HELI VIT FOTO 2?5 Mini!" ft jMWËËL] IIJU11 Emotioneel weerzien op ambassade 1594 H O 994 ipsgebied lijke e' mm* De Lasenberg zwaaide 'Olleknotje' uit BAM: 'Koningsweg doortrekken' De tulp is jarig en is 400 jaar geworden! Soest gaat z'n ere- en andere penningen weer oppoetsen Wim van llworn erachter MM DSIe PAGINA 4 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 orzaker van Ie rijdt door oepen >N RE /ïllemVbn Oosten /ad Vashem onderscheiding voor redden van Joods meisje j Gevaren Geëerd Nieuwe partij wijst weg om de noord af Autoluw Dat gaat Bloemenhuis Jasmijn dit voorjaar natuurlijk vieren met div. akties, waarbij alles om de Tulp draait. Kom ook dit weekeinde genieten en kiezen uit een groots assortiment tulpen - meer dan 15 soorten! - waaronder vele primeurs en nieuwe kleuren,... en u weet het: dag in, dag uit veilingvers! Aanbieding vrijdag en zaterdag a.s. Div. soorten tulpen v.a. - zolang de voorraad strekt - BLOEMENHUIS Goud, zilver of (alleen) brons? Kerk of wapen? Ereboek Vier autodieven staande gehouden A.A. VAN BREUKELEN B.V. 1 Feestelijk afscheid en jubileum Trouw en betrokkenheid Zelfvertrouwen 'Tot het pakt' ZONWERING SS Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: Minw***%a inm wm ui/vi/civ Foto: Goos van der Wilt. egd. Deze dagen wordt ook het (en voorzien van schelpenver- <ad beter berijdbaar voor iet- het fietspad en het wandelpad na Hendriksen. ikenlaan heeft vrijdagmorgen <ruising met de Dalweg een plaatsgevonden. De auto oester werd van achteren ge- r een personenauto, waarvan ïobilist doorreed. De kop- sing vond vrijdagmorgen om tien over elf plaats. Getuigen zocht zich in verbinding met te stellen. nmers (WD) maakte princi- vaar tegen expliciete vermel de mogelijkheid dat werkne- de viering van een voor hen. e religieuze feestdag een ver- nnen opnemen. Volgens haar mulering van de Grondwet al Deg. ntwoordde bevestigend op de i Leidje Tomassen (Groen- g.Soest) of de gemeente ook een speciale islamitische mte zal inrichten. "Als die voordoet en de raad het zeker wel," aldus de burge- En als het geld kost komen er bij u vragen." Hij beloofde issie nog eens goed naar de igen te laten kijken. :er in het verlengde van de ge- tegen discriminatie sprak de vervolgens uitvoerig over de s voor het doelgroepenbe rin de gemeente vastlegt dat jke geschiktheid vooralsnog ur wenst te geven aan vrou- functies in salarisschaal 7 en ïische minderheden in alle :n mensen die onder de vallen ("gehandicapten", zo- ^elichting staat). 3p verzoek van de commissie ct tot één A-viertje) is een na- rking van de deelnotitie over cipatiebeleid, ofschoon de Emancipatiebeleid het veel en en te beperkt vindt. De heeft bovendien al laten we- paald ingenomen te zijn met t de vrouwen "op één hoop igooid" met allochtonen en pten. issie vond het "een aardig erd ook hier opnieuw uitvoe- ;ezift over de exacte formule- Jilof stelde tevreden vast dat ïel beter was dan de notitie, iroeg de suggestie in zich dat n op een vreemde manier deren om allerlei dingen te f het merkwaardige wezens >it een krant lezen en vijfjaar slag nog achtervolgd moeten 1 bij de gemeente te komen noemde naast het rijtje dat gedragscode was opgesomd 'ftijds-onderscheid als "dis- actor". Tomassen meende oorkeursbehandeling voor et beperkt moest worden tot functies, maar kreeg daar- :lijks bijval. Ze vond het stuk maar een slap aftreksel van we actieplan" dat de com- ogen had gestaan, en dat sor Hans van Wuijckhuijse belangen), die het College t dat het toch niet luisterde dsleden en Tomassen daar- srtegenwoordigster van een dij - mede-verantwoorde- ELSTYUSTE oon 02155- 19991 [fotoservice oesterbergsestraat 57 tel. 13109 van weedestraat 147 tel. 25942 Hamseuveg 