KKERS AAN HET WO O PAGINA A/OEISISDAG 23 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 11 6 Het openhaar ven» in Soest is drasti veranderd. Bent u tevrè over het huidige busplanV nee, hoe zou het Vol®enj; verbeterd moeten/kJ worden? De gemeenteraad heeft in 1992 de uurvtsie vastgesteld. In erre neemt u dit "plan iet jaar 2010" (nog) voor ekening? Moet Soest niet verzetten tegen de kingen van de provin- 8 Heeft Soest op dit moment nog andere mogelijkheden voor woning bouw, bedrijven, sport en re creatie? Moet het "landelijk gebied" voor eenwig onaan getast blijven? 9 Je hoort soms zeggen: JNederland is vol, er kunnen geen mensen meer bij. Wat vindt n van die uit spraak en wat betekent het voor Soest? -| A Wat vindt u van het 1U standpunt dat de Van Weedestraat het hoofdwin kel-centrum van Soest is (of moet worden) om de concur rentie met omliggende plaat sen aan te kunnen? n Vindt u dat de vlieg basis Soesterberg - als u het voor hef zeggen zou hebben - in de toekomst open moet blijven of juist gesloten moet worden? er- de af- nze eds liet om iid: eer ilig Het huidige busplan vold«7lTT betreft bepaalde lijnen zna S,ructuurvisie is geen vast lijn naar Amersfoort 'aa P'an maar een tijdgebonden visie, verwachtingen. Onrendabel"! S gaandeweg de richting niet nen moeten opgeheven w/j 'uist bli'kt te Waar geen reizigers zijn sy Zou u, zoals in de af- JLéL gelopen vier jaar, liefst weer en meerderheids- college zien optreden, of gaat uw voorkenr uit naar een "af spiegeling" van de raad? Voor welke (andere) partijen heeft u voorkeur bij de sa menstelling van het College? 1 'i In de toekomst heeft Soest miljoenen gul dens minder te besteden. Wilt u dat opvangen door te bezuinigen (al dan niet via de "kaasschaaf"), of door de (lokale) belasting te verho gen? -| Is er - zoals wel be- X"T weerd wordt - ook volgens n een steeds grotere kloof tussen de burgers en het bestuur, en wat wilt u doen om dat te verbeteren? nen moeten opgeheven wn!r 'ulst b"'kt te zi'n door nleuwe Waar geen reizigers ziin k^'maatschappelijke ontwikkelin geen bus nodig. Bijvoord iv8en °f wensen dan moetje die vi- route door Soestdijk. 1 sie bijstellen. rdt ijk De VVD heeft altijd gepleit ¥O0r een plan met kleine busjes en daai zijn we nog steeds een voorstac. der van. Ook voor Soesterberg Tot nog toe wordt er van de nieu we lijnen in Soest nauwelijks ge bruik gemaakt en dan is deze op-l zet met busstations en alle andere' voorzieningen heel duur. Geluk kig zijn nu wel de haltes bij Mo lenschot en de Soester Duinen weer terug, maar wij blijven voor stander van kleine busjes en een goedkopere opzet. De WD heeft tegen de Struc tuurvisie gestemd en neemt het plan dus niet voor haar rekening. Er is in het afgelopen jaar al zo vaak iets beslist dat tegen die "vi sie" inging, hetgeen bewijst dat jljmand precies weet wat de pro- lêmen van volgend jaar zullen jn. Dat geldt ook voor provin- aie en regionale plannen. Er zijn leden van Gemeentebe langen die het nieuwe bussysteem persoonlijk hartstikke goed vin den, maar er zijn ook leden die het maar zo-zo vinden. Het bus systeem is eigenlijk een goed voorbeeld om via het enquêtesys teem of referendum voor te leg gen aan de totale bevolking van Soest. Zie voor een uitleg van de ze systemen onze advertentie op de achterkant van de Soester Courant van 9 februari. p meeste kiezers willen Soest <oi houden. Dat betekent: niet tuwen langs de dorpsranden en mooie plekken, zoals Insinger- straat/den Blieklaan, Stadhou- gerslaan, Geitenweitje, Verleng de Talmalaan en Jachthuislaan. imeentebelangen