zilspmjf ISOESTERBERGf Griftland College presenteert opnieuw grote theaterproduktie INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Dspret duurt slechts drie dagen Mare( Badso houdt ontmoetingsdag I OPINIE i 'De onwaarheden van Blaauw' (2) Unieke wijnproeverij en lunch van Gommers Wijnimport Soest WOENSDAG 2 MAART 1994 SOESTER COURANT PAGINA 8 'Het grote verlangen De Soester Duinen DE HELE MAAND MAART Radio uit auto Geluidsapparatuur voor auto's uit garage gestolen Zondag 6 maart in de Kastanjehof Informatie-avond voor winkeliers Computer weg bij Y r ouwencentrum Vrije school houdt informatieavond in C-drie Meningen van lezers Waar staan de letters VVD nog voor? KORFBAL Korfballers KYO grijpen laatste strohalm: 17-14 Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Wederom negatieve reacties op sluiten ijsbaan Voor polit Op zaterdag 19 maart in de Banninghal BADMINTON Werkgroep Verontruste Bewoners Soesterberg A-28 Andere locatie KdK De afslag Richelleweg 3. Drie conclusies Dit jaar brengen docenten en leer lingen van het Griftland College voor de 6e keer een grote theater produktie op de planken. Dit schouwspel is inmiddels een ware traditie geworden en wordt ge sponsord door het bedrijfsleven. Ook dit jaar hopen de deelnemers weer vele belangstellenden te trek ken met de vijf voorstellingen die half mei worden gegeven. Vanaf oktober 1993 repeteren zo'n 55 enthousiaste leerlingen wekelijks onder begeleiding van een professionele re gisseur. Alle leerlingen uit klas twee en hoger kunnen meedoen aan deze pro- duktie en zo hun creatieve talenten ont- De repetities op school zijn in volle gang. Woensdag 9 maart Extra informatie-avond: Scholengemeenschap De Koppel, school voor vbo/ ivbo, Hooglandseweg 55, Amersfoort. Van 16.00-20.00 uur. Donderdag 10 maart Open avond: Dudok College, middelbaar beroepsonderwijs in het Gooi, Vaartweg 54, Hilversum. Van 19.00-21.30 uur. Zaterdag 12 maart Open School: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167A. Van 10.00-12.00 uur. RESTAURANTS PARTY EN VERGADERCENTRUM 4-gangen keuzemenu a 37,00 per persoon 4-gangen gourmet of steengrillmenu a 35,00 per persoon ter gelegenheid van onze nieuwbouw! Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, fax 02155-25961 Op de Kamperfoeliestraat is een auto opengebroken. Dat is gemeld door een vrouw van 28 jaar uit Soest. De dader heeft de radio uit haar wagen gestolen. Een groot aantal radio's, cassetterecor ders, cd-spelers en alarmapparatuur, alle bestemd voor auto's, zijn uit een ga ragebedrijf aan de Birkstraat gestolen. De inbraak werd zaterdagmorgen ont dekt. De daders zijn de nacht daarvoor binnen geweest. De apparatuur lag in een kast. Een lichtkoepel op het dak werd door de inbrekers geforceerd. Daarna konden ze gemakkelijk het pand betreden. Het fenomeen wijn en de uitleg daarvan wordt voor de gast in vele restaurants vaak omhuld met iets wazigs en ongrijpbaars. Daarom heeft Gommers Wijnimport uit Soest het idee opgepakt om de gas ten kennis te laten maken met de mensen die aan de bron staan van het edele vocht. De Kastanjehof heeft het initiatief ge nomen op 6 maart een aantal gerenom meerde wijnmakers uit diverse wind streken uit te nodigen naar Nederland te komen om hun wijnen persoonlijk voor te stellen. Door de grote concur rentie uit de 'nieuwe wereld' (Califor- nië en Zuid-Afrika bijvoorbeeld) ko men de Franse wijnmakers van hun ivo ren toren en treden uit de anonimiteit door een persoonlijke benadering. Er zal deze dag een informele en toe gankelijke proeverij worden georgani seerd vanaf 12.00 uur, waarna de gas ten met de wijnbouwers (men spreekt Engels) van een lunch kunnen genie- Onder het motto 'De Belastingdienst geeft zich bloot', organiseert de Kamer van Koophandel met de Belasting dienst en het KNOV op dinsdag 5 april een