deze manier te helpen. "Wij en een paar andere bewoners uit de flat houden al een stuk gras veld voor en achter de flats vrij van papier en rommel. De plek rondom de container wordt af en toe schoongemaakt. Iemand anders uit de buurt zien we ook regelmatig rondlopen met emmers. Deze ruimt op eigen initiatief regelmatig de hal van de flat op als aanvulling op het grote schoonmaakwerk, dat door de woningstichting (waarover ie dereen overigens zeer te spreken is) verricht wordt. Toch zijn er mensen die steeds weer het vuil naast de container zetten, de deksel niet sluiten en het vuil ver keerd aanbieden. Dan vraag je om rotzooi. We moeten toch allemaal meewerken aan het schoonhouden van het milieu? Trouwens, de gemeente heeft twee containers niet vervangen die tij dens de renovatie bij het takelen stuk zijn gegaan. Voor die tijd ston den er vier, nu dus nog twee. Dat is wat weinig. Ook het schoonmaken van de binnenkant van de container laat wat te wensen over. Het bijplaatsen van containers lost het probleem ook niet echt op, want er blijven altijd mensen die niet in de buurt wonen en toch af en toe hun vuil in de containers stoppen of er naast zetten". Commentaar gemeente: De con tainers worden inderdaad wat wei nig schoongemaakt. Dat gaan we in de toekomst vaker doen. Wat betreft die containers, daar zijn er inderdaad twee van kapot gegaan, maar we hebben regelmatig kun nen constateren dat twee contai ners genoeg is. Als mensen echt grote stukken vuil hebben, kunnen ze altijd de grof-vuillijn bellen, want we komen het gratis ophalen. We kunnen als gemeente niet alle narigheid voorkomen. Met wijk beheer willen we juist dat bewo- nefrs zich zelf wat meer gaan inzet ten om een oogje in het zeil te hou den. Ook dat verstaan we onder wijkbeheer: een stukje sociale controle. Als niemand er iets van zegt als buurman X zijn vuil ver keerd aanbiedt, dan zal hij er ge woon mee doorgaan. Overigens maken we als gemeente de huis- vuilzakken gewoon open als die verkeerd aangeboden zijn. Er zit altijd wel een envelop in of zo waaraan je kunt zien wie de 'eige naar' is. Onderling contact is eigenlijk een betere term dan sociale controle; dat heeft vaak nog een negatieve bijklank. Hoe meer contacten je met je buren hebt, hoe prettiger je je zult voelen, denken wij. Bent u tevreden met de winkelvoor ziening? Bewoners: "De winkels zijn goed te bereiken. Dat was één van de rede nen om hier te komen wonen. Al leen jammer dat het postkantoor is weggegaan. Dat is vooral voor ou deren een probleem, en voor som mige ouderen niet alléén op te los sen. Het is ook jammer dat het ter rein rondom het winkelcentrum vaak zo smerig is door rondslinge rend vuil". Heeft u al wat gemerkt van de proej wijkbeheer? Bewoners: "De schoonmaakactie enkele weken geleden was een pri ma initiatief en voor veel herhalin gen vatbaar. Ook is het prima om een zichtbaar aanspreekpunt te hebben in de buurt. Toch is het in eerste instantie lastig om de leden van de wijkploeg aan te spreken wanneer je nog geen kennis hebt ge maakt. We willen best actief meedoen aan wijkbeheer, zeker wanneer ook an deren hun steentje bijdragen. Hoe wel onze eigen inzet wat was ge daald, komt deze in het voorjaar heus vanzelf weer terug. Bij het ver potten van de planten op de galerij krijg je vanzelf weer zin in het schoonhouden van het grasveld! Onze wens voor 1994: We hebben het nu schoon en we houden het zo!" De gemeente Soest maakt de in woners erop attent, dat aanvragen om subsidie voor het jaar 1995 op grond van de geldende Algemene Subsidieverordening Welzijn vóór 1 april 1994 moeten worden inge diend. De subsidie-aanvraag kunt u richten aan het College van Burge meester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. De aanvraag om subsidie moet in ieder geval bestaan uit een begro ting (voorzien van een toelichting), een werkplan, de statuten en/of huishoudelijke reglementen, en de bestuurssamenstelling. Indien een instelling of groep reeds meerdere jaren bestaat, dient daarbij tevens de j aarrekening van de twee vooraf gaande jaren te worden bijgevoegd. Instellingen, organisaties en groe pen die in 1994 ook reeds subsidie ontvangen, zijn afzonderlijk op de hoogte gesteld. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de afdeling Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), Raadhuisplein 1 te Soest, telefoon 93651 (de heer P.J. Gerth) of 93450 (de heer A. van de Haar). Een exemplaar van de geldende subsidieverordening wordt u desge vraagd toegezonden. De blauwe papierbollen die op drukbezochte punten door de hele gemeente verspreid staan, zijn niet alleen bestemd voor papier. Ook karton kan er in gedeponeerd wor den. Voordat u de bollen vult, ver dient het aanbeveling om het karton zo klein mogelijk te maken, dus bij voorbeeld door doosjes plat te trap pen of in stukken te scheuren. Zoals op alle plaatsen en voor alle bollen geldt ook hier: Zet nooit afval naast de bollen. Als de bollen vol zijn, belt u dan alstublieft de gemeentelijke afde ling reiniging, telefoon 02155 - 93666, dan worden ze zo mogelijk nog dezelfde dag geleegd. Nadat in de afgelopen jaren in de gemeente Soest een aantal kleine kunstwerken is geplaatst, heeft zich in de Commissie Beeldende Kunst langzaamaan een idee ontwikkeld dat neigt naar wat monumentaler wer ken. Dat is mogelijk geworden doordat in het fonds kunstaankopen een aanzienlijk bedrag is gevormd, dankzij de regeling dat 1 procent van de kosten van nieuwbouw- en renovatieprojecten van enige ontvang in het fonds worden gestort voor aankopen ter verfraaiing van die projecten. Soesterberg komt als eerste voor een groter kunstwerk in aanmerking. Verder staan op het verlanglijstje van de commissie beeldende kunst kunstwerken voor onder meer de Koningweg en de Lazarusberg. Werner Paans, lid van de commis sie, over het nieuwe beleid: "In de afgelopen jaren werden wij gecon fronteerd met allerlei nieuwbouw projecten in Soest. Daarvoor gold de regeling dat 1 procent van de bouwsom gebruikt mocht worden voor verfraaiing van hetzij het ge bouw, hetzij de omgeving van het gebouw. Het leidde ertoe dat meestal vrij kleine bedragen be schikbaar kwamen waarmee je beeldende kunst kon aanschaffen. Bedragen die afzonderlijk eigenlijk te gering waren om er beeldende kunst van enige omvang van te be talen. Daarom kon je je afvragen: moetje daarmee doorgaan. Moetje nou op iedere hoek van de straat waar een nieuwbouwwijk komt of bij ieder nieuw project een beeldje neerzetten? Dat hebben we in de toenmalige commissie aankoop beeldende kunst met elkaar besproken. We kwamen tot de conclusie dat er ei genlijk nagedacht zou moeten wor den over een ander soort kunstbe leid in Soest. Het aardige is dat dit niet alleen in Soest bleek te leven, maar in tal van andere plaatsen met bouwactiviteiten en renovatiepro jecten. Die zaten met hetzelfde pro bleem. De adviescommissie beel dende kunst in Soest heeft daarover gesproken met wethouder Jan Vis ser (beeldende kunst) en de ge meentelijke afdeling welzijn, volks gezondheid en cultuur (WVC). Op basis van het idee dat er binnen de commissie leefde, heeft WVC een notitie geschreven. Die is door com missie beeldende kunst bekeken". Beleidsstuk Aan de hand van die WVC-notitie heeft Werner Paans namens de commissie een beleidsstuk geschre ven. Daarin werd de visie van de commissie duidelijk verwoord en deed ze officieel de suggestie om uit de 1 procents-regeling opgespaarde gelden aan te wenden voor wat gro tere kunstprojecten in Soest. De notitie van de commissie werd aan wethouder Visser gepresen teerd met als resultaat dat de aanbe velingen die daarin werden gedaan, werden overgenomen. In het Be leidsplan Beeldende Kunst staat kort aangegeven, dat een aantal lo- katies in de komende jaren in aan merking komt om beeldende kun stenaars te vragen daar een monu mentaal werk voor te maken. Er wordt in die notitie niet gesproken over wat voor kunst er moet komen, maar wèl waarover het moet gaan. "En dat", zegt Werner Paans, "is het aardige van het beleidsplan beeldende kunst voor Soest. Daarin wordti een aantal gebieden ge noemd met daarbij behorende sfeer die het kunstwerk zou moeten ac centueren, zou moeten duiden of zou moeten verhevigen, kortom, dat kunstwerk moet in relatie staan tot de plaats waar het zich bevindt