D66 erheid INTEGRAAL 'IACTUEEL I MEENTF Progressieve pluimen voor burgers en RAAGT insteUi"g™ ("e 'wat voor Soest doen' PAKKERS KER NU! R RUIMTE /OOR :RNEMEN. (ER NU! 'Internationale waarnemers' zien toe op democratische verkiezingen in Soest CDA richt campagne op bejaarden Soest >OR DE LLER- iKSTEN. ;ER NU! Integratie is in Soest voorlopig nog geen kwestie van alles-koek-en-ei PAGINA --UVOENSDAG 23 FEBRUARI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 9 OIVIZE Positieve signalen na'schandpalen' SOEST J KOMEN AR II TOE: NDERDAG FEBRUARI ).00 um 3PEN HOF. I/1T U OOK? opical Stem Soest stuurt ca. 30.000 kaartjes naar de kiezers IVim van llooru WD praat vanavond met instellingen Salvadoriaan en Soedanees komen kijken Partij blijkt lang niet overal welkom CDA gaat praten met Smitsveen en Klaarwater Mini-symposium van GL-PSover 'samen-leven' BAM krijgt aandacht van AVRO en NOS i "pluimen" die GroenLmks- bgressief Soest her en der in lest(erberg) heeft uitgedeeld, jn goed in de smaak gevallen, at concludeerde lijsttrekker Jan isser na afloop van de "positieve tie" die de vrouwelijke kandida- n van lijst 6 (plus een aantal van m mannelijke lotgenoten) zater- ig op de fiets door Soest voerde. Hartje-Zuid-voorzitter J. Wessels nam de pluim van de progressieven graag in ontvangst. Op 1 april moet de uitbreiding van het winkelcentrum be ginnen. Igens Visser waren de pluimen voor- :doeld als een positief signaal voor en instellingen die "wat voor doen", in tegenstelling tot de ndpalen die de progressieven vier geleden nog op verschillende plaat- in Soest sloegen om duidelijk te ma ken dat de gang van zaken hen daar niet zinde (Verenigingsgebouw, Soester na tuurbad etc.) "Toen waren we als oppositiepartij vopral kritisch op wat er mis was, nu tóbben we zelf verantwoordelijkheid gldragen in het College van B. en W., enlwillen we laten zien welke initiatie ven waardering verdienen," aldus Vis ser. Vanwege het lijstnummer (6) en de zes vrouwen op de lijst was gekozen voor zes projecten. De eerste pluim ging 's morgens naar het Smitsveen, waar dhr. Wim Scholten j jarenlang voorzitter van de huurder belangenvereniging - met een pluim ?rd vereerd. Volgens Visser heeft jjholten vanaf 1973 veel bereikt en eelt hij opnieuw een actieve rol in het euwe buurtbeheer in het Smitsveen. De tweede pluim ging naar de (straks ^"•jarige) kinderboerderij De Vrije iugel aan het Vedelaarpad, waar di- :teur Leo van den Berg de pluim in itvangst nam uit waardering voor alle iviteiten die daar plaatsvinden, zoals verjaardagen, de disco's, de zomer den en de activiteiten op Koningin- :dag. artje-zuid De derde pluim werd in ontvangst ge- >men door het bestuur van de winke- irsvereniging Hartje-Zuid - in de per- ion van de heren J. Wessels, G.J. Ade- ma en J. v.d. Graaf - samen met Stan ÏJyland van de bouwmaatschappij en [chitect H. H. van Zeeland, die en gs (met de gemeente in een bemid- Jende rol) na een conflict van 20 jaar ereenstemming bereikten over de itbreidingsplannen van het winkelcen- jm. Wessels liet weten dat de nieuw- >uw waarschijnlijk op 1 april van start iat en dat de uitbreiding omstreeks eind oktober of begin november gereed zal kunnen zijn. De vierde pluim werd uitgereikt in Soesterberg, aan voorzitter Jan van Vliet van Odeon, de 65-jarige fanfare die onlangs werd omgebouwd tot har monie en met z'n 100 muzikanten en majorettes zo'n belangrijke rol speelt in het Soesterbergse dorpsleven. "Een vereniging die we moeten koesteren," aldus de progressieven. De vijfde pluim werd op het gemeente huis aangeboden aan