MSI vo Nieuws van de bibliotheek 'im aruóhocK I CULTUUR WELZIJNÏ Benefietconcert met 'zondagse' muziek op zaterdagavond in Oude Kerk k Kindertheater Gnaffel in C-drie 'Vliezen of vleugels' DA stichting openbare bibliotheek Meditatief boventoon-concert met klankschalen in Artishock Expositie en performance van Oscar Prinsen in Artishock WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 20 Workshop 'Model in beweging' in C-drie Woensdag 16 februari Zigeunerdansen in C-drie Cursus 'Omgaan met dementie' Opbrengst voor uitbreiding Open Hof «HMMi RSUT" Aanwinsten Volwassenen ****>- - Excursie naar 'Het Bergkristal' Poëtisch concert in Groeneveld Filmhuis: 'Trois Couleurs: Bleu'1 Soester Courant goede informatiebron Afsluiting spirituele lezingen Jazz met Marcel Serierse en Perron 5B DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 "Ik, ik weiger hardnekkig om onder welke omstandigheden dan ook naar de kudde terug te keren. Een aanra der voor de rasechte theaterliefhebber is 'Céline' van Hans Dagelet. Op basis van zijn boeken en ander schrijfwerk werd het levensverhaal van de Franse arts/schrijver Ferdinand Céline (1894 - 1961) omgezet in schitterend theater. Céline schreef weergaloos prachtig en rauw. Sommige delen van de voorstel ling zijn daardoor huiveringwekkend. Ook de antisemitische gevoelens van de schrijver worden belicht, op een zeer zorgvuldige en uitgebalanceerde ma nier. Zijn afkeer van het jodendom wordt ingebed in zijn haat tegen alles en iedereen. De mens is onbetrouwbaar en slecht, inclusief hemzelf. Het is voor stelbaar dat wanneer iemand zichzelf niet hoog acht, hij of zij evenmin te spreken is over welke medemens dan ook. Houdt men minder van Céline, dan is alleen de acteerprestatie van Hans Da- gelet meer dan de moeite waard. Vrij wel anderhalf uur is alleen hij aan het woord. Hij verbeeldt de diverse perso nages door middel van nuances in zijn stem en houding. Het scala aan moge lijkheden die Dagelet in huis heeft, zou rechtvaardigen dat hij tot het groepje Nederlandse topacteurs gerekend werd. Zo staat hij niet te boek en wordt dus ondergewaardeerd. Het zal wel ko men door zijn niet commerciële en ei genzinnige houding in toneelland. Derde, fraaie element is de muziek die de componist Maurice Horsthuis spe ciaal voor de voorstelling heeft geschre ven. Vijf violisten markeren met hun bijdrage de verschillende fases in het le ven van Céline. Ze vullen aan of onthul len bepaalde karaktereigenschappen, ondermeer het non-communicabele gedrag van de schrijver. Johan Doesburg is de regisseur. Hij heeft in het verleden al eens laten blij ken dat hij van de controverse houdt, o.a. met 'Het vuil, de stad en de dood' van Fassbinder. Bij Céline laat hij zien dat hij in meer geïnteresseerd is dan al leen choqueren. 'Céline' kent laaiende enthousiaste re censies. Eén punt van kritiek van mijn kant, die ontbrak in de pers: de regie had strakker gemoeten. Er is te veel ge rommel van Dagelet, te veel gedoe met dingen en de musici komen te vaak op om direct daarna het toneel weer te ver laten. "ik ben een anarchist, altijd ge weest ook, ik heb nooit gestemd, ik zal ook nooit voor iets of iemand stemmen. Ik geloof niet in de mensen. U zult naar een theater in één van de grotere omliggende gemeenten toe moeten gaan om 'Céline' te bezoeken, want helaas is de voorstelling niet in Cultureel Centrum C-drie Soest te zien, daar is hij te specialistisch en te ontoe gankelijk voor. 