f 26 Ongenoegen over illegaal kamperen OPINIEI 'De onwaarheden van Blaauw' (1) TEi M I ISOESTERBERGt Oranje Comité kan rekenen op veel mensen en firma's SOESTER COURANT voor slechts !f!ff| wjtfm VOOR SLECHTS 50 CENT PER WEEK WOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT Soesterbergers uiten klachten over zes caravans naast kerk PAGINA 26 'De Drie Eiken' Spullen gezocht voor rommelmarkt De Drie Eiken Wie heeft nog oorlogskleding? [Belastinghulp voor FNV-leden Kado-tip stichting P*hLJ| openbare ^Qf bibliotheek Meningen van lezers Geluidshinder BON Tot maart vorig jaar kon Soesterberg wat de nieuwsvoorziening betreft goed uit de voeten met het Soesterbergs Nieuws- en Advertentieblad. Dat blad is er niet meer en bovendien miste u het honderd procent Soester nieuws in onze leeskrant, die bijna 10.000 abonnees telt. Weet u wel wat er allemaal in uw eigen dorp gebeurt? Wat er gebeurt in uw eigen buurt? De Soester Courant vertelt u alles over wat er in de Gemeente Soest op stapel staat, groot en klein nieuws, óók op sport-, rekreatie- en cultureel gebied. De Soester Courant vertelt u er alles van. Bovendien de wekelijkse mededelingen als medische dienst, burgerlijke stand, kerkberichten, hulpverleningsadressen, verloren en gevonden huisdieren enz. dg bent u op de hoogte van familieberichten, vraag- en aanbod-advertenties en het hele sfala van aanbiedingen van de winkeliers, maar ook alle personeels-advertenties. U vindt ze in de Bel 02155 - 14152 of stuur de ingevulde bon in open envelop ongefrankeèrd aan Antwoordnummer 136, 3760 AB Soest. 7£m. Reeds enkele weken wordt in zes caravans gekampeerd op de Amersfoortseweg. Soesterberg blijkt kennelijk in trek te zijn, want zag men ze eerst op het terrein naast de ijsbaan, nu hebben ze deze locatie naast de roomskatholieke kerk gevon den. In het gesprek met burgemeester en wethouders spraken ver schillende Soesterbergers hun misnoegen uit over deze wijze van kamperen en het achterlaten van vuil. De gemeente is in gesprek met de gemeente Zeist om ook hier een einde aan te maken. Eén keer per week komt het Oran je Comité in huiselijke kring bijeen om de legpuzzel rond de data 29 en 30 april, 4 en 5 mei rond te maken. Sommigen kijken even vreemd naar de datum 29 april, maar het programma voor Koninginnedag is zo vol, dat het comité noodge dwongen een dag eerder moet be ginnen met de festiviteiten. Ook de zogenaamde 4 mei-groep is op gestart, waardoor het geheel aan activi teiten nu langzaam maar zeker gestalte krijgt. Het comité is verrast door het en thousiasme en de medewerking die zij op haar weg tegenkomt. Verenigingen en bedrijven blijven niet aan de kant staan, maar reageren spontaan. Vrijwil ligers bieden zich aan om een handje te helpen. In totaliteit een hartverwar mende zaak waarop men als Soester- berger met recht trots mag zijn. Het Oranje Comité vraagt verenigin gen, instellingen en bedrijven alsnog te reageren op de oproep voor het bijzon dere jaar 1995. Op donderdag 24 maart a.s. wordt dit om 20.00 uur in het Dienstencentrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 03463 - 5 14 02 De beheercommissie van De Drie Ei ken organiseert op zaterdag 23 april een rommelmarkt. Voor deze markt kan men nog bruikbare spullen gebruiken, echter geen kleding, schoenen of grote meubels. Het materiaal kan worden af gegeven bij het kantoor van het Dien stencentrum, tel. 51402. Volgend jaar, in 1995, is het vijftig jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Ter gelegen heid hiervan organiseren drie Neder landse musea - het Drents Museum in Assen, het Historisch Museum in