i ïe zone D66 EH2MM Ir GFri^SÈ^PvdA concentreert zich op veiligheid NEWO SCHADE- REPARATIE eilof wil geen 'meubelstuk' worden Jonge boeren zien rondweg door de polder nog helemaal niet zitten EN HEEFT DAAROM EEN GEWELDIGE JUBILEUMAKTIE 7ACTUEELI □nnannnnn Kees Boerko WIiii van llowrn Lijsttrekkers zaterdag in debat voor Radio Soest-microfoon -f^SWÖÊNSDAG 23 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT Langiitef75aTn,tinvull«»i 1müj ëe^ voor meerpolitie in Soest PAGINA 7 nnnnnnoH^ B MAGNETISEUR VAKGARAGE maak straks de veilige keuzei stem PvdA lijst 4 Audio en Video Kleuren T.V Reparaties erkiezingsforum GPV/SGP/RPF-Soest zen inde uizenkrant. e krant! 'MA De Soester Duinen DE HELE MAAND MAART Y erkiezingsavond YVD in buurthuis Brommer gestolen 'CDJA-thuiswedstrijdje' voor Krol en Kuijer Publiek welkom bij opnamen in C-drie Stem BESTAAT Uw voordelen: Makkelijk schoon te houden Hygiënisch Moderne uitstraling Ruimte besparend 'Alle werkzaamheden door één monteur uitgevoerd 2 jaar all-in garantie Compleet geplaatst u Arr\ inci. BTW voor1.450,' VRAAG VRIJBLIJVEND ONZE DOCUMENTATIEMAP AAN. Niet te veel BELASTING H 02155-29446 e9raalll^^™ sistarief f 75,-. IntenraïlN Hl 02155-29446. Self Line start een THUISKAPPEN voori0n:| oud. Gratis brochure 070-3194137 Helpt bij migraine slapeloosheid en pïn u door stress e.d. D Ontspannings-therapie Beh. op afspraak. r- PAUL SPARNAAIJ n Telefoon 02155-106i3 Voor grote en lichte aan alle merken auto's. Nijverheidsweg Soest Tel. 02155 - 2 71 23 snel en vakkundig Centrale Technische Dienst Soest bv 3768 EB Soest "Vf KOMAkT De stembuscampagne van de vdA in Soest concentreert zich in Ie laatste week voor de gemeente- idsverkiezingen op het vraag- tuk van de veiligheid. Met een |örm "billboard" met toepasse- jke tekst gaan de kandidaten de tmende dagen door de gemeen- o.a. om aandacht te vragen voor het initiatief-voorstel, waarmee de PvdA tien extra agenten wil aan- Hen -landagmorgen werd de aanhanger Kt het levensgrote affiche met enige moeite voor de ingang van het politie bureau gemanoeuvreerd, waar een aan tal PvdA-kandidaten de ijzige vrieskou trotseerde voor deze start van een "war me" laatste campagneweek. "Maak straks een veilige keuze, stem PvdA, lijst 4"roept het billboard de toeschou wers toe, met aan de ene kant het meer dan levensgrote conterfeitsel van lijst trekker Kees Boerkoel en aan de ande re kant - speciaal voor Soesterberg - het portret van Wil Stekelenburg (nr. 2 op de PvdA-lijst). In het weekeinde gaat de PvdA zowel in Soest als Soesterberg nog op stap om op zo'n 10.000 adressen een folder te ver- De PvdA-kandidaten verzamelden zich maandagmorgen met het "bill board" bij het politiebureau. spreiden, waarin de eerste zeven kandi daten persoonlijke uitspraken dopen over het veiligheidsthema. De campag ne sluit aan bij het initiatief-voorstel, dat de PvdA onlangs heeft ingediend. De partij pleit daarin voor het aanstel len van tien extra politie-agenten voor het toezicht in de wijken. Daartoe zou de gemeenteraad - net als voorheen - weer een bedrag van 600.000 gulden moeten uittrekken. jnusplein 54a ovenwoning (appartement) it op het Neptunusplein. ping: ruime woonkamer met i, keuken. 2e verdieping: 3 on, doucheruimte en over ig grote zolder met slaapka- c.v.