WINTERKOLLEKTIE En dit zijn de knallers van deze week: 498 199 f! Reconstructie overweg onzeker Busreizigers: stijging 19 procent Tien jongens bekennen 21 ruiten te hebben vernield GGS: Recreatiepias tussen Koningsweg/Wieksloterweg Molenschot krijgt weer bushalte van lijn 73 Soester voorgeleid vanwege invoer en produktie wapens A/lagere varkenslappen Gebraden rosbief eige" h"iS 3 Actueel 3 Actueel 4 Actueel 15 Sport 17 Op Soest 21 Prikbord De Ster dames- en kindermode Hil-ton herenmode Ondanks 'herenakkoord' nog geen steun extra krediet Soest-Zuid Brand Desmond Tutudschool niet opgelost Strengere normen voeren kosten van reconstructie op Politie redt inbrekers uit handen bewoners Bijdrage gemeente met huidige groei ongeveer 140.000 per jaar Partij wil ook ander systeem subsidies Ook halte Heideweg in ere hersteld Deel Koningsweg een week lang afgesloten Navel sinaasappels^ gg Pers- sinaasappe^gQ 100 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Dorresteinweg wordt gedeeltelijk week afgesloten Bromfiets gestolen Herenkapsalon (jUa/icef Vast goed van BRIUKELEN bv HETVLEESCENTRUM Hoewel de gemeente al een 'herenakkoord' heeft gesloten met de Neder- lande Spoorwegen (NS) over de reconstructie van de spoorwegovergang in Soest-Zuid, is het allerminst zeker dat die zal worden uitgevoerd. Op dit moment weigeren de WD, het CDA, Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) en de PvdA om daarvoor 625.000 gulden extra uit te trek ken. Volgens woordvoerder Kap van de NS zullen de rijksinspecteur en de minister van verkeer en waterstaat daar geen genoegen mee nemen, omdat de huidige situatie als onveilig wordt beschouwd. Onduidelijk is nog welke consequenties dat kan hebben, indien de gemeenteraad op 17 februari de hand op de knip houdt. Het is twijfelachtig of er extra geld vrijkomt voor de reconstructie van de spoorwegovergang. Onduidelijk is wel ke gevolgen een negatief besluit van de Soester gemeenteraad zal hebben. Foto: Goos van der Wilt. De WD, het CDA, GGS en de PvdA (inclusief wethouder Frans Kingma die daarmee een minderheidsstandpunt in het college inneemt) willen pas geld uit geven voor de reconstructie als er een totaaloplossing voor de verkeerspro blematiek van de Ossendamweg is ge vonden. D66 en Progressief Soest me nen daarentegen dat de overweg nu al moet worden verbeterd. Volgens wet houder Mieke Swinkels (D66) is het de vraag of er, gelet op eerdere discussies, wel overeenstemming kan worden be reikt over een totaalplan. De meningen van de fracties liggen daarover niet be paald op één lijn. Als er een totaalplan komt, blijven de noodzakelijke voorzie ningen bruikbaar, zegt zij. "Er is dan dus geen sprake van kapitaalvernieti ging. Dit maakt geen deel uit van een geïntegreerd plan." Maar met name de WD en het CDA willen er niet aan, dat de huidige situatie op de overweg onveilig is. Liberaal Wil lem Blaauw: "Iemand die stopt op de spoorwegbaan, doet dat voor eigen risi co. Het hoort ook niet. En als er al een trein in de buurt is, staat 'ie stil of rijdt 'ie maximaal twintig kilometer per uur. Als de minister het persé niet wil, wil ik hem of zijn vervanger wel eens in de raadszaal zien om uit te leggen hoe ge vaarlijk het is." Het CDA, de PvdA en GGS zullen, nog voor de raadsvergadering van 17 fe bruari, moeten worden overtuigd van de verkeersonveiligheid ter plaatse, voordat ze alsnog door de bocht gaan. Garantie Hun eventuele goedkeuring zal tevens afhangen van de beloftes die de ge meente in de richting van