HM II aiuuK 'SSH0P CES Pl 0 grift AL oterij. i ONDERWIJS! liet Griftland College, een uitdaging voor elke leerling BOSMAN INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS -vA EN HEEFT DAAROM EEN GEWELDIGE JUBILEUMAKTIE Cabaret 'Hartslag' zet lustrum Baarnsch Lyceum luister bij Voorlichtingsavond over Daltononderwijs Soest WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 9 systemen so :N RDIJNEN koraties CHERMEN li 17AWA rSWNem Van Oosten 14 1 V I cSP fotoservice B,A schriksuaN7, rijwielen Een FIETS met ROESTVRIJ STALEN VELGEN? ly ETjiüll 5m &KKEN M EEN EFT BUUR oor uw auto, kwaliteit en and in hand. mteldaken I 1 CZ3 Soest Soest >hof Soest Soest Astma^f Fonds I BESTAAT Uw voordelen: Makketijk schoon te houden Hygiënisch Moderne uitstraling Ruimte besparend Alle werkzaamheden door één monteur uitgevoerd 2 jaar all-in garantie Compleet geplaatst u /im incl. BTW voor1.450,' VRAAG VRIJBLIJVEND ONZE DOCUMENTATIEMAP AAN. Fl/NSHOPPiNG BIJ Laat niets te Woonwensen over elektrotechnisch installatieburo ETB BINNEN EN BUITEN OOK VOOR ALLE LICHT- EN KRACHTSTROOM-INSTALLATIES Uitvoering op 16 en 17 februari Donderdag 17 februari in De Driesprong: Soesters zitten met slok op toch achter het stuur Mayindra Activiteiten in Mayindra spe< ijsstraat 145, Soest s Maandags gesloten ïterbergsestTaat 57 tel. 13109 van weedestraat 147 tel. 26942 Hamseweg 21 Hoogland 033 807151 TELEFOON 1 2874o BROMFIETSEN Ga eens kijken bij Telefoon 11018 ZEKERHEID DOOR VAKWERK j en PTT-Post rf Giro 55055 ft Het Griftland College maakt zich als christelijke scholengemeen schap voor vwo, havo en mavo sterk voor een benadering van de perling die afgestemd is op het ty- pe kind, op zijn interesse, zijn mo tivatie en zijn intellectuele moge lijkheden. Een uitdaging voor leer ling en docent. Verschillen in leerstijl Toe centraal die uitdaging staat, blijkt Juit de wijze waarop leerlingen worden pngedeeld. De brugklas kent naast vwo- Tiavo-klassen ook havo-mavo-klassen en mavo-klassen. De wijze waarop de 12- tot 13-jarige benaderd moet wor pden, is sterk afhankelijk van het type kind: de een daag je uit door hem een ingewikkeld probleem voor te leggen, terwijl dit voor de ander te hoog gegre- j. pen is en juist demotiverend werkt. De I laatste leerling daag je anders uit: naar aanleiding van enkele voorbeelden leg 0 je hem soortgelijke vragen voor en zet Ij hem aan het werk om zo door "doen" kennis over te dragen. 1 Jarenlange samenwerking met het ba- sisonderwijs leert dat van de meeste 9 kinderen al duidelijk is welke leerstijl 1 het best bij hen past: vwo-havo of ma- I vo. Voor een deel van de kinderen is het f goed de definitieve afdelingskeuze nog een jaar uit te stellen. Zij worden ge- I plaatst in een 'schakelklas' havo-mavo. In de loop van het eerste leeijaar wordt - duidelijk met welk vervolg de leerling gebaat is. Na het eerste leeijaar vervol gen de leerlingen hun opleiding in de af deling vwo, havo of mavo. Een van de grote voordelen van een scholengemeenschap is hierbij dat de leerling de mogelijkheid heeft tussen tijds door te stromen. Ieder die zich an ders ontwikkelt dan verwacht, kan naar een andere afdeling. 'Eenheidsworst'? De basisvorming die afgelopen cursus jaar een realiteit is geworden, geeft veel vrijheden aan de scholen. Het Griftland acht de vrijheid van inrichting van groot belang. Alhoewel 'Den Haag' door de zogenaamde kerndoelen voor,de vak ken aangeeft op welke terreinen onder- I wijs gegeven moet worden, is er aller minst sprake van een onderwijskundige "eenheidsworst die iedere leerling moet behappen". De leerterreinen zijn welis waar voor alle kinderen gelijk, maar het I niveau en de wijze waarop de stof wordt aangeboden, kunnen wel degelijk ver schillen per