'den "Er zijn nog acht wachtenden voor u" P.C. Hooftprijs Soester ambtenaar 1 ACTUEEL! 'ineente e terreinen eiligheid op elk terrein in Soest Mijn lenzen slijten toch niet van het kijken? ternationaal )est Wildschut Optiek DEMOCRATEN Dit is het moment! Stem D66, lijst 5. 'Intensievere samenwerking tussen politie en gemeente' PAGINA 4 OENSDAG 16 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 i o» Wie vergelijkt de Soester Courant \PvdA praat met groeperingen Werkgelegenheid pstukken Ook onderscheiding voor uitvinding medewerker gemeente Besparing Lichte kwetsuren bij aanrijding Bromfietser geschept Groen Links/PS schrijft rayonchef brief A.A. VAN BREUKELEN B.V. Bewonersvereniging Soest-Zuid zoekt oplossingen voor verkeersproblemen Afsluiten Ossendamweg Je Soester Courant) ian 2: plaatsen van een serre wen van een kelder. iorn 33 bouwen van een v.d. Breemerweg (0ne i. an een opslagruimte (t h v ïetc.). hriften AWB: binnen 6 we- en W. schriften AROB: binnen 30 3. en W. .1 liggen ter inzage in het ee- s. afdeling ROB. veg 32: vergroten dakkapel rstraat 15: wijzigen van een ikolaan 61: uitbreiden van luis. i Looylaan 4-6: plaatsen van >bouw. Looylaan 10: uitbreiden van huis. weg 64a: wijzigen van gevels, eweg 82: plaatsen van een laan 8: uitbreiden van een lobbehof 5: bouwen van een gde Talmalaan (ong.): bou- een woonhuis met carport/ ;n liggen ter in zage in het ge- lis, afdeling ROB. moeten zijn van voor vloei- iet-doorlaatbare vloeren. De- ïebben inmiddels al geleid tot n van diverse benzine-pomp- en volgens Tomassen zullen g wel meer worden, band gaat ze ervan uit dat deze van toepassing zijn op militai- ities. Ze wil daarom weten of ire terreinen - waaronder de 5 Soesterberg - al voldoen aan milieu-eisen waaraan ook par- Dndernemers moeten voldoen, rhoopt mocht blijken dat dat fensie-terreinen (nog) niet het vil ze weten welke stappen het overweegt om de milieuwetten toe te passen. Tomassen wil i W. daarover een notitie op- lie in de eerstkomende verga an de raadscommissie Milieu :n kan worden. Tijdens een bijeenkomst van de PvdA met vertegenwoordigers van verschillende maatschappelij ke groeperingen heeft de beoogd wethouder Han Mink gedachten en ideeën uitgewisseld over het onderwerp veiligheid. Er waren vertegenwoordigers uit het be drijfsleven, van bejaardenbonden, bejaardenzorg, bestuurlijke pre ventie en het sociaalcultureel werk. Mink gaf in zijn inleiding aan dat vanuit de afgelopen raadsperiode al een aantal initiatieven en een nieuwe opzet zijn ontwikkeld. Voor de komende vier jaar gaat het om het vinden van de juiste aanpak in de praktijk. Algemene instemming was er voor het uitgangspunt om vooral eerst de oorza ken aan te pakken die de veiligheid en het zich veiligvoelen bedreigen. Als een van de oorzaken noemde men het isole ment als gevolg van allerlei maatschap pelijke veranderingen. Dit veroorzaakt verlies van zelfrespect en vervolgens gedrag waarvan anderen overlast on dervinden. Men staat achter het idee om gemeentelijke (huur)contracten aan te scherpen op het punt van over last. De aanwezigen waren het met elkaar eens dat werkgevers- en werknemers organisaties en de gemeente nieuwe wegen moeten zoeken om werklozen in het arbeidsproces te laten meedoen. Als praktisch voorbeeld kwam onder andere naar voren het al werkend leren van een vak. Gevraagd werd om een werkgelegenheidsnota voor de komen de jaren op te stellen. Men stelde vast dat er in Soest voldoen de kennis aanwezig is om tot een sa menhangend veiligheidsbeleid te ko men, maar ook dat daarvoor een grote gemeenschappelijke inspanning nodig is. Voor de politie zou een integraal vei ligheidsbeleid heel welkom zijn. Het zou op den duur meer mogelijkheden geven om aan toezicht en preventie te doen. Veiligheid is niet alleen een taak van de politie, maar iets waar gemeente en burgers gezamenlijk voor staan. Na deze goede discussie bleef men nog geruime tijd bijeen, onder andere om onderling de nodige afspraken te ma ken. BeoogdPvdA-wethouder Han Mink. )ten aan de grond krijgt. Het in