Bauers Raadsleden uit schaduw van kamerleden <s "Er 1 ACTUEEL t UUR Politici mogen niet luidkeels roepen I UUR Gemeentebelangen presenteert kandidaten «UUR Plan recreatiepias is niet nieuw Nieuws van de gemeente Bauers 8 Kwintet reiligheid 'Voldoen de militaire terreinen wel aan milieu-eisen...?' Politiek forum in Internationaal Yrouwencentrum Soest WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT Veel politieke partijen gaan de straat op Al eind jaren zestig idee voor Wieksloterplas gelanceerd Huiverig V 1 Stichting raakt computer kwijt Vijf auto's op Heideweg vernield Stereotoren uit flat gestolen ooooooooooooooooo o 5 gangen-menu f55r o o o -d Restaurant 'U wilt dat Soest niet steeds verder dichtgroeit' Meningen van lezers Eempolder natuurlijk PAGINA 4 WOENSDAG 16 F 3vdA praat met Vragen van Tomassen (GL-PS): V erkiezingsuitslag kan worden gevolgd in gemeentehuis Wie vergelijkt leest de Soester Courant Vrouwen van NCVB en KVG hangen aan de lippen van lokale politieke kopstukken Belastingen Bewonen 'A Wem \hn Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57 tel. 13109 van Weedestraat 147 tel. 25942 Hamseweg 21 Hoogland 033 807151 In de raadszaal blazen ze van de hoogste torens en zijn ze aan de macht, maar daar buiten hebben de lokale volksvertegenwoordi gers eigenlijk bar weinig te zeggen. Het is de hooggeachte dames en heren raadsleden namelijk verbo den luidkeels te roepen als ze straks op de weekmarkt gaan staan. In een poging hun hobby voor nog eens vier jaar te mogen uitoefenen of om voor het eerst toe te kunnen treden tot het walhalla van de gemeentepolitiekv gaan de kandidaten van de acht politie ke partijen de straat op. Dat doen ze meestal om de vier jaar. Het toeval wil dat ze dat altijd vlak voor de verkiezin gen doen. In de strijd om de gunst van de kiezers, van wie de meesten hun keuze bepalen aan de hand van hun landelijke stemge drag, zoeken de (aspirant- jraadsleden de burgers weer op. Aanplakbiljetten, spandoeken, sandwichborden, alles wordt uit de kast gehaald. De VVD wil zelfs een hoogwerker inhuren voor een liberale campagne in het noordelijke en zuidelijke winkelcentrum van Soest. Maar voor dat laatste heeft burgemees ter Hans de Widt een stokje gestoken. De Widt geeft daarmee gehoor aan de bezwaren van onder meer de politie die stelt dat een hoogwerker in een drukke winkelstraat een bedreiging vormt voor de verkeersveiligheid. Wat wel mag, is het huren van een standplaats op de weekmarkt. Het CDA, de WD, Progressief Soest en 'nieuwkomer' BAM nestelen zich tot 2 maart, de dag waarop de gemeente raadsverkiezingen plaatsvinden, tussen de kooplieden. Naast de verse groenten en fruit, tussen de warme stroopwafels en de gordijnen en in de nabijheid van vis ligt het Soester beleid voor de ko mende vier jaar uitgestald. Uw stem is een daalder waard, als u op de juiste partij kiest, natuurlijk. De politici dienen zich echter wel aan regels te houden als ze weer grif pen nen, snoepjes (waarvan de uiterste ver koopdatum en de door de EG goedge keurde kleur- en smaakstoffen niet op de verpakking staan vermeld), stickers en ander reclame-materiaal uitdelen. Uiteraard moeten ze het marktgeld be talen. En: de wil van de marktmeester is wet, ook voor de plaatselijke bestuur ders. Propaganda maken in de kraam is toe gestaan, maar de partijleden mogen niet over de markt gaan lopen om 'ziel tjes' te winnen. Het gebruik van een luidspreker of versterker is eveneens verboden. En, zo valt te lezen in één van de gedragsregels: "Luidkeels roepen is niet toegestaan." Het zit er dus dik in dat de politici wor den overstemd. m Wem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57 tel. 13109 van Weedestraat 147 tel. 25942 Hamseweg 21 Hoogland 033 807151 In navolging van alle andere