de NS zou hebben gedaan. Volgens Kap van de NS zou de gemeente de spoorwegmaat schappij hebben gegarandeerd dat de overweg gereconstrueerd zou worden. De raadsfracties willen daar duidelijk heid over hebben. Volgens sector-directeur J. van Gent van de gemeente is er geen garantie- verklaring afgegeven, maar hebben bei de partijen wel een zogenaamd 'heren- akkoord' gesloten. "De afspraak is ge maakt dat de huidige situatie ook door de gemeente als tijdelijke maatregel werd gezien. Als de raad het extra kre diet weigert, zijn de NS en de minister aan zet. Strikt gezien kan de minister dan een boze brief aan de gemeente schrijven. Hoe hard die aanschrijving is, daar zijn de meningen nog over ver deeld", heeft Van Gent desgevraagd la ten weten. NS-woordvoerder Kap probeerde de raadsfracties te overtuigen van de con sequenties. "Hypothetisch gesproken zou de minister kunnen zeggen: breng de situatie maar weer terug, zoals hij was." Over het 'herenakkoord' zei Kap: "Als het niet doorgaat, voel ik mezelf ook bedrogen." Wethouder Swinkels: "Verder uitstel is onverantwoord. Van alle kanten is ge probeerd het zo goedkoop mogelijk te houden. Als we dit uitstellen, worden we waarschijnlijk verplicht en dan kan het nog duurder uitvallen." En Van Gent: "De NS suggereren dat het dan duurder wordt. Het kan zijn, dat als we pas over een halfjaar het kre diet beschikbaar stellen, de NS zeggen: betaal dan zelf maar het onderhoud. Dat kost ons dan 375.000 gulden ex tra." Vooralsnog zijn de WD, het CDA, GGS en de PvdA niet gevoelig voor die argumenten. Het CDA wil overigens wel 135.000 gulden beschikbaar stellen voor de aanleg van 35 parkeerplaatsen aan de Bosstraat (nabij station Soest- Zuid). Tien jongens in de leeftijd van elf, twaalf en dertien jaar, hebben be kend dat ze in oudejaarsnacht 21 ruiten hebben vernield van flats aan de Rubenslaan, het Van de Veldeplantsoen en het Saenre- damplantsoen. Dat is de uitkomst van een groot scheeps onderzoek, waarvoor de politie zeventien jongens in die leeftijd heeft gehoord. Ómdat ze, gezien hun leeftijd, niet strafrechterlijk kunnen worden vervolgd, zijn de jongens aangemeld bij het HALT-project. Het is de bedoeling dat ze via dat project weer op het rechte spoor belanden. Daarnaast zal een schaderegeling wor den getroffen. Behalve de ruiten sneu velden enkele prullebakken in de Eng. Geen van de jongens heeft overigens iets te maken gehad met de brand die in de nacht van 31 december op 1 januari een deel van de Desmond Tutuschool verwoestte. De politie tast nog in het duister voor wat betreft de brandstich ters. In oktober 1992 stemde de gemeen teraad in met de reconstructie van de spoorwegovergang in Soest-Zuid. De kosten waren geraamd op 500.000 gulden, maar omdat het rijk strengere veiligheidsnormen stel den, kost de uitvoering 1,2 miljoen gulden. Dat vond het college aanvankelijk te gortig. De gemeente had al 2,3 mil joen gulden uitgegeven aan de ver betering van de infrastructuur ten behoeve van het busplan. Nu het mi nisterie van verkeer en waterstaat daarvan 1,8 miljoen gulden heeft vergoed, vindt het college de tijd rijp om de reconstructie uit te voeren. De totale kosten bedragen 1.219.000 gulden. Omdat de Ne derlandse Spoorwegen het onder houd van de overgang voor eeuwig zal uitvoeren, heeft de gemeente een bedrag van 375.000 gulden kunnen kapitaliseren. Blijft dus over: 844.000 gulden. De gemeente heeft zelf nog 354.000 gulden in kas voor de reconstructie. Blijft dus over: 490.000 gulden. Daarnaast wil de gemeente 35 parkeerplaatsen aan leggen langs de Bosstraat. Kosten: 135.000 gulden. In totaal moet de gemeente dus (490.000 135.000) 625.000 gul den extra uittrekken. Warme maaltijd voorziening in gevaar. 