21 Höogland 033 807151 )p de Israëlische ambassade in )en Haag vond vorige week een jemotioneel weerzien plaats tussen Teertruide van der Haar-den Har tog en Ellen Song-Karpowitz. De laatste heeft voor een belangrijk [deel haar leven te danken aan de eerste die op 94-jarige leeftijd niet [de medaille van Yad Vashem is onderscheiden. Ellen Ruth Karpowitz, zoals ze in haar Jcindeijaren heette, werd in Berlijn ge boren. In verband met het groeiende pnazisme in Duitsland verhuisde het [Joodse gezin in het begin van de jaren dertig naar Nederland. Op tien-jarige (leeftijd werden Ellen en haar gezinsle den gedwongen naar Bilthoven te ver huizen. Daar werd haar vader gearres teerd en op transport naar Auschwitz [gezet. Hij zou niet terugkeren. lÉllen's moeder en haar zusje hadden [veel onderduikadressen, haar broer volgde een opleiding in Engeland. El- [jlen was twaalf, toen ze voor het eerst Smoest onderduiken. Gedurende ander- [half jaar woonde ze op zolder bij Deli- Inus en Johanna Visser en hun dochters F Suzanne en Hélène (Len). De laatste hielp Ellen tijdens een razzia ontsnap- Ipen. Len moest de nacht op het politie- I bureau doorbrengen, mocht 's och- Itends weer naar huis en bracht Ellen I vervolgens op een ander schuiladres. |j Nog dezelfde dag werd dat huis van de familie Visser bezocht door NSB-ers. I Ze vonden Ellen niet, maar het was dui- I delijk dat het Joodse meisje naar een I ander onderduikadres moest. I Johanna Visser nam contact op met haar huishoudster Geertruida van der 1 Haar-den Hartog uit Soest. Geertruida zou jaren later vertellen, dat ze in 'in een flits' haar eigen dochter in die situatie zag en daarom had besloten het Joodse meisje onderdak te verlenen. Ellen werd meegenomen naar de boerderij in Soest. Ondanks de gevaren kon ze daar bijna tot het einde van de Tweede We- l reldoorlog blijven. Geertruide, die inmiddels in Utrecht I woont, deed van alles voor het onderge doken meisje. Ze regelde een onderwij zer en verzamelde regenwater, toen bleek dat Ellen niet tegen het water uit de put van de boerderij kon. Zowel de voormalige Soester inwoon ster Geertruida van der Haar-den Har tog als Hélène Visser hebben vorige week dinsdagmiddag op de Israëlische ambassade de Yad Vashem onder scheiding in ontvangst genomen. Deli- nus en Johanna Visser werden bij die gelegenheid posthuum geëerd. Voor de plechtigheid, die werd bijgewoond door verschillende familieleden van Geertruida, was Ellen speciaal overge vlogen uit de Verenigde Staten, waar ze al geruime tijd woont. Zij heeft overi gens aangedrongen bij Yad Vashem op een onderscheiding voor genoemde personen. Geertruida en Ellen hadden elkaar een jaar of drie geleden voor het laatst gezien. Eén zus van Geertruida titien Song-Karpowitz (links) en Geertruida van der Haar-den Hartog. blij weerzien. "Doortrekken van de Konings weg, is toch de meest logische op lossing", aldus Teeke Glastra van BAM. Met het doortrekken van de Koningsweg wordt niet het totaal oude plan van voormalig burge meester mevrouw Corver uit de kast gehaald. "BAM staat voor een verantwoord mi- 1 lieubeleid, en doortrekken via de Korte Duinen en stuifduinen, zou een onac- ceptabele aantasting van het natuur schoon in Soest betekenen", vervolgt Glastra. De achterliggende gedachte van BAM is om het doorgaande verkeer zo snel mogelijk langs Soest te leiden. Een vol ledig nieuwe weg om Soest-Noord is ook voor Glastra uitgesloten. "Als we het polderlandschap zien met een land schappelijke waarde, zou een rondweg de polder totaal vernielen, denk maar eens aan alle auto's die er doorheen rij den". Glastra ziet meer heil in de Ko ningsweg, waarbij een tunnel onder de spoorlijn of een viaduct eroverheen tot