Carnaval in SoesP: hartverwarmend 1 ONDERWIJS INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS HUISWERKCURSUS BIJLESSEN EINDEXAMENBEGELEIDING BEL 02155 - 1 70 89 STUDIEBEGELEIDING Bijzond Pavel S Cito-toets en schoolkeuze Tramei viert z'n twintigste verjaardag Veel bi bij 'bui Soest verliest identiteit in carnavalsweek ETB BINNEN EN BUITEN OOK VOOR ALLE LICHT- EN KRACHTSTROOM-INSTALLATIES WOENSDAG A.s. zondag) Waldheim-mavo specialist in mavo-onderwijs Studiebegeleiding in de breedste zin Forumdis V oorlichtingsavond De Driesprong over Daltononderwijs Geluidsapparatuur uit auto gestolen WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT Soest heeft het afgelopen weekeinde weer uit bundig carnaval gevierd. De voornaamste ac tiviteiten speelde zich afin de Knollenburcht, het "stadhuis" van Knollendam, zoals Soest in carnavalstijd wel wordt genoemd. Prins V/a siel I en zijn feestvierende gevolg zorgden voor een drie dagen langdurend feest, dat waar schijnlijk nog wel een poosje "in de benen is blijven zitten. Hieronder een aantal fotografische impressies van het feest, o.a. het bezoek dat prins Wasiel aflegde bij de jongste inwoner van Soest. Wees nou eerlijk, zelfs de meest doorgewinterde carnaval-vierder moet het spoor bijster zijn geraakt. Als er één gemeente tijdens het jaar lijkse feest haar identiteit verloor, dan is het wel Soest. Als je de afgelopen dagen de be bouwde kom binnenreed, waande je je overal ter wereld, behalve in Soest zelf. Tussen het normale bord van Soest en het bord dat de vriend schapsbetrekkingen tussen Soest en Kedzierzyn-Kozle openbaar maakt, stond een woud van andere borden. Knollendam, Knotsendam, Knijers- gat, dat is echt te gek voor woorden. Soest, dat notabene boven de rivie ren ligt, met al die namen. Dat is niet meer te volgen, maar vooral niet meer leuk! Foto: Goos v.d. Wilt Van oudsher is het bejaardencarnaval een grote kraker. Bij menigeen gingen de voetjes van de vloer. De ander vermaakte zich aan tafel, nuttigde een drankje of genoot van de spontane feestvierders. De senioren gaven weer eens het goede voor beeld. Carnaval-liefhebbers zijn niet aan leeftijd gebonden, zo bleek maandagmiddag in de Leutbunker. De Narre Knollen hebben elk jaar het Kleintje Carnaval, zondagmiddag hét ontmoetingspunt voor de toekomstige maar ook het carnaval voor kleintjes. Reeds op vroege leeftijd prinsen Carnaval, adjudanten en raadsleden. Inde meest uit zetten deze jonge Soesters de polonaise in. Bos en Duin was eenlopende creaties dansten ze rond. Feest was het zaterdagavond ook in de hal van Carossérie Van den Deijssel aan de Lange Brinkweg. Die was omge toverd tot residentie van de Plattelandsgenotsknotsen. De le den van de jongste carnavalsvereniging van Soest en hun gas ten vermaakten zich opperbest en vierden vanzelfsprekend door tot in de kleine uurtjes. Donderdag 17 februari Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'De Eem', voor ivbo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Open Dag: Christelijke Scholengemeenschap lokatie 'De Eem' voor mavo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Zaterdag 19 februari Kijkochtend: Het nieuwe Eemlandcollege, r.k. scholengemeenschap voor mavo, havo, athen. en gymn., Daam Fockemalaan 12-22, Amersfoort. Vanaf 10.00 uur. Open Dag: HetGriftland college, chr. scholengemeenschap voor vwo, havo, mavo, Noorderweg 79, Soest. Van 10.00-13.30 uur. Open Dag: Werkplaats kindergemeenschap Bilthoven, Schoolgemeenschap met peutergroepen, basisonderwijs, mavo, havo, vwo, Kees Boekelaan 10; Bilthoven. Ontvangst tussen 9.30-9.45 uur, tot 13.00 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'De Eem', voor