-gas. net groot dakterras, eigen ft alsmede parkeerplaats en errain. Oppervlak apparte- Jitgevoerd met veel extra's, van 51 m2 met open haard in (ring en schuifpui naar dak- ■icht en optimale zonligging. ■euken met inbouwappara- Ikamer en aparte douche- wand- en vloertegels, 2 en riante hal. 'Ik zit nu acht jaar in de politiek. Is ij het gevoel hebt dat ik u al len maar aanhoor en verder alle twoorden al weet, dan moet u ie waarschuwen. Dan ben ik een leubelstuk' geworden en dan int u beter op de nummer 2 of 3 bn onze lijst stemmen. Het slecht- |te wat een politicus kan overko- len is dat hij de mening van een iurger niet meer interessant indt..." io begon Wiebe Meilof, lijsttrekker de "christelijke combinatie" GPV/SGP/RPF zijn verkiezingstoe- iraak maandagavond voor een wel- illend gehoor, waarvan het uiterst on waarschijnlijk is dat het hem als "meu- lstuk" ziet. Meilof wordt - en niet al- ien in eigen kring - op handen gedra- |en en beschouwd als een van de beste ladsleden van Soest, zo niet de beste, bals voorzitter Joop Haak niet zonder ots kon melden. eilof maakte in een kort overzicht van et politieke wel en wee in Soest overi- ;ens duidelijk dat de invloed van de deine christelijke fractie de laatste ja- en duidelijk is toegenomen. Als voor- >eeld noemde hij de subsidie voor het :hristelijk maatschappelijk werk, on- angs door de raad aanvaard. "Dat zou 'ier jaar geleden niet gelukt zijn." /olgens de lijsttrekker is het duidelijk lat christelijke politiek realistisch en in- ïoudelijk zinnig is: "Het draait om neer dan de zeden." Hij vond het nerkwaardig dat in de politiek "norma ler spreken als het om milieu-beleid ;n emancipatie gaat wél wordt geaccep- :eerd ("dan mag je kennelijk gerust zeg den dat iemand iets fout doet"), maar lat daarop een taboe rust als het om de •ingang van mensen met elkaar gaat. In Üat verband kritiseerde hij o.a. het CDA, dat bijvoorbeeld bij de keuze van :v-zenders doet of z'n neus bloedt, ook ils daarmee regelrechte porno op de cabel wordt vertoond. PvdA-plan zinloos Vleilof helcelde ook het PvdA-plan om 500.000 gulden uit te trekken voor meer politie-op-straat. Volgens hem ïeeft de politie het de afgelopen tijd zo druk gehad met vergaderen dat het ge wone politiewerk daaronder heeft gele den. "Maar dat heeft niet aantoonbaar geleid tot meer onveiligheid; ik heb daar althans niets van gemerkt." Hij vond het PvdA-plan bij voorbaat zin loos en verwachtte meer van buurtpre ventieprojecten door de bewoners in samenwerking met de politie. De GPV-er maakte ook duidelijk waar om hij voor een 'rondweg door de pol der" is. "Zo'n weg is onhandig voor het doorgaande verkeer, en juist handig voor het verkeer dat vanuit west naar de winkelstraat moet." Hij voorspelde op dit punt overigens een fors politiek con flict in de gemeenteraad.Hij legde ver der uit waarom - zijns ondanks - de lo- katie voor de golfbaan de naam "Mei- lof-variant" had gekregen ("alle andere lokaties waren helemaal absurd") en toonde enige ongerustheid over de wel- zijnssubsidies, die na het vertrek van PvdA-wethouder Kingma in andere politieke handen komen. "Ook dat wordt nog een politieke strijd." De combinatie-GPV/SGP/RPF is overi gens vóór het snijden in de subsidies als het om zuivere "recreatieve" doelein den gaat. "Aan volksdansen en macra- meeën willen we geen gemeenschaps geld besteden." V erkeersperikelen Na de pauze trad Meilof samen