zal de groei- fannen bestrijden tot de raad er op terugkomt. Desnoods organi- •ert Gemeentebelangen zelf een root referendum, waarbij alle asters de gelegenheid krijgen jch uit te spreken. Wie tegen uit- eiding en volbouwen van [ooie plekjes is, stemt daarom ;t op lijst 3. Helemaal tevreden zijn we niet, 1 maar of we tevreden kunnen zijnl weten we pas als het nieuwe bus plan langer "draait". Maar de le ge bussen in de daarop niet bere kende straten, daar moet wat op gevonden worden. Dat er nog steeds geen goede ver binding met Soesterberg is vinden we schan delijk, maar dat lag niet aan ons. maar aan de WD en CDA. >oor de PvdA is het winkel- en ;rkeersdeel niet gesteund. De :500 nieuwe woningen tot 2010 p wat Soest zeker nodig heeft, dat tan ook op een goede manier londer het "groene" Soest ge reld aan te doen. De provincie loet dat ook in kunnen zien en rerder kijken dan haar neus lang [(tot 2005) is. Soest is voor het openbaar ver voer aangewezen op de diensten van Centraal Nederland'. Dank j zij de vooruitziende blik van de raad konden de voorzieningen aanzienlijk worden verbeterd, j Goede aansluitingen en snellere verbindingen hebben geleid tot de huidige grote deelname aan het openbaar vervoer. Verfijnin gen zoals b.v. de weer opgeno men halte Molenschot konden plaatsvinden. Tot zover is D66 te vreden. Jammer dat het gesubsi- dieerde aansluitende taxi-experi- [j voor Soesterberg door _CDA en WD werd weggestemd. Iet vasthouden aan de recente structuurvisie is belangrijk, inclu- [sief het milieubeleidsplan, de landschapsvisie, de recreatienota |en de andere studies, die tot de structuurvisie geleid hebben. De Drovincie, heeft een bredere ver antwoordelijkheid dan Soest en [kan van daar uit tot andere afwe- Igingen komen. Dat geldt met na- ïe voor het vrijwaren van de eco- llogische hoofdstructuur en het [landelijk gebied. Het busplan zit in de lift. Het sys teem is veel beter dan het ooit ge- weest is. Nu Molenschot en Hei deweg weer bereikt worden, j moet gezorgd worden voor een goede verbinding Soest-Soester- berg en Soesterberg-Utrecht. ■Met de Structuurvisie, waarvoor lik zelf verantwoordelijk wethou- Ider ben, zijn de grenzen van ■Soest, wat mij betreft, definitief aangegeven. Soest heeft bezwaar ■aangetekend bij de provincie te- I gen de door hen voorgestelde be- I perkingen. Maar ik zal er niet I wakker van liggen als de bebou- Iwing op de Griftland-lokatie en lin Hees niet doorgaat. sVS hï AiIge. usp,an 's zeker niet de kjn langs de Kerk straat geen duidelijkeer functie *njgt, moeten we ons hierop be- W™' S°es terberg bleek onhaal baar voor de bus. Alleen als er een ®F,eenvoud'g. betaalbaar, klein- hetsteguneneen,k°mt'ZullenWij De Structuurvisie is er, en is goed. De verkeersinvulling was hoog stens een verlegenheidsoplossing. Daarom zult u hierover afwijken de gedachten tegenkomen in het GPV/SGP/RPF-programma. De provincie heeft ons enkele beper kingen opgelegd die wij onder steunen: nl. niet bouwen bij met Griftland en minder bouwen bij de Jachthuislaan. Verder hebben wij ons verzet tegen de provinciale be perkingen. Hcibosp'3" wer(J ge|anceerd on_ to het motto, "Soest gaat lekker in Cn 1/ moeten we dan maar v„„phrakbJk brengen. Afslanken van het huidig busplan, zodat lege bussen tot het verleden behoren. n0re fj moeten opgevangen: l n a®Joende oplossing voor het avond- weekendvervoer van en naar Soesterberg en Soestdui- lnHnSe" met,een ro,stoel of heup- aandoening kunnen van de bis geen gebruik maken, wellicht dat de ouderenbusexploitant een oplossing gevonden kan worden. De