En dit zijn de knallers van deze week: 0.99 9 2.98 1.39 1.49 College verdeeld over maatregelen voor Hellingweg en Korte Bergstraat College van B. W. onderling oneens over sociale bouw in Boerenstreek Geld blijkt brood en kaas Winkelcentrum Smitshof gaat de toekomst met élan en enthousiasme tegemoet UW eigen 11 Sport 16 Cultuur 3 Actueel 7 Actueel WD groeit boven CDA uit, ook winst voor GroenLinks en BAM 17 Prikbord WOENSDAG 2 MAART 1994 72e JAARGANG NO. 27 Alternatieve route voor bussen te duur (245.000) Menne wil 'evenwicht' tussen koop en huur Prognose Gooi en Eemlander: Scherpe controles op alcohol in het verkeer Grote buit bij inbraak Beetzlaan Man rijdt onder invloed tegen hek Overvallers rijden ook zichzelf klem Jongeman ziet dieven op z'n bromfiets rijden Bouwbord markeert start van uitbreiding Elstar, Jonagold of Goudreinet Runderrookvlees Elzasser cervelaat Geurts pruimen op sap 1 qo Haust snackcups C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Drietal dringt huis van bejaarde vrouw binnen HET VLEESCENTRUM Redactie en administratie: Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 10.500 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Wethouder Jan Visser en burge meester Hans de Widt zijn tegen het instellen van eenrichtingsver keer in en de herinrichting van de Korte Bergstraat en de Helling- weg. Zij nemen daarmee een min derheidsstandpunt in het college in. Volgens Visser en De Widt kan de hui dige situatie gehandhaafd blijven. Ze baseren zich daarbij op het aantal voer tuigen dat volgens de tellingen door beide straten rijdt en de cijfers van on gevallen. Die geven volgens hen geen aanleiding om tot actie over te gaan. Ook de verdeeldheid onder de mensen die hebben ingesproken op de (tijdelij ke) maatregelen en het advies van de verkeersdeskundige hebben bijgedra gen tot de meningsvorming van de wet houder en de burgemeester. Ze vinden het daarom niet gerechtvaardigd om 75.000 gulden uit te trekken voor het wijzigen van de verkeerssituatie. De verkeersveiligheid in beide straten en omgeving zal, na de herinrichting en het instellen van eenrichtingsverkeer, overigens niet worden verbeterd, meent het voltallige college. Het schaart zich wat dat betreft achter het advies van de verkeersdeskundige van de gemeente. Niettemin is een meer derheid van het college (de wethouders Mieke Swinkels, Jan Menne en Frans Kingma) bereid de maatregelen uit te voeren. In december hadden het CDA, de WD en de PvdA, die een meerder heid in de raad vormen, al aangedron gen op maatregelen. Bussen Die fracties willen dat ook de bussen van Centraal Nederland slechts in één richting gaan rijden. Maar in het voor stel aan de gemeenteraad blijft het col lege vasthouden aan een ontheffing voor de bussen. Die mogen in twee rich tingen blijven rijden. Als voor de bus sen ook eenrichtingsverkeer zou gel den, moeten ze de retourroute via de Waldeck Pyrmontlaan rijden. De uit voering van dat alternatief kost 225.000 gulden en dat vinden burge meester en wethouders te duur. Het college stelt verder dat door het in stellen van eenrichtingsverkeer in de Hellingweg en de Korte Bergstraat ex tra autokilometers zullen worden ge maakt. Het verkeer moet namelijk in één richting gaan omrijden. Sinds de af sluiting van de sluiproutes Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talma- laan zijn veel automobilisten echter al gewend geraakt aan het maken van ex tra kilometers. De verdeling van de sociale wo ningbouw in aantallen huur- of koopwoningen is al jaren het on derwerp van een permanente dis cussie tussen "links" en "rechts" in Soest. Ook bij de invulling van het eerste woningbouwproject in de Boerenstreek (de eerste "af- rondingslokatie" van de Struc tuurvisie) is weer een verschil van mening aan het licht getreden. Binnen het College van B. en W. neemt CD A-wethouder Jan Menne een min derheidspositie in, waarvan overigens wel aangenomen mag worden dat daar voor in de gemeenteraad zelf een meer derheid te vinden zal zijn. Menne heeft bezwaar tegen de invulling die zijn col lega's van PvdA, D66 en Prog. Soest, resp. Kingma, Swinkels