Rot terdam en het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon - een spe ciale tentoonstelling die in het teken zal staan van een onderwerp waaraan in de naoorlogse geschiedenis nauwelijks aandacht is besteed: de kleding tijdens de vijf bezettingsjaren. Gedurende de oorlog werden textiel en schoeisel steeds schaarser. Met veel inventiviteit en creativiteit slaagde de bevolking erin van de nood een deugd te maken. Naast het distributiesysteem ontstond een le vendige ruilhandel en met reparatie, keerwerk en vermaken kreeg menig kledingstuk een tweede of derde leven. Voor deze tentoonstelling zoeken de musea nog voorwerpen, bijvoorbeeld overhemden van lakenstof, hoeden van ondertapijt, schoeisel van hout, doop- of bruidsjurken van parachutezijde, sokken met oranje ingebreide hieltjes, knopen van munten, vermaakte japon nen, enzovoort. Vaak zitten er aan de ze, zo zorgvuldig bewaarde, kleding stukken zeer persoonlijke verhalen. Ook daarvan zouden de musea graag op de hoogte worden gesteld. Wie iets heeft dat misschien bruikbaar is voor de tentoonstelling kan tot en met dinsdag 15 maart telefonisch reageren, maandag t/m donderdag 10.00-14.00 uur, tel. 010-4214937. Schriftelijke reakties (met graag een zo uitvoerig mogelijke beschrijving en eventueel een foto) kan men naar één van de drie musea sturen o.v.v. "Kle ding op de bon" op de envelop. Drents Museum, Brink 1-5,9401 HS Assen; Historisch Museum het Schielands- huis, Korte Hoogstraat 31,3011 GK Rotterdam; Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum, Museumpark 1, 5825 AM Overloon. Dorpshuis met alle belanghebbenden besproken. Elke steun is bij het comité welkom. Zo kunnen vrijwilligers zich opgeven via de telefoonnummers 51252, 51612, 51931, of 52962. Omdat het comité veel kosten heeft, is geldelijke steun welkom op de Rabobank via rekening nummer: 395.216.540 (giro bank 217131) tnv Oranje Comité Soester berg. •Ook dit jaar kunnen FNV-leden weer profiteren van de FNV-belastinghulp. Zij worden gratis geholpen bij het in vullen van het aan hen toegezonden aangiftebiljet voor de inkomstenbelas ting (A- of E-biljet). Ook voor T-biljet- ten kan men terecht. De FNV geeft haar leden al jaren de mogelijkheid de kosten van betaalde Ihulp voor het invullen van het biljet uit te sparen. Vorig jaar deden maar liefst ruim 100.000 FNV-leden hun voordeel met deze hulp. De FNV-belastinghulp heeft in de loop tier jaren een uitstekende naam opge bouwd. Ook bij de belastingdiensten zelf, waar men graag gebruik maakt van 1de inzichten en ervaringen van het FNV-corps. De FNV-leden in Soest/Soesterberg die van deze service gebruik willen ma ken, kunnen zich voor 1 maart voor het maken van een afspraak aanmelden bij: P. Dergent, Soest, tel. 19112; C. Baars, Soesterberg, tel. 53706. Je houdt het niet voor mogelijk, maar er zijn nog mensen die niet we ten dat er sinds september een "Soesterbergse Courant" bestaat. U allen als abonnees (en dat zijn er al meer dan 500!), u kunt dat onbegrip in één keer wegwerken. Geef die buur of vriend of kennis als kado 'onze' krant? Duur? Voor der tien gulden een half jaar lang zo'n krant? Dat is voor niets. Hoe dat moet? Bel 51252 en zeg: 'Je spreekt met mij en geef Jan op mijn kosten een halfjaar lang de krant'. Een briefje in de bus op het adres Van MaarenpJein 1 is nog beter. Alb. Cuyplaan 202, 15210 Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 10.00 - 12.30 uur 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bureau Soesterberg Dorpsplein 17 a, Soesterberg Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 03463-51555 