structuurvisie is 14 van de 27 stemmen aangenomen en op veel onderdelen nu al losgelaten. Het draagvlak was klein en wordt steeds kleiner. BAM wil een leef baar Soest. De besluiten die door deze raad genomen zijn en hier toe bijdragen voeren we loyaal uit. Wat is achterhaald,, moet worden herzien. Besturen bete kent het lef hebben om, indien nodig, op eerder genomen beslui ten terug te komen en ze aan tè passen aan nieuwe ontwikkelin gen. Als we een goed bestuur hebben in Soest, zal de provincie luisteren naar goede argumenten. Een aantal bouwlocaties is op dit moment bekend. Als CDA vin den wij het belangrijk dat mensen in Soest/Soesterberg kunnen wo nen en werken. Als er meer wo ningen nodig zijn in de komende jaren dan zal je die ruimte ook moeten zoeken. Het Landelijk Gebied is buiten de discussie gebleven als het gaat om bouwlocaties. Op de lange ter mijn zouden politici die na ons komen wel eens een andere afwe ging kunnen maken. Soest en Soesterberg moeten ge zond blijven, dus moet er aan dacht zijn voor de werkgelegen heid, een prettige woonomge ving, goed onderwijs en goede mogelijkheden voor vrije tijdsbe steding. Ruimte is schaars en wij willen zeker niet alles volbouwen dus dat wordt een kwestie van af wegen. Ook in het landelijk ge bied liggen bedrijven, die belang rijk zijn voor Soest en soms zal je moeten kiezen tussen groen in de wijken of groen aan de rand. Daarnaast zal je je natuurbeleid moeten afstemmen op dat van de omliggende gemeenten. Gemeentebelangen is er voor dat op plekken zoals het Driftje in Soest-Zuid woningen worden ge bouwd. Maar de gebouwen moe ten natuurlijk wel in de omgeving passen. Ook moeten kunnetyxien- sen toestemming kunnen krijgen voor verbouwingen of het bijbou wen van een kleine woning voor ouders of uithuisgaande kinderen. Daarbij is het belangrijkst of de omwonende^, geen bezwaar heb ben. Soest heeft nu voldoende be drijventerrein, door verhuizingen naar Nieuwe gracht II komt er ook terrein vrij. Het landelijk gebied moet eeuwig beschermd blijven. De mogelijkheden voor Soest om meer woningen te bouwen zijn beperkt. Behalve als het wegval len van geluidshinder van de vliegbasis echt werkelijkheid wordt, dan zijn er meer mogelijk heden, zeker t.a.v. woningbouw in Soesterberg. Ons voorstel t.a.v. sportverplaat- sing en vervolgens creëren van bedrijfsterrein geeft nog enigszins mogelijkheden. De structuurvisie uit 1992 voor ziet in al deze behoeften, er blijft voldoende capaciteit voor de ge noemde activiteiten over. Soest is geen eiland, maar ook geen groei kern. Het schitterende buitenge bied verdient een zware bescher ming. Het landelijk gebied moet onaan getast blijven. Op termijn zijn er fantastische mogelijkheden voor woningbouw, bedrijven, sport en recreatie op de vliegbasis Soes terberg. Zie ons Basisplan (ligt ook in de hal van het raadhuis!). Wij zien op dit moment nauwelijks mogelijkheden voor andere bouw- lokaties dan genoemd in de Struc tuurvisie. Toekomstige mogelijk heden zijn er hoogstens in de kwa litatieve verbeteringen of vervan ging van bestaande wijken. Het landelijk gebied is absoluut nood zakelijk als blijvende buffer tussen bebouwde kommen in onze volle provincie. We hebben de taak zorgen dat ook jongeren in Soest kunnen blijven wonen. Door verdichting kunnen meer woningen op de zelfde plek gebouwd worden. Voor BAM is niet iedere gras spriet heilig. Iedere keer moeten we een afweging maken welke funktie een open plek heeft voor de wijk. Samen hebben we de ver antwoording voor goed land schapsbeheer, voor nu en later. Een golfbaan kan