en Visser, voorlopig nastreven: een-derde koop, twee-derde huur. Het gaat dan om een project van ca. 175 woningen, waarvan er zo'n 90 "sociaal" worden genoemd. De rest zal bestaan uit premie- en vrije sector-woningen. Menne is het er trou wens ook niet mee eens dat de Woning stichting Soest (WS) de enige opdracht geefster wordt voor de bouw van de 175 woningen. De overige leden van het College zijn overigens ook nog niet helemaal zeker van hun zaak, want in het College-be sluit staat met nogal wat nadruk dat "in eerste instantie" wordt uitgegaan van een 1/3-2/3-verdeling tussen koop en huur, maar dat de mogelijkheid moet worden opengehouden om daarop nog aanpassingen te plegen. Het College wil aan de hand van een totaaloverzicht kunnen toetsen of het beeld gedifferen tieerd genoeg is en overeenkomstig de behoefte en het beleid. B. en W. hebben de raadscommissie Welzijn om een ad vies gevraagd en die zal zich daarover in haar vergadering van 9 maart het hoofd gaan breken. Slok op borrel Dat is nodig om nog op tijd (voor 1 de cember) een concreet bouwplan op ta fel te krijgen, op basis waarvan bij het gewest nog geld uit het subsidiepotje voor 1994 kan worden losgepeuterd. Dat scheelt op de maandelijkse huur straks algauw een bedrag van 50 gulden - een slok op een borrel, zogezegd - en bovendien moet die pot toch nog wor den opgemaakt, want na 1 januari 1995 zal het subsidie-accent meer op de koop worden gelegd en zal er slechts een een malige bijdrage van 5.000 gulden per woning beschikbaar zijn. Dit jaar is dat nog 11.000 gulden voor een huur- en 20.800 gulden voor een koopwoning. Door die 11.000 gulden kunnen er nog huurwoningen worden gebouwd voor een verantwoorde, op de markt afge stemde prijs, aldus het ambtelijk advies. Voor 60 huurhuizen is een budget van 660.000 gulden nodig, voor 30 koop huizen 624.000 gulden; daaruit volgt De WD wordt met een winst van één zetel de grootste partij in Soest en laat het CDA, dat twee zetels verliest, achter zich. De partijen zouden uitkomen op resp. 7 (was 6) en 6 (was 8) zetels. Gemeente belangen verliest één zetel (van 4 naar 3), de PvdA en D66 blijven gelijk (elk 3), evenals GPV/SGP/ RPF (blijft 1); GroenLinks-Pro- gressief Soest wint een zetel (van 2 naar 3) en de nieuwe BAM komt met één zetel in de raad. Voor wie waarde hecht aan verkie zingsprognoses is dat de interessante uitkomst van een enquête die in op dracht van de Gooi en Eemlander in Soest is gehouden onder 524 inwoners, die representatief worden geacht. De krant Dracht de uitslag maandag, samen met de resultaten van een breder onder zoek naar de kiezers-standpunten in Soest. In percentages zou de verkiezingsuit slag er volgens de Gooi en Eemlander zó uit komen te zien: WD: 25,9; CDA: 21,6; PvdA: 10,2; Gemeentebe langen: 10,1; D66: 10,1; GroenLinks- Progressief Soest 9,9; GPV/SGP/RPF: 4,6; BAM: 4,2. Wie minder belang hecht aan dergelijke onderzoeken moet bedenken dat vier jaar geleden de Amersfoortse Courant een soortgelijk onderzoek publiceerde, waarbij o.a. winst voor de PvdA werd voorspeld (dat werd een verlies) en een entree van Gemeentebelangen met één zetel (dat werden er vier!). Het bureau dat de peilingen verrichtte onderzocht ook de bekendheid van en kele lokale politici. Van de burgemees ter weet 69,9% dat hij De Widt heet. De wethouders Jan Visser en Jan Menne scoren latief hoog: resp. 36,5% en 30,5%. De collega's Mieke Swinkels en Frans Kingma houden het op 25,8 en 15,7%. Van de raadsleden komen al leen Kees Boerkoel en Harry Witte bo ven de 10%. Volgens de enquête zou 58,9% van de Soester stemmers voor een rondweg en/of autovrije van Weedestraat zijn; voelt 53,8% zich te weinig betrokken bij het gemeentebestuur en weet welis waar zo'n 80% van het bestaan van een nieuw bussysteem, maar maakt nog geen 25% daarvan gebruik. Op de vraag of het geld daarvoor goed besteed is antwoordt 30% ja en ook 30% nee; 40% weet het helemaal niet of heeft geen oordeel. Over het winkelcentrum Van Weedestraat is 52,9% van de on- dervraagden/wel tevreden. Opmerkelijk is dat zo'n 25% van de be volking wel te spreken