Bauers! nu LEI DJ E TOMASSEN Emoti ACTUEEL f Turkse gemeenschap Soest is boos over inkrimping van 'eigen' tv-programma Soest wil asielzoekers kunnen dwingen om andere woning te aanvaarden Nieuwbouw Spullenhulp: geen eindpunt, maar een vertrekpunt naar de toekomst CU Wandelpad in uniek landschapsgebied (Jij1 Politiek stemt in met gemeentelijke 'gedragscode tegen discriminatie' g Bauers g o Kwintet 21 ?5 19?5 D< WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA4 WOENSDA TRTslechts vier dagen per week te ontvangen Hardere aanpak van 'lastige klanten g 5 gangen-menu f55,- o 2 Restaurant o ff L f 1 If 1(—P vraagt uw aandacht voor: Gemeente Soest vraagt uw aandacht... niet Van Ginkel: 'Gemeente subsidieert geen cent' LUISTER LUISTER LUISTER GROENLINKS/PROGRESSIEF SOEST Veroorzaker van schade rijdt door Meilof waarschuwt tegen misbruik Inspraakavonden Fietsplan op 8/9 februari Yad Vashe Nieuwe BAM: KAPSALON MARIE-CLAIRE Dat akt: Kor tul] "Niemand heeft ons wat gevraagd, heeft de delegatie alleen maar te horen meewerken aan de plaats "Niemand heeft ons wat gevraagd. Er is zomaar toe besloten, zonder dat we op de hoogte waren. We zijn daar zeer ontevreden over." Dat zeggen vertegenwoordigers van de Turkse gemeenschap in Soest over het feit dat de Turkse tv-zender sinds begin januari al leen nog van woensdag tot en met zaterdag te ontvangen is via de ka bel. De andere dagen - zondag, maandag en dinsdag - wordt het kanaal gevuld door de "Marokkaanse" zender, die in de Arabische taal uitzendt. Volgens de Turkse woordvoerders Mehmet Biber en Mehmet Akgün, die gesteund wor den door een comité bestaande uit Achmed Kücük, Hasan Baskaya,en Nurbay Gündüz, hebben de Marok kaanse inwoners van Soest daar overi gens heel weinig aan, want 90% van hen spreekt geen Arabisch maar Ber bers, en dat is een volstrekt andere taal. Dat er in één handomdraai is besloten het Turkse tv-programma voor bijna de helft van de kabel te halen laat de Turk- se gemeenschap bepaald niet onbe roerd. "Je krijgt op die manier de in druk dat het bij de minderheden wel even kan worden weggehaald. We zijn er compleet door overvallen." Inmiddels is er wel een gesprek geweest met het gemeentebestuur, maar daar heeft de delegatie alleen maar te horen gekregen dat Soest Amersfoort (waar van de uitzendingen worden "afge tapt") heeft gevolgd. In de Keistad heeft een actie onder de Turkse ge meenschap inmiddels zo'n 500 handte keningen opgeleverd, maar het ge meentebestuur daar verwijst naar de beslissing van de plaatselijke media raad, waarvan het advies is gevolgd om één kanaal beschikbaar te stellen voor "de migranten". In Amersfoort kregen ze overigens te horen dat de gemeente daar van plan is het kabelnet uit te breiden naar 60 zen ders, zodat er op den duur weer een heel kanaal voor de TRT vrijkomt, maar dat kan nog wel een hele tijd duren. Wat de Soester situatie betreft is alles nog veel onduidelijker. Kabel-opzeggingen De Turkse t v-kijkers voelen zich daar door behoorlijk gedupeerd, met name in de weekends, waarin zij sinds begin januari de favoriete sportuitzendingen, kinderseries, speelfilms en andere pro gramma's moeten missen. In Amers foort heeft dat al geleid tot een actie om het CAI-abonnement op te zeggen, en ook in Soest is dat hier en daar al ge beurd. De aanschaf van een schotel-antenne kan mogelijk uitkomst te bieden, maar dat is vrij prijzig en bovendien wil de woningbouwvereniging niet zomaar meewerken