de mogelijkheden zouden kunnen be horen. Als het doorgaand verkeer op deze wij ze wordt geleid, zal de hoofdweg via de Van Weedestraat autoluw worden, meent Glastra. Om dit te stimuleren zou de Van Weedestraat dan éénrich- tingsweg kunnen worden. Dat biedt te gelijkertijd weer mogelijkheden tot 'vis- graatparkeren' waardoor er meer win kelende burgers hun auto kwijt kunnen aan de Van Weedestraat. Glastra heeft zich verwonderd over de nieuwste plannen van het college over de Hellingweg. "Vorig jaar september nog zeiden WD en CDA wethouder Swinkels de wacht aan en eisten zij een totaalplan voor Soestdijk in december, nu hoor je daar niemand meer over." Dat er alleen een plan komt voor de Hellingweg vinden Glastra en de zijnen merkwaardig en getuigen van een hap-snap-beleid. De verkeerssituatie in heel Soestdijk zal bekeken moeten wor den, niet een facet daaruit lichten om dat één facet gevolgen kan hebben voor de totale wijk. Dat over de verkapte motie van wan trouwen tegen de wethouder van ver keer de indieners niet meer spreken, is voor hem een raadsel. ontmoette Ellen voor het eerst sinds de Duitsers werden verslagen. Yad Vashem is een monument en te vens een onderzoekscentrum in Jeruza lem. Het centrum houdt zich bezig met het lot van de Europese Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Eén van de taken is mensen te bedanken voor het feit dat ze hun leven in de waagschaal hebben gegooid om Joden te redden. Dat gebeurt door middel van de onder scheiding Yad Vashem, bestaande uit een medaille en een oorkonde. De me daille wordt speciaal geslagen voor Yad Vashem en alleen uitgereikt aan de 'Rechtvaardigden' (Niet-Joden die Jo den met gevaar voor eigen leven heb ben gered). Tot dusver werden 5.500 Europeanen, onder wie 4.200 Neder landers, onderscheiden door Yad Vas hem. Degenen die worden onderschei den, hebben het recht in Yad Vashem een plaquette te onthullen, die zal wor den aangebracht aan de eremuur. Openingstijden Bureau Soest Raadhuisplein 3 Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest. Alarmnummer 06 - 11 Tel.: 02155 - 19444 Fax: 02155 - 17693 Voor alle dringende politiezaken geopend van 07.00 - 23.00 uur V reemdelingendienst dinsdag t./m donderdag van 09.00 - 12.00 uur. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax: 02155-28649 Sinds jaar en dag kent Soest zijn ei gen onderscheidingen: de ere penning (als blijk van waardering en erkentelijkheid voor personen die zich in hoge mate verdienste lijk hebben gemaakt voor de ge meente Soest), en de gemeente penning (waarvan de bestemming aanzienlijk vager is). Bovendien is er nog zoiets als een medaille (bij bijzondere gebeurtenissen van uit sluitend plaatselijke betekenis) en een speciale penning voor natuur-, landschaps- en stedelijk schoon. Het College heeft onlangs nog eens ge keken naar de officiële verordeningen op dat punt en maandagavond discus sieerde de raadscommissie ABZ over een (bescheiden) actualisering en aan passing. Er is - afgezien van de bestem ming - ook een duidelijk verschil in de uitvoering van de penningen. De ere-penning is van goud, zilver of brons, heeft een middellijn van 6 centi meter, met aan de ene kant het gemeen tewapen en aan de andere kant een toe passelijke inscriptie. De gemeente-pen ning is van zilver of brons, 4 ceptimeter in doorsnee, en draagt eveneens het ge meentewapen. De landschapspenning is altijd van brons, 5 centimeter in door snee en draagt aan één kant een afbeel ding van de Oude Kerk. Over de me dailles wordt in de nieuwe verordening helemaal niet meer gerept. In plaats daarvan kan volgens het College ook wel een kunstvoorwerp worden ver strekt. Het College had voorgesteld voortaan alle penningen