is over de in spraakmogelijkheden die Soest biedt, terwijl 73% weet dat die mogelijkheden er zijn, hetgeen de Gooi en Eemlander verleidt tot de vaststelling dat het alle maal "louter tijdverspilling" is... dat voor nagenoeg hetzelfde geld zo'n beetje twee keer zoveel huur- als koop woningen kunnen worden gebouwd. De WS wil uitkomen op een aanvangs- huur van maximaal 700 gulden per maand bij de oplevering rond 1 januari 1997. De WS heeft het gemeentebestuur ge vraagd om de bouwstart van het project zoveel mogelijk naar voren te halen. De woningstichting wil eind oktober of be gin november 1995 beginnen met de werkzaamheden, maar of dat haalbaar is staat nog lang niet vast. Ambtelijk vindt men dat een beetje riskant en gaat men liever uit van 1996. De grondver werving (die overigens voorspoedig lijkt te verlopen) en de procedures kun nen ook nog roet in het eten gooien, en bovendien kunnen ook zaken als bouw- rijpmaken, grondonderzoek en water huishouding nog voor vertraging zor gen. Nog niet rijp Opmerkelijk bij de discussie over de verdeling huur/koop is nog het advies van sector-directeur J. van Gent, die laat weten dat hij het bouwen van uit sluitend huurwoningen "niet meer van deze tijd" vindt. Volgens Van Gent wordt zoiets ook al nagestreefd bij Braamhage. Het bouwen van huurhui zen zou volgens hem hooguit verdedig baar zijn als de vervolgprojecten (er moeten in de Boerenstreek ca. 600 hui zen komen) een duidelijk "accent" krij gen in de koopsector. "Hierover bestaat nog onduidelijkheid. Ik heb deze ad viesnota alleen door laten gaan in de wetenschap dat de portefeuillehouder - (lees: Kingma) - op dit moment graag bespreking wenst," aldus Van Gent. Wat hem betreft is de zaak nog niet rijp. IVN zeer verbolgen over verruiming matsteelt. Meeste huurders tevreden over Soest. Legeshetfing vreemdelingen. Ollekebolleke feestelijk geopend. Aanpak uitkeringsfraude levert 235.000 gulden op. Afscheid van twee wethouders. Jan Menne: 'Ik hoop dat ik een plezierige bejaarde word, die niet gaat zitten klagen'. Frans Kingma: 'Het perspectief verdwijnt niet, het verandert'. Olympisch team landt op Soesterberg. Nederlands Studenten Kamerkoor houdt repetitieweek in jeugdherberg Soest. Lassie in kinderbios. Veel kleding voor Velika. Deze maand zal de politie in de pro vincie Utrecht veel alcoholcontroles gaan uitvoeren. Op verschillende tijdstippen en wisselende locaties zullen weggebruikers worden aan gehouden. Het betreft zogenoemde a-selectie ve controles. Dit houdt in, dat ieder een die wordt aangehouden, een ademtest moet afleggen. Volgens woordvoerder P. Grasmeij- er van de politie is er aanleiding voor dergelijke, scherpe controles. In per centages uitgedrukt nam het aantal automobilisten met teveel alcohol in 1993 aften opzichte van 1992 (10,1 om 11 procent). Maar in absolute cijfers betrapte de politie meer rij ders onder invloed. Het aantal overtreders met 0,5 tot 1,3 promille alcohol in het bloed, steeg van 4,3 tot 4,9 procent. Het percentage zware overtreders (meer dan 1,3 promille) bleef onveranderd (0,9 procent). Rijden met drank op blijkt nog steeds voornamelijk een probleem van mannen te zijn. In twee op de drie gevallen is het een man die on der invloed rijdt. Voor zowel de mannen als vrouwen geldt dat de meeste overtreders 35 jaar of ouder zijn. Een televisie, een videocamera, een vi deorecorder, diverse geluidsappara tuur én sieraden zijn zaterdagnacht ge stolen uit een woning aan de Beetzlaan. De inbrekers kwamen het huis binnen via een bovenlicht. Ze hadden ook ge probeerd de achterdeur te forceren. Op de Van Lenneplaan is zaterdag avond een automobilist tegen een tuin hek gereden. De man, een 48-jarige Nieuwegeiner, had teveel gedronken, zo bleek uit de blaastest die de inge schakelde politie hem afnam. Op het bureau bleek dat hij inderdaad meer al cohol in zijn bloed had dan als automo bilist is toegestaan. De man kreeg een rijverbod van zes uur. Op de Molenstraat speelden zich maandagavond om kwart .over zes moderne 'wild-west' taferelen af. Een 36-jarige Soester, die blijk baar al vanaf zijn zaak aan de