C-drie bewijst zich als regionaal pop-podium met concert van 'Sjako!' Weer succesvol jaar De Vrije Teugel Benefietconcert van Rob de Nijs aruóhocK 7 QÜL TÜÜR& WELZÏMT O Nieuws van de bibliotheek Oranje Hul r WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 18 'Van Ittersum Van Ittersum' Vermaarde band op 25 februari in Soest Cursus Renaissance in C-drie Kinderbios: 'De rode kaperkapitein' Natuur O Nabij IVN zoekt 15 jonge natuurliefhebbers Nu al meer dan 33.000 mensen op terrein Vedelaarpad Populaire zanger belangenloos op kinderboerderij Piano-samenspel bij Huismuziek 't Gooi Mayindra Cursus-activiteiten in Mayindra Kinderboerderij De Vrije Teugel Klachten bezorging Soester Courant stichting openbare bibliotheek Nieuwe boeken Jeugdafdeling Animatiefilms: 'Het beeld van de muziek' Vrijwilligers Vakature Bank Signaalfunctie WOENSDA SoesTerbergse Van Weedestr Hamseweg 21 Benefiet de Oud< Cantate Kruiskt L. DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 Vanmiddag om 14.00 uur speelde Elout Hol zijn produktie 'Vliezen of vleugels' in Cultureel Centrum C-drie in Soest. Hol trekt het land door onder de naam Kindertheater Gnaffel en zijn voorstellingen zijn een combinatie van toneel en poppenspel. Gnaffel doet het goed want voor 'Vliezen of vleugels' kreeg Elout Hol in 1992 de aanmoedi gingsprijs van de Stichting Aanmoedi gingsfonds voor de kunsten. Deze, een beetje vreemde, prijs bestaat uit een re tourtje New York plus verblijfskosten. Leuk als je van reizen houdt. De hoofdpersoon van 'Vliezen of vleu gels' is een vrouwelijke Condor die op een onbewoond eiland haar nest op een berg afgekloven kadavers heeft geïn stalleerd en die op een dag geconfron teerd wordt met een verdwaalde vreemdeling. Die vreemdeling zegt dat hij ook een vogel is maar de Condor vindt dat hij er niet als zodanig uitziet. Na wat heen en weer gepraat en ruim een half uur later is het tussen de Con dor en de merkwaardige indringer koek en ei. Kindertheater Gnaffel mengt een flinke portie educatie of pedagogische didac tiek door de voorstelling. Omdat ik niet in die branche zit, weet ik niet welke ter minologie in dit geval van toepassing is. Omschreven komt het er op neer dat de Condor eerst vijandig met de indringer omgaat en dat die vijandigheid na het stadium van nadere kennismaking ver dwijnt. Die vreemde is zo vreemd nog niet of die gek is niet zo heel erg gek. Dergelijke stof van leren accepteren - het promoten van anti-racisme door middel van lichte kost - komt vaak in kindervoorstellingen voor. Ik word ei wel eens moe van en het irriteert me soms, alhoewel ik er niet afwijzend te genover sta. Doe je er een schepje bo venop dan krijg je de mierzoete onwer kelijkheid van de Disney-produkten. In 'Vliezen of vleugels' is het gelukkig niet al te zeer op de voorgrond aanwezig, is het niet al te boodschapperig, maar toch. Wat steekt een willekeurig kind er van op? Een willekeurig kind verslijt de tijd dat hij of zij niet op school zit met het kijken naar de televisie. En bij vrij wel alle televisieprogramma's ont breekt het aan welke vorm van moraal dan ook of er wordt juist een moraal verkondigd om doorbroken te worden, om het maar eens gechargeerd uit te drukken. Sluit moraliteit überhaupt aan bij de belevingswereld van kinderen? "Wat een gekke vrouw, hè mam?" "Dat was geen vrouw, dat was een man die voor vogel speelde." "Maar die vogel droeg toch kettingen?" "Ja. Het was een man die een vrouwelij ke vogel speelde. Dat kon je toch zien toen het afgelopen was en hij zijn pruik en snavel afdeed." "Waren toch geen echte vleugels, hè mam?" "Nee, natuurlijk niet. In het theater doet men maar alsof.' "Die kleine vogel was ook maar een gekke vogel, die had vliezen." "Dat was een pinguïn. Die zien er echt zo uit." "Wel gek, toch mam?" "Valt wel