met de kandidaten Pieter Moens (SGP, num mer 2) en Dick van Arkel (RPF, nr. 3) aan in een forum, waarin hij overigens ook de meeste vragen "vanuit de prak tijk van het raadslidmaatschap" te beantwoorden kreeg. Over de ver- keersperikelen in Soest meldde hij ver der nog dat de Koningsweg geen echt alternatief is voor de rondweg, omdat de overlast voornamelijk wordt veroor zaakt door lokaal verkeer wij zijn zélf het probleem"), en dat de Dalweg spe ciaal is aangelegd als "spil" tussen Overhees en het winkelgebied. "Dus die kan best wat meer drukte hebben." Hij verwachtte dat eenrichtingsverkeer op de Van Weedestraat het oversteken voor ouderen en kinderen juist zou ver gemakkelijken, omdat het verkeer dan overzichtelijker wordt en omdat er ter bevordering van het winkelklimaat al lerlei "remmers" komen. Meilof beloofde zijn best te zullen doen voor een "buffer" tussen de open par keerplaats bij de nieuwe Albert Heijn en het flatgebouw Beversstein. Een be woonster maakte zich zorgen over de toekomstige walm van uitlaatgassen in haar richting. Meilof ried haar aan ge bruik te maken van de komende in spraakronde en Van Arkel benadrukte dat zij de wet aan haar zijde had: "De gemeente zal zeker scherp toezien op de milieu-aspecten, dat moet de inves teerder eventueel maar een paar centen meer kosten." Geen onderscheid Van Arkel maakte desgevraagd duide lijk dat de partijencombinatie - ondanks principiële bezwaren - bij de subsidie geen onderscheid wil maken tussen sportclubs die wel of niet de zondags rust eerbiedigen. "Het gaat om geld dat door de totale burgerij wordt opge bracht; dat kun je vervolgens niet in één richting doorsluizen." Meilof zette ove rigens vraagtekens bij de subsidie voor Aqua Indoor, omdat volgens hem zeker de helft van de Soesters daar niet zwemt, maar liever uitwijkt naar buur gemeenten. "De subsidiekraan kan hier wel een beetje dicht." Op het punt van de veiligheid en de cri minaliteit waarschuwde Meilof voor al te veel opwinding. Volgens hem voelde de gemiddelde Telegraaf-lezer zich overal onveilig "(die krant legt het ac cent op ellendige dingen en dan ga je je steeds ellendiger voelen") en hij be twistte dat Soest met méér agenten per definitie veiliger zal worden. "Buurtbe woners moeten zich weer verantwoor delijk voelen voor elkaar. Met een men taliteit van 'ik doe de gordijnen dicht en ik zie niks' komen we niet verder." Taalgebruik Volgens Pieter Moens begint de bestrij ding van de criminaliteit bij de opvoe ding. Hij kritiseerde in dat verband - zonder zijn naam te noemen - de uitla tingen van Kees Boerkoel (PvdA) tij dens een recente forumbijeenkomst, die zich had bediend van uitdrukkingen als "snotjong, sodemieter op". "Ik heb gezegd: als we ons taalgebruik en onze houding verbeteren en dat overbrengen op de jeugd komen we al aardig in de richting," aldus Moens. Nogal wat toehoorders maakten zich zorgen over inbraken, o.a. in de aan leunwoningen van Groot Engendaal. Een bewoner wees erop dat het binnen plein via de dienstingang gemakkelijk te bereiken is. "De boef ziet dan al die ouwetjes zitten in de recreatiezaal en denkt: ik kan m'n gang gaan..." Hij zag wel wat in ijzeren hekken met punten of elektrisch draad, maar Meilof zag meer in creatieve oplossingen als video-ap- paratuur. De forumleden betuigden om strijd dat Soesterberg wat hen betreft