aryohooMink /T\ 7 CUL TUUR j b "T\ Foto-expositie 'De spierwitte Pamukkale' in C-drie Morgen kom ik bij je wonen' 'Kunst en plagiaat' in C-drie 'Energy Instruments' in Artishock NNereldI/I/Inkel GROENEVELD Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT pagina -WOENSDA Vrouwen voor Vrede Vrijwilligers Vakature Bank Invloed Friese activiteiten Kinderboerderij De Vrije Teugel GROEI&BLOEI SOESTi De groentetuin V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Helderziende op PASO-bijeenkomst Wereldwinkels: 25 jaar eerlijke handel Filmhuis: 'Thewomen of the lal of the scented souls' Dri kru op Bluesnight met J.P. Band stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten CD's DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 22188 De beatmuziek (rock and roll) kwam op als protest van de jongere generatie te gen de ouderen. Hun protest uitte zich ook door middel van kleding en politie ke acties: inspraak en burgerlijke onge hoorzaamheid. Later werd die muziek onder de noemer popmuziek ge schaard. Pop van populair. De popmuziek van tegenwoordig is vooral gemeenzaam en vertoont nau welijks direct verzet. Liedjes als de pro testsongs zijn verdwenen. Toch blijven vele muzieksoorten - eerst punk, hea- vymetal, nu hip-hop en house - op het jonge publiek van 12 t/m pakweg 24 toegesneden. Hip-hop is de meest radi cale variant, maar in plaats van dat er opgeroepen wordt tot het afzetten te gen ouderen, is de muziek drager voor de onvrede en ellende van de zwarte be woners in Amerika: de weerspiegeling van het leven en de levensverwachting in sloppenwijken. Wat bij het beluisteren van de jeugd hoort, is het 'in trance raken'. Begin ja ren zeventig waren er nummers die een hele kant van een lp vulden en waarbij de monotonie een hoog gehalte kende. Concerten van heavy- of speedmetal groepen en ander beton, spelen zich op een dermate geluidsniveau af dat de be zoekers gedurende twee uur geen enke le concrete gedachte in de hersenpan produceren. House is natuurlijk bij uit stek de hedendaagse vorm om in extase te geraken, al dan niet gestimuleerd door het innemen van het één of ander. De oudere generatie, die jong was toen de beat haar intrede deed, heeft bezwa ren tegen house: door het in trance ra ken ontsnappen hun kinderen aan de dagelijkse gang van zaken. Even ver weg van school, werkloosheid, liefdes verdriet, familieproblemen enz. Ou ders reageren wat dat betreft hetzelfde als vroeger en zoals het hoort. Voor hun bezorgdheid is wel wat te zeggen: na een houseparty is het leven hetzelfde als daarvoor. Aan de andere kant kan het om de zoveel tijd door het lint gaan hel pen. Je bent het weer even kwijt. Want wat kan je als jeugdig individu aan het banentekort doen? Afgezien van de liefde en alles wat daarmee samenhangt, is het begrip vrij heid een belangrijke popfactor. Door de muziek voel je je vrij. Hoogtepunt hierbij is de rit in de snelle auto met je lievelingscassette in de recorder, een fors volume en zonder idee van een be stemming, dan weet je op een gegeven moment niet meer van waar je vertrok ken bent. De teksten spreken over het geen je zelf ook meemaakt of meege maakt hebt. Je bent niet meer alleen. De zanger is god en jij bent onder de goden. De wijze waarop een popconcert ver loopt, draagt alleszins sporen van de jeugdcultuur. Het enige waaraan je moet voldoen is een kaartje kopen. Je kan naar het concert gaan op een door jouw gekozen tijdstip. (De groepen be ginnen altijd te laat.) Er zijn geen vaste plaatsen en je staat net zo anoniem in de meute als je jezelf wilt onderscheiden. Beetje duwen en trekken mag en met bier gooien ook, als het niet te erg wordt. De pogo en headbang zijn in middels enigszins achterhaald, dat laat ste omdat je er een stevige koppijn aan overhoudt. De wave komt nog voor en de stagedive is voor de liefhebbers. Ik heb een keer meegemaakt dat een su perpuber, 2 meter lang en