leerling. De ene basisvor ming is de andere niet! De opvatting dat alle leerlingen in het voortgezet onderwijs eerst 2 of 3 jaar met dezelfde leerstof 'belast' moeten worden om daarna een schoolkeuze te maken, is een ernstige misvatting. Op het Griftland krijgt de leerling van meet af aan te maken met een uitdaging die voor de zwakke leerling niet te hoog ge grepen is en die de sterke leerling aan spreekt op zijn niveau. Het meest wezenlijke van basisvorming is de onderwijskundige vernieuwing die wordt beoogd: in het huidige onderwijs voert kennisoverdracht de boventoon, in de basisvorming wordt ook een be langrijke plaats ingeruimd voor toepas sing van kennis en het opdoen van vaar digheden. Een reden temeer om op de verscheidenheid tussen leerlingen in te springen en daarop een onderwijskun dig antwoord te hebben. Uitdagen of begeleiden? Een leerling uitdagen mag niet beteke nen: in het diepe gooien en maar af wachten of de leerling boven komt drij ven. Een uitgebreid begeleidingssysteem waarin de mentor de basis is, staat borg voor de opvang van leerlingen. Stond vanouds het mentoraat al centraal, met de basisvorming is dit alleen maar ver werkt. Natuurlijk kent het Griftland ook een leerstofgerichte begeleiding: in de brugklas worden leerlingen met spel ling- en/'of rekenproblemen extra be geleid en is er volop gelegenheid om op school na lestijd met behulp van de computer extra te oefenen of plaats te nemen in een huiswerkklas. Wezenlijker in de begeleiding is de aan dacht die wordt besteed aan het indivi du en aan de groepsprocessen. De erva ring leert dat het kind zich eerst prettig moet voelen in zijn groep en goed "in zijn vel moet zitten", wil het tot presta ties komen en zich kunnen ontwikke len. Door samen met klasgenoten en mentor activiteiten te ontplooien, krijgt het kind een gevoel van veiligheid. Sa- men praten over onderlinge relaties is soms moeilijk, maar vaak essentieel in de begeleiding. Creatieve leerlingen Op een school wordt geleerd. In de eer ste' plaats is een vwo-havo-mavo een 'opleidingsinstituut' voor de universi teit en het hoger- en middelbaar be roepsonderwijs en dat vergt studie. Maar leerden de Romeinen ons al niet dat de mens naast brood ook spelen be hoeft? Naast de "nuttige" vakken ston den de zogenaamde "vrije kunsten" in hoog aanzien. Helaas is er op het ogenblik weinig oog meer voor andere dan "carrière-gevoe lige" vakken. "Wat koop ik er voor" is een (te) veel gehoorde vraag, ook op scholen. Het Griftland besteedt veel aandacht aan vormende zaken als to neel, muziek en de zogenaamde beel dende vakken. Leerlingen kunnen zo wel binnen als buiten de les op creatief gebied volop aan hun trekken komen. Mondige leerlingen De onderwijsveranderingen die zich voordoen in Nederland, blijven niet be perkt tot de basisvorming. De inhoud van de vakken wordt afgestemd op de eisen van de tijd, maar ook de wijze van aanbieding is anders dan tien jaar gele den. De leraar die 50 minuten lang staat te doceren, behoort tot het verleden. Langzaam maar zeker verschuift de rol van de docent: hij wordt een begeleider van de leerling bij de uitvoering van be paalde taken. Dit houdt in dat de leer ling moet leren zelf verantwoordelijk heden te dragen voor zijn werk. De eigen verantwoordelijkheid en mondigheid houden natuurlijk niet op bij de deur van het klaslokaal. Leerlin gen worden actief betrokken bij de or ganisatie van diverse schoolactiviteiten, zoals projecten en acties. Het is niet toe vallig dat het Griftland als eerste school in de regio een leerlingenstatuut had, waarin leerlingen in overleg met docen ten en schoolleiding hun rechten maar ook hun plichten(!) hebben vastgelegd. Om mondig te kunnen zijn en meer ver antwoordelijkheid te dragen, moet