informatie-avond, speciaal voor winkeliers, in het bijzonder alle winke liers in de regio. Tijdens deze avond wordt veel aan dacht besteed aan de fiscale positie van de (meewerkende) echtgeno(o)t(e). Deskundige inleiders van KNOV en Belastingdienst vertellen meer over de voors en tegens van meewerkaftrek, Man-Vrouw Firma etc. 1 Belasting besparen? Graag gunt de Be lastingdienst de ondernemer een kijkje in de keuken met uitleg over aangiften, L controles, enz. Ook nieuwsgierig geworden naar deze kennismaking? Kom dan op 5 april a.s. laar de Belastingdienst/Ondernemin gen Amersfoort. Natuurlijk is ook de r van harte welkom. De toegang isfc-atis. Aanmelding: afdeling Han- iprlichting, tel. 033-612964. ten, speciaal passend bij de wijnen van de proeftafel. Een uitgelezen mogelijk heid voor de consument om kennis te maken met deze zeer uiteenlopende 'personalities' op het gebied van wijn. Het zijn: Werner Bromberger uit het dorpje Hügelheim in Baden, Duitsland. Hij produceert diverse Elzastype wijnen, zoals Gewürztraminer, Riesling en Pi- not Gris, maar ook Eau de Vie's (zeer zuiver fruitdestillaat). Jean Jacques Sabon uit Chateau- Neuf-du-Pape. Hij komt met zijn eigen sommelier en is voorzitter en PR-man van het Syndicat du Chateau-Neuf. Sylvie Taudin uit Bordeaux: verte genwoordigt diverse bezittingen in St. Emillion, St. Julien, St. Estephe en Pauillac, heeft familiebezit als Chateau Fonneuve en Chateau de Tuillières. Enrique Mendoza uit Allicante, Spanje. Als eigenaar van een grote su permarktketen in Spanje kan hij zich een dure hobby als wijnmaken permite- ren. Heeft een hypermodern wijnbe- drijf waar hij o.a. Chardonnay, Meriot, Cabernet Sauvignon en Tempranillo maakt, veelal opgevoed op nieuwe Franse eiken vaten. Tijdens de lunch wordt een presentatie gegeven door vinoloog Leon Gommers van Gommers Wijnimport Promotie en Advies uit Soest over de ideale combi natie van wijnen en spijzen. Ook zullen de deelnemers een aantal handige tips meekrijgen voor het kiezen van wijn. Er zijn nog plaatsen beschikbaar, deel name f 85,- per persoon all-in. Opge ven kan men zich bij Restaurant de Kas tanjehof, Kloosterlaan 1, Lage Vuur- sche, tel. 02156-8248. wikkelen. Daarnaast leveren ook do centen en het onderwijs-ondersteu- nend personeel van de school een be langrijke bijdrage. Eenmaal per twee j aar wordt een derge lijke produktie opgezet. Het script wordt helemaal bepaald naar ideeën van leerlingen en docenten zelf. Aan het tot stand komen van het 'verhaal' ligt veel improvisatie ten grondslag. Om alvast een tipje van de sluier op te lich ten: Het thema van deze produktie is 'het grote verlangen'. Het verhaal speelt zich afin de'maand maart van het jaar 3003. Van 17 tot 21 mei zullen vijf voorstel lingen op het Griftland College worden opgevoerd. Het Internationaal Vroüwencentrum aan de Smitsweg heeft vorige week weer eens bezoek gehad van een onge node gast. Hij vernielde een raam en een binnendeur en maakte de computer en de printer buit. Een 24-jarige Soes- terse deed aangifte bij de politie. De Zeister Vrije School biedt in samen werking met de Rudolf Steiner School De Bilt en de Vrije School Amersfoort, belangstellenden op 7 maart de gele genheid om kennis te maken met het Vrije School onderwijs. De informatie wordt verstrekt vanaf 20.00 uur in C-drie aan de Willaert- straat 49. Om ouders een bewuste keus te laten maken organiseert de Zeister Vrije School negen voorlichtingsavon den met een presentatie van werk van leerlingen. Op deze avonden zijn een leerkracht, een leerling en een ouder (ex-leerling) die nu zelf een kind op de ze school heeft aanwezig. 