zeker 100 ki lo, op het podium klom, zogenaamd door een bodyguard weggestuurd werd, toen een aanloop nam om zich op de menigte voor het podium te storten, met de verwachting opgevangen te worden. Men zag het gevaarte aanko men en week en masse opzij. Hij werd afgevoerd met een gebroken arm en ge kneusde ribben. Aanstaande vrijdag avond 25 februari zijn de Soester jonge ren weer van de straat. SJAKO! komt in C-drie (onder voorbehoud wegens de nieuwe samenstelling van de Band). Pim Jonker Op woensdagmorgen 2 maart om 10.00 uur verzorgt "Vrouwen voor Vrede" uit Soest het programma van de Soester Kring. Mevr. Ria Schulte zal spreken over het onderwerp "Vrede en rechtvaardigheid". Daarbij zullen o.a. discriminatie, vrouwenonderdrukking en vreemdelingenhaat aan de orde ko men. Deelnemers en belangstellenden wor den vanaf 9.30 uur verwacht in "De Deel", Kerkstraat 11B, achter de Oude Kerk. Het programma begint om 10.00 uur, sluiting 11.30 uur. Een ieder is zonder verplichting welkom. De Soester Kring is een ontmoetings plaats voor inwoners van Soest, waar zij meer betrokken kunnen raken bij alles wat in de Soester samenleving gebeurt. Er is ruim gelegenheid om over het be sprokene vragen te stellen en te discus siëren. Er wordt een bijdrage van f 3,50 gevraagd incl. koffie of thee). Op 16 maart spreekt drs. J.Th. Oude mans uit Soest over het waddeneiland Terschelling. Gratis informatieblad over het complete seizoensprogramma kan worden aangevraagd bij Ton Elde- renbosch, tel. 17001. Opnamen van Turks natuurgebied Morgenmiddag om 15.00 uur opent wethouder Mieke Swinkels in C-drie de foto-tentoonstelling 'De spierwitte Pamukkale,' van de Turkse fotografe Belgin Gö- kalp uit Soest. De expositie is te zien tot en met zaterdag 12 maart. De Pamukkale is een natuurgebied in westelijk Turkije, dat zijn schoonheid o.m. ontleent aan de schitterende na tuurlijke kalksteenformaties, waaraan talrijke geneeskrachtige warmwater bronnen ontspringen. Door de toene mende druk van het toerisme raakt het gebied steeds meer in de verdrukking. Belgin Gökalp woont sinds 1989 in Ne derland en houdt zich sinds zeven jaar bezig met fotografie als uitingsvorm. Eerder exposeerde ze in het gemeente huis de collectie "Istanbul" (1992). Haar tweede expositie, "Het leven van Turkse vrouwen in Nederland" (1993), was in Soest en in Utrecht te zien. Gökalp studeert aan de sociale acade mie en werkt met allochtone vrouwen en meisjes om die in staat te stellen hun positie te verbeteren. Ze is bovendien kandidaat voor D66 bij de gemeente raadsverkiezingen. Belgin Gökalp. De expositie is van 24 februari t/m 12 maart in C-drie te zien; openingstijden: maandag-zaterdag 8.30-23.00 uur. Kleutervoorstelling in C-drie De acteur Cees Brandt, van oor sprong danser, maakte inmiddels een aantal kleutervoorstellingen, waaronder 'Wiellie Wiebel', 'Dirk Duiker' en 'Blokletters'. Hij ver staat de kunst zijn jonge publiek door muziek en beeld mee te sle pen. Zijn voorstellingen zijn fantasievol en de opvallende dekors bepalen heel sterk zijn spel. Brandt weet ook heel goed in te spelen op de reacties van de kinderen. Op woensdag 2 maart is Cees Brandt te zien in C-drie met zijn nieuw ste voorstelling 'Morgen kom ik bij je wonen' voor kinderen van 3 t/m 6 jaar. Hierin zal hij spelen en zingen, onder steund door speciaal voor de voorstel ling gecomponeerde muziek. Het is een prachtig spel over de beleve nissen van mensen en dieren voordat ze geboren zijn: 'Hoe zijn we hier geko men? Waar komen we vandaag, wat ge beurt er de dag voordat je óp aarde komt? Wat zijn dwaallichtjes en waar komen die vandaan? Wat gebeurt er met een Ikkie dat uit een dwaallichtje komt?' De voorstelling begint om 14.00 uur. Toegang: f 5,- (kind) en f 7,50 (vol- Cees Brandt in: 'Morgen kom ik bij je wonen'. wassenen). Kaarten reserveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188; ma. t/m yr. 9.00 - 16.30 uur; VW Soest, Steenhoffstraat 9a, tel 12075; ma. t/m vr. 9.00 -17.00 uur en zat. 9.00 - 12.00 uur. Plagiaat: het zich toeëigenen van het geestelijk werk van anderen en als eigen werk openbaar maken... Kunstenaars gebruiken vaak ideeën van elkaar zowel in vorige eeuwen als heden ten dage. Meestal is dit geen plagiaat, maar 'imitatio' ofwel imitatie. Smitsweg 311, tel. 12630 Betrokkenheid motiveert. Dat betekent dat vrijwilligers de gelegenheid krijgen hun mening te geven en hun invloed te laten gelden. Dat kan door regelmatig werkoverleg; het instellen van een vrij- willigersraad met eigen bevoegdheden; regelmatig een algemene vrijwilligers- vergadering beleggen; een vertegen woordiging van vrijwilligers in het be stuur. Het gaat erom dat de vrijwilligers ervan overtuigd zijn dat er rekening wordt gehouden met hun wensen en mogelijkheden. In het vrijwilligersbeleid hoort ook aan dacht te worden besteed aan de rechten en plichten van vrijwilligers. Daarbij gaat het om vergoeding van onkosten, verzekeringen, begeleiding, inwerktijd en scholingsmogelijkheden. Aan de an dere kant zijn ze verplicht zich aan een maal gemaakte afspraken te houden. Dat betekent bijvoorbeeld op tijd ko men, een opzegtermijn in acht nemen en, in sommige gevallen, een geheim houdingsplicht. Het is verstandig dergelijke afspraken vast te leggen. Dat kan mondeling, maar ook in een brief of in een contract. Vakatures 2-110: Verzorgingshuis Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor bediening in de winkel. 5-107: Sociaal-cultureel centrum Baarn zoekt vrijwilligers ter assisten tie van een betaalde kracht bij Neder landse taallessen aan buitenlanders. 6-119: Verpleeginstelling Soest vraagt vrijwillig(st)ers om de krant voor te lezen en het nieuws te bespre ken. 11-103: Dezelfde instelling zoekt en thousiaste vrijwilligers voor het ver zorgen van konijnen en kippen. 8-105: Christelijk centrum voor geestelijk gehandicapten Huis ter Heide vraagt vrijwillig(st)ers om kontakten te onderhouden met één van haar bewoners, ter aanvulling of vervanging van familiekontakt. 12-114: Verpleeg- en reactiverings centrum Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor aktiviteiten in de tuin. 18-124: Bureau voor langdurige kin deropvang zoekt nieuwe leden in het bestuur. Enige kennis van p.c. (WordPerfect) is gewenst. 19-131: Instelling voor openlucht- aktiviteiten in Soest zoekt enthou siastelingen voor het aanleggen van kabels en schilderwerk. Inlichtingen: Vrijwilligers Vakature Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m don derdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. In de cursus 'Kunst en plagiaat' van vier lessen wordt met dia's van bekende voorbeelden in de kunst, van Renais sance tot heden, de waardering voor het begrip 'imitatio' geïllustreerd. De be grippen inventiviteit en creativiteit in de kunst zijn nog niet zo oud als vaak wordt gedacht. Pas in de negentiende eeuw bepalen deze ideeën mede de kwaliteit van een kunstwerk. In de voorafgaande eeuwen echter werd de kunstenaar juist aangespoord kunstwerken na te volgen om ten slotte het voorbeeld te verbeteren. Kunste naars gaven daarom veel aandacht aan het beheersen van de techniek om zo het ambacht eigen te maken. De Utrechtse caravaggisten waren bijvoor beeld navolgers van de beroemde Ita liaanse schilder Caravaggio. Tijdens het neoclassisme maakt de beeldhouwer Canova een beeld wat teruggrijpt op een klassiek Romeins beeld van Augus tus van Primaporta. Is dit nu imitatie of niet? Ook hedendaagse kunstenaars hebben boeiende motieven om te imiteren. Omdat allës al gedaan is in de kunst grij pen zij terug naar oude waarden, zoals de Nederlandse schilder Rob Scholte zegt, of zij willen dat hun kunst begrij pelijk is voor de grote massa en kiezen voor een realistische stijl. Drs. Kersten van Pruisen zal de deelnemers naast het kijken naar de dia's ook uitnodigen