rS 295 Ook contactlenzen? D AKER jèZilhouette "SILHOUETTE CLINIQUE" 1594 1994 HOLLAND ACTUEEL! Soest heeft eindelijk z'n speel-o-theek gemeente oseph wereld Afsluiten van buitenwegen Verkiezingsstrijd in Soest - dat mag niet eens een spektakel worden... De tulp is jarig en is 400 jaar geworden! Silhouette clinique )R 1 WEEK 20,- "pagïn/u WSlLVfy Sr CUE WOENSDAG 2 MAART 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 Naam onthuld: 'Stap voor stap' sn omstreken! DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet- specialist .f Achttien bekeuringen bij eerste controle Herenkapsalon rjUa/tceC Inbraak Haverweerd Inbraakpoging aan Wm. de Zwijgerlaan Ambachtenmarkten worden ook dit jaar gehouden Gemeente start werkzaamheden Politieke discussies brengen weinig nieuws Weet u het nog, Bloemenhuis Jasmijn vierde ook vorige maand de verjaardag van de Tulp, dat vieren we deze maand natuurlijk ook, met div. akties waarbij alles om de Tulp draait. Kom ook dit weekeinde genieten en kiezen uit een groots assortiment tulpen - meer dan 15 soorten! - waaronder vele primeurs en nieuwe kleuren,... en u weet het: dag in, dag uit veilingvers!^ Aanbieding vrijdag en zaterdag a.s. v.a. Div. soorten tulpen - zolang de voorraad strekt per bos. BLOEMENHUIS BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN begeleidt dames en heren bij afslanken. Dieetbegeleiding Dieetadvies Totale begeleiding bij eventuele cosmetische korrekties Optimale privacy geboden Amersfoort, 033 - 65 09 73 ms om de hoek), Soest 12340 ■an de Soester Courant) W. zijn van plan vergunning te ïn voor: bouwen van 10 senioren wonin- ;t garage/carport/bergingen en chting van het openbaar terrein Binnentuin (tussen de Gallen- Pelsweg en Birkstraat). lijke bezwaren binnen twee weken nW. 1 liggen ter inzage in het gemeente deling ROB. teneslaan 2: uitbreiden van een d uis; straat 1: bouwen van een hob- 1 lingsruimte tweg 14: plaatsen van een tuin- 'l ebrandlaan 21: uitbreiden van 1 onhuis; >erwiek 3: bouwen van een jf uis met garage/berging lenviek 19: bouwen van een jj uis met praktijkruimte en gara- 'ing rpad 31: plaatsen van een plan- Lenneplaan 56: plaatsen van :kapel; <veg 10: bouwen van eeriatelier/ f mte arschriften AROB: binnen 30 da- en W. schriften AWB: binnen 6 weken bij liggen ter inzage in het gemeente- eling ROB. agde bouwvergunningen rsfoortsestraat 78d: verande- een woonhuis; sfoortsestraat 78e: veranderen woonhuis; akker 65: plaatsen van een iëtte Blaekvveg 1: bouwen van :d-clubgebouw; perfoeliestraat 22: uitbreiden woonhuis; ïtraat 26: uitbreiden van een is en bouwen van een berging; waterweg 87: uitbreiden van nhuis en bouwen van een gara- 'rwiek 39: bouwen van een is met inpandige garage/ber- ■Iwijkstraat 7: aanbouwen van Tempellaan 2: uitbreiden van oorgebouw; pad 14: plaatsen van een blok- -eghlaan 56: veranderen van thuis. ggen ter inzage in het gemeente- hu, splein fAfdeling Ruimtelijke I en Bouwzaken (balie Bouwza- pend elke werkdag van 8.30 - de Van Weerden Poelman- gaat er echt van komen! hier weer zwemmen!' en als je geld hebt, want 40 met niks...!", denk ik er bij. n Ik v'sser ook zo het wacht- straks verdient. Waarschijn- jnder dan wat een werkeloze le Ambachtschool mag van- meer dan de uitkering voor 'dsmoeder. Want verschil ven. -r in Soest-van-binnen, wei- rd. Feike Gercama ^vereniging gegeven. De rden gevoed door nare eet- via het systeem zouden preid. zeker dat de bewoners een me voor de herinrichting »ng krijgen. Aanvankelijk jerd gulden per woning in cht gesteld. Dank zij de be- i de bewonerscommissies aatje' van de provincie, ïzend gulden per woning ewoners van een gesplit te vijfhonderd gulden. eerscommissies en St. Jo- t elkaar