'De bonte bakfiets' van de Sanders en Co werd afgelopen zaterdag wél in C-drie getoond. De overeenkomst van beide voorstellingen is dat de kwaliteit hoog is. Sanders en Co werkte jarenlang voor het televisieprogramma Sesam straat en richt zich op een breed pu bliek. Toen ik de titel van hun familie voorstelling voor het eerst hoorde kwam de associatie 'De bolderkar' naar boven. Waarom weet ik niet en het had in het geheel niets met de strekking van hun produktie, zeer toegankelijk en met een happy ending, te maken. Het verhaal van 'De bonte bakfiets' is een sprookje geschreven door Sjoerd Kuyper (die van 'Het Zakmes') en gaat over een heks die van de mensen steelt. Het summum voor haar is de liefde en met name de eerste liefdeskus. Door die kus kom je in de wolken, had ze verno men. Het lukt de heks die eerste kus aan twee geliefden te ontnemen. Doch zoals reeds vermeld: alles loopt goed af. Dat kan je van Céline niet zeggen. Die begon zijn leven donker en eindigde in duisternis. Een enkele reis naar het ein de van de nacht zonder lantaren of volgspot. Pim Jonker Hoe teken of schilder je een mens die in de ruimte beweegt op een plat vlak? Zijn er verschillende types beweging? Deze ogenschijnlijk complexe stelling is juist een uitdaging voor iedereen die eens anders met modeltekenen wil om gaan. En in de praktijk blijkt het ant woord eenvoudiger dan verwacht! Op zaterdag 19 februari zal een buik danseres in gepaste kleding en met mu ziek op de achtergrond haar dansen uit voeren. Kunsthistorica Angelique Stokvis leidt de les in door dia's te tonen van beroemde kunstenaars die met dit thema gewerkt hebben. Haar uitleg wordt aangevuld met de bespreking van de gebruikte werkwijze van de kunste naars door docente Eveline Paalvast. Daarna worden er gerichte opdrachten gegeven om zelf dit thema aan te pak ken. Het model zal in eerste instantie kleine bewegingen maken. In de loop van de dagen worden deze uitvergroot tot het model in totale beweging is. Op zondag 20 februari zal een acteur zijn sport beoefenen. In tegenstelling tot de vloeiende bewegingen van de buikdanseres laten sportactiviteiten meer kracht en balans zien. Minimaal een halfjaar modeltekenen of-schilde ren is gewenst. De workshop begint op beide dagen om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Kosten f 65,- en modelkosten ongeveer f 25,-. Materiaal wordt door C-drie verstrekt, behalve het papier. Uiterste inschrijfdatum: woensdag 16 februari. Inschrijving is mogelijk bij de admini stratie van C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188; 8.30 - 17.00 uur. Ergens in de Stille Zuidzee, tussen Zuid-Amerika en de Zuidpool, ligt een ongewoon eiland. Hier huist een Condor, een aasvreter. Ze heeft haar nest gebouwd op de voedselresten van de prooien die zij verzameld heeft. Zij heeft een eenzaam bestaan. Ze is het echter zat, om elke dag op nieuw haar kop in de half afgekloven kadavers te moeten steken. Ze is het zat om onsmakelijke hyena's tijdens haar eten op afstand te moeten houden. Ze walgt van zichzelf. Niemand die oog heeft voor haar mooie, grote, sterke vleugels, waar ze urenlang mee in de lucht kan blijven zweven. Ze probeert wat troost te vinden bij haar ei, dat ze koestert en beschermt als was het haar enige kostbare bezit. Als op een dag de enige plek waar ze zich veilig voelt ook nog eens belaagd wordt door een wel zeer merkwaardige indringer, dan is voor haar de maat vol. Dat deze indrin- Vanaf 21 februari start in C-drie een korte cursus zigeunerdansen. De laatste les wordt gevolgd door een optreden van het ensemble van de beide docen ten. Liefhebbers van echte authentieke dansen komen aan hun trekken. De docent Gustav Balazs verzamelt al jaren de folkloristische gebruiken rechtstreeks uit de zigeunergemeen schappen in Hongarije en Roemenië. Als zigeuner worden deuren voor hem geopend die voor anderen gesloten blij ven. Zijn kennis is uniek en als danser heeft hij vele wedstrijden gewonnen. Al-jaren geeft de Nederlandse docente Elsa Grollé les in