ars ne zone Schoemaker/ brengt de Olympische winterspelen ii u thuis. Bang&Olufsen 1 HANDEL WANDEL discussie Fietsplan: weinig inhoud olitiek Soest laat zich tegenover de uderen van z'n saaiste kant zien p— LIL ^haMmeR _^AGINA6f OENSDAG 16 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 7 iden Eeuw Slechts elf mensen tonen belangstelling voor inspraakavond 3 Middeleeuwen izeninde Huizenkrant. lie krant! Sportraad boos over uitblijven van uitnodiging een 'vuurwerk' in GrootEngendaal K*nt, I cm Blaupunkt kleuren TV 70- Blaupunkt video 1699,- p_nv kleuren TV 55 cm 999,- Aristona (Phdips) MATCHUNE kleuren iv 1798,- Aristona videorecorder HET BESTE IN BEELD EN GELUID 2695,- OPBELLEN NAAR LILLEHAMMER van 25,- tot 2995,-! 5000 EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN. DE BESTEN VAN DE WERELD. Voor alle zekerheid! Je mooiste steden van ons lanJ emd. een stad waar je van veel s kunt genieten. Zeker in het sti] izoen. wanneer het centrum allé te biedt voor een rustige winter, leling. •n de oude muren en op de funda- ten ervan werden huizen ge- vd, die u nu nog in hun nagenoeg nele staat kunt bewonderen. Zo is ie van deze huizen het Museum ite gevestigd, waar veel voorwer- over de geschiedenis van de stad Jen geëxposeerd. iende stadswandeling li kennis wilt maken met een stad lijzonder veel aandacht heeft be- i aan het behoud van de eigen cul- deze stadswandeling door ïrsfoort zal u veel genoegen nken. wandeling door Amersfoort ut een onderdeel van de serie van stadswandelingen die het moge maken een 'reis door de tijd' te en. Zie ook de uitgave 'Er-Op- pagina 14). BStraat 'enhuis met c.v.-gas, garage 3 dektuin van 150 m2. met winkels en openbaar ver- bereik. ig met prachtige open haard- ©n openslaande deuren naar luken met inbouwapparatuur, ingrenzende badkamer, toilet ipkamers, badkamer met lig- leurafwerking in lichte, eigen- weg 80 ide villa met c.v.-gas en bijge- 3 lokatie grenzend aan weer- irgebied. 2500 m2, heeft een vrij uitzicht weidevelden die de overgang wandelgebied, mum van rust en groen be- ale autoverbindingen met on- t, Hilversum en Amsterdam. l-"Vormjge living met open m, toilet en grote hal met vide. slaapkamers, badkamer en ePing: grote bergzolder. multifunctioneel, oppervlak spouw- en dakisolatie. oe de bevolking van Soest over iet Fietsplan denkt, daarover kan et gemeentebestuur slechts gis sen. Voor de inspraakavond die rige week dinsdag werd gehou den, kwamen welgeteld elf belang stellende burgers naar het ge meentehuis, van wie er acht over het onderwerp van gesprek inspra ken. Ze lieten positieve en nega tieve geluiden horen. Namens de onlangs opgerichte Soester afdeling van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) liet Bert van Ginkel een positief geluid horen. "Ge- joon doorgaan." Hij adviseerde de ge- jeente het Fietsplan mee te nemen in de discussie over het verkeersbeleid dat dit jaar wordt uitgestippeld. Uiteraard tonde hij zich enthousiast over het ietsplan, waarin onder andere zeven lofdroutes in Soest en drie hoofdrou tes in Soesterberg voor fietsers worden Voorgesteld. Die routes moeten auto- luw worden gemaakt, onder meer met behulp van verkeersmaatregelen en joorzieningen. aester Van 't Land ziet dat niet zitten: kis ik het goed begrijp, worden de au- bmobilisten straks opgezadeld met verstekende fietsers. De vrijwillige randweerlieden moeten in hun eigen Suto uitrukken als er brand is. Die kun nen dan wel thuisblijven en dan moeten ve naar een beroepsbrandweer toe. Al le hulpdiensten worden gehinderd door die drempels. Je zou maar een hartaan val krijgen." ^/olgens Van 't Land zou het voor de ©etsers veiliger worden als het fietsge- drag wordt aangepakt. Verkeersdes- Jcundige Ad van Wanroy van de ge meente weerlegde die opmerking met de stelling