1 Politiek en instellingen op één lijn over zorgcentrum. Samenwerking tegen discriminatie in Soest. Verkiezingsforum belooft Turken tv-kanaal. Stand verontrust dames Stam/SoVoCo niet. Aqua Indoor: nieuwe vloer in maart. Nieuwe leiding volley ballers. Handbalfeuilleton blijft spannend. Soester judoka's naar Nk. Soester Gilde door de eeuwen in beeld gebracht in Museum Oud Soest. Verdwenen Soest. Aankondigingen diverse politieke forums. Zelden zullen inbrekers zo enthou siast zijn geweest over een ontmoe ting met de politie als vorige week in een flat aan de Vermeerlaan. Als de ordebewakers niet waren gearri veerd, waren drie mannen vermoe delijk ten prooi gevallen aan enkele boze Soesters. Het drietal werd maandagmiddag tijdens een inbraak betrapt door een 26-jarige bewoner. Hij trommelde enkele buurtbewoners op, die zich wapenden met onder meer schep pen. De drie inbrekers liep het dun door de bróek. Ze vluchtten naar een ho ger gelegen etage, waar ze door de ingeschakelde politie uit de handen van de menigte werden gered. De mannen zijn aangehouden. Het gaat om twee Fransen uit Parijs en Mullhouse en een man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Twee van hen hadden geen paspoort bij zich. De politie heeft ze overgeleverd aan de vreemdelingenpolitie. Voor zover bekend waren ze niet eerder aangehouden voor inbraken. Aan genomen mag worden dat ze zich niet meer in de omgeving van de Vermeerlaan in Soest zullen ophou den. Als de huidige stijging in het ge bruik van de bus zich handhaaft op negentien procent, zal de gemeen te over de periode mei 1993-mei 1996 420.000 gulden moeten bij dragen aan het openbaar vervoer in Soest. Dat komt neer op 140.000 gulden per jaar. Over het eerste jaar ('93-'94) zal de ge meentelijke bijdrage op ongeveer 240.000 gulden uitkomen, daarna wordt rekening gehouden met 90.000 gulden per jaar. Uit cijfers van Centraal Nederland (CN) is gebleken dat in juni '93 sprake was van een forse daling (15 procent) van het aantal reizigers ten opzichte van juni '92. In juli vorig jaar was er sprake van herstel en sindsdien is het aantal busreizigers vrijwel maandelijks toege nomen. In december '93 bedroeg de stijging van het aantal passagiers zelfs negentien procent ten opzichte van een jaar eerder. Van dat stijgings-percenta- ge waren CN en de gemeente overigens, gelet op de kwaliteitsverbetering, van te voren al uitgegaan. Dat de kosten het eerste jaar van het nieuwe bus-systeem hoger uitvallen, heeft te maken met de eerste maanden, toen aanvankelijk minder reizigers op de bus stapten. De gemeente en CN schrijven die 'aanloopkosten' toegaan het feit dat zowel de passagiers als de chauffeurs tijd nodig hebben gehad om aan het nieuwe systeem te wennen. De verwachting is dat de stijging van ne gentien tot twintig procent gehand haafd kan blijven. Zowel CN als de ge meente spreekt van een 'succes', omdat het gebruik van de bus elders in het land afneemt. De gemeente heeft zich bij CN voor een periode van drie jaar garant gesteld voor een jaarlijks bedrag van maximaal 380.000 gulden. Daardoor konden ex tra buslijnen worden ingezet. Bij een groei van twaalf procent zou de bijdrage van de gemeente beperkt blijven tot 200.000 gulden per jaar. Op dit mo ment is de stijging dus hoger. Als een