ivbo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 10.00-12.00 uur. Open Dag: Christelijke Scholengemeenschap lokatie 'De Eem', voor mavo/ vbo, Kaliumweg 2, Amersfoort. Van 10.00-12.00 uur. Maandag 21 februari Informatie-avond: Farel college, Protestants Chistelijke Scholen gemeenschap voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 239, Amersfoort. Van 19.00-+21.00 uur. Dinsdag 22 februari Voorlichtingsavond: Waldheim, Prot. Christelijke school voor mavo, Vondel laan 2-4, Baarn. Om 20.00 uur. Inloopavond: Farel college, Protestants Christelijke Scholengemeenschap voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 239, Amersfoort. Van 18.00-21.00 uur. Woensdag 23 februari Kennismakingsmiddag: Oranje Nassauschool voor mavo, Overboslaan 15, Bilthoven. Voor leerlingen groep 8 van 14.00.-15.30 uur. Voor ouders vanaf 19.30 uur. Open Huis: Christelijke Scholengemeenschap vestiging 'Sytwende'voor ma vo, vbo, Talmastraat 19, Amersfoort. Van 19.00-21.00 uur. Donderdag 24 februari Open Huis: ivo Amersfoort, voor individualiserend voortgezet onderwijs, Vondellaan 28, Amersfoort. Om 19.00 uur. Woensdag 9 maart Extra informatie-avond: Scholengemeenschap De Koppel, school voor vbo/ ivbo, Hooglandseweg 55, Amersfoort. Van 16.00-20.00 uur. Zaterdag 12 maart Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167A. Van 10.00-12.00 uur. OFTEWEL: Strakke overhoring van het leerwerk Inhalen van achterstanden Leren hoe te studeren KORTOM: Je huiswerk is echt at! OFTEWEL: Individuele hulp bij al je vakproblemen Dat moeilijke vak nu eindelijk snappen KORTOM: Laat de repetitie nu maar komen! OFTEWEL: Je schoolonderzoeken goed voorbereiden Compensatiepunten vergaren voor het eindexamen KORTOM: Dit jaar gewoon je diploma halen! (TRAMEI IS OOK TIJDENS DE SCHOOLVAKANTIES GEOPEND) elektrotechnisch installatieburo Soesterbergsestroot 61 a - 3768 EB Soest - Tel. 02155-20656 - Fax 02155-24861 Aanleg en onderhoud van: licht-, kracht-, telefoon- oproep-,cai- beveiliging*-, brandmeldings- en stofzuigennstallaties Volgende week dinsdag en don derdag is het weer zover: de Cito- toets voor de leerlingen van groep 8 op de basisschool. Voorde mees te leerlingen is dit een spannend gebeuren, terwijl dat eigenlijk niet zo zou moeten zijn. De uitslag van de toets (in maart) zal een bevesti ging zijn van het advies van de klasseleraar, die de leerling door en door kent, hem dagelijks mee maakt en ook weet hoe de leerling is. Wat maakt de Cito-toets dan zo span nend? Dit heeft te maken met de conse quenties die de uitslag kan hebben. Im mers voor zoveel scholen van voortge zet onderwijs zorgen de combinatie van advies en Cito-uitslag voor een bepaal de weging waardoor een leerling te plaatsen is in vbo, mavo, havo of vwo. Eigenlijk is het erg jammer dat deze consequentie er is. Dat maakt de Cito- toets een beladen gebeurtenis en zo is het eigenlijk niet bedoeld. De uitslag geeft ook een vergelijking van de resul taten van de school met andere scholen uit de omgeving. Voor veel directeuren van basisscholen is dit een minstens zo belangrijk gegeven. Het geeft een be vestiging van de kwaliteit van het on derwijs van hun school. Wat doet een school voor v.o. met de uitslag van de Ci to-toets? Een school van voortgezet onderwijs is verplicht rekening tè houden met twee voorwaarden voor de aanmelding, nl. het advies en de Cito-uitslag. Een uit zondering vormen de scholengemeen schappen van vbo/mavo met een ge mengde brugklas en erg brede scholen gemeenschappen, als er maar een afde ling voor vbo (voorbereidend beroeps onderwijs) is en in de burgklas alle leer lingen van vbo tot en met vwo door el kaar zitten. Zo'n 'brede' scholenge meenschap is er niet in Baarn of Soest. De