om de tafel zitten, e te zijn gekomen aan de bewonerscommissies wa- omtrent een aantal zaken iet groot onderhoud dat eerd aan de flats aan de de Akkeren en de Dal- St.Joseph viel er toen niet :ggen, omdat over alles al en gemaakt. Sinds afgelopen zaterdag heeft Soest (eindelijk) zijn speel-o- theek. De "speelgoed-uitleen" werd feestelijk geopend, waarbij ook de naam bekend werd ge maakt: "Stap voor stap". In de speel-o-theek, gevestigd in het buurthuis de Engh aan de Albert Cuyp- laan 200, kunnen ouders van jonge kin deren (tot acht jaar) vanaf deze week speelgoed lenen voor een bescheiden prijsje. Heel wat jonge ouders gaven zich zaterdag al op voor een jaarabon nement en de kinderen kregen allemaal een verrassing. De openingshandeling had een opval lend karakter en werd verricht door een clown (in wie ingewijden kinderboer derij-directeur Leo van den Berg her kenden), die zich uitgaf voor gemeente- voorlichter Ben van Os. In overleg met "Hans" (bedoeld was burgemeester De Widt) was besloten om "leuke dingen voor de mensen te gaan doen, en dat re sulteerde o.a. in het aanbod om op za terdag voor niks te trouwen. Een aldus uitgedost paar liet zich vervolgens hu wen, waarna de bruid stante pede beviel van een baby en tenslotte ook nog de naam van de speel-o-theek prijsgaf: "Stap voor stap". Hans van den Berg, voorzitter van de De speel-o-theek werd geopend met een clowneske vertoning, waarbij een kersverse bruid de naam baarde. Foto: Goos van der Wilt. voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 '"«hsV Steenhoffstraat 58 Bij de eerste van een reeks verkeerscon troles, die vorige week al waren aange kondigd, zijn achttien automobilisten bekeurd. De politie voerde de controle maandag uit op de Birkstraat in Soest en de Rademakerstraat in Soesterberg. Achttien bestuurders werden op de bon geslingerd, omdat ze geen veiligheids gordel droegen. Twee processen-ver baal werden opgemaakt, omdat de be treffende auto niet APK was gekeurd en één automobilist kreeg een boete, omdat een band van zijn wagen spekglad was. 02155- 16450 (v.h. de Kaasspecialist) Bij een inbraak in een flatwoning aan de Haverweerd heeft de dader vorige week drie pakjes shag, een pakje sigaretten en een bedrag van ca. 60 gulden buitge maakt. Het raam van de voordeur was ingetrapt. Het was kennelijk ook de be doeling de videorecorder mee te ne men, want die was volgens de politie al vast klaargezet. Om duistere redenen besloot de inbreker het apparaat echter achter te laten. De 35-jarige bewoner deed aangifte bij de politie. De bewoner van een huis aan de Willem de Zwijgerlaan werd vorige week om streeks half zes 's ochtends gewekt door vreemde geluiden. Hij was nog net op tijd om een man te zien weglopen. Ach teraf bleken er twee gaatjes in het kozijn te zijn geboord, maar de dader is niet binnen geweest. De oude ambachtenmarkt en de kerst markt worden ook dit jaar gehouden. De organiserende Stichting Oude Am bachtenmarkt Soest hebben daarvoor toestemming gekregen van het college. De oude ambachtenmarkt vindt tradi tioneel op hemelvaartsdag plaats ((ion- derdag 12 mei). De kerstmarkt krijgt gestalte op zaterdag 17 december. Stichting Welzijnswerk Soest, hield ver volgens een serieuze openingstoe spraak, waarbij hij een vergelijking maakte met de bibliotheek - waar nie mand vreemd opkijkt van het lenen van boeken - zodat het volgens hem ook niet zo gek is om speelgoed te lenen. Van den Berg onderstreepte dat de nieuwe voorziening zonder subsidie tot stand is gekomen; de speelgoed-uitleen is-wel gestart met een financiële bijdra ge van de Rotaryclub. Hij zwaaide lof toe aan speel-o-theek-coördinator Elly Komrij, die ongelooflijk veel tijd in de