dat ook automobilisten zich liet altijd goed gedragen. In Soest vin- len ongeveer 750 ongevallen per jaar jlaats. Daarbij vallen gemiddeld 130 inder en zwaar gewonden, soms ook [oden. Van Wanroy: "Er zijn nu al veel 'iroblemen in het verkeer. Je kunt niet [ltijd wachten met een oplossing zoe- :en totdat het probleem ontstaat." Woordvoerder Binnendijk van de huurders van de KLM-flatwoningen deelt het in het Fietsplan geventileerde standpunt dat de burgers voor afstan den tussen de nul en vijf kilometer de fiets zouden moeten pakken. Op die manier kunnen de zogenoemde ver- blijfsgebieden autoluw worden ge maakt. Hij snapt daarom niet waarom de gemeente akkoord wil gaan met de vestiging van een grote AH-vestiging aan de Van Weedestraat. Zo'n winkel voorziening heeft volgens hem juist een grote zuigkracht op mensen die met de auto hun boodschappen inslaan. Politie Binnendijk wees tevens op het naleven van de verkeersregels. Pas als iedereen dat doet, zal in zijn ogen een veiligere si tuatie ontstaan. Maar zoiets is alleen te realiseren als er toezicht wordt gehou den. "Ons is voorgehouden dat de reor ganisatie van de politie tot doel had, dat er meer politie op straat zou zijn. Wat dat betreft zijn we met z'n allen om de tuin geleid." Namens de adviesgroep gehandicapten werd aangedrongen op het verbreden van de fietspaden, zodat ook rolstoelen en scooters er uit de voeten kunnen. Volgens Van Wanroy hanteert de Soest al een norm van 2.40 meter breedte en doet Soest het wat dat betreft 'zo gek nog niet'. Sport Voorzitter René van Zee van de Ver eniging Sportraad Soestbetreurt het dat in het Fietsplan alleen wordt gesproken over de sportcomplexen aan de Bos straat, terwijl er elders in Soest toch ook veel verkeer van en naar sportaccom modaties is. Hij uitte daar zijn onvrede over. Omdat het in die gevallen juist vaak om kinderen gaat, zou er meer aandacht aan het 'sportverkeer' moeten worden besteed. Van Wanroy stelde dat veel sportaccommodaties (zoals Beukendal en Aqua Indoor) langs de geplande hoofdroutes liggen. Volgens hem is er in die zin dus wel rekening ge houden met de sporters. Het Fietsplan, dat door een meerder heid van de huidige raad niet wordt ge steund, komt op donderdag 21 april wederom ter sprake in de commissie milieu en verkeer. Op 28 april neemt de raad een besluit over het voorstel van het college. Dat wil een aantal voorge stelde maatregelen, met een totaal kos tenplaatje van 1.458.000 gulden gefa seerd uitvoeren. Daarbij zijn echter per maatregel uiteenlopende prioriteiten aangegeven. Daarom is nog niet duide lijk wat wel en wat niet wordt gereali seerd. Voorzitter René van Zee van de Vereniging Sportraad Soest (VSS) maakte zich vorige week boos over het feit dat hij niet was uitgenodigd voor de inspraakavond over het Fietsplan dat hij overigens niet had ontvangen. Met het college is im mers afgesproken, dat de VSS alle stukken krijgt, die betrekking heb ben op de sport. "Ik ben maar naar het gemeentehuis gegaan om het Fietsplan te halen. En toen moest ik nog vijf gulden betalen ook. Komt er even later iemand van de afdeling verkeer aan wie ik vraag waarom we geen exemplaar hadden gehad. Hij wist niet eens dat er in Soest een Sportraad bestaat." Behalve dat er in alle kranten publi caties hebben gestaan over de in spraakavond, stelde verkeersdes- kundige A. van Wanrooy van de ge meente, dat 110 instellingen, waar onder 29 sportverenigingen, het Fietsplan toegestuurd hebben ge kregen. Althans, die namen stonden op de verzendlijst van de gemeente. Volgens Van Zee heeft zijn eigen vereniging (AV Pijnenburg) in elk geval niet het Fietsplan ontvangen. Namens de afdeling Soest van de Eerste Nederlandse Fietsers Bond zei voorzitter Hans de Rond dat hij evenmin een uitnodiging had gekre gen. Ongeveer