aan de plaatsing van zo'n antenne, "in afwachting van de rege ling", zoals men te horen heeft gekre gen. "Maar over welke regeling het gaat is ons niet duidelijk," aldus de Turkse woordvoerders. Een van hen zegt ove rigens een poosje terug wel toestem ming te hebben gekregen van de wo ningbouwvereniging, maar dan wel te gen betaling van vijf gulden. Het probleem schijnt overigens in meer Nederlandse gemeenten te spelen. Wat men Soest kwalijk neemt is dat men kri tiekloos Amersfoort heeft gevolgd - "Er is voor zo ver wij weten in elk geval niet gereageerd" - en zonder overleg met de Turkse gemeenschap. "Wij wor den niet serieus genomen," klinkt het verwijtend. Dat niet voor elke bevolkingsgroep met een andere taal onmiddellijk een tv-ka- naal beschikbaar wordt gesteld, begrij pen de woordvoerders wel. "Maar de Turkse gemeenschap omvat in Soest minstens 350 gezinnen, dat is toch niet weinig als je dat vergelijkt met bijvoor beeld de Soesters die Italiaans spreken, en die wel het complete RAI-Uno-pro- gramma kunnen ontvangen. "Boven dien: de meeste Nederlanders kunnen in het algemeen nog wel een Duitse of Engelse tv-zender volgen, maar voor veel Turken geldt dat niet. Die spreken en verstaan alleen Turks." Volgens burgemeester De Widt gaat het (nog) niet om aanwijsbare gevallen, maar het College van B. en W. heeft besloten dat er voor taan moet kunnen worden opge treden tegen asielzoekers die pas sende woonruimte weigeren of het leven van hun collega's zuur ma ken. In die gevallen is de wethou der van Sociale Zaken gemachtigd een kort geding aan te spannen om de "lastige klanten" uit hun ROA- woning te zetten. De gemeente huurt momenteel 25 wo ningen waarin gezinnen of individuele asielzoekers gehuisvest zijn. Zodra ze de vluchtelingenstatus hebben of een verblijfsvergunning worden ze geacht de woning binnen drie maanden te ver laten en zelf op zoek te gaan naar ande re woonruimte. Als ze langer in de ROA-woning blijven zitten houden ze ten onrechte een plaats bezet en dat kost de gemeente geld omdat er geen rijksvergoeding meer tegenover staat. De gemeente doet op het ogenblik haar best om de taakstelling voor de wonin gen te halen; maandelijks worden er en kele flats aangeboden. Toch dreigen er problemen omdat de "asiel-gerechtigden" - ook als de afde ling huisvesting de nieuwe woning als "passend" beoordeelt - soms die ver vangende woonruimte weigeren, bij voorbeeld omdat de grootte ervan hun niet aanstaat, of de afstand tot de school, etc. De doorstroming wordt daardoor ernstig belemmerd en dat is weer een extra bijdrage aan de enorme problemen in de landelijke asielzoe kerscentra. "Nu minnelijk overleg en forse aan drang gefaald hebben," aldus het amb telijk advies van de Sociale Dienst (waaruit valt op te maken dat er wellicht tóch sprake is van concrete gevallen), "is het voor een goed beheer van ae ROA-woningen noodzakelijk dat de gemeente de asielgerechtigden kan dwingen elders passende woonruimte te aanvaarden; de rechter zal dan om een vonnis gevraagd moeten worden." Kunst en vliegwerk Ook komt het voor dat lastige klanten onder de asielzoekers hun collega's het leven meer dan zuur maken, waardoor samenwonen niet meer mogelijk is. "Met veel kunst en vliegwerk moet dan een oplossing worden geboden, wat vaak tijdelijke leegstand ten gevolge heeft, want de "kwade genius" blijft zit ten tot zijn procedure is afgehandeld. De kosten zijn ook voor de gemeente. "Iemand die zich