voorbereidingen heeft gestoken, en aan gemeente-ambtenaar Ad v.d. Haar, die de naam had bedacht. Van den Berg, Komrij en V.d. Haar knipten tenslotte gezamenlijk het be schermende plastic weg voor het naam bordje aan de straatkant, waarna de ge nodigden en de eerste bezoek(st)ers een kijkje namen in de speel-o-theek, waar zo'n 300 stuks speelgoed waren uitgestald. De speelgoed-uitleen is voorlopig geopend op dinsdag van 10.00 tot 11.30 uur en op donderdag middag van 15.30 tot 17.30 uur. Nu de vorstperiode voorbij is, zal begonnen worden met het afslui ten van de wegen in het buitenge bied. In de Eempolder zal de A.P. Hilhorstweg (vanaf de Grote Melmweg tot het Breemeentje), het Breemeentje en de Weg in de Maten uitsluitend toegankelijk zijn voor auto's en motoren ten be hoeve van een bestemming aan de ze wegen. In het bosgebied is een aantal wegen en weggedeelten verboden voor auto's en motoren zonder een vergunning. De betreffende vergunningen zijn inmid dels verleend. Hierbij gaat het om de volgende wegen en wegvakken: - De Monnikenboschweg tussen de Ou de Leusderweg tot een afstand van 45 meter van de aansluiting op de Soester- bergsestraat; - De Oude Leusderweg van de aanslui ting op de Monnikenboscnweg tot de aansluiting op de Zandlaan: - Het Berkenlaantje; - Het Heeserspoor-westzijde over een lengte van 150 meter vanaf de Paltzer- weg; - De Paltzerweg; - De Verlengde Paltzerweg over een af stand van 700 meter vanaf aansluiting op de Paltzerweg; - De Wieksloterweg-Oostzijde 45 me ter vanaf aansluiting van de Bosstraat tot de Dolderseweg; - De Molenweg over een afstand van 80 meter vanaf de Molenstraat tot de on derlinge aansluiting van de op de Kolo- nieweg en Veldweg aansluitende we gen. De maatregel op de Molenweg zal on dersteund worden door een afsluitbeu- gel, zoals ook op de Waldeck Pyrmont- laan is toegepast. De vergunninghou ders kunnen deze afsluiting openen en sluiten. De lauwe verkiezingsstrijd voor de gemeenteraad in Soest lijkt kort voor de beslissende dag (vandaag, 2 maart!) nog een beetje te zijn op geleefd, maar de partijen hebben elkaar en de kiezers na zoveel ge spreksrondes nauwelijks nog iets nieuws te melden. Dat mag de con clusie zijn nadat de dames en heren lijsttrekkers elkaar in de afgelopen dagen nog twee keer in een "de bat" troffen. Van felheid was daar in niet veel te bespeuren. Kenne lijk mag de verkiezingsstrijd in Soest niet eens een spektakel wor den en houden vooral de gevestig de partijen hun kruit voor de ko mende College-onderhandelingen kurkdroog. Bij twee gelegenheden konden de loka le politici nog even de degens met el kaar kruisen: zaterdagmiddag in C-drie (voor een discussie op Radio Soest) en maandagavond in het gemeentehuis (op initiatief van dagblad de Gooi en Eemlander), maar ze deden dat nauwe lijks. De Soester politici maakten de af gelopen dagen toch al een enigszins ver moeide indruk en sommigen lieten zelfs onomwonden weten dat ze "al dat ge doe intussen aardig zat waren". Het politiek steekspel, waaraan de ver kiezingsstrijd z'n charme moet ontle nen, bleef dan ook tot het minimum be perkt. De meeste politici hielden het bij voorspelbare opmerkingen over inmid dels meer dan uitgekauwde onderwer pen als de rondweg, het verkeer, de bus- De maatregelen zullen zichtbaar wor den gemaakt met borden met een grote re afmeting. Op grond van de nieuwe verkeersregels (het RW 1990) moeten buiten de bebouwde kom als regel bor den met een groter formaat worden toegepast. Zodra graafwerkzaamheden mogelijk zijn, zullen de borden langs de betreffende wegen en de afsluiting op de Molenweg worden aangebracht. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax:02155-28649 sen en wat er nog meer aan politiek on gerief in Soest te bedenken valt. De Radio Soest-discussie in C-drie stond onder leiding van Armand Trip- paers, die ervoor zorgde dat de ca. 70 toehoorders (vrijwel uitsluitend gere- cruteerd uit de achterbannen) niet in slaap vielen. Trippaers probeerde er wat van te maken en peilde eerst ieders mening over het (voort) bestaansrecht van de lokale omroep zelf. De politiek vond het een uitstekend idee om het "draagvlak" te laten onderzoeken voordat er nog meer geld in de lokale radio wordt gestoken, zo was op te ma ken uit de reacties van Joustra (BAM), Meilof (GPV) en Boerkoel (PvdA). Alleen Visser (GroenLinks-Prog. Soest) toonde zich een enthousiast aan hanger: "Radio Soest is niet meer weg te denken." Drugs gedogen? Over de woningbouw liet het lijsttrek kersforum voor wie de discussies enigs zins heeft gevolgd niets verrassends ho ren, evenmin als over de Structuurvisie. Wat de tongen wel even losmaakte was het onderwerp "jeugdbeleid", waarbij Trippaers informeerde naar de reacties op het eventueel gedogen van de ver koop van soft drugs in Soest. Krol (CDA) wilde daarvan niets weten - "te gen koffieshops moeten we hard en destructief optreden" - evenals Joustra (BAM), die beducht was voor een snel le overstap op hard drugs, en Swinkels verwachtte veel van preventie door sport en andere activiteiten om de jeugd bezig te houden. Boerkoel (PvdA) pleitte in dat verband nog eens voor een buurtcentrum in Overhees, wat volgens hem door de rest van de raad (minus Prog. Soest) was getorpedeerd. Hij kreeg lik op stuk van Meilof (GPV), die Boerkoel voorhield dat hij weinig inzicht had in de moderne jeugd. "Die ziet echt niets meer in zo'n buurthuis," aldus Meilof, "dat is echt uit de tijd. Ze willen gewoon rondhangen." Ook vol gens Krol (CDA) en Blommers (WD) was het beschikbaar stellen van ruimte geen antwoord op de verveling, "want zodra ze die hebben vervelen zich daar ook weer..." aldus de WD-lijsttrek- ster. Over de inspraak en voorlichting in Soest bleek vooral Jan Visser enthou siast en de anderen aanzienlijk minder. Over de zin van buurt-preventieprojec- ten tegen de criminaliteit - samen met de politie - werd niet wezenlijk verschil lend gedacht. Boerkoel meende met Krols uitspraak dat hij voor extra politie in Soest wel geld over had inmiddels de steun van het hele CDA voor zijn plan (10 agenten extra) te kunnen incasse ren, maar Meilof bedierf de pret door erop te wijzen dat het CDA na de ver kiezingen wel eens een "klein partijtje" geworden kon zijn. Zwemplas De zwemplas van Gemeentebelangen - volgens Witte een soort Henschoter- meertje dat niet meer dan 135.000 gul den per jaar hoeft te kosten ("als je 'm maar niet door de gemeente laat aan leggen") - werd door de anderen een drachtig en zonder veel omhaal van ta fel geveegd als verkiezingspraatje, en dat gold ook voor het BAM-verhaal over de Koningsweg als alternatieve rondweg voor de Van Weedestraat. Over de toekomstige politieke samen werking in de raad - misschien wel met acht partijen - waren de meesten niet zo somber. "Als je maar zorgt datje meer derheid niet één stem is, zoals met de Structuurvisie," zei Blommers. En Boerkoel zag allerlei mogelijkheden voor samenwerking met constructief denkende partijen, als de politici van tijd tot tijd maar durfde zeggen: "gut, ik had 't verkeerd". Joustra liet weten dat de BAM best wil samenwerken, maar Krol - "we moeten eerlijk zijn" - dacht dat het allemaal wel eens een stuk moei lijker zou kunnen worden. Meilof daarentegen leek in de versnip pering wel een aardig wapen tegen ach terkamertjespolitiek te zien, Swinkels haalde het referendum nog even uit de doos - "als de politiek er zelf