poli tieke partijen die op 2 maart in Soest aan de gemeenteraadsver kiezingen deelnemen heeft ook Gemeentebelangen Groen Soest zijn kandidaten - met enige vertra ging - aan het publiek gepresen teerd. Dat gebeurde vorige week op een speciale plek: het Soester- veen. Op de lokatie waar Gemeentebelangen graag een recreatiepias aangelegd ziet worden verzamelden zich twaalf van de zestien kandidaat-raadsleden en een aantal van hun nazaten, die op symboli sche wijze alvast de spa in de grond zet ten. Daarmee wilde de partij haar motto "niet praten maar doen" benadrukken. Op de foto v.l.n.r. Elske van Gorkum, Gerrit Leeflang, Hans van Wuijckhuij- se, Peter Uiterwijk, Aag van der Neut, De kandidaten van GGS op de plek in het Soesterveen waar de recreatiepias zou moeten komen r Jos van den Eijnden, Harry Witte (lijst trekker), Gerard van den Deijssel, Co- by Kuiphof, Diny Hartering, Sjannie van Reuth en Henk van Hattem. Bert van 't Holt, Janny Broeckman, Fons Hilhorst en Martien van Hornsveld wa ren verhinderd. Wem Van Oosten fotoservice Soesterbergsestraat 57 tel. 13109 van weedestraat 147 tel. 25942 Hamseweg 21 Hoogland033 807151 Het plan van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) om een re creatiepias te realiseren op het ter rein langs de Dorresteinweg, is niet nieuw. Reeds eind jaren zestig werd dat idee bij de voorbereidin gen voor een nieuw bestemmings plan, gelanceerd. Het plan haalde het, zoals bekend moge zijn, niet. De recreatiepias werd voor het eerst ge noemd aan het eind van de jaren zestig, toen de woningbouw in het Soester- veen-Zuid (Smitsveen) moest worden uitgevoerd. Om de woningen te kunnen bouwen, moest de grond worden opge hoogd met zand. Voorgesteld werd het zand af te graven in de Wieksloterplas. Dat had tot gevolg, dat de recreatiepias werd opgenomen in het bestemmings plan voor het gebied dat tussen de Bilt- seweg, de Wieksloterweg, de Dorre steinweg en de Koningsweg ligt. In het zelfde plan werden ook de mogelijkhe den voor sportaccommodaties, een be staande manege, algemene recreatie en een begraafplaats omschreven. De be graafplaats werd wegbestemd en in plaats daarvan werd de algemene be graafplaats aan de Veldweg uitgebreid. Voor de rest werd het bestemmingsplan op 19 maart 1970 door de gemeente raad vastgesteld. De recreatiepias zou er nooit komen. Met name de provinciale planologische commissie (ppc) was nogal huiverig voor de plas. De recreatiepias zou te duur zijn en bovendien teveel mensen aantrekken. De ppc ging uit van vijf tienduizend bezoekers per dag, waar door alleen al vijftienhonderd tot twee duizend auto's per dag naar het gebied zouden rijden. Uitgerekend was, dat er een parkeerplaats van minstens 7,5 hectare zou moeten worden aangelegd. Er werd zelfs geopperd dat de Biltse- weg voor een deel zou moeten worden verlegd, hetgeen veel te veel geld zou kosten. Er bestaan overigens wel teke ningen, waarop de Biltseweg is verlegd. "Het is te groot voor Soest alleen en te klein voor de regio", aldus de ppc toen tertijd. In maart 1975 werd de recreatiepias op advies van een werkgroep definitief van de tekeningen geschrapt. In dat jaar was ontgronding van de Wieksloterplas geen noodzaak meer, omdat het zand voor het Smitsveen inmiddels van el ders was aangevoerd. De hoge kosten vormden wederom een belangrijk argu ment in de besluitvorming. Daarna werkte de gemeente Soest nog samen met omliggende gemeenten aan een basis recreatieplan. Uit dat overleg ontstonden recreatieplannen voor on der meer Lage Vuursche, Leusden en het betreffende terrein in Soest. Be dacht was dat er onder meer een sauna, een visvijver en eventueel een atletiek baan zouden kunnen worden gereali seerd. Dat plan werd in 1980 aangeno men, met uitzondering van de geplande voorzieningen