bij herhaling schuldig maakt aan ernstige overlast ten opzich te van zijn of haar huisgenoten, terwijl van gemeentezijde van alles gepro beerd is om de situatie te verbeteren, dient niet langer van de opvangmoge- lijkheid gebruik te kunnen maken," al dus de Sociale Dienst, die verder con stateert dat er over dit soort zaken in tensief overleg wordt gepleegd met de stichting Vluchtelingenwerk, "maar ook deze groep kan helaas niet in alle gevallen als breekijzer functioneren." Ambtelijk is daarom voorgesteld het hoofd van de Sociale Dienst te manda teren om in voorkomende gevallen een kort geding aan te spannen (omdat over een Collegebesluit meestal één a ander halve week heengaat), maar het College houdt die bevoegdheid liever aan de wethouder. ooooooooooooooooo O O O Huisgemnrineerde zalm O O O Krachtige kalfsbouillon q O O O Granité O O O q Hertebiefstukjes q O wet cognacsaus o O O 9 Grand Dessert 9 O O O Kortingsbonnen zijn bij dit menu q q niet van toepassing. q O Wijn-arrangement mogelijk. O BURG. GROTHESTRAAT 55 J* Q TEL/FAX 02155 - 1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO gemeente Raadhuisplein 1, tel. 93411 De lezers van de Soester Courant zijn gewend op deze pagina onder het kopje "De gemeente Soest vraagt uw aandacht voor..." de offi ciële berichten van het gemeentebe stuur aan te treffen. Dat is deze week niet het geval. Oorzaak is de weigering van het Col lege van B. en W. om de wekelijkse mededelingen - die wél (en tegen be taling) worden geplaatst in een gratis verspreid huis-aan-huis-blad - nog langer aan te bieden aan deze krant, die ze al jarenlang trouw (en gratis) heeft opgenomen. Het spijt ons bijzonder dat wij de le zers deze service - op last van het ge meentebestuur - niet meer kunnen bieden. Directie en redactie Soester Courant "Twee jaar geleden hoorde je de ambtenaren nog wel eens hardop denken: ach, dat kluppie amateurs van Spullenhulp, wat stelt dat voor en hoe zit het met de continuïteit? Inmiddels hebben we laten zien dat de nieuwbouw van Spullen hulp aan de Schans geen eindpunt is, maar een vertrekpunt naar de toekomst. Op het gebied van de kringloop zit er een veel groter vefhaal aan te komen." Dat zegt Aart van Ginkel, de enigszins bevlogen voorzitter van de Soester kringloop-organisatie die vermoedelijk in mei haar (nieuwe) deuren opent aan de Schans. Hij wijst op recente ontwik kelingen in de wereld van afval en re cycling, die op z'n minst doen vermoe den dat het "kringloop-gebeuren" een veel grotere rol in de totale afvalproble- matiek zal gaan spelen dan nu. Vooral in de provincie Utrecht staat er van alles op stapel." Met subsidie van het provinciebestuur is onderzoek gedaan naar de rol van hergebruik in de toekomstige afvalin zameling en het staat vast dat dat een ui terst belangrijke factor gaat worden. Daarop vooruitlopend hebben 13 plaatselijke kringloopcentra - waaron der Spullenhulp - inmiddels hun krach ten gebundeld in een branchevereni ging, die met de provincie gaat overleg gen over de opzet van o.a. de inzame ling van grof huisvuil. Het zit erin dat de kringloopcentra de officiële contract partners worden van de gemeenten. "Een ware cultuur-omslag," aldus Van Ginkel. "Het merendeel van het afval is in principe geschikt voor hergebruik. Het grote voordeel is dat er minder hoeft te worden verbrand, en dat is be ter voor het milieu." Hij bespeurt bij de gemeente Soest nog niet veel interesse voor deze ingrijpende