daar prima in gepast worden. Leefbaar Soest betekent een balans tussen wo nen, werken en recreëren. Wij dragen een verantwoorde lijkheid voor de opvang van ont heemden en vervolgden. We zijn een christelijke partij dus niet al leen mooie woorden ook doen wat je belijdt. Liberalen vinden dat mensen zelf moeten kunnen bepalen waar zij willen werken en wonen. Dat is in ons land en zeker op dit ogenblik lang niet altijd mogelijk. Toch vinden wij dat als mensen aan kloppen die alles hebben moeten opgeven, wij hen een kans moe ten geven. Vrijheid en democra tie is voor de WD geen loze kreet. De druk om in Soest te bouwen ontstaat door mensen met geld die ook graag in Soest komen wo nen. Door daar steeds aan toe te geven wordt de kip met de gou den eieren geslacht. Soest heeft een belangrijke taak om het klei ne beeq'e natuur dat er nog is te behouden daarom moet het bou wen stoppen. Nederland is niet vol, vol is trou wens een zeer subjectief begrip. Sommigen in Nederland riepen dat in de dertiger jaren ook al. Voor Soest betekent het dat we tot 2010 nog zeker 1500 wonin gen bouwen, ook voor uw kinde ren. Met ongecontroleerde uitspra ken heeft D66 het altijd moeilijk. Goede afspraken over opvang, huisvesting en werkgelegenheid zijn een gezamenlijke verant woordelijkheid voor rijk en ge meente. Soest kan en moet flexi bel reageren op de noden van de ze tijd. Soest is door de provincie gecom plimenteerd met zijn asielzoe kersbeleid. Zolang er mogelijk heden zijn, moeten we die benut ten. Wanneer de grens bereikt is, zullen we met defensie moeten overleggen wat van hun terrein af te staan voor wisselwoningen, etc. Daar is plaats genoeg. Nederland is niet vol. Nederlan ders stellen wel steeds hogere eisen aan wonen. Er wonen ook steeds minder personen in een woning. Dat is een echt probleem. Het is taboe daarover te praten. Het GPV/SGP/RPF vindt dit een onnuttig taboe. Wij vinden het niet meer vanzelfsprekend dat iedere woonvraag van iedere individu al tijd positief opgelost moet worden. Verkiezingen in en vrij land. Vrij heid, wat een voorrecht! Wat doen we ermee? Houden we het voor ons zelf? BAM betreurt het dat onze vrij heid leidt tot het roepen van "rot op!naar hen die smachten naar vrij heid omdat ze vluchten vanwege ge weld, vervolging op grond van geloof of ras. Ruimtelijk is er plaats. In ons hart zouden we plaats moeten maken voor opvang van door het rijk erken de vluchtelingen, zolang de situatie in het betreffende land blijft bestaan. Een beetje minder meer betekent zo veel meer. In Soest kun je geen we reldproblemen oplossen, wel een steentje bijdragen. In Soest/Soesterberg hebben we een aantal winkelcentra die alle hun'bestaansrecht bewezen heb ben. We geloven dat onderne mers in onze gemeente zelf het beste weten waar zij hun brood kunnen verdienen. Als gemeente moetje daarbij slechts voorwaar den scheppen. De Van Weede straat is op dit moment ons groot ste, winkelcentrum en zal dat ook wel blijven. Niet de politiek, maar de consu menten en de middenstand bepa len waar gewinkeld wordt. Wel moet de gemeente er voor zorgen dat er een breed winkelaanbod rendabel kan zijn door een goede bereikbaarheid en parkeerruim te. Gemeentebelangen vindt het een erg slecht idee om de winkels aan de van Weedestraat nog verder uit te breiden. Het heeft geen zin. Dat geeft alleen maar nieuwe verr keersproblemèn. De klanten wo nen in het Veen, Overhees en 't Hart, daar moeten meer winkels komen. De afbraak vari het prachtige gebouw de Lindenhof is doodzonde, dat zou juist moe ten blijven staan om een leuk plein