zigeunerdans uit het voormalig Joegoslavië. In Hongarije heeft zij contact gelegd met Gustav Ba lazs waarna zij besloten samen les te gaan geven en het ensemble Maljaki Luludji op te richten. In de cursus komen de zigeuneresar- da's, de Hongaarse en Roemeense zi geunerdans aan bod. Zowel beginners als gevorderden kunnen deelnemen. De muziek waarop gedanst wordt is te gen betaling op cassette verkrijgbaar. De energieke dans- en muziekvoorstel- ling van het ensemble Maljaki Luludji is voor breed publiek toegankelijk. Zij maken hun muziek op authentieke in strumenten. Bewezen wordt dat een waterkan ook als percussie-instrument kan dienen! Start cursus: maandagavond 21 februa ri 20.00 - 22.30 uur. Voor vijf lessen be taalt u f 55,-. Het optreden op 28 maart is voor de cursisten gratis toegankelijk. Andere geïnteresseerden betalen een toegangsprijs van f 10,-. Uiterste in schrijfdatum: 17 februari. Inschrijving mogelijk bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, 8.30 - 17.00 uur, tel. 22188. In maart organiseert Stichting Kruis werk Noord-Oost Utrecht in samen werking met de Riagg Oostelijk Utrecht (afdeling preventie en de afdeling ou deren) de cursus 'Omgaan met demen tie'. Deze uit drie middagen bestaande cursus is vooral bedoeld voor familiele den (kinderen of partners) die direct betrokken zijn bij de zorg voor de geestelijk achteruitgaande vader, moe der of echtgeno(o)t(e). Bij meer dan 'normale' vergeetachtig heid is er sprake van dementie. Als dat het geval is, kan de oudere man of vrouw in toenemende mate hulpbehoe vend en afhankelijk worden van men sen in zijn of haar omgeving. Het is be langrijk dat familie en bekenden dan weten hoe zij in die situatie kunnen hel pen. Het omgaan met een geestelijke achter uitgaande echtgeno(o)t(e), vader of moeder kan een moeilijke en soms veel eisende zaak zijn. Wat moet u doen wanneer u moet zeggen "vreemd" of "dat ben ik van hem of haar niet ge wend". Een moeilijke zaak, temeer daar er geen eenduidige antwoorden zijn op de problemen die u dan tegen komt. Er zijn geen vaste regeltjes die in alle situaties werken en toepasbaar zijn. Wat wel kan helpen is informatie over die achteruitgang of gedragsverande ring: wat is het, wat heeft het voor ge volgen. Een aanzet daartoe kan deze cursus zijn. Het programma ziet er als volgt uit: 1. 'Dementie, wat is het eigenlijk?' 2. 'Thuis omgaan met dementie'. 3. 'Welke hulpverleningsmogelijkhe den zijn er?' De cursus wordt gehouden op de maan dagmiddagen 7, 14 en 21 maart van 14.00 tot 16.00 uur in het wijkgebouw van het Kruiswerk, Hobbemastraat 69 in Amersfoort. De kosten zijn f 15,- per deelnemer. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht, tel. 06-8344 (tijdens kantoor uren). Scène uit "Vliezen of vleugels". ger haar voor een groot dilemma stelt, is echter niet verwacht. "Vliezen of vleugels" is een theater voorstelling voor kinderen die bestaat uit een combinatie van toneel- en pop penspel. De recensies die na de premiè re verschenen, waren van enthousiast tot hilarisch. "Elout Hol van Gnaffel toont zich als een groot theatertalent." "Hij laat de poppen haast op magische wijze tot leven komen." "Goed gedo seerde emoties en relativerende hu mor." Naar aanleiding van de voorstel ling 'Vliezen of vleugels' kreeg Gnaffel de aanmoedigingsprijs 1992 van de Stichting Aanmoedigingsfonds voor de Kunsten. Te zien op woensdag 16 februari om 14.00 uur in cultureel centrum C-drie. Toegang: f 6,- (kinderen) en f 10,- (vol wassenen). Kaarten zijn te reserveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188; ma. t/m. vrij. 8.30-17.00 uur; en deVVV-Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075; ma. t/m vrij. 9.00-17.00 uur en zat. 9.00-12.00 uur. De