en ook tot de functie van die plaats". Met het oog op de gemeenteraads verkiezingen op woensdag 2 maart biedt de gemeente de inwoners de gelegenheid om kennis te nemen van de inhoud van de verschillende partijprogramma's. Ze liggen ter in zage of kunnen worden afgehaald bij het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeente huis. Weliswaar hebben ook de kranten aandacht besteed aan de inhoud van de programma's, maar voor een goede vergelijking is het handiger wanneer men deze naast elkaar kan leggen. Die mogelijkheid is er nu. Overigens is in het informatiecen trum meer informatie te krijgen die betrekking heeft op de verkiezin gen. Deze dienstverlening van de gemeente duurt de hele maand fe bruari. Het plan van de adviescommissie beeldende kunst is in de commissie ruimtelijke ordening besproken. Tot grote vreugde van Paans en de andere commissieleden gebeurden er twee dingen. In de eerste plaats was men unaniem van mening dat de notitie van de commissie een hel der verhaal was, en een goede aan zet voor een ander kunstbeleid in Soest. Het werd dan ook door ie dereen met waardering ontvangen, zij het dan dat men zich nog niet precies kon voorstelen wat er ging gebeuren. Dat is ook logisch, vindt Paans, "want je schetst een sfeer. Wij hebben gezegd: de opdracht moet een vrije opdracht zijn, dat wil zeggen: op basis van wat je als filo sofie voor een plek aangeeft, moet een aantal kunstenaars, al dan niet geselecteerd door de commissie, een schetsmodel kunnen maken van hoe zij vinden dat het kunst werk er uit zou moeten zien". Redelijk bedrag Het tweede wat er gebeurde was de discussie over het gespaarde bedrag dat er in de pot zat. Paans: "Onze commissie heeft een paar jaar ge spaard. Dat geld is keurig gepar keerd, en dat is een redelijk bedrag geworden. Wie schetst onze verba zing dat de politiek daar een greep in heeft gedaan en zich een bedrag heeft toegeëigend voor andere doeleinden, Dat nu hebben we ui termate betreurd. Daar hebben we ook kennis van gegeven. Ik heb er geen bezwaar tegen als een gemeenteraad iets herover weegt wanneer er problemen zijn die opgelost moeten worden, maar dat moet dan op een andere manier. Een aantal mensen in de commissie ruimtelijke ordening heeft gezegd: het plan van de adviescommissie kunstaankopen is zo aardig, we zouden ons toch moeten beraden of we het bedrag dat we hebben ge leend niet zouden moeten terugge ven: Dat gaf me weer moed". Eén van de eerste projecten die nu aangepakt worden en waarvoor de commissie nu bezig is een briefing te maken, is een kunstopdracht voor Soesterberg. De achterliggende ge dachte voor een kunstwerk daar is mede de geïsoleerde ligging van het dorp. "Het dankt zijn bekendheid aan het vliegveld.. Het vliegveld heeft altijd in relatie gestaan tot vrij zijn en vrijheid. Vliegen heeft iets van los zijn, van vrij zijn van de aar de, heeft iets van bevrijding. Vrij zijn heeft ook een andere betekenis in Soesterberg. Soesterberg is na melijk een militair vliegveld.. En waarom hebben we militairen?. Om de vrijheid die we met elkaar heb ben te bewaren en te bewaken. Daarom zat de Nederlandse lucht macht daar voor de oorlog en ook na de oorlog weer, samen met de Amerikanen. Die vlogen daar zo vrij als een vogel, maar met de be doeling de vrijheid te beschermen. Uitgangspunt Dat nu moet het uitgangspunt wor den voor een beeldend kunstenaar om voor Soesterberg een beeld te maken. En dan vinden wij als com missie dat de kunstenaar, kennis ge nomen hebbend van de omschrij ving waarop het kunstwerk betrek king moet hebben en de plaats Soesterberg, zelf moet bepalen op welke plek dit het beste tot z'n recht komt. Waarbij een relatie moet ont staan tussen de inwoners van Soes terberg en dat beeld. Het moet dus niet iets zijn, om maar wat te noe men, wat in het bos staat. Het moet "aangeraakt" kunnen worden door de inwoners van Soesterberg. Ze moeten er iets in kunnen terugvin den van die vrijheid, dat idee van wij zijn vrij, en dat willen we graag zo houden". Die omschrijving krijgt de kunste naar mee bij de opdracht een schets te maken. De commissie heeft in de gemeente nog een aantal gebieden