in Soest! Het gemeente bestuur zag toen namelijk van de plan nen af. In het verkiezingsprogramma voor 1994-1998 doet GGS een suggestie voor een recreatiepias. Die zou moeten worden aangelegd op het terrein naast de Dorresteinweg. Bij de vaststelling van de Structuurvisie heeft de gemeen teraad bepaald, dat daar nieuwbouw moeten worden gepleegd. Volgens lijst trekker Harrie Witte van GGS blijft er dan nog voldoende ruimte over voor een recreatiepias. GGS zegt het onderzoek zelf op gang te zullen brengen en wil vervolgens met de bevolking van Soest gaan praten. In dien de behoefte aan een mogelijkheid voor buiten zwemmen groot is, wil GGS een handtekeningenactie op touw zetten en de steun van andere partijen winnen. In het multifunctionele centrum aan de Smitsweg is vorige week donderdag in gebroken in het kantoor van de Stich ting Vluchtelingenwerk. Meegenomen werden een computer en een printer. De inbreker was binnengekomen door de ruit uit de voordeur te nemen. Op de Heideweg zijn vorige week don derdag vijf auto's beschadigd. Eén van de eigenaren had aangifte gedaan van vernieling van de buitenspiegel. Ter plekke bleken ook vier andere auto's onder handen te zijn genomen. Daar was vrijdag nog geen aangifte van ge daan. Op de Smitsweg is een stereotoren met apparatuur uit een flat gestolen. De in brekers, die overigens geen braak-spo- ren achterlieten, namen ook enkele cd's mee. Uit een woning aan de Van Beuningen- laan haalden inbrekers een radio, een sloophamer en een fax-apparaat. Die inbraak werd zaterdagnacht gepleegd. Heldere ossestaartsoep Gebakken scampi's Spoom Lamsfilet met honingthijmsaus Chocolademousse Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Wijn-arrangement mogelijk. BURG. GROTHESTRAAT 55 O 0 TEL/FAX 02155 - 1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO De route zal voor veel automobilisten dan wat langer worden, maar het effect zal zijn dat men voor de A1 gaat kiezen. En dan bereiken we precies wat in het belang is van Soest: verminderen van het doorgaande verkeer in Soest, waar door helemaal geen rondweg nodig is. Een rondweg om de noord of via de Korte Brinkweg zou integendeel het doorgaande verkeer aanmoedigen om door Soest te jakkeren. Graag wil onze werkgroep dan ook met kracht pleiten voor het behoud van de natuurlijke rust in de buitengebieden te Soest. Wij besluiten met een oproep aan de politieke partijen van Soest: laat het geroep van de kievit en het gekwet ter van de boerenzwaluw niet verloren gaan in het geraas van toenemend snel verkeer! Werkgroep bescherming weidevogels IVN Soest, A.M. Broeckman (Open brief aan het College van B. en W. en de gemeenteraad van Soest) Nu de verkiezingstijd is aangebroken hebben de Soester politieke partijen al lerlei voornemens op het gebied van verkeer, woningbouw en winkels. Voordat je het weet ontstaat er een si tuatie waarin ingegrepen wordt in de prachtige buitengebieden die Soest rijk is. Een daarvan is de unieke Eempolder met een voor Nederland grote natuur waarde. Behalve dat agrariërs en vee houders hier hun bedrijf kunnen uitoe fenen, vinden vele planten en dieren hier hun reden van bestaan. De flora en fauna bieden weer vele recreatiemoge lijkheden en menig natuurliefhebber kan hier zijn hart ophalen. Denk aan de vele wandel- en fietsmogelijkheden waar Soest vermaard om is. Een Soester Eempolder zonder het ge roep van grutto en kievit in het voorjaar is ondenkbaar. Toch is de dreiging van een verdringing van natuur door wo ningbouw of snelverkeer helaas reëel. Als weidevogelwerkgroep van de IVN Soest willen wij hiervoor waarschuwen. Mooie winkelgebieden en comfortabe le woningen voor de Soesters zijn prachtig, maar het behoud van de na tuurlijke buitengebieden vormt voor dé Soesters een nog grotere