Cé En dit zijn de knallers van deze week: 129 250 1750 179 C1000 i College dringt aan op reconstructie Waardebon Griftland moet f 225.000 extra betalen voor verplaatsing fietsenstalling Soester carnaval wordt steeds kleiner Een huizen" hoog bod CDA eist nieuwe onderhandelingen over Griftland-fietsenstalling 3 Actueel 4 Actueel 5 Actueel 13 Sport 18 Cultuur Cie. Minderheden volgens Turkse groepering niet representatief KUNSTNAGELS WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 j 72e JAARGANG NO. 25 Advocaat: 'Niet aanpassen overweg kan gemeente geld kosten' Verbijstering over houding gemeentebestuur Fractie tikt College op de vingers Oud-politiechef H.G. Scholtmeijer overleden Weer ingebroken in peuterspeelzaal Ruim een uur file vanwege spoorbomen Koude optocht trekt matige belangstelling ■iMHMhRi 'Na toezegging niets meer vernomen Motoragent licht gewond bij botsing Ijsbergsla per krop Bananen kilo Bildstar of Nicola aardappelen 5 kilo Cl 000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Herenkapsalon G/Ua/tcef m van BREUKELEN bv m 5 HET VLEESCENTRUM Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soesf/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 10.500 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het college doet een dringend be roep op de gemeenteraad om ak koord te gaan met de reconstructie van de spoorwegovergang op de Ossendamweg in Soest-Zuid. Daarbij wordt zelfs een spoed-)- advies van het advocatenkantoor Derks Star Busmann gevoegd. Als de gemeenteraad de reconstructie morgenavond afwijst, zou dat financië le gevolgen kunnen hebben voor de ge meente, stelt de juridisch adviseur van de gemeente. Mocht Soest namelijk verplicht worden om uit veiligheids overwegingen toch de reconstructie uit te voeren, dan zouden de Nederlandse Spoorwegen (NS) vergoeding van kos ten en extra onderhoudskosten kunnen claimen. De huidige situatie op de overweg wordt door het college, de NS en de rijksinspecteur als onveilig beschouwd. Als daar niet tijdig iets aan wordt ge daan, is er een reëele mogelijkheid dat de gemeente aansprakelijk wordt ge steld. "Alleen al om die reden doen wij een dringend beroep op u uw steun aan ons voorstel te geven", aldus het college aan de raadsleden. De NS heeft vorig jaar tijdelijke maatre gelen getroffen, omdat de afgesproken reconstructie toen niet op tijd kon wor den afgerond. De spoorwegmaatschap pij ging er daarbij vanuit dat de recon structie in een later stadium zou worden gerealiseerd. In de commissie milieu werd twee we ken geleden duidelijk dat een meerder heid van CDA, WD, PvdA en GGS tegen het plan is. Eerder had de ge meenteraad de reconstructie al goedge keurd, maar omdat de kosten nu 6^5.000 gulden hoger uitvallen, is de stemming omgeslagen. Vertrouwen Het college stelt dat het vertrouwen van de NS op de proef wordt gesteld, indien de gemeenteraad dwars blijft liggen. "Van de kant van de NS wil en kan men op dit moment niet aangeven wat de ge volgen zullen zijn, omdat dat mogelijk als dreigement zou kunnen worden op gevat", schrijft het college in zijn reactie op de commissievergadering. Bij die gelegenheid deed woordvoerder Kap van de NS echter wel uitlatingen die als dreigement zouden kunnen worden geïnterpreteerd. Kap beweerde zelfs dat de gemeente garantieverklaringen had afgegeven. Dat wordt door het col lege ontkent. Wel is mondeling over eenstemming bereikt over de uitvoe ring van de reconstructie. De NS heb ben in dat verband toegezegd, dat ze de onderhoudskosten van de overweg voor hun rekening zullen nemen. Daar mee bespaart de gemeente een bedrag van 375.000 gulden. Ook stelt het college dat de reconstruc tie van de overweg alleen maar is uitge steld in afwachting van rijksbijdragen. Nu dat geld binnen is, moet het raads besluit van anderhalfjaar geleden wor den uitgevoerd, is de mening van het college. Bovendien maakt Soest kans op meer subsidie voor de reconstructie. "Verbijsterd". Zo kenschetst rec tor drs. H. Mulder van het Grift land College de reacties van de schoolleiding op de rekening van f 191.250 (excl. BTW) - in werke lijkheid f 225.000 - die de ge meente Soest de school wil laten betalen als aanvullende koopsom voor de grond waarop een nieuwe fietsenstalling moet verrijzen. De stalling zelf kost maar een fractie van dat bedrag: 20.000 gulden. De school aan de Noorderweg heeft on langs formeel toestemming gevraagd om de fietsenstalling