IVN-voorzitter Rob Maas, uit erkentelijkheid voor de inzet van het IVN (binnenkort 55 jaar!) voor het behoud van de natuur in Soest. Volgens Visser heeft GroenLinks-Pro- gressief Soest als "groene partij" een speciale binding met de natuurbescher mers. Van de lezingen over het Lande lijk Gebied, die Visser samen met het IVN heeft georganiseerd, verschijnt binnenkort een boekje. Politie De zesde en laatste pluim was voor de politie, die volgens de progressieven heel veel waardering verdient voor het werk dat onder moeilijke omstandighe den (met name de reorganisatie) wordt verricht. De pluim werd aangeboden aan Hans van 't Veer, "de laatste echte oude wijkagent van Soest", door frac tievoorzitter Leidje Tomassen. Ze on derstreepte dat de kritiek van Prog. Soest op de politiezorg nooit tegen de politie zelf gericht was, maar tegen de "hogere overheden". Van een kloof tussen de burgers en de politiek is volgens Visser, zoals hij na af loop van de "positieve actie" meldde, bij GroenLinks-Progressief Soest niets te merken. Hij stelde vast dat de uitrei king van de pluimen bij de betrokkenen zeer in de smaak was gevallen en dat de progressieven de verkiezingen met ver trouwen tegemoet kunnen zien. Zonnestudio VERKOOP VAN ALLE SOORTEN ZONNEHEMELS EN ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS vanaf Voor partikulier en professioneel gebruik. Scherpste prijzen van Nederland. Grote showroom aanwezig. Ook 's avonds geopend. Brinkstraat 34, Baarn 02154-22392 No. 7 Henk Gerth "Foutje - bedankt!" had er kunnen staan op de meer dan 30.000 kaar tjes die de gemeente Soest vorige week in allerijl rondstuurde aan de kiesgerechtigde inwoners. Iedere potentiële stemmer kreeg een per soonlijke mededeling van burge meester De Widt over een slordig heidje op de oproepkaarten voor de raadsverkiezingen van 2 maart. Daarop was per ongeluk het woordje "kieskring" uit de tekst weggevallen, zodat de argeloze kiezer wellicht de indruk zou hebben kunnen krijgen dat-ie niet voor de gemeenteraad van Soest, maar voor de raad van Utrecht moest komen stemmen. Om dat misverstand uit de weg te ruimen werden 32.000 kaartjes ge drukt, en allemaal persoonlijk gea dresseerd. Naar verluidt hebben 17 ambtenaren met de herstel-operatie hun kostbare tijd mogen vullen... Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE f NV0B - EN W-S? ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 -17496 De WD-Soest/Soesterberg organi seert vanavond in buurthuis De Engh, Albert Cuyplaan 200, een gesprek met diverse instellingen en verenigingen in Soest. Zij krijgen de gelegenheid te zeg gen wat zij in de komende jaren van het gemeentebestuur verwachten. Dat ge beurt onder het WD-verkiezingsmot- to "Soest verdient beter!" Volgens het WD-persbericht is het niet de bedoeling dat de politiek haar wijsheid over de deelnemers gaat heen- storten, maar dat zij zelf inspraak heb ben op de politieke activiteiten. Waar mogelijk zal de WD reageren en aan geven welke verlangens gehonoreerd kunnen worden. De bijeenkomst staat onder leiding van de onafhankelijke voorzitter Hans van den Berg, voorzitter van de Stichting Welzijnswerk Soest, en begint om 20.00 uur. Op de dag van de raadsverkiezin gen, woensdag 2 maart, zullen in Soest twee "internationale waar nemers" aanwezig zijn, die zich op de hoogte komen stellen van het democratisch gehalte van de stem busstrijd. Zij nemen bovendien een kijkje in de wijk Smitsveen. De twee waarnemers - de heren Ricar- do Navarro uit El Salvador en Moham med Salih uit Soedan - komen op uitno diging van de Derde