een derde van de Soes ter kiesgerechtigden is ouder dan 55 jaar en behoort daarmee vol gens de ouderenbonden tot hun "doelgroep'L Verwacht mag wor den dat de politiek zich - zeker in verkiezingstijd - een beetje uit slooft om dit deel van het electo raat voor zich te winnen. Tijdens liet verkiezingsforum in Groot En gendaal, afgelopen vrijdag georga niseerd door de plaatselijke oude renbonden ANBO, KBO en PCOB, was daar weinig van te merken. De Soester politici lieten zich tegenover de uitpuilende zaal van hun saaiste kant zien. Van enig "vuurwerk" was geen sprake, maar dat kwam misschien ook wel omdat het forum weinig vragen kreeg toegespeeld die daartoe aanlei ding gaven. Het was maar goed dat wet houder Frans Kingma (Welzijn) ook aanwezig was, want die kon tenminste nog iets zinnigs zeggen op een aantal "technische" vragen. Het forum werd op die manier tenminste niet in verle genheid gebracht. De politiek was toch niet met de ge ringste vertegenwoordigers present: Bart Krol (CDA), Neks Blommers (VVD), Harry Witte (GGS), Kees Boerkoel (PvdA) en Johan Baks (BAM) - allen aanvoerders van hun kandidatenlijst - en D66, Progressief Soest en GPV/SGP/RPF hadden resp. Loet Jansen, Nel Koster en Pieter Moens afgevaardigd. KBO-voorzitter (en oud-CD A-raadslid) Jan van Pop- pelen leidde de discussie in het overvol le zaaltje en liet om te beginnen weten dat hij op "concrete toezeggingen" van de politiek rekende. De politiek keek echter wel uit. Het eer ste uur - het traditionele vrije rondje - leverde dan ook weinig meer op dan wat algemeenheden waarin ieder uiteen mocht zetten hoezeer de ouderen hem of haar aan het hart lagen. Opmerkelijk was hoe Krol - met zijn 29 jaar onge twijfeld de jongste van het hele gezel schap - enigszins verhuld de AOW-pe rikelen van zijn partij aansneed door te zeggen dat het voor hem "heel wat" was om als CD A-vertegenwoordiger voor een publiek van ouderen op te treden. Hij liet weten dat hij de afgelopen we ken wel eens slecht sliep. Stille armoe Veel concreets leverde het eerste rond je niet op. Wel pleitte Neks Blommers voor voortzetting van het thuiszorg-ex periment en Baks, die constateerde dat veel AOW-ers "stille armoe" leden, lanceerde het idee om van de opbrengst uit de bestrijding van de uitkeringsfrau de een deel in de gemeentekas te storten en dat via kontaktpersonen door te slui zen naar behoeftige ouderen. Boerkoel verweet Baks dat hij voor Sinterklaas speelde, omdat dat geld gewoon terug moet vloeien in de rijkskas. Moens en Koster pleitten allebei voor winkel- spreiding, zodat ouderen in elk geval voor hun dagelijkse leeftocht in de buurt terecht kunnen. In zijn enthousiaste pleidooi voor meer veiligheid 'en meer politie bediende Boerkoel zich van wat minder parle mentairjargon - "we moeten tegen cri minelen weer durven zeggen: hee, so demieter op" - wat hem op enig afkeu rend gemompel uit de zaal kwam te staan. Het forum sprak verder mooie woorden over de noodzaak van "aan pasbaar bouwen", hoewel in Soest nog al wat woningcomplexen maar moeilijk toegankelijk zijn voor ouderen, o.a. door de aanwezigheid van drempels en de afwezigheid van liften. Dat "aanpas sen" kan alleen maar stapje voor stapje, en dus mondjesmaat, zo bleek uit de reacties van het forum. Ook voor het probleem dat gezonde mensen wel eens stiekem gebruik maken van invaliden parkeerplaatsen had de politiek niet een-twee-drie een oplossing. Onbeantwoorde brieven Dat gold ook voor het niet uit te roeien probleem van de onbeantwoorde brie ven aan het gemeentebestuur, dat werd aangesneden door ANBO-voorzitter Barend Blom. De bewoners van de Al- bert Cuyplaan hadden na hun protest tegen de verplaatsing van de bushalte acht maanden op een antwoord moeten wachten. "Wie maakt in Soest nu de dienst uit, de politiek