langs de toegangs weg naar de hoofdingang te verplaatsen naar een terrein aan de achterkant, dat een paar jaar geleden is aangekocht voor de prijs van f 18,75 per vierkante meter. De huidige plek van de fietsen stalling is onveilig, omdat er vanuit de school nauwelijks toezicht mogelijk is. Er zijn in de afgelopen periode nogal wat fietsen gestolen. Aan de achterkant beschikt de school over de nodige grond. Op een deel daarvan bevinden zich twee noodlokalen. Bij de aankoop van de grond is destijds echter bedongen dat de school, als er gebouwd zou gaan worden, een aanvul lende grondprijs zou moeten betalen. Nu er dan ook plannen zijn om er een nieuwe fietsenstalling neer te zetten .T*M<2S heeft het gemeentebestuur de school la ten weten dat eerst de aanvullende koopsom op tafel gelegd moet worden. In een handomdraai Het is overigens niet helemaal duidelijk over welke grondoppervlakte de aan vullende koopsom moet worden bere kend, omdat het nieuwe bestemmings plan weer andere grenzen hanteert dan Het Griftland College wil de fietsen stalling - met het oog op de veiligheid - naar de achterkant van de school ver plaatsen. CDA-wethouder Jan Menne (Grondzaken) was vorige week nog niet erg onder de indruk van de protesten van het Griftland College tegen het extra "prijskaar tje" - f 225.000 - dat Soest de school wil laten betalen voor de verplaatsing van een fietsenstal ling. Zijn politieke vrienden den ken er inmiddels anders over. Dat blijkt uit het persbericht dat de CDA-fractie in het weekend heeft op gesteld en verspreid. De fractie zet vraagtekens bij het B. en W.-besluit om de school zo'n groot bedrag in rekening te brengen als aanvulling op de koop som en wil dat het College opnieuw gaat onderhandelen met het Griftland-be- stuur. De wethouder reageerde vorige week nog minder toeschietelijk. "Gelijke monniken, gelijke kappen," aldus Men ne. Volgens hem is er bij de verplaatsing van de fietsenstalling wel degelijk spra ke van bouwen en dus zal de school vol gens de destijds gesloten overeenkomst inderdaad met het geld over de brug moeten komen. "Het gaat tenslotte niet alleen om wat fietsklemmen." Zijn fractiegenoten vinden dat het Col lege wel wat minder naar de letter van de overeenkomst mag kijken. "Een school, van welke richting ook, neemt in een gemeenschap een belangrijke plaats in. Dat geldt ook voor het Grift land College." Volgens het CDA is het belang van meer dan 1200 leerlingen gediend met goede en veilige voorzie ningen, in dit geval de fietsenstalling. "Fietsen zijn kostbaar en moeilijk te verzekeren. Wekelijks worden er fiet sen gestolen. Permanent toezicht is on mogelijk vanwege de hoge personeels kosten." Speerpunt De fractie wijst erop - in navolging van rector Mulder - dat Soest de veiligheid tot speerpunt van het beleid heeft ge maakt, waarbij met name aandacht moet worden gegeven aan preventie. "Een veilige fietsenstalling is zo'n pre ventiemiddel." Volgens de fractie moet het mogelijk zijn dat de gemeente de school in het kader van het veiligheidsbeleid tege moetkomt. "Onderwijs is een gemeen schappelijk, geen particulier belang." Ze erkent overigens dat B. en W. for meel juist gehandeld hebben, maar pleit voor een nadere afweging. De fractie betreurt het overigens dat de kwestie niet in het College besproken is, maar is afgedaan met een simpele pa raaf. B. en W. krijgen van het CDA ten slotte het dringende verzoek nog eens met het Griftland College te gaan on derhandelen om tot overeenstemming te komen. het oude. In het gunstigste geval (voor- de school) zou het neerkomen op 153.000 gulden, aldus het ambtelijk ad vies, in het ongunstigste op 191.250 gulden. Het College van B. en W. heeft in één handomdraai echter besloten uit te gaan van het hoogste bedrag. "Lach wekkend," oordeelt Mulder daarover. "Formeel-juridisch heeft de gemeente gelijk," zegt Mulder. "Maar er kan na tuurlijk geen sprake van zijn dat we dat bedrag gaan betalen. Dat heb ik ook aan de docenten uitgelegd. Dan kunnen we net zo goed iedereen een nieuwe fiets van 500 gulden geven, dat is dan nog in teressanter..." Wat hem vooral steekt is dat het ge meentebestuur, dat de veiligheid zo hoog in het vaandel heeft, serieus met een dergelijk voorstel op de proppen is gekomen. Uit de stukken heeft hij bo vendien opgemaakt dat het College van B. en W. onderling geen woord heeft gewisseld over het voorstel, maar het met één pennestreek heeft