ontwikkelingen. "Ik verwijt ze niks, maar het is wel zaak dat er vooruit wordt gedacht. Herge bruik wordt straks minstens zo belang rijk als de afvalscheiding nu." Toverwoord Recyding is volgens Van Ginkel het toverwoord voor de afval-toekomst. Ook voor Spullenhulp ziet hij daarin binnen vijf a tien jaar een substantiële rol weggelegd, "natuurlijk met behoud van onze identiteit, want we werken wel professioneel, maar niet commercieel." Voor de kringloopcentra ligt dan ook een ware metamorfose in het verschiet, waarbij het accent niet uitsluitend meer zal liggen op het "sociaal en milieu-be wust" inzamelen en weer verkopen van huisraad, meubelen en kleding, maar ookop het verzamelen van voor herge bruik geschikte onderdelen en materia len als glas, hout, plastic en papier. Of het precies Spullenhulp zal zijn dat zich daarmee in Soest gaat bezighouden staat overigens nog niet vast. "Mis schien moet je denken aan een nieuwe organisatie naast Spullenhulp, maar wij zouden het kunnen aanpakken. Daar zijn we intussen mans genoeg voor." Van Ginkel wijst in dat verband op de ingrijpende veranderingen bij het kringloopcentrum, dat in korte tijd is uitgegroeid van een vrijwilligersclub tot een professionele, "geoliede" organisa tie met vier beroepskrachten, twee ba nenpoolers, een JWG-er en een ploeg gemotiveerde vrijwilligers, met een om zet die dit jaar vermoedelijk uitkomt rond de 250.000 gulden. Misverstand In dit verband helpt hij graag een merk waardig en hardnekkig misverstand uit de wereld, namelijk dat de gemeente Soest het kringloopcentrum fors zou subsidiëren. "Ik hoorde dat ook weer in het verhaal van Thomasvaer en Pieter nel, geschreven door niemand minder dan het CDA-raadslid Jan Zwaanen burg, de afval-specialist van het CDA in Soest. Die heeft het toch niet goed be grepen, denk ik, want Spullenhulp heeft nooit één cent subsidie gezien. Vroeger niet, en nu ook niet." Soest zet weliswaar een nieuw gebouw neer aan de Schans, maar Spullenhulp betaalt daar goed voor. Dat geld komt gewoon terug via de huuropbrengst, die gerelateerd is aan de investering en aan de omzet. Maximaal levert dat de ge meente 45.000 gulden per jaar op, en het ziet ernaar uit dat dat maximum makkelijk wordt gehaald. "De gemeente is in dat opzicht te be schouwen als een project-ontwikke laar, die gewoon zijn investering terug verdient. Dat is heel wat anders dan een subsidie," aldus Van Ginkel. Het om gekeerde is eerder het geval: "Als je ziet dat wij op jaarbasis zo rond de 70.000 kilo uit de afvalstroom halen, kun je zelfs stellen dat wij eigenlijk de gemeen te subsidiëren!" De verstandhouding van Spullenhulp met de politiek is volgens de voorzitter in het algemeen redelijk goed, nadat de raad vorig jaar het groene licht gaf voor de nieuwbouw aan de Schans, a 420.000 gulden, waardoor het kringloopcentrum (op eigen initiatief) kon "aanhaken" bij het nieuwe afval- stoffenpark van de gemeente. Jammer vindt hij wel dat het nieuwe kringloop centrum uiteindelijk niet helemaal vol gens ecologische principes wordt ge bouwd, zoals in dit geval toch heel erg Spullenhulp-voorzitter Aart van Gin kel bij de nieuwbouw aan de Schans. voor de hand had gelegen. "Uit de krant heb ik begrepen dat het ging om een verschil van 28.000 gulden, maar ons was niets gevraagd. We hadden het mis schien zelf wel kunnen betalen." Helemaal tevreden over de politieke medewerking is Van Ginkel overigens niet. Het steekt hem dat uitgerekend