scholen uit onze omgeving moeten dus rekening houden met de twee bo vengenoemde voorwaarden. Wat is belangrijker: het ad vies of de Cito-uitslag? Toch vinden de meeste scholen van v.o. het advies van de leraar het belangrijk ste en dat is ook logisch. Het advies geeft een bredere mening over de leer ling dan een momentopname als een toets, waar alleen kennis en vaardighe den getoetst worden. De leraar weet de 'voorgeschiedenis' van de leerling (vroegere rapporten) en maakt hem da gelijks mee. Karaktereigenschappen als doorzettingsvermogen, zelfstandig heid, netheid, motivatie, interesse enz. spelen een belangrijke rol bij het succes op een school voor v.o. Het is zelfs (vaak??) belangrijker dan alleen maar intelligentie. Elk jaar kiezen veel leerlingen (of hun ouders) te 'hoog' en wijken af van het advies van de basisschool. De scholen van v.o. moeten naar aanleiding daar van vele gesprekken voeren om leerling en ouders ervan te overtuigen dat een 'lagere' keus beter is. Overigens de term 'hoog' of 'laag' is discutabel, want wat heb je aan een havo-diploma zonder vooruitzichten op werk en aan een vbo- diploma met wel uitzicht op werk? Al les is betrekkelijk. De rol van de ouders bij de keuze Bij de keuze moeten de ouders hun ei gen mening over het kind laten meewe gen. Zij weten hoe hun kind op span ningen in de groep reageert; zij weter hoe hun kind op huiswerk reageert; hoe hun kind zijn vrije tijd bij voorkeur be steedt en hoeveel tijd dat kost. Ook ii het belangrijk te weten of een kind on der druk (op z'n tenen lopen) goec presteert of dat juist niet doet. Dit kar een kind op de vervolgschool erg onge lukkig maken. Kortom, behalve dt school weten de ouders als geen andei hoe het kind is. Ook dit is een belangrijk gegeven voor de schoolkeuze. Wat doet de Waldheim-ma vo met het advies en de Cito- uitslag? Als het kind wordt aangemeld, wordt in eerst instantie gekeken naar het advies Bij een mavo-advies is de leerling door gaans toelaatbaar. Als de Cito-toets erg is tegengevallen, wordt daar niet zo zwaar aan getild, zeker niet als de leraar van de basisschool over de leerling po sitief is. Er wordt nl. altijd over de aan gemelde leerlingen op de basisscholen gepraat met de leraar van de achtste groep. Dat is heel belangrijk, want de overstap naar de school moet soepel verlopen en inzicht op welke manier de leerling i.v.m. de uitgebreide begelei ding het beste opgevangen kan worden is noodzakelijk. Is er sprake van een vbo/mavo-advies, dan is de leerling ook nog toelaatbaar, maar dan gaat de uitslag van de Cito- toets een belangrijke rol spelen, evenals het gesprek op de basisschool. De Waldheim-mavo wil uiteraard graag leerlingen hebben; maar zou de kinde ren tekort doen als zij op school komen terwijl eigenlijk van tevoren vaststaat dat er nauwelijks kans is, dat de leerling ooit een mavo-diploma zal halen. De Waldheim-mavo is een specialist op het gebied van mavo-onderwijs. Op de Waldheim-mavo is een leerling niet in de 'hoogste' of 'laagste' afdeling van de school, maar iedereen is bezig op mavo-niveau. De docenten hebben al jarenlang ervaring met het lesgeven op dit niveau en door de uitgebreide bege leiding worden veel leerlingen naar een mavo-diploma gebracht die het op een der scholengemeenschappen met een afdeling voor mavo niet hadden gered, Kortom: een goede scholing in een vei lige omgeving met persoonlijke aan dacht voor het kind. U geeft uw zoon/ dochter niet aan onze school op, maar u vertrouwt hem of haar aan ons toe! Voor wie meer over de begeleiding, de basisvorming op de school, de werkwij ze of gewoon over de school in het alge meen wil weten, is dinsdag 22 februari, de informatieavond, een uitstekende