te maken, zodat de Van Weedestraat een gezellig wij kwinkelcentrum kan worden voor Soestdijk en Soest-midden. Een wijs en verstandig standpunt, wat we natuurlijk delen. Nu nog even een echt winkelcentrum van de Van Weedestraat maken in de komende vier jaar. U wilt straks toch ook niet voor alles naar Baarn, Hilversum of Amers foort? Winkels ontwikkelen zich afhan kelijk van de kwaliteiten van de ondernemers. De gemeente schept de nodige randvoorwaar den in overleg met de bedrijven. D66 is een voorstander] van win kels voor de dagelijkse bood- schappenjin de wijken. Soest is te klein om in alle specialismen zelf te voorzien, maar Van Weede- straat/Soest Noord en winkel centrum Soest-Zuid bieden een uitstekend assortiment voor de Soester bevolking. Soest hoeft niet te concurreren met omliggende plaatsen. We hebben alles zelf in huis voor een goed winkelklimaat, mits de Van Weedestraat (eerste hoofdwin- kelcentrum) en Hartje-Zuid (tweede hoofdwinkel-centrum) voor het winkelende publiek goed worden (her)ingericht. Het GPV/SGP/RPF heeft de laatste jaren verdedigd dat Soest een echt goed winkelcentrum moet hebben. Het is historisch ge zien niet onlogisch om dan aan de Van Weedestraat te denken. Dit is geen afgeronde mening. Ontwik kelingen in Soest-Zuid kunnen de ze gedachte tot een ongegronde maken. Niet een gemeentebestuur, maar de consument bepaalt waar inko pen gedaan worden. Bij Soesters is dat voor het grootste deel de Van Weedestraat, waardoor dit winkelgebied zich ontwikkelt heeft tot hoofd-winkelstraat. De secundaire voorzieningen (par keerplaatsen e.d.) moeten hier mee in overeenstemming ge bracht worden. Dat betekent dat BAM ondernemers die zich in of in nabijheid van de Van Weede straat willen vestigen, of daar wil len uitbreiden niet zal tegenwer ken, waar mogelijk zal ondersteu- Het al dan niet openblijven van de vliegbais is inderdaad geen be slissing van lokale politici. De Tweede Kamer beslist waar schijnlijk dat de basis open blijft. In verband met de werkgelegen heid is dat in onze ogen geen slechte zaak. Wel moeten we goe de afspraken maken om geluids overlast te minimaliseren. De WD vindt dat het belang van een goede defensie ons aller be lang is. Zolang het nodig is zijn wij dus voor het open blijven van de basis. Wel vinden wij dat het nieuwe gebruik moet passen bij de eisen van deze tijd. Dat bete kent in ieder geval veel meer dui delijkheid over de te verwachten geluidsbelasting. Overleg met en openheid van Defensie is daarom nodig, voordat wij volmondig ja zeggen, zodat Soesterberg een vliegdorp kan blijven. Gemeentebelangen wil dat de Soesterbergers het in hun plaats voor het zeggen hebben. Daarom zou het goed idee kunnen zijn om een enquête of referendum te houden over de vliegbasis, waarin alle Soesterbergers zich kunnen uitspreken. Jammer genoeg zal zal dat in het geval van de vliegba sis niet veel helpen, want de Tweede Kamer zal zich niet meer aantrekken v^an de kosten, dan van de mening van dé Soesterber gers. Gegeven de geluidsoverlast in een zeer dicht bevolkt gebied zou de basis het best dicht kunnen. Andere ontwikkelingsmogelijk heden (ook economische) zou den zeer gunstig kunnen zijn, voor Soest en met name voor Soesterberg. Als "Den Haag" an ders beslist, dan graag een rust- brengende oplossing. Geluids overlast van de Vlasakkers, Leus- derhei en snelweg hebben we rond Soesterberg immers al ge noeg. Sluiten zou ideaal zijn, maar lijkt niet reëel. Wel is het mogelijk dat er minder geluidsoverlast komt door een beperkte taakstelling. Daarom moet de gemeente na