geen "aan hangsel" van Soest is, en Meilof wees erop dat de laatste miljoenen uit het fonds stadsvernieuwing juist daar zo aardig zijn besteed. Wat de vliegbasis betreft maakte hij duidelijk dat hij van de helicopters nog meer herrie ver wacht dan van de straaljagers, en daar om het pleidooi voor vermindering van de geluidsoverlast heel verantwoord vindt. "We zijn niet anti-militaristisch, maar met de ontspanning in de wereld moet het toch mogelijk zijn dat deze dichtbevolkte omgeving wordt ont- V.l.n.r. Wiebe Meilof, gespreksleider Joop Haak en de kandidaten Dick van Arkel en Pieter Moens van de GP V/SGP/R PF-combinatie. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM 4-gangen keuzemenu a 37,00 per persoon 4-gangen gourmet of 1 steengriilmenu a 35,00 per persoon ter gelegenheid van onze nieuwbouw! Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, fax 02155-25961 In buurthuis De Eng leggen de WD-kandidaten voor de gemeente raad vanavond hun oor te luister tijdens een verkiezingsavond. In het gebouw aan de Albert Cuyplaan zal Hans van den Berg, voorzitter van de Stichting Welzijnswerk Soest, als gespreksleider fungeren tijdens de forumavond. Be langstellenden kunnen lijsttrekker Neks Blommers en de andere kandida ten vragen stellen. De verkiezingsbijeenkomst begint om 20.00 uur. Door het zogenaamde U-slot kapot te knippen, lukte het een dief een brom fiets te stelen. Dat gebeurde vrijdag avond op de Bosstraat. Het voertuig is eigendom van een achttien-jarige Soes ter. [Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN'. NIEUWBOUW VERBOUW ^.llf RENOVATIE f NV0B EN ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 De politiek - althans een deel daarvan - mag het heil voor de ver keersproblemen in Soest verwach ten van een rondweg door de pol der, de jonge boeren in het buiten gebied moeten daar voorlopig niets van hebben. Dat bleek vrij dagavond tijdens de CDJA/RKJS- avond in het Gildehuis, waar de CDA-kandidaten Bart Krol (nr. 1) en Pieter Kuijer (nr. 12) een soort "thuiswedstrijdje" speelden. Het CDJA telt onder zijn leden nogal wat jonge boeren uit Soest, en dat geldt eveneens voor de RKJS, de katholieke jongerensociëteit. Ze kwamen - met en kele oudere CDA-ers - horen hoe Krol (niet rooms, geen boer, wel jong) en Kuijer (ook jong) dachten over "Het CDA en de jongeren", zoals het motto voor de bijeenkomst luidde. Gespreks leider was Nico Pais, zelf nummer 19 op de CDA-Iijst. "De politiek wordt vaak geassocieerd met 'ouwe mensen'. "Je moet eerst maatschappelijke ervaring hebben op gedaan voordat je mee mag praten. Misschien moeten we daar eens van af," Aanstaande zaterdag (26 februari) vinden in C-drie de opnamen plaats voor het grote verkiezings debat op Radio Soest. De acht lijsttrekkers van de plaatselijke partijen gaan daar voor een van de laatste malen met elkaar en het pu bliek in discussie over een aantal belangrijke onderwerpen. De op name begint om 15.00 uur en be langstellenden zijn van harte wel kom. Het gesprek - dat enkele uren later wordt uitgezonden - wordt geleid door Radio Soest-voorzitter Armand Trip- paers. Het evenement is in zekere zin een vervolg op en een afsluiting van de "politieke programma's" van Radio Soest, waarin de partijen in de afgelo pen weken driemaal een kwartier zend tijd mochten vullen, en de interviews die Thari Schröder