gelegenheid op de hoogte te stellen. Vanaf 20.00 uur is men van harte wel kom in het schoolgebouw aan de Von dellaan 2 te Baarn. Wil men een per soonlijk gesprek, dan kan men het beste een afspraak maken met een van de di rectieleden, tel. 02154-12315. De inmiddels befaa cerlen in de theat< lendael-Soest word dagmiddag (20 feb zet met een optred Pavel Steidl (gitaa tos (viool)» De coi organiseerd door Soest. Steidl en Opsitos, bi sche afkomst, spelen programma met werl< ten als F. Benda, J.A ni,J.K. Mertz, V. Ku ni. In enkele onderd als solist. In de loop schijnt een cd van h\ De violist Jan Opsito aan het Praags con: Academie voor de K vuldig laureaat bij i: coursen. Later volgi Zürich. Van 1980 tc ste concertmeester 1 fonie Orkest. Als so alle vooraanstaande ten, maar ook in Ja maakte enkele grai talrijke radio- en tv schikt over een uits niek. Opsitos conct in diverse Europes momenteel in het thans eerste concer derlands Ballet Orl Pavel Steidl (1961) aan het Praags co? Praagse Muziek Ac afstuderen in 1980 bij het Nationaal T Met de eerste pri Concours Interna van Radio France doorbraak plaats, kele platen en talli namen. Steidls gita door een fijnzinnig en een duizelingw Zijn repertoire orr "We hebben het, alles overziende, niet slecht gedaan." Dat zegt di recteur H.H. Meiners van Tramei, het "huiswerk-instituut" - zoals het vaak wordt genoemd - dat twintig jaar geleden door hem in Soest werd opgericht. Vele hon derden middelbare scholieren in Soest en wijde omgeving zijn in die lange periode door Tramei op een of andere wijze in het zadel gehol pen of gehouden. Reden voor een bescheiden terugblik. In 1974 begon Meiners op de slaapka mervan zijn ouderlijk huis aan de Aagje Dekenlaan met een stukje huiswerkbe geleiding. "Een goedwillende figuur die het leuk vond om kinderen te helpen," zo omschrijft hij zichzelf. De slaapka mer maakte algauw plaats voor het zo merhuisje in de tuin, en vanaf dat mo ment kende het Instituut Meiners, zoals het nog wel eens wordt genoemd, een gestadige groei. Tramei - de naam is ontleend aan dé achternamen van de beide directeuren die sinds 1985 de leiding hebben: H.H. Meiners en W. Trapp - is op dit moment een regionale onderneming met lokale vestigingen in Soest, Zeist en Hilver sum plus een "halve" dépendance in Apeldoorn. "We zijn - met vallen en opstaan - uitgegroeid tot een bedrijf met een frisse organisatie," aldus Mei ners, "dat zich bezighoudt met studie begeleiding in de breedste zin van het woord." Het werk van Tramei is intussen ook sterk verbreed: het "huiswerk maken onder toezicht" van vroeger is uitge groeid tot een veel-omvattend pakket van studiebegeleiding, waarbij Tramei. beschikt over een groot reservoir aan deskundigheden. De lijnen zijn kort: er is veel directe betrokkenheid tussen be geleiders en leerlingen én hun ouders. "In technische zin is er heel veel veran derd," aldus Meiners, "omdat er in het voortgezet onderwijs zélf ook zo enorm veel veranderd is. Dat gaat overigens nog steeds door. Kijk maar naar de bre de basisvorming, zoals die nu tot stand gaat komen. Daar zullen ook wij de ko mende jaren op moeten inspelen." 