Soest een gezellig dorp, met een zwemplas Een gemeente die doet wat de mensen willen T Niet praten, maar doen Uw stem op lijst 3 maakt natuurbehoud en vernieuwing van de politiek mogelijk WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 22 eeni zmSj^lijst 3 ren inzetten voor een mooi en leefbaar Soest. In de afgelopen raadsperiode was Gemeentebelangen de enige partij die altijd weer koos tegen uitbreidingsplannen. - Bij de vorige verkiezingen werd Ge meentebelangen met 3000 stemmen verras send derde. Nu weet iedereen dat een stem op lijst 3 sterk telt, en dat zal heel wat mensen die de vorige keer twijfelden over de streep halen. Zo groeit de kans dat mooie plekjes behouden kunnen worden. - Veel stemmen op Gemeentebelangen, betekent ook dat de frisse plannen voor de gemeentepolitiek uitgevoerd kunnen wor den: want als de overige partijen niet mee werken, kunnen we er op eigen kracht aan beginnen. uw mening direct in raad buurt/districtenstelsel refereodu gratis waard werken voor een mooi, natuurlijk Soest. honderd gulden beloning een recreatiepias in het Veen. Buitenzwemmen weer mogelijk Gemeentebelangen is voor behoud van de polder. Een weg er doorheen betekent gevaar voor bebou wing langs de Stadhouderslaan en in de polder. Je moet niet de auto's pesten, maar het fietsen aantrekkelijk maken: fietspaden brommervrij. Fiets paden horen minstens zo goed te zijn als de weg. Goe de stallingsmogelijkheden zijn ook belangrijk. Het prachtige gebouw van 'De Lindenhof hoeft niet weg voor nieuwe winkels. Daardoor wordt de van Weedestraat nog drukker. Het heeft geen zin om steeds meer winkels langs de van Weedestraat te bou wen. De klanten wonen in het Veen en op het Hart: Lees meer over Gemeentebelangen in de Soester Courant van 23 februari. Daarin onder andere: de ervaringen in de afgelopen jaren en de kandidaten op lijst 3. De afgelopen twintig jaar zijn veel mooie plekken in Soest veidwenen. Maar het moet nu afgelopen zijn. Er is al veel te lang doorgebouwd, waardoor onvervang bare natuur en landschap is opgeofferd. Soest is heel belangrijk om een samenhangend natuurbeleid in Ut recht en Nederland vooruit te helpen. Een beleid dat niet is gericht op spectaculaire vooruitgang van de na tuur, maar op behoud van wat er nog rest. Soest is niet zomaar iets van dertien in een dozijn. Het is een unie ke plek met een grote bewoningshistorie van plant, dier en mens. Dat is te danken aan de natuurlijke situa tie. De mens gaat zelfs door met werken als de boel daar door verpest wordt Dat is absurd. En daardoor wor den alle mooie plekjes in Soest bedreigd met bouwplannen: De weilanden langs de Stadhouderslaan, waar de prachtige knotwilgen staan, de bossen rond het voormalige Natuuibad, het Geiteweitje aan het Kerkpad, de dorpsrand achter de Koninginnelaan, de polder waar men ooit 8000 huizen zou willen bijbouwen, het mooie stukje tussen de Noorderweg en de Praamgracht, de laatste stukjes van de Noordelijke Eng, het weiland langs de Verlengde Talmalaan, en 1 weilandje op de hoek Insingerstraat en 1 Allemaal voorbeelden van gebieden waar4 Gemeentebelangen bouwplannen wil vodrl veel moge aat. Gemeentebelangen zet zich ervoor in dat de in woners van Soest het voor het zeggen krijgen. Voor interessante onderwerpen, waar dit pro gramma niets over zegt, zullen we enquêtes hou den. De resultaten daarvan brengt Gemeentebelangen Groen Soest dan in de raad naar venen. Dit gaat als 't volgt werken: Er komt een speciaal telefoonnummer. De raads- onderwerpen worden in de krant aangekondigd. Iedereen kan bellen