mee." "Toch wel een gekke man, hè mamma- dat 't ie dan als vrouw doet?" "Tsja. Wil je een ijsje?" Pim Jonker Onder het motto "Van Ittersum Van Ittersum Co, een dynamische dou- ble-act" exposeren (moeder) Nadjezj- da en (dochter) Barbara van Ittersum uit Soest vanaf komende zaterdag in ga lerie "De Opsteker" in Amsterdam. Nadjezjda is daar aanwezig met assem blages (ruimtelijk werk in papier en haar befaamde Pandora's Boxes), en Barbara fotografeert geënsceneerde theatrale portretten. Het familiaire spektakel - zo moeder, zo dochter - is zeer expressief. De opening wordt op zaterdag 19 fe bruari om 17.00 uur verricht door de bekende T attoo Body Artist Louise van Tylingen. De expositie is te zien t/m 10 maart in de galerie aan de Noorder straat 61 in Amsterdam. Openings tijden: dinsdag t/m donderdag 13.30-17.30 uur; zondag 13.00-18.00 uur; eventueel ook op afspraak. De grote zaal van C-drie, het cul tureel centrum van Soest, is vol gende week vrijdagavond (25 fe bruari) het decor voor het optre den van een van de vermaardste Nederlandse popbands van het ogenblik: "Sjako!". Met dit twee de popconcert - voorafgegaan door de beroemde "Tröckener Keks" in oktober j.l. - bewijst C-drie zich als regionaal pop-po dium. C-drie verwacht minstens evenveel be langstelling van de regionale pop-lief hebbers als voor de "Tröckener Keks", die in Soest een uitverkochte zaal had den. "Sjako!" staat momenteel volop in de belangstelling en vierde onlangs nog grote triomfen in Duitsland. "Sjako!" is nog niet zo lang geleden ge transformeerd van een drie- in een vijf mans formatie. Opgericht in 1980 be stond de band tot voor kort uit Wouter Planteydt (gitaar en leadvocals), Jaap J. Vrenegoor (drums) en Thijs Vermeu len (basgitaar), maar is thans uitgebreid met Alan McLachlan (gitaar en vocals) en Victor Heeremans (toetsen en vo cals). De carrière van "Sjako!" raakte in 1989 in een stroomversnelling toen de band tijdens de Berlin Independence Days In het komend halijaar biedt C-drie een kunstbeschouwelijke cursus aan die de periode van de Renaissance belicht. In goed Nederlands vertaald betekent Re naissance 'wedergeboorte'. De kunste naars en theoretici uit die tijd heront dekten de klassieke oudheid. Daar naast werd de kunstenaar niet langer als een ambachtsman gezien, maar als een persoon met ideeën en zijn werk als de neerslag van een creatieve geest. De ontwikkeling van het wiskundig per spectief is een beroemd voorbeeld van deze ontwikkelingen. De periode start in de 14/15e eeuw in Italië en het hoogtepunt ligt in de 16e eeuw. Wereldwijd bekende kunste naars als Michelangelo, Botticelli en Raphaël gaven de toon aan. De cursus laat naast de kunstontwikke lingen in Italië ook de invloed op de rest van Europa zien. Getuigen hiervan zijn de werken van Nederlandse kunste naars die momenteel te zien zijn op de bekende tentoonstelling 'Dageraad der Gouden Eeuw'. In Frankrijk zijn de kastelen aan de Loire een duidelijk voorbeeld. De cursus start op dinsdagmiddag 22 februari, 14.00 -16.00 uur. Inschrijving is mogelijk bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, 8.30 - 17.00 uur, tel. 22188. Uiterste inschrijfda- tum: 18 februari. door de internationale pers werd uitge roepen tot de meestbelovende band van dat jaar. In 1985 verscheen het album "Sjako!", in 1988 gevolgd door "L'A- mour qui fait... Boum!" In 1990 volgde het derde Sjako!