uit te voeren in brons, omdat het onderscheid tussen goud, zil ver en brons volgens B. en W. "niet meer van deze tijd" is. Neks Blommers (WD) was het daarmee eens ("zouden oud-burgemeester Corver en meneer Van Poppelen wegens zijn langdurig raadslidmaatschap zo ongelukkig zijn geweest met brons?"), al had ze geen probleem met een "goudkleur", maar de rest van de commissie was niet zo maar overtuigd, omdat een "gouden plak" volgens sommigen toch altijd wel aardig is. Burgemeester De Widt liet de keuze van de metalen graag aan de raad over. Hij wees in dat verband op de koninklij ke onderscheidingen, waarin de me- taalverschillen wettelijk precies gere geld zijn, en liet weten dat hij, als ver dienstelijke Soesters om een of andere reden geen koninklijk "lintje" mogen krijgen, juist altijd z'n best doet om ze dan tenminste een van de gemeente penningen te kunnen aanbieden. "En dat wordt meestal nog meer gewaar deerd." Kees Boerkoel (PvdA) drong erop aan de afbeelding van de Oude Kerk op de landschapspenning te vervangen door het gemeentewapen, maar dat stuitte op verzet van Bart Krol (CDA), die de kerk juist als een herkenbaar symbool van het Soester stedenschoon be schouwde. Krol betoogde dat iedere Soester de Oude Kerk kent, maar nau welijks iemand de samenstelling van het gemeentewapen. "En als iemand dat wél kan vertellen verdient-ie gelijk een gouden ere-penning..." Krol vroeg zich ook af waarom de ere-penning kan worden toegekend bij besluit van de raad, terwijl voor de gemeente-penning alleen een besluit van het College nodig is en voor de landschapspenning eerst de commissie Milieubeheer geraad pleegd moet worden. De Widt ging daar niet uitgebreid op in, maar beloof de nog eens uit te laten zoeken of het stempel van het gemeentewapen nog beschikbaar is, want een nieuwe laten maken zou misschien te duur uitvallen. De commissie was het niet eens met het voorstel om de uitreiking van de land schapspenning te beperken tot eenmaal per jaar. Volgens Blommers kon het he lemaal geen kwaad als er eens twee pen ningen in één jaar werd'en uitgereikt en vervolgens misschien weer tien jaar he lemaal geen. De penning is overigens niet gebonden aan een natuurlijk per soon, dus ook een instelling kan 'm ver dienen. Op Meilofs vraag in welke gevallen nu precies de (zilveren) gemeentepenning wordt toegekend - de verordening noemt als omschrijving "bijzondere ge beurtenissen van meer dan plaatselijke betekenis, mits met de toekenning het gemeentebelang op genoegzame wijze wordt gediend" - gaf de burgemeester als voorbeeld mensen in Kozle, die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor de stedenband. De toekenning van een penning, welke dan ook, moeten B. en W, volgens de verordening openbaar bekend maken. Elke toekenning wordt opgetekend in een register, "Ereboek der gemeente Soest" genaamd. van HEIKELEN Dv adviseurs in... nypomeken vastgoed assurantiën I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE f NV0B en V» fje ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 De politie heeft vier autodieven aange houden, onder wie één Soester van twintig jaar. Surveillerende agenten za gen woensdagavond om kwart voor twaalf een auto op de Kostverlorenweg staan, die bij navraag bleek te zijn gesto len in Amersfoort. Toen de wagen, met daarin vier personen, wegreed, achter volgde de politie'het gestolen voertuig. Op de Leusderweg in Amersfoort werd het viertal aangehouden. De drie ande re inzittenden wonen in Amersfoort en variëren in leeftijd van achttien tot twintig jaar. HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaon 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962 7 23789 plaats adres woning indeling Soest