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 12.00-13.00 uur en ook donderdag 19.00-21.00 uur Alarmnummer 06-11 De aanval van de heer Blaauw (raadslid van de WD fractie Soest) op de zeer heldere brief van de heer Bunskoek roept die vraag op. Vreselijk Verknipt Defensiedweepziek...misschien? Zijn, in overigens keurig Nederlands geformuleerde kritiek komt tussen de regels door toch vrij keukenmeiderig over. De heer Blaauw toch! Bedenkelijk. Immers u hoort toch tot één van de grootste partijen, uw wil is toch wet? Wat heeft u dan te vrezen? Of zit het u niet lekker dat vier andere partijen het óók niet met u eens zijn? Bent u soms bevreesd dat hun stand punten -die getuigen van meer mense lijke principes, meer gedateerd, minder vastgeroest, gericht op de huidige tijd en bezien vanuit het juiste perspectief- uw kiezers ook aanspreekt? Uw zo intens geadoreerde Defensie veroorzaakt geluidshinder en is per de finitie een vervuilende industrie. Im mers, als de heer Frinking in zijn be sluitvorming laat meewegen dat de Ve- luwe gespaard dient te worden, lijkt dat zeer nobel, maar tevens getuigt deze af weging van grove minachting voor een zeer grote groep mensen in een zeer dichtbevolkt gebied. Minachting voor het milieu, voor flora en fauna, voor mensen. Dit even terzijde. Terugkomend op u heer Blaauw, sta ons toe onze afkeuring uit te spreken over de wijze waarop u in uw hoedanig heid als raadslid van de WD zich heeft verlaagd. Zo, al uw persoonlijke rancu ne publiekelijk te uiten en te richten op met name twee particulieren. Dat ge tuigt niet van beschaving. Hoezeer het u ook steekt: wij onder schrijven het gestelde van de heer Buns koek van harte. Uw partij zal onze stemmen moeten ontberen, dat heeft u bereikt met deze uitglijder. Nogmaals, chapeau bas voor de heer Bunskoek, mevrouw Meës en de partijen die het leefmilieu voor hun kiezers bewaken én verdedigen. Ronneke Prins Namens kiezers/bewoners '94 van de Amersfoortsestraat (die niet stopt bij het KdK). Dit is het eerste deel van de zeer uit voerige reactie van de heer Buns koek op de artikelen die eerder in deze krant verschenen. In verband met de lengte plaatsen wij in de vol gende editie de tweede helft. Redaktie Soester Crt. De reacties in de Soester Courant van 16 februari op het door mij geschreven artikel "Vrienden voor het Leven" (S.C. 9/2 j.1.) zijn tweeërlei. 1. De "Vrienden" De reactie van Hans van Epen, voorzit ter van de Stichting "Vrienden van het Vliegdorp" is adequaat en correct in die zin, dat de opstelling van de "Vrien den" in ieder geval nader wordt ge nuanceerd. De heer van Epen stelt daarbij dat "het nu eenmaal een bekend gegeven is dat bepaalde uitspraken wel eens anders in de pers komen dan ze zijn gezegd of bedoeld". Dat ben ik met hem eens; het staat de Vrienden even wel vrij om naar hun mening verkeerd geciteerde uitspraken door middel van rectificatie in diezelfde pers te corrige ren. Gebeurt dat niet, dan moet men mij niet kwalijk nemen dat ik reageer op de uitspraken zoals ze er staan: die van mevr. Nijs in de Amersfoortse Courant van 2 februari was er zo één, maar ook in de editie van diezelfde krant van 1 fe bruari ("Soesterberg steunt komst heli- copters, 'Vrienden van het vliegdorp' schermt met enquête van AC") staat toch letterlijk dat de Stichting "Vrien den van het Vliegdorp" er in een brief aan Minister Relus ter Beek van Defen sie met klem op heeft aangedrongen de vliegbasis open te houden. Welnu: van tweeën één: öf het is zo, öf het is niet zo. Een oplossing zou wellicht geboden kunnen worden door publica tie van de letterlijke tekst van de brief; dan