bekrachtigd. "En dat voor een gemeentebestuur dat de veiligheid tot speerpunt van het be leid zegt te maken..." Niet soebatten Mulder heeft grote moeite met de hou ding van het College. "Dit gemeentebe stuur is kennelijk niet zo'n enthousiast voorstander van het bijzonder onder wijs. Ik kan geen andere conclusie trek ken." Hij wijst in dat verband ook op de moeizame realisering van het nieuwe sportveld, dat de school geheel voor ei gen rekening heeft aangelegd. "De ge meente heeft er niets aan gedaan, maar we hebben er jaren over moeten soebat ten. Dat zijn we nu niet opnieuw van plan." Over de strategie die het Griftland Col lege zal volgen wil Mulder nog niets zeggen. "We gaan er eerst met het schoolbestuur over praten. Maar dat we niet eerst 225.000 gulden gaan betalen om voor 20.000 gulden een stalling te mogen verplaatsen, dat staat wel vast." Nieuwe Schans officieel van start. Politici mogen niet luidkeels roepen. Raadsleden uit schaduw kamerleden. "Er zijn nog acht wachtenden voor u." VVZ'49 verstevigt met zege koppositie. Nijpend gebrek aan kader bij SEC. Sterke eerste helft basket ballers. Goedé winnaars school- damkampioenschap van DVSB. C-drie bewijst zich als re gionaal pop-podium met concert 'Sjako'! Benefietconcert van Rob de Nijs op kinderboerderij. Weer succesvol jaar De Vrije Teugel. Kinderbios in C-drie. Op 78-jarige leeftijd is vorige week donderdag adjudant H.G. Scholt meijer, oud-korpschef van de Soes- ter politie, overleden. Scholtmeijer kwam in de oorlogsjaren naar Soest en nam in 1975 afscheid. Hij leidde het korps gedurende een periode van elf jaar. De oud-politiechef is gistermiddag in Bilthoven gecre meerd. Scholtmeijer was oorspronkelijk af komstig uit Drente. Zijn opleiding kreeg hij aan de Hilversumse politie school. In december 1941 kwam hij als schrijver in dienst van het korps in Soest, waar hij opklom tot korpschef in 1965. In de bezettingsjaren speelde Scholt meijer een belangrijke rol in het ver zet. Ook in het maatschappelijk le ven nam hij een vooraanstaande plaats in, met bestuursfuncties bij de Soester VVV, het Oranje-comité, de landelijke Politiesportbond en het Oorlogsgravencomité. Opnieuw is een inbraak gepleegd in een peuterspeelzaal aan de Beetzlaan. Dit maal namen de daders een bedrag van vijftig gulden mee. Ze waren binnenge komen via een bovenlicht. De inbraak werd donderdagnacht gepleegd. Op de Soesterbergsestraat en de Van Weerden Poelmanweg hebben donderdagmorgen gedurende ruim een uur files gestaan. De oorzaak daarvan waren de bomen van de spoorwegovergang. Door een tech nische storing hielden die het ver keer, met korte tussenpozen, lange tijd tegen. De storing ontstond rond half negen, de politie werd pas na negen uur in geseind. Medewerkers van de Ne derlandse Spoorwegen hadden het euvel om ongeveer tien uur verhol pen. Wie zaterdagmiddag de kou trot seerde om een kijkje te nemen bij de traditionele carnavalsoptocht in Soest ("Knollendam!'), kon con stateren dat die dit jaar weer een stukje kleiner was geworden dan andere jaren. Het "visitekaartje" van het Soester carnaval telde slechts negen deelnemers. Ook de belangstelling onderweg was niet al te groot, maar dat zal ongetwij feld ook iets te maken hebben ge had met de temperatuur. Of met deze constateringen ook vast staat dat het carnaval in Soest een steeds marginaler plaats inneemt is evenwel een wat voorbarige conclusie, want de kwaliteit van de presentaties - groepen en individuele deelnemers - In een brief aan de gemeenteraad heeft de Turkse groepering MGT-WBV uit Soest haar zorg geuit over de representativiteit van de gemeentelijke commissie Min derheden, met name voor de Turk se gemeenschap. Volgens zeg gen voelt een "belangrijk deel" van die gemeenschap zich onvol doende vertegenwoordigd. Voorzitter Ramazan Dagdeviren van de MGT-WBV laat de raadsfracties per brief weten dat er op 25 januari een bij eenkomst is geweest van de commissie, waarin een vertegenwoordiging van zijn groep haar zorgen heeft geuit. De Turkse vertegenwoordigers in de com missie hebben daarbij toegezegd dat zij een gesprek zouden aangaan met de MGT-WBV. "Hoewel de communicatie binnen Soest toch niet zo'n probleem zou moe ten zijn, is er niets meer over deze toe zegging vernomen," aldus Dagdeviren, die zich daarom nu tot de gemeenteraad heeft gewend met het verzoek het ini tiatief voor ,zo'n gesprek te nemen. Hij wijst erop dat de democratische