Wereldgroep naar Soest, in het kader van het project "De mocratie Wereldwijd" van de ontwik kelingsorganisaties COS en HIVOS. Mensen uit de Derde Wereld maken in dat verband een toernee door een aan tal provincies om te zien hoe de verkie zingen in Nederland toegaan. Er wordt overigens niet alleen gekeken naar de verkiezingen zelf, maar ook SÉ De AOW-perikelen waarin het landelijk CDA de afgelopen we ken verzeild is geraakt laten hun sporen na in de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. De plaatselijke kandidaten gingen za terdag op stap bij verschillende be jaardenhuizen in Soest, om het CDA bij de bewoners aan te prij zen. In Groot Engendaal, Braamhage en de Drie Eiken (Soesterberg) bleek de CD A-delegatie van harte welkom. Dat was niet het geval in de tehuizen Ma- riënburg en Molenschot, evenmin als in de wooncomplexen Honsbergen en de Vijverhof. Volgens lijsttrekker Bart Krol was men daar niet zo geporteerd voor het optreden van één partij,, met uitsluiting van andere. Welgemoed gingen de CDA-kandida- ten de confrontatie met de ouderen aan. Zoals Krol het in de koffiekamer van Bart Krol, Jan van den Arend en Els de Waard presenteerden zich zaterdag aan de bewoners van Groot Engendaal. Groot Engendaal verwoordde: "We zijn hier om uw vragen te beantwoor den. Als u uw hart wilt luchten over de gang van zaken in de partij, dan mag dat gerust. Maar ga in elk geval stemmen, en als het éven kan toch op het CDA...!" naar de "doorwerking" daarvan in het dagelijks leven van de mensen en hun woon-omstandigheden. Daarom heeft de Derde Wereldgroep een kort pro-1 gramma samengesteld, dat om 10.30 uur begint met een ontvangst op het ge meentehuis door burgemeester De Widt. Daarna gaan de waarnemers en hun begeleiders naar het stembureau in de Regentuuter aan de Weegbreestraat, waar ze zich uitgebreid zullen laten in formeren over de techniek van de ver kiezingen en over het stemgedrag in de wijk Smitsveen. Het Smitsveen is uitgekozen als een buurt met veel bewoners van buiten landse herkomst. Na het bezoek aan het stembureau wordt daarom ook een wandeling door de onlangs heringe richte wijk gemaakt, die eindigt in het wijkcentrum "Soesterveen". De inter nationale delegatie krijgt daar informa tie over allerlei aspecten van het wijk project Smitsveen, o.a. van buurtwer- ker Pieter Henke, milieu-ambtenaar Linda Sibeyn en van vluchtelingen werk-vrijwilliger Hans Molenaar. Ook bij het Internationaal Vrouwencentrum wordt een kijkje genomen. Deskundigheid De beide "waarnemers" zullen vanuit hun eigen deskundigheid naar de ver kiezingen kijken. Navarro is directeur van een milieu-organisatie in El Salva dor en heeft speciale aandacht voor za ken als energie, gezondheid, vuilver werking en educatie. Salih is weten schapper en sinds kort hoogleraar aan het ISS in Den Haag; hij is vooral geïn teresseerd in alternatieve ontwikke lingsstrategieën, de noord-zuid-relatie, onderwijs en milieu. In De Open Hof aan de Veenbesstraat gaan de kandidaat-raadsleden en het bestuur van het CDA morgenavond praten met inwoners van de wijken Smitsveen en Klaarwater. Tegen de achtergrond van de gemeen teraadsverkiezingen op 2 maart zal het CDA haar beleidslijnen uiteenzetten. Daarnaast kunnen de burgers hun wen sen duidelijk maken omtrent de proble men van hun leef-, woon- en werkom standigheden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ondanks alle mooie woorden is ei op het gebied van de integratie tus sen migranten en "gewone" Ne derlanders nog veel te wensen over. Het samen-leven is nog lang geen kwestie