weet iedereen tenminste waar-ie aan toe is. Hoe dan ook: ook al verschil ik in een aantal opzichten van mening met de Vrienden, ik heb wel waardering voor de wijze waarop door de heer Van Epen is gereageerd op mijn bijdrage. Intussen ben ik bepaald niet optimisti scher gestemd geraakt door de berich ten in De Telegraaf en de Amersfoortse Courant van 17 februari j.1., waarin het Provinciebestuur van Overijssel, ge steund door de steden Enschede en Hengelo en andere gemeenten rond de vliegbasis Twente, in een brief aan het Ministerie van Defensie voorstelt om de helicopters naar Twente te halen in ruil voor een paar Squadrons F-16 toe stellen op Soesterberg. In de Amers foortse Courant van 30 augustus 1993 stond ook al zo'n bericht onder de kop "Squadron terug naar Soesterberg": de omwonenden van de vliegbasis Wel schap drongen er toen bij B&W van Eindhoven alsmede bij Defensie op aan om het 334 transportsquadron van de Koninklijke Luchtmacht, thans nog be staande uit (nauwelijks lawaai produce rende) Fokkers Friendship, maar in de toekomst uit transporthelicopters en enkele zware DC-10 toestellen, terug te sturen naar Soesterberg. In de huidige discussie over helicopters op Soesterberg is het eerste geluid van een kamerlid al gesignaleerd:'.."maar in Soest heeft men er toch geen bezwaar tegen...?" Dat is nou precies waar ik bang voor ben, en ik zou de Vrienden dan ook nogmaals willen verzoeken om zich terdege bewust te zijn van waar ze mee bezig zijn. Weliswaar blijkt uit de krant van 19 februari dat de kansen op F-16's hier nihil zijn, maar de Staatsse cretaris zal het toch gaan onderzoeken. 2. De heer Blaauw, raadslid WD Van een geheel andere toonzetting is de reactie van de heer Blaauw, raadslid van de WD-fractie te Soest, die ken nelijk denkt te kunnen scoren met een persoonlijke aanval, "onderbouwd" met de verdraaiing van feiten en het door elkaar gooien van een aantal ge beurtenissen in het verleden. Over de ("héle") waarheid gesproken. Niette min heeft de heer Blaauw succes in die zin, dat ik er op reageer in het onder staande. Inderdaad, heer Blaauw, was ik aanwe zig tijdens de presentatie van de politie ke partijen op 7 februari j.1. in de Hoek steen. Mijn dochter, die op 2 maart voor het eerst gaat stemmen, was er ook, om zich te oriënteren. Het standpunt van "de WD-fractie m.b.t. de vliegbasis is mij bekend en ik respecteer dat stand punt. Ik heb daar verder ook geen last van en het is voor mij in het geheel geen reden om iemand, die dat standpunt publiekelijk verkondigt, vervolgens persoonlijk te gaan aanvallen met een aantal oneigenlijke opmerkingen, om nog maar niet te spreken over insinua ties. Privé-belangen "Privé-belangen van de directeur van het Kontakt der Kontinenten, waai maar weinigen van weten Het moge in sommige kringen wat moeilijk zijn om zakelijke en privé-belangen te scheiden (een ieder kan daar vrijwel dagelijks verhalen over in de krant lezen: HCS, NMB, Vie d'Or, Paribas, etc.); in dit ge val wordt het begrip "privé-belangen" wel zeer oneigenlijk gebruikt door de heer Blaauw. Immers, wat hij in het be gin privé-belangen noemt, werkt hij vervolgens uit aan de hand van voor beelden waarin uitsluitend de belangen van Kontakt der Kontinenten als orga nisatie een rol spelen. Ik zou de heer Blaauw dan ook willen verzoeken om voorzichtig te zijn met dergelijke aantij gingen: ze slaan absoluut nergens op. Zoals elders in zijn betoog weer wèl ge zegd wordt probeer ik goed op te ko men voor de belangen van het centrum, en dat schijnt niemand mij kwalijk te nemen. Gelukkig maar. Leven we nog in de Koude Oorlog? Vervolgens