de kiezers af. Wij hebben er rwachting van." ïl: "Datje als kleine partij geen kunt uitoefenen, daar ben ik het eens. Meiiof (GPF/SGP/RPF- eft als eenmansfractie wel in- anwege zijn kennis en kunde. i ik het ermee eens als u BAM Er zit hier een Burger met een Mening, maar die heb ik nog gehoord. "Marjon Haak SGP/RPF): "Als kleine partij ok veel invloed uitoefenen. Ma niet goed als er voor elk belang rte partij wordt opgericht." moet het met de Kaapse eenden hees? Die zijn gevaarlijk voor keer en het worden er steeds en: "Over de eenden ben ik me 'ezorgd. In de natuur regelt zich Er zijn veel jonge eendjes die len door ratten. Maar ik heb de te wel gevraagd om borden met kende eenden' te plaatsen." 'boden voor eenden", aldus één meer dan honderd belangstel den die willen weten hoe D66 t soort zaken aankijkt, doen er an het verkiezingsprogramma partij erop na te slaan. Elly stein (die vierde op de lijst van j van wie het, gezien de landelijke >es, niet ondenkbaar is dat ze ekozen) liet gedurende de dis- i aar stem niet horen. basisscholen in Soest. De aan- 1 waaronder veel moeders van j ooileerlingen, waren van me- juist ter bevordering van de in- spreiding de voorkeur ver- gespreksonderwerpen waren j :ine en weinige speelruimten in :te woonomgeving; het tekort de en betaalbare woningen; de kbegeleiding die het I.V.C. j n leerlingen in het voortgezet J js; de halvering van de Turkse j ngen op de kabel, e bijeenkomsten klonk nadruk- ït advies: maak gebruik van je stisch recht om te gaan stem- m advies dat woensdagochtend preciseerd tot: breng je stem uit /rouw, want zo help je mee de van vrouwen in de politiek te Contactlenzen van vormvast materiaal zijn trouwe volhou ders. U kunt er tijden mee doen. Toch worden ze op den duur iets vettig. En bij het inzetten en uitnemen lopen ze licht een krasje op. Zo neemt het draagcomfort elke dag iets af. Als u nu een paar nieuwe lenzen indeed, zouden uw ogen het verschil direct voelen. Als u iets ziet in een'frisse' kijk, kom dan even langs. Dan vertellen wij u meteen alles over ons Contactlens-Jaarplan, complete, zorgeloze oogzorg. We kijken er naar uit,u te mogen begroeten! c°ogen«*«< ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 "In mijn prille loopbaan als amb tenaar beschouw ik dit als de P.C. Hooftprijs." Aldus schetste Mar tin de Vries zijn gevoelens nadat hij was onderscheiden met een taart. De smaakvolle prijs hield hij over aan een wedstrijd voor helder taalgebruik onder ambtenaren. De medewerker van de afdeling mi lieu was de enige deelnemer. De jury, bestaande uit burgemeester Hans de Widt, wethouder Jan Visser, WD-raadslid Neks Blommers en ge meentesecretaris Wim de Kam, had dus geen andere keuze en beloonde De Vries voor zijn notitie 'Ecologisch bou wen'. "Volgend jaar hoop ik weer mee te doen, maar dan met enige concurren tie", reageerde De Vries. Volgens de jury is zijn notitie geen opti male creatie qua stijl en taalvaardig heid, maar is 'Ecologisch bouwen' wel plezierig om te lezen, aardig van opzet, niet langdradig, informatief en vol doende onderbouwd. "Bij gebrek a^n inzendingen hebben we niet al onze cri teria kunnen botvieren, maar de jury kijkt met belangstelling uit naar de tweede ronde met minstens twee inzen dingen", lichtte wethouder Visser toe. De prijs is ingesteld om ambtenaren te stimuleren helder taalgebruik toe te passen bij het schrijven van een notitie of nota. "Kan een ambtenaar op een aantrekkelijke, vlotte manier zo'n nota in goed Nederlands schrijven, zodat zo'n geschrift politici en burgers boeit en bezighoudt tot de laatste zin?" luidt één van de uitgangspunten. Tot dusver heeft een overweldigende meerderheid van de ambtenaren nog geen poging willen, kunnen of durven wagen. Wel licht dat de oorspronkelijk uit Rotter dam afkomstige De Vries vorige week als een 'trendsetter' de geschiedenis is ingegaan. De ideeënbus voor Soester inwoners le vert geen respons op, de ideeënbus voor ambtenaren blijkt wel aan te slaan. Ambtenaar Ton Oosthoek incasseerde 444,40 gulden (belastingvrij?) voor