en zeggen hoe Gemeentebe langen moet stemmen. Daarnaast worden er willekeurige mensen uit de wijken geënquêteerd. De meningen die zo naar voren komen worden dan door Gemeentebelangen in de raad naar vo ren gebracht, door de raadsleden aan wie nog geen wijkvertegenwoordiger gekoppeld is. Burgers hebhên.TOlgensGcm'eentcbeiangen laatste woord. Daarom zijn we voor een referen dum, zoals in Zwitserland. Als voldoende men sen dat kenbaar maken via hun handtekeningen moet ook in Soest een referendum mogelijk zijn. Om onnodige referenda te voorkomen, kunnen er handtekeningen zowel voor als tegen het houden van een referendum over een bepaald onderwerp verzameld worden. Als er netto duizend Soeslers voor een referendum zijn, dan moet de gemeente er een organiseren. De uitslag van het referen dum is voor de gemeente bindend en kan alleen door een nieuw referendum teruggenomen wor den. Zo beslissen de Soesters over belangrijke za ken zelf, zonder gevaar voor onnodige kosten of dat een kleine groep een mening door kan druk ken. Overigens moet de gemeente niet zelf refe renda gaan organiseren, want dan is de kans groot op een hoop geldverspilling. Gemeentebelangen wil in de komende vier jaar ook weiken aan een ander kiesstelsel voor de ge meenteraad. De bedoeling is dat de verkiezingen voor de raad in 1998 worden gehouden volgens een soort districten stelsel waaibij elke wijk van Soest een eigen buurtvertegenwoordiger kiest. Daarbij moet het mogelijk zijn dat deze afgevaar digden als zij niet het standpunt van de wijk ver kondigen worden vervangen. De kans dat uit een buurt verstandige mensen naar voren komen is groot. Er is ook meer aanlei ding om elkaar beter te leren kennen. Je weet naar wie je toe kunt stappen. Bovendien zal op buurtniveau niet in landelijke politieke tegenstel lingen worden gedacht Buurtvertegenwoordigers hoeven dan ook geen partijstandpunt te verkondi- :ls dan wordt is er geen itebelangen zal Ihet meest op lijst 3 gestemd is, verkiezingen organiseren. We vra gen de Wetenschapswinkel om het project te be geleiden. De buurtvertegenwoordigers die dan gekozen worden, koppelen we aan de gekozen raadsleden. Elke maand voor de raadsverga dering vraagt het raadslid van Gemeentebelan gen, aan deze buurtvertegenwoordiger hoe er gestemd moet worden. Zo is het alsof de buurt vertegenwoordiger zelf in de raad zit. Uiteraard is er de uitzondering dat we allereerst stemmen voor de zaken die we hebben beloofd: voor het mooi houden van Soest, voor een zwemplas etc. We houden ons aan de verkiezingsbeloften! Voor alle andere zaken is het alsof de buurtverte genwoordiger daadwerkelijk in de raad zit. Zo wordt een geweldige politieke vernieuwing mo gelijk! Gemeentebelangen wil de Soesters zelf laten be slissen hoeveel subsidie elke instelling op het ge bied van welzijn sport en cultuur krijgt. Nu praat de gemeenteraad daar lang en breed over, op grond van adviezen van amb' Niemand weet echt hoe effectief het gele de komt aan de bevolking en de invloed van lob by's is groot Gemeentebelangen wil een betere en goedkopere manier om het welzijnsgi terecht te laten komen. Gemeentebelang hiervoor een nieuw idee: geen 1 maar heel direct. 