gemiddelde groei toeneemt tot 25 pro cent, wordt de uitbreiding van het openbaar vervoer in Soest kostendek kend. Toename Eén van de uitkomsten van het onder zoek van CN is, dat met name lijn 70 (Amersfoort-Hilversum) zich goed heeft ontwikkeld. Hetzelfde geldt voor lijn 74 (Soest-Zuid-Soestdijk, via Raadhuisplein en Van Weedestraat). Lijn 71 (Soest-Zuid-Soestdijk via Veenbesstraat en Industrieweg) wordt nog beperkt gebruikt, maar er is wel een toename van het aantal reizigers waar neembaar. Al deze bussen rijden elk half uur. De uurdiensten geven, aldus CN, meer reden tot zorg dan tevredenheid. Dat betreft lijn 72 (Eemnes-Baarn-Soest- dijk) en lijn 73 (Soesterberg-Soest-Zui- d-Oude Kerk-Soestdijk). Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) wil een recreatiepias ver wezenlijken op het terrein langs de Dorresteinweg. Dat valt op te ma ken uit het verkiezingsprogramma van de partij. GGS, vier jaar gele den opgericht uit onvrede over het verdwijnen van het Soester Na tuurbad, zegt zelf het initiatief te nemen voor een nieuw buitenbad in Soest. GGS gaat onderzoek verrichten naar de mogelijkheden en de kosten van een recreatiepias. De uitkomsten van dat ónderzoek worden in een krant samen gevat. Aan de hand van die informatie wil GGS een inspraakavond beleggen, waarop de Soester bevolking haar me ning kan geven. Als er onder de inwoners van Soest vol doende belangstelling bestaat, wordt de Vereniging Vrienden van het Buiten- zwemmen opgericht. Die moet, met steun van GGS, een handtekenin genactie beginnen. Met het plan en de handtekeningen wil GGS de andere fracties achter het initiatief krijgen. Volgens de partij kan op die manier binnen een jaar met de aanleg van het meer worden begonnen. "Er is ruimte voor een recreatiegebied dat maar liefst zes keer zo groot is als het speelveld op de Eng", aldus GGS over het gebied dat tussen de Clemensstraat en de Dorre steinweg ligt. Bij de vaststelling van de Structuurvisie heeft de raad overigens in 1992 bepaald dat het betreffende ter rein bestemd is voor woningbouw. Waardebonnen In het verkiezingsprogramma stelt GGS verder onder meer dat ze een an der systeem voor de gemeentelijke sub sidies wil invoeren. Niet de gemeente raad, maar de burgers moeten bepalen aan welke verenigingen en instellingen het overheidsgeld ten goede komt. Dat gaat zo in zijn werk. Stel: de gemeente verstrekt jaarlijks vier miljoen gulden subsidie. Dat be drag moet dan in de vorm van waarde bonnen gelijkelijk worden verdeeld on der de inwoners van de gemeente Soest. De inwoners bepalen aan welke vereni ging of instelling ze de waardebonnen geven. De instellingen en clubs kunnen de verkregen bonnen vervolgens bij de gemeente inruilen tegen de vastgestelde waarde. Lijn 73 zal vanaf zondag 13 fe bruari weer stoppen bij de bus halte nabij bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan. Volgens Centraal Nederland (CN) kan die halte toch in de route worden opge nomen. De bushalte Molenschot verdween vorig jaar bij de invoering van het nieuwe openbaar vervoersplan. De beschikbare rijtijd voor de nieuwe route was te kort, stelde CN. Nu, bij na negen maanden later, is het idee geboren de route alsnog uit te brei den. Onderzoek heeft uitgewezen dat lijn 73 best een extra stop kan maken. Dat betekent dat de haltes Albert Cuyplaan en Kerkplein be halve door lijn 74 ook ieder uur door lijn 73 worden aangedaan. Öok de halte Heideweg wordt in ere hersteld. Die halte was eveneens ge schrapt toen het nieuwe bus-systeem