zijn idee, waarmee de gemeente jaarlijks netto 1.111 gulden bespaart. De uitvin der van het beste idee ontvangt dertig procent van de besparing. Omdat de gemeente dank zij het plan structureel geld in de knip kan houden, kreeg Oost hoek tien procent extra. In het rioolgemaal aan de Wieksloter- weg wordt water uit het leidingstelsel opgevangen in een tank en via het riool weggevoerd naar de Eem. Oosthoek Uitvinder Ton Oosthoek (links) en Martin 'P.C.'de Vries. Foto: Goos van der Wilt. maakte zich al enige tijd druk om het feit dat het water verloren ging. Hij ont wierp een plan om het koelwater via lei dingen rond te pompen en het vervol gens her te gebruiken. "Het is eigenlijk een simpele oplossing. Ik denk dat het idee er al is. Er zijn ge meenten in agrarische gebieden met grotere gemalen, waar dus nog meer water kan worden bespaard", aldus de 'Willie Wortel' van de gemeente Soest die van burgemeester De Widt tevens een oorkonde kreeg uitgereikt. Vier andere ambtenaren kregen vijftig gulden bij wijze van aanmoediging voor ideeën die zij hadden ingeleverd. Die behelsden het besparen van water op de damestoiletten, de aanschaf van fiets tassen voor dienstfietsen en het ver plaatsen van de prikklok naar de fiet- senkelder. Bij een autobotsing op het kruispunt Irenelaan-Nassauplantsoen hebben de twee bestuurders vorige week allebei lichte kwetsuren opgelopen. Het onge luk ontstond doordat een 63-jarige Soesterse geen voorrang gaf aan een 34-jarige plaatsgenoot. De vrouw liep bij de botsing een pijnlijke heup en nek op en ook haar lotgenoot klaagde over pijn in de hals. De auto's liepen forse schade op. Een 18-jarige jongeman uit Bunscho ten kwam vorige week met de schrik vrij, toen hij op de kruising Industrie- weg-Dorresteinweg werd aangereden door een auto. Die werd bestuurd door een 46-jarige Soester, die in dezelfde richting als de bromfietser reed maar geen voorang gaf bij het afslaan naar rechts. De schade bleef beperkt. Bij de onderhandelingen over het beleidsprogramma 1994-1998, die direct na de gemeenteraads verkiezingen worden geopend, zal de fractie van Groen Links/Pro gressief Soest aandringen op een nauwere samenwerking tussen de gemeente Soest en de politie. Dat schrijft lijsttrekker Jan Visser in een brief aan rayonchef mevrouw Zorko van de politie. Daarin feliciteert hij de politie overigens ook met de vangst van tien jongens die in oudejaarsnacht zo veel vernielingen hebben aangericht. "Ik ben geschrokken van het feit, dat deze knapen nog zo jong zijn (11-14 jaar-red.) en ik mag aannemen dat u met de ouders een pittig gesprek zult voeren. Of heeft het gemeentebestuur hierin ook een taak?" Dit soort criminele incidenten en de nog onopgeloste brandstichting in de Desmond Tutuschool nopen ons in Soest een structureel veiligheidsbeleid te gaan voeren, dat op alle terreinen doorwerkt, aldus Visser. Zodra de gesprekken over de college vorming beginnen, zal hij pleiten voor een dergelijk beleid. Een nauwere sa menwerking tussen gemeente en politie is de doelstelling van Groen Links/Pro gressief Soest. "Ik hoop dat u aan dit initiatief wilt meewerken, opdat de po litie het gevoel krijgt niet meer alleen te staan in het bestrijden van onveilig heid", aldus Visser in de brief aan Zor ko. «mïKUHlENbv adviseurs in... hypotheken vastgoed assuianhén HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 plaats adres woning indeling Soest DEN BLIEKLAAN vrijstaande karakteristieke woning met berging en mooi aangelegde tuin hal, zitkamer met open haard, eetkamer, toilet, moderne keuken met inbouwapparatuur verdieping 3 slaapkamers, waarvan 1 slaapkamer met groot balkon en luxe badkamer zolder bergzolder algemeen deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud VRIJSTAANDE KARAKTERISTIEKE WONING Gevraagde koopsom f 389.000,- plaats adres woning indeling Soest NIEUWEWEG vrijstaande semi-bungalow op ca. 425 m2 en dubbele garage woon-zitkamer met open haard (ca. 4(0 m2), ruime hal met vide, luxe keuken, bijkeuken, toilet en ruime slaapkamer met