wordt weer eens ingegaan op het verleden, en met name het feit dat er toen minder klachten waren over de vliegbasis vanwege de Oost-West verhoudingen zoals die er toen lagen. Politieke partijen, die 20 jaar geleden middels hun kamerleden hier probeer den winst te behalen door te verkondi gen dat de basis moest worden opgehe ven, kregen geen poot aan de grond omdat, althans volgens de heer Blaauw, de Soesterbergse bevolking pal achter de vliegbasis stond. (Ik neem aan dat hij wèl gelegitimeerd en gemandateerd is om deze uitspraak te doen, maar dat terzijde). Zelfs als dat zo zou zijn, dan wil dat nog niet zeggen dat de situatie nu dus maar zo moet blijven. We leven in een andere tijd, heer Blaauw: volgens de voormalige president Bush van de VS is de Koude Oorlog voorbij (en "ge wonnen"- door de VS), en kunnen we thans helaas waarnemen dat het Oost blok in snel tempo desintegreert en des tabiliseert. De Nederlandse overheid (waaronder veel gemeenten), het be drijfsleven en een groot aantal hulpor ganisaties storten zich massaal op lan den in Oost-Europa teneinde daar sa menwerking, handelscontacten en noodhulp aan te bieden; en dat is prima. Het IKV (van die demonstraties, weet U nog, heer Blaauw?) spant zich op dit moment, samen met het Rode Kruis en een groot aantal gemeenten, verzameld in de VNG (meer dan 100 gemeenten zijn aangesloten bij het Platform Vre- desgemeenten) in om samenwerking en hulp aan te bieden in Oost-Europese landen, waaronder het voormalig Joe goslavië. En ook vanuit het KdK zijn re gelmatig medewerkers actief in onder meereen vluchtelingenkamp in Kroatië teneinde daar iets te proberen van de grond te krijgen op het gebied van vrede en samenlevings(weder)opbouw. Er is, zo wil ik maar zeggen, wel iets ver anderd in die 20 jaar, en men kan niet volhouden dat desondanks alles hier maar zo moet blijven als het was. Zo zit de wereld niet in elkaar, en men moet zich er dan ook niet over verbazen dat er juist mede door die ontwikkelingen op dit moment anders gedacht wordt over een fenomeen als de Vliegbasis Soesterberg. "Het is hier niet onbekend dat de heer Bunskoek een fervent tegenstander is van alles wat met de vliegbasis Soester berg te maken heeft", luidt de volgende stelling van de heer Blaauw. En hij "on derbouwt" dat met de mededeling dat vredesactivisten in het KdK een warm onthaal vonden als Soesterberg aan de beurt was. Eindjaren '70 en beginjaren '80 vonden er in het gehele land grote demonstraties plaats tegen de kernwa pens (Amsterdam, Den Haag, en inder daad ook een aantal keren - 5 x in totaal - in Soesterberg). De demonstraties werden georganiseerd door het Inter kerkelijk Vredesberaad en andere in stellingen, en het KdK stelde zijn voor terrein beschikbaar voor het verzame len aan het begin van de demonstraties. Niet meer, en niet minder, omdat vre desbeleid nu eenmaal hoort bij de doel stellingen van onze (van oorsprong ker kelijke) stichting, en waarom zouden we geen gastvrijheid verlenen aan orga nisaties die zich daarmee bezighouden? Is er iets tegen mensen die zich voor de vrede inzetten? Het feit dat de heer Blaauw daar kennelijk last van had zegt meer over hemzelf dan over het KdK. Overigens: het KdK werkt voor en ver leent gastvrijheid aan tal van organisa ties op het gebied van (ondermeer) ont wikkelingssamenwerking, noodhulp en mensenrechten: Artsen zonder Gren zen, Amnesty International, Vluchte lingenorganisaties, MEMISA, SNV, ICCO, CEBEMO, NOVIB, HIVOS, etc.; daarnaast tal van gemeenten, VNG, Ministeries (waaronder het Mi nisterie van Defensie), en ga zo maar door: in totaal 650 