-album met de titel "Secret Skin", waarna belangrijke op tredens in binnen- en buitenland volg den, zoals in Ierland en Denemarken. Met "Secret Skin" wordt de reputatie als een van Nederlands belangrijkste rockbands definitief gevestigd. Vorig jaar verscheen de langverwachte opvolger van "Secret Skin": "Livewi- re", welk album eveneens lovende kri tieken oogstte. De plaats stond weken lang in de cd-top 100 en de singla "I Wish" verscheen op allerlei hitlijsten. De band trad op bij Jan Douwe Kroeske met een ongeknipte versie van "I Wish": het prachtige akoestische "Hurt", die ook op de cd "2 Meter Ses sies" staat en deze maand op single wordt uitgebracht. "Livewire" wordt in diverse andere lan den - waaronder de V.S., Duitsland en Engeland - uitgebracht en bovendien werkt de band alweer aan een nieuw al bum, dat waarschijnlijk rond augustus/ september zal verschijnen. Daarvan kan alvast gezegd worden dat "Sjako!" verder gaat op de met "Livewire" inge slagen weg naar meer "liedjes". De uit breiding van drie naar vijf muzikanten staat daar zeker niet los van. Inmiddels heeft "Sjako!" met de eerste optredens van het kwintet ook de meest verstokte trio-fans weten te overtuigen en de rest van het land volgt ongetwij feld tijdens de uitgebreide toernee die vanaf half april gaat plaatsvinden. Pop-podium Pop-liefhebbers uit Soest en omgeving krijgen op vrijdagavond 25 februari al vast een voorproefje tijdens het concert in C-drie. Volgens Pim Jonker en Ide- "Sjako!" in oude samenstelling: Wou ter Planteydt, Jaap Vrenegoor en Thijs Vermeulen. lette de Nooy van het cultureel centrum mag veel belangstelling worden ver wacht, zoals de ervaring met de "Tröc kener Keks" inmiddels heeft geleerd. Dat concert trok veel bezoekers, niet al leen uit Soest, maar uit de hele regio. "Eindelijk een pop-podium in Soest," hoorden ze bij dat succesvolle optreden van tal van bezoekers, waarmee bewe zen is dat de experimentele Soester concertreeks wel degelijk in een be hoefte voorziet en geen concurrentie, maar juist een aanvulling is op het pop-aanbod in de omgeving (Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Zeist). Als ook het concert met "Sjako!" aan slaat volgt waarschijnlijk in april nóg een pop-concert in C-drie. Daarna gaan Pim en Idelette bekijken of het succes voldoende basis vormt voor een grotere reeks popconcerten in het nieu we seizoen, mogelijk met acht a tien maandelijkse concerten, als vast onder deel van de programmering in C-drie. Kaarten voor het concert van 25 fe bruari zijn a f 17,50 verkrijgbaar bij C-drie (tel. 22188), en bij de VW-Soest. De grote zaal gaat om 20.30 open. Woensdag 23 februari in C-drie De rode kaperkapitein Vallo is in de 18e eeuw berucht als de vechter van de wereldzeeën. Deze schitte rende hoofdrol wordt gespeeld door de zeer bekende Burt Lan caster. Hij stond met deze rol nog aan het begin van zijn carrière. Vallo overmeestert met zijn bende pira ten een Spaans galjoen met 80 kanon nen aan boord. Maar het goud dat ver wacht werd is er niet. Wel munitie en wapens. Vallo besluit de wapens te ver kopen aan een rebellenleider van het ei land Cobra. Er komen de nodige moei lijkheden die allemaal worden opgelost met enorm veel sabelgekletter. Een film waarin de actie elke minuut wordt opgevoerd. Je kunt wel zeggen: een echte piratenfilm met veel humor! 'De rode kaperkapitein' is voor kinde ren vanaf 7 jaar. Aanvang 14.00 uur. De toegang is f3,- (kinderen), f5,- volwassenen). Kaarten reserveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel.: 22188; ma. t/m vr. 8.30 - 17.00 uur; of VW-Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075; ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en zat. 9.00 - 12.00 uur. Al voor het derde jaar gaat de IVN- scholenwerkgroep met een groep jonge natuurliefhebbers het dieren- en plan tenleven van Soest verkennen. Daar voor worden 15 enthousiaste kinderen gezocht in de leeftijd van 8-12 jaar (groep 5 t/m 8). Het programma zal er zo uitzien: 12 maart, 10.00-12.00 uur: uitplui zen van braakballen van uilen, in de Kwekerij. 2 april, 6.00-8.00 uur: vroege-vogel- wandeling in Pijnenburg; luisteren naar de vogels die wakker worden en probe ren ze ook te zien te krijgen. 