Vangrail, De Engh, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Buurthuis De Engh, Alb. Cuyplaan 200: Vrijwilligsters gezocht Welke vrouw heeft tijd om vanaf april taalles te geven aan een groepje Marok kaanse vrouwen, samen met een erva ren vrijwilligster? Dit is op de donder dagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. We zoeken ook nog iemand voor de kinder opvang tijdens de taallessen. Verder zijn er inmiddels enkele poppen voor de kinderopvang en het project 'Spel aan Huis'. Deze poppen hebben echter slechts een paar of helemaal geen kleertjes. Is er iemand die het leuk vindt poppekleertjes te naaien? Informatie: Buurthuis De Engh, tel. 21987, (vragen naar Ellie Komrij). De Oude Kerk - volgens mensen die het weten kunnen de mooiste concertzaal van Soest - is op 19 fe bruari het decor voor een opmer kelijk benefietconcert. De bezoe kers krijgen er die zaterdagavond een programma voorgeschoteld dat zich het beste laat omschrijven als "zondagse" muziek, dat wil zeggen: grotendeels bestaande uit werken die nu en dan ook in de erediensten wel te horen zijn. Dat kan ook niet anders, want de uit voerenden zijn twee Soester cantorijen - de kerkkoren die tegenwoordig een belangrijke rol spelen in de protestantse liturgie - zowel van de Oude Kerk als van de Open Hof, aangevuld met een handvol solisten die bijzonder goed thuis zijn in de klassieke en moderne kerkmuziek. De cantorij van de Oude Kerk treedt op onder leiding van haar eigen cantor-or ganist Cor de Jong; die van de Open Hof onder aanvoering van zijn collega Tjalling Roosjen. Berend Weistra, tweede organist van de Open Hof, be geleidt de cantorijen. Daarnaast wer ken mee Ineke Remeynse (sopraan), Peter de Wit (viool) en Jean Telder (or gel). Ook De Jong en Roosjen zelf ne men enkele solo-werken voor hun re kening op het klavecimbel. De opbrengst van het concert is geheel bestemd voor de uitbreiding van de Open Hof, waarvoor de plannen inmid dels in een vergevorderd stadium zijn. De vraag waarom de uitvoering niet in de Open Hof zélf plaatsvindt wordt door Tjalling Roosjen, met Cor de Jong initiatiefnemer van het concert, snedig beantwoord met een wedervraag: "Waarom denk je dat-ie verbouwd wordt...?" Eén van de "euvelen" van het kerkge bouw in het Veen is inderdaad - naast een nijpend ruimtegebrek - dat de akoestiek er zachtgezegd om te huilen is. "Op de ongunstigste plaatsen is de nagalm minder dan een seconde," aldus Roosjen, die twee a drie seconden "ide aal" noemt. De Oude Kerk is akoestisch in elk geval stukken beter, o.a. door het hoge gewelf en de gepleisterde muren. Ook de nieuwe Open Hof krijgt een ho ger dak en gestucte wanden, dus het ge luid zal er in alle opzichten op vooruit gaan. Van alles wat Roosjen omschrijft het vijf kwartier du rende programma als "van alles wat, maar wel echte kerkmuziek, ook van 'eigen bodem'." Daarom is ook plaats ingeruimd voor composities van De Jong (Psalm 51 en Psalm 21) en van Roosjen zelf (o.a. de toonzetting van het lied "Over de heuvels", van Jan Pe ter Schouten, de predikant van de Open Hof), en van de bekende Nederlandse kerkmusicus Willem Vogel. Daarnaast staan er bekende en minder bekende werken vermeld van Bach, Froberger, Purcell, Piazza en Mendelssohn, waar mee ook de klassieke kerkmuziek dus ruimschoots vertegenwoordigd zal zijn. De Jong en Roosjen kregen voor het concert de spontane medewerking van de beide cantorijen. Het is de eerste Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Cole, Martina: Gevaarlijke dames. Als enige van haar familie wil Maura niets met misdaad te maken hebben, tot ze na bepaalde gebeurtenissen toch hiervoor kiest en uiteindelijk aan het hoofd van de organisatie be landt. Boeiend en spannend