douchecel en 2e toilet verdieping overloop en 2 grote slaapkamers zolder bergzolder met vlizotrap algemeen deze semi-bungalow verkeert in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom f 449.000,- SEMI-BUNGALOW MET SLAAPKAMER OP BEGANE GROND plaats Soest adres RUBENSLAAN ligging De Engh woning 3-kamerapp. (voorbeen 4-kamerapp.) op de 3e etage met berging op begane grond indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer, ruime keuken met inbouwapparatuur en 2 slaapkamers algemeen servicekosten ca. f 280,- per maand het appartement verkeert in zeer goede staat van onderhoud en is voorzien van luxe inbouwkeuken, verbouwde douchecel, luxe toilet etc. 1 f" t "S i - - 3-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 135.000,- plaats adres ligging woning indeling zolder Soest KERKPAD NOORDZIJDE centraal vrijstaande karakteristieke boerderij met opstal hal, toilet, ruime bijkeuken, eetkeuken met moderne inbouwapp., ruime douchecel, woonkamer met antieke schouw, 2 slaapkamers, 2e toilet, en grote deel (10.5 x 7 m) mogelijkheid voor meerdere slaapkamers algemeen deze boerderij ligt op ca. 2500 m2 grond en verkeert in uitstekende staat van onderhoud GEMODERNISEERDE WOONBOERDERIJ Gevraagde koopsom f 765.000,- plaats Baarn adres BALIDWARSSTRAAT ligging rustige ligging woning gemoderniseerde helft van een dubbel woonhuis met garage en achterplaatsje indeling entree, gang, woon-eetkamer met voorzethaard, aangebouwde moderne keuken, toilet, luxe bodkamer met douche en wastafel verdieping overloop, 3 slaapkamers waarvan 1 met wastafel zolder bevloerde vliering algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is gedeeltelijk voorzien van thermopane, dak- en vloerisolatie Gevraagde koopsom f 179.000,- RUSTIGE LIGGING Er zullen nog heel wat auto's door de Bartolottilaan, de Van Beuningen- laan, de Dennenweg, de Esdoornlaan en de Foekenlaan rijden, voordat het sluipverkeer in Soest-Zuid een halt is toegeroepen. Dat is de voor naamste conclusie die kan worden getrokken uit de discussie over het verkeersprobleem tijdens de ledenvergadering van de bewonersvereni ging Soest-Zuid. De belangenbehartigers lijken daarentegen wel op de goede weg te zitten. Zo heeft het bestuur zelf plannen ontworpen. Hoe wel wethouder Mieke Swinkels van verkeer geen heil in de plannen ziet, hebben andere raadsleden de bewonersvereniging geadviseerd overleg te gaan voeren met de afdeling verkeer van de gemeente. Daar moet een mooi plan uitkomen, is de achterliggende gedachte. Maar dan nog is het de vraag of de ver keersproblemen in Soest-Zuid een ho ge prioriteit krijgen van de gemeente raad. Soest overstroomt bijna van de knelpunten en per jaar is er slechts een beperkt budget beschikbaar om die op te lossen. Er blijven dus nogal eens wat problemen liggen. "Er zijn nog acht wachtenden voor u", deelde Swinkels mee. Dat neemt niet weg dat de uitge nodigde raadsleden zich bereid toon den een discussie op gang te brengen. Ook een onderzoek (met onder meer metingen) naar de verkeersproblemen behoort in ieder geval tot de mogelijk heden. Eén bewoner kwam met het vol gende idee: "Als u de reconstructie van de spoorwegovergang op de Ossen- damweg niet uitvoert, houdt u ruim één miljoen gulden over. Daarvan kunt u de maatregelen in Soest-Zuid uitvoeren." Met ruim honderd leden én hun gezins leden vertegenwoordigt de vereniging ongeveer driehonderd mensen. Dat is, afgerond, een tiende van het aantal be woners in Soest-Zuid. Tijdens de ver gadering in De Rank schaarden de meesten van de ongeveer 45 aanwezige leden zich achter de plannen van het be stuur. Eén van de beoogde wapens tegen het sluipverkeer (dat ook nog eens veel te hard rijdt) is het gedeeltelijk afsluiten van de kruising Bartolottilaan/Birk- straat. Vanuit Amersfoort zouden au tomobilisten daardoor niet meer linksaf de Bartolottilaan kunnen inrijden. Te vens wordt het op die manier onmoge lijk om vanaf de Bartolottilaan rechtsaf de Birkstraat op te rijden. Om te voor komen dat het sluipverkeer zich vervol gens een weg baant over