ge meenteraad gewend is aan een plurifor me vertegenwoordiging, gezien de 7 a 8 fracties in de raad. De belangenvereni ging MGT-WBV streeft er namens een groeiend aantal leden naar ook de com missie Minderheden een juist represen tatieve rol namens de Turkse gemeen schap te laten vervullen. "Met uw initiatief of voorbeeld kan een vertegenwoordiging worden bereikt van alle Turkse instellingen," aldus Dagdeviren, die in dat verband ook ver wijst naar de verkiezingstijd, "waarin ieder van u de hoop heeft gezet op een goede vertegenwoordiging". Een 36-jarige politieagent uit Soest is vorige week dinsdagmorgen licht ge wond geraakt toen hij op het kruispunt Eikenlaan-Soesterbergsestraat werd aangereden door een bestelauto. De agent liep daarbij gelukkig slechts kneuzingen op aan zijn onderbeen, maar zijn motor werd zwaar bescha digd. Het ongeluk ontstond doordat de automobilist, een 36-jarige Utrechter, de agent geen voorrang gaf. was dit jaar opvallend hoog. De deelne mers moeten in sommige gevallen hon derden uren besteed hebben aan het tot stand brengen van wat in eerste instan tie alleen als "idee" bestond. Voor al leen de optocht in Soest zou dat wellicht een te grote inspanning zijn, vandaar dat de meesten zich een dag later ook lieten zien bij de grote optocht in Hoog land, elk jaar goed voor enkele tiental len deelnemers en tienduizenden toe schouwers. De fraaiste uitvoering was ongetwijfeld die van de Plattelandsgenotsknotsen, de andere carnavalsvereniging van Soest, die de omstanders duidelijk maakten dat ze hun "eigen deuntje" meespeelden met de gigantische pop pen die samen - via een ingenieuze con structie - een trekharmonica bespeel den. De jury, ook dit jaar onder leiding van CDA-wethouder Jan Menne, be kroonde deze wagen met de eerste prijs voor de grotere groepen. Ook opvallend fraai was de presentatie van de firma Van Rouwendaal, die met een "slee van een wagen" (geheel ver sierd met groen-gele ballonnen) de aandacht trok, maar misschien nog iets méér met de twee zeer welgeschapen Braziliaanse danseressen die de om standers even de kou in hun botten de den vergeten. Het geheel kreeg ver diend de eerste prijs bij de kleinere groepen. Ook de andere deelnemers hadden dui delijk hun *best gedaan. De Knijers maakten duidelijk dat ze voor een beetje carnaval graag (letterlijk) "uit hun dak" zouden gaan, de BosknoIIen presenteerden zich als kaboutertjes - van wie werd verondersteld dat ze de regering in Den Haag mogelijk uit de problemen zouden kunnen helpen - en de dames van de Raad van Elf gingen dansend en in fraaie kledij over straat onder het motto "Rio in Soest". Ook enkele kleinere presentaties trok ken de aandacht, zoals het ouderwetse huwelijksbed waarin een ietwat be daagd echtpaar - "Hoe ouwer hoe gek ker" - zich al luierend door Soest liet rij den. Daartussen door lieten enkele in dividuele deelnemers nog zien wat ze aan creativiteit en vindingrijkheid in huis hadden. De stoet werd afgesloten door de grote prinsenwagen, waarop prins Wasiel I en zijn Raad van Elf de feestgangers alvast een voorproefje ga ven van de genoeglijkheden die in café De Plattelandsgenotsknotsen behaal den met hun fraaie wagen de hoogste lof van de jury. Foto; qoos van qer yyy/f Bos en Duin - de traditionele Knollen- burcht - zouden gaan plaatsvinden. Van het Kerkplein - waar locoburge meester Jan Menne de sleutels van Knollendam tijdelijk aan prins Wasiel afstond - trok de bescheiden stoet naar het centrum van de feestelijkheden aan de Bosstraat. Dat ging uiteraard ge paard met de nodige luidruchtigheid en de ongerichte distributie van minstens enige tientallen kilo's aan confetti en andere feest-snippers, waarvan de spo ren nog wel enige tijd langs de Soester wegen aan te treffen zullen zijn. Een impressie van de overige carna vals-activiteiten treft de lezer elders in deze krant aan. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 1 kilo magere riblappen en 1 kilo tartaar. samen voor Geldig t/m 19/2. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS START DIREKT Telefoon 033 - 729097 al vanaf f. 35,- per set. Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 02155- 16450 Beetzlaan 89 (v.h, de Kaasspecialist) ArffC ^^^^pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK (Stroganoff) o/xcn per kilo^U?U RUNDERGEHAKT per kilof. SCHNITZELS (gepaneerd) A 0 rn per kilolu? Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1