de CD A-fractie destijds een stokje voor de nieuwbouw wilde steken en bijna de WD in haar kielzog had meegetrok ken. "Maar het is gelukkig goed afgelo pen, al blijft het jammer dat de grootste partij het kennelijk allemaal niet zo be langrijk vindt. Daar denken ze blijkbaar nog steeds dat ze 'even een pandje neer zetten voor die jongens van Spullen hulp'. Krol zou nog 's bellen, maar ik heb nooit meer wat van 'm gehoord. Spullenhulp is geen "kattedrek", aldus Van Ginkel. "We praten inmiddels over een professionele instelling met een moderne organisatiestructuur, veel organisatietalent en een enorme poten tie, waarvan het maatschappelijk nut volstrekt onomstreden is. Natuurlijk zijn we de gemeente dankbaar voor haar medewerking, maar we betalen er dik voor en er wordt ook keihard voor gewerkt. We tokkelen niet zomaar wat ins blauwe hinein..." f-'- tPtG S Tussen het Engenbergsteegje en de Nieuweweg wordt deze week een wandelpad aangelegd. Het betreft één van de paden die in het bestemmingsplan Zuidelijke Eng zijn opgenomen. Doel van de wandelpaden is de inwoners van Soest meer mo gelijkheden te bieden het unieke landbouwgebied binnen de bebouwde kom te kunnen bezoeken. Foto: Goos van der Wilt. Een aantal paden was al aangelegd. Deze dagen wordt ook het Rinke Tolmanpad geëgaliseerd en voorzien van schelpen ver harding. Daarmee wordt het pad beter berijdbaar voor fiet sers. De werkzaamheden aan het fietspad en het wandelpad worden uitgevoerd door de firma Hendriksen. Dinsdag 8 februari 1994 's morgens van 09.00 tot 09.15 uur (herhaling 's middags van 16.00 tot 16.15 uur) naar voor Radio Soest over veiligheid en welzijn in Soest. Op de Beukenlaan heeft vrijdagmorgen nabij de kruising met de Dalweg een aanrijding plaatsgevonden. De auto van een Soester werd van achteren ge raakt door een personenauto, waarvan de automobilist doorreed. De kop- staart botsing vond vrijdagmorgen om ongeveer tien over elf plaats. Getuigen wordt verzocht zich in verbinding met de politie te stellen. "Allen die zich in Nederland be vinden worden in gelijke gevallen gelijk behandeld. Discriminatie wegens etnische afkomst, geslacht, godsdienst, huidskleur, levens overtuiging, politieke gezindheid, handicap, of op welke grond dan ook, is niet toegestaan en valt on der het begrip plichtsverzuim." Deze verwijzing naar artikel 1 van de Grondwet is terug te vinden in de ge meentelijke "gedragscode ter bestrij- WIJNHANDEL BROUWER SHERRY PALAMEDA medium en dry »%95 per fles RODE PORT MENDIZ Q95 per flesO JONGE BOLS per liter VIEUX PARADE per liter WHISKY WILLIAM LAWSON 9*395 per liter A. J r Bezorging maandag, woensdag en vrijdag. Bezorgkosten f 1,50. STEENHOFFSTRAAT 64 - SOEST TELEFOON 02155 -12551 Op dinsdag 8 en woensdag 9 februa ri houdt de gemeente inspraakavon den in het kader van het Fietsplan. Inwoners van Soest kunnen op 8 fe bruari naar het gemeentehuis komen en voor de bevolking van Soester- berg wordt op 9 februari De Hoek steen aan de Buys Ballotlaan afge huurd. Beide inspraakavonden be ginnen om 19.30 uur. Burgers kunnen ook schriftelijk rea geren op het plan. Die mogelijkheid bestaat tot 25 februari. Schriftelijke reacties moeten worden gestuurd naar de Gemeente Soest, Raadhuis plein 1, 3762 AV Soest. In Soest liggen het Fietsplan, de kos tenraming en het voorlopig stand punt van b en w ter inzage in het in formatiecentrum in het gemeente huis en in de bibliotheken aan de Al- bert Cuyplaan en