aangeduid die ze graag met beel dende kunst willen verfraaien, waar steeds een bepaalde gedachte ach- terzit. Paans: "We hebben nu een bedrag, waar we aardig wat mee kunnen doen, meer dan wanneer die kleine bedragen waren uitgegeven. We hopen dat de provincie er wat bij doet zodat we iets kunnen maken dat een beetje monumentaal karak ter heeft. Dat heeft niets te maken met het feit dat wat er nu aan beel dende kunst is niet mooi zou zijn. Dat is onzin. Er zijn in Soest tal van leuke en mooie beelden die heel plezierig zijn om naar te kijken. Ik wil absoluut niet het werk van vori ge commissies of aankopen teniet doen. Integendeel, ik denk dat je die periode nodig hebt om de mensen te laten wennen aan kunst in de be bouwde omgeving. Maar we moe ten oppassen dat niet op alle hoeken en straten een beeldje komt te staan. Dan verliest kunst z'n waarde, z'n bijzonderheid" De adviescommissie laat zich bij staan door een bureau van provin cie in Amersfoort, de Hermen Mo lendijk Stichting. Deze is er speciaal voor om gemeenten te adviseren bij het kunstbeleid. Ook bij de stichting bestaat grote waardering voor het Soester werkplan. Zij gaat de ge meente, en daarmee indirect ook de commissie, adviseren hoe de for mulering te maken voor de beel dend kunstenaars en hoe om te gaan met de schetsontwerpen. "Het eerste project dat we aanpak ken, is voor Soesterberg. Er komt een omschrijving van het project en daarop kunnen de kunstenaars rea geren. Omdat het om een redelijk bedrag gaat, is het een open in schrijving. Dat is ook de voorwaar de van de provincie. De provincie eist dat de kunstenaars in Neder land de mogelijkheid krijgen daar op in te schrijven. Uit de inzendin gen maakt de commissie selectie ge maakt en vervolgens wordt een ad vies uitgebracht aan burgemeester en wethouders om een bepaalde kunstenaar de opdracht te verlenen tot het maken van een schetsont werp". Waarom Soesterberg het eerst aan de beurt is? Heel eenvoudig, aldus Paans, "omdat al enige tijd bedra gen geparkeerd lagen van een aan tal bouwprojecten in Soesterberg. Het leek ons daarom netjes juist in Soesterberg te beginnen". Overi gens is het beschikbare bedrag in het fonds kunstaankopen verdeeld over Soesterberg en vier lokaties in Soest, waaronder het gebied Ko ningsweg en Lazarusberg. Werner Paans, lid van de commissie Beeldende Kunst: "Oppassen dat niet op alle hoeken en straten een kunstwerk komt te staan Het gemeentebstuur van Soest nodigt belangstellenden uit te sollicite ren naar het lidmaatschap van de De commissie Beeldende Kunst heeft tot taak Burgemeester en Wet houders gevraagd en ongevraagd te adviseren over de bevordering van de produktie van kunstwerken en de plaatsing hiervan in de ge meente Soest, met name in de openbare ruimte. Om deze doelstelling te verwezenlijken is hiertoe n samenwerking met deze commissie het werkplan Beeldende Kunst Soest opgesteld. Het betreft hier het ten uitvoer brengen van een viertal kunstopdrach ten welke in de periode 1994 tot en met 1996 kunnen worden uitge voerd. Taakstelling commissie: - Zij stelt een opdrachtomschrijving vast; - Zij beoordeelt de ingezonden ontwerpen en geeft advies aan het col lege van Burgemeester en Wethouders; - Zij begeleidt de uitvoering van de opdracht; - Daarnaast kan de commissie ook zaken ten aanzien van bestaand beleid en wensen voor nieuw beleid signaleren, en desgevraagd ad viseren over beleidsvoornemens van het college op het gebied van de beeldende kunst. De commissie bestaat uit 5 leden van wie (maximaal) 2 kunstenaars en 3 andere belangstellenden. De gemeente hanteert voor deze vacature de volgende criteria: - Beroepsmatig actief beeldend kunstenaar; - Woonachtig zijn in Soest; - Met nadruk worden vrouwen verzocht te reageren. De vergoeding van de leden is bepaald op fl. 50,00 all-in per bijge woonde vergadering. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer H. J. van Rijkom, beleidsmedewerker Cultuur van de afdeling WVC, telefoon 02155-93615. Uw brief kunt u binnen 14 dagen sturen naar het Cpllege van Burge meester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest.

Soester Courant | 1994 | | pagina 32