28 mei, 10,00-12.00 uur: wandeling door het voorjaarsbos bij ziekenhuis Molendael. Het inschrijfgeld voor de drie ochten den bedraagt f 5,-. Je kunt je telefonisch opgeven op tel. 15573. Wie zich aanmeldt krijgt een brief met alle nodige informatie. Ze snappen het zelf ook bijna niet meer. Ondanks drie topjaren stijgt het aantal deelnemers aan de acti viteiten van kinderboerderij De Vrije Teugel nog steeds. In 1993 namen 17.623 mensen deel aan de programma-onderdelen. Met de zestienduizend 'losse' bezoekers werd het terrein aan het Vedelaar pad door 33.623 gasten aange daan. Klapstuk is de natuureducatie voor ba sisscholen, waarvoor Titia Tabak het programma maakt. Niet minder dan 3.499 scholieren volgden één van de lessen. Daarnaast vierden 3.206 kinde ren een verjaardagsfeestje op de kin derboerderij en kwamen 3.108 leerlin gen in verband met een schoolreisje naar De Vrije Teugel. De activiteiten op koninginnedag trokken 2.075 belang stellenden, terwijl 1.866 kinderen één van de theatervoorstellingen bijwoon den. Rob de Nijs geeft in juni een bene fietconcert op de kinderboerderij. De populaire zanger treedt belan genloos op, waardoor de recette ten gunste komt van De Vrije Teu gel. Directeur Leo van den Berg heeft anderhalve week geleden overeenstemming bereikt met De Nijs. De datum moet nog worden vastgesteld. De Nijs geeft zelden dit soort concer ten, maar heeft blijkbaar een speciaal plekje in zijn hart voor de kinderboer derij die 25 ja?r bestaat. Het is de be doeling dat Rob de Nijs een programma van vijf kwartier vult. Van den Berg: "We houden de entreeprijzen met op zet laag, zodat iedereen kan komen. We kunnen wel tweeëneenhalf- tot driedui zend bezoekers kwijt." Van den Berg houdt nog even voor zich hoeveel een kaartje gaat kosten. De kinderboerderij hoeft alleen op te draaien voor de tech nische kosten van het concert. Rob de Nijs brak in 1962 door, toen hij met de Lords de hoofdprijs in 'Tuk op Talent' won. Een jaar later scoorde hij een grote hit met 'Ritme van de Regen'. Hij kreeg een eigen show bij de VARA, trok met circus Toni Boltini door het land, speelde als Bello Billy Biggelaar in de kindermusical 'Oebele' en verleidde als Bertram Bierenbroodspot niet al leen tegenspeelster Lidwientje, maar ook een nieuwe generatie Nederlan ders. Dat gebeurde twee jaar, nadat Het Vrije Volk had geschreven: "Rob de Nijs is nagenoeg vergeten. Zijn fans zijn getrouwd, hebben kinderen en een haardvuur en het idool wordt de deur gewezen." 'Zet een kaars voor je raam' (1976) en de LP 'Tussen zomer en winter' (1980) stonden garant voor nieuwe successen. Nadat hij zijn nieuwe vriendin Belinda Meuldijk bombardeerde tot zijn tekst schrijver, zong hij elf LP's vol. 'Roman', 'Pur Sang' en 'De Reiziger', alle LP's werden met goud bekroond. De zanger zou niet meer afhankelijk zijn van een goede single, maar trok zijn fans naar de platenzaak met zijn volledige repertoi re. In 1982 maakte hij als eerste Neder landse artiest met een complete band een tournee langs de grote schouwbur gen. Seizoen op seizoen trok hij volle Rob de Nijs steunt dit jaar de kinder boerderij met een benefietconcert. zalen. Hij staat bekend om de manier waarop hij zijn emoties overbrengt op zijn publiek. Op 13 december begon hij aan een nieuwe tournee die in augustus wordt beëindigd. De Nijs stond tijdens die tournee tot dusver in onder meer Antwerpen, Amersfoort, Breda, Sit- tard, Utrecht en Nijmegen op de plan ken. In juni komt hij naar de kinder boerderij. "Dit is een nieuw record dat ons met plezier vervult", schrijven directeur Leo van den Berg en Titia Tabak in het jaarverslag. "We zijn nu al nieuwsgierig naar ons jubileumjaar. We blijven onze uiterste best doen om onze instelling voor iedereen aantrekkelijk te houden en te zorgen dat we binnenkort echt de