van alles-koek-en-ei, en dat vergt extra inspanningen van alle betrokkenen. De politiek heeft daar in het algemeen nog veel te weinig aandacht voor. Dat mag ongeveer de conclusie zijn van de discussies tijdens het mini-sympo sium dat GroenLinks-Progressief Soest afgelopen zondag organiseerde. In het Gildehuis verzamelde zich een bont ge zelschap, dat met belangstelling luister de naar een forum, bestaande uit Mo- hamed Rabbae (lijsttrekker van Groen- Links bij de kamerverkiezingen), Ans Mann, raadskandidaat van Groen Links-Progressief Soest, Akif Ersoy, voorzitter van het Turkse Comité en Dik Stroband, voorzitter van de ge meentelijke commissie Minderheden, onder leiding van Nelleke Streefkerk, adjunct-directeur van Trema. Gerichte uitnodigingen waren verstuurd aan di verse Soester instellingen, maar die wa ren er lang niet allemaal. In het rondje vooraf pleitte Rabbae voor een beleid dat kind-vriendelijk is ("de politiek moet zich eerst richten op het kind, dat is een investering in de toe komst") en solidariteit tussen hoge en lage inkomens en mensen met uiteenlo pende achtergronden, zowel lokaal als mondiaal. "Maar dat is geen kwestie van de knop omdraaien, daar moet je je best voor doen." 'Bevlogen mensen' Ans Mann, in het dagelijks leven direc teur van de Desmond Tutuschool, waarschuwde tegen elitaire scholen en de "witte vlucht" en pleitte voor samen werking door de zuilen heen. Wat de politiek betreft stelde ze vast dat in het gemeentehuis de nota's zich opstape len, maar dat werkelijke verandering moet komen van bevlogen mensen, "die zich niet laten opjutten door de chagrijnen die hun vooroordelen koes teren". Akif Ersoy onderscheidde twee fasen in de manier waarop "buitenlanders" in Soest werden ontvangen. "Eerst wer den we feestelijk ingehaald in het be drijfsleven, nu zitten we in de fase van de integratie en vraagt iedereen: hoe moet dat?" Hij waarschuwde voor een ontwikkeling waarbij allochtonen zich aansluiten bij extreme groepen, waar door er van integratie niets terecht komt. De politiek zou de "zelf-organi- saties" veel serieuzer moeten nemefi. "Bepaalde mensen maken het beleid uit, voor ons maar zonder ons, en dat is zonde." Dik Stroband, sprekend op persoonlij ke titel, stelde vast dat er twee verhalen mogelijk zijn. "Het eerste is dat het alle maal uitstekend gaat met de minderhe den in Soest. Er gebeurt veel, er zijn drie moskeeën en allerlei instellingen die steun bieden, plus een actieve commis sie Minderheden die zich door de poli tiek nog niet om zeep heeft laten hel pen. Maar er is ook een ander verhaal Enkele media hebben het oog op BAM (burgers andere mening) in Soest laten vallen. De AVRO besteedt in haar ra dioprogramma op 22 februari aandacht aan BAM. De landelijke vereniging voor plaatselijke partijen heeft de AVRO op het spoor van BAM gezet. Ook de NOS, die op de avond van de verkiezingen een programma wijdt aan de uitslagen, zal aandacht aan plaatse lijke partijen besteden. In het decor bij voorbeeld zijn ook de affiches van BAM verwerkt. Of lijsttrekker Johan Baks nog om ver dere medewerking bij de NOS wordt gevraagd, is op dit moment nog niet be kend. Johan Baks, lijsttrekker van BAM, vindt dit een gunstige ontwikke ling. "Als landelijk aandacht besteed wordt aan onze partij, doen we het in onze campagne zo slecht nog niet." Tevens is hij verheugd over het feit dat landelijk aandacht besteed wórdt aan plaatselij ke partijen, waardoor bevestigd wordt dat burgers die gaan stemmen voor een gemeenteraad, zich niet automatisch laten leiden door hun landelijke