de PC Hooft- laan, zou die laan bij de kruising met de Vondellaan moeten worden afgesloten. Een gevolg van die maatregel kan zijn, dat de Hildebrandtlaan met intensiever autoverkeer wordt geconfronteerd, maar dan betreft het alleen automobi listen uit de eigen wijk. Volgens Wil van der Klink is dat niet eens nodig. "Er zijn al vier katten en een hond doodgereden op de Van Beuningenlaan. Bij een af sluiting hoeven we maar enkele hon derden meters om te rijden. Dat moeten we voor elkaar over hebben." En voor zitter C. Pronk: "Als we dit op proef doen, kunnen we zien of de angst voor sluipverkeer in andere straten terecht is." Oorlog Een dergelijke proef is waarschijnlijk geen verspilde moeite en kan inderdaad inzicht geven in de consequenties van een afsluiting. Niet voor niets waar schuwde een aantal raadsleden voor een herhaling van de situatie in Soest- dijk. Daar werd op verzoek van bewo ners de Waldeck Pyrmontlaan afgeslo ten. Het sluipverkeer verplaatste zich vervolgens naar de Prinsenhof en toen die ook werd afgesloten, kregen de be woners van de Hellingweg en de Korte Bergstraat het sluipverkeer langs de deur. Wiebe Meilof van SGP/GPV/ RPF: "Daar hebben we nu een comple te oorlog. Dat zou ik hier graag voorko men. Uw mening moet eenduidig zijn. Dat vindt de politiek belangrijk." Har- rie Witte van Gemeentebelangen Groen Soest merkte in dat verband op, dat het ook belangrijk is om te weten hoe de niet-leden (negentig procent van de'wijk) erover denken. Waarop een buurtbewoner het idee van een hoorzitting voor alle bewoners lanceer de. Het afsluiten van de spoorwegovergang tussen de Den Blieklaan en de Foeken laan (om het sluipverkeer van en naar Overhees af te remmen) lijkt de meeste bewoners niet zo'n goede oplossing. Daardoor zouden met name bewoners van de Schoutenkampweg en directe omgeving worden geïsoleerd. Het comité Den Blieklaan, dat al vijf jaar met de gemeente debatteert over verkeersremmende maatregelen en te gast was in Soest-Zuid, wees de afslui-, ting van de overweg eveneens van de hand. C.J.A. van den Hoek: "Wij heb ben ook het probleem van het sluipver keer. Maar een afsluiting is niet ge wenst. Wij opteren voor plateaus en an dere voorzieningen die het verkeer be lemmeren. Bespreek dat met alle bewo ners." Een ander verkeersprobleem in Soest- Zuid is de Ossendamweg. Het bestuur van de de bewonersvereniging heeft drempels op het oog, die momenteel worden beproefd in 's-Graveland. Om de drempels te ontwijken, moeten auto mobilisten er langzaam overheen rij den. Doen ze dat niet, dan krijgen ze een onaangename schok te verwerken. Volgens Ellen Spijk van de WD heeft de gemeente 's-Graveland een aantal drempels echter weggehaald. Vracht wagens schijnen er met onverminderde vaart over heen te kunnen rijden. Het gevolg daarvan zijn trillingen, die aan verschillende woningen al schade zou den hebben veroorzaakt. Het bestuur van de bewonersvereniging Soest-Zuid De hoge intensiteit auto's op de Ossendamweg is, naast het sluipverkeer, één van de verkeersproblemen in Soest-Zuid. Het bestuur van de bewonersvereniging gaat met de gemeente de mogelijkheden bekijken om daar een oplossing voor te vin den. Niet te zeggen is op welke termijn de problemen uit de we reld zijn geholpen. Foto: Goos van der Wilt. gaat dat onderzoeken. Dat de kruising van de Dennenweg, de Sparrenlaan, de Heideweg en de Braamweg moet worden aangepakt, daar is iedereen het over eens. Voorzit ter Pronk: "Moeders durven hun kin deren niet over de kruising te sturen." De bewonersvereniging wil dat de ge noemde wegen loodrecht op elkaar kruisen. Dat zou de situatie veel over zichtelijker maken. Het bestuur van de bewonersvereniging Soest-Zuid zal, na alle opmerkingen van de leden te hebben geïnventari seerd, in contact treden met de gemeen te over de kwestie. Uit dat overleg moet uiteindelijk een concreet plan worden gekneed. Voorzitter Pronk hield wel een vinger aan de pols: "Een plan waar honderd procent van de mensen achter staat, bestaat niet."

Soester Courant | 1994 | | pagina 5