Zuidpromenade was gevolgd, werd daar klemgereden door twee mannen. De overvallers zetten hun auto schuin voor die van de Soester. De bijrijder sprong op dat moment naar buiten, waarna de bestuurder zijn wagen in de achteruitversnelling zette en tegen de andere auto reed. De bijrijder sloeg met een ijzeren staaf een ruitje van de auto van de Soester stuk en griste een tas van de stoel. Snel sprong hij weer in de auto van zijn handlanger, maar toen bleek dat de overvallers zichzelf ook hadden klem gereden. De trekhaak was vast komen te zitten onder de bumper van de ande re wagen. Terwijl de overvallers tevergeefs pro beerden de auto los te trekken, bleef de overvallen Soester claxoneren. Dat trok de aandacht van omwonenden en de overvallers namen daarop de benen. In de tas zat overigens geen geld, zoals ze hadden verondersteld, maar slechts brood en kaas. De wagen, waarin de overvallers reden, was vorige week gestolen op de Aviatik in Soesterberg en was voorzien van el ders ontvreemde kentekenplaten. De politie heeft de zaak nog in onder zoek en verhoort onder anderen enkele getuigen. Alleen van de overvaller die de tas uit de auto graaide, is een beperkt signalement beschikbaar. Hij had kort, krullend pikzwart haar, was ongeveer 1.65 tot 1.70 meter lang en had een kort, wit jack aan. Zijn leeftijd wordt geschat tussen de zestien en de twintig jaar. Bij een flat aan de Wiardi Beekman- straat is zondagavond tussen kwart over acht en half tien een bromfiets .gestolen. Het voertuig is eigendom van een acht tien-jarige Soester. Even later zag hij op de Dalweg twee jongens op zijn brom fiets rijden. Hij slaagde er niet in het tweetal te achterhalen, maar deed wel aangifte bij de politie. Met de onthulling van het bouw bord op het parkeerterrein heeft wethouder Jan Menne (Economi sche Zaken) vorige week donder dagmorgen het startsein gegeven voor de uitbreidingswerkzaamhe den aan het winkelcentrum Smits hof. Het echte werk laat overigens nog even op zich wachten, want de opruiming van de vervuilde grond kost meer tijd dan aanvankelijk was verwacht. De Smitshof gaat de toekomst in elk ge val met élan en enthousiasme tegemoet, zoals bleek uit de toespraak van winke liersvoorzitter en AH-ondernemer C. Kerver. Hij constateerde dat de uitbrei dingsplannen in de afgelopen jaren heel wat "voeten in het veen" hadden gehad, maar dat nu dan toch eindelijk echt vaststaat dat het 24-jarige winkelcen trum gemoderniseerd gaat worden. Kerver memoreerde de uitvoerige be sprekingen die in de afgelopen jaren aan de plannen werden gewijd en de moeite die het heeft gekost om alle be trokkenen uiteindelijk op één lijn te krijgen. Hij bedankte niet alleen de ge meente voor haar medewerking, maar ook de eigenaar van het centrum - Za- delvast Beheer -, architect Van Zeeland en de buurtbewoners, die met de plan- nemakers hadden meegedacht. "Onze angst om op den duur in het Smitsveen weg te zakken is niet meer gegrond," aldus Kerver, "maar mis schien kunnen we de bouwer voor de zekerheid vragen of hij het nieuwe win kelcentrum op palen bouwt..." Kerver verwees daarmee "tongue in cheek" naar de AH-supermarkt in Soestdijk, die op palen gebouwd zal worden. De bezoekers van het winkelcentrum konden intussen genieten van vrolijke draaiorgelmuziek, terwijl ze bij de su permarkt onthaald werden op gratis koffie en cake. Dat alles omdat het voor de hele Smitshof een feestdag was, zoals ook bleek uit de taart die bakker Van Buuren voor de genodigden had ge maakt: een miniatuur-uitvoering van de Smitshof in gebak en marsepein. Nieuwe winkels Naast de uitbreiding van de AH-super markt zal de nieuwe Smitshof straks on derdak bieden aan vier nieuwe winkels: de videotheek wordt uitgebreid en ver plaatst naar de Weegbreestraat-kant, onderin de grote Smitshofflat, die ove rigens een groot-onderhoudsbeurt krijgt. Op de andere hoek zal een (nog onbekende) kledingzaak gevestigd worden en in de "oksels" komen vesti gingen van bloemist Hans Scholten (Jasmijn) en Kaasspecialist Robberse. Bovendien krijgt het hele centrum een grondige face-üft met nieuwe luifels, betere verlichting