verhaal. Leininger, Robert: Femme fatale. Een vrachtwagenchauffeur wordt geconfronteerd met een misdadige, verknipte man die gruwelijk wraak wil nemen op de jonge vrouw die met hem meelift. Uitermate spannende thriller. Meer, Vonne van der: Nachtgoed: verhalen. Acht knap geschreven korte verha len, waarvan de hoofdperonen ster ke eenzelvige vrouwen zijn. Price, Nancy: In de stilte van de nacht. Een geesteszieke man denkt dat hij prachtige boeken schrijft, maar in feite is zijh vrouw de auteur. Later probeert zij erkenning te krijgen voor haar schrijverschap, maar nie mand gelooft haar. Sheldon, Dyan: De laatste vrijgezel. Een 34-jarige vrijgezel ontdekt dat hij de meest begeerde man van New York aan het worden is. Goed ver haal, amusant verteld. Thompson, Carlene: Help me mammie. Vele jaren geleden werd de zesjarige Haley ontvoerd en het verminkte li chaampje pas na weken teruggevon den. Twintig jaar hierna rijten mys terieuze gebeurtenissen oude won den open bij de moeder van het slachtoffertje. Aardig geschreven thriller. Engelse romans Dickason, Christine: The Lady tree. In het 17e eeuwse Engeland wordt een jonge man gechanteerd met zijn verleden en is gedwongen zaken te doen met de tulpenhandel in Am sterdam. Vlot geschreven en span nend boek. Tanner, Janet: Deception and desi- re. Nadat een jonge, succesvolle zaken vrouw plotseling is verdwenen, ont dekken haar vriend en haar zuster al lerlei vreemde zaken bij het bedrijf waar ze in dienst was. Romantische thriller, vlot geschreven en voor een groot publiek. Van Lustbader, Eric: The Kaisho: a Nicholas Linnear novel. Een Amerikaan in Tokio raakt ver strikt in een web van intriges waarbij niet alleen de Japanse onderwereld maar ook de Amerikaanse regering betrokken lijkt. Studieboeken 536.5 Beer, Ulrich: Wat kleuren ons vertellen. Inleiding tot de psychologische bete kenis en werking van kleuren. 615 Carroll, Stephen: Alle dagen gezond fit. Dit boek houdt het midden tussen een medische vraagbaak en een gids voor modern en gezond leven. Ge zonde voeding, fitness, emoties, kortom alles waarin de mens van nu is geïnteresseerd, komt aan de orde. 694 Jackson, Albert: Opbergen: het praktische ideeënboek. Beschrijving van een aantal zelf te maken meubels en systemen voor het opbergen van voedsel, huisraad en kleding. 909 Tabor, Rober: De opkomst van de kat: van de Egyptische Oudheid tot driehoog achter. Boek over de herkomst en de ge schiedenis van de kat. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. «r.» K4S jfpr keer dat de twee koren (volgens inge wijden het "kerkmuzikale neusje van de zalm" van Soest) elkaar zullen horen zingen. Ze treden zelden of nooit buiten de eigen kerk op en in die zin is het con cert ook voor de medewerkers zelf een unieke ervaring. Geldwerving Het is de bedoeling dat ook de bezoe kers daar zo over denken, want zij wor den geacht een entreeprijs van f 12,50 te betalen. De Oude Kerk kan zo'n 300 bezoekers herbergen, dus als de kerk vol zit levert dat zo'n kleine 4000 gul den op. Die zullen met plezier worden geïncasseerd door Henny Hogewoning, voorzitter van de actieve commissie geldwerving van de Open Hof, die ui teraard zeer in haar nopjes is het met initiatief. Na de grote financiële actie onder het meelevende deel van Soest, die vorig jaar ruim 150.000 gulden opbracht, is de opbrengst van het concert vooral be doeld voor de bijkomende kosten van de verbouwing, zoals de inrichting van de nieuwe kerkzaal en het liturgisch centrum. Het concert begint volgende week za terdagavond om 20.15 uur. Kaarten a Cor de Jong (l.) en Tjalling Roosjen, de initiatiefnemers van het concert. Woensdagmorgen 16 februari om 10.00 uur worden deelnemers aan en belangstellenden voor de "Soester Kring" verwacht