NIEUWEWEG vrijstaande semi-bungalow op ca. 425 m2 en dubbele garage woon-zifkamer met open haard (ca. 40 m2), ruime hal met vide, luxe keuken, bijkeuken, toilet en ruime slaapkamer met douchecel verdieping overloop en 2 grote slaapkamers zolder bergzolder met vlizotrap algemeen deze semi-bungalow verkeert in goede staat van onderhoud SEMI-BUNGALOW MET SLAAPKAMER OP BEGANE GROND Gevraagde koopsom f 449.000,- plaafs Soest adres RUBENSLAAN ligging De Engh woning 3-kamerapp. (voorheen 4-kamerapp.) op de 3e etage met berging op begane grond indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer, ruime keuken met inbouwapparatuur en 2 slaapkamers algemeen servicekosten ca. f 280,- per maand het appartement verkeert in zeer goede staat van onderhoud en is voorzien van luxe inbouwkeuken, verbouwde douchecel, luxe toilet etc. 3-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 135.000,- Soest KERKPAD NOORDZIJDE centraal vrijstaande karakteristieke boerderij met opstal hal, toilet, ruime bijkeuken, eetkeuken met moderne inbouwapp., ruime douchecel, woonkamer met antieke schouw, 2 slaapkamers, 2e toilet, en grote deel (10.5 x 7 m) mogelijkheid voor meerdere slaapkamers algemeen deze boerderij ligt op ca. 2500 m2 grond en verkeert in uitstekende staat van onderhoud adres ligging woning indeling zolder GEMODERNISEERDE WOONBOERDERIJ Gevraagde koopsom f 765.000,- plaats adres ligging woning indeling Baarn BALIDWARSSTRAAT rustige ligging gemoderniseerde helft van een dubbel woonhuis met garage en achterplaats^ entree, gang, woon-eetkamer met voorzethaard, aangebouwde moderne keuken, toilet, luxe badkamer met douche en wastafel verdieping overloop, 3 slaapkamers waarvan 1 met wastafel zolder bevloerde vliering algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is gedeeltelijk voorzien van thermopane, dak- en vloerisolatie RUSTIGE LIGGING Gevraagde koopsom f 179.000,- Met een groot feest heeft De La senberg - de school van het Van Arkel-instituut - vorige week af scheid genomen van lerares Tonny Ollebek, die in de "vut" is gegaan nadat ze de veertig jaar in het on derwijs volmaakte. Een aanzien lijk deel daarvan bracht ze door bij het instituut aan de Hellingweg, waar ze sinds 1957 voor de klas stond. Na het afscheid kan in elk geval worden vastgesteld dat Tonny Ollebek op han den werd gedragen, niet alleen door de collega's, maar ook door de leerlingen, door wie ze meestal "Knotje" of zelfs "Olleknotje" werd genoemd. (Het knotje is overigens al geruime tijd ver dwenen.) Van hen kreeg ze 's middags een zelfgemaakt boek vol dierbare her inneringen. De collega's en het bestuur zwaaiden haar uit met een feestavond in de sfeer van "The Sound of Music", na dat eerder een massa vrienden en be kenden op de receptie te harer ere af scheid van haar hadden genomen. Ook de cantorij van de Open Hof, waarvan ze actief lid is, droeg daaraan een muzi kaal steentje bij. Tonny Ollebek, Zeeuws-Vlaamse van geboorte, verlegde na een paar jaar in het gewone onderwijs al gauw haar koers naar Soest om bij het "Van Ar- kel" lerares te worden in het "speciaal onderwijs" voor moeilijk lerende kin deren met gedragsproblemen, zoals ze het omschrijft. "Ik wilde wat anders, vooral weg van moeders pappot in Ter- neuzen, maar ik wist nauwelijks waar ik aan begon..." Ondanks het feit dat ze zich bij haar sol licitatie - "ik werd ontvangen door twee statige oudere heren" - niet al te positief uitliet over het christelijk onderwijs, kreeg ze de baan toch. De advertentie waar ze op reageerde was overigens nogal misleidend, herin nert ze zich. "Het ging over een school, prachtig gelegen op de helling van de Lazarusberg in Soest, maar wat voor school stond er niet bij. Van