'Vrij' betekent niet 'anti-autoritair' maar vrij van overheidsbemoeienissen. De Vrije Schoolpedagogie wil het kind bereiken naar hoofd, hart en handen. De hiervoor benodigde harmonie tus sen denken, voelen en willen wordt steeds bevorderd door de samenhang van denk- doe- en kunstvakken. (Herplaatsing wegens misstelling) De aanval van dhr. Blaauw (raadslid van de WD fractie Soest) op de zeer heldere brief van dhr. Bunskoek roept die vraag op. Vreselijk Verknipt Defen siedweepziek... misschien? Zijn, in ove rigens keurig Nederlands geformuleer de kritiek komt tussen de regels door toch vrij keukenmeiderig over. Hr. Blaauw toch! Bedenkelijk. Immers u hoort toch tot één van de grootste partijen, uw wil is toch wet? Wat heeft u dan te vrezen? Of zit het u niet lekker dat de vier ande re partijen 't óók niet met u eens zijn? Bent u soms bevreesd dat hun stand punten - die getuigen van meer mense lijke principes, meer gedateerd, minder vastgeroest, gericht op de huidige tijd en bezien vanuit het juiste perspectief - uw kiezers ook aanspreken? Uw zo intens geadoreerde Defensie veroorzaakt geluidshinder en is per de finitie een vervuilende industrie. Im mers, als dhr. Frinking in zijn besluit vorming laat meewegen dat de Veluwe gespaard dient te worden, lijkt dat zeer nobel maar tevens getuigt deze afwe ging van. grove minachting voor een zeer grote groep mensen in een zeer dichtbevolkt gebied. Minachting voor het milieu, voor flora en fauna, voor mensen. Dit even terzijde. Terugkomend op u, heer Blaauw, sta ons toe onze afkeuring uit te spreken over de wijze waarop u in uw hoedanig heid als raadslid van de WD zich heeft verlaagd. Zo al uw persoonlijke rancu ne publiekelijk te uiten en te richten op met name twee particulieren. Dat ge tuigt niet van beschaving. Hoezeer het u ook steekt: wij onder schrijven het gestelde van dhr. Buns koek van harte. Uw partij zal onze stemmen moeten ontberen, dat heeft u bereikt met deze uitglijder. Nogmaals, chapeau bas voor de dhr Bunskoek, mw Mees en de par tijen die het leefmilieu voor hun kiezers bewaken én verdedigen. Namens kiezers/bewoners '94 van de Amersfoortsestraat (die niet stopt bij het KdK), vooralsnog wederom veront ruste bewoners. Ronneke Prins In de strijd tegen degradatie wist KVO in een spannend duel tegen NIO twee belangrijke punten binnen te halen. KVO opende de score en nam een 4-0-voorsprong. Dat was de basis voor een gewonnen wedstrijd. De ruststand werd zelfs 11-4. Na de rust kwam NIO wel dichterbij met zelfs een klein verschil van drie doelpunten 15-12. Doch een goed verdedigend en attent KVO behield de voorsprong: 17-14. Topscorer was Folko de Raad met vijf doelpunten. KVO speelt zater dag om 14.45 uur in de Banninghal te gen Spirit. Overige uitslagen: KVO 1-NIO 1 17-14, KVO 2-Sparta 5 8-4, KVO 3-Vinken 5 15-8, KVO 4-Arena 3 14-15, Doorn Al- KVO Al 7-4, Resteren A2-KVO A2 3-13, Woudenberg El-KVO El 4-0. sc Op zaterdagavond 19 maart houdt BC Badso een recreatief badmin- tontoernooi voor alle Soesterberg- se verenigingen. De uitnodigingen aan de clubs zijn inmiddels verzon den. Het doel van dit toernooi is om vereni gingen kennis met elkaar te laten ma ken. Per vereniging kunnen zich maxi maal vijf koppels inschrijven voor he ren-, dames- of gemengd dubbelpartij- en. Het toernooi begint zaterdag 19 maart om 19.00 uur in de Banninghal. Verenigingen die geen uitnodiging heb ben ontvangen en wel mee willen doen, kunnen bellen met Jan Timmerman tel. nr. 51818. Badso hoopt dat iedere ver- eniging van de partij zal zijn (inschrij ving minder dan 5 koppels mag) en ziet uit naar deze sportieve ontmoeting. In het weekeinde is Badso gestart met de vooijaarscompetitie voor recreanten georganiseerd door de Nederlandse Badminton Bond (NBB). Voor Badso doen dit jaar vijf teams mee. De teams zullen vier uit- en vier thuiswedstrijden spelen. De uitslagen van de thuiswed strijden gespeeld op zondag 27 februari zijn: Badso 1-Abca 3 4-4, Badso 2-OSM 3 8-0, Badso 3-CuIemborg 1 4-4, Badso 5-Apollo 7 2-6. Eindelijk was het dan toch zover, op