waarde. Bo vendien zijn wij van mening dat veel verkeer in goede banen geleid kan wor den zonder de extra aanleg van autowe gen. Door een verandering in de be wegwijzering bijvoorbeeld kan het doorgaande verkeer van Amersfoort richting Baarn en Hilversum worden geleid via de hoofdwegen Dalweg, Ko ningsweg en Biltseweg. Graag wil ik reageren op een schrijven van gemeentebelangen namens Harry Witte, dat 9 februari j.1. was bijgesloten in de Soester Courant. Zij willen graag en ik ook héél graag leuke, gezellige stukjes, groen, knotwilgen, weilandjes en polder achter de Lange Brinkweg etc. etc. behouden. Over dat laatste wil ik het graag als 'kersverse inwoonster' van Soest met u over hebben. Wij hebben n.1. deze prachtige 'Lange Brinkweg' ontdekt en uitgekozen om te gaan wonen. Dat leek ons qen fijne landelijke plek en toch lek ker centraal. Wij zijn er inmiddels ook achtergeko men, dat er hier dagelijks aan één stuk door zéér veel auto's en complete vrachtwagencombinaties voorbij onze huizen denderen met hoge snelheden. Wij zijn daar erg van geschrokken en vinden het wonen in onze nieuwe woonplaats Soest nog niet echt gewel dig. Wij hebben zelf zéér bewust één auto, maar zijn wel genoodzaakt de uitlaat gassen en het lawaai van anderen te ac cepteren. De polder achter de Brink weg is allang zo mooi niet meer, met de treinen die erdoorheen denderen. Is het dan zo erg om daar ook een weg aan te leggen? Ik denk, dat mens en milieu daar meer mee gediend is. Op die manier kunnen wij weer rustig op onze fiets genieten van al het moois dat Soest te bieden heeft, zonder dat wij van de weg gere den worden. Wat dacht u als 'groene partij' van één auto per gezin? Bij de basis moetje ten slotte beginnen! Maar ga dat maar eens verkopen als politieke partij anno 1994 in Soest! Dit zal wel erg idialistisch gedacht zijn, maar toch denk ik dat dit de enige ma nier is, om Soest niet nog verder dicht te laten groeien! Ik heb 'mijn partij' nog niet gevonden, helaas! Het is wel héél gemakkelijk, om als partij vóór 'mooie groene stukjes' kiezers te trekken en tegelijkertijd de rommel bij een ander voor de deur te dumpen! Mevr. M.L. de Rijk. (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Conrant) Aangevraagde kapvergunningen Gentiaanlaan 7: 6 pseudotsuga s. Birkstraat 136: 1 kastanje 3 fijn sparren. Pijnenburgerlaan 2: coniferen 1 fijnspar 1 larix. Oranjelaan 34:1 larix 1 berk co niferen. Sparrenlaan 6: 1 conifeer. Kerkpad Z.Z. 20f: 1 walnotenboom. Bezwaren binnen 4 weken bij de afde ling Groenbeheer, Postbus 2000, 3760 CA, Soest, tel. 93709. Bouwzaken B. en W. zijn van plan vergunning te verlenen voor de bouw van: 27 woningen met garages en bergin gen (bouwplan Groen van Prinsterer- schooi) aan de Groen van Prinsterer- straat (artikel 19 Wet Ruimtelijke Or dening). Schriftelijke bezwaren binnen twee we ken bij B. en W. De stukken liggen ter inzage in het gemeentehuis, afdeling ROB. Verleende bouwvergunningen Amersfoortsestraat 9a: uitbreiden van een showroom. Amnestylaan 76, 78, 82: plaatsen van een dakkapel, carport en een serre (wijz. verg.). Bartolottilaan 7b: bouwen van een woonhuis met garage. Foekenlaan 2: plaatsen van een serre en het bouwen van een kelder. Gemshoorn 33 bouwen van een! serre. Peter v.d. Breeinerweg (ong.H plaatsen van een opslagruimte (t,b.v kabelresten etc.). Bezwaarschriften AWB: binnen 6 we ken bij B. en W. Bezwaarschriften AROB: binnen 30 dagen bij B. en W. De stukken liggen ter inzage in het ge meentehuis. afdeling ROB. Aangevraagde bouwvergunningen Braamweg 32: vergroten dakkapel voorgevel. Insingerstraat 15: wijzigen van een gevel. Ir. Menkolaan 61: uitbreiden van een woonhuis. Jac. van Looylaan 4-6: plaatsen van een dakopbouw. Jac. van Looylaan 10: uitbreiden van een woonhuis. Nieuweweg 