1 eens dat er 4.000.000 gulden subsidie wordt l Waarom krijgt elke Soester dan niet een 40.000-ste deel in de vorm van 100 waar debonnen. Je geeft die dan zelf aan de bejaarden- soos, de bibliotheek, de voetbalclub, de sportschool etc. De instellingen ruilen de waarde bonnen om bij de gemeente voor subsidiegeld. Krijgen ze te weinig bonnen binnen, dan kiezen de mensen kennelijk voor een andere voorzie ning, die meer waar geeft voor het subsidiegeld. Dan moeten ze meer geld rechtstreeks van de klanten vragen, zoals nu ook al gebeurt. Dit moet zorgvuldig aangepakt worden. Als u Ge meentebelangen kiest, zullen we ons ervoor inzet ten: de Wetenschapswinkel vragen om onderzoek te doen, praten met burgers en instellingen, en de juridische aspecten onderzoeken. We zullen voor stellen het nieuwe systeem stapsgewijs in te voe ren, zodat de gevolgen eerst in het klein zichtbaar worden. Ook willen we ervoor zorgen dat bepaal de groepen niet de dupe worden van het nieuwe systeem. Het moet juist voordeel opleveren voor bejaarden, of mensen die leven onder de armoe degrens, want er kan met hetzelfde geld veel meer! Kiest u lijst 3 dan werken er hard aan dat de Soes ters zelf gaan beslissen. beslissen t De'jacht vah'BT&Wöp' illegale schuur kapelletjes is belachelijk. Wel hele wijken in het groen rondom Soest bouwen, maar een schuurtje mag niet. Voor ons is het vooral van belang wat de buurtgenoten van zo'n verbouwing vinden. Mensen moeten de ruimte krijgen om mooie din gen te maken. Waarom mag een leuke verbouwing niet, maar een stijf gebouw wel? Waarom besteedt de gemeente een groot bedrag aan een kunstwerk, en maakt ze het mensen die zelf iets moois maken onmogelijk? Architecten zijn tevreden over de schoonheids commissie, omdat plannen van architecten veeleer der worden toegestaan dan doe-het-zelf creativiteit. Maar er zijn genoeg plannen in Soest te zien die hele maal niet mooi zijn en toch zijn goedgekeurd door de schoonheidscommissie. Er moet veel meer ter plekke worden beoordeeld of plannen wel goed in de omge ving passen of niet. En wie kunnen dat beter dan de buurtbewoners en passanten? Zij zullen vooral wa ken tegen te grote en lompe plannen. Gemeentebelangen zal niet meewerken dat de pro- Ontwikkelaar nog meer verdient aan het terrein het Soester Natuurbad. WjjSjie burgers bij de politiek betrekken?' Waarom niet gewoon luisteren naar de burgers? We zijn ervan overtuigd dat een meerderheid van de kiezers Soest mooi wil houden: dus geen uit breiding langs de randen en de mooie plekken niet volbouwen. Toch stemmen de andere partij en voor het groeien. Hoe gaat Gemeentebelangen ervoor zorgen dat nu eindelijk eens geluisterd wordt naar de bevolking? Om te beginnen zullen we, hopelijk met veel mensen, in de gemeenteraad stemmen voor het mooi houden van Soest. Daarnaast zullen we ideeën verzamelen hoe de wijken verbeterd kunnen worden, zodat iedereen naar tevredenheid woont. De bouwers moeten hun kennis zo gcbruikcn.dal de bebouwing die er nu is, beter gebruikt kart wori Soest moet geen geld stoppen in problemen die veroorzaakt worden door teveel winkels op de van Weedestraat. Er kan beter geld gestoken worden in betere winkels in de wijken zoals het Veen en 't Hart. Te vaak worden (bedrijfs) gebouwen te hoog ge maakt. Dit dreigt ook te gebeuren in Soesterberg- Noord. Gemeentebelangen vindt dat nieuwbouw moet passen in de omgeving. Er worden te veel onderzoeken uitbesteed aan dure bureau's. Stimuleer liever de ideeën van Soes ters zelf en beloon dat met een korting op de onroe- rend-zaak-belasting. Dat is veel goedkoper. En beter is v<at% (zover? JlmeenteSèlang beginnen er direct zeif mee, op eigen kosten: Alle bedenkers van originele en bruikbare ideeen waar door meer voorzieningen in hel Veen komen, beloont Gemeentebelangen met een bedrag van 100 gulden (max. 5 x) Kom met de ideeen: Waar kan de bioscoop komen? Hoe kunnen we het gebied rond de Koningsweg beter