niet uit komt" - en Visser vond de politieke ge varieerdheid met zeven partijen ook geen echte ramp. Wat Witte betreft zou er een eind moeten komen aan de poli tieke discussies die over de hoofden van de kiezers heen worden gevoerd. "De 27 raadsleden krijgen vier jaar lang de vrije hand om vage compromissen te sluiten, maar de kiezer wordt,daar nooit over gehoord. Dat holt de democratie uit..." Inspraak Maandagavond werden de ongeveer tien forumbijeenkomsten waaraan de lijsttrekkers zich de afgelopen weken hebben moeten overgeven nog eens dunnetjes overgedaan in de goed gevul de raadzaal van het gemeentehuis, waar Gooi en Eemlander-hoofdredacteur Hans van Zenderen de discussie leidde. De enquête naar het vermoedelijke stemgedrag van de Soesters - het enige "nieuws" van de afgelopen dagen - kwam daarbij overigens merkwaardig genoeg niet of nauwelijks ter sprake en ook hier mochten de acht lijstaanvoer ders hun licht nog eens laten schijnen over het verschil tussen inspraak. De uitkomst was tamelijk voorspelbaar: Baks (BAM) vond het allemaal maar niks, Boerkoel (PvdA) had ook kritiek, evenals Witte (Gemeentebelangen), die scoorde met de opmerking dat de meerderheid van de raad toen puntje bij paaltje kwam geen referendum had aangedurfd. Krol (CDA), Swinkels (D66) en Meilof (GPV-etc.) waren wat tevredener over de inspraak - "de mensen komen alleen als het om hun directe belang gaat" - en Visser was zelfs behoorlijk enthousiast over de manier waarop het de afgelo pen vier jaar wat dat betreft gegaan was: "Ik heb hele leuke avonden gehad." Meilof kwalificeerde de kreet dat de politiek niet naar de burgers luistert als "gewoon onzin". Wat Blommers (WD) betreft valt er alleen te denken aan een (hooguit mo reel bindend) referendum bij "iets nieuws, waarover de burger bij de ver kiezingen niet heeft kunnen oordelen". Meilofvond juist dat zo'n volksraadple ging vooral niet bij "hele zware dingen" toegepast zou moeten worden, omdat daarmee een gebrek aan bestuurskracht aangetoond zou worden. Krol wilde het referendum "niet uitsluiten". Bussen In de discussie over het omstreden bus plan herhaalden de partijen hun beken de standpunten, al bleken de kleine dorpsbusjes van de WD nu ook op de instemming van Meilof te kunnen reke nen, evenals die van Boerkoel en Baks. Visser en Swinkels benadrukten dat het busplan wel degelijk een succes is, om dat Soest sinds vorig jaar mei zo'n 15% meer busreizigers heeft geteld, terwijl dat aantal landelijk 5% is gedaald. Vol gens Visser is het ook veelzeggend dat het in landen waar de bussen altijd vol zitten meestal veel slechter is... Witte pleitte voor spitsbussen. Baks vond dat het bus-experiment (waarvoor driejaar is uitgetrokken) met een half jaar wel bekeken kon zijn. "Goed openbaar ver voer is meer dan alleen een chauffeur in de bus..." Het verkeer - de rondweg, de Van Wee- destraat-met-den-aankleve-van-dien - kwam uiteraard ook uitgebreid aan bod, maar in dat opzicht kon geen van de politici nog op originele gedachten worden betrapt. Visser waagde zich aan de uitspraak dat het verkeer in het nieu we College weer terug moet inde porte feuille van de wethouder voor Ruimte lijke Ordening, maar daar werd niet op gereageerd. Genadeloos waren de reacties op het BAM-idee van de Ko ningsweg als alternatief voor de rond weg, vooral omdat Baks weigerde om aan te geven hoe de weg doorgetrokken zou moeten worden door Soest-zuid. "Wij hebben geen planologen in de par tij, dus u moet ons geen details vragen. Dat moeten de ambtenaren straks maar uitwerken; daar hebben we deskundig personeel voor," aldus Baks, die zich haastte om te zeggen dat de doortrek king in elk geval niet door de duinen zou moeten