tot een uitwisseling van gedachten over dit onderwerp. De cursus start op woensdagavond 9 maart, 20.00 - 22.00 uur. Inschrijving bij de administratie van C-drie, Wil laertstraat 49, 9.00 - 16.30 uur. Van 13.00 - 16.30 uur kan men verdere in formatie over de cursus krijgen. Kos ten: f 50,-. Uiterste inschrijfdatum: 4 maart. De Friese vereniging "Frysk en Frij or ganiseert op vrijdag 4 maart een Friese toneelvereniging in de grote zaal van de Ontmoetingskerk, Minckelerstraat 161 in Hilversum. Aanvang 20.00 uur. De toneelvereniging "Lyst mar Krigel" uit Wytgaerd speelt "Sil de Stranjutter" naar het bekende boek van Cor Bruin. Toegangsprijs: leden f 7,50; niet-leden f 12,50. Op donderdag 17 maart is er, op dezelf de plek, een studieavond waarop Geart Vledder en Durk Wiersma van het Ge meenschappelijk Centrum voor On derwijszaken komen spreken over "De Friese vrijkheid in de periode 800-1500", waarbij o.a. videofilms van schooltelevisieprogramma's worden vertoond. De inleiders zijn doorkneed in de Friese geschiedenis. De bijeen komst begint eveneens om 20.00 uur. De toegangsprijs is f 5,-. Tenslotte wordt op zondag 20 maart (15.00 uur) een Friese kerkdienst ge houden in de Doopsgezinde kerk aan de Boomberglaan 14 in Hilversum, Ds. H. Wagenaar uit Arnhem gaat voor in de Friese taal; organist is Harry Schram uit Baarn. Medewerking wordt ver leend door het Frysk Sjongkoar o.l.v. Peter de Boorder. Informatie voor Soest: T. Dykstra- Wondaal, tel. 16748. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 24 februari Van 9.30-11.30 uur zijn de volwasse nen weer actief. Ook om 9.30 uur: groep 5 van De Regentuuter komt voor het natuurproject over schutkleuren van dieren. Om 13.15 uur komt groep 5/6 van De Driesprong voor het natuurproject over verzorging. Zij leren hoe de dieren ver zorgd moeten worden. Van 15.45-17.45 uur komen Wout, Annika en Irene met vrienden hun ver jaardagsfeest vieren. Vrijdag 25 februari Groep 7/8 van De Driesprong komt ook voor het verzorgen van de dieren. Na schobltijd zijn Christel, Joan en Vin cent de jarige kinderen. Ook zij gaan veel activiteiten doen en dat ze maar lang en gelukkig mogen leven. Om 19.00 uur is het dan de beurt aan de wat oudere jarige kinderen: Milene, Moni que, Sander, Ellen en Maaike komen met 40 vrienden en vriendinnen de ver jaardagsdisco doen. Veel spelletjes, op tredens, dansen en zingen. Zaterdag 26 februari Om 13.30 uur komen Erwin, Noor en Cynthia feestvieren. De ezelkar staat klaar en de pony wacht ook op de kin deren. Dinsdag 1 maart Om 14.00 uur start ons vakantiepro gramma voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. We hopen dat er veel kinderen komen. Woensdag 2 maart Om 9.30 uur start de peuter/ouderoch tend. Altijd gezellig voor moeder, vader en de kleinste kinderen. Er is veel te doen en te zien. Om 14.00 uur laat de toneelgroep van de kinderboerderij haar nieuwste voorstelling zien. Een mooi verhaal met een goede afloop zo als het hoort volgens ons. Na de voor stelling zijn er nog veel activiteiten te doen. Het kost maar twee gulden per kind. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op donderdag 24 februari houdt dhr. Debets een lezing over de groentetuin. Aan bod zullen o.a. komen: kweken in kasjes van paprika, komkommer en to maat. Ook de mogelijkheid van het kweken in potten wordt behandeld. Verder ook veel adviezen voor klein- fruit (bessoorten e.d.). Dit alles wordt verlevendigd met dia's. Met het voor jaar in aantocht is dit zeker een interes sante lezing om vast ideeën op te doen. Na de lezing is er zoals altijd een verlo ting met leuke prijzen. Iedereen is wel kom! Plaats: EHBO-gebouw, Parallelweg; aanvang 20.00 uur; entree leden gratis; niet-leden f 2,50. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Indonesische keuken Wilt u graag iets meer weten over de In donesische keuken? In deze cursus wordt de bereidingswijze gedemon streerd van verschillende Indonesische gerechten zoals bijv. atjar tjampoer, sambal goreng boontjes en gebakken tahoe. Functie en gebruik van vijzel, wadjang (wok) en ook de specifieke kruiden en specerijen komen aan bod. Uiteraard kunnen alle gerechten wor den geproefd en krijgt u de receptuur mee naar huis. Eerste les meebrengen: bakje, bestek, pen en papier. Aanvang cursus: dinsdag 8 maart, 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. A. Genuit. Cursusadres: Bakkerij Van Buuren, Nieuweweg 19. Aantal lessen: 6. Cursusprijs: f 115,- f 15,- ingre diënten. Partyhapjes Geniet u ook altijd zo van die mooie kleine hapjes die geserveerd worden bij een feestelijke gelegenheid? In deze cursus wordt u geleerd hoe u zelf warme en koude borrelhapjes klaar kunt ma ken. Warme hapjes die gemaakt wor den zijn o.a.: fillodeegbuideltjes met fougerond, mini-croissantjes met gar nalen, gekruid gehakt. Bij de koude hapjes zijn dat o.a.: opgerolde sandwi ches, gevulde soesjes, gevulde lychees, ham-kaas vlinders. Alle hapjes kunnen worden geproefd of mee naar huis wor den genomen. Eerste les meebrengen: bakje, bestek, pen en papier. Aanvang cursus: donderdag 10 maart, 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. A. Genuit: Cursusadres: Bakkerij van Buuren, Nieuweweg 19. Aantal lessen: 3. Cursusprijs: F 60,- f 18,- ingre diënten. Bloemschikken In deze cursus leert u het zien, zoeken en vergaren van materialen uit tuin, berm, slootkant, bos, enz. Dit alles, aangevuld met bloemen, wordt ver werkt in arrangementen (o.a. een Paas- stuk) die iedere les verschillen in stijl, kleur en toepassing. Aanvang cursus: woensdag 9 maart. 10.00-12.00 uur (1 x per 2 weken). Do cente: mevr. Monie Post. Cursusadres: Noorderweg 33. Aantal lessen: 5. Cur susprijs: f75,- (exclusief materialen). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Tijdens de voorjaarsvakantie (28 februari t/m 4 maart) is het kantoor ge sloten. Expositie/performance van Oscar Prinsen 'V „1^ nvkihitin- Aarzelend betreden de aanwezi gen de tentoonstellingsruimte en vormen een kring rondom het midden, waar een ingepakt en ge maskerd wezen met menselijke trekken ligt. Een HCkl367. Zijn houding herinnert aan ons prena tale stadium, alleen de baarmoe der, Moeder Aarde, ontbreekt. Dan, met tegenzin verrijzend uit zijn paradijselijke vacuüm, vangt hij met zijn barre levenstocht in de ontaarde grote mensen-wereld aan. Onder het aanzwellende geweld van Strawinsky, die zich tenslotte ook door dieren en kinderen het meest begrepen achtte, sleept hij zich voort tussen een woud van benen. Zichtbaar in nood, maar geen Samaritaan in de zaal die er over peinst de kreperende ziel te hel pen. Vragend steekt hij zijn hand uit, door zuurstofgebrek overmand en al zijn krachten aanwendend om in leven te blijven. Dan toch knielt er iemand bij hem neer om het aan te raken, maar het gevaar blijkt, amper gepleegd, nauwelijks op recht. Hij moet weer verder, tussen de omstanders door, die niet wijken omdat ze dan hun plaats kwijt zijn. Hij belandt in een hoekje en daar sterft tenslotte de mens, embryonaal opgerold na een laatste stuiptrekking, een steentijddo- de. Iemand voelt zich geroepen om een lijkwade te houden, doch wordt door omstanders meteen gesommeerd aan de kant te gaan: er moet een foto ge maakt worden, hetgeen vanzelfspre kend veel belangrijker is. Dan valt zijn masker af, evenals zijn rubberen 'rok van vellen'. Maakt hij nog wel deel uit van deze wereld? Als gedrogeerd door Castaneda's Don Juan perst de halfnaakte mens er een vrijage uit met een toevallig in de buurt loslo pende Maltezer Leeuw. Het hondje kent geen enkele belemmering ten aan zien van de mens en beantwoordt diens toenaderingspoging met een hartstoch telijke levenskus. Een zucht van af schuw gaat door de menigte; een antro- pogenesis en plein public voltrokken in het rijk der dieren. Rampentoerist Performer