van Radio Soest met de lijsttrekkers maakte. Radio Soest rekent op veel publieke be langstelling voor het "debat", waarin volgens Trippaers niet zozeer de "geëi gende" onderwerpen aan de orde ko men. "De bevolking is de laatste weken al overspoeld met informatie, en we gaan dus op zoek naar niet al te voorde- handliggende thema's," aldus Trip paers, die zichzelf omschrijft als onpar tijdig gespreksleider. De thema's die hij aan de lijsttrekkers wil voorleggen heb ben o.m. betrekking op het jeugdbeleid, de veiligheid in Soest, de woningbouw, het ouderenbeleid, etc. Het is in elk geval niet de bedoeling dat elke vraag weer door het complete ge zelschap van acht dames en heren wordt beantwoord, maar voor korte reacties is wel ruimte "ingebouwd". In beginsel duurt het programma een uur, met een uitloop van ca. een half uur, waarin eventueel gelegenheid aan het publiek wordt geboden om vragen te stellen. Die moeten overigens schrifte lijk worden ingeleverd. De opnamen beginnen om 15.00 uur precies. Wie er niet bij kan zijn - of het programma na thuiskomst nog eens zou willen beluisteren - kan om 18.00 uur 's avonds afstemmen op Radio Soest, want dan vindt de uitzending plaats. Radio Soest is te ontvangen via FM Armand Trippaers. 90.9 en 107.9 (kabel), of via FM 105.9 (ether). Op de dag van de verkiezingen zelf (woensdag 2 maart) is Radio Soest 's avonds ook actief met rechtstreekse verslagen uit het gemeentehuis, waar de actuele stembusuitslagen binnenkomen en het publiek welkom is om mee te le ven met de winnaars en de verliezers. De uitzending wordt gepresenteerd door Thari Schröder en duurt tot ca. 22.00 uur. aldus Krol. Bij andere partijen zag hij overigens helemaal weinig invloed van de jongeren. Die invloed is er bij het CDA wel degelijk, stelde hij vervolgens vast, want de kritiek die vorig jaar uit CDJA-kring was geuit op de ideeën over1 het bestemmingsplan Landelijk Gebied bij het gemeentebestuur, ble ken inmiddels voor een belangrijk deel gehonoreerd te zijn. Het College heeft vorige week besloten tegemoet te komen aan de talrijke be zwaren tegen het bestemmingsplan, met name tegen de aanlegvergunning om grasland te mogen "scheuren", zo dat er maïs en ander veevoer op geteeld kan worden. Met uitzondering van het gebied ten zuiden van de Birkstraat - "relatienota-gebied" - mag dat voor taan dus wél. Krol presenteerde het be sluit als een overwinninkje voor het CDJA, dat vorig jaar nog een uitvoerige discussie aan dit onderwerp had gewijd, waarbij agrariër Cees Wantenaar en na tuurbeschermer Peter Veen met elkaar de degens hadden gekruist. Polder vol maïs? "De gemeente wou ons even regeren," stelde Pieter Kuijer schamper vast. "Dit mocht niet, dat mocht niet." Hij had na de inspraak de moed al opgegeven, maar Krol kon hem - en de anderen - verblijden met het goede nieuws. Vol gens hem had het College eerst weinig met de bezwaren willen doen, "maar toen heb ik onze wethouder Jan Menne op pad gestuurd met de mededeling dat wij het een onaanvaardbare inmenging in dé bedrijfsvoering van de agrariërs vonden. De boeren gooien de polder heus niet vol met maïs..." aldus Krol. Eén van de toehoorders had daar zo z'n twijfels over: "Nu komt er dus geen en kele rem op? Een polder vol maïs is toch geen polder meer..." maar volgens Kuijer zou dat wel meevallen. "Er wor den nieuwe maïsrassen