maandag 21 februari gingen de poorten van de ijsbaan aan de Kampweg open. De koek- en zo- pietent deed goede zaken en be stuursleden van de ijsvereniging maakten zich op voor een mooie schaatsperiode. Toen 's avonds de laatste gasten reeds lang waren vertrokken, zag men vrijwil ligers nog druk in touw om de baan weer ijsklaar te maken. Brandslangen werden uitgerold en zelfs gieters met warm water kwamen er aan te pas om het zo goed mogelijk te krijgen. Dit alles werd gadegeslagen onder het nimmer aflatend oog van mevrouw De Vla ming. "Het is een stuk levenswerk van mij ge worden. Toen mijn man overleed, heb ik deze taak overgenomen", was haar reactie op de vraag waarom ze nog zo Iaat op de ijsbaan was. Hoog in de kraag stond ze aan de rand van de baan en gaf Regelmatig verl se mariniers in een zogenoemd Zo ook in maar het wordt nu ui tairen van am onder de nai 1994. Dat bet. land twee milit levert. De deelnemend! niers zijn gelege Houckgeestkazei ligt in het bewak: gade Koninklijk! terberg. Om die den van deze bri aangewezen. He meester D.D. Bi wachtmeester Doorn. Ze zijn i 'klus' getraind, Burger is dat oo doen daar hetze De bevolking van Soesterberg genoot land, dus het al£ op de ijsbaan, maar de ijspret duurde worden gelege' slechts drie dagen. Toen gooide de dooi plaatsenkeJeno roet in het eten. haar jongens de opdrachten. "Jan, let op die diepe scheur links achter, daar moet warm water bij. Kees, niet spuiten maar sproeien anders slaat het dood." "Dit is m'n lust en mijn leven, vooral als de baan open is en je die lachende kop pies ziet." Op donderdag 24 februari stonden schoolwedstrijden op het programma, maar het ging niet door. De dooi sloeg ineens toe waardoor het ijs bros werd en er water op de baan kwam. Opnieuw moesten bestuursleden herhaaldelijk uitleggen dat het echt niet meer ging. Maar heel veel hoofden werden daar door niet ontdooit, waardoor ze ander maal negatieve opmerkingen moesten incasseren. "Voor zoveel inzet van onze kant is dit niet eerlijk", was een reactie van een bestuurslid. ven Narvik. "1 punt dat men da reiken", aldus maken ze met e pe synchroom Op vrijdag 25 naar Frederiksl daar gingen ze Oslo. Daarna v veer 1000 kilo: waar ze zich b niers voegden, ken ze gezam* 500 kilometer fengebied. Dit is het tweede deel van het inge zonden artikel van de heer Buns koek, dat van redactiewege werd verdeeld in twee afleveringen. Het eerste deel stond in de Soester Cou- rant van 23 februari j.1. Vervolgens haalt hij de "Werkgroep Verontruste Bewoners Soesterberg" uit de kast, die "steeds maar brieven stuur de over de enorme overlast van de vliegbasis". Deze werkgroep, aanvan kelijk inderdaad bestaande uit de beide door de heer Blaauw genoemde perso nen, is ontstaan in 1981 toen de PKB-procedure inzake het Structuur schema Militaire Terreinen aan de orde was, waarin de Leusderheide werd voorgesteld als Compagnies Oefen Terrein met een behoorlijke uitbreiding van het aantal tankoefeningen: zo'n 40 weken per jaar met de mogelijkheid om 24 uur per etmaal te kunnen oefenen met tanks en andere rupsvoertuigen. Genoemde werkgroep heeft zich in sa menwerking met enkele omliggende gemeenten (waaronder Soest) alsmede de Stichtse Milieufederatie en bewo- nersgroepen uit die andere gemeenten een groot aantal jaren ingespannen om de ontwikkelingen op de Leusderheide tegen te houden, met als voornaamste argument dat we in Soesterberg reeds een militaire vliegbasis hadden, en we eigenlijk van mening waren dat Soes terberg daarmee voldoende bedeeld was. En met succes: de 125 hectare uit breiding ging niet door, en nog steeds is het COT niet operationeel. Tegelijkertijd ging het (harmonieuze) overleg met de Vliegbasis in hoofdzaak over het bewaken van en overleggen over de door de Luchtmacht zelf opge stelde procedures inzake het in- en uit vliegen, het