gebruiken en tegelijk verfraaien? Voor welke winkel is er beslist markt in het Veen en hoe kunnen we die lok ken? Hoe maken we hel Smitsveen aantrekkelijk voor bejaarden? etc. Zo gaat dat de komende vier jaar: we gaan samen met u aan de slag aan het gezelliger maken van onze plaats. Gemeentebelangen helpt de meningen naar vo ren te brengen en geeft ze stem. Een 100 meter lang en 6 verdiepingen hoog ge bouw langs de Dalweg, tegenover het politiebureau betekent een ongewenste verstedelijking van Soest. Stelt u discussies en zwaarwichtige vergaderingen op pr(js, kies dan een andere partij. In de raad wordt veel tijd besteed aan het vliegen afvangen van andere partijen. Gemeentebelangen vindt dit zonde van haar tijd en besteed liever haar tyd om naar de mening van de Soesters te gaan luis teren. Gemeentebelangen wil dat naast de Dorrestein- weg een grote recreatiepias komt. Dat haalt de druk van de natuur, en is leuk voor de bevolking. Er is ruimte voor een recreatiegebied dat maar liefst 6 keer zo groot is als het speelveld op de Eng. Gemeentebelangen gaat eraan werken dat deze plas er komt Doet u ook mee? Dan zwemt Soest binnenkort weer buiten en kan de jeugd zich ver maken met zwemmen en misschien ook surfen. We zullen de groeiplannen dié in de afgelopen raadsperiode een meerderheid! kregen opnieuw ter discussie stellen: e(k jaar.wèfer, de raad erop terug komt Als we voldoende stem men krijgen kan dat al heel snel zijn. Wie tegen uitbreiding en volbouwen van mooie plekjes is stemt daarom best op Gemeentebelangen Groen Soest, lijst drie! Om de druk te verhogen gaan we enquêtes orga niseren zodat voor de andere raadsleden steeds duidelijker wordt wat de mensen die zij vertegen woordigen er van denken. We zullen die enquèteuitslagen aan de andere partijen voorleggen. En natuurlijk zullen we ook weer het verzet te gen de uitbreidingsplannen zoveel mogelijk steu nen. Mocht dit allemaal nog niet helpen, dan organise ren we zelf een groot referendum, waarbij alle soesters de gelegenheid krijgen zich uit te spre ken. Dan moeten andere partijen met de billen bloot- hebben zij openlijk lak aan de kiezers of niet? in een hoop g met het Hen- :o'n plas, de op- it,de moet de opzet ntjel vergelij osten va Idatvrijji R. Enn zozijndatdejeugder plezier aan beleeft! Aan de hand van deze krant organiseert Gemeen tebelangen Groen Soest vervolgens een avond waarop geïnteresseerden er samen over kunnen praten. De belangstelling van de bevolking wordt gepeild. Als er voldoende animo is, wordt een vereniging Vrienden van het Buitenzwemmen op gericht. Deze vereniging kan dan met actieve steun van Gemeentebelangen, een handtekenin genactie organiseren. Met deze handtekeningen, een goed plan en zeer gemotiveerde burgerij, vragen we de andere par tijen dit plan te ondersteunen. Zo kan binnen een paar jaar door gemeente en vereniging een begin gemaakt worden met het meer. Dit kost Gemeentebelangen een hoop werk, maar daar kiezen we voor. Het is nuttiger dan einde loos te vergaderen over de subsidie voor club zus of zo. (Onder de kop 'waardebonnen voor alle Soesters' leest u hoe we de Soeslers daarover zelf laten beslissen) Gemeentebelangen wil dat de Soesters meer te zeggen hebben dan één keer per vier jaar een stem uit te brengen. Afhankelijk van de verkiezingsuitslag en de animo van de inwoners van Soest zal Gemeentebelangen dat doen, door aan een verandering in het kiessysteem te werken, door het houden van referenda en enquêtes en door een nieuw subsidiestelsel uit te werken.

Soester Courant | 1994 | | pagina 22