ontwikkeld, die eerder van het land gehaald kunnen worden en tot minder ammoniak-uit- stoot zullen leiden." Volgens hem kan maïs ook lang niet op alle plekken in de polder geteeld worden. Opmerkelijk was Kuijers uitspraak dat hij Veen vorig jaar "in z'n onderbroek" had gezet, omdat die maar tien paar kie viten had geteld terwijl hij (Kuijer) er in z'n eentje al veertien had gezien. "Ik kan me zo kwaad maken op die milieu mensen," aldus Kuijer. "Ze gooien je dood met cijfers, en dan zal een boertje even zeggen dat 't niet zo is...?" Volgens No. 7 HenkGerth CDA -lijsttrekker Bart Krol, hier min of meer omstuwd door zijn fans van de CDA -jongerenorganisatie. Kuijer snapt de politiek er meestal niets van: "Wij hebben ze moeten voorlich ten." Rondweg Een interessante discussie ontspon zich na de vraag hoe de boeren in de polder eigenlijk dachten over een eventuele rondweg door hun gebied. Volgens Kuijer - "nou, hij ligt er nog niet..." - heeft het idee wel voor de nodige op schudding gezorgd. Hij voorspelde dat het gebied tussen de rondweg en de Lange Brink zeker volgebouwd zou worden. "De boeren hebben dan geen toekomst. Die moeten dan maar weg gekocht worden, als 't effe kan tegen een goeie prijs. Trouwens, als de rond weg er toch komt, waarom doen ze dan nu zo moeilijk over het Landelijk Ge bied...?" Ook Krol leek over de rondweg wat minder zeker van zijn zaak dan de afge lopen maanden. "Als blijkt dat het een enorme aantasting is van de polder en géén oplossing voor het verkeer, dan moeten we het natuurlijk niet doen," al dus de CD A-lijsttrekker. "Ik zie 'm de eerste jaren ook nog niet komen hoor, maar we moeten toch wat! Als het geen haalbare kaart is stoppen we ermee, maar wie niet nadenkt over de ver keersproblematiek is een politicus van niks..." Voor een referendum over de rondweg, zoals uit het publiek werd ge suggereerd, voelde Krol niet veel, maar hij wilde het ook niet uitsluiten. Woningnood Een ander onderwerp dat de aanwezige jongelui hoog bleek te zitten is de wo ningnood onder jongeren in Soest. Er zijn nauwelijks mogelijkheden voor be taalbare zelfstandige woonruimte. Naast senioren woningen zouden er misschien ook speciale junioren wonin gen (geen flats) moeten komen, was het idee, of op z'n minst woningen die voor beide categorieën geschikt zijn. Krol waarschuwde, in navolging van zijn medekandidate Els de Waard (nr. 7 op de lijst), tegen speciale wijkjes voor ouderen, omdat die de eenzaamheid maar zouden bevorderen. De suggestie om de 500 nieuwe huizen aan de Dorre- steinweg straks alleen te bestemmen voor jongeren verwierp hij eveneens, maar hij erkende wel dat de politiek tot nu toe te weinig rekening hield met jon geren die alleen of samen willen wonen. "Daar moet wat aan gedaan worden. De groep die nog kinderen krijgt moet je niet wegsturen uit Soest, want dan komen allerlei voorzieningen op de tocht te staan." LOODGIETERS D E UJ V A N BETER Lr- L- Deze aanbieding bestaat uit: WISA 2000 inbouw-element WISA 2000 afdekplaat (wit) Sphinx wandcloset (wit) Pressalit bril met deksel (wit) Benodigde WISA systeem-elementen Complete montage inclusief betegelen van de watervaste systeemplaten U hoeft alleen de benodigde tegels toe te leveren Bosman Loodgieters b.v. - Oude Utrechtseweg 31 - 3768 CA Soest - Telefoon 02155 20644

Soester Courant | 1994 | | pagina 7