moeilijk le rende kinderen wist ik toen ook abso luut niks af. Van de directeur kreeg ik een paar boekjes mee, die moest ik maar 's lezen, want een speciale oplei ding was in die tijd nog niet verplicht." Ze volgde later wel de nodige aanvul lende cursussen voor het "buitenge- Ze omschrijft zichzelf als een strijdbaar type zonder altijd vooraan te staan. "Maar ik doe m'n mond wei open als het nodig is." Trouw en betrokkenheid, het zijn begrippen die voor haar cen traal stonden, ook in het werk met de kinderen. Haar taak veranderde toen ze in 1989 gebruik maakte van de DOP-regeling, wat neerkwam op "een halve vut". Vanaf die tijd nam ze het pedagogisch- didactisch onderzoek voor haar reke ning, dat o.a. een rol speelt bij de toela ting tot de school, die inmiddels is los gekoppeld van het instituut. Het kon- takt met de kinderen heeft ze overigens altijd bewaard. Met gemengde gevoelens - en beetje pijn én een beetje opluchting tegelijk - heeft ze afscheid genomen van de school, waaraan ze meer dan 35 jaar met hart en ziel haar krachten heeft ge geven. "Het samen bezig zijn voor het zelfde ideaal, dat zal ik wel missen. Ik heb het met veel plezier gedaan, maar het is ook wel eens hardstikke zwaar ge weest..." zet. woon" onderwijs. De school was in die 9 Ollebek werd bij haar afscheid tijd nog volledig aan het internaat ver- van e Lasenberg fors in de bloemen ge bonden. Het werk vond ze van meët af aan ui terst boeiend. "Het ging bijna altijd om kinderen die uit een verkreukelde situa tie kwamen, die zichzelf niet konden zijn of waarvoor heel slecht werd ge zorgd. Ze durfden vaak niets, leefden meestal met het idee dat bij hen toch al tijd alles verkeerd zou gaan. Als je ze dan wat zelfvertrouwen kunt bijbren gen is dat toch prachtig? Of dat altijd succes heeft is moeilijk te zeggen. Ieder kind moet zich op z'n eigen manier kun nen ontplooien en op een zo gelukkig mogelijke manier een bereikbare vorm van volwassenheid halen." In het spe ciaal onderwijs is iedere vordering een verovering, vindt Tonny Ollebek. "Het staat allemaal niet zo onder druk; je hoeft als je elf jaar bent niet de tafel van 99 te leren..." Tientallen "van Arkel-kinderen" heb ben bij Tonny Ollebek de eerste begin selen van het lezen, schrijven en reke nen geleerd. De langste tijd gaf ze les aan de "kleintjes", de 7- tot 13-jarigen, en aan die tijd bewaart ze de beste her inneringen. Het plezierigst vond ze het zingen en het verhalen vertellen, vooral uit de bijbel. Het mooiste compliment dat ze ooit gekregen heeft was de op merking van een meisje: 'Juf, je hebt voor mij de loper uitgelegd naar God'. "Je probeert Kinderen mee te geven dat ze hun eigen capaciteiten hebben. De meesten zijn zich wel bewust van hun achterstand, en dat doet soms veel ver driet. Bén van hen zei ooit: 'Als je voor een dubbeltje geboren bent moet je geen kwartje willen zijn, want daar word j e maar ongelukkig van'Leren is voor deze kinderen vaak een kwestie van eindeloos geduld en volhouden, ondanks alle moeite, "tot het pakt", zo als ze het uitdrukt. Haar drijfveer is altijd de overtuiging geweest dat ieder mens, hoe "gedeukt" ook, tot z'n recht moet kunnen komen. "Overbrengen wat je zelf bezighoudt, het besef van God die altijd met je mee gaat en je nooit laat vallen, dat heb ik al tijd heel belangrijk gevonden." Dat is ook haar motivatie geweest voor haar betrokkenheid in de stichting Jeugd zorg en het vele kerkewerk, met name in de Open Hof, waaraan ze altijd inten sief heeft deelgenomen (en dat zeker blijft doen, ook in de vut). E lëblaan 24a - Soest - Telefoon y CtMilD auctio mm M video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 121 32

Soester Courant | 1994 | | pagina 5