Oscar Prinsen blijkt een meester in het manoeuvreren. Zijn ru we uitingen, of het nu een performance, instrument of schilderij betreft, plaat sen het publiek in de onbehaaglijke rol van rampentoerist. Eenmaal als zoda nig ontmaskerd wordt het publiek tot een keuze gedwongen: bekennen of veroordelen? Vluchtwegen blijken on vindbaar, de naakte waarheid onver mijdelijk. Daar is het Prinsen om te doen en hij Op donderdag 3 maart organiseert PA SO een bijeenkomst, waar dhr. Richard Nguyen helderziende waarnemingen zal doen aan de hand van meegebrachte foto's of voorwerpen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in "De Vriend schap", Nachtegaalweg 8A. Entree: f 2,50 (leden); f 10,50 (niet-leden). In formatie; tel. 16777. N^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Het begon in 1969 in Breukelen. Daar stond 25 jaar geleden de eerste Wereld winkel. De oprichters gaven gehoor aan een oproep van ontwikkelingslanden tijdens de Unctad-conferentie in New Delhi: Verander de handel ten gunste van het Zuiden. Wereldwinkels werken nu nog steeds aan verandering van de handel door verkoop van produkten, voorlichting aan het publiek en politie ke acties. Deze drie functies zijn in de alternatieve handel onlosmakelijk met elkaar verbonden. Handel door verkoop Inmiddels is een breed publiek bereid een goede prijs te betalen voor eerlijk verhandelde produkten. Het aantal Wereldwinkels steeg tot ruim 350! De omzet nam toe tot 18 miljoen gulden in 1992 en stijgt nog steeds. Met het Max Havelaar-keurmerk voor koffie en ca- cao deed eerlijke handel ook in de ge wone supermarkt haar intrede. Voorlichting aan het publiek Door middel van informatie zowel over de produkten als over de producenten. Duizenden producenten in ontwikke lingslanden kunnen door de eerlijke handel hun levensomstandigheden ver beteren. De goede prijs maakt het mo gelijk onderwijs, gezondheidszorg, de teelt van voedsel of verbetering van de produktie te financieren. Politieke aktie Een recent voorbeeld hiervan is het koffiemanifest voor duurzame ontwik keling door rechtvaardige prijzen. Hierin roepen de Wereldwinkels in Eu ropa op tot het nemen van maatregelen tégen het Europees protectionisme (be scherming van de eigen markt en indus trie) en vóór rechtvaardige koffieprij zen ten behoeve van een duurzame ont wikkeling in het Zuiden. De bedoeling is met dit manifest straks druk uit te oe fenen op de nieuw-aantredende Euro parlementariërs. De doelstelling van de Wereldwinkels is nog steeds onveranderd, maar hoe die doelstelling het best te verwezenlijken is, daarover is men in de loop der jaren wat anders gaan denken. U hoort daar later meer over. schuwt grovere middelen als exhibitio nisme niet. Uiteindelijk staan wij alle maal naakt voor onze rechters. De overtuiging waarmee Prinsen ons een stok geeft om mee te slaan, verraadt hoeveel ransel hij reeds gekregen heeft. Toch blijft hij zich kwetsbaar opstellen, blijkens ook het kinderschoenen-En gels waarmee hij zijn instrumenten beti telt. Juist deze broosheid die met ieders Ik beklijft, zou een teken aan de wand moeten zijn, dat het met de mens, de wereld en de toekomst beroerd gesteld is. Een aanzet om in te grijpen, want als we nu niet de middelen vinden om te aarden, dan zullen binnenkort de be- staansbronnen voorgoed zijn uitgeput, aldus de kunstenaar. De ontaarding van de mens, die Prinsen met zijn performances aan het licht brengt, tracht hij met zijn energy-in- struments als 'mind reader', 'earth energy blower en 'atmosphere ampli- fier' te lijf te gaan. Als HCkl367, maar dan gekleed in een erotisch beulspakje, presenteerde hij bovendien zijn nieuw ste vinding de 'vibrator', die dient om energie tussen twee mensen zichtbaar te maken. Het siert de kunstenaar dat hij zodoende op kritiek een mogelijke op lossing laat volgen. Hij ziet zichzelf dan ook slechts als tussenpersoon, bemid delaar van positieve