Willaertstraat. Soesterbergers kunnen het plan in zien op de hulpsecretarie en in de bi bliotheek, beide aan het Dorpsplein. Een kopie van het Fietsplan is, tegen vergoeding van vijf gulden, verkrijg baar bij het informatiecentrum in het gemeentehuis. ding van discriminatie op de werk vloer", waarover de raadscommissie ABZ zich maandagavond boog. De po litici konden zich in het algemeen wel vinden in de strekking van het stuk, waarin Soest ernst wil maken met het voorkómen van discriminatie binnen de gemeentelijke organisatie en daar voor een aantal precieze regels stelt voor wat o.a. wordt omschreven als een "multi-culturele bedrijfsvoering". Van schrijnende gevallen is overigens niets bekend en wellicht daarom gingen de Soester politici er eens uitgebreid voor zitten, waardoor de discussie een uiterst theoretisch en gratuite karakter kreeg, ledereen vond het een waarde vol stuk, zij het dat over de punten en de komma's uitvoerig werd gedelibereerd. Hoogst opmerkelijk was de bijdrage van Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF), die de verordening waarin de code is uitgewerkt weliswaar van harte onder schreef, maar toch de waarschuwende vinger hief. Volgens hem kon de code ook makkelijk tégen de gemeente ge bruikt worden. 'Gore moppen' Meiiof illustreerde dat met het voor beeld van een groepje mannelijke amb tenaren, "die onder elkaar gore mop pen met een zootje sex erin vertellen, en als er dan een vrouw binnenkomt daar mee gewoon doorgaan". Volgens hem konden de heren zich dan beroepen op de code, omdat ze in dat geval juist geen onderscheid maakten op grond van het geslacht. Verheugd stelde hij vast dat het "misbruik van Gods naam" door sommige partijen in de gemeenteraad aardig was afgeleerd - "sinds ik hier zit" - maar hij vroeg zich af of anderen zich daardoor nu gediscrimineerd zouden kunnen voelen. Hij drong aan op een nauwkeuriger "normering" van de ge dragsregels, al had ook hij daarvoor geen formule paraat. Hij kreeg tegenspraak van o.a. Kees Boerkoel (PvdA), die Meilofs voor beeld "een beetje vergezocht" vond en hem - niet gehinderd door enig inzicht in de gereformeerde dogmatiek, die juist beweert dat de mens van nature ge neigd is tot alle kwaad - voorhield uit te gaan van het goede-in-de-mens. Spraakgebrek Burgemeester De Widt vulde dat aan met de (in de theologische discussie ook niet onbekende) zinsnede "totdat het tegendeel blijkt", maar volgens Meilof was het allemaal zo simpel niet. Hij wil de ook weten wat het College zou doen met een telefoniste die plotseling een spraakgebrek kreeg, terwijl de code voorschrijft dat niemand wegens een handicap gediscrimineerd mag worden. De Widt ging er serieus op in en liet we ten dat in dat geval eerst bekeken wordt of het spraakgebrek al dan niet van tij delijke aard is, en dat in een functione ringsgesprek dan wel wordt vastgesteld of de telefoniste verder kan met haar werk. Neks Blommers (WD) maakte princi pieel bezwaar tegen expliciete vermel ding van de mogelijkheid dat werkne mers voor de viering van een voor hen belangrijke religieuze feestdag een ver lofdag kunnen opnemen. Volgens haar was de formulering van de Grondwet al mooi genoeg. De Widt antwoordde bevestigend op de vraag van Leidje Tomassen (Groen- Links-Prog.Soest) of de gemeente eventueel ook een speciale islamitische gebedsruimte zal inrichten. "Als die vraag zich voordoet en de raad het goedvindt, zeker wel," aldus de burge meester. "En als het