bij slijplokaal "Het Bergkristal" van de Lapidaristenclub Soest, Smitsweg 311. Hier zullen leden van de club laten zien hoe zij van ogen schijnlijk onooglijk materiaal de mooi ste stenen kunnen slijpen. Naast deze demonstratie en uitgebreide uitleg zal men tevens fraaie slijpresultaten kun nen bewonderen. De Lapidaristenclub zorgt voor koffie of thee. Het bezoek duurt tot 11.30 uur. Kosten deelname: f 3,50 (incl. koffie of thee). De Soester Kring is een ontmoetings plaats voor inwoners van Soest, waar zij meer betrokken kunnen raken bij alles wat in de Soester samenleving gebeurt. Er is ruim gelegenheid om over het be sprokene van gedachten te wisselen en vooral ook om naar anderen te luiste ren. Een ieder kan hieraan deelnemen. Op 2 maart zal de bijeenkomst worden verzorgd door mevr. Ria Schutte van Vrouwen Voor Vrede Soest. Gratis in formatieblad over het complete sei zoensprogramma kan worden aange vraagd bij Ton Elderenbosch, tel. 17001. De Baarnse Muziekkring organiseert op zondag 13 februari een concert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld, waaraan wordt meegewerkt^ door Mo nique Copper (piano en vertelling). Zij speelt de "Schilderijen-tentoonstel ling" van Modest Moussorgski in de originele pianoversie en declameert het poëtisch commentaar van Willem Wil mink op de verschillende stukken. Het concert begint om 16.00 uur. Toe gangsprijs: f 11,-. f 12,50 zijn in voorverkoop verkrijg baar op de volgende adressen: De Gou den Snaar, Steenhoffstraat 15, tel. 12132; P. Redel, Gerrit v.d. Veenstraat 16, tel. 22325; F.C. Diks, Acacialaan 2, tel. 15201; en misschien ook 's avonds in de Oude Kerk. (Giften voor het bouwfonds van de Open Hof zijn trou wens ook zónder concertbezoek wel kom op Postbank 40.15.550 of ABN- Amro 55.36.10.880). Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 3 februari De herdenking van de 200ste veijaar- dag van de Franse Revolutie, in 1989, gaf de Poolse filmmaker Krzysztof Kieslowski het idee voor een nieuwe cy clus van films, waarmee hij waarschijn lijk het succes van zijn "Dekalog" (De Tien Geboden) hoopte te evenaren; Aan de hand van de kleuren van d< Franse vlag stelt hij de revolutionaire idealen aan de orde: Vrijheid, Gelijk heid, Broederschap. Bleu behandelt di Vrijheid. Nadat haar man en dochtertje bij een auto-ongeluk zijn omgekomen, kan Ju- lie nauwelijks nog de kracht opbrengen) om verder te leven. Ze besluit zich hele- j maal vrij te maken van het verleden: haar huisraad geeft ze weg, de boerderij waar ze woont biedt ze te koop aan enl ze laat de muziek vernietigen waar haar man, die componist was, aan werkte. Ze neem haar intrek in de Parijse bin nenstad, waar ze in alle anonimiteit een geïsoleerd leven leidt. Toch zoekt het verleden haar steeds weer op: een ge tuige van het ongeluk, een leerling van haar man en een straatmuzikant die de melodie speelt waar haar man aan werkte toen hij stierf. Door haar contact met haar benedenbuurvrouw, die in een seksclub werkt, ontdekt ze indirect een geheim dat haar man voor haar verbor gen hield. In Juliette Binoche ("The unbearable lightness of being", "Les amants du Pont-Neuf') vond Kieslowski de per fecte hoofdrolspeelster. Haar gezicht weerspiegelt Julie's gemoedstoestan den steeds door de kleinste nuances. In één geval zelfs letterlijk, als we in de spiegeling in haar oog de arts zien die haar de dood van haar familieleden ver telt. Ter afsluiting van de extra serie "spirituele" lezingen, georgani seerd door Anita Ansinger en Syl- via van Welzenis, wordt komende woensdag 16 februari een boven toon-concert georganiseerd met klankschalen. Dat gebeurt om 20.00 uur in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. De klankschalen spelen een belangrijke