de leerling kennis nemen van waarden en normen. Een school waar men 'slechts' leerstof aanbiedt en verzuimt het kind keuzes te leren maken vanuit een eigen waarden- en normenpatroon, Iaat haar opvoedkundige taak liggen. Voor het Griftland als christelijke school is dit wellicht het meest wezenlijke deel van de opvoeding. Voor meer informatie kunt u naar de Voorlichtingsavond, dinsdag 15 fe bruari (20.00 uur) of de Open Dag, za terdag 19 februari (10.00-13.30 uur), of contact opnemen met J.J. van Hunen (conrector onderbouw), of J.J.W. Mulder (rector), tel. 11715. LOODGIETERS D E [J V A N BETER® »*Ï5S Deze aanbieding bestaat uit: WISA 2000 inbouw-element WISA 2000 afdekplaat (wit) Sphinx wandcloset (wit) Pressalit bril met deksel (wit) Benodigde WISA systeem-elementen Complete montage inclusief betegelen van de watervaste systeemplaten U hoeft alleen de benodigde tegels toe te leveren Bosman Loodgieters b.v. - Oude Utrechtseweg 31 - 3768 CA Soest - Telefoon 02155 - 20644 Donderdag 10 februari Open Huis: Corderius Lyceum, Protestants Christelijke scholengemeenschap voor mavo, havo, atheneum, gymnasium, Leusderweg 34, Amersfoort. Van 18.30-21.00 uur. Zaterdag 12 februari Open Huis: Baarnsch Lyceum, Torenlaan 77, Baarn. Van 10.30-13.30 uur. Dinsdag 15 februari Kennismakingsmiddag. Het Nieuwe Lyceum, voor gymn., athen., havo, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Voor leerlingen groep 8. Van 14.00-15.30 uur. Voor ouders vanaf 19.30 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'Rolandus', voor ma- vo/vbo-vbo, Zangvogelweg 4, Amersfoort. Van 16.00-21.00 uur. Open Dag: Christelijke Scholengemeenschap lokatie 'Rolandus' voor mavo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 16.00-21.00 uur. Donderdag 17 februari Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'De Eem', voor ivbo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Open Dag: Christelijke Scholengemeenschap lokatie 'De Eem' voor mavo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Zaterdag 19 februari Kijkochtend: Het nieuwe Eemlandcollege, r.k. scholengemeenschap voor mavo, havo, athen. en gymn., Daam Fockemalaan 12-22, Amersfoort. Vanaf 10.00 uur. Open Dag: Het Griftland college, chr. scholengemeenschap voor vwo, havo, mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 10.00-13.30 uur. Open Dag: Werkplaats kindergemeenschap Bilthoven, Schoolgemeenschap met peutergroepen, basisonderwijs, mavo, havo, vwo, Kees Boekelaan 10, Bilthoven. Ontvangst tussen 9.30-9.45 uur, tot 13.00 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'De Eem', voor ivbo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 10.00-12.00 uur. Open Dag: Christelijke Scholengemeenschap lokatie 'De Eem', voor mavo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 10.00-12.00 uur. Maandag 21 februari Informatie-avond: Farel college, Protestants Chistelijke Scholen gemeenschap voor vwo, havo, mavo, Païadijnenweg 239, Amersfoort. Van 19.00-+21.00 uur. Dinsdag 22 februari Voorlichtingsavond: Waldheim, Prot. Christelijke school voor mavo, Vondel laan 2-4, Baarn. Om 20.00 uur. Inloopavond: Farel college, Protestants Christelijke Scholengemeenschap voor vwo, havo, mavo, Païadijnenweg 239, Amersfoort. Van 18.00-21.00 uur. Woensdag 23 februari Kennismakingsmiddag: Oranje Nassauschool voor mavo, Overboslaan 15, Bilthoven. Voor leerlingen groep 8 van 14.00.