64a: wijzigen van gevels. Nieuweweg 82: plaatsen van een dakkapel. Prunuslaan 8: uitbreiden van een woonhuis. Theo Dobbehof 5: bouwen van een berging. Verlengde Taimalaan (ong.): bou wen van een woonhuis met carport/ berging. De stukken liggen ter in zage in het ge meentehuis, afdeling ROB. ijdens een bijeenkon pPvdA met vertegen van verschillende maal ke groeperingen heeft wethouder Han Mink en ideeën uitgewissel onderwerp veiligheid, vertegenwoordigers u drijfsleven, van bejaar bejaardenzorg, bestui ventie en het soci werk. Mink gaf in zijn inleiding de afgelopen raadsperiod initiatieven en een nieu' ontwikkeld. Voor de kon gaat het om het vinden aanpak in de praktijk. Beoogd PvdA-wetho Fractievoorzitter Leidje Tomassen van GroenLinks-Progressief Soest zet vraagtekens bij de mogelijke vervuiling van militaire terreinen in Soest. Ze heeft het College ge vraagd om duidelijkheid. Tomassen wijst op de milieu-eisen voor benzinestations, die tegenwoordig Op woensdag 2 maart kunnen de uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezingen in Soest worden gevolgd in het gemeen tehuis. Daartoe zal in de hal een scherm worden neergezet, waarop de voorlopi ge uitslagen van elk stembureau wor den geprojecteerd. Van minuut tot minuut kunnen belang stellenden de ontwikkelingen volgen. De hal van het gemeentehuis is daar voor vanaf 19.30 uur geopend. voorzien moeten zijn van voor vloei stoffen niet-doorlaatbare vloeren. De ze eisen hebben inmiddels al geleid tot het sluiten van diverse benzine-pomp- stations, en volgens Tomassen zullen dat er nog wel meer worden. In dat verband gaat ze ervan uit dat deze eisen ook van toepassing zijn op militai re installaties. Ze wil daarom weten of de militaire terreinen - waaronder de vliegbasis Soesterberg - al voldoen aan dezelfde milieu-eisen waaraan ook par ticuliere ondernemers moeten voldoen. Als onverhoopt mocht blijken dat dat bij de Defensie-terreinen (nog) niet het geval is, wil ze weten welke stappen het College overweegt om de milieuwetten hier ook toe te passen. Tomassen wil dat B. en W. daarover een notitie op stellen, die in de eerstkomende verga dering van de raadscommissie Milieu besproken kan worden. Gespreksleider Ed Westerloo had gelijk toen hij tijdens zijn inleiding stelde dat Brinkman de mensen meer zegt dan Krol, dat Bolkensteijn meer bekendheid geniet dan Blommers en dat zelfs Boerkoel het in naamsbekendheid moet afleggen tegen Kok. Maar dat nam niet weg dat de leden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond en het Kat holiek Vrouwen Gilde donderdagavond uitliepen om de 'kopstukken uit de lokale politiek aan te horen. Het politieke forum, georganiseerd door de twee vrouwenorganisaties, werd bijgewoond door ongeveer 120 belangstellenden die zich goed hadden voorbereid en na de tradi tioneel slaapverwekkende presentatie van de verkiezingsprogramma's een interessante discussie op gang brachten. De mensen bekommeren zich vandaag de dag te weinig om elkaar. Ze blijven in gebreke als het gaat om solidariteit en houden te weinig rekening met el kaar. Dat is volgens het CDA, de VVD, Gemeentebelangen Groen Soest (GGS), de PvdA en GPV/SGP/ RPF één van de oorzaken dat mensen zich onveilig voelen. Natuurlijk, de criminelen zijn de be langrijkste drijfveren van het onveilige gevoel, maar als we met z'n allen wat meer op elkaar letten en om elkaar ge ven, zal daarin best verandering optre den. Alleen met meer politie op straat los je het criminaliteitsprobleem niet op. Preventie begint bij jezelf, luidde het antwoord van de fracties op de vraag wat er aan de oorzaak van crimi naliteit kan worden gedaan. Lijsttrekker Bart Krol van het CDA, die voor de NCVB en het KVG een 'thuis wedstrijd' speelde, vindt dat de eerste verantwoordelijkheid