drukkelijk betrokken worden bij de besluitvorming over het vlieg veld. Ook de veiligheidsaspecten in dit dichtbevolkte deel van Ne derland verdienen meer aan dacht. Bij vrijwaring van taken voor Soesterberg blijft werkgele genheid elders bestaan. In ons Basisplan gaan wij ervan uit dat de vliegbasis in de toe komst wordt gesloten. Dat is ook de wens van provinciale staten. Wat er in de nabije toekomst gaat gebeuren, als de regering zijn zin krijgt, is rampzalig van Soester berg, Zeist, Leusden, Wouden berg, Amersfoort-Zuid, De Bilt en Maartensdijk. De provincie geeft als richting aan dat sluiting voor de hand ligt. Het milieu-belang is hier in geding. De geluidsdruk op dit gebied rond Soesterberg is erg hoog. Land schappelijk is het van grootbelang om weer meer aaneengesloten na tuurgebieden te creëren. Het GPV/SGP/RPF staat hier achter. Als het landsbelang - de veiligheid van ons - het noodzakelijk maakt dat Soesterberg een aktief vlieg veld blijft, ligt de zaak anders. Het GPV/SGP/RPF betwijfelt of de huidige afweging in Den Haag te recht is, waarbij Soesterberg als heli-basis aangewezen wordt. De vliegbasis Soesterberg vormt een onderdeel van het defensie beleid. Dat wordt op landelijk ni veau bepaald. Het zou van zelf overschatting getuigen als ik zou doen alsof ik het voor het zeggen zou hebben. Als, men op het mi nisterie van defensie het noodza kelijk vindt de vliegbasis te hand haven, wordt van mij als demo cratisch burger geacht dat te ac cepteren. Als BAM zullen we waar mogelijk dan proberen een zodanige stationering te krijgen dat er een minimale geluidsover last voor de direct omwonenden in Soesterberg zal zijn. De verkiezingen moeten we eerst afwachten. Onze voorkeur heeft een afspiegelingscollege waar de keus van de burgers duidelijk in terug te vinden is. Eén gezamen lijke visie op de toekomst van on ze gemeente is voor ons essen tieel. In principe zijn wij voor een af spiegelingscollege omdat op dié manier zoveel mogelijk kiezers zich vertegenwoordigd weten in het dagelijks bestuur van de ge meente. Wij spreken geen voor keur uit voor de politieke samen stelling van een college, wij willen een GOED college. In de afgelopen vier jaar hebben wij alleen gezien dat er verschil bestaat tussen partijen die in het College zitten en zich vastklem men aan het pluche en partijen die zich bezighielden met vliegen afvangen. Het maakt voor de bur gers allemaal niets uit. De inwo ners van Soest willen gewoon een College dat "DOET WAT DE MENSEN WILLEN". Dat bete kent dat er een College moet ko men dat net als Gemeentebelan gen via referenda, een distrikten/ buurt-stelsel gaat uitzoeken wat de behoefte is van de inwoners van Soest. Het belangrijkste is, het eens zijn over de Hoofdlijnen van het te voeren beleid. Iedere partij waar mee zakelijke afspraken zijn te maken is welkom. De samenstelling van het college kan worden bepaald door de uit slag van de verkiezingen. Op basis van een beleidspro gramma '94-'98 dat door zo veel mogelijk partijen wordt onder schreven, kan D66 met beide op ties leven. Een voorkeur voor een afspiegelingscollege, gebaseerd op de samenstelling van de raad is er wel. Natuurlijk wordt de vor ming van een nieuw college af hankelijk van de uitslag van de verkiezingen. Kiezers geven de aanzet tot vorming van het colle ge. Een College van Burgemeester en Wethouders moet een zo groot mogelijk draagvlak hebben in de gemeenteraad. Mijn voorkeur gaat uit naar een college bestaan de uit CDA, WD, D66 en GROENLINKS/Progressief Soest. De opbouw van een college zoals dat de laatste vier