-15.30 uur. Voor ouders vanaf 19.30 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'Sytwende', voor ma vo, vbo, Talmastraat 19, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Donderdag 24 februari Open Huis: ivo Amersfoort, voor individualiserend voortgezet onderwijs, Vondellaan 28, Amersfoort. Om 19.00 uur. Woensdag 9 maart Extra informatie-avond: Scholengemeenschap De Koppel, school voor vbo/ ivbo, Hooglandseweg 55, Amersfoort. Van 16.00-20.00 uur. Zaterdag 12 maart Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167A. Van 10.00-12.00 uur. Uncle Sam, zo uit de Verenigde Staten, heeft in februari zijn eigen winkeltje bij Nijhof. Alles in "Stars and Stripes"- motief. Een greep: ovenwanten, klokken, paraplu's, mokken, buro - onderleggers, diverse schriften en nog veel meer. Zeer voordelig vanwege de goedkope dollar. Komt u gezellig even shoppen? NMH0 Minervaweg 3, 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246. Soesferbergsestraaf 61 a - 3768 EB Soest - Tel. 02755-20656 - Fax 02155-24861 Aanleg en onderhoud van: licht-, kracht-, telefoon-, oproep-, cai-, beveiligings-, brandmeldings- en stofzuigerinstallaties Het Baarnsch Lyceum viert zijn 75-jarig bestaan met tal van activi teiten, die tot ver buiten de school de aandacht trekken. Dat geldt on getwijfeld ook voor de dubbele ca baretvoorstelling, die de leerlin gen op 16 en 17 februari ten tonele brengen. Een cabaretprogramma van twee avonden betekent dat de organisatoren veel belangstelling verwachten, op z'n minst van de medeleerlingen en hun "aanhang". Of dat zo is moet worden afgewacht, maar de leerlingen die al maandenlang zowat al hun vrije tijd in de voorbereiding steken verdienen het zeker. Het cabaret heeft als titel "Hartslag" meegekregen en dat duidt volgens de initiatiefnemers - Petra Koks, Ronald Craenen en Joost Schouten, alle drie uit 6 VWO - op elementen als gevoel en rit me, die in de voorstelling een belangrij ke rol spelen. Ze maken graag de verge lijking met het cabaret "Tumult", dat vorig jaar op het Baarnsch werd ge speeld en waarbij ze eveneens betrok ken waren. Gevoelens Volgens Ronald Craenen komen voor al in de liedjes de gevoelens onver bloemd naar buiten, wat betekent dat de spelers en zangers zich nogal kwets baar opstellen. "Het gaat om onzeker heid, genegenheid, verliefdheid - dat soort dingen." In de liedjes klinkt dus nogal wat levensernst door, wat overi gens in de sketches ruimschoots wordt gecompenseerd, meent Petra Koks. "Die hebben een hoge grap-dichtheid. Een verbindend thema is er niet zozeer; de voorstelling bestaat uit zes scènes die zo opgezet zijn dat alle spelende mede werkers - achttien acteurs/actrices en zeven zangers/zangeressen! - hun ta lent kunnen laten zien. De teksten en het script zijn voorname lijk van de hand van Ronald en Joost. De laatste heeft ook een groot aandeel in de muziek en hij zal de meeste liedjes dan ook op de vleugel begeleiden. Petra is vooral actief als leidster van de decor- Joost SchoutenPetra Koks en Ro nald Craenen vormen de spil van het ca baret. ploeg, waarin ongeveer 10 artistiek on derlegde lyceïsten hun talenten kunnen botvieren. In totaal werken aan de bei de voorstellingen tussen de 40 en de 50 leerlingen mee. Zonder hulp Het cabaret is tot stand gekomen zon der enige hulp van de docenten. "Ze zijn allemaal heel benieuwd wat het gaat worden, maar niemand kent het programma nog, al repeteren we intus sen al weken." De groep is de laatste tijd vrijwel dagelijks bij elkaar. Dat gebeurt in tussenuren, na schooltijd en soms zelfs 's avonds, wat in elk geval wijst op een enorme inzet. Daartussendoor moeten de 6-VWO-ers ook nog tijd voor de studie zien te vinden, want de tentamens wijken niet voor het feest. "We zijn wel een beetje opgefokt, uiter aard, maar we beleven ook heel veel plezier aan de voorbereidingen," zegt Petra Koks. "Het is leuk om ook op de ze manier iets van je schooltijd te ma ken; het is wat méér dan alleen maar naar school gaan en je ontdekt allerlei talenten bij elkaar." De cabaretvoorstellingen vinden op 16 en 17 februari plaats in de aula