bij de ouders ligt en dat het onderwijs een belangrijke preventieve taak heeft: "Zeg maar te gen de leerlingen dat het niet normaal is, datje op andermans fiets rijdt." Volgens Kees Boerkoel van de PvdA is de werkloosheid, met name onder de jongeren, een voorname oorzaak van de criminaliteit. Daar moet dus iets aan worden gedaan, aldus Boerkoel die even uit de schaduw van de sociaal-de mocratische minister Wim Kok stapte. "Je zult een goed voorzieningenniveau voor mensen met een kleine beurs in stand moeten houden." Bekend is, dat drugs- en alcoholgebruik de meeste criminaliteit in de hand werkt. Teeke Glastra van de nieuwe partij BAM wil dat er meer politie wordt ingezet, zodat criminelen a la mi nuut worden opgepakt door de 'sterke arm'. Leidje Tomassen van Progressief Soest (PS) pleitte voor buurtpreventie, jongerenwerk en stelde dat het best is als beide ouders werken, zo lang er maar één thuis is als de kinderen thuis komen. Busplan En wat gaan de dames en heren politici doen aan de gevaarlijke situaties die bussen veroorzaken op de te smalle we gen in de routes? Neks Blommers van de WD: "Onze wegen zijn er niet overal op berekend. Daarom heeft onze partij zich geweerd tegen grote bussen. Wij wilden kleine bussen. "Krol: "Je moet de bus naar de mensen brengen. Als er veel gebruik van wordt gemaakt, heb je wel grote bussen nodig." Blommers: "Dan zetje maar twee klei ne bussen in." Glastra: "De lege bussen moeten ook driejaar lang blijven rijden. Dat vinden wij jammer, maar daar kan de BAM niets aan doen." Zwemtarieven Oud zeer werd ook in de discussie ge mengd. Nadat de raadsleden hadden gezegd dat ze geen invloed kunnen uit oefenen op de hoge tarieven van Aqua Indoor, riep een lid van het KVG: "Ze hadden beter een binnenbad bij het Soester Natuurbad kunnen bouwen dan het te verkwanselen aan een pro jectontwikkelaar. En als Aqua indoor drie gulden gaat vragen, krijgen ze veel meer bezoekers dan nu." Tomassen informeerde de vrouwen dat ouderen via de SWOS wel korting kun nen krijgen voor een zwemkaartje. De minima die geen kaartje kunnen beta len, hebben de mogelijkheid bij de ge meente aan te kloppen voor steun. Eén van de aanwezigen: "Een alleen staande betaalt net zoveel rioolrecht als een gezin. Toen ik de gemeente daar over belde, zeiden ze dat ik vrijstelling kon aanvragen. Dat is niet nodig. Ik wil best betalen, maar niet zoveel als een groot gezin dat veel meer water ge bruikt." Blommers legde het allemaal uit. De gemeente heeft al onderzoeken verricht naar de mogelijkheden om burgers in dividueel aan te slaan op het gebruik van water (Waterspoor) en het aanbod van huisvuil (Diftar). Technisch is\het nog niet mogelijk die systemen toe te passen. "Zodra het kan, willen we dat ook doen", beloofde Blommers die daarin wordt gesteund door de andere fracties. Supermartkt Een bewoonster van Beversstein, die waarschijnlijk Albert Heijn als buur man krijgt, wees op de uitlaatgassen van auto's die straks vanuit de open par keerruimte onder de supermarkt tegen de woningen van haar en haar buren zal slaan. Witte: "Wij zijn tegen de vestiging van Albert Heijn." Krol: ""Het gaat nu alleen nog om de lo catie. De invulling van het plan komt nog ter sprake. Wij willen best een bete re oplossing voor de garage." Tomassen: "De supermarkt moet niet in het centrum komen, maar in de wijk waar de mensen wonen." "Waarom komt er geen supermarkt op de Koninginnelaan", vroeg iemand aan Krol. Krol: "Het mag wel, sommige partijen willen het zelfs. Maar je kan het een on dernemer niet verplichten. Hij vestigt zich daar allen als hij er brood kan ver dienen. Maar in 't Hart wonen te weinig mensen. Er zijn al levensmiddelenza ken weggegaan, terwijl er nog geen gro te Albert Heijn is." Splinters "Bent u niet bang