leukste en gezelligste kinderboerderij van Nederland zijn." Naast de genoemde activiteiten, heeft kinderboerderij De Vrije Teugel een groot aantal andere programma-on derdelen. Voorbeelden daarvan zijn de peuter/ouderochtenden op woensdag (761 deelnemers), de kinderdisco op vrijdagavond (692), de volwassenclub op donderdagmorgen (584) en de knutselclub, bestaande uit dertien les sen (346). Op de kinderboerderij De Vrije Teugel werken vier beroepskrachten. Van den Berg is aangesteld voor veertig uur per week, dierenverzorgster Mirjam van Wal voor 32 uur, onderhoudsman Hei- ne Yolsma voor 28 uur en natuur edu catief medewerkster Titia Tabak voor 24 uur. Volgens Van den Berg maken de beroepskrachten gezamenlijk ge middeld veertig (onbetaalde) uren De vereniging Huismuziek 't Gooi biedt de mogelijkheid om met deskun dige leiding in een ongedwongen sfeer samen muziek te maken. Hoewel de piano als solo-instrument bekend staat hebben veel pianospelers wel behoefte om samen te spelen. "Huismuziek" biedt die mogelijkheid met een aantal bijeenkomsten voor quatremain- en sixmain-spelers. Nog vier maal wordt er dit seizoen gewerkt aan het samenspel op één of meer piano's. Er wordt gemu siceerd bij de deelnemers thuis. Infor matie: A.C. Hartlief, tel. 02159-31226, of Ed ten Kortenaar, tel. 02152-42302. kringloopcentrum SPULLENHULP Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag 13.00-17.00 uur; Woensdag 13.00-17.00 uur; Donderdag 13.00-17.00 uur; Zaterdag 10,00-14.00 uur. Spullen brengen: Maandag t/m donderdag 9.00-17.00 uur, vrijdag 9.00-13.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 Op zaterdag 26 februari start er een nieuwe cursus Integra- en Vega-test- methode, door Roos Vilé. In deze cur sus leert men hoe men via bepaalde tes ten, die gemakkelijk aan te leren zijn, gegevens kan krijgen over de gezond heid van de persoon die getest wordt. Via deze test kan men uitzoeken waar de klacht vandaan komt en welke mid delen gebruikt kunnen worden. Deze testmethode, die zonder appara tuur uitgevoerd kan worden, is een goe de aanvulling op andere therapieën, maar zeker ook goed te gebruiken thuis in alle situaties. De methode is een goe de aanvulling voor mensen (of thera peuten) die werken met de Bachbloe semremedies, homeopathie, en even tuele andere middelen, zoals Flower Plexen. De cursus bestaat eerst uit drie hele dagen; daarna is het mogelijk om vervolgdagen te volgen. Op woensdag 2 maart begint er een cur sus Bachbloesemremedies, eveneens door Roos Vilé. Bachbloesemremedies zijn ontdekt door de Engelse arts Dr. E. Bach. Zij helpen inzicht geven in de ge moedstoestand van de mens. De reme dies, afkomstig van achtendertig bloempjes, planten en bomen, werken absoluut niet verslavend, alleen hel pend. Door inzicht te krijgen inde mens die een ziekte heeft, kan die mens zijn ziekte zelf helpen genezen. De cursus bestaat uit twaalf avonden (wekelijks) en een hele dag. Naast deze cursussen, verzorgt Mayin dra regelmatig verschillende andere cursussen, zoals Polariteits-massage en een keer per maand een meditatie- en heling-avond, voor iedereen toeganke lijk. Men hoeft niet eerder gemediteerd te hebben. Datum: 17/3; aanvang 20.00 uur. Voor alle activiteiten kan men informa tie vragen bij Mayindra, Kerkstraat 3-5, tel. 25599. Ook voor aanmeldingen kan men hier dagelijks terecht. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 17 februari: Van 9.30 - 11.30 uur: de volwassenen zijn weer bezig. Van 9,30 - 11.30 uur: groep 1 en 2 van De Schakel komen voor het project van Meneer De Pauw. In de middag komt groep 2 van de twee de Van der Huchtschool voor hetzelfde project. En Lisa, Daphne en Bart zijn de jarige kinderen die hun feest komen vieren yrijdag 18 februari: Groep 1 en 2 van De Achtbaan komen voor Meneer De Pauw. Robert, Mat- thijs en Michael en Bob zijn de jarige kinderen die met veel vrienden komen feesten. En dan van 19.00 - 20.30 uur: kinderdisco. Met veel activiteiten, spel letjes en dansen voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Zaterdag 19 februari: Samantha, Willemein en Sjors zijn de jarige kinderen die van 13.30 uur tot 16.00 uur allerlei activiteiten komen doen. Ook bestaat de mogelijkheid om te helpen bij de verzorging van de die ren. Maandag 21 februari: Van 9.30 - 11.30 uur komt groep 3 van de Regentuuter voor het project dat verstoppertje heet en over schutkleuren bij dieren gaat. In de middaguren ko men groep 3 en 4 van de Danielschool voor hetzelfde project. Na schooltijd is van 15.45 - 17.30 uur de knutselclub weer bezig. Dinsdag 22 februari: Van 1545 -1730 uur is de toneelgroep voor kinderen actief. Ook op hetzelfde tijdstip gaat de fotogroep verder. Woensdag 23 februari: Van 9.30 - 11.30 uur: de peuters en hun ouders komen weer spelen. Altijd ge zellig met van alles wat te doen. U hoeft geen lid te zijn om te komen. Om 14.00 uur weer een nieuw verhaal van de to neelgroep. Dit wordt gespeeld voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Na de voorstelling is er iimo en snoep en zijn er nog allerlei activiteiten te doen. Tot ziens. Extra bericht: op donderdag 17 februa ri begint de nieuwe bóerderijclub. Dit is voor kinderen die alles willen leren over verzorging van dieren, kaas maken, brood bakken en nog veel meer. Een boeiende club voor avontuurlijke kin deren van 7 tot en met 12 jaar. Het kost 25 gulden voor 10 lessen. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan de zelfde avond nog nabezorgd. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken En ik dan?, van Alex de Wolf. Poes is heel tevreden met zijn thuis. Daar weten ze wat een kat toekomt, een fijn kussen, een grote zachte mand en een heleboel nieuw speel goed! Dan blijkt dat deze kadootjes niet voor Poes zijn bestemd, maar voor een kleine nieuwkomer... Leuk om met ouders, peuter-, kleuteijuf samen te kijken, te praten en uit voorgelezen te worden. Hé, Kobus!, van Andrew Janet McLean. De straathond Kobus is dik bevriend met de zwerfster Sonja. Toch gaat hij op een dag op zoek naar een beter huis. Maar dan merken ze dat ze niet zonder elkaar kunnen. Elmer zet de boel op stelten, van David McKee. Het bontgekleurde olifantje Elmer en zijn vrienden komen in de proble men als er jagers in het oerwoud worden gezien, het zijn olifantenja gers! Elmer heeft een speels idee: al le olifanten gaan op stelten waaron der monster-voetafdrukken zitteii. De jagers schrikken zich een hoedje en laten zich niet meer zien; Elmer en zijn vriendjes hebben een hoop lol met de stelten. A-voorleesboeken Jubelientje leert lezen, van Hans Hagen. Jubelientje kan al drie woorden schrijven: Kus - Opa en Ik. Maar haar eigen naam Jubelientje, dat lukt nog niet. Daar helpt oma haar mee. Samen spelen ze met létters en woor den en Jubelientje ontdekt dat er in de létters van KUS-OPA-IK en KIP woont. Dit is het tweede boek over Jubelientje. A-boeken 6-8 jaar Kun je fluiten Johanna!, van Ulf Stark. Berra zou zo graag een grootvader willen hebben. Een opa die je mee uit vissen neemt en die je leert fluiten en zo. Op een dag neemt zijn vriend je Ulf hem mee naar het bejaarden huis, "Daar vind je vast wel een opa..." En wie weet, die oude me neer die de deur van zijn kamer heeft laten openstaat, misschien zoekt die wel een kleinkind? B-boeken 8-12 jaar Mijn tante uit de hutkoffer, van Arend van Dam. Esmeé vindt op zolder een hutkoffer met oude kleren. Haar ouders doen hier erg geheimzinnig over. Met hulp van oom Wilbur gaat zij op zoek naar haar familieverleden. Er zit veel in formatie in dit verhaal verwerkt: over adoptie, het maken van een stamboom etc. C-boeken 