vliegen van circuits, etc. teneinde het' dorp zoveel mogelijk te ontlasten. En wanneer de transporthe- licopters hier komen, zal datzelfde overleg wederom noodzakelijk zijn over met name de randvoorwaarden waarbinnen een en ander zal gaan plaatsvinden: alhoewel niemand nu nog precies weet hoeveel geluid er ge produceerd zal worden, dienen we er toch nu al rekening mee te houden dat er naast de dagprogramma's ook voor zien is in twee avonden per week oefen- vluchten. Niettemin is er door de werk groep nooit gehandeld vanuit de opstel ling dat de vliegbasis diende te verdwij nen. Wél hebben we ons ingespannen om er voor te zorgen dat er niet nog meer lawaai in Soesterberg kwam. Hetzelfde gold voor de A-28, die in ok tober 1986 open ging: het waren met name de mensen van de werkgroep, die er samen met de gemeente èn anderen voor zorgden dat er, na zeer langdurig aandringen en onderhandelen, uitein delijk 3 km. Epoxyhars op het dwarsge- ribbelde beton kwam te liggen, waar door de hoeveelheid Db-A op de hui zen aanzienlijk werd verminderd. Het was ook een idee van de werkgroep om, als de afslag Richelleweg er dan toch zou komen, een Zuidelijke Rondweg naar Kamp van Zeist aan te leggen ten einde het dorp te ontlasten van het vele (zware) verkeer. De werkgroep, waarvan overigens rond 1986 de werkzaamheden deels werden overgenomen door Soesterbergs Be lang, heeft zich altijd als werkgroep ge presenteerd en heeft nooit verkondigd namens een meerderheid van de Soes- terbergse bevolking op te treden; ik no dig de heer Blaauw dan ook graag uit om hier alle dossiers van de werkgroep daarop te komen nakijken (trekt U daar wel een paar dagen voor uit, want het is niet gering). Dat betekende overigens ook dat de werkgroep wel eens niet ont vankelijk werd verklaard; maar in der gelijke gevallen bleken er toch in het dorp voldoende handtekeningen te ver krijgen voor een bepaald standpunt (die handtekeningen, heer Blaauw, kunt U nog gaan controleren bij de Raad van State, tenzij U bang bent dat ook dat College niet eerlijk en recht door zee is). Ik zal de heer Blaauw ook niet ver moeien met de enorme hoeveelheid tijd die we in die jaren hebben gestoken in een zaak die alles te maken had met de leefbaarheid van het dorp; wat ik wel begrijp is dat hij ons dat nu (posthuum) kwalijk schijnt te nemen. Overigens heb ik destijds maar weinig inspanningen van zijn kant op dit gebied gezien, maar misschien vergis ik mij daarin. Wat ik er nog wel aan toe wil voegen is dat er door KdK destijds voor verschillende be trokkenen heel wat keren vergader ruimte, copiëer- en andere faciliteiten ter beschikking zijn gesteld: ten behoe ve van dorps-belangen. "Toen bekend werd dat Defensie mil joenen op tafel zou leggen voor isolatie van huizen werd de directeur van KdK weer actief', zo stelt de heer Blauw. Hij begint nu toch echt elk gevoel voor de werkelijkheid te missen. Het imago van centrum KdK wordt nu eenmaal, of we dat nu willen of niet, mede bepaald door de vliegbasis. En dat betekent in de praktijk dat er groe pen zijn die ons bij voorkeur niet opzoe ken vanwege de (al of niet vermeende) geluidoverlast; het betekent ook dat we, vooral als er oefeningen gepland waren, vaak allerlei kunstgrepen moes ten uithalen om conferenties en cursus sen hier toch door te kunnen laten gaan. Nogal eens dienden we daartoe op kor te termijn groepen elders onder te bren gen, simpelweg omdat een klant niet wenste dat zijn bijeenkomst (letterlijk) verstoord werd. Het aantal keren dat ik hier excuses heb moeten aanbieden en begrip heb moe ten vragen voor door externe factoren veroorzaakt ongemak is niet gering, en het zal duidelijk zijn dat alle kosten voor maatregelen ter compensatie door ons, en niet door de Luchtmacht, gedragen werden. Dergelijke maatregelen impli ceerden overigens veelal nauw overleg