voor keur. Het is goed, aldus Baks, dat auto matisme wordt doorbroken. mogelijk: dat het helemaal niet zo goed gaat en dat het, als we niets doen, alleen maar slechter wordt." In dat verband somde hij een rijtje onopgeloste kwes ties op, waaronder de Turkse zender, de problemen van migranten met de vreemdelingendienst, de slepende af faire rondom de Marokkaanse OETC- leerkracht (onderwijs eigen taal en cul tuur), de samenstelling van de commis sie Minderheden en uiteraard de hoge werkloosheid onder migranten. Nieuwkomersbeleid Stroband pleitte voor een goed "nieuw komersbeleid" -"we moeten de mensen niet eerst jaren laten zwemmen" - en stelde o.a. vast dat de politiek het min of meer laat afweten als het gaat om werk gelegenheid (bij de gemeente zelf), om dat in acht jaar nog niet was bereikt waarvoor vier jaar was uitgetrokken. Volgens hem toonde de politiek bar weinig aandacht voor bijvoorbeeld de commissie Minderheden en de comités, maar ook de migranten zelf zouden zich wat nadrukkelijker kunnen presente ren, bijvoorbeeld op Koninginnedag en de seizoensmarkt. Forumvoorzitter Nelleke Streefkerk rondde de beschouwingen af met een hartekreet over de financiële positie van Trema, ook onder een nieuwe ge meenteraad, en een oplossing voor de problematische huisvesting van het centrum voor basis-educatie, waarop nog steeds geen zicht is. Aan de discussie - omlijst met zang en saz-muziek van drie Turkse jongens - werd door de "buitenlandse Soesters" volop meegedaan. Het door Rabbae bepleitte kind-vriendelijk beleid liet volgens een van de aanwezigen nogal te wensen over: "Een buitenlands kind vindt iedereen een 'schatje', maar als-ie tien jaar is noemen ze hem een 'boefje' en als-ie zestien is wordt het algauw een 'crimineel'." Op de vraag waarom de politiek geen verantwoordelijkheid neemt voor een evenwichtige spreiding van migranten kinderen over het onderwijs antwoord de Ans Mann dat er weinig te sturen valt. "Het probleem is de verzuiling. De politiek kan alleen maar aandacht vra gen en een beetje druk uitoefenen, maar dat is weinig. In de afgelopen vier jaar heeft de politiek wel hele discussies gehouden over de vraag of er een straat open of dicht moest, maar op dit gebied laten de 27 mensen in de raad alles maar gebeuren. In het paleisje aan het Raad huisplein vergeet je de werkelijkheid blijkbaar heel gauw..." Van de bijzon dere scholen verwachtte ze dat die geen drempels zouden opwerpen door bij aanmelding met suggestieve opmerkin gen te komen in de trant van: "Maar op onzë school moet je bidden, weet u dat wel?" Verdeeldheid De commotie over de plotseling "ge knipte" Turkse zender kwam eveneens aan de orde. Volgens Stroband spelen de partijen die dat vlak voor de verkie zingen recht willen breien allemaal "mooi weer". Hij noemde het een hele slechte zaak, die verdeeldheid heeft ge bracht tussen Turken en Marokkanen. Hoewel volgens anderen de zwarte piet daarvoor niet bij de gemeente mag wor den gelegd - de zenderkeuze wordt in Amersfoort bepaald - had het Soest volgens Stroband vrij gestaan om de BBC-2 of TV-5 op te offeren voor een extra zender. Ersoy liet weten dat de Turken zich inderdaad in de steek gela ten voelen. Enige hilariteit ontstond toen iemand uit het publiek de vraag stelde hoe GroenLinks de buitenlanders aan spreekt: "Zijn we nou migranten, gast arbeiders, allochtonen, minderhe den?", waarop Streefkerk reageerde met "u bent allemaal Soesters" en de vragensteller repliceerde met "Nou, V.l.n.r. Ans Maun, Mohamed Rab bae, Akif Ersoy en Dick Stroband tij dens het mini-symposium