en negatieve ener gieën. Verschoning Ook al naar idee van de Oude Wijzen, maar evengoed vergelijkbaar met Mon- driaans gedachten bij ruimte, meent Prinsen dat als een lichaam gevuld dient te worden, dat lichaam eerst geleegd moet worden. Om in deze 'verscho ning' te voorzien schenkt Prinsen ons de 'portable human cleaner', een 220v machine die zich uiterlijk het best als de kruising van een stofzuiger en een me taaldetector laat omschrijven, die bij het betreden van een ruimte onze nega tieve energieën (Prinsen noemt prejud- gement, stress en desinterest) uit ons li chaam in zich opzuigt en opslaat. Het apparaat wordt bediend door een ver vaarlijke hospik uit Prinsens HCkl-e- nergy-army, gehuld in een antiseptisch uniform, compleet met helm, gasmas ker, handschoenen en laarzen. Kwetsbaar als de mens is deze uitvin ding ook, helaas. Sommige bezoekers, hoewel 'gecleaned' door de PHS, von den het nodig na de aanstootgevende performance met elkaar op de vuist te gaan. De energy instruments van Prin sen moet daarom niet gezien worden als een wondermiddel ter genezing van de mensheid, maar als een hulpmiddel. Een nuance waar Prinsen zelf dan ook voortdurend de nadruk op legt. "Dat zou lekker gemakkelijk zijn," aldus de kunstenaar, "maar iedereen moet bij zichzelf te rade gaan en het zelf doen." Stormvogel KASTEEL BAARN NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 02154-21143 Kasteelconcert Op zaterdag 26 februari treden Han de Vries (hobo), Henk Guitert (altviool) en Ivo Janssen (piano) op in de Hasse- laerzaal in kasteel Groeneveld. Het be treft één van de kasteelconcerten die worden georganiseerd door de Baarnse Muziekkring. De aanvang is 20.15 uur, de toegang kost 20,00 gulden (65+ 18,50 gulden) Koffiedrinken Boswachter André Wiersma drinkt zondag 27 februari weer koffie met be langstellenden. De bijeenkomst staat dit keer in het teken van de expositie 'Veranderend landschap'. Cees Duin- ker, medewerker aan verschillende ra dio- en televisieprogramma's zal ingaan op vragen over veranderingen in het landschap. De aanvang is 11.00 uur, de zaal gaat om 10.30 uur open. De kosten bedragen drie gulden, inclusief een kopje koffie. aa Klassiek 28 30 26 Buxtehude, Dietrich - Orgel- werke. Harald Vogel bespeelt het Schnitgerorgel te Hamburg. Duparc, Henri - Melodies. Dertien befaamde liederen in een ideale uitvoering van de Ne derlandse bariton Bernard Kruysen. Gorecki, Henryk en Sofia Gu- baidulina - Lerchenmusik op. 53; Punkte Linien und Zick- zack. De Russische componiste en klankkunstenares Sofia Gubai- dulina is de laatste tijd zeer po pulair. 27 Mozart, Wolfgang Amadeus - Klarinetkwintet KV 581. Stijlvolle uitvoering van deze veelgevraagde kamermuziek. Niet-klassiek 61 78 70 86 78 Adamo - Comme toujours. CD met de bekendste nummers van deze zanger die zeer popu lair was in de jaren '60. Brown, Sam - 43 minutes. Prachtige nieuwe cd met subtie le ballads. Burke, Solomon - Soul of the blues. Solomon Burke "The bishop of the blues" vertolkt op deze CD uiteenlopende bluesjuweeltjes. Folkgroep Naks - This is Suri- nam. Surinaamse cultuur op z'n best. It Takes two. Duetten door o.a. Lisa Stans- field en Barry White, en Joe Cocker en Jennifer Warnes. Steenhoffstraat 46. lel. 1957; Donderdag 24 februari: Chinese films are here to stay. Vooj pig komt er nog geen eind aan stroom van Chinese (en TaiwanJ films die hun weg weten te vinden nl een westers publiek. Er blijken rneei™ neasten te zijn dan alleen Zhang Yim en Chen Kaige. Bijvoorbeeld Xie fI met de film waarmee hij vorig jaai| Festival van Berlijn won. ln het noorden van China is een idl lisch meer. Lang geleden verdronl twee meisjes zichzelf hierin, omdail niet mochten trouwen met de jon J van hun keuze. Sindsdien heet het: meer van de geurige zielen. Aan! meer ligt een dorpje, waarin Xian.J vrouw van middelbare leeftijd, eenl briekje van sesamolie drijft. Dooi 11 