'Het gat komt later' De intensieve aandacht die de scholen aan de brugklasleerling geven zal vol gens Meiners door de invoering van de basisvorming van lieverlee afnemen. "Het gat waarin de scholieren bij wie het allemaal niet van een leien dakje gaat terechtkomen wordt steeds groter, want specifieke problemen komen later aan het licht. Het gat komt later, maar is groter en waarschijnlijk ook veel diep- De nieuwe opzet van het voortgezet on derwijs in de eerste driejaar leidt tot een vereenvoudiging van de leerstof, aldus Meiners, maar dat wil niet zeggen dat de eindexamen-eisen voor VWO en HA VO worden verlaagd. "De stap wordt groter voor de meeste leerlingen. Di dactisch vraagt dat nogal wat aan toege sneden begeleidingsprogramma's en stoomcursussen." Tramei staat in zeke re zin "aan de kant" bij al die ontwikke lingen. "Wij hebben daar geen invloed op. Wij worden altijd pas te hulp geroe pen als het al fout is gegaan," aldus Mei ners. "Wat dat betreft hol je er altijd achteraan." Ongeduld De ingrijpende ontwikkelingen in het onderwijs staan niet los van de verande ringen in de samenleving. "Alles moet tegenwoordig snel en zonder moeite bereikt worden, zoals quick food. Dat brengt een hele mentaliteits-ommekeer met zich mee. Alles moet erin glijen. Dat zie je ook in het onderwijs: het on geduld is groot en steeds meer komt het in de mode om twee schooljaren in één jaar te proppen. Zo leg je natuurlijk geen gedegen fundament. Je kunt geen turbo-repetitie maken over hoofdstuk 4 van je wiskundeboek, want de stelling van Pythagoras verandert niet." De leerling zal zélf kennis moeten op doen en vasthouden. "Dat wordt nooit een kwestie van een knopje indruk ken," meent Meiners. "Vroeger was een zakjap verboden, omdat de leerlin gen hun Tekenvaardigheid moesten ontwikkelen. Tegenwoordig is de on derwijsmethode in de eerste klas al af gestemd op het gebruik van zo'n appa raat. Dat wreekt zich natuurlijk. Het in zicht gaat ontbreken. Ook een compu ter is altijd afhankelijk van wat je erin stopt." Meiners ziet de ontwikkelingen met zorg aan. "Het opdoen van elemen taire kennis kost onvermijdelijk tijd en moeite. Je krijgt 't er nooit ingelepeld." 'Gebruik hoofd' De vraag of de gemiddelde leerling dommer wordt kost hem enig naden ken. "Je ziet mensen ouder worden, en langer, maar of ze ook intelligenter worden waag ik te betwijfelen. Ik heb wel de indruk dat er sprake is van een zekere afvlakking. Er wordt op school steeds minder een appèl gedaan op hun intellectuele vaardigheden. Wij geven De belangstelli tenlandse" Soe mende gemee gen is behoorlij o.a. tijdens de cussie in het gei voor basisedu waar vorige we selijke politici Onder de cursisl den zich relatief tenlandse komaf leiding van Tren ging overigens vc over "algemene" litiek was aanwe: Ries van Logte Blommers (Wl meentebelangen (PvdA), Loet Ja (GroenLinks-Pr Meilof (GPV/S partij BAM was ook toegezegd, opdagen. De kracht van de reclame ligt in de herhaling hier geen cursussen 'gebruik rekenma chine', maar een cursus 'gebruik hoofd'..." De ontwikkelingen in het onderwijs zijn weliswaar zorgwekkend, maar voor Tramei zelf betekent dat zakelijk gezien geen probleem. Meiners: "We zijn opti mistisch en tevreden en we gaan, gelou terd door twintig jaar, rustig verder. De behoefte aan studiebegeleiding zal ze ker niet afnemen. We hebben twintig jaar een goed produkt geleverd en dat willen we nog minstens twintig jaar blij ven doen." Voor informatie over de talrijke moge lijkheden voor studiebegeleiding kan men terecht bij Tramei, tel. 17089 in Soest. Basisschool De Driesprong houdt mor genavond een voorlichtingsbijeen komst over het Daltononderwijs. Bij die gelegenheid zal de schoolleiding het Daltoncertificaat officieel krijgen uit gereikt door hoofdbestuurslid Rohner van de Nederlandse Daltonvereniging. Dat officiële punt wordt om 21.15 uur afgehandeld. Op de Dalweg zijn een cd-speler, een radio en drie cd's uit een auto gestolen. Het voertuig en de spullen zijn eigen dom van een 22-jarige Soester. Ook op de Krekel werd een auto open gebroken. De dader forceerde het por- tierslot en ontvreemde de radiocasset terecorder van een 34-jarige man uit Soest. Een Doo Maak BêLqL BURG. G

Soester Courant | 1994 | | pagina 8