met de vliegbasis (wanneer wordt er precies gevlogen, wat is de intensiteit, zijn er op bepaalde tijden aanpassingen mogelijk, etc.), en gelukkig was er aan de overkant altijd veel begrip en pro beerde men, binnen de mogelijkheden die men had, de overlast te beperken. Een en ander leidde ertoe dat KdK reeds in 1979de kwestie van de isolatie aanhangig maakte bij Defensie, en het verkreeg uit de zogenaamde presane- ring in 1983 en 1984 enige gelden voor isolatie aan het gebouw: 50 van de in to taal ca. 300 ramen die het gebouw telt werden voorzien van geluidwerend glas. Een behoorlijk deel van de kosten moest toen door onszelf worden be taald. Daarna werd pas de wet zonering van kracht, en kreeg KdK te horen dat het gebouw niet onder de wet viel, waarna het isolatieprogramma werd stopgezet. Pas vele jaren later is het NI- BAG in opdracht van de Stichting Ge- luidwerende Voorzieningen begonnen met het isolatieprogramma voor de hui zen rond Soesterberg; een programma, dat nog lang niet voltooid is, en dat let terlijk aan onze (60-65 KE) deur voor bij gaat. Hoe aardig zou het toch niet zijn als raadsleden zich wat beter zou den laten informeren, maar goed. Het is jammer dat een bij uitstek geluidgevoe lige instelling als een conferentiecen trum op zo'n locatie niet (verder) geïso leerd wordt, en ik hoop dat de heer Blaauw mij niet het recht ontzegt om daar op zijn minst naar te streven. Niettemin heeft KdK zich, door de des tijds dreigende toename van lawaai- bronnen in de omgeving (A-28, afslag, Leusderheide, Vlasakkers), georiën teerd op de mogelijkheden van verhui zing, in -wederom- goed overleg met de Luchtmacht/Defensie, tot en met het niveau van Staatssecretaris. Ik zal hier niet ingaan op de aard en inhoud van de toenmalige onderhandelingen (ook dat kan de heer Blaauw hier komen inzien) maar in ieder geval is die constructie niet gelukt: noch voor wat betreft De Luchtmacht, noch voor wat betreft het vinden van een passende andere loca tie. Dat daar naar gezocht is door ons kan door de heer Blaauw gecontroleerd worden door enkele ambtenaren en be stuurders in Soest, Zeist en Houten, als mede De Breul te Zeist daarop te be vragen; wat die "boze tongen" betreft ken ik er tot op heden dan ook maar één: die van de heer Blaauw. Nog steeds is voor ons het nut van die afslag niet aangetoond, en daarin wer den we gesteund door het (in opdracht van de gemeente Soest gemaakte) ver keerstechnische rapport van AGV uit 1982: de afslag was niet nodig volgens dat rapport, en als ik me goed herinner was de heer Blaauw zelf destijds in de raad ook een van degenen die tegen de afslag stemde. Later ging de Raad ove rigens om en kwam de afslag er toch, maar gezien het feit dat het vrachtver keer voor Soest er nog steeds geen ge bruik van mag maken (moet immers een flink eind omrijden naar het Indus trieterrein Soest) was onze gedachten- gang van toen misschien zo gek nog niet. Wat KdK betreft: 6000 M2 van het bos hier moest onteigend en gekapt worden voor de afslag, en gezien eerde re opmerkingen kan zelfs de heer Blaauw zich misschien voorstellen dat we daar niet zo'n aardigheid in hadden. Niettemin kwam de afslag er, en de "ge weldige voorzieningen" die KdK kreeg bestaan zegge en schrijve uit een schut ting langs de Richelleweg tegen het ge luid en zes lantaarnpalen. De opvatting dat "het gebouw daar door in aanzien alleen maar gestegen is" doet mij twijfelen aan de goede smaak van de heer Blaauw, maar dat terzijde. Over de door hem genoemde "jarenlange strijd met Rijkswaterstaat" nog het volgende: de uitstekende sa menwerking die we gedurende al die ja ren met de ambtenaren van Rijkswater staat hadden inzake de eventuele aan leg van de afslag resulteerde in de af spraak om gezamenlijk, mèt het ge meentebestuur van Soest, een borrel te drinken op de afloop, hoe die