dat er veel te veel klei ne partijen komen en kunnen die wel invloed uitoefenen", vroeg iemand aan Glastra. Glastra: "Als ik het gekrakeel naast mij hoor, denk ik dat de burgers bij ons Als voorbereiding op de komende gemeenteraadsverkiezingen wer den er in de achter ons liggende week twee bijeenkomsten gehou den in het Internationaal Yrou wencentrum aan de Smitsweg. Op de eerste zette de heer Yücel - ge meenteraadslid in Hilversum - voor een gehoor van ruim 50 vrouwen uiteen hoe een gemeenteraad werkt, wat de taak en verantwoordelijkheid van het gemeen tebestuur is. Woensdagochtend kwam opnieuw een groot aantal vrouwen naar het centrum, ditmaal voor een gedachtenwisseling met vertegenwoordigsters van de plaat selijke politieke partijen. Diverse voor minderheden belangrijke zaken kwa men ter sprake. Uitgebreid werd stilgestaan bij het voor en tegen van de spreiding van leerlingen me^r poten aan de grond krijgt. Het hangt van de kiezers af. Wij hebben er grote verwachting van." Boerkoel: "Datje als kleine partij geen invloed kunt uitoefenen, daar ben ik het niet mee eens. Meilof (GPF/SGP/RPF- red.) heeft als eenmansfractie wel in vloed vanwege zijn kennis en kunde. Wel ben ik het ermee eens als u BAM bedoelt. Er zit hier een Burger met een Andere Mening, maar die heb ik nog niet gehoord. "Maijon Haak (GPV/SGP/RPF): "Als kleine partij kun je ook veel invloed uitoefenen. Ma- ra het is niet goed als er voor elk belang een aparte partij wordt opgericht." Eenden En hoe moet het met de Kaapse eenden in Overhees? Die zijn gevaarlijk voor het verkeer en het worden er steeds meer. Tomassen: "Over de eenden ben ik me niet zo bezorgd. In de natuur regelt zich dat zelf. Er zijn veel jonge eendjes die verdwijnen door ratten. Maar ik heb de gemeente wel gevraagd om borden met 'overstekende eenden' te plaatsen." "Of: verboden voor eenden", aldus één van de meer dan honderd belangstel lenden. De mensen die willen weten hoe D66 tegen dit soort zaken aankijkt, doen er goed aan het verkiezingsprogramma van de partij erop na te slaan. Elly Groenestein (die vierde op de lijst van D66 en van wie het, gezien de landelijke prognoses, niet ondenkbaar is dat ze wordt gekozen) liet gedurende de dis cussie haar stem niet horen. Contactle materiaal z ders. U kur doen. Toch duur iets vi inzetten er licht een k het draagc af.Alsuni lenzen ind het versch Als u iet kijk, kom vertellen ZUIL HAR over alle basisscholen in Soest. De aan wezigen, waaronder veel moeders van basisschoolleerlingen, waren van me ning dat, juist ter bevordering van de in tegratie, spreiding de voorkeur ver dient. Andere gespreksonderwerpen waren de te kleine en weinige speelruimten in de directe woonomgeving; het tekort aan goede en betaalbare woningen; de huiswerkbegeleiding die het I.V.C. biedt aan leerlingen in het voortgezet onderwijs; de halvering van de Turkse uitzendingen op de kabel. Op beide bijeenkomsten klonk nadruk kelijk het advies: maak gebruik van je democratisch recht om te gaan stem men. Een advies dat woensdagochtend werd gepreciseerd tot: breng je stem uit op een vrouw, want zo help je mee de invloed van vrouwen in de politiek te versterken. Er zullen nog h< laan, de Denne het sluipverkee naamste concli verkeersproble ging Soest-Zuii goede weg te zi wel wethouder hebben andere gaan voeren m mooi plan uitk Maar dan nog is keersproblemen ge prioriteit krij raad. Soest ove knelpunten en f beperkt budget te lossen. Er blij problemen ligg wachtenden vo mee. Dat neem nodigde raadsl den een discus: Ook een ondei metingen) naai behoort in iede heden. Eén bev gende idee:A de spoorwego damweg niet ui miljoen gulden maatregelen ir Met ruim hon< leden vertegei ongeveer drie afgerond, een woners in So< gadering in

Soester Courant | 1994 | | pagina 4