cursussen en confe renties per jaar voor groeperingen uit binnen- en buitenland. En tussendoor verleenden we dus ook gastvrijheid aan het IKV, en evengoed aan de Amerika nen alhier voor barbecueparties, squa- redance avonden en andere door hen georganiseerde bijeenkomsten. En waarom niet. Ik ben dus niet, zoals de heer Blaauw suggereert, een fervent tegenstander van "alles wat met de vliegbasis te ma ken heeft", en het KdK als organisatie is dat evenmin. Maar de heer Blaauw kan zich misschien wel voorstellen dat de si tuering van een opleidings- en confe rentiecentrum op 200 meter van de startbaan van een operationele basis (60-65 KE!) geen ideale situatie is: wij weten dat, en de vliegbasis weet dat, en binnen dat kader kunnen we het voor treffelijk met elkaar vinden, in goed en regelmatig overleg. Het feit dat partijen op bepaalde punten kritiek op elkaar J hebben wil nog niet zeggen dat ze niet 1 kunnen samenwerken; los van de kon-a takten in Soesterberg worden doorl KdK ook in ander verband werkzaam-1 heden verricht ten behoeve van zowel j de Lucht- als de Landmacht. De op-1 merkingen van de heer Blaauw snijden I dan ook geen hout. Werkgroep Verontruste Be woners Soesterberg Vervolgens haalt hij de "Werkgroep Verontruste Bewoners Soesterberg" uit de kast, die "steeds maar brieven stuur de over de enorme overlast van de vliegbasis". Deze werkgroep, aanvan- j kelijk inderdaad bestaande uit de beide door de heer Blaauw genoemde perso nen, is ontstaan in 1981 toen de PKB-procedure inzake het Structuur schema Militaire Terreinen aan de orde was, waarin de Leusderheide werd voorgesteld als Compagnies Oefen Terrein met een behoorlijke uitbreiding van het aantal tankoefeningen: zo'n 40 weken per jaar met de mogelijkheid om 24 uur per etmaal te kunnen oefenen met tanks en andere rupsvoertuigen. Genoemde werkgroep heeft zich in sa menwerking met enkele omliggende gemeenten (waaronder Soest) alsmede de Stichtse Milieufederatie en bewo- nersgroepen uit die andere gemeenten een groot aantal jaren ingespannen om de ontwikkelingen op de Leusderheide tegen te houden, met als voornaamste argument dat we in Soesterberg reeds een militaire vliegbasis hadden, en we eigenlijk van mening waren dat Soes terberg daarmee voldoende bedeeld was. En met succes: de 125 hectare uit breiding ging niet door, en nog steeds is het COT niet operationeel. Tegelijkertijd ging het (harmonieuze) overleg met de Vliegbasis in hoofdzaak over het bewaken van en overleggen over de door de Luchtmacht zelf opge stelde procedures inzake het in- en uit vliegen, het vliegen van circuits, etc. teneinde het dorp zoveel mogelijk te ontlasten. En wanneer de transporthe licopters hier komen, zal datzelfde overleg wederom noodzakelijk zijn over met name de randvoorwaarden waarbinnen een en ander zal gaan plaatsvinden: alhoewel niemand nu nog precies weet hoeveel geluid er ge produceerd zal worden, dienen we er toch nu al rekening mee te houden dat er naast de dagprogramma's ook voor zien is in twee avonden per week oefen- vluchten. Niettemin is er door de werk groep noot/gehandeld vanuit de opstel ling dat de vliegbasis diende te verdwij nen. WèJ hebben we ons ingespannen om er voor te zorgen dat er niet nog meer lawaai in Soesterberg kwam. U kunt mij noteren als abonnee van de Elke week op woensdag in de bus graag, op adres: Naam Adres: i Postcode: Handtekening Zenden in open envelop aan de Soester Courant, Antwoordnummer 136, 3760 AB Soest (postzegel niet nodig). Telefoon 02155 - 14152 bellen gaat nog vlugger. 01 föunt niet gonde/t-. lf Js >7'

Soester Courant | 1994 | | pagina 26