er ook uit zou zien; die borrel hebben we met veel plezier met zijn allen gedronken nadat de afslag geopend was. Wellicht is de heer Blaauw niet geheel bekend met dat soort vormen van omgaan met elkaar. ..."En nu, heer Bunskoek, nog maar weer eens drammen tegen de vliegbasis. Wie weet lukt het weer..", schrijft de heer Blaauw. Wie weet lukt wat weer? zou ik willen vragen. Als een raadslid zich zou bekommeren om méér werk gelegenheid in zijn gemeente, wat zeg ik, in zijn dorp!, dan alleen die op de vliegbasis, zou hij dit soort opmerkin gen niet maken, lijkt mij. De heer Blaauw weigert kennelijk om óók enig belang toe te kennen aan een organisa tie die óók van betekenis is voor zijn ge meente; al was het maar omdat er bij voorbeeld geen enkele andere gemeen te is in Nederland waar het Kontakt der Kontinenten te Soesterberg m'ef bekend is. Op grond van wat het KdK betekent voor gemeenten en tal van maatschap pelijke groeperingen en organisaties in Nederland èn daarbuiten; op grond van doelstellingen en activi teiten van het centrum, die meer geba seerd zijn op wederzijds begrip en de "Global Village" gedachte dan op be krompenheid en provincialisme; op grond van het feit dat de belangstel ling uit binnen- en buitenland voor ons werk van dien aard is dat we met het oog op noodzakelijke continuïteit inder daad zouden moeten uitbreiden, waar mee tegelijkertijd een aantal efficiëncy- problemen in het (70 jaar oude) ge bouw kunnen worden opgelost; op grond van het feit dat uitbreiding bij ons uitermate moeilijk is vanwege juist de aanwezigheid van de vliegbasis met alle beperkende bepalingen van dien, waaronder de noodzakelijke (extra) kosten voor geluidwerende voorzienin gen; (bovendien verkeren we nu in feite in de situatie dat we ook de kosten van eventuele verdere isolatie aan het be staande gebouw zelf zullen moeten dra- gen)i op grond van (het behoud en de uitbrei ding van) de werkgelegenheid die er óók mee gemoeid is, heer Blaauw, heb ik mij gemengd in de discussie over de toekomst van de vliegbasis. Daar ligt het belang, niet alleen voor KdK, maar óók voor Soesterberg, en óók voor Soest. Ik hoop, heer Blaauw, dat U beseft dat het KdK méér is dan al leen maar de beperkte indruk die U er van heeft, en dat we mede van daaruit reageren op de discussies over de vlieg basis. Ik nodig U overigens graag uit om eens (nader) kennis te komen maken met ons. A. Het verwijt dat er in de hele historie van KdK en zijn omgeving sprake zou zijn van ook maar enig persoonlijk be lang van ondergetekende kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. B. Het verwijt dat KdK zich schuldig zou maken aan het proberen "een slaatje te slaan uit ontwikkelingen in de omge vingdoor met regelmaat flink te "dram men" is uitermate incorrect; we zijn evenwel genoodzaakt om gezien onze functie en activiteiten ernstig rekening te houden met die omgeving. C. Het verwijt dat ondergetekende een fervent tegenstander is van alles wat met de vliegbasis te maken heeft is eveneens incorrect. Wanneer er echter een reor ganisatie plaatsvindt waaralle vliegvel den in ons land bij betrokken zijn dien ik ook de belangen van niet alleen het cen trum waar ik werk, maar evenzeer van het dorp waar ik woon te laten wegen. En gezien wat er elders in het land ge beurt ben ik daarin niet de enige. Tot slot nog het volgende: mijn artikel van 9 februari j.l. is niet alleen versche nen in de Amersfoortse en de Soester Courant, maar eveneens -op 10 februa ri- in het Utrechts Nieuwsblad. En dat niet alleen in het belang van Kontakt der Kontinenten, maar evenzeer vanwege het algemeen belang: de discussie over de vliegbasis heeft immers betrekking op zo'n 365.000 mensen in de omge ving. Dat wou ik ook nog even kwijt. Wico Bunskoek, directeur Centrum Kontakt der Kontinenten

Soester Courant | 1994 | | pagina 8