in ht Gilde- huis. toevallig woon ik in Hilversum..." Rabbae legde uit welke houding GroenLinks inneemt tegenover de Centrum-Democraten. "We zoeken het debat niet met racisten, maar wel met de mensen die denken dat zij de op lossing brengen. Je kunt de racisten be ter mijden dan ontmaskeren, maar wel hun potentiële kiezers zien te overtui gen." Rabbae wees op het Volkskrant- onderzoek, waaruit blijkt dat in prak tisch alle partijen negatieve gevoelens tegenover migranten voorkomen, en laakte in dat verband de uitspraken van PvdA-coryfee Kombrink, die zich on langs tegen "positieve actie" keerde. Nieuwe schade "Als het gaat om een rijksdaalder subsi die voor het zwemmen van migranten vrouwen heeft-ie gelijk, maar hij had moeten pleiten voor hulp aan alle lage inkomens. Zo worden Nederlanders en migranten tegen elkaar uitgespeeld. Kombrink denkt de PvdA-weglopers op die manier terug te krijgen, maar brengt nieuwe schade toe aan de relatie tussen autochtonen en allochtonen," aldus Rabbae. Wat het OETC-onderwijs betreft pleit te Rabbae voor lesuren binnen het nor male rooster, onder verantwoordelijk heid van de school, maar aan het eind van de schooldag of "tussendoor". Ans Mann vond dat de gewone lessen en de OETC-lessen op elkaar afgestemd moesten worden, zodat de eigen taal en cultuur ook bij andere vakken aan de orde komen. Ze noemde het waanzin om een OETC-leerkracht aan te stellen die alleen Arabisch spreekt, terwijl de kinderen meestal alleen het Berbers verstaan. Op de klachten over de vreemdelingen dienst en de negatieve houding van de politie tegenover allochtonen reageer de Rabbae terughoudend. "Als het waar is is dat een hele slechte zaak. Dan moet de gemeente ingrijpen, of anders moet staatssecretaris Kosto worden aangesproken." Leidje Tomassen meldde dat Patricia Zorko, chef van het politierayon Soest, inmiddels heeft be loofd met de buitenlandse comités om de tafel te gaan zitten. "Als dat nog niet gebeurd is, waarschuw me dan." Moeizaam proces Integratie, zo bleek uit de verdere dis cussie, is een moeizaam proces. On danks allerlei uitnodigingen hebben evenementen in de Turkse gemeen schap een hoge drempels voor de gewo ne Soesters, was een klacht. Ook in de disco kruipen buitenlandse jongeren al tijd bij elkaar. "Integratie lukt alleen als buitenlanders op alle niveaus - ook in het werk - geaccepteerd worden, en niet alleen bij feestjes." Ans Mann had ove rigens niet zoveel problemen met het feit dat mensen "groepjes" maken. "Marokkaanse kleuters kruipen ook al tijd bij elkaar. Dat voelt vertrouwd aan, en daar moetje geen probleem van ma ken." Integratie is overigens ook niet al leen een probleem van buitenlanders, want ook "gewone Nederlanders" voe len zich in Soest buiten de gemeenschap staan, zoals werd opgemerkt. Volgens Ans Mann zitten de buitenlan ders met ongeveer hetzelfde probleem als gehandicapten. "Minderheden moeten zich altijd invechten in de maat schappij, als 'mensen met een nadeel'." Ze vond overigens dat de minderheden ook zelf actief moeten zijn om hun si tuatie te verbeteren. "Als je het van een ander verwacht kom je in deze indivi dualistische samenleving vaak bedro gen uit..." administratieve fiscale dienstverlening Torenlaan 108, Baarn Telefoon: 02155 - 2 94 46 Fax: 02155 - 2 58 61 - Verwerking van uw administratie (met behulp van Exact software); - Verzorgen van uw loonadministratie - Fiscale en bedrijfseconomische adviezen; - Verzorging van uw fiscale aangiften - Samenstellen van de jaarrekening en publicatierapport.

Soester Courant | 1994 | | pagina 9