en een moderne in frastructuur, die voldoende parkeer- mogelijkheden zal bieden.De werk zaamheden aan de supermarkt begin nen pas na Pasen, op maandag 11 april. Dat komt doordat er vrij lang gewacht moest worden op de nutsbedrijven en op de (provinciale) lozingsvergunning die nodig is voor de sanering van de ver vuilde grond bij - en naar inmiddels ge bleken is: ook ónder - de supermarkt. In de bodem bevinden zich restanten huis brandolie. De werkzaamheden kunnen ook niet eerder beginnen dan nadat de supermarkt (die op zaterdag 9 april om 17.00 uur zijn deuren sluit) zijn tijdelij ke noodbehuizing - een winkeltent aan de Smitsweg - betrokken heeft. Parkeren Half maart wordt al begonnen met de werkzaamheden om de videotheek zijn nieuwe lokatie te geven. Op de oude plek komen de bergingen van de flats, die nu aan de nieuwe vestiging worden opgeofferd. Ook wordt binnen afzien bare tijd begonnen met de aanleg van een tijdelijke parkeerplaats in het plant soen tegenover het benzinestation aan de Weegbreestraat, want de huidige parkeervakken zullen voor een deel in beslag woren genomen door bouwke ten en opslag van bouwmateriaal. "Na ongeveer zes jaar praten gaat er echt iets gebeuren," stelde de bestuurs leden Kerver, Kok en Van Buuren van de Smitshof vorige week verheugd vast. Ze zijn bijzonder ingenomen met de nieuwe branches, die geselecteerd zijn uit meer dan twaalf gegadigden. Vol gens Kerver staat nu wel vast dat de Soester discussie over "tweepoligheid" inmiddels is achterhaald. Met 20.000 winkelmeters mag de nieuwe Smitshof - waarvan de feestelijke opening half no vember tegemoet wordt gezien - straks zeker aanspraak maken op de titel "der de winkelpool van Soest". De onderne- Wethouder Jan Menne onthulde - met assistentie - het bouwbord op het par keerterrein van het winkelcentrum. Foto: Goos vantler Wilt mers zijn vol vertrouwen dat het met tertijd ook komt tot een concrete invul ling van de tweede fase van het uitbrei dingsplan, maar daarover zijn nog lang geen concrete mededelingen te doen. AH a la Baarn De nieuwe Albert Heijn-supermarkt aan de Smitshof krijgt ongeveer de for-3 mule van AH-Baarn, die bij veel Soes- ters wel bekend is. "Het wordt een Al- bert Heijn met alle toeters en bellen," aldus Kerver. Uit zijn opsomming blijkt o.a. dat de supermarkt straks 12 kassa's krijgt (waaronder één snelkassa), zodat de klant niet veel wachttijd meer kwijt hoeft te zijn en dat er mogelijkheden komen voor elektronisch betalen ("pin nen"). Verder komt er een nieuwe ba- ke-orf-afdeling (vers brood) en worden de verschillende assortimentsgroepen ruimer opgezet, zodat het verblijfkli- maat voor de klanten aanzienlijk wordt verbeterd. De renovatieplannen brengen ook met zich mee dat de drukbeklante bakkerij Van Buuren over een nieuwe etalage zal gaan beschikken, waardoor de "uit straling" sterk wordt verbeterd en ook de bezoekers meer ruimte ter beschik king krijgen. In het plan past ook de aanpak van de etalages van slijterij Gall en Gall, die van buitenaf meer "door zicht" zullen gaan bieden. kilo 100 gram grof of fijn 100 gram pot 700 ml I ivO c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Drie jongens in de leeftijd van vijftien tot zeventien jaar zijn maandagavond rond zeven uur de woning van een 81-jarige vrouw binnengedrongen. Dat gebeurde aan de Nachtegaalweg. Het drietal belde aan en nadat de vrouw de deur had geopend, liepen ze naar bin nen. Ze eisten geld van de vrouw en na men haar tas mee en gingen er vandoor. In de tas zat echter geen geld. Een half uur later werden de jongens aangehouden op de Wiardi Beekman- straat. De politie was gebeld door een bewoner, dat een jongen via een regen pijp de flat van Honsbergen beklom. Toen de politie arriveerde, liepen de drie overvallers net weg. Ze werden aangehouden en bekenden de 81-jarige vrouw te hebben bezocht. Dinsdagmor gen zat het drietal nog vast op het poli tiebureau. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES per kilo?u HAMLAPPEN (de echte) 0 cn per kilo0?u RIBLAPPEN ift,n per kilo1 U?° Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1