plaatsvinden. Géén verkeersproblemen? Opmerkelijk was de interventie van het Er dragen veel meer mensen contactlenzen dan u denkt. Want er is nu een comfortabele oplossing voor iedereen: vormvaste contactlenzen die op maat gemaakt worden. De naam is GeniuS en door de perfecte pasvorm zitten ze probleemloos. Vraag speciaal naar GeniuS-lenzen bij brillen - contactlenzen SMITSWEG 30 - 3765 CT SOEST TELEFOON 02155- 1 86 26 GroenLinks-statenlid Miep de Jong, die vond dat Soest eigenlijk géén ver keersproblemen kon hebben zolang er geen sprake was van betaald parkeren. "Soest heeft zat mogelijkheden - in Woudenberg was het na dertig jaar dis cussiëren pas geregeld." Ze gaf de loka le pleitbezorgers voor de rondweg (CDA, WD, PvdA en Meilof) overi gens "weinig kans". Een pleidooi voor de totale afsluiting van de Van Weedestraat van het oud- D66-raadslid Henk Gerth ("laat de spoorbomen maar naar beneden") kreeg geen steun, behalve van zijn eigen wethouder Swinkels, die naar voren bracht dat de winkeliers in andere plaatsen er meestal tegen waren, maar later juist dik tevreden waren over hun omzetstijging. Krol vond echter dat er dan pas goed een probleem zou ont staan: "Dan duikt het verkeer zonder meer de woonwijken in!" Swinkels liet weten wel voor eenrich tingsverkeer te zijn in de Van Weede- strat, maar weigerde aan te geven hoe ze dan de retour-stroom zou willen leiden. "Ik kies voor het alternatief dat er als het beste uitkomt, en dat moeten we nog onderzoeken." Volgens Witte wordt er een probleem gemaakt: "Er zijn geen files op de Van Weedestraat", maar Blommers had er zelfs voetgan gersfiles ontdekt. Protestpartijen De discussie over de vliegbasis, de vre selijke verkeersdrempels - Swinkels: "er liggen nog aanvragen van 26 stra ten!" - en nog wat kleinere onderwer pen leverde verder geen vuurwerk op, en in elk geval niets verrassends. Het debat werd afgesloten met een bijdrage van BAM-kandidaat Glastra, die CDA-aanvoerder Krol ter verantwoor ding riep over een ingezonden stuk van diens collega-raadslid Lokker in de Soester Courant, waarin deze de BAM min of meer op één hoop had gegooid met protestpartijen als de NSB en de Rapaillepartij. Hij wilde weten of Krol ook vond dat de democratie op die ma nier om zeep werd geholpen. Krol liet zich niet uit zijn tent lokken en stelde dat het Lokker vrij stond, net als ieder een, om het dreigende probleem te sig- f naleren van het gebrek aan besluitvaar- digheid als er zoveel kleine partijtjes aan de besluitvorming mogen mee- I doen. Al met al kon ook tijdens dit laatste de bat voor de verkiezingen vastgesteld worden dat de partijstandpunten wel zo'n beetje vastliggen. Van pogingen tot "overtuiging" was nergens sprake, laat staan van succes op dat gebied, en dat zal zeker te maken hebben met het feit dat - ook volgens de prognoses - er nog geen duidelijk afgetekende coali ties in het verschiet liggen, tenzij eentje van WD, CDA en PvdA (en nog wat?), die de laatste tijd in het algemeen aardig op één lijn zijn gaan zitten en el kaar in de debatten nogal hebben ont zien. De Soester politici zijn de afgelo pen weken opvallend vriendelijk tegen elkaar geweest. Er moeten straks im mers zaken met elkaar worden gedaan, en dan moet je mekaar vooral niet voor het hoofd stoten... Onze kliniek hanteert een zeer moderne en professionele methode om in een korte tijd uw lichaam er perfect uit te laten zien. Werk samen met SILHOUETTE CLINIQUE aan uw nieuwe maatje voor de komende zomer. Door meer dan 12 jaar ervaring is in de meeste gevallen al binnen vijf dagen een gewichtsverlies van 4 kilo mogelijk. Overtuig uzelf en bel ons vrijblijvend voor een consult.

Soester Courant | 1994 | | pagina 5