geld kost komen we dat zeker bij u vragen." Hij beloofde de commissie nog eens goed naar de formuleringen te laten kijken. Doelgroepen Min of meer in het verlengde van de ge dragscode tegen discriminatie sprak de commissie vervolgens uitvoerig over de "spelregels voor het doelgroepenbe leid", waarin de gemeente vastlegt dat zij bij gelijke geschiktheid vooralsnog de voorkeur wenst te geven aan vrou wen voor functies in salarisschaal 7 en hoger, etnische minderheden in alle schalen en mensen die onder de WAG-W vallen ("gehandicapten", zo als in de toelichting staat). Het stuk (op verzoek van de commissie zelf beperkt tot één A-viertje) is een na dere uitwerking van de deelnotitie over het emancipatiebeleid, ofschoon de stuurgroep Emancipatiebeleid het veel te algemeen en te beperkt vindt. De stuurgroep heeft bovendien al laten we ten niet bepaald ingenomen te zijn met het feit dat de vrouwen "op één hoop worden gegooid" met allochtonen en gehandicapten. De commissie vond het "een aardig stuk", al werd ook hier opnieuw uitvoe rig gemuggezift over de exacte formule ringen. Meilof stelde tevreden vast dat het stuk veel beter was dan de notitie, "want die droeg de suggestie in zich dat je vrouwen op een vreemde manier moet stimuleren om allerlei dingen te doen, alsof het merkwaardige wezens zijn die nooit een krant lezen en vijfjaar na hun ontslag nog achtervolgd moeten worden om bij de gemeente te komen werken". Blommers noemde naast het rijtje dat ook al in de gedragscode was opgesomd nog het leeftijds-onderscheid als "dis criminatiefactor". Tomassen meende dat de voorkeursbehandeling voor vrouwen niet beperkt moest worden tot de hogere functies, madr kreeg daar voor nauwelijks bijval. Ze vond het stuk uiteindelijk maar een slap aftreksel van het "positieve actieplan" dat de com missie voor ogen had gestaan, en dat gold ook voor Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen), die het College nog verweet dat het toch niet luisterde naar de raadsleden en Tomassen daar voor - als vertegenwoordigster van een College-partij - mede-verantwoorde lijk hield. SoesterbergsestT Op de Israëliscl Den Haag vond emotioneel weer Geertruide van d tog en Ellen Soi laatste heeft vo< deel haar leven eerste die op 94- de medaille var onderscheiden. Ellen Ruth Karpo kinderjaren heette boren. In verbant nazisme in Duits Joodse gezin in hc dertig naar Nedei leeftijd werden E) den gedwongen n huizen. Daar wen teerd en op trans gezet. Hij zou nie Ellen's moeder e veel onderduika volgde een opleii len was twaalf, ti moest onderduik half jaar woonde nus en Johanna Suzanne en Hél hielp Ellen tijdei pen. Len moest c bureau doorbre tends weer naar vervolgens op e Nog dezelfde da familie Visser b Ze vonden Ellen delijk dat het J< ander onderduil Gevaren Johanna Visser haar huishouds' Haar-den Harte zou jaren later v> flits' haar eigen zag en daarom 1 meisje onderd werd meegenoi Soest. Ondanks bijna tot het eii reldoorlog blijs Geertruide, di woont, deed va "Doortrekkt weg, is toch lossing", ald BAM. Met h Koningsweg oude plan i meester me kast gehaalt "BAM staat lieubeleid, en Duinen en st' ceptabele aai schoon in Sc Glastra. De achterligt is om het do mogelijk lanj ledig nieuwe ook voor G1 het polderlai schappelijke de polder tc eens aan alk den". Glasti ningsweg, spoorlijn of de mogelijk horen. ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 - 19991 kle Aai

Soester Courant | 1994 | | pagina 4