rol bij de klankmassage, die een zachte en permissieve manier is om jezelf te la ten aanraken. Omdat het lichaam voor 80 uit vocht bestaat beweegt de zui vere klank zich soepel door het weefsel, zodat men kan spreken van een "klank- bad". Door het aanraken van de klankschalen en gongen wordt in het lichaam alles op een natuurlijke manier losgetrild en ook weer direct geordend. De trillingen doordrenken ook de diepere lichaams delen en hebben daardoor een ontspan nende werking. Klankmassage is ge schikt voor mensen met spannings- of stressklachten, die op zoek zijn naar hun innerlijke gids, die meditatie beoe fenen of die te kampen hebben met (pre)menstruele klachten, hernia, reu ma of gebrek aan vitaliteit. In het concert staan de "boventonen" centraal, die hoorbaar worden gemaakt met Nepalese en Tibetaanse klankscha len en de Indiase Tampura. Samen met de klankkleuren van de stem zullen de Erik Karsemeijer maakt boventonen hoorbaar met klankschalen. deelnemers ervaren wat "boventonen" voor lichaam en geest kunnen beteke nen. De avond wordt verzorgd door Erik Karsemeijer, musicus en hyp- no-klanktherapeut. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: f 17,50. Inlichtingen en opgave: tel. 20335 in Soest. De groep Vogel Vijf is niet zo vaak op de jazzpodia te horen geweest; ten onrechte, zo bleek zaterdag avond bij hun optreden in Artis hock. Hun muziek klonk nog iets uitbundiger dan op hun CD 'This Side up'. De eigenaardige composities (groten deels van leider Tjitze Vogel) gaven aanleiding tot avontuurlijke improvisa ties. Opvallend waren ondermeer de gedeelten waarin de beide saxofonisten Paul Weiling en Paul Stocker samen improviseerden en de combinatie van laatstgenoemde op basclarinet en Tjitze Vogel op de gestreken bas. Dat een goede muzikant ook met weinig noten veel kan vertellen, werd nog eens gede monstreerd door pianist Eric Doelman. Meer jazz is er aankomende zaterdag in Artishock te horen, op de Jazzclub, die ditmaal vooraf wordt gegaan door een performance van Oscar Prinsen en een expositie waarop veel werk van deze kunstenaar te zien zal zijn. In het werk van Oscar Prinsen draait het allemaal om 'de Ontaarde Mens', die op zoek is naar mogelijkheden om zich opnieuw te aarden. Zaterdagavond zijn er enige, door de kunstenaar zelf ontworpen en gebouw de, machines aan het werk te zien, zoals de 'Portable Human Cleaner', Earth Energy Blower' en meer! Deze objec ten met nogal tot de verbeelding spre kende namen zouden de ontaarde mens van dienst kunnen zijn. Verder zullen enige Small Pictures van Oscar Prinsen vertoond worden en wordt een en ander ondersteund door muziek van John Clark Stiefel. De performance begint om exact 20.30 uur; de al of niet ontaarde medemens wordt verzocht nu eens op tijd aanwezig te zijn. Daarna zal Perron 5B optreden, dit- De 'Space Cleaner' van Oscar Prin- sen, zaterdag te zien in Artishock. maal met als gastmuzikant Marcel Se rierse. Deze drummer begon al op zeer jeugdige leeftijd te musiceren. Door zijn vader (bassist Koos Serierse) kwam hij al vroeg in aanraking met jazz en kreeg hij de gelegenheid om met diverse jazz muzikanten samen te spelen. Hij is ac tief binnen de groep Batida en daar naast in vele gelegenheidsformaties. Zo was hij vorig jaar in Artishock te horen met Ferdinand Povel. Marcel Serierse is een allround muzikant die talloze op tredens heeft verzorgd met uiteenlo pende figuren als Ernie Watts, Johnny Griffin, René Froger en Chaka Khan. Komende zaterdag is hij in Artishock te gast bij Perron 5B: Semmy Prinsen - te norsaxofoon; Peter van Marle - piano; Gerco Aerts - bas; Laurens Miedema en Marcel Serierse - drums. Aanvang: 21.30 uur. Toegang gratis. Leen van

Soester Courant | 1994 | | pagina 20