van het -Baarnsch Lyceum aan de Torenlaan. Voor belangstellenden "van buitenaf' is een beperkt aantal plaatsen beschik baar. Kaarten a f 2,50 zijn te reserveren via Petra Koks, tel. 23448 in Soest. Volgende week donderdag, 17 fe bruari, organiseert Daltonschool 'De Driesprong' aan de St. There- siastraat 16 een voorlichtings avond. Een uitstekend moment voor ouders om zich nader te laten informeren over de bijzondere pluspunten van deze onderwijs vorm. Voorlichting die wordt ver strekt door leraren, schoolleiding en ouders waarvan de kinderen deze school bezoeken. Bovendien is op genoemde avond ook de heer R. Rohner, bestuurslid van de Nederlandse Dalton Vereniging, aan wezig. Hij zal bij die gelegenheid het certificaat overhandigen wat 'De Drie sprong' tot een officiële Dalton-school maakt. Directeur H. Krops vertelt over de start. "In Soest is Dalton een betrekkelijke nieuwkomer. Twee jaar geleden, in 1992 om precies te zijn, ging de toen malige K.B.S. over op deze onderwijs vorm. Na de invoering van de Basis school in 1985 zochten wij naar een vorm van werken die voor kleuter- en lager onderwijs de meest aanvaardbare zou zijn. Zo ontdekten wij het Dalton onderwijs. Vervolgens werden kinde ren, Ieraren, schoolleiding en ouders vertrouwd gemaakt met de specifieke kenmerken van Dalton: vrijheid (in ge bondenheid), zelfstandigheid en sa menwerking." A, Vriend, voorzitter van de Bestuurs commissie: "We zijn nu twee jaar ver der. Daltonschool 'De Driesprong' wordt steeds meer een begrip. In Soest zelf maar ook in de omgeving. In de af gelopen jaren is het gebouw aan het Dalton-onderwijs aangepast, o.a. door het creëren van werkhoeken. Dat deze onderwijsvorm veel ouders aanspreekt, blijkt wel uit de sterke groei van het leerlingenaantal. Met het verkrijgen van het certificaat ligt de startfase ach ter ons. Dalton staat!" De voorlichtingsavond over het Dal ton-onderwijs wordt gehouden in het schoolgebouw aan de St. Theresiastraat 16. Het programma begint om 20.00 uur. Na afloop is er volop gelegenheid om ook informeel met leraren en ou ders van gedachten te wisselen. Schikt de datum niet, maar u wilt wel nadere informatie, bel dan even met de school, tel. 14065 in Soest. In ruil voor zijn rijbewijs kreeg een 65-jarige Soester zondag een proces verbaal. Na zijn aanhouding, zaterdag nacht op de Nieuweweg, was gebleken dat hij te veel alcohol had genuttigd. De meter sloeg uit op ruim 0,8 promille. Een andere Soester was een nacht eer der aangehouden op de Dalweg. Om twee uur 's nachts moest hij blazen. In dit geval stokte de meter op 0,6, net iets teveel voor de man om te mogen door rijden. De 41-jarige man kreeg een be keuring van vierhonderd gulden. Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 Op zaterdag 12 februari start er weer een nieuwe cursus polariteitsmassage gegeven door Roos Vilé. Polariteits massage is een helende en ontspannen de massage waarbij de positieve en ne gatieve geladen delen op het lichaam weer met elkaar verbonden worden. Hierdoor kan de energie weer vrij-uit gaan stromen en kunnen fysieke en geestelijke blokkades opgeheven wor den of het verwerkingsproces in wer king gezet worden. Naast de polariteits principes wordt er ook veel aandacht besteed aan de intuïtieve en helende kant van de massage. De cursus bestaat uit zes hele dagen. Daarna is er nog een vervolg van ook weer zes dagen moge lijk. Eenmaal per maand is er een meditatie en heling avond, voor iedereen toeganf kelijk. Men hoeft niet eerder gemedif teerd te hebben. Data: 10/2 en 17/3; aanvang 20.00 uur. Voor alle activiteiten kan men informa tie vragen bij Mayindra, Kerkstraat 3-5 tel. 25599. Ook voor aanmeldingen kan men hier dagelijks terecht.

Soester Courant | 1994 | | pagina 9