jaar de dagelijk se leiding had heeft onze instem ming. De breedt van het college maakte een goede afstemming met de raad steeds noodzakelijk. Dat was goed. Een college vanuit twee of drie partijen gevormd, drijft an dere partijen eerder in de opposi tie. Een gemeenteraad is uw plaat selijke overheid. Constructieve sa menwerking is daarom van groot belang. Een grote oppositie leidt eerder tot politiek spel. Besturen van een gemeente ge beurt namens de kiezers. Die be palen de samenstelling van de ge meenteraad. Het college dient hier een afspiegeling van te zijn, waardoor de verkiezingsuitslag tot haar recht komt. Winnende partijen hebben meer vertrouwen van de kiezders gekregen en ho ren als eerste een college te vor men. Ons verkiezingsprogramma kan het best worden gerealiseerd met de WD in het college. Bezuinigingen op zaken die niet behoren tot de kerntaken van de gemeente. Dat betekent vermin deren van subsidiestromen. Aan passen van tarieven alleen in laat ste instantie. Als Soest in de toekomst bezuini gingen in de orde van grootte van ca. 3 miljoen moet opvangen zal er eerst gekeken moeten worden of alle zaken waar we nu geld aan uitgeven op dezelfde manier moeten doorgaan. Wij denken dat er straks minder kan en dat we net als heel veel andere Nederlan ders het zuiniger aan zullen moe ten doen. Belastingverhogihg om op dezelfde voet door te kunnen gaan lijkt ons tegenover onze me- de-Soesters niet verantwoord. Gemeentebelangen Groen Soest gaat de komende vier jaar werken aan een goed idee waarmee de burocratische kosten voor de subsidies voor cultuur, recreatie en welzijn sterk kunnen vermin deren. Er moet gezocht worden naar creatieve manieren om te bezuinigen. In ieder geval wil Ge meentebelangen Groen Soest de OZB ook in de komende vier jaar niet verhogen. Soest lijkt zoveel miljoenen in komsten minder te krijgen dat we wel moeten bezuinigen. Pas als de voor ons meest wezenlijke voor zieningen in gevaar komen kan belastingstijging overwogen wor den, als het echt niet anders kan. En dan nog: de sterkste schou ders moeten de zwaarste lasten dragen. Het is goed over de bezuinigingen bij het beleidsprogramma een af spraak te maken. De kaasschaaf methode spreekt D66 niet aan. Wel bezinning op basistaken van de gemeente. Bezuinigingen mo gen niet gaan ten koste van 'zwak kere' groepen. Zie ook 2. Kosten dekkendheid van de dienstverle ning, voorzover te beïnvloeden door Soesters zelf b.v. afvalstof fenheffing en rioolrecht, heeft het voorkeur. Inflatiecorrectie door berekenen is bespreekbaar. De kwijtscheidingsfondsen voorko men problemen bij de laagste in komens. Op zich biedt het Soester belas tingstelsel mogelijkheden om de klap geleidelijk op te vangen; we zijn één van de goedkopere ge meenten in Nederland. We zullen enerzijds kritisch moe ten kijken naar de uitgaven, an derzijds waar nodig versoberen. De "kaasschaaf' is een verfoeilij ke methode; de uitgangspunten van "Welzijn zal ons een zorg zijn" moeten overeind blijven! Soest krijgt minder geld uit Den Haag. Het GPV/SGP/RPF wil daardoor geen lastenverhoging voor de burger. Belastingverho gingen zijn toch al vaak genoeg no dig vanwege milieu-maatregelen. Dat kan niet anders. Er zal dus be zuinigd moeten worden op be staande voorzieningen. Minder geld kunnen besteden, wil niet zeggen dat er bezuinigd dient te worden. Luxe dure plan nen (denk aan het fietspadenplan van 7 miljoen) kunnen dan wel licht niet of in afgeslankte vorm (we gingen immer "lijnen") uit gevoerd worden. Als er bezuinigd moet worden zullen we eerst naar het gemeente