goede water uit het meer en haai oj voor kwaliteit is haar produkt tot in l| buitenland beroemd. Ze kan een iJ kooppunt openen in een naburige s| en er komt zelfs een Japanse zaktf vrouw op bezoek die een mega-ori E y plaatst en haar helpt het fabriekje tem chaniseren. Op het persoonlijke vlak 8^ het» Minichiche( minder voor de wind. Op haar dertir 7uidnr de werd ze uitgehuwelijkt aan een dro: kenlap, die haar nog steeds mishand ode en verkracht en die het door haar diende geld zit te vergokken. Ook hei ze een achterlijke zoon van 22 die hoo,Om te pr nodig een vrouw zou moeten hebber 9 Zelfs met behulp van de koppelaar! Ifll/ van het dorp lukt het niet een bruid voK»-* HJ hem te vinden. Slechts een familie c*-* helemaal aan de grond zit, wil voorvtK|*JJ£| geld de dochter beschikbaar stelle: Maar ondanks een kleurrijke bruil0Qo|j met blijkt geluk niet te koop te zijn... contac,|enz, Tradities l,ooit echt d De rol van Siqin Goawa wordt grarfj0|( tijden! dioos gespeeld door de Mongoolse atja| :e |,r|| n; trice Sqin Goawa, die acteren comh. Qoit neert met het regisseren van kindei ha films. Ze maakt van Xiang op een fep S loofwaardige manier zowel een zakenvrouw met wie niet te spottetnerdenU valt, als een bange echtgenote met lieisport een desverdriet om een verloren minnaaverre van Ondanks de economische zelfstandijdacht aan heid die ze voor zichzelf heeft verwo|raaie zoni ven, heeft ze zich niet vrij kunnen m^e bunnen i ken van de eeuwenoude tradities die e,ce|ia4j dat sen dat ze onderworpen is aan hat® willen man. Met afgunst bekijkt ze de Japans zakenvrouw, die ook privé alle vrijhei"raëen heeft. Het leven heeft haar hard ^Allemaal vr maakt. Ze sluit haar ogen voor het lee0OgCOrrecti< dat ze haar kersverse schoondocf%eeft gestelt aandoet. Pas als het te laat is, beseft zsen het idee dat er op deze manier nooit iets vocfe kostbaar vrouwen zoals zij zal veranderen. Eeflat het latei bittere waarheid die een fel contraszen vervele vormt met de prachtige natuur van htjsjiets is min Meer van de Geurige Zielen. tactlensmat Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; lestoffen biet den enz. f 5,00. optimale vt Reserveren vanaf 19.30 uur. contactlen; ervaren va! de moden (tijdens de niet eens a Bovendier Sinds 1982 draait de J.P. Band mee ii van conta< de vaderlandse bluestöp. Ze bewerk sjng biedt stelligen duidelijk een eigen geluid twijfelt. V waardoor nog eens extra benadruk «raag een: wordt dat de blues niet stopt in Chica fjje tjjden vakantie Naast het authentieke gedeelte wordt e' „en ^an natuurlijk ook (zij het bescheiden) ei voo'r s gen werk gespeeld. Zij staan garan' voor een swingend optreden. Tot zien' dus bij deze Rockin' Good Old Blues band. De band bestaat uit: Jack - zan{ V OOI en gitaar; Ruud - Leadgitaar; Jan - ba1 en zang; Ben - drums. VOOl Aanvang: 22.00 uur. u loopt Entree leden: f7,50; Niet-leden: f 10,- uzelf te b Voorverkoop: zaterdag 26/2 tussei wat (jaa 13.00 en 14.00 uur. Voor sta ren de Instituut donderd tingsmid Deskunt lastingdi handige standig i KvK en over de hoe me opstelt, stellen met alk Tijdstip Lokatie foort. Kosten Info: I ring, te Drie a ge we vloed, de nat Een 5 bod v: omda bloed morg van 1 moes de A had r wel 2 hond Op c een Met .terh uuri te o< Zaterdag 26 februari Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest 73 78 78 65 Meyer, Johnny - All of me. Van alle accordeonisten is de enkele jaren geleden overleden Johnny Meyer ongetwijfeld de belangrijkste. Mingus, Charles - Mingus in wonderland. Drie eigen composities van bas sist Charles Mingus aangevuld met een compositie van Gersh- win. Morphine - Cure for pain. Dit trio uit Boston speelt jazzy nummers op interessante tek sten. Salonga, Lea - Lea Salonga. De stem van deze uit de Philip- pijnen afkomstige zangeres doet sterk denken aan Sheena Eas- ton. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1994 | | pagina 14