van kracht werd. Aanleiding daar voor was de onoverzichtelijke situa tie op de kruising van de Heideweg en de Soesterbergsestraat. In plaats daarvan reed lijn 73 via Dennenweg van Soesterberg naar Soest-Zuid NS. Nadat een aantal bomen is gekapt en de kruising overzichtelijker is ge maakt, is CN tot de conclusie geko men, dat lijn 73 weer via de oude hal te Heideweg kan rijden. Dat de rijtijd daarmee iets toeneemt, wordt niet als een bezwaar gezien. Op de oude plaats van de haltes worden weer abri's geplaatst. Daarvoor worden de bushokjes aan de Molenstraat, nabij de St. Josephstraat, gebruikt. Die abri's werden namelijk niet of nauwelijks gebruikt, aldus CN. Dat lijn 73 weer stopt bij de halte Heideweg, heeft tot gevolg dat de halte aan de Dennenweg zal komen te vervallen. Van vandaag tot en met dinsdag 15 fe bruari zal de Koningsweg voor een ge deelte worden afgesloten voor verkeer. Het gaat om het deel tussen de Vrij- heidsweg en de Dorresteinweg. In die periode wordt het verkeer omgeleid via de ventweg. Daar geldt gedurende de werkzaamheden een stopverbod. nu 50-75% korting VAN WEEDESTRAAT 7-8-9 - SOEST Een 52-jarige man, die sinds kort in Soest woont, is door de politie aangehouden op verdenking van het invoeren van gas-alarmpisto- len en -revolvers uit België en Duitsland. Hij bouwde ze om tot scherpe vuurwapens. Een (gestolen) kogelgeweer, vier gas-a- larmpistolen, vier frames, 28 zelfge maakte lopen, 24 zelfgemaakte cilin ders en zeven geluidsdempers werden in beslaggenomen, evenals een draai bank en een oven, waarmee de wapens werden omgesmeed. Ook nam de poli tie een grote hoeveelheid munitie, waaronder 72 granaathulzen en twee scherpe mortiergranaten en 172 patro nen, in beslag. De goederen werd aangetroffen in een schuur in Eemnes. De politie was daar terecht gekomen tijdens een onder zoek. De eigenaar van de schuur bleek te goeder trouw. Hij verhuurde de schuur aan de Soester die voorheen in Blaricum woonde. Tijdens het onder zoek zijn nog vier mannen uit Blaricum, Almere en Laren aangehouden. De hoofdverdachte (de Soester) is in middels voorgeleid aan de officier van justitie in Utrecht. De overige vier zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. Volgens de politie heeft de man geluk gehad dat hij is aangehouden. Hij was namelijk van plan om de mortiergrana ten te zandstralen. Een woordvoerder van de politie zegt dat dat vrijwel zeker zou hebben geleid tot een ontploffing. "We moeten er niet aan denken wat er dan zou zijn gebeurd." c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Met ingang van vandaag is de Dorre steinweg gedeeltelijk in beide richtin gen afgesloten. Het gaat om het traject tussen de Koningsweg en de Wiekslo terweg WZ. De afsluiting is noodzake lijk in verband met de aanleg van een nieuwe riolering. De werkzaamheden nemen een week in beslag. Op woens dag 16 februari is het deel van de Dor resteinweg weer toegankelijk. De per celen aan het Veenpad en het betreffen de gedeelte van de Dorresteinweg blij ven overigens wel toegankelijk vanaf de Wieksloterweg WZ. Het slot van een schuurdeur aan het Hazepad is door een inbreker vernield. De dader sloop de schuur vorige week binnen en ontvreemdde de bromfiets van een zestien-jarige Soester. 02155- 16450 Beetzlaan 89 (v^^^Caasspeoalist^^^^^^^ pagina Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK iQ50 per kiloI ?u SCHOUDERROLLADE ^ne.n per kiloI U?u BOERENKIPinzak ei-n per kiloD?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1