zelf kijken. Ge bruik maken van de gemeentelij ke reservers. Lastenverhoging voor de burgers wil BAM als al lerlaatste mogelijkheid overwe gen, maar pas dan als alle andere mogelijkheden optimaal zijn be nut. Politici zijn inderdaad wel eens teveel op zichzelf gericht. Ander zijds zijn burgers ook wel eens minder geïnteresseerd in de loka le politiek. Om een goed bestuur van deze gemeente mogelijk te maken zullen zowel burgers als bestuur de kloof moeten dichten. Als CDA doen we daar in ieder geval onze uiterste best voor. Volgens mij zijn er in Soest heel veel mensen die het bestuur we ten te vinden als zij het bestuur nodig hebben. Dat vind ik een prima zaak. Dat is de ene kant. Aan de andere kant moet ook het gemeentebestuur zijn burgers be naderen op een open en duidelij ke manier. Aangeven wat en waarom men iets van plan is en wat de financiële ruimte is. Als we zo werken is die kloof in ieder ge val overbrugbaar. Wij verwachten dat als veel men sen de achterpagina's van de Soester Courant van 9 en 23 fe bruari lezen, ze hun stem op lijst 3 uitbrengen. Gemeentebelangen Groen Soest een partij die con crete uitvoerbare programma punten heeft om de invloed van de inwoners van Soest en Soester berg in de komende vier jaar te vergroten. Niet Praten, Maar Doen. Voor meer informatie: H.L. Witte, 21850. Er is in Soest een steeds grotere kloof tussen watje burgers samen zelf zou kunnen laten beslissen en wat nog steeds de gemeenteraad meent te moeten beslissen. Daar om zijn wij voor buurtbeheer waarbij burgers zelf samen het heft in handen kunnen nemen (met geld en hulp van de gemeen te) in hun eigen buurt als het gaat om hun eigen problemen. Het zou moeten zijn "Wij buurtbewo ners lossen het zelf op, niet die (ambtenaren, gemeenteraad en college) van de gemeente moeten het maar oplossen. Daar gaat het Het beeld dat de burger zich over het bestuur vormt, wordt niet be paald door de politiek die stuurt, ook niet door de ambtenaar die uitvoert, maar dor de ondoor zichtigheid van biede in elkaar verstrengeld processen. Daar door- lijkt het overheidshandelen ongrijpbaar. De relatie burger - bestuur is gebaat bij het helder maken van de verantwoordelijk heden. De beslissende vraag is of de raad in staat is de eigen macht in te perken ten gunste van de kie zer: het referendum is nog steeds de oplossing. Tussen de burgers van Soest en GROENLINKS/Progressief Soest bestaat geen enkele kloof, men heeft ons altijd weten te vin den. Ook als wethouder heb ik dat ervaren. De kloof tussen burgers en bestuur wordt steeds kleiner. Burgers we ten steeds beter wat er besloten wordt en hoe er besluiten geno men worden. Hun inbreng wordt steeds concreter. Maar als niet be sloten wordt zoals de inspreker dat wenste, valt dat tegen. De kloof tussen burger en overheid lijkt dan groot, omdat ergens hard voor ge vochten is. De kloof is groot als er niet meer naar u geluisterd wordt. Daar is absoluut geen sprake van! Alle partijen roepen deze weken dat er geluisterd moet worden naar de bevolking. Ze hebben dat dus blijkbaar te weinig gedaan. Daar is BAM het roerend mee eens. BAM- kandidaten hebben een ómbuds- funktie. Zullen een brug slaan tus sen de burger en het bestuur. Hou den als fractie spreekuur en zullen in alle openheid werken. BAM is voorstander van een referendum bij niet-voorziene-situaties. We zullen voorstellen dat de hele ge meenteraad vier jaar lang via "praatavonden" gaat luisteren naar de burgers. U mag ons er aan hou den. Wij zijn ervoor om u te dienen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 11