12 jaar en ouder De verdwenen grenadier, van Theo Hoogstraaten. Noord-Holland 1799. Engelsen en Russen vechten tegen Fransen en Patriotten. Voor Matthijs breken spannende tijden aan als de ex-vrijer van zijn zus hem stiekem opzoekt en een Franse grenadier bij hen in huis wordt ondergebracht. De ruiter met het masker, van Cyn thia Voigt. Lang gelegen, in een ver land, deden verhalen de ronde over een vrijbui ter, Jackaroo, die er 's nachts gemas kerd en te paard op uitging om de behoeftigen te helpen, de hongeri- gen te voeden. Gwyn, de dochter van de herbergier vindt een Jac- karoo-uitrusting, verkleedt zich en speelt de rol van Jackaroo. Informatieve boeken Griezelhandboek, van Paul van Loon. Zoals de titel belooft, is dit een heus handboek over griezelige figuren en fenomenen: vampiers, weerwolven, geesten, etc. Verder bijdragen over griezelfilms en griezelliteratuur. Er gaat een griezelige wereld voor je open als je dit boek leest. Monet, van Jude Welton. Dit is een deel uit de serie ""Oog op kunst" waarin o.a. is verschenen: Pi- casso, Leonardo da Vinei, Gauguin. In dit deel wordt een overzicht gege ven van leven en werk van Claude Monet (1840-1926), een belangrij ke impressionist. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 17 februari Binnen de filmwereld neemt de anima tie een aparte plaats in. Ondanks alle erkenning en waardering blijft het een zeldzame kans voor filmliefhebbers om deze animatie-films op het filmdoek ge projecteerd te zien. Het is daarom een goed initiatief van de Vereniging van Noord-Hollandse Filmvertoners om deze korte films voor een groter publiek te vertonen. "Het beeld van de muziek" is de titel van een anderhalf uur durend film-pro gramma waarbij hét gebruik van mu ziek in de animatie centraal staat. Mu ziek heeft dit medium door de tijd heen sterk beïnvloed. Voor het mogelijk was geluid en beeld te combineren ontleen den in de jaren twintig kunstenaars als Fischinger, Ruttman en Richter hun stomme films aan muzikale voorbeel den. De introductie van het geluid in de jaren dertig, de opleving van de anima tiefilm in de jaren zestig en de heden daagse video-clip hebben deze invloed alleen maar versterkt. De ideeën om trent film zijn in de loop der tijd gewij zigd: zoals hoger tempo, snelle monta ge en andere vormgeving. Nog steeds zijn er film-makers die muziek als uit gangspunt nemen. De toepassingen verschillen nogal. Zo wordt muziek ge hanteerd als uitgangspunt, middel, on dersteuning of zelfs als excuus om een hele film aan op te hangen. In een historisch overzicht richt het pro gramma zich op zowel kunstzinnige animatiefilm, propagandafilm, de mu ziekclip en toepassingen van animatie in de vroege reclamefilm. Films uitge voerd in verschillende technieken, met en zonder geluid, zwart/wit en kleur, fi guratief en ab-strakt en met een diversi teit aan ritme en tempovoering. Het programma wordt ingeleid door Peter Sweenen, filmkunstenaar en verbon den als docent animatiefilm aan de Academie van Beeldende Kunsten, Rótterdam en de H.K.U., Beeld en Me diatechniek, Hilversum. Het totale programma bevat de volgen de animatiefilms: Stop the Greenhouse Effect, Snow White, Rhythnïus 21, Mindscape, French Windows, Cirkels, Animation has no Borders, Accidents will Happen, Life and Death, Lambeth Walk, (pau ze), The Cat Concert, Music for the Mi- lions, Free Radicals, Snert, Date with the Duke, Colour Box, Synchromy, The Case of the Spirai Staircase, Pas a deux. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; leden f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur. Smitsweg 311, tel. 12630 Het vrijwilligerswerk in Nederland ver vult o.a. een maatschappelijke signaal functie. Het eigen karakter van vrijwil ligerswerk is dat initiatieven 'van bin nen uit' ontstaan; ze komen van de mensen zelf. Vrijwilligersinitiatieven kunnen worden beschouwd als be trouwbare indicatoren om te weten te komen wat er bij de bevolking leeft. Te denken valt ondermeer aan de alterna tieve hulpverlening, rechtswinkels en talloze aktie- en belangengroepen die grotendeels steunen op vrijwilligers. Deze vormen van vrijwilligerswerk hebben ook een vernieuwende functie. Ontstaan als reaktie op bureaucratise ring, verkokering en een starre en af standelijke hulpverlening, beogen zij een andere benadering van hulpverle ning en cliënten. Sommige van deze ini tiatieven zijn na verloop van tijd gepro fessionaliseerd. Het is niet overdreven te concluderen dat vrijwilligers een behoorlijk aandeel hebben in de produktie en verdeling 4van welzijn. En hun betekenis zal alleen maar toenemen. Door demografische ontwikkelingen en veranderde ideeën over welzij ns- en gezondheidszorg neemt de vraag naar hulpverlening toe. Vakatures 1-113: Amnesty International Baarn vraagt vrijwillig(st)ers voor één keer per maand notuleren van de vergade ring, uitwerken en distribueren van het verslag aan ca. 25 personen. 4-111: Mensenrechten-organisatie Baarn vraagt vrijwillige medewerking ten behoeve van het voorbereiden van akties. 5-105: Stichting voor geestelijke ge zondheidszorg zoekt iemand die tegen bescheiden vergoeding voorlichting geeft aan groepen (b.v. voorbereidend beroepsonderwijs, buurthuizen) over vooroordelen t.a.v. patiënten. 5-119: Stichting Huiswerkbegelei ding Soest zoekt iemand die zich wil in zetten voor de opvang van jongeren van ongeveer 12 tot 18 jaar. 7-143: Orthopedagogisch instituut Soest vraagt enthousiast persoon die een voetbalclubje wil runnen van jonge ren 7 t/m 13 jaar en 13 t/m 18 jaar. 9-112: Organisatie voor zomerkam pen zoekt vrijwillig(st)ers voor vakan tieweek met lichamelijk gehandicapten in Lunteren. 12-104: Peuterspeelzalen Soest vra gen vrijwillig(st)ers voor onderhoud tuinen bij vier zalen. 16-108: Instelling voor sociaal cultu reel werk vraagt vrijwillig(st)ers voor bar-werkzaamheden/soos-beman- ning/naschoolse opvang; groeps-, dan wel individueel gericht. Huiskamerach tig; in het schoolseizoen. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m donderdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. Om de viering 1994 te kunne het Oranje-co roep gedaan Soest. Op de ningin Beatrix iedereen een b in een bijdrage gevraagd. Om de burgers heeft het Oranjt een loterij verb prijzen te winnc ket breidt zich wacht in spann Zoek de brief r ceptgiro in en... zen! Het prijzenpak Zweefvluchl berg; Komende zate wordt in de C concert voor d ding van de O] werking verier Oude Kerk ei Jong, Ineke F Jean Telder, 1 Weistra. Op h werken van 1 sohn en Voge Kaarten af 11 bij: De Goude 15, tel. 12132 P. Redè;, C tel. 22325; F.C. Diks, 's avonds a Op zondag 2( Cantatediens Oude Utrecl voerd de can Gott und Dat bastian Bach. kest van de E Hans Linnar Schaap, herv De dienst be Weekend-o Maatschappij Hulp in dringt dag, zondag e gen, tel. (035) Samenwerk lijn Praktijk voor begeleiding, chotherapie. 1 Stichting H Hulp aanvrag 10.00 uur, tel Nazorg boj Informatie: trum Utrecht t/m. vrij. 10.( Werkgroep Behartigt de vóór, tijdens Informatie: it Vrouwens| Iedere donde ring 31A (Vi (033)16612. dat. Meidentel Voor specifi' dag 19.00-2 18.00 uur; di (030)32202 Vrouwen Vrouwen die rein van de b bij de werkg telefonisch 18.00 uur. Spreekuur: 10.00-11.3C Vrouwencei Buro Vri Bemiddelt i mensen bij e op het gebit bus 3074, 14650. VTO-sai Vroegtijdig stoornissen AE Amers Slachtofl Praatpaal van rnisdri1 27719. Slachto 24 uur per Soest, Soe: en 23.00 23.00 en 7 Amersfooi Al Ano Steun aan veel drink 15474 Ba; Ouders Landelijkt adres: Eve 3765 XR Thuishi De THC menteren' ders van dicapte ki oppassen 033-631-

Soester Courant | 1994 | | pagina 18