of de ambte naren?" aldus Blom. Loet Jansen voelde zich aangesproken. Hij verzekerde Blom dat dit geen "nor male zaak" was en dat hij zich als raads lid machteloos voelde tegenover zulk bestuurlijk onfatsoen. Krol uitte zich in vrijwel soortgelijke termen, maar oogstte daarvoor in tegenstelling tot Jansen een opvallend applausje. Baks kreeg de vraag voorgelegd wat hij in z'n eentje in de raad dacht te kunnen doen om de bestuurlijke cultuur te ver anderen. "Wij gaan uit van vier zetels," antwoordde de BAM-aanvoerder, waarvan hij overigens ook niet al te veel politieke invloed leek te verwachten ge zien zijn opmerking dat compromissen onvermijdelijk zijn. Baks mocht ook nog even zijn ei kwijt over het miljoen dat Soest volgens hem ten onrechte had besteed aan externe adviezen, waarna Boerkoel opnieuw zijn vlotte tong demonstreerde met de vraag of Baks soms vond dat de ambte naren "een schop onder hun hol" moes ten krijgen. "Ik heb eerbied voor jouw grijze ha ren": CDA-lijsttrekker Bart Krol gaat door de knieën in de pauze van het fo rum in Groot Engendaal Interessanter was de discussie over de nieuwe wet op de voorzieningen voor gehandicapten, waaruit ook een deel van de voorzieningen voor ouderen be taald moet gaan worden. "Moeten we straks vechten om een plekje in de rol stoel?" luidde de vraag. Blommers pleitte in dat verband voor een soort re- cyclingwinkel, waar men ook terecht zou kunnen voor zaken die men "even" nodig heeft, maar toch langer dan bij voorbeeld het Kruiswerk ze in bruikleen geeft. Ook hier gaf Kingma de nodige technische achtergrond-in formatie om de vragenstelster tevreden te stellen. Scheiden? Amusant was het probleem dat werd aangesneden door een oudere heer, die bezwaar had tegen het feit dat de pro vinciale zuiveringsheffing alleen onder scheid maakt tussen één- en meerper- soonshuishoudens, wat erop neerkomt dat ook AOW-echtparen het driedub bele tarief moeten betalen. Enigszins vertwijfeld vroeg hij zich af of hij na een huwelijk van 42 jaar maar beter kon gaan scheiden. Boerkoels idee om de rioolheffing te koppelen aan het water verbruik, wat rechtvaardiger zou zijn, viel slecht bij een oudere dame, die erop wees dat veel flats geen individuele wa termeters hebben. "Dan gaat het dus al leen maar meer kosten." Het forum reageerde terughoudend op een suggestie om - na het succes van de ouderenfeestmiddag ter gelegenheid van het jaar van de ouderen - wat wel willender om te gaan met subsidieaan vragen van de ouderenbonden. Aan het slot van de discussie verraste mevrouw Kamphuis uit Soesterberg - ook bekend als warm pleitbezorgster voor een trein taxi-verbinding tussen Amersfoort en het vliegdorp - het forum met een door dacht alternatief busplan, waarin met name de bereikbaarheid van Soester berg aanzienlijk verbeterd zou kunnen worden. Het voorstel werd door de po litici "meegenomen" om het door de ambtenaren te laten bekijken. Populair model %/^^.Tq/aTe beeldbuis M met 1 CTl-schakelmg, qebeugen en2*15 Watt versterker t met ÖSSt eenvoudig programmering. /LOO - Met service-certificaat 077," Incl. 3jr. gratis garantie 1 geheugen en voorzien van een sleeptimer. Incl. 3 jr. gratis garantie meiden maar liefst 44 voorkeuzezend gratis'service-certificaat 799,"" m 63 cm, Hi-Fi-stereo Fantastisch toestel Incl. 3 |r. gratis garantie Kwaliteitsvideo met en een zeer snel Simpele blokprogrammenng bandmechanisme. CQQ Inclusief service-garantie 377, Beovision LE 6000 (70 cm beeldbuis, zonder voet) 3 JAAR GARANTIE Schoemaker is erkend PTT-dealer in Soest. Keuze uit ongeveer 100 telefoons Natuurlijk PTT-goedgekeurd! PTT Telecom scliociiuikcr VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. E72 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 103 44'

Soester Courant | 1994 | | pagina 7